AKCIA: Kúpte si vyvýšený záhon, pieskovisko alebo ležadlo so zľavou až 15 %

Ako na hygge detskú izbu v škandinávskom štýle

Detska izba

Prečo je severský štýl bývania tak populárny? Je to jednoduché: využíva atmosféru, hrejivosť a útulnosť bývania na vlastnú radosť. Jedným slovom hygge [hjuge]. V dnešnom článku sa dozviete, čo vlastne to záhadné slovíčko znamená, ako ho aplikovať na detskú izbu a nezabudneme spomenúť prečo je útulný a príjemný priestor v detskej izbe tak dôležitý.

Čo je to hygge?

Počujete to v rádiu, v televízii a čítate o tom v novinách. Hygge! S príchodom chladných pochmúrnych rán a predlžujúcich sa večerov sa jedná o často skloňované slovo. Poznáte ale jeho význam? Hygge sa údajne nedá vysvetliť, ale je dané pocitom, emóciou a radosťou. Podľa Dánov, ktorí patria medzi najšťastnejších ľudí na planéte, by malo byť ľudskou prirodzenosťou vedieť sa radovať z maličkostí. Ako to ale docieliť? V prvom rade by sme sa mali zamerať na náš domov, ktorý by mal vzbudzovať harmóniu a pokoj. Nie je teda divu, že si štýl hygge našiel svoje pevné miesto v interiérovom dizajne aj domácnostiach po celom svete.

dite-s-kytarou   prouteny-pokojicek

Prečo štýl hygge aplikovať na detskú izbu

Pre vývoj dieťaťa je prostredie s hrejivou atmosférou extrémne dôležité a hygge domov v prírodnom duchu má na detskú myseľ výrazný vplyv. Prečo teda prvky severského minimalistického bývania nepridať aj do detskej izby?

 • Venujte pozornosť detskému nábytku (komoda, detská posteľ, písací stôl atď.). Hygge štýl bývania vždy preferuje ten drevený. Podľa jedného kanadského výskumu, prebiehajúceho pod záštitou University of British Columbia, sa dokonca zistilo, že viditeľný drevený povrch má výrazný pozitívny účinok na našu myseľ a zdravie. Znižuje totiž stres a navodzuje príjemné a relaxačné pocity. Je teda drevený nábytok kľúčom ku šťastiu, ktorým Dáni údajne oplývajú? Ak áno, doprajme ho našim deťom.
 • A čo je pre hygge domov úplne zásadné? Uprataný a dobre organizovaný priestor a k tomu vám v detskej izbe ľahko dopomôžu drevené debny a úložné boxy.
 • Viete, čo majú deti a hygge štýl spoločného? Lásku k svetielkam. Dodajte detskej izbe útulnosť pomocou lampičiek, svetelnych reťazí aj štýlových nástenných svetiel. Vrelo odporúčame tie s teplým svetlom.
 • Starším deťom môžete ľahko spríjemniť pracovný stôl pomocou dreveného písacieho náradia a náčinia (napr. pravítka, zakladače, stojan na tablet). Pracovný kút vďaka tomu bude útulný a získa jednotný nádych, čo samozrejme vytvára prirodzenú harmóniu okolo nás. 
 • Zamerajte sa na minimalismus a minimum farieb. Deti sa oveľa lepšie sústredia v mieste, kde to nehýri farbami. Menšie aj väčšie deti potom majú viac priestoru pre vlastnú fantáziu. Ak si napriek tomu na farby v detskej izbe potrpíte, tak ich odporúčame aplikovať napríklad na stenu (našim tajným tipom sú nástenné drevené puzzle – skvelý darček aj dekorácia), tkané koberce v škandinávskom duchu a niektoré drevené hračky.

pokoj-pro-skolaka-maly   pracovni-stul   poradace-na-dokumenty

Hygge dekorácie vhodné do detskej izby

Dánsky životný štýl hygge sa spája s minimalizmom, kvalitným dreveným nábytkom a v neposlednom rade s dekoráciami, ktoré priestor výrazne zútulnia.

kallax-boxy-uprava

Aké dekorácie vám v detskej izbe nemôžu chýbať?

 • Teepee a stany nie sú skvelým útočiskom pre všetky vekové kategórie, ale detský stan je už evergreenom v nórskom štýle bývania.
 • Ak máte v detskej izbe prevažne drevený nábytok, tak sa ho nebojte doplniť napríklad o textilný prvok lana. Čo tak zaobstarať deťom povrazový rebrík?
 • Aj hračky pre deti môžu byť skvelou dekoráciou, obzvlášť pokiaľ zvolíte drevené hračky, ktoré k severskému ladeniu skvele pasujú a žiadna izbička v nórskom štýle bývania sa bez nich nezaobíde.
 • Drevené dekorácie – napríklad najrôznejšie vence. Môžete si ho vyskúšať robiť svojpomocne a farebne ho zladiť s izbou. Inšpirujte sa pri výrobe na našom Instagrame.
 • Drevený kolotoč nad postieľku v severskom duchu sme si doslova zamilovali, dozdobte si ho podľa nášho DIY návodu.
 • Drevené police nemusia byť len nudné, stavte na rôzne tvary, ako sú medové plásty a domčeky, ktoré pripomínajú dedinku niekde na zasneženom severe. Doplniť ich môžete aj o závesné škandinávske domčeky, horúcu novinku tohtoročných Vianoc. 
 • Nezabúdajte aj do detskej izby vniesť trochu prírody. Stačiť bude iba pár drobností a uvidíte ten rozdiel. Výrobky z dreva, kvety či napríklad šišky vám to doma rozvoňajú ako v lese.

dite-s-drevenym-kolem   kolotoč-z-preklizky   dite-s-drevenou-hrackou

A ako ste na tom vy, tiež milujete hygge štýl a príjemná atmosféra je u vás doma zásadná? Alebo si potrpíte na luxus a trendy? Ak hľadáte inšpiráciu na vybavenie interiéru v modernom, hygge, rustikálnom či vintage štýle, tak navštívte náš Pinterest, kde sa to plní nápadmi okolo dreva.