AKCIA: Zaobstarajte si vyvýšený záhon alebo pieskovisko so zľavou až 15 %

Lifestyle

Lifestyle

Najděte inspiraci, nápady a výrobky pro každý koutek Vašeho bytu. Máme vše, co potřebujete, aby se z obyčejného bytu stal Váš opravdový domov, od nápadů na dekorace, přes vybavení do všech místností, až po informace o designových výrobcích.

Ako naplánovať svadbu - rady a tipy

Ako naplánovať svadbu - rady a tipy

nahledovy-svatebni-cedule

Každý chce mať svoj svadobný deň úplne ideálny. S blížiacim sa dňom D vás ale čaká množstvo príprav hneď na niekoľko týždňov. Pokiaľ chcete výrazne ušetriť, tak si svadbu naplánujte sami. Veríme, že to zvládnete.

V tomto článku sa pozrieme na niekoľko rád a tipov od profesionálnych svadobných manažérov, ktorí nám nazdieľali svoje znalosti a skúsenosti, aby pomohli znížiť stres a uľahčili proces plánovania svatby.

Obsah

Časový harmonogram pre plánovanie svadby

Svadobná manažérka Hana odporúča. “Svadbu začínajte vždy svadobným obradom, odpadne vám starosť, čo s hosťami pred obradom, kedy ste určite veľmi nervózni z nadchádzajúcej situácie. Vyhovuje to aj väčšine hostí, ktorí tak majú jasný časový bod, ktorému každý jasne rozumie.”

Pri plánovaní svadobného harmonogramu sú najdôležitejšie tieto body.

 • Vždy sa odpichnite od pevne daného časového bodu. Vo väčšine prípadov sa samozrejme jedná o svadobný obrad.
 • Majte čo najviac vecí pripravených dopredu - napríklad výzdobu svadobného miesta,  darčeky a aj zaistenie odvozu svadobčanou.
 • Poproste pár ľudí z okolia, aby vám pri organizácii pomáhali – najlepšie, aby každá osoba mala na starosť jeden časový úsek z checklistu.
 • Majte na svadbe zábavné kútiky (populárne sú napríklad svadobné fotokútiky alebo priestor pre vonkajšiu zábavu a pod.) - vo väčšine prípadov chodia novomanželia s fotografom počas svadobného veselia nafotiť krásne pamätné svadobné fotografie. V tej chvíli sa hodí mať pre svadobčanov nachystané niečo pre zábavu.

Ukázkový checklist pro svatbu

10:00

Svadobný obrad

10:30 

Blahoželanie novomanželom

11:00

Hádzanie svadobnej kytice

11:10

Skupinové fotenie

12:30

Obed

14:00

Krájanie svadobnej torty (a ďalšie tradície)

15:00

Fotenie novomanželov

17:00

Prvý novomanželský tanec

17:30

Voľná zábava

18:30

Raut

20:00

Voľná zábava a diskotéka

 

svatebni-dort   svatebni-jmenovky

Už ste počuli o svadobnej aplikácii?

Nebojte sa využiť výdobytky modernej doby. Existuje hneď niekoľko svadobných aplikácií aj webových svadobných plánovačov, ktoré vám organizaci značne uľahčí. V týchto nástrojoch hravo vytvoríte zoznam potenciálnych hostí, budete sledovať jednotlivé úlohy, strážiť rozpočet a celkovo sa aplikácia stane vašou pravou rukou a zároveň svadobným manažérom.

Zvoľte si rozpočet na svadbu

 1. V prvom rade si urobte dôkladný prieskum cien jednotlivých služieb a produktov.
 2. Zistite si, koľko peňazí môžete do svadby reálne dať. Mnoho svadobných koordinátorov tiež odporúča sa priamo opýtať ľudí okolo (môže sa jednať o rodičov, starých rodičov), koľko sú ochotní na svadbu prispieť.
 3. Nastavte si priority - dôkladne si premyslite, čo je na vašej svadbe najdôležitejšie a za čo chcete najviac minúť a začnite s počítaním vždy od týchto položiek.
 4. Pokúste sa čo najviac ušetriť - skvelo sa dá ušetriť napríklad na svadobných dekoráciách a kvetoch - ty hravo vyrobíte s pár priateľmi svojpomocne. Na DIY svadobná dekorácia stolu, sa pozrite v jednom z našich minulých článkov. Kvety rovnako vyberajte sezónne - výrazne tak ušetríte za prírodnú výzdobu.
 5. Pravidelne sledujte svoje výdavky, aby vás nič neprekvapilo. Uistite sa, že ide všetko podľa plánu a prípadne hľadajte alternatívy, kde ušetriť pri jeho prípadnom nedodržaní.
 6. Vždy si nechajte menšiu rezervu na nepredvídané výdavky. Odporúča sa zhruba 10 % z celkového rozpočtu.

Ako vybrať dokonalé svadobné miesto?

Každý mi dá za pravdu, že výber svadobného miesta je zásadný.

Na čo sa pri výberu svadobného miesta zamerať?

 • Dostatok priestoru - do sály, kde bude hostina, by sa mali vojsť všetci hostia. Zároveň myslite aj na tanec a voľnú zábavu.
 • Strážte si rozpočet - cena za svadobné miesto sa môže v rôznych destináciách výrazne líšiť. Vyberajte starostlivo a podľa svojich možností. Pokiaľ vás ale nejaké miesto doslova očarí svojím géniom noci, potom rozhodne neváhajte ani minútu!
 • Dostatočné vybavenie - v súčasnosti je veľký trend usporiadať svadbu na netradičných miestach - napríklad továrne, stodoly, opustené farmy, vinice. Uistite sa, že miesto má všetko potrebné vybavenie od nábytku, cez osvetlenie až po dostatok elektrických zásuviek. Budete sa možno diviť, ale nedostatok zásuviek patrí k častým problémom na svadbe. Jednoducho sa na tieto drobnosti vopred nemyslí.

Rok 2024 - uľahčí vám to?

Pokiaľ sa ale budete držať tohtoročného minimalistického trendu mikro svadieb, tak bude výber miesta veľmi jednoduchý. Tieto svadby väčšinou prebiehajú na lúke, letnej záhradke, doma alebo na chate. Komornejšie prostredie vytvára neopakovateľnú intímnu atmosféru a veľa neviest si vychvaľuje aj to, že vďaka prostrediu, ktoré poznali, boli menej v strese.

Sprievodca výberom svadobných šiat

V prvom rade si musíte určiť,aký svadobný štýl zvolíte. Luxusná klasická svadba vyžaduje elegantnejšie šaty. Svadby v rustikálnom či vintage štýle často dbajú na doplnky (napríklad folklórne prvky). Záhradné alebo boho svadbe zase pristane jednoduchosť. V tom prípade by ste mohli aj značne ušetriť za svadobné šaty. Okrem toho, že by ste mali myslieť na váš štýl, tak samozrejme berte do úvahy celkovú atmosféru svadby a najmä ročné obdobia. Zimnú svadbu si v ľahkých čipkových šatách nijako neužijete a naopak letné parno príliš nenahráva ťažkým svadobným šatám z taftu alebo zamatu.

Svadobné pozvánky a oznámenia presne vo vašom duchu

Svadobné pozvánky a oznámenia sú prvou lastovičkou toho, ako bude vaša svadba snov vyzerať, dajte si na nej preto záležať.

Na čo nezabudnúť pri rozosielaní pozvánky/oznámenia:

 • Vyberte ten správny vzhľad - mal by presne reflektovať svadbu. Elegantný papier s pozláteným písmom je typický pre klasickú svadbu, výber prírodného papiera svedčí o rustikálnej prírodnej svadbe a kvetinový dizajn (často sa objavuje motív lúčneho kvetu alebo boho venca) vám jane povie, že vás čaká romantická svadba v prírode.
 • Nezabudnite na faktické údaje ako je meno oboch budúcich novomanželov.
 • Pozvánka na svadobnú hostinu by mala byť priložená k oznámeniu, nemala by byť súčasťou svadobného oznámenia. Prečo? Ušetrí vám to prípadné nedorozumenie, ku ktorému pri takom množstve zásielok dôjde veľmi ľahko.
 • Dajte si záležať na textu - chcete tipy na texty na svadobné pozvánky? Prečítajte si jeden z našich predchádzajúcich článkov, ktorý určite dobre poradí.

svatebni-pozvanky   svatebni-prani

Ako vybrať svadobné prstene?

Pri výbere svadobných prsteňov musíte myslieť najmä na to, že tento prsteň budete nosiť každý deň. Mal by sa teda hodiť k vám a vášmu osobnému módnemu štýlu. Vždy radšej volíme jednoduchší variant, ktorý môžete nosiť kedykoľvek a kdekoľvek. Okrem designu by ste sa ale mali zamerať aj na materiál. Nezabudnite ani na štýlové podložky na prstienky, ktoré budú dôstojným doplnkom vašej svadby.

Aké varianty sú dnes populárne

 • Klasické prstene z kovu - obľúbené sú stále prstene zo zlata a striebra  
 • Prstene z chirurgickej ocele - sú určené převážne pre nenáročných jedincov Výhodou je vo väčšine prípadov možnosť aj netradičného designu.
 • Drevěné prstene - veľa ľudí volí nadčasový a prírodný materiál, akým je drevo. Buďte originálni!
 • Prstene z minerálnych kameňov - predávajú sa väčšinou v kombinácii s drevom alebo oceľou. Výber minerálu potom už záleží na vás.

Akú zvoliť hrúbku a šírku?

Máte radšej jednoduchší design? Tenší a menej široký prsteň je pre vás ideálnou voľbou. Pokiaľ ale chcete ukázať ornamenty a malé detaily, poobzerajte sa skôr po masívnejšom kúsku. Veľa párov tiež preferuje kombináciu. Pre mužov sa volí silnejší prsteň, drobným ženským prstom zase pristanú jemnejšie varianty.

podlozky-na-prstynky   svatebni-podlozka-na-prstynky

Zorganizujte svadobný obrad aj hostinu na jednotku! S nami to zvládnete

Ak ste už na nejakej svadbe boli, tak iste viete, že chaos často vládne pri obrade a následne aj pri svadobnej hostine. Chcete sa vyhnúť halasnému pokrikovaniu svedkov na hostí a všetko harmonicky zladiť? Držte sa nasledujúcich pokynov.

 • Všetko dôkladne vykomunikujte na všetkých kanáloch a to vrátane e-mailu, pošty ale aj v osobnej komunikácii.
 • Časový harmonogram majte hneď na niekoľkých miestach na svadbe, aby ho hostia mali stále na očiach. Umiestnite ho napríklad na miesto obradu, ale pokojne aj parkovisko.
 • Poverte niekoľko osôb, ktoré budú nenápadne organizovať a ukazovať cestu svadobným hosťom. Nikdy to nenechávajte iba na jednom človeku.
 • Uvítacie, organizačné svadobné cedule môžu byť aj štýlovou svadobnou dekoráciou. Rozmiestnite ich všade tam, kde to považujete za potrebné.
 • Veľa organizovania a času ušetríte tým, ak na svadbe zvolíte možnosť samoobslužného rautu. O starších účastníkov svadby sa určite rady postarajú napríklad družičky.
 • Výborným riešením je aj moderátor (a pokojne aj DJ v jednej osobe).

svatebni-cedule   uvitaci-tabule

Dôkladný výber svadobných dodávateľov je zásadný

Výber svadobných dodávateľov, ako je fotograf, vizážistka a hudobný sprievod, je zásadný, pretože tieto služby prispievajú k celkovej atmosfére a úspechu vašej svadby. Z vlastných skúseností vrelo odporúčame si o daných dodávateľoch zistiť čo najviac informácií a dôkladne prečítať recenzie. Profesionálny prístup a spoľahlivosť je prvá vec, na ktorú pri výbere klaďte ten najväčší dôraz a prioritu.

Svadobný fotograf - každý svadobný fotograf preferuje niečo iné. Vyberte preto takého, ktorý vám najviac vyhovuje. Niektorí fotografi sa zameriavajú na portrétové fotenie novomanželov, výsledkom sú potom krásne svadobné fotografie, mnohí sa snažia zachytiť všetky osoby zúčastnené na svadbe a iní dávajú prednosť netradičným momentkám.

Svadobný catering riešte čo najskôr. Najlepšie hneď po výbere svadobného miesta. Niekto dáva prednosť klasickému obedovému menu a následnej večeri. Vedľa nešliapnete ani výberom teplého i studeného bufetu, ktorý je k dispozícii po celú dobu trvania svadby. Raut vám kompletne zariadi niektoré cateringové spoločnosti vrátane zapožičania nádob.  

Hudba na svadbu - tu dôležitú úlohu zohráva práve rozpočet. V prípade živej hudby počítajte s vyššou finančnou záťažou. Veľa ľudí teda volí lacnejšiu alternatívu - DJ napríklad z radov priateľov (pri podobne zvolenom sprievode si navyše môžete byť istí spoľahlivosťou) alebo svadobného DJ, ktorý už má pri sebe atraktívny svadobný playlist.

Svadobný make-up a účes - vizážista sa dá nahradiť zrejme najlepšie, opäť ale odporúčame si zaistiť v prvom rade niekoho, kto je známy svojim profesionálnym prístupom a striktným dodržiavaním termínov.

Aktuálne svadobné trendy pre rok 2024

Zatiaľ čo roku 2023 vládli tzv. terracota svadby, tento rok je trend zase trochu inde. Prím v roku 2024 hrajú tzv. mikrosvadby alebo svadby doma na záhrade. Rovnako aj s farbou sa môžete ľahko odviazať, zladené družičky tento rok rozhodne nie sú trendy. Letí rôznofarebnosť, kraľovať bude netradične žltá, smaragdovo zelená aj oranžová farba.

Deň D je tu! Na čo nezabudnúť

 • Ešte deň pred svadbou skontrolujte všetky detaily s dodávateľmi.
 • Uistite sa, že máte všetky svadobné doplnky, šaty aj obutie vyčistené a pripravené.
 • Sledujte čas a pravidelne sa uisťujte, že časový harmonogram prebieha presne podľa vášho plánu.
 • Zaistite, aby všetky dôležité veci vrátane kľúčov, mobilov boli hneď po ruke (najlepšie u nejakej družičky, prípadne svedka).
 • Dohovorte sa s družičkami, aby vám pravidelne počas dňa nosili jedlo a pitie. Možno sa to zdá až neuveriteľné, ale dôsledkom stresu až 9 z 10 neviest priznáva, že sa na svojej svadbe ani nenajedli a nenapili, čo im výrazne ubralo energiu.
 • Užite si každý moment! Svadba je zážitok na celý život a spomienky vám nikdy nikto nevezme.

Naplánovať svadbu zvládnete levou zadní. Užite si každý moment! Svadba je zážitok na celý život a spomienky vám nikdy nikto nevezme. Hlavne si svoj deň užite a buďte svoji. Držíme vám palce a prajeme, aby ste do novej etapy vášho života vykročili pravou nohou!

Súvisiace články

Recept: tradičný vajíčkový šalát

Recept: tradičný vajíčkový šalát

nahledovy-vajickovy-salat

Vajíčkový šalát si môžete pripraviť s prehľadom po celý rok. Sezóna vajec je ale práve pred nami a možno sa bude hodiť recept na to, ako zužitkovať vajíčka po Veľkej noci. Navyše niet pochýb, že vajíčka sú neoddeliteľnou súčasťou vyváženého jedálnička a jarné recepty si bez nich jednoducho nevieme predstaviť.

V dnešnom článku nájdete chutné variácie na vajíčkový šalát v jeho klasickej verzii a nezabudli sme ani na tých z vás, čo si držia líniu – fitness šalát z vajíčok pre vás bude to pravé orechové!

Obsah

Tradičný domáci vajíčkový šalát

Samozrejme každý vám povie, že on má ten pravý tradičný šalát napríklad od svojej starej mamy. Faktom ale je, že vajíčkový šalát má hneď niekoľko obmien, ale aj svojich noriem, ktoré sa v priebehu rokov menili. My sme vyskúšali ten najbežnejší a zrejme aj najobyčajnejší recept. Na chuti to ale rozhodne nie je poznať!

Ingredience na salát s vejci

 • 10 ks - varené vajíčka
 • 170 g - domáca majonéza
 • 165 g - sterilizované uhorky
 • 15 g - vinný ocot/lak z uhoriek
 • 45 g - horčica (podľa chuti)
 • 180 g - zemiaky varené deň vopred!
 • 70 g - nadrobno nakrájaná cibuľa
 • Soľ, čierne korenie
 • Čerstvé bylinky podľa chuti

vajickovy-salat-postup   vajickovy-salat-recept   vajickovy-salat

Postup výroby vajíčkového šalátu

 1. Nakrájame nadrobno zemiaky (vždy ich varíme deň vopred), ku ktorým veľmi opatrne primiešame nadrobno nakrájanú cibuľu. Takto ľahko premiešaný základ uložíme do chladu a necháme minimálne hodinu odležať.
 2. V medzičase metličkou dobre premiešame majonézu s octom (prípadne lakom z uhoriek) a horčicou.
 3. Rovnako nadrobno nakrájame vajíčka a požadované bylinky. Tu sa zamerajte na to, čo máte radi – skvele sa hodí napríklad pažitka, petržlenová vňať, jarná cibuľka alebo medvedí cesnak. Na ozvláštnenie môžete použiť aj kôpor. Sekáčik na bylinky spôsobí, že bylinky budete mať dokonale pokrájané.
 4. K zemiakom teraz pridáme nakrájané vajíčka a bylinky.
 5. Osolíme, okoreníme a zalejeme majonézou zmiešanou s horčicou a octom.
 6. Všetko dôkladne (ale jemne) premiešame drevenou vareškou - nie dlhšie ako je nevyhnutné.

Domáca majonéza hotová do dvoch minút!

Domácu majonézu zvládne aj kuchár začiatočník. Na majonézu budeme potrebovať 3 žĺtky a 260 g stolového oleja (nikdy nie olivový). Starostlivo oddelíme žĺtky od bielkov (samotné bielky vám v chladničke vydržia aj niekoľko týždňov a lepšie sa z nich následne šľahá sneh) a žĺtky pomocou metličiek vyšľaháme a druhou rukou pomaličky (spočiatku naozaj po kvapkách) prilievame olej. Do dvoch minút máme vyšľahanú pevnú hmotu, ktorú môžeme ochutiť soľou, korením aj citrónom. Dochucovadlá dodávame až tesne pred ukončením šľahania.

Naše obľúbené varianty

 • Vajíčkový šalát bez zemiakov

Zemiaky sa do vajíčkového šalátu dávajú prevážne z toho dôvodu, že je šalát ľahší a niekto má rád, keď sa jednoducho zahryzne do niečoho tuhšieho. Zemiaky sa dajú ale ľahko nahradiť. Skúste napríklad zeler! Výsledok vás milo prekvapí.

 • Vajíčkový šalát s majonézou/tatárkou

Použitie majonézy do vajíčkového šalátu je pomerne bežné. Už ste ale počuli o vaječnej majonéze? Do šalátu sa krájajú iba bielky a žĺtok sa vlastne utrie s majonézou a vznikne tak sympaticky hustá hmota. Šalát s vaječnou majonézou sa hodí napríklad na chlebíčky. Veľa ľudí tiež nedá dopustiť na tatarku, ktorá je už ochutená. V takom prípade vám príprava šalátu zaberie oveľa menej času a jedná sa o veľmi chutnú rýchlovku. Pokiaľ príde nečakaná návšteva, tak rozhodne stojí za vyskúšanie!

 • Vajíčkový šalát s paradajkami

Paradajky dodajú šalátu zaujímavú chuť a celý ho odľahčia. Skvele sa teda hodí aj ako rýchlovka na večeru. Myslíme na to, že do takého šalátu treba krájať naozaj pevné paradajky. Mäkšie kúsky si radšej ponechajte na omáčku na špagety.

 • Vajíčkový šalát s jogurtom

Vymeňte časť majonézy (pokojne aj celú) za jogurt gréckeho typu. Taký šalát je lepšie stráviteľný a môžu ho s prehľadom aj menšie deti (ak znesú bielok).

vajickovy-salat-servirovani

Fitness vajíčkový šalát

Chcete vyskúšať niečo netradičné? Máme pre vás tip na ľahký vajíčkový šalát, ktorý je plný bielkovín, vlákniny a zdravých omega mastných kyselín. Hodí sa ako raňajky, ale vychutnáte si ho aj na večeru.

Čo budeme potrebovať?

 • 4 vajíčka
 • 1 zrelé avokádo
 • jarná cibuľka (cca 30 g)
 • 250 g cottage
 • lžíce horčica
 • 40 g sušených paradajok
 • soľ,čierne korenie 
 • 40 g uvareného mrazeného hrášku

Ideme na to!

 1. Vajíčka uvaríme natvrdo a necháme schladnúť.
 2. Mrazený hrášok vhodíme do vriacej osolenej vody a necháme minútku prejsť varom a následne vychladnúť.
 3. Avokádo olúpeme a ostrým nožom nakrájame na drobné kocky.
 4. K avokádu pridáme nadrobno nakrájané sušené paradajky, varené vajíčka a hrášok.   
 5. Pridáme jarnú cibuľku na kolieska, cottage, horčicu a všetko dôkladne osolíme a okoreníme.
 6. Opatrne zmiešame a podávame na ľadovom šaláte či čakankových listoch. Prípadne servírujeme na drevenom riade.

vajickovy-salat-fit

Nutričné hodnoty zdravého vajíčkového šalátu

 Ak si strážite líniu, potom pre vás určite budú prínosné informácie ohľadom nutričných hodnôt celého šalátu. My sme všetko spočítali za vás! Celková kalorická hodnota takého zdravého vajíčkového šalátu s avokádom je 966 kcal. Bielkovín tam tiež nájdete pomerne dosť - 62,6 g, sacharidov iba 37,2 g (hodí sa teda aj pre priaznivcov slow-carb), vlákniny 16,4 g, a vďaka avokádu je samozrejme šalát aj plný zdravých tukov - celkovo ich v šalátu nájdeme 59,6g. Ako sme už spomínali v samotnom recepte, tak odporúčame podávať so zeleninou a na obľúbených šalátových listoch. Vďaka tomu ešte o niečo zvýšite príjem dôležitej vlákniny!

Vajíčkový šalát rozhodne patrí medzi pochúťky, ktorých sa nikdy neprejete. Šalát môžete využiť na chlebíčky, štýlovo servírovať napríklad v drevených miskách a pri zdravšej voľbe receptu sa vajíčkový šalát stane plnohodnotnou večerou pre malých aj veľkých stravníkov.

Související články

Milujete šport? Čo vám pri zariaďovaní bývania nesmie chýbať

Milujete šport? Čo vám pri zariaďovaní bývania nesmie chýbať

Nahladovy-vesiak-na-medaily

V dnešnej dobe, keď sa ľudia stále viac zameriavajú na svoje fyzické aj duševné zdravie, je dôležité vytvoriť prostredie, ktoré podporuje športové aktivity aj odpočinok priamo v domove. Od multifunkčného zariadenia po vhodné úložné priestory, správne vybavenie môže urobiť z bytu pre športovcov nielen miesto na oddych, ale aj k aktívnemu životnému štýlu.

Športové vybavenie, ale aj najrôznejšie športové upomienkové predmety nemusia byť len prostriedkom na sebavyjadrenie, či pomôckou pre šport, ale v neposlednom rade sa stávajú jedinečným dizajnovým prvkom vášho interiéru. Presvedčte sa sami!

Obsah

Tipy na vybavenie bytu pre športovcov

Viete, čo je obrovským trendom v interiérovom designe? Prispôsobenie bytu svojim záľubám, potrebám a svojej osobnosti. Bytové doplnky nemusia byť len nudné. Skúste sa trochu odviazať a vniesť do bývania kúsok seba samého. Využiť môžete špecifické vybavenie pre športovcov a samozrejme aj motívov na mieru, ktoré dajú jasne najavo, kto v byte býva.

domaci-joga

Domáce tréningové prostredie

Ergonómia priestoru na cvičenie zahŕňa usporiadanie bytu, voľbu cvičebných pomôcok, rozloženie priestoru a ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú pohodlie, efektivitu a bezpečnosť cvičenia. Ergonomicky navrhnutá zóna na cvičenie môže prispieť k zvýšeniu pohodlia, motivácie a efektivity cvičenia, a tiež znížiť riziko úrazov a nepríjemných pocitov spojených s nevhodným prostredím.

Úložné riešenie pre športové vybavenie

Domácnosť aktívnych športovcov samozrejme odráža ich záľubu, ale zároveň by športové náčinie malo perfektne zapadnúť do celkovej koncepcie interiéru. Na upratovanie všetkých športových súčastí, výbavy na fandenie (napr. rapkáč, šál, bubon), vybavenia na bicykel, či horolezeckých potrieb skvele poslúžia praktické drevené debničky a úložné boxy. Úložné priestory na športové vybavenie v podobe drevených debničiek hravo schovajú športové oblečenie aj potreby tak, aby sa zároveň stali pútavým bytovým doplnkom a dekoráciou.

 ulozne-bedynky

Vystavte svoj koníček na obdiv

 • Bicykel môže s prehľadom slúžiť aj ako výrazný dizajnový prvok, ktorý udáva tón celému interiéru. Dobre vyzerá zavesený na hákoch na stene, navyše tak nezaberie príliš veľa priestoru, čo je ideálne riešenie, pokiaľ bývate v byte.
 • Tanečná tyč v obývačke vám umožní trénovať doma (a originálne pobaviť návštevu pri poháriku vína :-))
 • Vášniví lyžiari tiež nemusia mať lyže schované v pivnici. Čo je napríklad zavesiť na policovej konzole na chodbu, či do spálne?
 • Boulderingová stena oslní nadšených horolezcov a zároveň nemusíte premýšľať nad tým, ako oživiť prázdny múr v obývačke.
 • Boxovacie vrece v spálni sa stane nevšedným doplnkom a dominantou.

pole-dance

Drevený vešiak na medaily - nevšedný bytový doplnok

Drevený vešiak na medaily sa už niekoľko rokov drží v rebríčku našich najpredávanejších produktov. Jedná sa nielen o skvelý darček pre fanúšikov športu aj vášnivého športovca, ale aj o atraktívnu drevenú dekoráciu.

Prečo práve drevo?

Možno sa pýtate, kam je najlepšie umiestniť vešiak na medaily? Pre deti je samozrejme najviac vhodná detská izba. Pokiaľ sa ale nebojíte výziev a stojíte si za tým, že moderné vybavenie bytu by malo byť osobitné, tak môžete vešiak na medaily zakomponovať vlastne kamkoľvek. Medzi pomerne tradičné miesta patrí napríklad chodba, predsieň, či napríklad stena v obývačke.

Aké typy vešiaku na medaily s menom si môžete zaobstarať?

Fantázii sa medze nekladú a záleží čisto na vašom koníčku, či záujme niekoho z vašich blízkych. Či už máte doma rybárov, malú speváčku či dobrovoľného hasiča, všetky ocenenia si zaslúžia byť na očiach. Pozrite sa na naše najčastejšie motívy vešiakov na medaily a môžete sa inšpirovať ich dizajnom či pokojne vymyslieť svoj vlastný.

 • vešiak na medaily – tanec
 • vešiak na medaily – beh
 • vešiak na medaily – gymnastika
 • vešiak na medaily – bicykel
 • vešiak na medaily – futbal
 • vešiak na medaily – judo

vesak-na-medaile_2   dreveny-vesak-na-medaile   vesaky-na-medaile_1

Priestor na cvičenie DIY

Nie každý si môže dovoliť zaobstarať drahé posilňovacie stroje a činky. To platí najmä pre tých, ktorí dávajú prednosť domácemu cvičeniu. Posilňovanie na profesionálnych strojoch sa samozrejme líši od cvičenia doma. Zamerajte sa preto na správnu a dôkladnú techniku ​​cvičenia. A čo sa týka pomôcok - nahraďte ich vecami dennej potreby.

Čím nahradiť cvičiace stroje:

 • fľaše a bandasky s vodou vám hravo nahradia činky aj zaťaženie s veľkou hmotnosťou
 • batoh s nákladom (ako záťaž použite napríklad knihy) je tiež alternatívou pre zvýšenie zaťaženia a hmotnosti
 • tréningové bradlá aj cvičebné podpery nahradíte stoličkami aj stolmi
 • vankúš poslúži ako provizórna verzia vyvažovacej plošiny

Darčeky pre športovcov v personalizovanom duchu

Pokiaľ máte v rodine niekoho, kto je vášnivým športovcom, tak darčeky už nemusíte riešiť. Zaobstarajte pre dotyčného niečo, čo mu pripomína jeho koníček. Presne také športové darčeky ich budú aj baviť. Nekupujte už zbytočnosti a inšpirujte sa na našom e-shope. Stačí mať nevšedný nápad a napísať našim šikovným špecialistom na laser (na info@cistedrevo.sk), ktorí pre vás vyrobia na mieru takmer čokoľvek. Tak sa pokojne odvážte a popustite uzdu fantázii.

Wellness kútik v byte

Okrem priestoru na cvičenie je vhodné venovať pozornosť aj domácu regeneráciu, aby cvičenie bolo čo najúčinnejšie. Pri vhodnom rozmiestnení môže byť relaxačný priestor súčasťou toho cvičebného.

A ako by mal kútik na relaxáciu doma vyzerať?

 • Harmónia farieb - nepreháňajte to s divokými farbami. Použite jemnú paletu farieb v kombinácii s upokojujúcou zelenou alebo uvoľňujúcou modrú. Všetko iba vo svetlých odtieňoch.
 • Zvuková kulisa – relaxačná hudba, prípadne zvuky prírody výrazne potláčajú napätie. Obzvlášť zvuky prírody sa ukázali byť v tomto ohľade veľmi účinné. Niekomu vyhovuje hučanie mora, obľúbené sú aj zvuky pralesa či horskej rieky.
 • Meditácia - nechajte si voľné miesto na podložku vhodnú na meditáciu či jóge. Túto zónu predtým tiež využijete na cvičenie a máte hneď dve muchy jednou ranou!
 • Prírodné prvky a dekorácie - venujte pozornosť okolitému prostrediu. Telo sa oveľa lepšie regeneruje v priestore, kde vládne drevený nábytok, živé kvety, dekorácie a prvok vody (napríklad aj vo forme difuzéra či fontánky).
 • Relaxačné pomôcky – tie zahŕňajú napríklad masážne valčeky. Zaobstaráte ich doslova za pár korún, ale ich praktický prínos je nevyčísliteľný.

spalek-v-interieru   relax-koutek-v-byte

Ak hľadáte ďalšie originálne výrobky aj darčeky na mieru, tak sledujte naše sociálne siete a Pinterest, kde sa to hemží skvelými nápadmi a inšpiráciou a vy zistíte, že vešiak na medaily pre bežcov nie je naším jediným parádnym výrobkom.

Súvisiace články

Ako vybrať dekorácie na stôl - rady a tipy

Ako vybrať dekorácie na stôl - rady a tipy

nahledovy-svatebni-dekorace-na-stul

Pre mnoho párov je ich svadobný deň jedným z najvýznamnejších a najkrajších okamihov ich života. Každý detail, od voľby kvetín, až po
výzdobu svadobnej hostiny, hrá kľúčovú úlohu v tom, aby tento deň zostal v srdciach hostí i novomanželov navždy živý a nezabudnuteľný.

Vybrať tú správnu dekoráciu na svadobný stôl môže byť výzvou, ale zároveň prináša možnosť vyjadriť kreativitu. V článku sa zameriame na rady a tipy, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa pre dekorácie, ktoré budú nielen esteticky krásne, ale aj budú ladiť s celkovou atmosférou svadobnej oslavy. Existuje nepreberné množstvo inšpirácií. Poďme sa spoločne pozrieť, ako ozdobiť svadobný stôl.

Obsah

Inspirace pro výzdobu svatebního stolu podle stylů a trendů

Máte už vybraný svoj štýl svadby? Poradíme, ako sa popasovať s výzdobou tak, aby bola čo najviac zladená. 

BOHO SVADBA - vyznačuje sa istou neformálnosťou a celkovou uvoľnenosťou. Tomu by sme mali prispôsobiť aj výzdobu. Aké dekorácie na svadobný stôl zvoliť v prípade, že je boho pre nás to pravé orechové? Nebojte sa originality, nevšednosti a prírodných materiálov. K boho svadbám patria drevené dekorácie, mach, papradie a jemné farby v béžových, hnedých a krémových odtieňoch.

RUSTIKÁLNA SVADBA - nadchne milovníkov vidieka, romantiky a drevených dekorácií. Na svadobný stôl sa hodí dekorácia z dreva, prírodné prvky a drobnosti, ktoré si pokojne nazbierate pri prechádzke lesa. Pri kvetinovej výzdobe odporúčame zamerať sa na lúčne kvety - to je navyše dostupné.

ELEGANTNÁ SVADBA - je typická svojou jednoduchosťou a klasickým nádychom. Na stôl dajte dekorácie v jemných farbách. Obľúbenou kombináciou je čierna a biela. 

ROMANTICKÁ SVADBA - výzdoba má jemný nádych. Pri výzdobe stola sa sústreďte na využitie vhodných textílií - baldachýn, čipka, organza, ale aj juta. Na stôl nezabudnite dať kvetinovú výzdobu v kombinácii so svetlým drevom. Inšpiráciou vám môže byť náš DIY návod, ktorý nájdete na konci článku.

TÉMATICKÁ SVADBA - kopa novomanželov sa snaží do svojej svadby snov vniesť kúsok seba samotných. Tématické svadby sú preto originálne a jedinečné. Na výzdobu stola odporúčame prevažne personalizované dekorácie a drobnosti, napríklad podložku na prstienky s menami novomanželov, podpisovú ceduľu pre hostí, alebo knihu hostí na odkazy na pamiatku.

MINIMALISTICKÁ SVADBA - svadobné prestieranie, ale aj celková výzdoba v minimalistickom duchu, kladie dôraz na precíznosť a to, že dekorácie sa tvorí aj zo zdanlivo obyčajných a rýdzo praktických záležitostí pri stolovaní. A viete, čo sa nám na minimalistickom zdobení páči najviac? Že si užijete sviatočný obed bez príkras a jedlo je jednoducho na prednej priečke

MOHO SVADBA - ešte ste o nej nepočuli? Niet divu, jedná sa o ten najaktuálnejší trend vo "svadobnom svete". Jedná sa o romantické spojenie modernej svadby s boho štýlom. Dekorácie hrajú farebnosťou aj rozmanitosťou, s dotykom luxusu a moderny. Na svadobnej tabuli by nemal chýbať krištáľ, prírodné dekorácie a najmä svetielka (tie sú pri tomto štýle svadby doslova všadeprítomné).

rustikalni-svatba   svatba-podle-rocniho-obdobi

Uvítacia tabuľa ako prvá lastovička

Ešte predtým, než vaši hostia zasadnú na sviatočný obed, tak je fajn, aby už dostali predjedlo toho, ako svadba bude vyzerať. Uvítacia tabuľa s programom, menu či zábavou, je ideálnou voľbou. Svadobnú ceduľu umiestnite pred vchod do sály, prípadne pred svadobnú tabuľu, aby ju všetci mali na očiach. Veľa neviest si už na uvítacej tabuli dávajú záležať. K „wow efektu“ používajú netradičné materiály, unikátny dizajn aj štýlové doplnky. Okrem praktických informácií je teda tabuľa aj prvou lastovičkou, ktorá dáva vedieť, v akom duchu sa celá svadba ponesie.

svatebni-cedule_1   uvitaci-svatebni-cedule

Správne osvetlenie a jeho vplyv na výzdobu svadobného stola

Dobre zvolené osvetlenie dokáže podporiť magickú a romantickú atmosféru svadby. Je dôležité zvážiť rovnováhu medzi aktívnym svetlom a efektom, ktorý chceme vytvoriť. Napríklad sviečky sú klasickým prvkom výzdoby na svadobný stôl. Sviečky môžu byť umiestnené v strede svadobnej tabule, na svadobných dekoráciách alebo v štýlových svietnikoch. Luster alebo svetlo nad stolom vie vykúzliť dramatické osvetlenie. Do okolitého priestoru sa zase hodia tlmenejšie LED svetlá v podobe malých lampiónov, girland a svetelných reťazí.

Ako na zasadací poriadok: praktické rady

Zasadací poriadok na svadbe je dôležitým prvkom, ktorý pomáha zaistiť, aby udalosť prebiehala plynule av súlade s očakávaním hostí.

Na čo sa podľa etikety zamerať:

 • Zoznam svadobných hostí a ich rozmiestnenie

Rozmiestnite hostí tak, aby sa cítili pohodlne a mali príležitosť stráviť čas s ľuďmi, ktorých poznajú as ktorými sa chcú baviť. Pre celkovú atmosféru svadby je včasné naplánovanie veľmi dôležité.

 • Stôl pre novomanželov

Spravidla je stôl pre novomanželov umiestnený na čele sály alebo výraznejšie v blízkosti stredu. Pri mieste pre novomanželov by ste si mali dať viac záležať na dekoráciách na svadobný stôl. Chýbať nesmie kvetinové dekorácie ani elegantné svadobné prestieranie.

 • Rozhodnutie o sedadlách

Dostatočne dopredu si určite, či budete chcieť pevný zasadací poriadok alebo necháte hostí, aby si sadli podľa svojho uváženia. Podľa etikety sú vhodné oba dva spôsoby. Svadobná koordinátorka Hana hovorí: “Pri organizácii svadobného obeda budúcim novomanželom vždy odporúčam zasadací poriadok vytvoriť. Organizácia je potom jednoduchšia, rýchlejšia a bez zbytočných nedorozumení a chaosu.”

 • Menovky a ceduľky na svadobné prestieranie stola

V prípade, že ste sa rozhodli pre pevný zasadací poriadok, tak vkusné menovky na svadobný stôl sú nevyhnutnosťou. Dobre viditeľné menovky uľahčujú zasadací poriadok a orientáciu hostí. Ak navyše vyberiete originálne, drevené alebo inak zdobené menovky, tak budú aj krásnou svadobnou dekoráciou. 

 • Dostatočná komunikácia s hosťami

O zasadacom poriadku, programe a samozrejme aj ďalších detailoch ohľadom svadby informujte vždy dostatočne dopredu.

jmenovky-na-svatebni-stul   jmenovka-nevesta

Jak ušetřit na svatebních dekoracích

Existuje mnoho spôsobov, ako docieliť lacnejšie svadby. Najviac peňazí sa dá ušetriť práve na spomínaných dekoráciách. Ale dosť bolo rečou. Poďme sa pozrieť na konkrétne prípady!

 • DIY dekorácie

Tvorba vlastných dekorácií je zábavným a úsporným spôsobom, ako prispôsobiť svadobné dekorácie svojmu štýlu a vkusu. Pri výrobe sa môžu zabaviť aj družičky alebo zapojte mamičku.

 • Využitie prírodných prvkov

Poklady matky prírody sú vďačným materiálom na výzdobu. Okrem živých kvetov, ratolestí aj vetvičiek môžete s prehľadom využiť kôru stromov, kamene, ale aj šišky. Tieto dekorácie vás nebudú stáť vôbec nič, ale efekt majú vždy jedinečný.

 • Minimalizmus na prvom mieste

V jednoduchosti je krása! Minimalistický prístup k svadobnému aranžmánu je nielen cenovo dostupnejší, ale mnohokrát aj veľmi efektívny - menej je skrátka niekedy viac.

 • Znížte náklady na kvety

Veľa ľudí na to nemyslí, ale môžeme vás ubezpečiť, že kvetinová výzdoba patrí medzi veľmi nákladné svadobné položky. Už pri výbere štýlu svadby teda myslite na to, aké kvety k vašej svadbe snov budete ladiť. Vyberajte preto tie, ktoré sú sezónne a miestne dostupné. 

 • Využitie multifunkčných dekorácií

Vyberte dekorácie, ktoré môžu slúžiť viacúčelovo. Napríklad dekoratívne sviečky môžu byť súčasťou stredového aranžmánu počas ceremónie a potom môžu slúžiť ako dekorácia na recepcii. Vyberte štýlové ceduľky na svadobný stôl, kde budú okrem praktického účelu spĺňať aj ten dekoratívny.

 • Prenájom dekorácií

Prenájom stavia na cenovo efektívnu voľbu oproti nákupu nových dekorácií, ktoré použijeme iba raz. Nielen v požičovniach, ale aj v rôznych skupinách na Facebooku zaobstaráte svadobnú výzdobu za zlomok ceny.

 • Nákup svadobných dekorácií z druhej ruky

V prípade, že chcete mať dekorácie presne podľa svojich predstáv, tak sa nákup zdá vhodnejší. Ušetríte vo chvíli, keď navštívite najrôznejšie svadobné bazárky a výpredaje, kde zoženiete všetko, čo potrebujete, finančne oveľa dostupnejšie.

rustikalni-drzak-na-prstynek   podlozka-na-prstynky_1

Prírodné svadobné dekorácie

Prírodné dekorácie dodávajú svadbe jedinečný a osobný dotyk a zároveň šetria vašu peňaženku.

Tipy na výzdobu svadobnej hostiny takmer za hubičku:

 • Pletené vence - osobne vám môžeme potvrdiť, že upliesť veniec zvládnete aj sami. Návod, ako upliesť veniec, nájdete v našom magazíne. Prútie si sami nazbierate ak dozdobeniu bohato stačia vetvičky ihličnanov, šípky, drobné šišky a iné prírodniny, ktoré s prehľadom nájdete v lese. Vedľa vŕbového prútia môžete siahnuť aj po jemnejších brezových prútikoch, pedigu alebo háčkovaných dekoráciách.
 • Využitie živých kvetov - v móde je napríklad papradie a svadobné evergreen: eukalyptus. To sa môže položiť vedľa prestretého miesta, alebo sa ním obalí látkový obrúsok.
 • Šišky - poslúžia aj ako štýlové držiaky na menovky, prípadne dodajú stolu jemný prírodný ráz s romantickým nádychom.
 • Bobuľoviny do vázičiek (prípadne malých zaváracích pohárov) - jarabiny, šípky a mnohé iné divoké bobule dlho vydržia, nezvädnú a dodajú hostine šmrnc.

prouti-dekorace   prirodni-dekorace-na-svatbu

DIY svadobné dekorácie

Existujú hneď dva dôvody, prečo sa zamerať na vlastnú výrobu svadobných dekorácií. Prvá je finančná stránka - rozhodne ušetríte veľa peňazí a ten druhý je čisto osobný. V mnohých prípadoch je problém zohnať takú výzdobu, ktorá by vám dokonale ladila s vašimi predstavami – DIY výroba je preto ideálna. A oba dva prípady považujeme za dostatočne dobrý argument na to, aby sme sa na svadobnú výzdobu vrhli sami. Urobte si s družičkami dámsku jazdu a vyrobte také dekorácie, ktoré presne podčiarknu celkový ráz vašej vysnívanej svadby. Nižšie nájdete jednoduchý postup.

Materiál na ozdoby na svadobný stôl vo vlastnej réžii

svatebni-dekorace-vyzdoba   svatebni-dekorace-diy   svatebni-dekorace

Výzdoba svadobnej hostiny: krok za krokom

 1. Najprv si nachystáme čisté a umyté zaváracie poháre bez akýchkoľvek nálepiek. Etikety sa dajú pekne zložiť vo chvíli, keď ich necháte najlepšie cez noc odstáť v horúcej jarovej vode (jarom nešetrite). Nasledujúci deň stačí hubkou či kefkou odstrániť zostávajúcu etiketu.
 2. Po obvode už môžeme poháre ozdobiť - tradične sa používa jutová stuha, prírodný režný povrázok, ale aj čipka. Zdobiť sa dá iba pri okraji hrdla - pre väčší efekt môžeme aplikovať dekorácie aj po celom obvode pohára v kombinácii s rôznymi materiálmi (skvele vyzerá napríklad prírodný povrázok a čipkový reliéf).
 3. K svadbe v boho štýle sa hodí okraj ozdobiť povrázkom, na ktorom sú navlečené drevené korálky.
 4. Doprostred pohára priviažte pomocou silonu, prípadne aj ozdobného povrázku výrez z preglejky (v tvare srdiečka, holubice, prípadne iného zvoleného tvaru).
 5. Poháre je možné použiť ako samostatné dekorácie, ako svietniky na sviečky alebo LED svetielkami, alebo ako vázy na čerstvé či sušené kvety.
 6. Nami vyrobené poháre rozostavíme na podložky z kmeňa stromu a doplníme o ďalšie dekorácie – napríklad šišky, kameňa alebo vázičky s kvetinami. Mnohé nevesty tiež na svadobné dekorácie v podobnom duchu dávajú napríklad menovky alebo ceduľky s menu.

Nápady na svadobné dekorácie v osobnom duchu

Čo vám chýba k dokonalosti? Predpokladáme, že nič, ale svadobnú výzdobu môžete ešte posunúť o level vyššie. Ako? Pomocou osobného dotyku. ČistéDrevo.sk ponúka gravírovanie do dreva, a ponúka tak jedinečnú možnosť vdýchnuť vašim dekoráciám, drobným darčekom pre hostí a najrôznejším svadobným doplnkom niečo netradičné. Gravírujeme až 2000 unikátnych drevených výrobkov. Stačí si len vybrať! Nechajte si vygravírovať menovky s menami, štýlové menu na preglejku alebo akúkoľvek textáciu na drevené vázy, dekorácie a doplnky, vďaka čomu vaša výzdoba získa moderný ráz.

A čo je na výbere svadobných dekorácií to najdôležitejšie? Mali by v prvom rade odrážať vás ako pár, váš štýl aj atmosféru svadby. Tak smelo do toho! Pre ďalšiu (nielen svadobnú inšpiráciu) nás sledujte na sociálnych sieťach a Pintereste.

Súvisiace články

Ako efektívne zabaviť deti na záhrade - rady a tipy

Ako efektívne zabaviť deti na záhrade - rady a tipy

nahledovy-zahrada-pro-deti

Záhrada je pre deti tajomným zákutím, ktoré doslova nabáda k hrám plným fantázie. Vybavte si záhradu tak, aby detské hranie bolo čo najmenej deštruktívne a zároveň deti bavilo oveľa viac, než výdobytky modernej technológie.

K záhrade pre deti neodmysliteľne patrí napríklad trampolína, pieskovisko, záhradný domček, ale aj hračky pre deti. Všetky nápady na hranie na záhrade, tipy pre lepšiu bezpečnosť aj najrôznejšiu zábavu pre deti na záhrade v DIY duchu nájdete v dnešnom článku.

Obsah

Ako vybrať trampolínu, aby si ju mohli užívať deti aj dospelí

 • Pri výbere trampolíny pre deti i dospelých venujte pozornosť najmä bezpečnostným prvkom.
 • Zamerajte sa najlepšie na celkovú konštrukciu. U lacnejších a menej kvalitnejších trampolín sú rúrky konštrukcie vyrobené zo zvyškového materiálu, chýba im pevný zvar, ale napríklad aj ošetrenie rúrok proti korózii (napríklad galvanizáciou). Pokiaľ všetky tieto komponenty chýbajú, alebo sú nedostačujúce, veľmi skoro dôjde k opotrebovaniu trampolíny a tým sa výrazne znižuje jej bezpečnosť.
 • Väčšina výrobcov odporúča na zimu trampolínu schovávať. Malo by preto byť ľahké ju rozobrať na menšie časti, aby ste ju v chladnejších mesiacoch mohli schovať pod strechu alebo do garáže, takže sa na skákaciu plochu a pružiny nedostane dážď a sneh.
 • A aké by mala mať trampolína rozmery? Záleží čisto na vašich preferenciách a pre koho je určená. Pre najmenšie deti sa hodí menšia trampolína - priemer odhadujeme zhruba okolo 96 cm. Na záhradu si potom môžete dovoliť aj väčší priemer (od cca 300 cm).

trampolina

Ako zariadiť záhradu pre deti všetkých vekových skupín

Detské vybavenie na záhradu je vhodné podriadiť požiadavkám malých uličníkov. A čím sa najlepšie riadiť? Vo väčšine prípadov sa odporúča prispôsobiť sa veku detí.

Jednoduché hry na záhrade

Zábava na záhrade pre deti do 2 rokov

Pre najmenšie deti do veku 2 rokov je ideálne mať bezpečné a mäkké povrchy okolo hojdačiek a šmýkačiek, ktoré sú prispôsobené ich potrebám a schopnostiam.

Vonkajšie hry pre deti od 2-6 rokov

Pre deti vo veku 2 až 5 rokov sú vhodné jednoduché a nízke herné prvky, ako sú pieskoviská, malé šmykľavky, preliezky a hojdačky. Mali by byť umiestnené v dohľade dospelých a konštruované z bezpečných materiálov, akým je napríklad drevo.

Záhradné projekty pre deti od 6 - 12 rokov

Pridajte do záhrady aktívne prvky, ktoré podporujú ich fyzickú aktivitu a zručnosti, ako sú horolezecké steny, lanové hry, loptové ihrisko alebo trampolíny. Dôležité je zabezpečiť, aby tieto prvky boli bezpečné a zodpovedali vekovým schopnostiam detí.

Pieskovisko je nevyhnutnou súčasťou každej záhrady

Deti milujú piesok, robenie báboviek aj stavbu hradov, tunelov a ciest pre autá. Detské pieskovisko môže byť súčasťou domčeka, pokiaľ ale na drevené ihrisko pre deti nemáte miesto, kúpte pieskovisko aspoň samostatne.

 • Najprv sa musíme zamerať na to, ako vybrať detské pieskovisko. Záleží čisto len na vašich preferenciách – vyberiete si detské pieskovisko so strieškou, alebo bude súčasťou záhradného domčeka, alebo zvolíte prenosný stolček s pieskom?
 • Pokiaľ vyberiete detské pieskovisko drevené, tak musíte myslieť na údržbu – napríklad čím natrieť detské pieskovisko? Odporúčame vonkajšie akrylové farby, vosk, alebo moridlo.
 • Keď deti odrastú, pieskovisko sa dá veľmi ľahko upcyklovať. Môžete z neho vyrobiť netradičnú záhradnú dekoráciu z dreva, motýlia lúku, či záhon, ktorý bude pýchou celého priestoru.

Obdelnikovy-na-sirku-2-1-1024x537

Hojdačka na záhradu pre každého nezbedníka

Hojdačky k detskému ihrisku neodmysliteľne patria a zaistia deťom zábavu na dlhé hodiny. Ak máte ihrisko, tak je najlepšie umiestniť hojdačky tam. Prečo hovoríme v množnom čísle? Verte, že súrodenci sa o jednu hojdačku rozhodne nepodelia. Pokiaľ ihriskom nedisponujete, tak vám postačí silná vetva stromu.

Aké typy hojdačiek sú najpopulárnejšie?

 • Klasická drevená hojdačka pre najmenších
 • Hojdačka na zavesenie s oceľovou konštrukciou
 • Hojdacia sieť
 • Závesné prútené kreslo
 • Drevená záhradná hojdačka, ktorá poslúži aj ako posedenie

drevena-houpacka   detska-drevena-houpacka

Bezpečnosť detí na záhrade

Aktivity pre deti na záhrade by v prvom rade mali byť bezpečné. Preto tomu prispôsobíme aj vybavenie detskej záhrady. Hry na záhradu pre deti vhodne umiestnime a zaistíme tak, aby sme minimalizovali riziko úrazov. Dôraz kladieme prevažne na použitie neškodných materiálov, pevnú konštrukciu a dostatočný dohľad nad deťmi počas ich pobytu v záhrade. Zaistenie bezpečného prostredia zvyšuje radosť a možnosti preskúmania pre deti aj ich rodičov.

Záhradné hry pre deti

Pokiaľ deti už preskúmali každý kút záhrady a dostatočne sa vyšantili v drevenom záhradnom domčeku, potom prišiel čas na záhradné hry, ktoré sa netešia veľkej obľube len pre svoju zábavnú funkciu, ale aj pre tú vzdelávaciu. Detské hry na záhradu podporujú motorické schopnosti, posilňujú svalstvo a taktiež učia deti správne spracovávať pocity z výhry alebo naopak prehry.

 • K niektorým hrám pre deti na záhradu dokonca nepotrebujete nič okrem pár drobností a kreatívneho nápadu – čo tak skákanie cez prekážky a cez gumu?
 • Guličky sú obľúbenou hrou nášho detstva, ale verte, že aj dnešné deti vedia prejaviť nutnú dávku súťaživosti, takže túto staronovú hru nepodceňujte.
 • Kreatívne tvorenie, na ktoré si doma netrúfate - skúste napríklad maľovanie na kamienky, tvorenie obrazov z kvetov, alebo postavenie veže z drôtov, ktorá bude záhrade dominovať.
 • Stavanie domčekov pre zvieratká, či lesné škriatkov – stačiť vám bude len pár klúčikov, kamienkov a lístia – možno sa sami vrátite do vlastných detských fantázií.
 • Výroba vtáčej búdky, prípadne hmyzieho domčeka.

Aké hračky nesmú na záhrade chýbať?

Prírodné hry pre deti rozvíjajú ich kreativitu a zároveň skvele dopĺňajú pozitívnu atmosféru akejkoľvek záhrady. Vybrali sme pre vás zoznam tých najobľúbenejších nielen vzdelávacích hier na záhradu.

 • Záhradná hra kroket
 • Hádzanie krúžkov
 • Badminton
 • Najrôznejšie náradie – pre malých majstrov, ale aj to záhradné
 • Petanque
 • Hračky do piesku
 • Drevené magnetické rybičky (hodí sa do pieskoviska aj na trávnik)

Tvorivé aktivity na záhrade

Ako zabaviť deti vonku a zároveň ich niečo naučiť? Stavte na DIY projekty pre deti. Medzi vonkajšie vzdelávacie aktivity môžeme zaradiť napríklad výrobu vtáčieho kŕmidla či búdky. Okrem kŕmidla ale ľahko vyrobíte aj hmyzí hotel či motýlia lúku. Veľa nápadov na zábavné tvorenie nájdete na Pintereste.

DIY-ptaci-budka   vyroba-ptaci-budky-s-detmi   ptaci-budka-DIY

Práca na záhrade učí deti zodpovednosti

Deti veľmi rady napodobňujú činnosť dospelých. Nebojte sa ich teda zapojiť do záhradných prác. Podporíte v nich zmysel pre zodpovednosť a prejavíte im svoju plnú dôveru. Za pomoci vhodného záhradného náradia pre deti im pomáhanie a starosť o pozemok pôjde ľavou zadnou.

Akú prácu môžete deťom s pokojným srdcom zveriť?

 • Založte s deťmi vlastné zeleninové záhony – do dreveného záhona sa vám bude hodiť najmä slez, mrkva siata, hrášok, fazuľa, nechtík lekársky a mnohé ďalšie nenáročné plodiny a bylinky.
 • Úspech oslavujú aj malé záhony s drobným ovocím.
 • S detským záhradným náradím vám deti môžu pomôcť aj pri predpríprave záhonu, môžu napríklad okopávať, plieť, alebo hrabať hlinu, a tie šikovnejšie aj siať.
 • Polievanie záhonu je snáď najobľúbenejšou detskou kratochvíľou v záhradke, ak to počasie dovolí, tak im túto malú radosť doprajte.

zahradniceni-s-detmi

Na záver si dovolíme dať menšiu radu pre väčšiu bezpečnosť. Pokiaľ deti budete brať napríklad na zahradničení, tak si dajte pozor na niektoré druhy rastlín, ktoré by mohli byť jedovaté. Ďalším magnetom je pre deti voda, takže aj v tomto ohľade buďte na pozore. A ako máte vybavenú záhradu pre deti vy?

Kvetináče - kedy, ako a čím ich osadiť

Kvetináče - kedy, ako a čím ich osadiť

nahledovy-jarni-truhlik

Čas na vysadenie kvetináčov je konečne tu. Fantázii sa medze nekladú, a vy sa tak môžete pýšiť krásnym balkónom či terasou po celý rok. Nič ale nie je zadarmo, v prvom rade sa musíme pozrieť na niekoľko zásadných rád a tipov.

Akonáhle sa rozhodnete začať pestovať rastliny v kvetináčoch, vzniká množstvo otázok ohľadom toho, kedy, ako a čím je najlepšie ich osadiť. Tento článok vám poskytne uceleného sprievodcu, ako vybrať ideálne obdobie na vysadenie kvetináčov, akým spôsobom správne pripraviť pôdu a aké rastliny zvoliť podľa konkrétnych potrieb a preferencií.

Obsah

Čo pestovať v drevenom kvetináči

Pestovanie rastlín v kvetináčoch je skvelou alternatívou pre tých, ktorí nedisponujú záhradou, prípadne chcú ušetriť priestor. Bojíte sa, že v kvetináčoch nevypestujete všetko, čo si prajete? Vyvedieme vás z omylu! Hrantíky sú nekonečnou zásobárňou nápadov a dá sa v nich pestovať takmer čokoľvek.

 • Okrasné rastliny

Okrasné rastliny volíme prevažne podľa ročného obdobia, ale aj podľa dĺžky kvetu a vlastného vkusu. Dalo by sa ale povedať, že z okrasných rastlín sa na balkóne bude dariť v podstate čomukoľvek. Ja som raz dokonca vyskúšala aj vlčie maky a lúčne kvety.

 • Ovocné stromky

Priznáme sa, že pestovanie ovocných stromčekov nás milo prekvapilo. Pokiaľ ale máte dostatok miesta na balkóne, prípadne vaša terasa zíva prázdnotou, výsadbu ovocného stromčeka do kvetináča musíte vyskúšať. Na balkón sa napríklad hodí marhuľa, ktorá robí vonku problém v chladnejších oblastiach vôbec vykvitnúť a navyše vás odmení nádherným kvetenstvom. Pestovať sa ale dajú aj špeciálne zakrpatené odrody jabloní a hrušiek a vrelo sa odporúča kvôli bohatej úrode zakrpatená čerešňa. Na zakrytých balkónoch, lodžiách a zimných terasách môžete skúsiť pestovať aj niečo exotickejšie, ako sú citrusy a figy.

 • Zelenina

Medzi obľúbenú zeleninu vhodnú do kvetináča patria napríklad papriky, kríčkové a cherry paradajky, ale aj uhorky a zemiaky. Dariť sa bude aj hrášku, ale ten by mal byť aspoň v polotieni, aby sa nespálil a neuschol.

 • Ovocie

Obľúbené bobuľoviny a jahody môžete taktiež s prehľadom pestovať na balkóne aj terase v kvetináčoch. Skvele sa bude dariť ríbezliam, malinám, čučoriedkam, egrešom i jahodám.

 • Bylinky

Bylinky používame na pestovanie v kvetináčoch najviac. Bylinky v kvetináči máte vždy po ruke a na rozdiel od vysadenia v záhone sa vám zbytočne nerozrastajú po okolí.

bylinky-v-bedynce   dreveny-kosik-s-narcisy   jarni-aranzma-v-truhliku

Výber vhodnej zeminy

Pôda je pre pestovanie rastlín zásadná. Okrem správneho výberu pôdy podľa živín a požiadaviek na pH, nezabúdame ani na hnojivo a drenáž. Drenáž by mala byť prvou vrstvou v kvetináči či hrantíku. Nasledovať by malo hnojivo zmiešané s vhodnou pôdou. Ale pozor! S hnojivom to nepreháňame, inak by sme mohli nadobro spáliť korienky rastlín. 

A aká pôda je vhodná? Pri výbere by sme sa mali riadiť konkrétnymi požiadavkami rastlín. Pre paradajky a papriky existuje špeciálna pôda s postupne uvoľňujúcim hnojivom. Pre čučoriedky a vresy sa hodí kyslejšia pôda a pre okrasné kvety zase odporúčame pôdu so živinami podporujúcou kvetenstvo (napríklad muškáty, ruže). Špeciálny typ pôdy potrebujú aj hortenzie, rododendrony, kaktusy, bylinky a orchideje. S výberom pôdy pre konkrétne rastliny vám poradia v každom záhradníctve aj hobby markete.

zahradni-nacini

Odvodňovanie a zavlažovanie kvetináčov

Pri odvodňovaní a zavlažovanie kvetináčov mnoho záhradníkov tápe a jedná sa o kameň úrazu. Ovládanie množstva vody je totiž u kvetináčov oveľa náročnejšie ako v otvorenej záhrade. Pridávame preto niekoľko tipov, ako si s vodou poradiť.

Odvodňovanie:

 • Drenáž - na dne kvetináča by sme mali vytvoriť drenáž, čím zabránime uhnívaniu koreňov. Ako drenážna vrstva sa najčastejšie používa štrk, drobné kamienky, polystyrén aj drevené štepy. Podobne ako prvá vrstva pri vyvýšených záhonoch.
 • Otvory v kvetináči - Otvory na dne kvetináča sú nevyhnutnosťou. Pokiaľ používate drevené kvetináče, vyvŕtajte diery alebo prípadne ponechajte drevený kvetináč iba ako obal a doň vložte vhodné plastové kvetináče s dierami. Zároveň je drevo na vlhkosť, hnilobu a plesne z pôdy veľmi náchylné. Naše osobné odporúčanie znie, aby ste minimálne dno kvetináča vystlali - hodí sa nopová či plastová fólia, ale postačí aj slama alebo piesok.
 • Nadvihnutie kvetináča - Ak to situácia dovoľuje, umiestnite kvetináče na stojany alebo podložky, aby sa zlepšila drenáž a vzduchový tok okolo koreňov.

Zavlažovanie:

 • Individuálne potreby rastlín - zohľadnite individuálne potreby rastlín, ktoré máte v kvetináčoch. Niektoré rastliny preferujú suchšie prostredie (hrášok, cibuľa), zatiaľ čo iné môžu potrebovať pravidelnejšie zavlažovanie (papriky, paradajky). Podľa toho ich môžete aj spoločne vysadzovať do jedného kvetináča.
 • Pravidelná zálievka - vždy sa odporúča zalievať v pravidelných intervaloch, aby si na to rastlina zvykla. Pozor ale na hromadenie vody. Príliš časté zalievanie môže viesť k premokreniu pôdy a uhnívaniu koreňov (rovnako ako u izbových rastlín v kvetináčoch).
 • Správnosť zalievania - okrem pravidelnosti si osvojte aj kontrolu vlhkosti. Zalievame vo chvíli, keď je pôda na povrchu suchá, a keď je slnko na oblohe nízko (skoro ráno, neskoro večer).
 • Mulčovacia kôra - mulčovanie pomáha udržiavať vlhkosť, znižuje odparovanie a chráni korene pred prílišným teplom alebo chladom. Po zasadení kvetov jednoducho povrch posypeme tenkou vrstvou mulčovacej kôry, príp. drevnej drviny, okruhliakov či slamy.

zavlazovani-truhliku

Čím osadiť kvetináč

Výber rastlín pre kvetináče je pre estetiku, ale aj užitočnosť priestoru absolútne zásadný. Ponúka sa hneď celý rad vhodných kombinácií. Bez znalosti niekoľkých základných pravidiel sa ale nezaobídeme.

 • Požiadavky na slnko - Do spoločného kvetináča vysádzame vždy rastliny s rovnakými požiadavkami na slnečný svit. Južnú stranu a plné slnko ocenia hviezdička prímorská, violka rohatá, verbeny, skalničky, sukulenty a samozrejme aj muškáty. Z byliniek sa skvele darí na slnku levanduľu a rozmarínu.
 • Výber pôdy - nezabúdajme, že každá rastlina má iné požiadavky na pôdu. Sadíme teda do jedného kvetináča rastliny, ktoré napríklad vyžadujú piesočnatú pôdu, prípadne pôdu s rovnakým pH.
 • Farebný súlad - je dôležitý prevažne pri rastlinách, ktoré kvitnú v rovnakom čase. Vyberte si jednu kvetinu ako hlavnú a tú dajte dozadu. Doplnkové kvety by mali mať farbu na opačnej strane farebného spektra a mali by byť umiestnené v popredí (najlepšie previsnuté).
 • Rozmery jednotlivých kvetov - vždy musíme myslieť na to, aká bude raz rastlina veľká a necháme v kvetináči dostatočný priestor medzi jednotlivými kvetinami.
 • Konkurenčné schopnosti rastlín - svojou bujnosťou všetky ostatné zahlušia napríklad petúnie, dvojzubec aj molice. 
 • Dobrí susedia - odporúčame zohnať si tabuľku tzv. "dobrých susedov" pre zahradničení. Náhodne sa napríklad do kvetináča k paradajkám odporúča sadiť bazalku, ktorá odpudzuje škodcov a dezinfikuje pôdu. Navyše spolu s paradajkami aj pekne vyzerá a ladia spolu aj do mnohých receptov.

Kedy osadiť kvetináč

Správny čas zasadenia do kvetináča závisí od viacerých faktorov, vrátane klimatických podmienok a konkrétnych požiadaviek rastlín. Ak sa zameriame na okrasné kvety do kvetináča, tak sa vždy riadime ročným obdobím. Je fajn zmeniť rastliny v kvetináči na jar, v lete, na jeseň aj v zime. Pozor ale – pokiaľ sadíme rastliny na chladnejšie mesiace, výsadba by nemala prebiehať v príliš mrazivom a vlhkom prostredí.

Na jar sú veľmi populárne jarné kvety ako sú snežienky, tulipány, v lete môžete popustiť uzdu fantázii. Na jeseň sa hodia rastliny dobre znášajúce chladnejšie podmienky ako sú vresy, chryzantémy. Čo sa týka niekoľkoročných rastlín, tak tie by sa mali vysádzať skoro na jar, prípadne na jeseň. Zeleninu a ovocie sadíme podľa záhradníckych kalendárov. Pokiaľ nemáme krytý balkón či terasu, tak nikdy sadenice nedávame von pred tzv. zmrznutými mužmi (Pankrác, Servác, Bonifác). Úrodu by nám mohol spáliť prízemný mrazík.

Optimálny rast rastlín? Stavte na vhodné umiestnenie!

Na balkóne a terase hrá umiestnenie kvetináčov zásadnú úlohu. Pozor by ste si mali dať najmä na poveternostné podmienky (náchylnejším rastlinám prekáža prievan, ktorý na balkóne vzniká) a dostatok slnečného svitu. Na slnečnom svetle by mali rastliny byť optimálne minimálne 6-8 hodín. Vhodné sú potom miesta, kde môžu rastliny čerpať z ranného slnka. Samozrejme existujú druhy rastlín vhodné do tienistého prostredia, prípadne tie, ktoré sa nemusíte báť vystaviť aj na priame slnko.

jarni-kvetiny-v-proutenem-truhliku

Starostlivosť o rastliny v kvetináči

 1. Sadeniciam ešte pred zasadením do kvetináča rozvoľníme korene. Platí to najmä pri starších sadeniciach, ktoré majú silnú sieť koreňov. A pri vresoch to platí dvojnásobne. Naopak, u sadeníc zeleniny prísne dbáme na to, aby sme mladé korienky čo najmenej poškodili.
 2. Dodržujeme už skôr spomínané kroky ohľadom správneho výberu pôdy, umiestnenia i správnosti práce s odvodnením i zálievkou.
 3. Dôležitá je pravidelnosť zálievky. Pozorujeme, koľko vody ktorá rastlina potrebuje a prispôsobíme tomu zalievanie.
 4. Pravidelne rastliny hnojíme, a to vždy tak, aby hnojivo neprišlo do styku s listami a kvetmi (prípadne už plodmi).
 5. Bojujeme sa škodcami ihneď a dbáme aj na prevenciu. Paradajky trpia na plesne, papriky zase veľmi rady napádajú vošky aj molice. Hmyzí škodcov preventívne odlákate napríklad niektorými aromatickými bylinami (bazalka, rozmarín).
 6. Pravidelne odstraňujeme odkvitnuté kvety aj so semenníkmi.
 7. Aj napriek všetkej láske a starostlivosti sa môže stať, že sa niektorej rastline nedarí. V takom prípade rastlinku z kvetináča okamžite odstránime. Jej hnijúce korene sú veľkým lákadlom pre najrôznejších škodcov, choroby aj plesne.

Sezónne rastliny do kvetináča

 • JAR - vneste si radosť a pestrosť do svojich kvetináčov už na jar. Radosť vám môžu urobiť tulipány, hyacinty, pľúcniky, modrice aj snežienky. Všetko vám v kvetináčoch vydrží celú jar.
 • LETO - v letných mesiacoch sa darí všetkým letničkám. Pestovať môžete jahody, ríbezle, čučoriedky a samozrejme aj ovocné stromčeky vhodné pre kvetináče. Letničky dávame do kvetináča najskôr v máji. Dovtedy dávame prednosť jarným kvetom, ktoré lepšie znášajú zimu. V lete taktiež na balkón patrí vami vybraná zelenina a bylinky.
 • JESEŇ - pre pestrý kvetináč plný farieb vyberajte napríklad z rôznofarebných chryzantém. Do zimy potom vydržia krásne a nenáročné vresy. Pozor ale, vresy vyžadujú kyslejšiu pôdu, ktorá sa nehodí pre každú rastlinu. Zo zeleniny je možné na jeseň pestovať sibírsku cibuľu a cesnak (a to aj ten okrasný).
 • ZIMA - v zime si už pripravujeme cibuľové kvety na jar (modrence, narcisy, tulipány) a do kvetináčov na okrasu môžeme sadiť napríklad zakrpatené typy ihličnanov, okrasný kel i vres. V článku 7 tipov, čo si zasadiť v zime do kvetináča nájdete ďalšie overené tipy.

dreveny-truhlik   drevena-miska-podzimni-vyzdoba   prouteny-kvetinac-zimni-aranzma

Ako pestovať zeleninu v kvetináči

Pri pestovaní zeleniny v kvetináči je dobré postrážiť si najmä dobu výsadby aj umiestnenie. Tiež odporúčame použiť substrát na výsadbu konkrétnej zeleniny (napríklad na papriky a paradajky). Zeleninu odporúčame vždy predpestovať doma na parapete.

Tipy na pestovanie zeleniny v kvetináčoch:

 • Na sadenie zeleniny na balkóne využívajte možnosť do výšky. Dobre poslúži múr, rošty, schodíky i závesné systémy na pestovanie (takto sa darí napríklad uhorkám).
 • Okrem paradajok a paprík môžete na balkóne pestovať kaleráby, mrkvy, reďkovky, ale aj cukety a šalát.
 • Na pestovanie zeleniny nemusíte mať veľa miesta, ale potrebujete hlavne dostatok svetla. Skontrolujte preto prístup slnečného svetla.
 • Veľa druhov zeleniny je možné kombinovať, a môžete ich tak zasadiť do jedného kvetináča.

prouteny-truhlik

Dizajn a estetika kvetináčov

Vzhľad miesta, kam kvetináče umiestnite, je tiež dôležitý. Kvetináče môžu byť estetickým prvkom na terase, balkóne alebo vo dvornom priestore. Drevené kvetináče sú výnimočným riešením spájajúcim krásu aj praktickosť. Jednoznačne majú svoje jedinečné vizuálne kvality a môžu pridať do vašej záhrady, terasy alebo balkóna príjemný a prirodzený vzhľad. Dizajn a estetika drevených kvetináčov môžu ovplyvniť celkový dojem priestoru a harmóniu s okolitým prostredím.

Krásna záhradka nepotrebuje veľký priestor. Pri dobrom rozvrhnutí miesta sa potom z minizáhradky môžete tešiť pokojne celý rok. Pre viac DIY inšpirácie nás sledujte na sociálnych sieťach. Sme pre vás na Instagrame, Facebooku, TikToku aj Pintereste.

Súvisiace články

Psychológia bývania - význam dreva v interiéri

Psychológia bývania - význam dreva v interiéri

nahledovy-psychologie-bydleni

Pobyt v prírode má na ľudskú psychiku zreteľný vplyv a výrazne ovplyvňuje zdravie. V roku 2016 prebehol vo Volyni medzinárodný seminár, v ktorom bola podstatným predmetom prednášky téma „Drevo a ľudské zdravie“. Výsledok štúdie, ktorá zaznela z úst hneď niekoľkých odborníkov na túto tému, znel jasne – drevený nábytok, drevené dekorácie a prírodné materiály neplnia v interiéri len estetickú funkciu, ale výrazne prispievajú k zvládaniu stresu!

Poďme sa spoločne pozrieť na vplyv dreva na zdravie a na to, čím všetkým nám drevo v interiéri prospieva. Budete sa čudovať, aké jednoznačné sú vedecké poznatky!

Obsah

Dizajn a drevo: dvaja nerozlučný kamaráti

Spojenie dreva a dizajnu zdôrazňuje, že krása a užitočnosť môžu spoločne tancovať v dokonalom súlade. Dotyk dreva poskytuje dizajnérom nekonečné možnosti na vyjadrenie kreativity. Jeho organické tvary a unikátne textúry vytvárajú atmosféru prírodnej elegancie, ktorá dodá priestoru živý charakter. Okrem zlepšenia vizuálnej stránky priestoru vás ohromí aj funkcionalita tohto tradičného materiálu. A pozor – ten navyše nepodlieha zubu času!

Prečo zaradiť bytové doplnky z dreva a prírodné dekorácie do vnútorného priestoru?

Ako už bolo povedané, tak pobyt v prírode priaznivo ovplyvňuje ľudský organizmus, podľa najnovších kanadských štúdií ale v prírode trávime iba 6 % času denne, a tým pádom nám spojenie s krajinou citeľne chýba. Ľudské telo vykazuje lepšie výsledky vo chvíli, keď je kontakt s prírodou zaistený aj "sprostredkovane".

Hlavný prednášajúci na túto tému, Ing. Dalibor Houdek Ph.D, spomína v tomto smere doslova prevratnú štúdiu z roku 1984, kedy sa skúmala rýchlosť rekonvalescencie pacientov po operácii brucha. Kratší pooperačný pobyt a menšiu dávku analgetík potrebovali pacienti, ktorí mali výhľad do zelene nemocničného parku. Začalo sa teda diskutovať nad tým, ako dostať do pracovných aj domácich interiérov viac dreva a či je ich účinok pre ľudský organizmus naozaj taký dôležitý. Význam dreva v interiéri nie je len estetický, ale aj psychologický. Dôkazom nech je výskum vedený kanadským drevárskym inštitútom FPInnnovations.

drevo-v-detskem-pokoji

Ako prebiehal výskum?

 • V rámci štúdie vznikli dva typy kancelárskeho prostredia. Jedna miestnosť bola vybavená nábytkom v sterilnej bielej farbe. Druhá miestnosť sa pýšila dreveným nábytkom z masívu a dekoráciami do kancelárie.
 • 119 študentov University of British Columbia sa zúčastnilo experimentu, ktorý skúmal ich reakciu na stresovú situáciu v rámci závislosti od okolitého interiéru.
 • Študenti boli rozdelení do skupín a postupne zavedení do jednej z umelo vytvorených kancelárskych miestností.
 • Tam sa dozvedeli iba to, že im bude predložený test z matematiky, ktorého výsledky budú výrazným bodom v ich celkovom hodnotení na konci roka.
 • Počas experimentu bolo študentom merané EKG a vodivosť kože (oboje sa napríklad podieľa na “detektore lži”).
 • Preukázateľne menšej miere stresu podliehali študenti, ktorých testovanie prebiehalo v miestnosti s dreveným nábytkom.
 • Bolo dokázané, že prostredie má zásadný vplyv na to, ako vnímame a zároveň zvládame stresové situácie.

drevene-poradace   pohovor   drevene-doplnky-na-stul

Drevo a duševné zdravie

Prastaré učenie feng shui sa vo svojej podstate zaoberá vzťahom človeka a jeho životného priestoru. Môžeme sa týmto čínskym učením inšpirovať najmä vo chvíli, keď chceme udržať zdravú mikroklímu v dome. Nejedná sa len o správne rozloženie nábytku a dekorácií v dome v súlade s prírodnými a energickými silami, ale aj o využitie prírodných materiálov a estetiky dreva. To, ako pôsobí náš domov má na našu psychiku výrazný vplyv. Zrejme vás teda neprekvapí, že väčšina terapeutov, koučov a psychológov sa vás hneď na prvom sedení opýtajú, ako to vyzerá u vás doma. Školskí psychológovia zase odporúčajú deťom a mladistvým ako prvú náplasť na problémy – upratať si od podlahy svoju izbu. Okrem poriadneho upratovania a zbavenia sa haraburdia odporúčajú poprední špecialisti na duševné zdravie obklopiť sa prírodnými materiálmi.

loznice-prirodni   prirodni-nabytek

Druhy dreva v bývaní a ich vplyv na psychológiu bývania

Vplyv dreva na pohodu je úplne fascinujúcou témou, ktorá hrá prím v kanceláriách psychológov i bytových dizajnérov. Existujú ale nejaké druhy dreva, ktoré v interiérovom prostredí vynikajú? Alebo je to všetko len o vkuse? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

 • Vzhľad a farba - svetlé drevo býva spojené s čistotou, relaxačným zážitkom aj pokojom. Rovnako svetlejšie farby podporujú pocit vzdušnosti. Tmavé typy drevín vynikajú útulnosťou.
 • Vôňa dreva - medzi krásne vlastnosti dreva patrí jeho typická aróma. Správne zvolená vôňa má totiž terapeutické účinky a bohato ju využíva napríklad aromaterapia. Vôňa dreva všeobecne je pre každého jedinca príjemná a harmonizujúca. Každý typ dreviny ale vonia inak - napríklad céder vnáša do priestoru sviežosť, santalové drevo pôsobí relaxačne.
 • Asociácia a symbolika - niektoré druhy drevín majú historický alebo nostalgický nádych. Vzbudzujú tak príjemné spomienky a asociácie, čím prispievajú k duševnej pohode.
 • Akustika - fyzikálne vlastnosti dreva bývajú často značne podceňované. Úplne zbytočne! Mäkšie dreviny ako je napríklad smrek či borovica lepšie absorbujú hluk. Vďaka tomu prispievajú k pokojnejšiemu a harmonickejšiemu prostrediu. Mäkšie a svetlejšie drevo sa preto hodí hlavne do spálne.

drevena-kancelar

Prírodné materiály v domácnosti

Priaznivý vplyv na ľudský organizmus nemajú iba viditeľné povrchy z dreva. Napríklad prútené dekorácie ešte viac podporia celkový naturálny dojem a nápomocné budú najmä tam, kde si nábytok z masívu nemôžeme z nejakého dôvodu dovoliť. Prútené koše a košíky sú produktom známym už od starovekého Egypta, kde sa používali najmä na prenášanie potravín, ale aj stavebného materiálu. Úžitková funkcia košíkov z prútia však pokračovala aj naďalej a bola prirodzenou súčasťou ľudského života naprieč históriou. Aj keď aj dnes vieme oceniť ich praktickú funkciu, ich dekoračný účel z veľkej časti prevažuje. Kto má doma ohnisko, tak koše na krbové drevo sú príjemnou nevyhnutnosťou pôsobiacou na naše zmysly vo všetkých smeroch pozitívne. Mnohí z nás používajú pletené koše ako obaly, či vázy pre kvety a tým dodajú domovu aj kancelárii hrejivú atmosféru a aspoň sprostredkovane sa priblížia k prírode.

prouteny-kos-na-drevo_2   prouteny-nabytek

Drevený nábytok do kúpeľne nie je dnes žiadne tabu

Drevený nábytok do obývačky nie je ničím výnimočným. Viete si ale nábytok z dreva predstaviť aj v kúpeľni? Predpokladajme, že v miestnosti, kde sa kúpete, žiadny stres väčšinou nezažívate (ako to môže byť napríklad v pracovni), zrejme by ste ale radi prehĺbili relaxačný účinok, ktorý napríklad kúpeľ ponúka. Pokiaľ navyše interiér podporíte dekoráciami v prírodnom štýle (odporúčame napríklad najrôznejšie sviečky, svietniky z brezy a mnohé iné prírodniny) a nábytkom s viditeľne dreveným povrchom – výsledok bude stopercentný. Pokiaľ sa bojíte vlhkosti, tak odporúčame poobzerať sa po odolnejších materiáloch – napríklad bambusu alebo olivovom dreve. Bambus sa pýši vysokou odolnosťou, drevo z olivovníka potom nielen odolnosťou, ale aj nádhernou kresbou.

Bytové doplnky oceníte tam, kde chýba vhodný nábytok

V práci trávite potrebnú časť svojho dňa a väčšina pracovníkov si nábytok do kancelárie vybrať nemôže. Pozitívne ladenú atmosféru s výrazným ozdravným účinkom ale vytvoríte aj za pomoci prírodných dekorácií, živých kvetov a drevených dekorácií na poličku. Izbové kvety zasaďte napríklad do kvetináča z dreva a stenu môžete príjemne doplniť o drevené dekorácie na stenu. Všetky tieto prírodny pozdvihnú nielen atmosféru, ale aj ľudskú myseľ. Ich veľkou výhodou je aj to, že sa dajú zaobstarať veľmi lacno – veľa krásnych vecí si prinesiete napríklad z výstupu na horách, či prechádzke po lese.

Závažným činiteľom fyziologických reakcií ľudského organizmu na stres je sympatický nervový systém (SNS). Hneď niekoľko výskumov dokázalo, že vizuálne povrchy z dreveného materiálu SNS znižujú. Pokiaľ teda chcete účinne bojovať s akýmkoľvek fyzickým a psychickým nepokojom alebo si len predĺžiť relaxačný pôžitok v príjemnom prostredí, tak odporúčame do interiéru zaradiť čo najviac prírodných materiálov, kvetov a viditeľne drevených povrchov v masívnej úprave.

Súvisiace články

Ako vybrať detské sánky? Rady a tipy

Ako vybrať detské sánky? Rady a tipy

nahledovy-sane

S blížiacou sa zimou prichádza aj čas radosti a zábavy na snehu pre najmenších členov rodiny i nadšených dospelých. Jednou z nezabudnuteľných zimných aktivít je jazda na saniach, ktorá dokáže rozjasniť tváre detí i dospelých.

Pri výbere detských saní nie je bezpečnosť a pohodlie zanedbateľné. Ako vybrať tie správne sane pre všetky vekové kategórie? Tento článok vám prináša užitočné rady a tipy, aby ste mohli pokojne vyraziť na svahy a užiť si radosť zimy bez obáv. Pozrieme sa na jednotlivé typy saní, ich materiál, bezpečnostné prvky aj príslušenstvo.

Obsah

Aký typ sánok vybrať?

Mnohé druhy sánok sa rozlišujú podľa veku. Aj my toto rozdelenie považujeme za najšikovnejšie. Podľa veku vyberiete nielen vhodný materiál, ale aj doplnky.

Sánky pre bábätká

Sane pre najmenších sú skôr takým zimným kočíkom. Súčasťou býva tlačná tyč, podložka, spací vak aj rukávnik pre mamičku. Predpokladáme, že nespustíte malé bábätko z kopca dole, skôr je tento typ saní vhodný na prechody po snehu, na svah a prechádzky zasneženým lesom aj s malým bábätkom.

Sane pre batoľatá

Sánky pre menšie deti vyžadujú mnoho bezpečnostných úprav. Pre batoľatá a deti zhruba do 3 rokov sú určené sane s operadlom.

Sane pre predškolákov

Väčšie deti považujú za ohromnú zábavu jazdiť na saniach vo dvojici. Vyberajte preto kvalitné sane s vysokou nosnosťou a s dostatočnou dĺžkou sedenia. Deti to ocenia.

Sane pre dospelých

U saní pre dospelých je základným prvkom výberu nosnosť. Mnohé drevené sane sa vyrábajú s nosnosťou až 140 kg, a hry v snehu si tak s prehľadom môžu užiť aj dospeláci.

sane-ze-dreva

Je dôležitá dĺžka saní?

Rozhodne áno! Dĺžka je jedným z kľúčových faktorov pri výbere saní. Optimálna dĺžka závisí od viacerých faktorov, vrátane veku dieťaťa, jeho váhy a tiež typu terénu, na ktorom budú sane používané. Pre mladšie deti a začiatočníkov obvykle platí, že kratšie sane možno ľahšie ovládať a lepšie sa hodia na mäkký sneh. Kratšia dĺžka umožňuje deťom zvládať zákruty aj bezpečnú rýchlosť. Na druhú stranu, pre staršie deti a pokročilých sánkarov odporúčame dlhšie sane, ktoré ponúkajú lepšiu stabilitu a rýchlejšiu jazdu, najmä na rovinatejších povrchoch. Rovnako dlhšie sane disponujú vyššou nosnosťou a v pohode sa naň zmestí viac detí aj dvaja dospelí.

rodina-se-sankami   drevene-sanky

Výber sánok podľa materiálu

Sánky pre deti sa vyrábajú hneď z niekoľkých materiálov. Na výber máte plast, kov, drevo. Teraz sa tešia veľkej obľube aj nafukovacie gumové sane či bôby. Všetky materiály sánok majú svoje výhody aj nevýhody. Poďme sa im pozrieť na zúbok.

Kov

Niektoré moderné sane obsahujú kov, prípadne celá ich konštrukcia je vyrobená z kovu. Typicky sa jedná o sane pre bábätká, ktoré slúžia prevažne na tlačenie (vlastne sa jedná o taký kočík na lyžiach). Klasické sane z kovu sú síce odolné (pozor na koróziu!), ale aj výrazne ťažké, a pre mnoho detí teda nepoužiteľné.

Plast

Sane z plastu vynikajú ľahkosťou a nízkou cenou. Z osobných skúseností ale bohužiaľ musíme konštatovať, že stačí jedno vyčíňanie viacerých detí, menší náraz a je bohužiaľ po sánkach.

Drevo

Drevené sane sú klasika, ktorá nikdy nesklame. Za najväčšiu nevýhodu samozrejme považujeme ich vyššiu váhu a zvýšenú starostlivosť (oboje je však vykúpené vyššou nosnosťou, resp. vysokou trvanlivosťou). Na druhú stranu výhod je oveľa viac. Drevené sane vám dlho vydržia, vyberať môžete hneď z niekoľkých variantov a cenovo ich radíme k zlatej strednej ceste.

Guma

Nafukovací typ saní odporúčame skôr pre väčšie deti, mladistvých a dospelých. Bobovanie a sánkovanie na tomto type saní vyniká vysokou rýchlosťou. Jazda by preto mala prebiehať na svahoch tomu určených, prípadne s dokonalou znalosťou terénu.

Sklovlákno alebo uhlíkové vlákno

Niektoré high-end sane obsahujú uhlíkové alebo sklenené vlákna, ktoré zvyšujú odolnosť, ale zároveň výrazne sane odľahčujú. Vlákna sa aplikujú prevažne na profesionálne a športové sane.

plastove-sane   kovove-sanky

Tie najlepšie doplnky nielen pre drevené sánky

V súčasnosti je možné nielen drevené sane doplniť o najrôznejšie vychytávky, ktoré jazdu na saniach ešte vylepšia – či už z bezpečnostného alebo zábavného hľadiska.

Popruhy

Aby vaše milé deti nevypadli zo saní a bobov, popruhy sú doslova nutnosťou. Hodí sa skôr pre malé deti. Väčším už bohužiaľ budú prekážať.

Vyvýšené sedadlo

Pokiaľ sa rozhodnete pre sane, ktoré vydržia navždy, tak odporúčame investovať do kvalitných univerzálnych saní. A pre menšie deti odporúčame kúpiť vyvýšené sedadlo, ktoré aj tým najmenším pomôže udržať rovnováhu aj zdravé držanie tela.

Sánky s opierkou

Sane s operadlom pre deti sú konštrukcie navrhnuté s ohľadom na bezpečnosť a pohodlie najmenších sánkarov. Sane s ohrádkou poskytujú oporu a stabilitu počas jazdy. Rovnako predchádza prevrhnutiu saní.

Tyč na tlačenie

Odporúčame najmä na horách, kedy sane poslúži namiesto kočíka pre tie najmenšie deti. Mamička Markéta si nemôže tento typ saní vynachváliť: „Mám rada, keď mám dieťa pri jazde na sánkach pod dohľadom. Sane s tlačnou tyčou pre mňa teda boli jasnou voľbou.” Tyč je navyše odnímateľná, takže akonáhle batoľa vyrastie, stačí ju jednoducho odmontovať.

ohradka-na-sanich

Bezpečnostné tipy aj pre nezbedné sánkovanie

Desatero bezpečného sánkovania:

 1. Nepodceňujte bezpečnostné prvky na sánkach ako sú brzdy, popruhy aj operadlo. Výrazne to zníži možnosť úrazu.
 2. Zaobstarajte deťom bezpečnostnú snowboardovú či lyžiarsku helmu a okuliare.
 3. Na dráhe dodržujte bezpečnú vzdialenosť od ostatných.
 4. Vždy dajte prednosť kvalitným saniam. Nikdy nesánkujte na viditeľne poškodených boboch, saniach, ai.
 5. Počas celej doby jazdy brzdite celým chodidlom.
 6. Rýchlosť jazdy prispôsobte svojim schopnostiam, podmienkam a stavu dráhy.
 7. Okrem toho, že nebudete podceňovať stav saní a bobov, tak podobnú starostlivosť venujte aj výberu vhodného oblečenia a obuvi.
 8. Počas samotnej jazdy si nič nefoťte a ani sa nenatáčajte.
 9. V prípade nehody okamžite opustite dráhu a uvoľnite miesto prechádzajúcim.
 10. Dostatočne sledujte počasie a snehové podmienky.

Zimné radovánky na horách aj v meste

Sane vyberáme aj podľa špecifických potrieb rodiny a miesta využitia. Iné sane budete potrebovať v meste a iný typ saní sa vám bude hodiť na horách. Pre mestské zimné radovánky je kľúčovým faktorom váha a pohodlie kvôli častému premiestňovaniu aj mimo zasnežených svahov. Horské podmienky vďaka rôznorodosti terénu vyžadujú kvalitu a odolnosť. Na horách preto dajte prednosť dreveným sánkam, ideálne z kvalitného bukového dreva.

Cenové rozpätie kvalitných sánok

Cenové rozpätie sánok sa pohybuje od 20 eur až do niekoľkých stoviek. Záleží predovšetkým na materiáli a príslušenstve. K najlacnejším saniam patria tie plastové. Drevené sane považujeme za zlatú strednú cestu. Najdrahšie sane sú vyrobené z kovu, kompozitných materiálov, prípadne uhlíkového vlákna aj sklovlákna. Jednotlivé príslušenstvo, ako je ohrádka, tyč, popruhy, volant, úložný priestor a mnohé ďalšie, cenu saní zvyšujú.

Ako správne uskladniť sane?

 • Detské sánky pred uložením dobre skontrolujeme, či nedošlo k poškodeniu.
 • Vždy uskladňujeme dokonale vysušené, aby nedošlo k hnilobe, korózii, plesni a inému zničeniu materiálu.
 • Ukladáme vertikálne či horizontálne na pevné miesto tak, aby postupom času nedošlo k deformácii alebo zničeniu inými vecami z pôdy alebo pivnice.
 • Pokiaľ sane obsahujú kovové časti, tak ich navoskujeme (za najlepší je považovaný včelí vosk určený na lyže a sklznice).
 • Pred uložením prikryjeme vhodnou plachtou. Zamedzíme tak zaprášeniu aj prípadnému poškriabaniu povrchu.

drevene-sane

Na e-shope ČistéDrevo.sk ponúkame detské sánky v najrôznejších veľkostiach, prevedeniach as atraktívnym príslušenstvom. Ale pozor! Túto zimu mizne rýchlosťou blesku, tak nech ich nezmeškáte. Pre ďalšie drevené tipy do domácnosti, záhradu aj ako originálne darčeky nás sledujte na sociálnych sieťach.

Súvisiace články

Dotyk dreva za skvelú cenu

Dotyk dreva za skvelú cenu

nahledovy-povanocni-vyprodej

Dostali ste pod stromček peniaze, aby ste si mohli zaobstarať niečo podľa vlastného vkusu a priania? Potom nijako neotáľajte! Povianočný výpredaj je tu a má obmedzenú platnosť. získajte svoj vysnívaný kúsok za najlepšiu cenovú ponuku na trhu.

Čo vás čaká a neminie v povianočnom výpredaji na ČistéDrevo.sk? Samozrejme, že naše najobľúbenejšie produkty, doplnky do domácnosti aj funkčné predmety. V článku sa dozviete všetko potrebné, aby ste exkluzívne zľavy nezmeškali.

Obsah

Čo môžete očakávať

Povianočný výpredaj na ČistéDrevo.sk bude prebiehať od 25. decembra do 7. januára. Nenechajte si ujsť svoje obľúbené výrobky, ktoré pre vás máme pripravené až s 56 % zľavou. Na zníženú cenu sa môžete tešiť u všetkých výrobkov. Nemusíte sa teda obávať, že by sa nedostalo na vašich favoritov.

Drevené výrobky pre každú príležitosť

Sme pripravení na všetko! Obdarovanie na Vianoce sa v posledných rokoch zameriava predovšetkým na vouchery, ale aj darovanie peňazí. Preto sme si pre vás pripravili povianočný výpredaj zameraný na bestsellery tohtoročnej zimy. Výpredajom nám pomôžete urobiť miesto v sklade, aby sme mohli pripraviť drevené novinky a výrobky pre jarnú a letnú sezónu. (Jedná sa predovšetkým o vyvýšené záhony, prútené koše, kvetináče, drevené ležadlá a detské pieskoviská. Máte sa na čo tešiť!)

Novinky

Prečo dať prednosť dreveným výrobkom?

Drevo nie je iba materiálom – je to spôsob, ako vniesť do vášho domova prírodu. Pri výrobe drevených produktov kladie náš tím dôraz na kvalitu, trvanlivosť a estetiku. Všetky naše výrobky z dreva so sebou nesú príbeh remeselných majstrovstiev a lásky k prírode.

Nezpochybniteľné vlastnosti dreva:

 • Pevnosť, odolnosť, trvanlivosť - drevo je materiálom neobmedzených možností a vlastnosti dreva patria k jeho najväčším výhodám.
 • Dizajn - pre drevo je typická univerzálnosť. Skvele sa hodí do vintage, boho, scandi, moderných ale aj tradičných domovov. Navyše si môžete byť istí, že nielen jeho funkčnosť, ale aj vzhľad nepodliehajú zubu času.
 • Dotyk prírody - obklopte sa krásnymi vecami zo samotného lona prírody. Váš interiér získá príjemný hrejivý ráz.
 • Bezpečnosť - drevený materiál neobsahuje žiadne škodlivé látky a hodí sa tak pre náčinie do kuchyne aj potreby do detskej izby. A samozrejme nesmieme zabúdať ani na výrobky pre našich štvornohých maznáčikov.
 • Rozmanitosť - z dreva je možné vyrobiť takmer čokoľvek od hračiek, cez nábytok až po drevené doplnky.

detsky-metr-v-pokojicku   prirodni-kuchyne

Aké bestsellery si môžete zaobstarať v povianočnom výpredaji

Hodiny IZARI a drevené dekorácie pre dokonalý interiér

Drevené dekorácie a doplnky sú stálicou nášho sortimentu. Máte možnosť vybrať si z najrôznejších typov drevín a prevedení. A prečo majú hodiny IZARI v našom výbere svoje špecifické miesto? Očarili nás moderným minimalistickým dizajnom, prevedením a kvalitou. Súhlasíte?

hodiny-izari

Hračky z dreva pre všetkých

Neustále sa snažíme pre našich najmenších a najnáročnejších zákazníkov hľadať tie najatraktívnejšie novinky. Aby sa nimi mohol náš sklad zaplniť, ponúkame s exkluzívnou zľavou všetky drevené hračky. Máme široký sortiment hračiek pre dievčatá, chlapcov aj pre najmenších škriatkov. Odporúčame napríklad drevené kuchynky pre malých pomocníkov aj luk so šípmi pre nezdolných dobrodruhov. A pozor! Zima sa zase bude hlásiť o slovo, stihli ste si pod vianočný stromček uloviť naše klasické drevené sane? Pokiaľ nie, tak teraz už neváhajte. Miznú totiž doslova rýchlosťou blesku!

Rozmanité doplnky do domácnosti

Pre organizáciu domácnosti odporúčame drevené debničky, ale aj prútené koše na drevo (tie pokojne využijete na zber ovocia, húb, ale aj ako dekoráciu). Debničky z dreva slúžia nielen na uloženie, ale vytvoríte z nich perfektný minimalistický nábytok aj štýlové dekorácie.

bedynka-zavesny-kvetinac   drevene-bedynky-jako-police

Kuchynské potreby pre gurmánov aj nadšených kuchárov

V našom výpredaji nájdete zľavy na drevený riad a kuchynské náčinie, ktoré nielen dobre vyzerá, ale taktiež poskytuje vynikajúcu funkčnosť a odolnosť. Oceníte širokú ponuku drevených dosiek, servírovacích podnosov aj praktického náčinia. Všetky potreby do kuchyne disponujú vysokou kvalitou, funkčnosťou a vďaka nestarnúcemu dizajnu dodajú šmrnc každej kuchyni.

Drevený nábytok

Dizajnový nábytok z dreva spája funkčnosť s eleganciou. Nový rok tak môžete začať s novým kúskom nábytku, ktorý osvieži váš domov. Za úplný bestseller považujeme detský drevený nábytok v dizajne obľúbených rozprávkových hrdinov. Presvedčte sa sami!

stolicka-ze-dreva   stul-a-zidle-medvidekpu

Nakupovanie na našom e-shope je ľahké a pohodlné. Stačí navštíviť webové stránky, preskúmať jedinečnú ponuku a pridať si drevené výrobky do nákupného košíka. Garantujeme rýchle doručenie až k vám domov, aby ste si čo najskôr mohli užívať drevené radosti. Nenechajte si ujsť jedinečnú príležitosť vdýchnuť domovu krásu a hrejivý dotyk dreva

Ďakujeme za vašu podporu a prajeme vám šťastný nový rok plný tepla, lásky a prírodnej krásy!

Súvisiace články