AKCIA: Záhradné hry so zľavou až 15 %

Buk: tradícia a inovácia

nahledovy-buk

Ako je na tom chlapec, o ktorom sa hovorí, že je chlapec ako buk? Zdravý, silný a dobre vyrastený. V nasledujúcom článku sa zameriame na unikátne vlastnosti bukového dreva a jeho význam aj krásu nielen v našich domácnostiach.

Neviete si rady s výberom dreva pre vašu domácnosť? Každý štvrtok vychádza v našom magazíne miniseriál o jednotlivých druhoch dreva. Inšpirujte sa a vyberte si to najlepšie pre vás. Dnešný deň patrí tradičnému buku, ktorý ale nikdy nevyjde z módy. Presvedčte sa sami.

Obsah:

Využitie a vlastnosti bukového dreva

Bukové drevo siaha hlboko do histórie vybavenia slovenských domácností. Rovnako patrí k najrozšírenejším listnatým stromom v Európe. Niet divu, že patrí k najvyužívanejším drevinám u nás.

Drevo buku je ťažké a tvrdé, ale prekvapivo dobre sa obrába. Jedná sa o obľúbenú drevinu stolárov, umeleckých rezbárov, ale aj sústružníkov. Vyniká pružnosťou, odolnosťou, pevnosťou a atraktívnou svetlou farbou s ružovkastým nádychom. Buk má však aj svoje nedostatky – zle odoláva škodcom a hubám. Rovnako patrí k typom dreva, ktoré často pracujú, takže sa u neho môžu vyskytovať trhliny, prípadne iné nedostatky. Správne sušenie a vhodné umiestnenie je pre bukový masív zásadné.

buk

Farebné možnosti bukového dreva

Na bukovom dreve je zaujímavé, že nemá farebne odlíšené jadro. Aj v prípade vyzretého stromu má biel aj jadro smotanovo-ružové sfarbenie. Červenohnedé sfarbenie, ktoré je pre množstvo drevených výrobkov typické, možno dosiahnuť tzv. hydrotermickou úpravou, čiže parením. 

Preskúmajte všestrannosť bukového dreva

Bukové drevo je obľúbené pre široké spektrum drevených výrobkov. Využíva sa najmä tam, kde sú vlastnosti ako je pevnosť, odolnosť a húževnatosť, zásadné. 

Najobľúbenejšie výrobky z buku:

 • Drevené hračky

Pre svoje deti chceme len to najlepšie, preto im kupujeme kvalitné a bezpečné hračky. Pre výrobcov hračiek sa teda jedná o jasnú voľbu. 

 • Kuchynský riad a náčinie

Drevená miska, doska, tanier a ďalší drevený riad vyniká termoizolačnými vlastnosťami a nerozbitnosťou. Buková doska či miska sú navyše veľmi pevné a vďaka vysokej hustote nedochádza k deformácii.

 • Drevené dekorácie

Prírodná krása buka je nepopierateľná. Chcete vdýchnuť interiéru kúsok rustikálneho šarmu? Drevené svietniky, nástenné dekorácie, či drevené vázy sa okamžite stanú dominantou izby.

 • Dřevěný nábytek

Nábytok z buku dlho vydrží a mnohé výrobky sa dedia z generácie na generáciu. Moderné technológie a inovácie však stále postupujú vpred. Pokiaľ hľadáte lacnejší variant, venujte pozornosť MDF materiálu a bukovej dyhe. Budete príjemne prekvapení.

 • Záhradné náradie

Záhradné náčinie patrí k vysoko namáhaným produktom, ktoré si žiadajú stabilný materiál a kvalitné spracovanie. Buk je pre nich ideálnym materiálom.

 • Drevené sane

Existuje snáď iný výrobok, ktorý vyžaduje od materiálu veľkú odolnosť, bezpečie a pevnosť?

 • Masážní válečky

Masážny valček musí byť v prvom rade odolný. Oceníte aj jedinečný vzhľad, tepelnú izoláciu aj výhrevnosť – na telo pôsobí bukové drevo teple a príjemne. Na maderoterapiu sa preto používa výhradne sila bukového dreva.

 • Záhradný nábytok

Záhradný nábytok, stoly, stoličky aj drevené ležadlá z bukového dreva sú schopné zniesť väčšiu záťaž a správna starostlivosť aj povrchová úprava prispieva k jeho trvanlivosti.

Prírodná krása bukového dreva

Bukové drevo je atraktívny prírodný materiál, ktorý je možné skvele kombinovať s rôznymi typmi interiérov. Jeho príjemná teplá farba a pevná štruktúra umožňujú rôzne štýlové kombinácie. Smelo ho môžeme zakomponovať do rustikálneho, moderného, ​​industriálneho, škandinávskeho aj country štýlu.

Pri väčšine ostatných typov drevín, musíme veľmi opatrne nakladať s tmavšími kombináciami farieb. Moderný vzhľad ale s prehľadom vytvoríme snúbením bukového dreva s čiernou farbou, prípadne inými tmavými odtieňmi. Vedľa nešliapneme ani s neutrálnymi tonami v odtieňoch hnedej, krémovej a béžovej.

svicen-buk

Rozdiely medzi bukom a dubom

Buk aj dub patria medzi tvrdé listnaté dreviny a majú mnoho podobností, napriek tomu existuje mnoho pomerne zásadných rozdielov.

 • Farba: Na prvý pohľad najväčší rozdiel nájdeme samozrejme vo farebnom prevedení. Buk sa pýši jemnejšou a rovnomernejšou štruktúrou a svetlejšou farbou. Oproti tomu dub je na prvý pohľad tmavší so zlatistými až žltými odtieňmi hnedej. Rovnako u neho môžeme pozorovať nápadnejšie letokruhy.
 • Dostupnosť a cena: Dub aj buk rastú pomaly, čo má na ich cenu výsostný vplyv. Vzhľadom na tvrdosť, ale aj vysoký dopyt je u nás dub minimálne dvojnásobne drahší ako buk.
 • Tvrdosť a štruktúra: Obe dreviny vynikajú húževnatosťou a vysokou tvrdosťou. Všeobecne ale platí, že hustota a teda aj tvrdosť duba je vyššia (odráža sa to aj na už spomínanej cene).
 • Bel a jadro: Ak máte pred sebou drevený masív, je možné buk aj dub odlíšiť aj týmto spôsobom. Bukové jadro je pomerne veľké a má podobné sfarbenie ako bel. Oproti tomu dubové jadro je menšie a rozdiel medzi belom a jadrom výraznejší.

buk-vs-dub

Drevo patrí k nášmu najtradičnejšiemu materiálu, ktorý nikdy nevyjde z módy a v našich životoch má pevné miesto. Miniseriál o druhoch dreva vychádza v našom magazíne každý štvrtok a pomáha vám s výberom unikátneho typu dreva vhodného pre váš domov.