AKCIA: Kúpte si vyvýšený záhon, pieskovisko alebo ležadlo so zľavou až 15 %

Jaseň: kvalita a moderný dizajn

nahledovy-jasan-spalek

Jaseň je statný strom, ktorý je často pestovaný ako okrasná parková rastlina. Vyniká širokou a objemnou korunou a zároveň je neoddeliteľnou a dôležitou súčasťou lesného ekosystému nielen na Slovensku, ale aj v celej oblasti mierneho pásma. Má výrazný význam v symbolike, liečiteľstve aj lekárstve.

Najviac cennou súčasťou jaseňa je jeho drevo. My sme v článku bližšie preskúmali jeho vlastnosti, vzhľad a najlepšie možnosti využitia pre drevené výrobky. Čítajte preto ďalej!

Obsah

Charakteristika jaseňa

Jaseň štíhly (jedná sa o najčastejší druh jaseňa - celkom ich existuje 48) patrí k stredne vysokým a statným stromom dorastajúcim do výšky 30-40 metrov. Dožiť sa môže aj 200 až 300 rokov, takým exemplárom je napríklad Brčálnický jaseň. Drevo jaseňa je vysoko ceneným a kvalitným materiálom. Rastie najmä v nižších oblastiach mierneho pásu našej zemegule. Darí sa mu prevažne vo vlhkej až skoro podmáčanej pôde s dostatkom vlahy i svetla. Zaujímavosťou je, že patrí k čeľadi olivovníkovitých rastlín.

jasan

Na čo sa používa jaseňové drevo

Tie najčastejšie výrobky z dreva jaseňa:

 • Kuchynské potreby 

Vďaka svojej prirodzenej tvrdosti a pevnosti je jaseň ideálny na kuchynské náčinie ako je drevená doštička, nože, stojany a ďalší riad. Kuchynská doštička z dreva jaseňa vám s prehľadom vydrží aj niekoľko generácií.

 • Drevené hračky 

Jaseň sa hodí na vysoko namáhané drevené hračky - napríklad hračky pre chlapcov ako je detský lúk. Drevený lúk a šípy do luku sú náchylné na mechanické poškodenie, z toho dôvodu sa lúk pre deti musí vyrábať z pevného, ​​ale predovšetkým pružného dreva.

 • Drevené doplnky a dekorácie

Vďaka unikátnej kresbe majú dekorácie z jaseňa výnimočné kúzlo. Dodajú interiéru hrejivú atmosféru. Z jaseňa sa vyrábajú napríklad svietniky, sošky, vázičky a nesmieme zabudnúť napríklad ani pomerne luxusný drevený doplnok - drevený masívny klát do interiéru. Ten poslúži najmä ako praktická dekorácia. Použiť ho môžete ako odkladací stolík, stojan na kvety či nočný stolík do minimalistickej spálne s rustikálnymi, či industriálnymi prvkami. Pri dekoráciách (skoro až umeleckých a rezbárskych výrobkov) je viac než žiadané staršie drevo, kde nájdeme kontrastný rozdiel medzi jadrom a bielom aj jednotlivými letokruhmi.

 • Nábytok z dreva

Jaseň je pre nábytok ako stvorený. Vyrábajú sa z neho skrine, komody, ale aj namáhané kusy nábytku ako sú napríklad schodiská, stoličky a jedálenské stoly.

 • Športové vybavenie nielen na zimu

Typicky sa z jaseňa vyrábajú napríklad drevené lyže, bežky aj sane. Rovnako náčinie do telocvične je v 90% prípadov vyrobené z pružného a odolného jaseňového dreva. Jaseň je vhodný ako na výrobu luku určenému pre amatérske použitie, tak k špeciálnemu športovému luku so šípmi pre profesionálov.

 • Módne doplnky a drevené šperky

Jaseňové drevo sa tiež veľmi často používa na výrobu drevených motýlikov a šperkov. Okrem pružnosti, odolnosti a pôvabného vzhľadu vyniká drevený motýlik, náramok, aj prívesok z dreva jaseňa nebývalou ľahkosťou.

luk-z-jasanu

Ako poznať jaseňové drevo

Jaseň je tvrdý listnatý strom, ktorý má svojbytné charakteristické vlastnosti. Pri znalostiach týchto aspektov pre vás už nebude žiadny problém jaseň rozoznať.

 • Jaseň patrí k materiálu, ktorý je všeobecne charakterizovaný ako tvrdý, húževnatý, pevný a pružný.
 • Jaseňové drevo znesie aj väčšiu záťaž. Je preto popri dube prvou voľbou pri výrobe vysoko namáhaného dreveného nábytku ako sú drevené postele, jedálenské stoly, police či schodiská.
 • Je pre neho charakteristická objemová stabilita.
 • Dobre znáša aj horšie okolité podmienky - napríklad vlhkosť, či náhle zmeny teplôt.
 • Jaseň je v našich končinách rozhodne tou najpružnejšou drevinou.
 • Drevo jaseňa má zjavné charakteristické vzory, ako sú pruhy, či dokonca „plamienky“. Tie drevu dodávajú zaujímavý a unikátny vzhľad. Zreteľné letokruhy sú pre rozpoznanie jaseňového dreva zrejme tým najvýznamnejším aspektom.
 • Výborne sa opracováva, sústruží a tiež ľahko znáša akékoľvek povrchové úpravy.
 • Jaseňové drevo vyniká výraznou drevitou vôňou s ľahko aromatickým podtónom. Obsahuje totiž prírodné éterické oleje.
 • Beľ vyniká smotanovou farbou, v ostrom kontraste s ním je naopak jaseňové jadro, ktoré je väčšinou výrazne ohraničené tmavo hnedou farbou.

jasan-detail

S akými materiálmi a farbami ladiť jaseň

Jaseň vyniká nespornými estetickými kvalitami. Pokiaľ sa teda rozhodnete pre nejaký dizajnový kúsok dreveného nábytku, tak si môžete byť istí, že sa stane dominantou celej miestnosti.

Jaseňové drevo vďaka svetlej farbe a krásnej kresbe patrí možno k farebne najuniverzálnejšej drevine. Hodí sa teda do akéhokoľvek typu interiéru - boho, vintage, scandi aj rustikálneho štýlu. Poslednou dobou sa jeho prirodzená krása využíva najmä v moderných industriálnych interiéroch (výnimočne dobre totiž ladí s bielou aj čiernou farbou).

spalek_1

Jaseňové drevo predstavuje kombináciu krásy a funkčnosti, ktorú oceníte ako v praktickom, tak aj estetickom zmysle. Jeho jedinečné vlastnosti ho robia dôležitým materiálom v oblasti drevospracujúceho priemyslu a klenotom prírody, ktorý by sme mali chrániť a zachovať pre budúce generácie.