AKCIA: Záhradné hry so zľavou až 15 %

Predsieň podľa feng shui

predsien

Jedno prastaré príslovie feng shui hovorí, že správne a harmonicky zariadená predsieň a vchod do domu je zo všetkých pravidiel príjemného bývania to najdôležitejšie. Poďte sa spoločne s nami pozrieť na to, prečo je predsieň kľúčovým bodom vášho bývania a ako dosiahnuť vytúžený pozitívny prvý dojem.

Ako by správne mala vyzerať predsieň

Feng shui [feng-šuej] je veľmi prastaré čínske učenie, ktoré pomáha vnímať vplyv priestoru na ľudskú myseľ. Vo chvíli, keď si feng shui osvojíme, tak môžeme čerpať pozitívne vplyvy, ktoré okolo seba úspešne vytvoríme. A práve podľa feng shui je predsieň miestom, ktoré má na vaše bývanie zásadný vplyv.

Čomu sa v predsieni vyvarovať

 • Výrazným farbám – napríklad príliš nápadnej podlahe či farebnej tapete.
 • Nerobte si z predsiene skladisko, pretože práve uprataný priestor má na nás harmonizujúci účinok. Voľte preto uzatvárateľné úložné boxy.
 • Nepreháňajte to s dekoráciami, všetkého veľa škodí. Zamerajte sa radšej na prírodné materiály, minimalistický nábytok a veci, ktoré sú pre váš štýl charakteristické.
 • Nepodceňujte dobré osvetlenie, ktoré aj z malej predsiene dokáže vykúzliť príjemné miesto.

dreveny-sluha

Čo by nemalo v predsieni a na chodbe chýbať

 • Praktický a zároveň krásny botník je základom každej predsiene. Možností je mnoho, otvorený alebo uzavretý, vysoký s množstvom úložného priestoru alebo nízky so sedákom. Aký si vyberete vy?
 • Šatníková skriňa a vešiaky – v mnohých domácnostiach je šatníková skriňa už vstavaná, ale ak nie ste fanúšikmi veľkých šatníkov skríň, alebo sa vám jednoducho do menšej predsiene nezmestia, tak môžete vytvoriť kúzelný priestor aj pomocou bielej komody a klasických drevených, či dokonca prútených nástenných vešiakov. Pre návštevy sa hodí aj štýlový stojanový vešiak alebo skladnejší nemý sluha.
 • Potrebujete priestor opticky zväčšiť? Okrem dobrého svetla sa zamerajte aj na zrkadlá, ktoré učenie feng shui doslova miluje.
 • Stolička alebo lavica – môžete dokonca zvoliť lavicu s úložným priestorom, pretože čo si budeme rozprávať, predsieň nepatrí práve medzi najpriestrannejšie miestnosti v byte, či dome a napriek tomu musí prijať veľa vecí. Výhoda takej úložnej lavice je aj možnosť obúvania v sede.
 • Skrinka alebo miska na kľúče – tiež ste človek, ktorý stále niečo hľadá (ja samozrejme najčastejšie kľúče)? Potom vám nesmie chýbať tento skvelý pomocník, vďaka ktorému budú všetky vaše kľúče v bezpečí a na svojom mieste.
 • Polička na všetky nevyhnutnosti, ktoré potrebujete odložiť.
 • Vychádzková palica, či dokonca trekingové palice sa budú hodiť na všetky vaše športovo ladené vychádzky, či len prechádzku po lese. Uložiť ich môžete do štýlového prúteného stojana na dáždniky.

dreveny-vesiak   dreveny-klat-taburet   drevene-hodiny

Ako využiť predsieň naplno?

 1. V prvom rade si musíte priestor aspoň tematicky rozdeliť na časti. V jednom mieste by mal byť priestor na obúvanie, hneď pri dverách zase vešiak, či iný priestor na oblečenie. Pokiaľ potrebujete nejaký kútik, na odkladanie, zvoľte taký, kde je najmenej svetla, aby nebol toľko na očiach.
 2. Nezabúdajte na pravidelné upratovanie – veľmi často si ľudia nevedomky robia z chodby skladisko a v ňom sa veľmi ťažko následne hľadajú stratené kľúče, či obľúbená hračka vašej ratolesti.
 3. Využite popisovanie, organizácia bude potom jednoduchšia nielen pre vás, ale aj návštevu, či chaotického partnera. Alebo sa snáď necháte zlákať našimi výrobkami na mieru a k popisom využijete gravírovanie do dreva? Výsledok za to bude rozhodne stáť.
 4. Skrinku majte na takom mieste, aby na ňu dosiahli aj malé deti.

Dekorácie ako čerešnička na torte

Aby ste sa v predsieni cítili príjemne, tak nesmieme zabudnúť ani na dekorácie, ktoré vyladia priestor k dokonalosti. My v ČistéDrevo.sk samozrejme odporúčame tie s vôňou dreva a prútia. Pokiaľ na dekorácie nemáte toľko priestoru, alebo len máte pocit, že už by bol vchod do domu preplácaný, tak sa môžete zamerať na veci ako je napríklad vešiak na oblečenie, taburet, polička, nemý sluha, vešiak na kľúče, či drevená truhla, ktoré majú okrem estetickej funkcie aj výraznú praktickú funkciu. Pokiaľ vybavenie zladíte tón v tóne, tak už žiadne dekorácie navyše potrebovať nebudete. A pokiaľ áno, tak vám prinášame pár priestorovo zaujímavých tipov na oživenie bytu.

Aké dekorácie nezaberú veľa miesta

 • Štýlový veniec na dvere – môžete ho meniť podľa nálady aj ročného obdobia a na našom blogu nájdete množstvo skvelých návodov na výrobu prúteného venca presne podľa vašich predstáv. Vyberte si ten svoj.
 • Už ste počuli o vypaľovaní do dreva? Nie? Tak to musíte rýchlo napraviť. U nás v ČistéDrevo.sk vám na mieru vyrobíme tie najrôznejšie dekorácie, cedule na dvere s menom a mnohé iné vychytávky, ktoré vám do domu prinesú osobné kúzlo voňajúce po dreve a autentickosti.
 • Prírodniny – aj do malého priestoru sa zmestia kamene, kvety, či iné prírodniny, ktoré vdýchnu priestoru kúsok prírody rovno z lesa, lúky či hôr.
 • Hodiny nemusia byť len obyčajné, môžete si vybrať také, ktoré sú samy o sebe umeleckým dielom.
 • Nepodceňujte ručnú prácu. Na našom blogu alebo na Pintereste nájdete nespočet jednoduchých DIY návodov na jednoduché dekorácie s boho, vintage aj rustikálnym nádychom.

Pokiaľ dáte feng shui šancu a osvojíte si základné princípy, tak si môžete byť istí, že sa doma budete cítiť príjemne. Rovnako je ale vedecky dokázané, že má harmonický priestor výrazný vplyv na schopnosť relaxácie a odpočinku a presne to od svojho domova očakávame.

Pinujte s nami!