Zľava až 20 % na všetko 🔥 DEBNIČKY, KUCHYŇA I DARČEKY

Návody

Návody

Ako už názov napovedá, táto rubrika vám pomôže s výrobou originálnych vychytávok a nábytku. Nájdete tu návody, ako na to, DIY projekty a tipy, ako si skrášliť interiér aj exteriér prútenými a drevenými doplnkami.

Sprievodca zmiešanou výsadbou: Vytvorte harmonickú záhradu

Sprievodca zmiešanou výsadbou: Vytvorte harmonickú záhradu

nahledovy-pruvodce-smisenou-vysadbou

Plánovanie záhrady môže byť pre začínajúcich pestovateľov náročné. Správna kombinácia zeleniny, byliniek a kvetov v záhonoch nielen zvyšuje úrodu, ale tiež chráni rastliny pred škodcami a podporuje ich zdravý rast. V tomto článku vám predstavíme osvedčené kombinácie plodín pre lepšiu úrodu, ktoré vám pomôžu vytvoriť harmonickú a plodnú záhradu.

Odhaľte tajomstvo úspešnej kombinácie rastlín vo vašej záhrade - náš praktický sprievodca vám poradí, čo s čím pestovať v záhonoch. Dozviete sa, ako správne kombinovať zeleninu, bylinky a kvety v záhonoch, ktoré rastliny patria k sebe a tiež kombinácie v záhonoch, ktoré sú naopak úplne nevhodné. Vrhnite sa s nami na ekologické pestovanie zeleniny!

Obsah

Výhody zmiešanej výsadby

Správna kombinácia rastlín v záhonoch pre plodnú a zdravú záhradu prináša hneď niekoľko výhod. Aké sú najväčšie výhody zmiešaných výsadieb a prečo sa do nich vôbec púšťať?

  1. Podpora zdravého rastu rastlín.
  2. Odpudzovanie škodcov prirodzenou cestou.
  3. Zlepšenie pôdnych podmienok a zvýšenie úrody.
  4. Optimalizácia využitia (aj malého) priestoru.

A čo sú teda tí najlepší a najhorší susedia v zeleninových záhonoch? Prejdite si naše tipy na pestovanie, čo s čím (ne)pestovať a vyhnite sa najčastejším chybám!

Vyvýšené záhony z dreva

Prehľad vhodných kombinácií

Niektoré rastliny sa navzájom podporujú a chránia. Ako kombinovať zeleninu, bylinky a kvety v kvetináčoch, truhlíkoch, či záhonoch? Vhodné zmiešané záhony vytvárajú tieto kombinácie zeleniny:

  • Mrkva a cibuľa - vzájomne si odpudzujú škodcov a nie sú príbuzné, takže sa medzi nimi nešíria choroby.
  • Paradajky a bazalka - premýšľali ste, čo pestovať vedľa paradajok? Bazalka zlepšuje chuť paradajok a odpudzuje muchy. Škoda, že nejde zasadiť aj mozzarellu, však?
  • Uhorky a reďkovky - reďkovky odpudzujú škodlivý hmyz a sú tak tým najlepším, čo môžeme sadiť vedľa uhoriek.

Nevhodné kombinácie rastlín v záhonoch

Keď plánujeme, ako usporiadať rastliny v záhonoch, musíme mať na pamäti, že niektoré rastliny spolu vôbec nespolupracujú a zasadené vedľa seba neprospievajú.

  • Paradajky a zemiaky - zdieľajú rovnaké choroby.
  • Fazuľa a cibuľa - cibuľa spomaľuje rast fazule.
  • Mrkva a kôpor - kôpor potláča rast mrkvy.

pruvodce-nejlepsi-sousede-v-zahonech

Úloha byliniek v záhonoch

Bylinky k zelenine neodmysliteľne patria. Nielen že zlepšujú chuť plodín, ale tiež chránia rastliny pred škodcami. Ako kombinovať zeleninu a bylinky?

  • Kôpor odpudzuje belásky. Chráni vaše kaleráby, brokolicu, karfiol a kapustu.
  • Levanduľa predstavuje univerzálnu prirodzenú ochranu rastlín proti škodcom. Odpudzuje vošky a slimáky, vysaďte ju preto vedľa ruží a astier, ale aj k šalátom, paradajkám, uhorkám a paprikám.
  • Mäta odpudzuje mravce a komáre. Mravce sú síce prospešné,  ale keďže žijú v symbióze s voškami a roznášajú ich po záhrade, je dobré ich množstvo obmedziť. Zasaďte preto silne aromatické bylinky ako je práve mäta.

Vplyv kvetov na zdravie záhonov

Rovnako ako bylinky, aj kvety do kvetináčov pridávame nielen kvôli ich kráse, ale aj ako ochranu pred škodcami. Niektoré kvety môžu priaznivo pôsobiť na zdravie záhrady a pomôžu nám vytvoriť zeleninové záhony bez chémie. Aké sú najlepšie kvety k zelenine a prečo?

  • Nechtík lekársky chráni pred milovníkmi hľúz = háďatkami a drôtovcami.
  • Aksamitník (tiež známy ako afrikán) patrí medzi rastliny odpudzujúce hlodavce, ktoré nemajú v láske výpary jeho koreňov. Naopak chutí slimákom, ktorí mu spoľahlivo dajú prednosť pred akoukoľvek zeleninou.
  • Slnečnice zlepšujú kvalitu pôdy, prevzdušnia ju svojimi silnými koreňmi, a tak uľahčia odvodnenie a prístup vzduchu ku koreňom iných rastlín.
  • Kapucínka sa vysádza až po troch ľadových mužoch, odmení sa vám ochranou ovocných kríkov a stromov pred voškami, molicami, či mravcami a spoľahlivo zasýti motýle.

pruvodce-kvetiny-do-zahonu   pruvodce-bylinky-k-zelenine

Plánovanie výsadby

Premýšľate, ako si naplánovať výsadbu vyvýšených záhonov? Pri plánovaní myslite na tri základné princípy:

  1. Striedanie plodín. Každý rok iné miesto!
  2. Vhodnú vzdialenosť medzi rastlinami. Riaďte sa pokynmi na obale semienok.
  3. Priamu aj nepriamu podporu medzi druhmi. Pestujte spoločne.

Ochrana pred škodcami bez chémie - 5 tipov

Pestovanie bez chémie je pre mnohých z nás jednou z hlavných motivácií, prečo si zaobstarať vyvýšené záhony. Ako na ochranu rastlín prirodzene? Existuje mnoho preventívnych opatrení, ktoré nám pomôžu účinne predísť chorobám rastlín. Prírodná ochrana zahŕňa:

  1. Pestovanie odpudzujúcich rastlín - vhodné bylinky do zeleninovej záhrady a kvety nájdete v kapitole vyššie.
  2. Použitie mulča a prírodných bariér, napríklad kôry, drevitej vlny, sena, či černíc.
  3. Striedanie plodín na obmedzenie chorôb, správy živín a odpudzovanie škodcov. Niektoré rastliny (napr. paradajky a zemiaky) zanechávajú v pôde patogény, ktoré môžu napadnúť ďalšiu generáciu rovnakých plodín. Keby sme na rovnakom mieste každý rok pestovali ten istý druh, škodcovia a choroby by sa v pôde začali hromadiť. Striedaním plodín prerušíme ich životný cyklus.
  4. Využitie pletiva proti hlodavcom je jednoduchý spôsob, ako chrániť zeleninu pred nenásytnými škodcami. Zabránime im v požieraní úrody bez toho, aby sme narušili blahodarný pohyb pôdnych mikroorganizmov.
  5. Extra tip pre všetkých, ktorých trápia žravé slimáky: samolepiaca medená páska! Nalepíme ju po celom obvode záhona pre ekologickú bariéru bez chémie.

pruvodce-ochrana-rostlin-prirozene-skudci

Sezónne tipy

Každé ročné obdobie prináša špecifické nároky. Čo a kedy vysádzať?

  • Jar - vysádzame listovú zeleninu a reďkovky.
  • Leto - pestujeme teplomilné plodiny.
  • Jeseň - zakladáme ozimné odrody alebo zvolíme zelené hnojenie.
  • Zima - necháme záhradku odpočívať.

Zároveň je nutné myslieť na striedanie plodín medzi jednotlivými sezónami! Príklad:

  1. rok: Listová zelenina (šalát, špenát)
  2. rok: Koreňová zelenina (mrkva, repa)
  3. rok: Plodová zelenina (paradajky, paprika)
  4. rok: Strukoviny (hrach, fazuľa)

Starostlivosť o zmiešané záhony

Správna starostlivosť zahŕňa pravidelné zalievanie podľa potrieb rastlín a organické hnojenie, ktoré zaistíte z vlastného kompostéra, či použitím hnoja (kravský, konský, slepačí), príp. dreveného popola. Dôležité je tiež mulčovanie na udržanie vlhkosti.

Príklady osvedčených kombinácií

Pokiaľ so záhradničením ešte len začínate, zamerajte sa na jednoduché a rokmi preverené kombinovanie rastlín v záhonoch. Tipy pre začiatočníkov:

pruvodce-kombinace-rostlin-co-s-cim-pestovat

Domáca úroda je skrátka najlepšia! Kombinácia rastlín sa hodí ako do veľkej, tak do malej záhrady, v ktorej týmto spôsobom jednoducho optimalizujeme obmedzený priestor. Vďaka našim tipom na vhodné susedstvo rastlín v permakultúre si ľahko vytvoríte zdravé a prosperujúce záhony plné chutných plodín.

Súvisiace články

Vytvorte si originálne drevené veľkonočné dekorácie

Vytvorte si originálne drevené veľkonočné dekorácie

zajac-velkonocna-dekoracia

S oslavou jari sa neodmysliteľne spája nielen Veľká noc, ale aj túžba vyzdobiť si dom či byt jarnými dekoráciami. Ručne vyrábané ozdoby patria k najobľúbenejším dekoráciám. Veľkonočný aranžmán vás bude nielen baviť, ale privítate tak Veľkú noc s veľkou slávou!

Pozrite sa s nami na veľmi jednoduchú výrobu zajacov z brezy a na ďalšie kreatívne veľkonočné nápady, ktoré do vášho interiéru vnesú vôňu jari.

Obsah

Najkrajšie veľkonočné tradície

  1. Pletenie korbáča a šľahanie – Chlapci na Veľkonočný pondelok šľahajú dievčatá s korbáčom z vŕbových prútikov, aby boli zdravé a svieže po celý rok.
  2. Farbenie a zdobenie vajíčok – Vajíčka sa farbia a zdobia rôznymi technikami (vosková batika, vyškrabávanie, cibuľové šupky) a často sa dávajú koledníkom ako odmena.
  3. Veľkonočný baránokPečený múčnik v tvare baránka symbolizuje Krista ako obetného baránka.
  4. Hľadanie vajíčok – Obľúbená tradícia hlavne pre deti, ktoré hľadajú ukryté čokoládové vajíčka alebo iné sladkosti, ktoré „schoval“ veľkonočný zajačik.
  5. Jednoduché veľkonočné dekorácie DIY - - domáca výroba dekorácií je zábavná a výsledok rozhodne stojí za to. Doslova za pár korún vyrobíte štýlovú výzdobu presne v duchu Veľkej noci. Nápady na veľkonočné ozdoby z prírody nájdete napríklad na Pintereste.

Ako vyrobiť veľkonočného zajačika z dreva

Výrobu veľkonočného zajačika z dreva zvládne aj úplný začiatočník, nepotrebujete k tomu totiž žiadné veľké kutilské dovednosti, ale výsledok bude rozhodne stáť za to. Táto výroba zajaca z dreva vyniká svojou jednoduchosťou a výborne sa hodí na zábavné jarné tvorenie s deťmi.

Ako si vyrobiť veľkonočné zajačika z prírodných surovín - potrebný materiál

vyroba-zajaca   postup-zajac

Veľkonočný zajac: návod z dreva

Tradičné veľkonočné ozdoby – výroba krok za krokom:

  • Koliesko z dreva obkreslíme na tvrdý farebný papier. Farbu papieru zvolte podľa svojho uváženia a s ohľadom na farebnú kombináciu u vás doma.
  • Namaľovanému koliesku dokreslíme hlavu a uši zajačika.
  • Teraz zajačika vystrihneme a prilepíme na guľatú podložku z kmeňa stromu. K lepeniu môžeme použiť lepidlo na drevo, tavnú pištoľ, ale pokojne postačí aj obyčajný Herkules.
  • K ušiam veľkonočného zajaca pripevníme povrázok, aby sme potom mohli ozdobu zavesiť.
  • Pokiaľ máte nejaký menší guľatý kúsok dreva, tak ho môžete pripevniť ako chvostík.

zajacik-z-dreva

Veľkonočné tvorenie z dreva - DIY veľkonočné ozdoby

Drevo je príjemným materiálom, ktorý sa dokonale hodí k akémukoľvek štylizovaniu a harmonizovaniu domova. Pokiaľ tvoríme z dreva, tak pripomíname, že drevo neustále pracuje a musíme teda myslieť na riadnu úpravu – obzvlášť pokiaľ umiestňujeme drevené dekorácie do exteriéru.

Inšpirácia na jarnú veľkonočnú výzdobu

Medzi lacné veľkonočné dekorácie vlastnej výroby patria:

  • Drevené vajíčko – môžete ho ozdobiť mnohými spôsobmi, od maľovania akrylovými farbami, vypaľovania až po klasické zdobenie horúcim voskom. Krásne vyzerajú aj v prírodnom prevedení. 
  • Drevená podložka z kmeňa stromu na všetky možné (jarné) spôsoby.
  • Jarné vence z prírodných materiálov – hitom tohto roku sú vence z drevených korálikov. Mrknite na náš Pinterest, kde nájdete inšpiráciu.
  • Dekorácie z drevených debničiek – vyskúšajte s deťmi napríklad tvorenie hniezda zo slamy a výrobu vtáčikov.
  • Výroba zajacov z dreva - jeden návod vhodný najmä pre tvorenie s deťmi nájdete vyššie, do exteriéru sa zase hodia zajačikovia napríklad z klátov.
  • Veľkonočné dekorácie z recyklovaných materiálů - doporučujeme například výrobu věnců z mačkaného papíru nebo dokonce ústřižků látek - levné a stylové řešení!

Veľkonočné tvorenie z prútia

Z prútia vznikajú veľakrát tie najkrajšie veľkonočné dekorácie. Jar potom ožíva nielen v tvorivej sile vŕbových prútikov, ale aj vo veľmi tradičnom pletení korbáčov a najmä jarných vencov, ktoré symbolizujú nové zrodenie. Pokiaľ sa sami chcete vrhnúť na veľkonočné dekorácie z prútia, výrobu a presný postup nájdete v našom článku Prútené dekorácie návod.

pruteny-veniec-diy

Veľkonočné ozdoby na stôl z prírody

  • Veľkonočná výzdoba z machu a dreva - odporúčame najrôznejšie hniezda z machu, drevenej kôry alebo slamy. Do týchto hniezdočiek môžeme vložiť čokoládové vajíčka alebo maľované kraslice. Všetko umiestnite na drevené podložky z kmeňa stromu.
  • Veľkonočný stôl - dekorácie a aranžmán v jarnom duchu podporíme aj figúrkami s jarnými motívmi.
  • Jarné kvety - narcisy, tulipány alebo hyacinty vo váze dodajú stolu sviežosť a vôňu.
  • Veľkonočné sviečky a svietniky vlastnej výroby - príjemne doladia atmosféru. Voľte jarné farby (žltá, ružová, zelená), ale aj veľkonočné tvary (vajíčka, kvety, zajačikovia).

Odkaz folklórneho zdobenia ožíva v modernom poňatí

Poslednou dobou sa stále častejšie dostávajú do popredia tradície a zvyky našich predkov, ktorým často nechýba moderný energický náboj. Folklór sa dostáva nielen do spôsobu života, ale jeho viditeľný odkaz ožíva najmä vo výzdobe interiéru, kde teraz dominuje jarná téma a veľkonočné dekorácie. Motív ručnej práce vašej babičky potom hravo využijete v drobných prvkoch výzdoby, čím privítanie jari posuniete na úplne novú úroveň.

Aké motívy použiť na drevo?

  • folklórne námety
  • jednoduché tvary
  • drobné kvietky
  • vyhýbajte sa abstrakcii a extravagancii

Ako na veľkonočné kraslice z prírodných materiálov?

Medzi vajíčka z prírodných materiálov radíme drevené vajíčka, vajíčka z preglejky, ale aj klasické vyfúknuté vajíčka.

  • Maľovanie na drevo – využite silu a krytosť napríklad akrylových farieb
  • Vypaľovanie do dreva - stačiť bude pájka na drevo, drevené vajíčka a ekologická dekorácia je na svete.
  • Decoupage metóda - neviete ako na decoupage? Náš článok v magazíne vám poradí.
  • Krakelovanie - môžete použiť na drevené aj klasické vyfúknuté vajíčka.
  • Dýhovanie - ekologické dekorácie vytvoríte pomocou použitia dyhy a vajíčok z preglejky. Jedno je isté, také kralice nebude mať nikto v okolí!
  • Zdobenie rytím - pomocou dlátka a drevených vajíčok vyrobíte doslova umelecké skvosty.

drevene-vajicka

Ako na veľkonočný veniec z prírodných materiálov

K najkrajšej veľkonočnej dekorácii na dvere rozhodne patrí veniec. Veniec môžeme vyrobiť z prútia. Na to, ako upliesť veniec z prútia sa môžete pozrieť v jednom z našich minulých článkov. Populárne sú ale aj jarné alebo veľkonočné vence vyrobené zo slamy. fantázii sa ale  medze nekladú

Ako vyrobiť zajaca z dreva sme si už ukázali, ale podobne je možné vytvoriť napríklad sliepočky, vajíčka, alebo akékoľvek iné jarné a veľkonočné motívy. Drevo je samo o sebe natoľko dekoratívnym prvkom, že nemusíte robiť nič zložité a jarnú výzdobu tak s prehľadom môžete zveriť aj deťom. Pochváľte sa vašou drevenou veľkonočnou výzdobou alebo nazbierajte inšpiráciu na našom po dreve voňajúcom Pintereste.

Související články

Naučte sa háčkovať: Základné techniky a tipy pre začiatočníkov

Naučte sa háčkovať: Základné techniky a tipy pre začiatočníkov

nahledovy-hackovani-zakladni-techniky

Háčkovanie je nielen relaxačným koníčkom, ale aj skvelým spôsobom, ako vytvoriť krásne a praktické kúsky, ktoré môžu slúžiť ako osobné doplnky, dekorácie či darčeky. Ak ste vždy chceli preniknúť do sveta háčkovania, teraz je ten správny čas začať!

V článku vám priblížime základné techniky a tipy, ktoré vám pomôžu získať istotu v práci s háčikom a priadzou. Od správneho držania háčika, cez základné stehy, až po výber vhodnej priadze. Kompletne vás prevedieme háčkovaním krok za krokom!

Obsah

Základné stehy háčkovanie

Základy háčkovania zahŕňajú napríklad krátky alebo dlhý stĺpik, retiazkové oko, magický krúžok alebo pevný steh. Viac o základných stehoch sa dozviete v jednom z našich minulých článkov. V magazíne taktiež nájdete množstvo kreatívnych návodov na háčkovanie a ďalších techník.

Ako udržať napnutie priadze

„Pre udržanie konzistentného vzhľadu je veľmi dôležité držať správne a pravidelné napnutie priadze,“ zdôrazňuje špecialistka na háčkovanie a ručné práce Zuzka z bySuzannee. Zuzka nám preto tiež dala návod, ako docieliť rovnomerného napnutia priadze.

A čo vám teda pomôže kontrolovať napnutie priadze?

  1. Správna pozícia rúk - ak sme praváci, tak si priadzu udržujeme ľavou rukou a máme ju namotanú na ľavej ruke.
  2. Uvoľnenie priadze z klbka - pokiaľ sa priadza zadrháva, tak to značne ovplyvňuje pnutie priadze. Klbko preto máme voľne položené a dôkladne odvinuté.
  3. Výber háčika - ak zistíte, že háčkujete príliš tesnými alebo voľnými stehmi, tak skúste zmeniť veľkosť háčika. Pre menej tesné stehy použite väčšiu veľkosť háčika. Menšiu veľkosť háčika zase použite pri príliš voľných stehoch.
  4. Držanie napätia a prstov – mnoho ľudí používa najčastejšie ukazovák, na ktorý si jednoducho namotáte priadzu a tým kontrolujete napnutie priadze.
  5. Uvoľnenie - vždy háčkujeme uvoľnene. Pokiaľ máte v rukách veľké napätie, tak sú stehy príliš tesné a celkovo sa horšie háčkuje. „Túto chybu robí množstvo začínajúcich háčkarov. Nemajú uvoľnené ruky a sťažujú si tak prácu. Nehovoriac o tom, že sa oveľa rýchlejšie unavia,“ upozorňuje skúsená háčkarka Hanka.

hackovani-detail_1

Ako vybrať háčik

Vybrať si správny háčik je niekedy poriadne tvrdý oriešok! Veľmi zjednodušene povedané, tak háčik vyberáme najmä podľa toho, čo je napísané na etikete danej priadze. Nič ale nie je také jednoduché, ako to vyzerá že? Preto sme si pre vás na túto tému pripravili špeciálny článok alebo sa mrknite na zjednodušenú verziu do videonávodu na YouTube.

Priadza na háčkovanie je základ

Zaujímá vás, ako vybrať priadzu? Spoľahlivé odpovede nájdete v jednom z našich minulých článkov. Dobrým začiatkom je rozhodne dôkladne si uvedomiť, aký výrobok budeme vyrábať. Pre začiatočníkov odporúčame použiť vždy silnejšiu priadzu, s ktorou sa bude lepšie pracovať.

Aké háčiky na háčkovanie použiť na jednotlivé projekty?

  • Tuniský háčik s prídavným lankom umožňuje prácu s viacerými okami naraz. Tým pádom si značne uľahčíte celý projekt. "Lanko" má podobu kruhových pletacích ihlíc.
  • Háčik s počítadlom stehov sa skvele hodí na zložitejšie a dlhodobejšie projekty (deky, vzorované odevy). Háčik s integrovaným počítadlom stehov v rukoväti pomáha ľahko sledovať počet ôk alebo radov počas práce.
  • Svietiaci háčik - ideálny najmä pri práci s tmavou priadzou. Disponuje v špičke malou diódou.
  • Dvojitý háčik - tento háčik má na oboch koncoch háčik a používa sa na obojstranné tuniské háčkovanie alebo iné techniky, ktoré vyžadujú prácu s dvoma stranami naraz.
  • Háčik na korálky - veľmi jemný oceľový háčik určený na navliekanie korálkov na priadzu alebo nite počas háčkovanie. Používa sa hlavne pri tvorbe šperkov a zdobení.
  • Háčik na vlasové háčkovanie - špeciálny nástroj sa skladá z háčika a vidlice. Vidlica drží dlhé slučky, ktoré sa následne pomocou háčika spoja do jedného celistvého prvku.

hacky-na-hackovani

Základné háčkovacie techniky

Poďme sa spoločne pozrieť na základné techniky háčkovania. Patria totiž k najobľúbenejším a zároveň sa pomocou týchto techník dajú vytvoriť doslova unikátne projekty.

  • Klasické háčkovanie

Najbežnějšia forma háčkovania pri ktorej sa používa jeden háčik na vytvorenie súvislých radov samotného háčkovania. Vzory sa potom líšia podľa spôsobu háčkovania.

  • Tuniské (tiež afghánske) háčkovanie

Kombinuje pletenie a háčkovanie. Jedná sa o pomerne pokročilú techniku ​​a používa sa naň špeciálny tuniský háčik. Výsledkom je veľmi pevná a hladká tkanina bez výrazných medzier medzi jednotlivými okami/stehmi. Často sa používa na väčšie textílie ako sú obliečky, obliečky na vankúše, prikrývky, deky alebo v módnom priemysle.

  • Írske háčkovanie

Veľmi špecifický štýl háčkovania vytvárajúci husté a zložité kvetinové vzory. Sú súčasťou írskeho folklóru a väčších projektov. Týmto spôsobom sa uháčkuje iba nejaká časť a následne sa zapojí do väčšej kompozície.

  • Filetové háčkovanie

Kto by nepoznal klasickú sieťovku! Filetové háčkovanie je kombinácia veľmi jednoduchých stehov - retiazkového oka a dlhých alebo krátkych stĺpikov. Vzor je podobný sieťke/mriežke, vyniká pevnosťou, ale aj vzdušnosťou. A viete, kde som sa ja osobne stretla s filetovým háčkovaním? Nečakane na burčiakovom pochode, kde ma jedna dobrá pani podarovala háčkovaným držiakom na pohár vína!

  • Amigurumi

Je tiež známe pod názvom "háčkovanie do kruhu". Tvorí sa pomocou krátkeho stĺpika a magického krúžku. Je typické najmä pre výrobu hračiek. Momentálne sú veľmi populárne a majú svojich stálych priaznivcov.

  • Koštetové háčkovanie (Broomstick Lace)

Kombinuje háčik na háčkovanie a veľká okrúhla tyčka (pripomína násadu na metlu). Slučky sa na tyčku naťahujú a tvoria tak veľmi vzdušný, dekoratívny a krajkový vzor. Vyniknú na prehozoch, šáloch a šatkách.

  • Vlasové háčkovanie (Hairpin Lace)

Pre tento typ háčkovania sa používa špeciálna vidlica, ktorá slúži na vytváranie dlhých a rovných slučiek. Jednotlivé slučky sa následne spájajú práve háčikom a výsledkom je krajkový vzor.

  • Bosnianske háčkovanie

Táto technika využíva iba pevné oká, ktoré sa háčkujú do kruhu. Vďaka tomu vzniká veľmi pevný a tesný vzor. Typická je jednoduchosť a jednotvárnosť stehov.

hackovana-velryba

Čo odporúčame pre háčkovanie pre začiatočníkov

Rozhodne háčkovať s pomocou drevených polotovarov. Blížiace sa vianočné sviatky sú na to najideálnejšie. Prečo? Máme pre vás veľa noviniek, dekorácií  s vianočnou tématikouou a samozrejme aj vianočných baniek vhodných na obháčkovanie. A práve skrášlenie baniek pomocou háčkovania vrelo odporúčame. Obháčik je ich retiazkovým okom aj ten, kto v živote nedržal háčik v ruke (osobne potvrdzujemi!) a následne sa na nich skvele naučíte ďalšie obľúbené základné stehy, prípadne ich kombinácie.

hackovane-kraslice   hackovane-podtacky   kriz-k-obhackovani

Ako začať háčkovať?

Skvelé tipy na háčkovanie:

  1. Nakúpte si všetko potrebné. Niekoľko veľkostí i typov háčikov (neviete, s akým sa vám bude najlepšie pracovať), vhodných priadzí alebo naopak už spomínaných drevených polotovarov.
  2. Uistite sa, že viete, ako držať háčik. Pri manipulácii s háčikom a priadzou buďte uvoľnení.
  3. Vyvarujte sa základných chýb pri háčkovaní ako je zlý výber priadze alebo háčika, prílišného uťahovania alebo nedostatočného naštudovania návodu.
  4. Nájdite si v okolí niekoho, kto by vám so základmi pomohol a naučil aspoň základy. Zvyšok pokojne zvládnete podľa návodov na internete.

Video návod: háčkovanie pre začiatočníkov (vianočné banky)

Hľadáte úplné základy háčkovanie? Aj to sme si pre vás pripravili a môžeme vás z osobných skúseností uistiť, že to naozaj zvládne aj ten, kto nikdy nedržal háčik v ruke. A náš majsterštyk? Použite drevené polotovary. Skvele sa na nich naučíte úplné základy.

„Pre tých z vás, ktorí zvládli úplné základy, tak máme v našom magazíne pripravené aj pokročilejšie návody,“ zdôrazňuje jeden z majiteľov ČistéDrevo.sk Tomáš Kruczek a dodáva: „A len návodmi to samozrejme nekončí! Každú chvíľu pre vás máme pripravenú nejakú novinku zo sveta háčkovanie, ale aj vyšívanie a ďalších ručne robených praktík.”

Súvisiace články

Vianočné háčkovanie: Ako vyrobiť ozdoby, ktoré skrášlia váš stromček

Vianočné háčkovanie: Ako vyrobiť ozdoby, ktoré skrášlia váš stromček

nahledovy-vanocni-banky

Chladné večery doslova zvádzajú k návratu k ručným prácam ako je napríklad háčkovanie. Vianoce, vianočnú atmosféru, aj dekorácie si tak môžete prispôsobiť presne podľa svojich predstáv. Háčkované vianočné vločky, vianočné banky a ďalšie dekorácie nájdete na ČistéDrevo.sk.

V dnešnom článku nájdete návod na výrobu vianočných ozdôb pomocou háčkovania. Háčkovanie krok za krokom pre vás pripravila špecialistka na háčkovanie a ručné práce – Zuzka. Nemáte skúsenosti s háčkovaním? Pre začiatočníkov je háčkovanie vianočných ozdôb alebo podtáckov skvelou voľbou! S pomocou drevených polotovarov je totiž veľmi jednoduché.

Sezónne dekorácie na obháčkovanie

Obsah

Háčkované ozdoby: Vianoce netradične

Premýšľate každý rok, akým spôsobom oživiť vianočnú výzdobu a aké zdobenie vianočného stromčeka zvoliť? Máme pre vás riešenie! Drevené vianočné ozdoby k obháčkovaniu. Vybrať si môžete z krásnych vianočných dizajnov a farebných priadzí.

Aké materiály a farby sú pre originálne vianočné dekorácie najvhodnejšie?

Vianoce sú celkovo o tradíciách, takže nie je prekvapením, veľa ľudí dáva prednosť klasickej výzdobe. Vojvodí ako vždy červená a zelená farba v kombinácii s jemnými krémovými odtieňmi, drevom, slamou, vlnou, či bavlnou.

Háčkovanie vianočné ozdoby: materiál

Ako na vianočné ozdoby? Ručná práca má v tomto ohľade neobmedzené možnosti. Vyskúšajte ich všetky!

material-na-vanocni-banky   vyroba-vanocni-banky   vanocni-banky-diy

Vianočné ozdoby - háčkovanie návod

Prinášame vám jednoduchý návod na háčkovanie. Háčkované ozdoby pre začiatočníkov vyrobíte o to ľahšie s drevenými polotovarmi. Vyskúšajte ich!

  1. Vyberieme vhodné polotovary na výrobu vianočných baniek. V prípade, že sa bude jednať o darček, je tu možnosť nechať si na vianočnú banku vygravírovať odkaz, meno, logo alebo obrázok.
  2. Okrem dizajnu je tiež dôležité zamerať sa na výber farby priadze, aby nám ladila s celou vianočnou ozdobou, prípadne so štýlom vášho interiéru alebo vianočné výzdoby. Vyberte si z našej bohatej ponuky priadzí.
  3. Postupujeme rovnako ako u háčkovania košíkov, alebo napríklad kraslíc na obháčkovanie.
  4. Prestrčíme háčik dierkou v banke, naberieme priadzu a následne prevlečieme očkom tak, ako vidíte na videu.
  5. Pokračujeme po celom obvode vianočné banky. Tento postup je vhodný práve pre začiatočníkov. Naučíte sa základ a zvládnete si ich osvojiť v pomerne krátkom čase.
  6. Háčkovanie ukončíme tak, že si necháme ľahko povytiahnuté očko z posledného stehu a následne zo zadnej strany prevlečieme háčik spoločne s vybranou priadzou z klbka. Potom prestrčíme späť medzi dve oká v tvare "V".
  7. Tento postup zúročia začiatočníci aj pokročilí. My sme do háčkovania zapojili aj deti.

Vianočné ozdoby - návod v jednoduchšej verzii:

  • Na obháčkovanie banky bohato postačí aj obyčajný retiazkový steh, ktorý vytvorí veľmi pekný a minimalistický vzor v škandinávskom štýle. K Vianociam jednoducho dokonalý!
  • Postup sme pre vás sprístupnili vo videu.

Ručne vyrábané vianočné ozdoby v personalizovanom duchu

Jednou z najväčších výhod háčkovanie je možnosť prispôsobiť ozdoby podľa vášho vkusu. Prezrite si našu ponuku sezónnych dekorácií. Až na 2000 drevených výrobkov gravírujeme a vy tak máte možnosť vyrobiť nielen štýlovú osobnú dekoráciu, ale aj originálne darčeky pre každého člena rodiny alebo kamarátov. Máme v ponuke banky s menom, vlastnou fotografiou a radi vygravirujeme text, obrázok alebo logo aj na vianočné ozdoby na obháčkovanie.

Do výroby vlastných DIY darčekov sa vám nechce, ale personalizované darčeky na mieru sa vám páčia? Mrknite do našej kategórie darčekov na mieru a vyberte si ten najlepší darček k narodeninám výročie alebo vianočný darček.

Pozrieť si ponuku personalizovaných darčekov

 

vanocni-banka-s-vlastni-fotografii   vanocni-banka-s-vlastni-fotografii

Ako kombinovať háčkované dekorácie s inými ozdobami?

Háčkované vianočné banky a ozdoby sú už samy o sebe veľmi dekoratívnym a výrazným prvkom. Ako teda kombinovať háčkované ozdoby s ďalšími vianočnými doplnkami, aby toho už nebolo veľa? Krásne sa dopĺňajú s prírodnými materiálmi, ako je drevo, šišky alebo sušené ovocie. Odporúčame ich kombinovať s drevenými ozdobami pre harmonický vzhľad. Výhodou háčkovaných dekorácií je aj možnosť prispôsobiť farby priadze podľa ďalších ozdôb na vianočnom stromčeku. My sme zvolili farebnú kombináciu krémovej s červenou, ktorú na Vianoce jednoducho milujeme.

vanocni-banky-hackovane

DIY vianočné dekorácie v prírodnom duchu

Okrem háčkovaných ozdôb ale môžete vyrobiť aj ďalšie vianočné dekorácie DIY. Niektoré sme samozrejme skúšali aj my. Vianočnú atmosféru tiež zdokonalíte pomocou ďalších drevených výrobkov – napríklad betlehemov alebo vianočných podtáckov

Vianočné ozdoby: inšpirácia z prírodných materiálov

  • Adventné svietniky a vence - vyrobte si originálne vence a svietniky z prírodných materiálov. V našich návodoch nájdete postup na množstvo originálnych dekorácií, ktorými si skrátite čakanie na Ježiška.
  • Drevené vianočné banky ponúkame hneď v niekoľkých prevedeniach a navyše za bezkonkurenčné ceny. Ďalšou výhodou je aj to, že drevené banky budete mať v jednom duchu a krásne zladené.
  • Výroba prúteného venca - chcete si vyskúšať pletenie venca z vŕbového prútia? V našom magazíne nájdete presný postup na prútený veniec. Veniec môžete použiť napríklad ako vianočnú dekoráciu na dvere alebo na bránku pred domom.
  • Vianočné a zimné hrantíky - ozdobte si balkón aj v zime. Neviete, čím vianočný a zimný kvetináč osadiť? Náš článok vám poradí! Všetky drevené a prútené kvetináče a hrantíky následne nájdete na ČistéDrevo.sk.
  • Drevený macramé anjel - chcete si vyrobiť krásnu dekoráciu na stenu? Návod na výrobu dreveného anjela pomocou macramé priadzí nájdete v našom magazíne.

drevene-vanocni-ozdoby   macrame-andilek   adventní-svicen

Veľa návodov na háčkovanie zadarmo nájdete na našich sociálnych sieťach YouTube a v našom magazíne.

Súvisiace články

Učíme sa háčkovať: Čiapky pre každú príležitosť

Učíme sa háčkovať: Čiapky pre každú príležitosť

nahledovy-hackovana-cepice

Zima sa blíži míľovými krokmi a vaše háčkovanie tak v chladných mesiacoch možno získa úplne nový rozmer! Čaká na vás háčkovanie teplého oblečenia, dečiek, nákrčníkov, ponožiek a samozrejme aj kulichov. Využite preto náš návod na háčkovanú čiapku. Vzor zvládne aj začiatočník.

V nasledujúcom interaktívnom sprievodcovi háčkovaním nájdete návod na háčkovaného kulicha pre deti za použitia viacfarebnej priadze. Vytvoríte tak ľahko a jednoducho čiapku v netradičnom dizajne.

Obsah

Háčkujte s nami

Návod na háčkovanie čiapky

Návod na zimnú čiapku je univerzálny a je potrebné prispôsobiť postup na požadovanú veľkosť hlavy. Tento návod je pre detskú čiapku. Zmerajte si obvod hlavy a uháčkujte základný obdĺžnik, ktorý bude dlhý ako obvod hlavy. Výšku čiapky určíte tak, že si zmeriate hlavu - začiatok metra dajte pod jedno ucho a koniec pod druhé ucho. Výslednú hodnotu vydeľte dvoma a máte požadovanú výšku čiapky.

Aký typ priadze na háčkovanie sa najviac hodí na čiapku?

Na háčkovanie čiapky sa najlepšie hodí priadza, ktorá je teplá a mäkká, ako napríklad merino vlna, tá je veľmi hrejivá a príjemná na pokožke, ideálna pre zimné čiapky. Lacnejšou alternatívou je akrylová priadza, ktorá je ľahká, hrejivá a ľahko sa udržuje. Pre ľahšie, priedušné čiapky na jar alebo jeseň je vhodná bavlnená priadza, aj keď nie je tak teplá ako vlna. Skvelou voľbou sú aj zmesi, ako napríklad vlna s akrylom, ktoré kombinujú teplo a odolnosť. Výber závisí od ročného obdobia a požadovanej hrejivosti.

Materiály na háčkovanie

  • priadza na háčkovanie - YarnArt Revolution,
  • háčik č. 9
  • tupá ihla

hackovana-cepice-diy   hackovana-cepice-postup   hackovana-cepice-krok-za-krokem

hackovana-cepice-rucni-prace   hackovana-cepice-navod   hackovana-cepice-tvorba

Jednoduchý návod na čiapku

Háčkovanie krok za krokom sme doplnili o fotodokumentáciu aj videonávod na háčkovanie. Popísané techniky háčkovania následne zvládnu aj začiatočníci.

  1. 1. rad - uháčkujeme 25 retiazkových ôk + 2 na otočenie, teda 27 ôk.
  2. 2. rad - do 3. oka od háčika háčkujeme polodlhý stĺpik a pokračujeme polodlhý stĺpik do každého oka z minulého radu. Celkom máme 25 polodlhých stĺpikov.
  3. 3. rad - 2 retiazkové oká, otočíme čiapku a háčkujeme 25 polodlhých stĺpikov za zadnú niť. Zadná niť je tretia nitka, ktorú nájdeme vzadu polodlhého stĺpika z minulého radu.
  4. Takto pokračujeme, až má výsledný obdĺžnik požadovanú dĺžku. U nás to je 52 cm.
  5. Akonáhle má obdĺžnik požadovanú dĺžku oba konce k sebe zháčkujeme pomocou krátkych stĺpikov.
  6. Konce priložíme k sebe, háčik vedieme jedným koncom do druhého, pretiahneme priadzu cez oba konce a urobíme krátky stĺpik.
  7. Takto k sebe zháčkujeme celú stranu a vznikne nám tunel.
  8. Odstrihneme si dlhší kus priadze, ktorý budeme prevliekať vrchnou časťou čiapky pomocou tupej ihly.
  9. Priadzu prevlečieme do tupej ihly a pretiahneme vrchnou časťou čiapky "cik cak" - jednou z vonku, raz zvnútra. Akonáhle máme prevlečenú celú časť, utiahneme k sebe, aby sa nám čiapka zavrela a koniec priadze zapošijeme.
  10. Čiapku otočíme, aby zapošitá časť bola schovaná vo vnútri a môžeme nosiť.

Trendy háčkovania 2024

  • Háčkovanie pre začiatočníkov - trend roku 2024 je jasný.Populárna je totiž aj medzi začiatočníkmi! K dispozícii sú najrôznejšie návody na tvorenie i DIY projekty.
  • Možnosť personalizácie - hľadáte originálny darček? Potom vyskúšajte naše drevené polotovary vhodné na háčkovanie. Gravírujeme až na 2000 unikátnych drevených výrobkov a aj do dna na háčkovaný košík vám radi vypálime meno, odkaz alebo napríklad obrázok na prianie.
  • Bohatý výber priadzí najrôznejších farieb - na trhu dnes nájdete skutočne široký výber priadzí v tých najneuveriteľnejších odtieňoch. Objavujú sa aj pastelové, metalické alebo mnohofarebné priadze.
  • Využitie dreveného polotovaru pre štýlový dizajn - dná na košíky, podtácky, veká alebo ozdoby na Veľkú noc či Vianoce. To všetko vám zjednoduší háčkovanie a navyše vytvoríte krásne dekorácie alebo praktické doplnky do domácnosti.
  • Tématické dekorácie - vyzdobte si dom či byt na jar, v lete, na jeseň aj v zime. Pre každé obdobie pre vás pripravujeme horúce novinky!

hackovane-kraslice   hackovane-podtacky_1   hackovany-konstrukter

Časová náročnosť DIY háčkovania čiapky

Samozrejme záleží rýdzo na vašich skúsenostiach s háčkovaním. Celý proces tvorenia a prácu s háčikom si ale osvojíte veľmi rýchlo. Pokiaľ si teda návod dobre preštudujete a nebudete tápať v jednotlivých bodoch, tak čiapku uháčkujete za 2-4 hodiny.

Tipy na háčkovanie: ako uháčkovať čiapku

  • Vždy najskôr meriame obvod hlavy. Čiapka by mala byť o niečo menšia ako je obvod hlavy, aby dobre držala.
  • Tučná priadza vám urýchli celý proces háčkovanie.
  • Zvoľte si na začiatok veľmi jednoduchý vzor, ​​ktorý rýchlo pochopíte.
  • Odporúčame použiť mnohofarebnú priadzu. Vytvoríte tak zaujímavý farebný vzor s použitím iba jednej priadze.
  • Vždy háčkujeme od vrchu dole, aby čiapka dokonale sedela.
  • Čiapka s lemom pôsobí vždy profesionálnejšie a lepšie drží. Aj keď nie ste v háčkovaní  úplne skúsený, tak si háčkovanie lemu dobre preštudujte a venujte mu pozornosť.

Háčkovanie kulichov: obľúbené farby a vzory

Vzory na háčkovanie čiapok, ktoré môžete využiť:

  • Jednoduchý reliéfny vzor (ribbed stitch) – vytvára pružný a plastický vzhľad podobný pleteniu, ideálny pre minimalistické čiapky.
  • Granny square vzor – obvykle sa používa pre farebné a originálne čiapky, skladajúce sa z klasických "babičkiných štvorcov", ktoré je možné  kreatívne kombinovať.
  • Puff stitch alebo bobble stitch – tieto vzory vytvárajú nadýchané a textúrované vzory, výsledkom je zaujímavý 3D efekt.
  • Shell stitch (vejárikový vzor) – populárny pre elegantné čiapky, vzor vytvára zaoblené línie podobné vejárom, čím výsledok zjemňuje.
  • Chevron vzor – striedavé vlnité línie môžu byť jednofarebné alebo viaceré farebné, dodávajú čiapku štýlový geometrický efekt.

A čo sa týka farieb, tak stále sú v kurze zemité odtiene, prípadne krémové alebo biele tóny. Populárne sú ale aj severské kombinácie v modro bielej variante. Tie ale odporúčame skôr skúsenejším.

Sme trendy! Prispôsobiteľné háčkovanie, návody a novinky nájdete v našom magazíne. Inšpiráciu zase môžete čerpať z Pinterestu alebo sociálnych sietí. Sme pre vás na Instagramu, Facebooku, YouTube i TikToku.

Súvisiace články

Ako vyrobiť kŕmidlo pre vtáčiky | Krok za krokom návod pre domácich majstrov

Ako vyrobiť kŕmidlo pre vtáčiky | Krok za krokom návod pre domácich majstrov

Nahledovy-budka

Chcete sa od jari do zimy tešiť zo štebotavého spevu našich vtákov? Nie je nič jednoduchšie, než si na záhradu dať pár lákadiel, ktoré vtáčiky milujú. Búdka či kŕmidlo vám na záhradu prinesú správnu ekologickú rovnováhu, ale taktiež budú vďaka prírodnému výzoru báječnou dekoráciou.

V článku nájdete návod na výrobu a tipy na jednoduché vtáčie kŕmidlá, ktoré zvládnete vyrobiť aj s deťmi. Netrúfate si na výrobu sami? Na ČistéDrevo.sk môžete vyberať hneď z niekoľkých druhov a prevedení.

Obsah

Prečo si umiestniť vtáčiu búdku alebo kŕmidlo v blízkosti svojho obydlia?

V našej krajine žije viac ako 370 druhov vtákov, z toho 214 tu aj hniezdi. Vedeli ste ale, že väčšina z týchto vtákov je odkázaná na pomoc človeka? Ďateľ, strakapoud alebo žlna si dokážu miesto na hniezdenie vytesať sami, ale väčšina ostatných (sýkorka, kos, brhlík, kôrovník…) bohužiaľ nie. Sú teda odkázaní na vyhnilé dutiny stromov alebo už vytesané hniezda od iných vtákov (napríklad spomínaného ďatla). Staré stromy, ktoré podobný úkryt poskytovali, však z prírody veľmi rýchlo miznú a vďaka tomu sa strácajú bezpečné úkryty našich dutinových druhov vtákov. Ak si zaobstaráte vtáčiu búdku, tak výrazne zvýšite hniezdne možnosti vtákov! Nezanedbateľný dôvod na umiestnenie vtáčej búdky je aj význam výchovný (nielen deti sa týmto jednoduchým a hravým spôsobom učia zodpovednosti voči prírode), ale aj vegetatívny – isté druhy vtákov vám môžu byť významne nápomocné pri ničení niektorých hmyzích škodcov.

budka-halfpoint   vtacia-budka   sykorka

Kŕmidlo pre záhradu - dôkladný a ekologický boj proti hmyzím škodcom

Jedna jediná sýkorka koňadra so svojim potomstvom dokáže pochytať obdivuhodne veľké množstvo najrôznejšieho hmyzu od lariev, cez húsenice, až po mušky. Pre vaše ovocné stromy sú teda nenahraditeľným bojovníkom za zdravé a hojné plody. Dokážu totiž vyloviť aj larvy a húsenice skrývajúce sa pod kôrou stromov. Pokiaľ teda na svojej záhrade nemáte žiadnu búdku alebo kŕmidlo, je najvyšší čas dať sa do práce, jeseň je pre vyvesenie týchto vtáčích lákadiel najvhodnejším obdobím. Prilákané sýkorky, pinky, brhlíky aj vrabce vám už od skorej jari budú na záhrade zbierať slimáky, vošky, larvy, drôtovce, komáre a mnohých ďalších škodcov.

Zabezpečenie búdky a záhradného kŕmidla

Búdka by mala hniezdiace vtáky chrániť pred nepriazňou počasia (najmä poveternostnými vplyvmi a kolísaním teploty), preto by mala byť jej výroba do detailu prepracovaná. Kŕmidlo aj búdka by mali byť umiestnené tak, aby boli čo najviac v bezpečí pred prípadnými predátormi a rovnako nesmie ich konštrukcia vtákov nijako ohrozovať.

vtacia-budka-z-dreva   cervena-budka   budka-pre-vtakov

Údržba a kontrola búdky a kŕmidla

Pri búdke aj kŕmidle starosť nekončí iba ich výrobou a bezpečným aj funkčným zavesením. Minimálne raz do roka by sme mali u oboch skontrolovať technický stav a búdku navyše aj dôkladne vyčistiť od zvyškov hniezdneho materiálu. 

Výroba drevenej vtáčej búdky – univerzálny “sýkorník”

Ak si chceme do záhrady prilákať spevavé vtáky, dutinové druhy vtákov alebo jednoducho len chceme prikrmovať prezimujúcich operencov, mali by sme tomu prispôsobiť aj výber vtáčej búdky alebo kŕmidla. Búdka pre sýkorku a kosa bude diametrálne odlišná. Nasledujúci návod aj s rozmerom vletového otvoru sa hodí najmä pre ďatľov, krutihlavov, sýkorky a škorce. Ostatné vtáctvo vyžaduje trochu iné rozmery – okrúhly väčší otvor vyhovuje kuvikom, veľký pozdĺžny otvor sa zase skvele hodí na búdku pre kosa. Fotografie tých najrôznejších búdok na inšpiráciu nájdete pod návodom.

Čo budeme potrebovať:

  • Pílka
  • Vŕtačka 
  • Dostatočne veľké drevené dosky o hrúbke cca 2 cm
  • Farba
  • Štetec 
  • Šmirgľový papier alebo hoblík
  • Skrutky do dreva
  • Vrtáky
  • Ceruzka na drevo

navod-budka

Postup

  • Drevené dosky ohoblujeme alebo očistíme šmirgľovým papierom iba z vonkajšej strany!
  • Na dosky si ceruzkou namaľujeme obrysy stien podľa vyššie uvedeného obrázku vtáčej búdky. Rozmery si môžeme ľubovoľne prispôsobiť vlastnému materiálu (obe bočnice v tvare lichobežníka, štvorcové dno a strecha a obdĺžniková zadná aj predná stena). 
  • Následne pomocou pílky vyrežeme požadované tvary.
  • Do prednej steny vyrežeme okrúhly vletový otvor (priemer cca 4,8 cm).
  • Na skrutkovanie jednotlivých dielov použijeme vŕtačku a skrutky s dĺžkou 40 mm.
  • Pokiaľ je búdka už zoskrutkovaná, tak na ňu umiestnime lištu vhodnú na zavesenie na strom.
  • Výsledný výrobok môžeme nechať v prírodnom prevedení alebo ho ošetríme farbou (najlepšie v prírodných a nevýrazných tónoch, aby sa vtáky nebáli).
  • Hotovú búdku pripevníme na strom.

kos   budka-kos   sykorka-budka

budka-sova   drevena-vtacia-budka   budka-holub

Kŕmidlo pre vtákov - návod

Výroba kŕmidla chce trochu kutilského umu. Sprístupnili sme vám ale návod na výrobu kŕmidla, ktoré patrí k tým jednoduchším a iste ho doma sami zvládnete ľavou zadnou. Čo sa týka použitého materiálu, tak popustite uzdu fantázii - namiesto hranolov môžete použiť brezové vetvy alebo na strechu môžete pripevniť žalude alebo slamu. Vykúzlite tak nielen praktické krmítko, ale aj štýlovú záhradnú dekoráciu.

Materiály na krmítko

  • Drevené dosky na dno aj striešku
  • Vŕtačku
  • Vrtáky
  • Hranoly alebo konáre na stĺpiky 
  • Zvyšky dreva (hranoly, dosky) na bočné lišty
  • Farby, lak, falošný šindel, štetec – nemusí byť pokiaľ chcete kŕmidlo ponechať v prírodnej verzii
  • Pílka
  • Ceruzka

navod-krmidlo

Kŕmidlo pre vtáky krok za krokem

  • Z drevenej dosky s hrúbkou približne 2 cm si podľa návodu vyrežeme štvorcové dno. 
  • Na dno pripevníme z boku malé hranoly tak, aby prevyšovali dno asi o 2 cm. Je to najmä kvôli tomu, aby zrno príliš nepadalo na zem. 
  • Pomocou hranolov – použite pokojne suché silnejšie vetvy, klátiky alebo čokoľvek, čo vám bude pripadať atraktívne – pripevníme jednoduchú šikmú striešku (musí byť väčšia ako základňa). Tá by mala byť šikmá, preto tomu prispôsobte výšku hranolov (vzadu by mali byť o niečo vyššie), nezabúdajme ich na vrchu zrezať do šikma, aby pekne priliehali k strieške. 
  • Podľa vlastných predstáv kŕmidlo nafarbite alebo akokoľvek inak dolaďte. 
  • Kŕmidlo je vhodné umiestniť najlepšie na záhrade v blízkosti stromov. Dôležité je dbať na to, aby kŕmidlo nebolo v dosahu predátorov. Pokiaľ žijete v byte, tak pri umiestňovaní na balkóne sa nemusíte toľko báť predátorov, ale dajte pozor na pevné uchytenie – padajúce kŕmidlo môže ľahko niekoho zraniť.

krmidlo   krmidlo-z-dreva   prutena-budka

Rôzne varianty a modifikácie kŕmidla

Máme pre vás zaujímavé tipy na krmítko, ktoré zaujmú jednoduchosťou, takže ich s prehľadom zvládnu vyrobiť aj deti.

  • Kŕmidlo z kokosovej misky - v kokosovej miske urobíme pomocou vŕtačky alebo nebozezu malé dierky na uchytenie. Pomocou povrázku misku zavesíme na vetvu stromu.
  • Borovicová šiška - jednoduché krmítko pre vtáky vyrobíme tak, že šišku potrieme arašidovým maslom (lojom) a obalíme v zmesi semienok.
  • Kŕmidlo z pomaranča - pomaranč jednoducho rozrežeme, vydlabeme dužinu a naplníme semienkami. Následne zavesíme.
  • Kŕmidlo z prírodných materiálov - z jednej strany vydlabaný klát zavesený na strom (napríklad pomocou kovovej retiazky uchytenej na háčikoch) je lákadlom pre všetky vtáčiky.
  • Prútený veniec - DIY krmítko pre vtáčiky, ktoré je aj záhradnou dekoráciou? Áno ide to! Prútený veniec zavesíme a následne naň pripevníme lojové gule (nikdy v sieťke), sušené ovocie, orechy. Medzi jednotlivé prútiky môžeme tiež vložiť sušené plátky jablka, pomaranča alebo orechov.
  • Orechy - rozpolené vlašské orechy prilepíme na drevenú dosku tak, aby bol plod orecha zvonku. Drevenú dosku opäť zavesíme do záhrady alebo na balkón.

Ako dlho trvá vyrobiť doma kŕmidlo?

Ako postaviť krmítko v čo najkratšom čase? Zrejme vám na to nedáme úplne uspokojivú odpoveď. Záleží totiž na zložitosti designu a použitého materiálu. Drevené krmítko podľa nášho návodu budete vyrábať cca 2 hodiny. Vyššie spomínané alternatívy vám ale zaberú oveľa menej času. Kŕmidlo z kokosovej misky (škrupiny), pomaranča, orechov a prúteného venca vám zaberie približne 30-45 minút. Jednoduché krmítko s použitím šišky ale pokojne zvládnete aj so zavesením do 15 minút.

Bezpečnosť pri práci s drevom

Práca s drevom vyžaduje isté bezpečnostné úkony, ktoré je nutné dodržiavať, aby nedošlo k zraneniu.

  1. Zamerajte na kvalitné nástroje pre domácich majstrov. Nože, píly a dláta musia byť dostatočne ostré, nepoškodené a uložené na suchom mieste (aby nedošlo ku korózii). Tiež dbajte na pevný a stabilný povrch, aby sa vám náradie po stole nepohybovalo.
  2. Používajte vhodné ochranné pomôcky ako sú okuliare, rukavice a nemenej dôležitý je aj respirátor (chráni pred vdýchnutím pilín).
  3. Dajte si pozor na elektrické náradie. Pred čistením, výmenou alebo úpravou vždy vytiahnete z elektrickej zásuvky. Elektrický nástroj držíme pevne a podľa návodu. Pri rezaní na cirkulárke nikdy nepoužívame ochranné rukavice!
  4. Váš pracovný priestor by mal byť uprataný, zorganizovaný, bezpečný a hlavne dobre osvetlený, aby sa minimalizovala hrozba poškodenia.

Debničky a boxy z dreva

Ako správne dokrmovať prezimujúce vtáctvo

Od jari do jesene vám vtáky užitočne pomáhajú pri udržaní správnej rovnováhy na vašej záhrade a vystačia si s hmyzom, bobuľami a tými najrôznejšími škodcami. Na jeseň sa však hodí dať na balkón alebo záhradu kŕmidlo s vhodnou potravou. Neobmedzujte sa teda na všade dostupné lojové gule (nie sú totiž vhodné pre všetkých operencov) a skôr podporte konzumáciu ich prirodzenej stravy. Vhodne sa javia najrôznejšie druhy semenníkov letničiek (mák, černuška, nechtík, kapucínka, echinacea), ale aj semienka trvaliek, obľúbenou pochúťkou sú aj slnečnicové semienka či suché klasy kukuríc. Hmyzožravé vtáky potešíte napríklad aj larvami hmyzu.

sykorka-loj   slnecnica   krmidlo-budka

Čo keď…

… si na výrobu netrúfate alebo nemáte vhodný materiál či priestor? Na trhu existuje nepreberné množstvo funkčných búdok, ale aj štýlových kŕmidiel, ktoré vašej záhrade alebo balkónu náramne pristanú a budú teda aj veľmi vhodnou prírodnou dekoráciou.

Súvisiace články

Najlepšie háčiky na háčkovanie: Čo potrebujete vedieť

Najlepšie háčiky na háčkovanie: Čo potrebujete vedieť

nahledovy-jak-vybrat-hacek-na-hackovani

Ako si vybrať toho najlepšieho parťáka na háčkovanie? Háčkovanie je nielen relaxačný a kreatívny koníček, ale aj umenie, ktoré vyžaduje správne nástroje. Výber správneho háčika môže zásadne ovplyvniť vašu prácu aj výsledný výrobok. Jednoducho - bez háčika ani ranu!

V článku sa pozrieme na najlepšie háčiky na háčkovanie, preskúmame materiály, veľkosti a tvary, a poskytneme vám tipy, ako si vybrať ten správny háčik pre vaše potreby.

Obsah

Typy háčikov na háčkovanie

Typy háčikov na háčkovanie vyberáme hneď podľa niekoľkých kritérií. Zaujíma nás primárne veľkosť háčika a následne aj jeho materiál. A ako vyberať háčiky na háčkovanie? Porovnanie nie je úplne jednoduché. Určujúca v tomto prípade nie je len cena háčikov na háčkovanie, každému sa pracuje lepšie s iným typom. Odporúčame preto vyskúšať hneď niekoľko háčikov, aby ste si pre svoju prácu vybrali ten najlepší. Kúpte si pokojne od každého materiálu jeden háčik a zistíte, ako sa vám s nimi pracuje. Nemusíte sa báť, že by ste "nevybrané" háčiky nevyužili. Časom môžete skúšať nové a nové veci, a potom určite rozmanitosť vo vašich háčkovacích potrebách zúročíte.

detail-hacku   hacek

Ako vybrať háčik na háčkovanie?

  1. Najprv sa zameriame na háčkovacie projekty. Podľa typu projektu totiž budeme vyberať aj vhodný háčik.
  2. Na daný výrobok si totiž zo začiatku musíme vybrať vhodnú priadzu. Ako vybrať priadzu? Tak na to sme sa zamerali v jednom z našich minulých článkov. Výber veľkosti háčika a priadze je zásadný.
  3. Vo chvíli, keď máme vybraný projekt aj priadzu, tak je už výber značne zjednodušený. Na priloženej etikete priadze máte odporúčanie na veľkosť háčika. Toho sa budete držať. Ak máte teda 5 mm priadzu, tak sa vám bude hodiť háčik č. 5 (čiže háčik 5 mm). Viac o veľkostiach nájdete v kapitole nižšie.
  4. Začínate s háčkováním? Potom sa odporúča vyberať o číslo väčší háčik. Lepšie sa vám s ním bude manipulovať. Na 5 mm priadzu by sme preto odporučili skôr veľkosť č. 6 (háčik 6 mm).
  5. Teraz už zostáva vybrať materiál, ktorý vám vyhovuje. Každý materiál má iné vlastnosti a hodí sa na niečo iné. Napríklad na háčkovanie čipiek odporúčame hliníkové alebo kovové háčiky. Pre časovo náročnejšie háčkované predmety, ako je napríklad Mojžišov kôš, sveter, košík, kabát alebo batoh, oceníte ľahký háčik z dreva alebo bambusu.

Veľkosti háčikov na háčkovanie

U nás sa veľkosť háčikov najčastejšie používa v milimetroch, ale môžeme sa občas stretnúť aj s iným označením typickým pre USA a VB, čo je dosť mätúce. Prikladáme teda veľkosti, s ktorými sa stretávame najčastejšie, a to v milimetroch. Navyše veľa z nás "háčikov" vyberá potreby pre háčkovanie v tuzemských obchodoch a e-shopoch, preto je toto rozdelenie na mieste.

  • MICRO háčiky (0,5 mm - 2 mm) - tieto drobné háčiky sa najčastejšie používajú na jemné práce ako sú čipky, filigránové vzory a iné miniatúrne práce.
  • MALÉ háčiky (2,5 mm - 3,5 mm) - sú najvhodnejšie pre jemné bavlnené a tenké akrylové priadze. Hodí sa najmä pre drobné projekty ako sú ľahké šály, detské oblečenie a amigurumi (japonské háčkované hračky).
  • STREDNÉ háčiky (4 mm - 6 mm) - patria zrejme k tým najčastejšie používaným, a to na stredne silné priadze a bežné akrylové, bavlnené a vlnené priadze. Aplikujú sa prevažne na zimné oblečenie (šály, čiapky), tašky, kabelky, hračky a dekoratívne háčkované košíky alebo potreby pre deti (Mojžišov kôš).
  • VEĽKÉ háčiky (7 mm - 9 mm) - hodí sa na silnejšie akrylové a vlnené priadze. Ľahko s ich pomocou vyrobíte hrubé zimné oblečenie, svetre, deky, ale aj koberce a behúne.
  • EXTRA VEĽKÉ háčiky (10 mm a viac) - s ich pomocou vyrobíte krásne nadýchané hrubé deky, kabáty a oversized svetre.

velikost-hacku-na-hackovani

Výber háčika na háčkovanie podľa materiálu

Háčiky na háčkovanie sa vyrábajú z rôznych materiálov, pričom každý z nich má svoje špecifické vlastnosti. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

  • HLINÍK - Háčiky z hliníka umožňujú rýchle a plynulé háčkovanie, čo je ideálne pre priadze, ktoré by sa mohli zachytávať na drsnejších povrchoch. Občas sa ale ľudia sťažujú na chlad materiálu.
  • PLAST - ako väčšina vecí z plastu, tak aj plastový háčik zaujme najmä cenou. Musíme ale zdôrazniť jeho kĺzavosť a tým pádom aj horšiu prácu s ním.
  • DREVO - háčiky z dreva sa preferujú najmä pri dlhodobom projekte. Sú veľmi príjemné, hrejivé a ľahké. Z dreva sa vyrábajú skôr stredné a väčšie háčiky, na menšie sa nehodia.
  • BAMBUS - bambusové háčiky na háčkovanie vynikajú odolnosťou, pružnosť a ľahkosťou. Obľúbené sú najmä medzi priaznivcami ekologického štýlu života. Bambus je príjemný na dotyk, ale zároveň je oproti kovovému háčiku viac krehký.
  • OCEĽ - je velmi pevným, hladkým a odolným materiálom. Kovové háčiky na háčkovanie sa hodia najmä na jemné háčkovanie (čipka a vzory). Nevýhodou je váha, ktorá sťažuje dlhodobú prácu.
  • ERGONOMICKÉ MATERIÁLY (KOMBINÁCIE) - k ergonomickým materiálom radíme plast, gumu, silikón a epoxid. Veľa z nás dáva prednosť ergonomickým háčikom, ktoré kombinujú chladnejší kovový alebo hliníkový materiál s príjemnejším materiálom, ktorý je umiestnený na rukoväti. Také háčiky vyrába napríklad e-shop By Suzannee.

hacek-na-hackovani-s-prizi

Skúsenosti s háčikmi na háčkovanie

Recenzie háčikov na háčkovanie vám najlepšie poskytnú jedinci, ktorých kreatívna práca baví, sú v nej dobrí as háčikom v ruke ich vidíte dennodenne. Medzi také skúsené koučky na ručné práce patrí práve aj Zuzana z vyššie spomínaného by Suzannee. Čo doporučuje?

Pre začiatočníkov odporúčam ľahké háčiky z bambusu a to až vo veľkosti 10 mm. Práca vďaka väčšiemu háčiku rýchlejšie pribúda a u väčších očiek je menšia šanca na chybu, než by to bolo u tých menších. Prípadne na chybu v očku prídete rýchlejšie.”

hacek-na-hackovani

Kde kúpiť háčik na háčkovanie

Najlepšie háčiky na háčkovanie zaobstaráte v obchodoch zameraných práve na háčkovanie alebo ručné práce všeobecne, tiež v galantériách a špecializovaných e-shopoch. Na ČistéDrevo.sk nájdete nielen všetky uvedené veľkosti, ale aj široký výber materiálov. Okrem háčikov tu nájdete kvalitné priadze v mnohých farbách, dná aji veká na košíky, podložky na obháčkovanie, dekorácie a ďalšie háčkovacie potreby.

Vyberte si

Ako sa starať o háčik

Háčiky by mali byť uchovávané v púzdre, košíku alebo špeciálnom obale tak, aby sa čo najviac zamedzilo ich poškriabaniu alebo zachytávaniu prachu. Nehovoriac o tom, že takto uložené háčiky budete mať vždy rýchlo po ruke. Pravidelne kontrolujeme prípadné poškodenie ako je ohyb alebo strata hladkosti povrchu háčika.

Háčkovanie sa stalo našou novou vášňou a úplne sme mu prepadli. Preto u nás na webe, Pinterestu, blogu aj sociálnych sieťach nájdete atraktívne háčkovacie návody na najrôznejšie projekty aj rady na Návod na háčkovanie pre začiatočníkov: háčkovaný košík s okrúhlym dnom.

Súvisiace články

Ako udržiavať gril v perfektnom stave: Rady a odporúčania

Ako udržiavať gril v perfektnom stave: Rady a odporúčania

nahledovy-pece-o-gril

Grilovanie je jednou z najobľúbenejších letných aktivít, ktorá spája rodinu a priateľov pri dobrom jedle a zábave. Aby však gril slúžil spoľahlivo a prinášal ten najlepší chuťový zážitok, je nevyhnutné ho správne udržiavať. Pravidelná starostlivosť o gril predlžuje jeho životnosť a taktiež zaisťuje bezpečné a hygienické používanie.

V článku vám prinášame praktické rady a odporúčania, ako udržiavať váš gril v perfektnom stave po celý rok.

Obsah

Ako vyčistiť gril

Pripravili sme si pre vás univerzálne tipy na čistenie grilu.

  1. Na začiatku sa musíme dôkladne presvedčiť, či je gril vychladnutý a až potom môžeme pokračovať v práci.
  2. Ako prvé sa vrhneme na čistenie roštov grilu. Tie vyberieme a necháme ich namočené s čistiacim prostriedkom minimálne pol hodiny. Vďaka tomu sa uvoľnia zapečené zvyšky jedla a pôjdu lepšie odstrániť.
  3. Pomocou oceľovej kefy alebo škrabky odstránime zvyšky jedla aj mastnotu z vnútornej strany grilu. Použijeme na to zmes jedlej sódy a vody alebo špeciálny prípravok na čistenie grilu.
  4. Ako odstrániť mastnotu z grilu? Po odmočení grilovacích mriežok ich vyčistíme oceľovou kefou a vhodným čistiacim prostriedkom s abrazívnym a odmasťovacím účinkom.
  5. Nezabúdame ani na vonkajšiu časť grilu. Tu už nebudeme potrebovať silné čistiace prostriedky a rozhodne ani žiadne kefy. Odporúčame iba ošetriť mokrou handričkou a odmasťovacím prípravkom.
  6. Pokiaľ má váš gril odkvapkávaciu misku, je potrebné ju tiež pravidelne čistiť, aby nedošlo k usadeninám, ktoré by už po čase nebolo ľahké odstrániť.
  7. Po vyčistení gril opäť zložíme a vykonáme dôkladnú kontrolu - tá je pre udržanie bezpečnosti grilu zásadná.

Čistenie plynového grilu

Bezpečná údržba plynového grilu sa okrem vyššie spomínaného umývania grilu skladá aj z dôkladnej a pravidelnej kontroly plynových hadíc a tesnení, aby sme predišli úniku plynu. Pred čistením vždy skontrolujeme, že máme uzavretý plynový ventil na propánovej fľaši alebo na hlavnom prívode plynu!

Čistenie elektrického grilu

Elektrický gril sa udržuje rovnako ako iné grily. Zvýšenú pozornosť treba venovať vykurovaciemu telesu. To býva veľmi horúce, a tak sa na ne neusadzuje toľko nečistoty, na druhú stranu sa po nejakom čase používania objaví na telese silná zuhoľnatená vrstva, ktorú treba odstrániť, aby sa vykurovacie teleso nezničilo.

Nejlepšie nástroje na čistenie grilu

Na efektívne čistenie grilu musíme mať tie správne nástroje. Tie zoženiete v každom hobby centre, supermarkete, špeciálnych e-shopoch, a to samostatne alebo v sete na grilovanie. Ideálne ako originálny darček, ktorý ocení každý grill-master!

  • Neobídeme sa bez drôtenej kefy, ktorá účinne odstraňuje zvyšky jedla. Vďaka dlhej rukoväti môžeme kefu použiť aj pri samotnom grilovaní (napríklad k odstránenie pripálených zvyškov alebo marinády).
  • Rovnako zúročíme škrabku, ktorá spoľahlivo odstraňuje aj tvrdé usadeniny a nečistoty, ktoré kefa už nezvládne.
  • Na kovové časti grilu a horáky sa často používa oceľová vata.

kartac-na-gril   grilovaci-nacini

Najlepšie prostriedky na čistenie grilu

Pre ľahké čistenie grilu je samozrejme najlepšie používať prostriedky určené na umývanie grilu. Hodí sa najmä na silné znečistenie a umývanie napríklad raz do roka. Výhodou je samozrejme ich zaručená účinnosť. Ide ale o silné chemické látky, ktoré môžu človeka poleptať. Pri používaní týchto špeciálnych umývacích prípravkov na gril buďte opatrní a dbajte na bezpečnostné opatrenia uvedené na prebale prípravku.

Vše pre zahradnú párty

Domáce čistiace prostriedky na gril

Samozrejme gril môžeme vyčistiť aj domácimi prípravkami, ktoré sú ale vhodnejšie pri častejšom umývaní grilu. Okrem ľahkej dostupnosti oceňujeme u ekologických čistiacich prostriedkov domácej výroby aj ich cenu. Nevýhodu potom samozrejme vidíme v ich menšom účinku na silné znečistenie.

  • Jedlá sóda a voda - mierne abrazívny prostriedok vhodný na bežnú údržbu.
  • Citronová šťava - dobre odstraňuje mastnotu a má antibakteriálne vlastnosti. Minimálne odporúčame gril citrónom ošetriť na konci čistenia grilu.
  • Pivo - veľmi dobre pomáha odstraňovať zapečené zvyšky jedla a usadeniny. Dobre funguje najmä na ešte teplé grilovacie rošty.
  • Káva - silný kávový odvar rozpúšťa mastnotu a zvyšky jedla.
  • Zmes jedlej sódy a octa - kombinácia jedlej sódy a octu vytvára penu, ktorá pomáha odstraňovať nečistoty z horšie dostupných miest.
  • Cibuľa - enzýmy v cibuli pomáhajú rozkladať zapečené zvyšky jedla a mastnotu. Odporúča sa použiť pred grilovaním.

cisteni   bio-cisteni

Ako často čistiť gril?

Záleží samozrejme na tom, ako často grilujete, ale vo všeobecnosti sa odporúča používať nasledujúce intervaly:

  • Po každom použití

V prípade, že grilujete často, potom odporúčame ľahkú očistu zvoliť po každom grilovaní, a to z toho dôvodu, že gril tak budete mať pripravený kedykoľvek, aj v prípade nečakanej návštevy.

  • Každé 3 až 5 použitie

Po 3 až 5 použití odporúčame čistenie zlatou strednou cestou, kedy nerozoberáme celý gril, ale napríklad odmočenie mriežky a odstránenie mastnoty a zvyškov je nutnosťou.

  • Každú sezónu (raz za rok)

Pre dôkladné čistenie pred sezónou využite návod zo začiatku článku. Je potrebné celý gril rozobrať a dôkladne vyčistiť jednotlivé časti vrátane mriežok, horákov aj vnútorných komponentov.

Ako čistiť gril po grilování

Aby sme ušetrili prácu pri dôkladnom vyčistení, odporúčame po každom použití gril aspoň základné čistenie. Odstrániť zvyšky jedla z mriežok a poutierať vonkajšiu časť grilu. Pravidelná údržba grilu zaistí, že gril bude vždy pripravený na použitie a neusadia sa na ňom nečistoty a mastnota. Pravidelné čistenie po každom grilovaní navyše zvyšuje životnosť grilu.

letni-grilovani   prkenko-mistr-grilu

Prevencia znečistenia grilu

  • Používanie oleja

Použite kuchynskú (papierovú) utierku namočenú v oleji alebo špeciálny sprej na grilovanie, aby ste potreli mriežky pred grilovaním. Olej pomáha zabrániť priľnavosti jedla k mriežkam.

  • Používanie alobalu alebo grilovacích podložiek

Zabránime tak priľnavosti jedla, a gril preventívne chránime pred opotrebovaním a silným znečistením.

  • Kontrola teploty

Príliš vysoká teplota môže spôsobiť pripečenie jedla a mastnoty na mriežky. Teplotu preto dôkladne sledujeme a grilujeme pri odporúčaných teplotách pre daný druh potravín.

  • Čistenie po každom použití

Pravidelné a časté čistenie je skvelým preventívnym krokom na zvýšenie životnosti grilu.

  • Opatrná práca s marinádami a omáčkami

Pokiaľ používate marinády alebo omáčky, ktoré obsahujú cukor, aplikujte ich na jedlo tesne pred dokončením grilovania. Cukor má tendenciu rýchlo sa pripaľovať a môže spôsobiť znečistenie mriežok. A z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že marinády a omáčky sa z grilovacích mriežok a dosiek dostávajú najhoršie.

  • Spoľahnite sa na odkvapkávacie misky

Misky zachytávajú mastnotu a zvyšky, ktoré by inak gril znečisťovali a zhoršovali jeho údržbu. Uistite sa, že váš gril má správne umiestnenú odkvapkávaciu misku alebo tácku na zachytávanie mastnoty.

  • Správne skladovanie

Používajte ochranný kryt, keď gril nie je v prevádzke. Chráni gril pred prachom, dažďom a inými nečistotami, ktoré by mohli spôsobiť znečistenie. Gril by mal byť tiež umiestnený na suchom mieste.

  • Používanie správneho riadu

Drevený riad a grilovacie náčinie by malo byť z takého materiálu, aby gril nijako nepoškodilo.

nacini-na-grilovani

Nezabúdajte na bezpečnosť pri čistení grilu

Pri čistení grilu je veľmi dôležité dodržiavať bezpečnostné zásady, aby sa predišlo úrazom a zraneniam. Nikdy nečistíme horúci a nevychladnutý gril. V prípade čistenia nečistôt a mastnoty z horúceho roštu sme opatrní a používame kefu s dlhou rukoväťou. Chemické prípravky na čistenie vždy používame v otvorenom priestore a v ochrannom obleku (minimálne okuliare a gumové rukavice).

S našimi tipmi na údržbu grilu bude grilovanie vždy prebiehať v pokojnom duchu. Nielen, že sme si pre vás pripravili detailnú údržbu grilu, prevenciu, ale aj porovnanie čistiacich prostriedkov. V našom  magazíne toho nájdete oveľa viac!

Súvisiace články

Výhody drevených výrobkov pre uskladnenie vašej úrody

Výhody drevených výrobkov pre uskladnenie vašej úrody

nahledovy-sklizen-v-bedynkach

Pokiaľ máte zahrádku a pestujete si tam vlastné ovocie i zeleninu (prípadne bylinky), tak iste viete, že následná práca so úrodou so sebou prináša veľa úsilia. Poďme sa teraz pozrieť na to, ako si uľahčiť prácu dobre organizovaným skladovacím priestorom.

Správne uskladnenie je kľúčové preto, aby ste zo svojej úrody mohli čerpať pokojne celú zimu. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako správne uskladniť zeleninu a ovocie do pivnice, čomu sa vyhnúť a aké sú výhody a nevýhody využitia dřevěných bedýnek pre vašu úrodu.

Drevené bedničky na výber

Obsah

    Ako na správne uskladnenie úrody

    A aké potraviny sa hodia na uskladnenie do pivnice cez celú zimu? Ide najmä o cesnak, cibuľu, koreňovú zeleninu, repu, kapustu, kukuricu, tekvicu, jablká, hrušky, vyzreté cukety (po poklepe „zvoní“). Nie celú zimu, ale jej pomernú časť vydrží v pivnici napríklad reďkovky, kaleráby, kel, špargľa a mnohokrát aj karfiol alebo brokolica.

    Osvojte si niektoré tipy a triky, aby uskladnené potraviny vydržali čo najdlhšie.

    • Koreňovú zeleninu (najmä mrkvu) ukladáme do piesku (zaistíme tak odvod vlhkosti), niekto doporučuje aj zasypanie pilinami.
    • Pre cibuľu a cesnak sa viac hodí zavesenie na motúzik. Nemôže se nám potom stať, že by vlhkosť tieto plodiny poškodila.
    • Plodiny produkujúce ethylen (jablká a hrušky) uskladňujeme ďalej od ostatných potravín. Najviac citlivé sú na etylén zemiaky a cibuľa.
    • Zeleninu a ovocie vždy dobre očistíme a zbavíme listov a stoniek (tie totiž z plodiny ešte nejaký čas môžu čerpať živiny, a tak urýchliť ich hnilobu).
    • Pri očisťovaní plodín dbáme na to, aby sme ovocie alebo zeleninu nepoškodili. Kvalitné náčinie a ostré kuchyňské nože sú nutnosťou.
    • Před uskladněním sklizeň důkladně protřídíme. Jediné nahnilé jablíčko vám může zkazit celou bedýnku.

    Prečo pre skladovanie úrody zvoliť drevo

    Existujú isté druhy dřeva, ktoré sú na styk s potravinami a na uloženie prebytku úrody oveľa vhodnejšie ako iné. Či už sa jedná o lepšie antibakteriálne vlastnosti, odolnosť voči vlhkosti alebo vyššiu hustotu.

    Poďme sa spoločne pozrieť na jednotlivé typy drevín a ich vlastnosti, ktoré pri výbere dřevěných beden a skladovacích nádob využijete.

    1. Smrk - dřevo smrku je dostupné a dobre sa s ním pracuje, môže byť ale náchylnejšie na napadnutie škodcami a hubami.
    2. Borovice - patrí k obľúbenému a cenovo dostupnému materiálu s veľmi dobrými vlastnosťami. Je totiž pomerne ľahká a odolná. Podobne ako pri smreku, hrozí pri borovice,pri nesprávnom ošetrení, napadnutí hubami, škodcami a plesňou.
    3. Dub - patrí jednoznačne k drahším drevinám. Oceníte ale jeho tvrdosť, odolnosť a estetickú atraktivitu.
    4. Céder - vyznačuje sa príjemnou vôňou, ľahkosťou, odolnosťou a pevnosťou. Mnohí drevoznalci taktiež drevo cédru odporúčajú práve pre styk s potravinami. Má prirodzené antibakteriálne vlastnosti. Céder je bohužiaľ horšie dostupnejšia drevina.
    5. Modrín - je skutočne pevný a odolný. Nevýhodou je potom jeho váha, ktorá zhoršuje manipuláciu.
    6. Pavlovnie - je z vyššie uvedených drevín najľahší a dobre sa s ňou manipuluje. Zároveň ale pavlovnie disponuje takými vlastnosťami ako je pevnosť a odolnosť voči vlhkosti.

    letokruhy-dreva

    Aké sú výhody a nevýhody skladovania zeleniny a ovocia v drevených úložných boxoch

    Výhody drevených debničiek

    • Prirodzená regulácia vlhkosti

    Drevo absorbuje prebytočnú vlhkosť a následne ju uvoľňuje, to udrží stabilné vlhkostné podmienky.

    • Dobrá ventilácia

    Dřevěné bedny zvyčajne majú otvory alebo medzery medzi doskami, ktoré umožňujú cirkuláciu vzduchu. Vďaka tomu nemá vlhkosť a pleseň žiadnu šancu.

    • Odolnosť a pevnosť voči mechanickému poškodeniu

    Drevený materiál je robustný a unesie aj veľkú váhu, čo je ideálne na skladovanie ťažších plodín, ako sú zemiaky alebo jablká. Málokedy sa poškodí.

    • Drevené krabice sú opraviteľné a opakovateľne použiteľné

    Dřevěné bedny sú trvanlivé a pri správnej údržbe môžu byť používané opakovane po mnoho rokov. Prípadné poškodenie dokonca ľahko opravíte aj sami.

    • Prírodný materiál s prirodzene sa vyskytujúcimi antibakteriálnymi vlastnosťami

    Drevo je prírodný materiál, ktorý neobsahuje chemikálie, čo je výhodné na skladovanie potravín.

    Nevýhody drevených debničiek

    • Váha

    Drevené debny sú obvykle ťažšie ako plastové alebo kartónové debny, čo môže byť nepraktické pri častej manipulácii.

    • Náchylnosť na vlhkosť a tým aj na prípadné plesne

    Pokiaľ sú drevené výrobky uložené v príliš vlhkom prostredí, môžu začať hniť alebo plesnivieť, čo môže ohroziť skladované potraviny.

    • Potreba dezinfekcie

    Pri skladovaní potravín je dôležité, aby boli debny čisté a dezinfikované, čo môže byť u drevených debien zložitejšie v porovnaní s plastovými či kovovými.

    • Údržba

    Dřevěné bedny vyžadujú pravidelnú údržbu, aby sa predĺžila ich životnosť. Je potrebné ich pravidelne kontrolovať a prípadne čistiť.

    • Napadnutie škodcami

    Drevo môže byť atraktívne pre rôznych škodcov, ako sú termity alebo chrobáky. Je potrebné debny pravidelne kontrolovať a prípadne ošetrovať.

    Na záver si zhrňme, že drevené debny sú skvelou voľbou na skladovanie potravín vďaka svojej robustnosti, dobrej ventilácii a prírodnému materiálu. Je však vždy veľmi dôležité zaistiť správnou údržbu a kontrolu vlhkosti, aby sa predišlo problémom s plesňami a škodcami.

    Kde kúpiť drevené debničky

    Kvalitné drevené výrobky nájdete najmä u miestnych rezbárov a predajcov, cena je ale pomerne vysoká. Existujú však aj špecializované e-shopy na drevené výrobky, kde je zohľadnený pomer ceny a kvality. Na e-shope ČistéDrevo.sk môžete vyberať hneď z niekoľkých veľkostí, prevedenia aj použitého materiálu.

    drevene-bedynky   bedynky-jako-kvetinace

    Najlepšia organizácia skladovania

    Ako efektívne usporiadať skladovací priestor s drevenými debnami? Odporúčame skladovacie nádoby vždy uložiť na kovové, plastové alebo dřevěné regály. Budete tak mať svoje plodiny chránené pred škodcami a navyše ide od zeme vždy viac vlhkosti, takto túto hrozbu výrazne minimalizujete.

    Na čo sa zamerať:

    • Ergonomické usporiadanie- regály,debny a nádoby by mali byť umiestnené tak, aby čo najviac uľahčili manipuláciu a tým aj znížili riziko prevrátenia alebo inej nehody.
    • Rozdelenie na zóny - v jednej časti by mali byť zemiaky, v ďalšej koreňová zelenina a ovocie. V dostatočnej vzdialenosti potom potraviny obsahujúce etylén (jablká, hrušky).
    • Usporiadanie debničiek- uistíme sa, že sú debny stabilné a najlepšie stohujeme na seba bez toho, aby sme pokrčili uloženú úrodu.

    bedynka-s-bramborami   uskladneni-sklizne

    Ako dlho vydrží úroda uskladnená?

    Pokiaľ si chcete udržať čerstvú zeleninu a ovocie, tak pri správnom skladovaní potravín vydržia plodiny 3-6 mesiacov. Môžeme teda s istotou povedať, že zber vydrží pokojne cez celú zimu. Skladovacie priestory by ale mali byť tomu prispôsobené. Teplota by nemala presiahnuť 10 °C a priestor by nemal byť príliš vlhký. Odporúča sa aj možnosť odvetrávania. Samozrejmosťou je, že v skladovacom priestore nesmie mrznúť.

    Údržba drevených výrobkov

    Drevené produkty, debničky a regály, ktoré sa na uskladnenie zeleniny a ovocia skvele hodia, je potrebné pravidelne udržiavať. Len vďaka tomu si ponechajú svoje skvelé vlastnosti a výhody. Okrem pravidelnej kontroly a starostlivosti o drevené debny sa samozrejme môžeme zamerať aj na povrchovú úpravu dreveného materiálu. Ponúka sa hneď niekoľko možností, ktoré sú prírodného rázu, takže sa nemusíte báť akejkoľvek škodlivosti pri styku s potravinami. Ako na povrchovú úpravu drevených výrobkov mrknite do jedného z našich minulých článkov.

    povrchova-uprava-bedynky   opalena-bedynka

    Najčastejšie chyby pri skladovaní úrody a ako sa im vyhnúť

    PRÍLIŠ VYSOKÁ TEPLOTA

    Ideálna teplota pre väčšinu plodín sa pohybuje v rozmedzí 0 – 10 °C.

    PRÍLIŠ NÍZKÁ TEPLOTA

    Teplota by rozhodne nemala klesnúť pod 0 °C. V mraze sa väčšine plodín poškodí bunková štruktúra a následne sa ovocie alebo zelenina pokazí.

    NEDOSTATOČNÁ VENTILÁCIA

    Vlhkosť a nedostatok vzduchu môžu viesť k hnilobe a plesniam. Uistite sa, že pivnica má dobrú ventiláciu, ktorá umožňuje cirkuláciu čerstvého vzduchu. Aj z tohto dôvodu sa odporúčajú drevené debničky, ktoré sú zložené z latiek a umožňujú lepšiu cirkuláciu vzduchu.

    VLHKOSŤ

    Vysoká vlhkosť podporuje rast plesní a hnilobu. Ideálna vlhkosť na skladovanie väčšiny plodín je medzi 75-85 %. Na reguláciu vlhkosti môžeme použiť odvlhčovače alebo zaistiť dostatočnú ventiláciu.

    ZLÁ PRÍPRAVA PLODÍN

    Pred uskladnením by mala byť zelenina a ovocie starostlivo očistené, ale nie príliš dôkladne, aby sa nepoškodila ich prirodzená ochranná vrstva. Rovnako je potrebné odstrániť zlé plody, aby sa zabránilo šíreniu chorôb.

    SKLADOVANIE NEVHODNÝCH POTRAVÍN POSPOLU

    Dajte si pozor najmä na etylénovú citlivosť. Mnohé potraviny uvoľňujú etylén, ktorý urýchľuje zrenie ostatných potravín. Odporúča sa teda uchovávať ich oddelene.

    ZLÉ USPORIADANIE

    Vyhnite sa používaniu nevhodných nádob, ktoré neumožňujú dostatočnú cirkuláciu vzduchu a vďaka materiálu sa zber zo záhradky rýchlejšie zaparuje. Drevené výrobky majú aj tú výhodu, že je materiál prirodzene priedušný a antibakteriálny. Rovnako odporúčame plodiny do bedničiek ukladať tak, aby sa nijako nepotĺkli a samozrejme by nemali byť v debne natlačené.

    NEDOSTATOČNÁ OCHRANA PRED ŠKODCAMI

    Vždy sa dôkladne uistíme, že pivnica (či iná miestnosť) je chránená pred škodcami.

    Ďalšie tipy, ako uskladniť úrodu efektívne

    • Mrazenie

    Patrí k obľúbeným a rýchlym metódam. Jednoducho stačí čerstvo natrhanú zeleninu a ovocie očistiť, nakrájať a okamžite zamraziť. Mrazenie sa ale neodporúča pre všetky plodiny. S prehľadom môžeme mraziť bobuľoviny, koreňovú a listovú zeleninu. Vyhnite sa mrazeniu zeleniny a ovocia s vysokým obsahom vody (papriky, paradajky, melón, jablká, hrušky, broskyne). Dôjde k bunkovej zmene.

    • Sušenie

    Sušenie je síce skvelý spôsob, ako zužitkovať zeleninu, ovocie, bylinky alebo huby. Bez profesionálnej sušičky sa ale nezaobídeme. Pokiaľ teda nedisponujete sušičkou na ovocie a zeleninu, tak sušenie odporúčame skôr na uskladnenie byliniek.

    • Zavarovanie

    Zavarovanie je skvelý spôsob, ako spracovať prebytky úrody. Existuje hneď niekoľko receptov a variácií. Nevýhodu je samozrejme čas, ktorý zaváraniu musíte venovať. Výsledok ale stojí za to!

    • Nakladanie do oleja

    Niektoré druhy zeleniny a bylinky môžu byť konzervované v oleji, čo im dodáva špecifickú chuť a predlžuje trvanlivosť. Pre efektívny výsledok odporúčame štýlové dózy.

    • Nakladanie

    Nakladanie do octu alebo soľného roztoku je tradičná metóda konzervácie, ktorá sa hodí pre uhorky, papriky, cibuľu a ďalšiu zeleninu.

    • Fermentácia

    Zahŕňa premenu cukrov na kyseliny, alkohol alebo plyn pomocou mikroorganizmov, je skvelý pre uchovanie zeleniny (napríklad kyslá kapusta, kvasené uhorky, mrkva, reďkev alebo populárny kimchi).

    • Lyofilizácia

    Ide o proces, pri ktorom je potravina zmrazená a následne je z nej pri nízkom tlaku odstránená voda. Tento spôsob zachováva nutričné ​​hodnoty a chuť a je vhodný na ovocie, zeleninu i mäso.

    zavarene-broskve

    Mnohé ďalšie tipy, ale aj recepty na to, ako zužitkovať prebytok zberu podľa našich babičiek, nájdete v jednom z našich minulých článkov. Sledujte nás na sociálnych sieťach, kde pre vás máme tipy do domácnosti, recepty, inšpiráciu aj novinky z nášho dreveného sortimentu.

    Súvisiace články