AKCIA: Zaobstarajte si vyvýšený záhon alebo pieskovisko so zľavou až 15 %

Návody, Strana 2

Ako vyrobiť adventný veniec z prútia

Ako vyrobiť adventný veniec z prútia

veniec-z-prutia

Adventný čas je už za dverami a vy premýšľate, akými dekoráciami zútulniť váš domov? Okrem klasických vianočných ozdôb a drevených betlehemov na Vianoce neodmysliteľne patrí adventný veniec – a my si dnes spolu ukážeme, ako taký venček z prútia urobiť. Na jeho zdobenie potom stačí pridať pár drobností a dokonalá dekorácia v čisto prírodnom štýle je na svete. Korpus navyše využijete celoročne, nielen v období adventu.

Možno si na pletenie z vŕbového prútia úplne netrúfate, my vám ale v tomto článku ukážeme, aká jednoduchá v skutočnosti výroba prúteného venca je a aké ďalšie alternatívne materiály prípadne môžete pri pletení použiť.

Obsah:

Lacný veniec za pár eur

Ako ušetriť za adventný veniec a vianočnú výzdobu? Úplne jednoducho. Vykašlite sa na nákup predražených zdobených vencov a vrhnite sa na výrobu doma. A to pekne od začiatku vrátane pletenia vencov aj následného zdobenia.

Chcete veniec úplne zadarmo?

  • Upleťte si korpus z vetvičiek či prútia, ktoré nájdete pri prechádzke lesom.
  • Pri troche šikovnosti nebudete potrebovať ani drôtiky a ani taviacu pištoľ.
  • Na ozdobu použite aj prírodné materiály, ktoré pri štipke šťastia stretnete pri zimnej prechádzke - napríklad šišky, šípky, zelené vetvičky. To bohato postačí!

Návod na veniec z prútia: Čo budeme potrebovať?

  • Vŕbové prútiky (všetky v rovnakej veľkosti)
  • Tavnú pištoľ
  • Záhradnícke nožnice na zastrihávanie prútov
  • Dlhší silnejší šľahúň (najlepšie z vínnej révy)
  • Drôtik na prípadné upevnenie

pleteni-vence-z-prouti      

Návod na pletenie venca z prútia

Našli ste na internete báječnú inšpiráciu na krásny veniec z prútia, s postupom si ale neviete rady? Pletenie venčeka z prútia nie je žiadna veda a my veľmi radi pomôžeme!

Postup na jednoduchú výrobu z prútia

  • Základ na veniec

Najskôr sa musia pripraviť prúty, aby boli vhodné na motanie. Odstrihnuté prúty zbavíme lístia a potom ich na pár dní vložíme do vody, aby boli čo najohybnejšie a lepšie sa s nimi pracovalo.

pleteni-prouteneho-vence      

  • Výroba prúteného venca

V prípade, že máme dlhý šľahúň vínnej révy, tak určíme veľkosť požadovaného venca a omotávaním získame pravidelný okrúhly tvar, ktorý nám poslúži ako základ budúceho venca.

zaklad-na-venec

  • Veniec z vetvičiek krok za krokom

Na základ z viniča začneme namotávať prútiky z vŕby. Ľavou rukou uchopíme veniec a pravou rukou zasunieme ľahko koniec prútika medzi vínnou révou. Potom omotávame základ (podobne ako by sme namotávali na ceruzku špagát, alebo vlasy na kulmu) a koniec opäť vsunieme do základu. Začiatok aj koniec prútu môžeme po zasunutí do základu zafixovať tavnou pištoľou alebo drôtikom. Následne berieme jeden prútik za druhým a postupujeme rovnako. Nezabúdame pevne uťahovať.

pleteni-vence-postup

  • Dokončenie prúteného venca

Nesmieme zabúdať, že začiatok aj koniec nového prútu musíme naozaj dobre zafixovať, aby sa nám veniec nerozbehol.

prouteny-venec-diy

Ako vyrobiť veniec z prútia bez použitia tavnej pištole a drôtika

Pýtate sa, ako urobiť veniec z vŕbového prútia aj bez použitia týchto pomocníkov? Veľmi jednoducho. Venček hravo zvládnete, aj keď nie ste majiteľom tavnej pištole. Tá (prípadne aj drôtik) na zafixovanie slúži skôr pre vašu istotu. Po zamotaní niekoľkých prútikov určite získate grif, ako správne koniec prútika zastrčiť, aby držal, a všetko ostatné môžete pokojne nechať bokom.

Ako upliesť veniec z prútia, keď nemám vhodný materiál

Milujete prírodné materiály a úplne vás uchvátil veniec z prútia? Návod na to, čo robiť, keď sa k vŕbovému prútiu nemáte šancu dostať, ste už ale nikde nenašli. V našich podmienkach je vŕba najčastejším materiálom pre košikárske remeslo. Výroba venca z prútia však môže získať úplne inú dimenziu, aj keď sa vŕby nebudete až tak striktne držať. Pedig, alebo napríklad papierové ruličky prútie hravo nahradí a mnohokrát sa s nimi pracuje jednoduchšie. Od originálu sú ale na nerozoznanie! Môžete skúsiť aj jemnejšie materiály ako je brečtan, lúbinec, zimolez (netreba vopred namáčať), alebo ruže (tú stačí namočiť len na hodinku).

Aké materiály použiť miesto prútia na korpus

  • Slamený korpus - je výrazne ľahší ako prútený a vďaka neutrálnej farbe patrí medzi veľmi obľúbené alternatívy. Čo sa týka trvanlivosti, tak v tomto prípade za prútím výrazne pokrivkáva. Za nás slamený veniec odporúčame skôr na výrobu jarných a letných vencov.
  • Alternatívy vŕbového prútia - upliesť venček možno aj z obdobného materiálu na prútie. Tu len pripomíname, že vlastnosťami sa výrazne od prútia líšia. Napríklad práve odolnosťou a trvanlivosťou. Ide najmä o pedig, breza, bambus, ratan, lyko.
  • Drevená podložka z kmeňa stromu - pýši sa rustikálnym nádychom a svedčí vidieckym a industriálnym príbytkom.
  • Zelené vetvičky - najčastejšie sa používa smrek, ale využiť môžete aj menej tradičné vetvičky – eukalyptus, borovica, vavrín, cezmína.
  • Točený veniec z obilných klasov - vytvára sa podobne ako veniec z vetvičiek. Teda postupným nadväzovaním. S tým rozdielom, že sa konce nepriväzujú špagátom či drôtikom, ale naopak sa priznávajú. Tento trend možno navyše pozorovať aj pri modernejšom viazaní venca zo zelených vetvičiek. Venček z obilných klasov sa hodí najmä do minimalistických a boho interiérov a v posledných rokoch hlási veľký boom. Jedinou nevýhodou je jeho malá trvanlivosť - na ďalšie roky ho určite nepoužijete.
  • Staré drôtené ramienko - minimalistický veniec hravo vytvoríte aj pomocou ramienka z drôtika. Ramienko nožnicami na kov v polovici prestrihnite a teraz môžete pomocou tavnej pištole nalepiť banky, šišky a iné ozdoby. Prípadne navliecť drevené korálky na vytvorenie štýlového a originálneho venca.

obilny-venec   venec-minimalistický-z-kmene

Ako vyrobiť prútený veniec bez viniča?

Pokiaľ máte dlhší šľahúň vínnej révy, tak je výroba o niečo jednoduchšia. Šľahúň jednoducho uchopíte do rúk a jeho postupným namotávaním získate kostru svojho budúceho venca. Pokiaľ však týmto materiálom nedisponujete ľudový košíkar Jiří Adámek poradí, ako vinič nahradiť. "Vezmite si najdlhší prút, aký máte a vytvorte z neho okrúhly základ. Ten vytvoríte aj pomocou dvoch prútov, ktoré môžete provizórne zviazať drôtikom, alebo lepiacou páskou." Pletenie venca z prútia následne pokračuje už podľa vyššie popísaného postupu.

 

Pletenie vencov z prútia má silne zakorenenú tradíciu

Nesmrteľné tradičné remeslo je tu s nami dlhšie, než si dokážete predstaviť. Objavovalo sa naprieč históriou aj civilizáciami od počiatku ľudstva. V každej krajine sa samozrejme používal trochu iný materiál podľa prírodných podmienok. Ľudia plietli zo slamy, orobinca, ratanu, pedigu, lyka a samozrejme aj z bambusu. U nás sa plietlo najmä z dostupného vŕbového prútia. Z prútia je možné vytvoriť takmer čokoľvek od výrobkov dennej potreby až po dekorácie. Kruhový tvar venca symbolizuje jednotu, tradíciu a nový začiatok. Tradične sa ženy a dievčatá schádzali prvú adventnú nedeľu a plietli vence. Táto zvyklosť bola oveľa dôležitejšia ako následné zdobenie (adventný veniec, ako nás poznáme dnes, vznikol až v 19. storočí).

Symbolika kruhu

Kruhový tvar venca symbolizuje jednotu, nekonečno a nový začiatok. Tradične sa ženy a dievčatá stretávali prvú adventnú nedeľu a plietli vence. Táto vianočná tradícia bola oveľa dôležitejšia ako následné zdobenie (adventný veniec, ako ho poznáme dnes, prišiel až v 19. storočí).

Výzdoba venca v tradičnom duchu

Ako upliesť venček z prútia už viete. Teraz už je len na vašej fantázii, ako si ho vyzdobíte. Odporúčame veniec ozdobiť pomocou borovicových šišiek, vetvičiek ihličnanov, alebo vetvička vresu, lykom, lesnými bobuľovinami. Klasickej výzdobe dominuje červená a zelená farba.

venec-bez-omotavani-vetvicek

Netradičná vianočná výzdoba pre kreatívcov

Použitie prírodných materiálov je krásne a štýlové, pokiaľ ale tento rok chcete očariť niečím netradičným, tak sa pustite do DIY adventného venca so štipkou hravosti. A aké kombinácie zvoliť?

  • Použitie netradičných farieb – napríklad čierna, biela, zlatá dodá domovu punc exkluzivity a originálneho nádychu. O farebný kreatívny chaos sa postará aj fialová a zelená farba v kombinácii teplých odtieňov koralu.
  • Exotický veniec s etno prvkami sa bude hodiť najmä do kreatívneho boho interiéru. Použite sušené citrusy, palmové listy a textílie s etno potlačou.
  • Recyklované materiály ako sú plechovky, staré noviny, poháre od vína aj plastové fľaše vytvoria netradičný kúsok, ktorý len tak niekto nemá.
  • Origami veniec sa hodí najmä pre milovníkov minimalizmu a čistých línií. Vyskúšajte!
  • Fanúšikovia sci-fi zbystrite! Originálny vianočný veniec, ktorý dokonale podčiarkne vašu osobnosť, môže byť veniec zameraný na vaše záujmy. Vykúzlite na venci nočnú oblohu, použite modro fialových farieb a nezabudnite na figúrky obľúbených hrdinov!

netradicni-dekorace   vanocni-dekorace-netradicni

Korpus na veniec má mnohostranné využitie

  • Korpus z prútia patrí jednoznačne medzi najlacnejšie varianty vianočného venca.
  • Prútie je ľahko údržbové a pri správnej starostlivosti vydrží aj niekoľko rokov.
  • Veniec môžete schovať a použiť ho nielen počas adventu!
  • Napríklad na jesenný veniec sa hodia prírodné materiály a zemité farby, náramne mu pristanú štýlové výrezy z preglejky.
  • Veľkonočný jarný veniec potom laďte skôr do veselých farieb, na dozdobenie môžete použiť aj maľované drevené vajíčka.

bily-prouteny-venec

Starostlivosť a údržba zimného venca

  • Venujte pozornosť použitým materiálom - voľte také produkty, ktoré sa pýšia trvanlivosťou.
  • Živé kvety odporúčame pravidelne osviežovať. Vždy volíme rastliny s dlhším kvetenstvom - chryzantémy, dula, rozchodník, kokarda, astry.
  • Vo chvíli, keď máme na venci prírodniny ako sú napríklad šišky, preglejkové výrezy, drevené či vlnené dekorácie, tak vianočnú dekoráciu umiestnime skôr do interiéru. V prípade navlhnutia šišiek či dreva sa mení ich tvar (šiška sa napríklad uzavrie).
  • V prípade využitia dužinatých plodov (bobule, šípky, jabĺčka) neodporúčame umiestnenie na mraze.

Ako uložiť vianočný veniec, aby nám vydržal čo najdlhšie

  1. Po sezóne z venca odstránime všetky dekorácie a doplnky. Živé dekorácie (bobule, jabĺčka aj sušené plody) vyhodíme.
  2. Korpus najlepšie mäkkou kefkou očistíme.
  3. Pred uložením sa presvedčíme, či je korpus dôkladne suchý.
  4. Zabalíme najlepšie do novinového papiera - ten totiž vsiakne aj prípadnú zvyšnú vlhkosť na rozdiel od mikroténového vrecka. Uložíme do drevenej debničky.
  5. Skladujeme na suchom mieste bez priameho slnečného svetla.

cisteni-vence   ulozeni-vence

Čo keď…

… si na výrobu venca z vŕbového prútia netrúfate sami? Prútené vence všetkých možných tvarov i farieb je možné jednoducho kúpiť na ČistéDrevo.sk. Vyberiete si len správnu veľkosť a farbu a môžete sa vrhnúť na samotné dekorovanie. Prípadne môžete zapojiť fantáziu a využiť ako korpus čokoľvek iné, napríklad drevenú podložku z kmeňa stromu. Na tú potom stačí naaranžovať svietnik so štyrmi sviečkami a ozdobiť. Tak smelo do toho!

Súvisiace články

Skráťte si čakanie na Ježiška s adventným vencom
5 originálnych tipov na ručne robené vianočné dekorácie
Pletenie košíkov z vŕbového prútia
Vyrábame guľu z prútia
Prútené dekorácie návod: Veľkonočný veniec
Jarný veniec krok za krokom (DIY)
Recept: Nadýchané zázvorníky ako od babičky

Recept: Nadýchané zázvorníky ako od babičky

nahledovy-zazvorky-recept

Vianočné pečenie patrí k najkrajším adventným aktivitám. Tradičné pečivo je známe svojou jedinečnou chuťou a históriou, ktorá siaha hlboko do našich dejín. Bežne sa na pečenie využívali dostupné suroviny ako bol med, múka, cesnak, korenie a samozrejme zázvor. A práve zázvorníky patria k nášmu najstaršiemu vianočnému pečivu vôbec. Poďme ho spoločne ochutnať!

V dnešnom článku vás zavedieme do sveta plného chutí, vône a vianočnej atmosféry. Prinášame vám rokmi overený a tradičný recept na vianočné pečivo - zázvorníky, ktoré si buď zamilujete, alebo budete nenávidieť.

Obsah

Tradičné vianočné pečivo

Ako sme už spomínali, tak pečenie cukroviniek k tuzemským Vianociam neodmysliteľne patrí. Medzi typické vianočné pečivo patria medovníčky, krehké linecké a zrejme naše najstaršie pečivo - zázvorníky. Tie sú typické svojou pikantnou chuťou, ktorá nie je pre každého. Je to ale ako s olivami, ku ktorým sa údajne musí človek „prejesť“. Pokiaľ si zázvorníky zamilujete, tak vám garantujeme, že sa jedná o lásku na celý život.

História zázvorníkov

Vianočné pečivo sa v našich krajinách objavuje zhruba od 16. storočia. Išlo najmä o drobné figúrky zo sušeného ovocia, ktoré deti dostávali za odmenu. Postupom času sa začali pečivo piecť a sortiment pečených dobrôt sa postupne rozširoval. Od 19. storočia sa už vianočné pečivo pravidelne objavuje na sviatočnej tabuli mešťanov, aristokratov i dedinčanov. V chudobnejších domácnostiach sa vianočné pečivo zo začiatku pieklo najmä z bežne dostupných surovín – medu, ale aj cesnaku, oškvarkov a korenia. Bolo veľmi odlišné od toho, ako ho poznáme dnes. V druhej polovici 19. storočia už existujú prvé zmienky o zázvorníkoch, ktoré sa tiež piekli z lacných dostupných surovín.

embosovany-valecek-na-tradicni-cukrovi 

Ako pripraviť zázvorníky?

Pri príprave zázvorníkov budete potrebovať nielen pevné nervy, ale aj kvalitné kuchynské potreby.

  • Vďaka malému množstvu múky je cesto výrazne lepivé a horšie sa s ním pracuje.
  • Múky dáme do receptu vždy radšej menej – nesmieme zabúdať, že zázvorníky sa musia často a veľmi podsypávať.
  • Bez kvalitnej drevenej dosky a valčeka sa o zázvorníky ani nepokúšajte. Cesto nepatrí práve k tým najpokornejším a v priebehu sa s ním musí veľa pracovať.
  • Príliš tuhé cesto zapríčiní aj tuhé zázvorníky. Preto sa pokúste vytvoriť také cesto, ktoré zvládnete vyváľať a pokoriť. Rozhodne by malo byť skôr redšie.
  • Odležanie cesta je kľúčové. Jedine tak necháte múke dostatočne dlhú dobu, aby dostatočne nasala vlhkosť a zázvorníky sa nemuseli tak podsypávať.
  • Formičky na zázvorníky si určite vybavíte a som presvedčená, že ich niekde z hlbín skrine aj vytiahnete. Ide o zvláštne tvary, ktoré mali pripomínať koreň zázvoru.

Ako dlho sa tradičné zázvorníky musia nechať odležať?

Iste nepočujete prvýkrát, že zázvorníky sa pečú z vianočného pečiva ako prvé. Malo by sa jednať minimálne o mesiac pred Štedrým dňom. V ceste totiž nie je vôbec žiadny tuk, takže ich zvláčnenie potrebuje dúšok času navyše.

Suroviny na zázvorníky

Hľadali sme, hľadali – až sme konečne našli – recept na tie najlepšie zázvorníky.

  • 310 g hrubej múky
  • 15 g mletého sušeného zázvoru
  • 3 žĺtka
  • 1 celé vajce
  • 250 g cukru krupica
  • ½ lyžičky prášku do pečiva

suroviny-na-zazvorky   zazvorky-postup   priprava-zazvorek

Postup prípravy zázvorníkov

Prinášame vám postup prípravy krok za krokom. Nebojte, zvládne to aj začiatočník!

  1. 3 žĺtky a 1 celé vajce postupne vymiešame s cukrom do hladkej svetlej peny. Používame ručnú metličku, v prípade šľahania robotom, nezabudneme nasadiť trecí nadstavec.
  2. Na trenie sa neponáhľame, zaberie nám to minimálne 10 minút.
  3. Múku zmiešame s kypriacim práškom a mletým zázvorom.
  4. Následne zmes múky preosejeme nad žĺtkovú zmes a jemne vmiešame drevenou vareškou.
  5. Cesto ešte chvíľu v rukách spracovávame na drevenej doske. Pokiaľ je až príliš lepivé a ste si istí, že ho pri troche dobrej vôle nezvládnete vyváľať, pridáme múku.
  6. Cesto necháme odležať. Tu záleží, ako veľmi sa na výrobu ponáhľate. Najlepšie urobíte, keď ho necháte odpočívať minimálne 2 hodiny prikryté potravinárskou fóliou na kuchynskej linke. Chybu ale neurobíte ani tým, keď cesto zabalíte do fólie a necháte odležať cez noc v chladničke.
  7. Vo chvíli, keď sa rozhodneme s cestom už pracovať, rozdelíme si ho minimálne na 4 diely a uložíme do chladničky.
  8. Z chladničky vždy vyberieme jeden diel a ten na dôkladne pomúčenej doske rozvaľkáme na plát (cca 3 mm) a vykrajujeme typické “zázvorníkové” tvary, ktoré prenášame na plech vyložený papierom na pečenie. 
  9. Postupne takto vyvaľkáme všetky časti zázvorníkov a dáme ich piecť do rozpálenej rúry na 150 °C.
  10. Pečieme zhruba 15 minút a rúru veľmi dobre strážime. Pečivo by malo zostať bledé a naspodku len ľahko ružovkasté.

staroceske-cukrovi-zazvorky

Zázvor a ja: Množstvo zázvoru má minimálny vplyv na konzistenciu cesta. Pridajte si ho teda podľa svojho uváženia. Ak máte rovnako ako ja radi ostrejšiu a výraznejšiu chuť, 15 g bude možno málo. Naopak milovníci jemnejších chutí neurobia chybu, pokiaľ do cesta pridajú len 5 g zázvoru.

TIP na záver: Pre krajšie a zaujímavejšie tvary využite sily embosovaných valčekov, pečiatok na cesto a tradičných drevených foriem na perníky.

Zdravé zázvorníky pre lepšie trávenie

Hlavnou zložkou je zázvor, o ktorého pozitívnych vlastnostiach na ľudské zdravie ani nemožno pochybovať.

  • Zázvorníky obsahujú látky, ktoré majú dobrý vplyv na imunitu človeka.
  • Patrí medzi tzv. zahrievacie potraviny a konzumácia v zimnom období je preto ideálna.
  • Aj malé množstvo zázvoru obsiahnutého v tomto tradičnom pečivo pôsobí protizápalovo a analgeticky.
  • Výrazný vplyv majú samotné zázvorníky aj na naše trávenie. U tehotných žien pomáhajú s rannou nevoľnosťou.
  • Žiaľ Bohu sa Vianociam najrôznejšie chrípky a prechladnutia nevyhýbajú a pri neutíchajúcom boji s chorobami je zázvor ideálnym pomocníkom.

celozrnne-zazvorky

Zázvorové pečivo je vhodné pro vegánov aj vegetariánov

Aj keď má zázvor veľa pozitívnych vlastností na naše telo, tak mnohí pochúťku mylne považujú za zdravú. Pravé babičkine zázvorníky, ale obsahujú toľko cukru, že by sme ich za zdravé mohli považovať len ťažko.

Ako na zdravý recept na zázvorníky?

  • Namiesto klasickej múky použite celozrnnú, prípadne ražnú. Pripravte sa, že v prípade ražnej múky je cesto ešte o niečo lepivejšie.
  • Namiesto cukru je možné použiť tradičný med. Zázvorníky s medom očaria zaujímavou chuťou.
  • TIP pre vegánov - vajíčka nahraďte ľanovým semienkom, arašidovým maslom alebo chia semienkami.

Ako sme už spomínali, toto nafúknuté pečivo plné reznej chuti nie je pre každého, ale málokedy sa stane, že na vianočnom stole chýba. Jeho tradičný odkaz je natoľko silný, že si veľa domácností Vianoce bez zázvorníkov ani nevie predstaviť. Patríte medzi nich aj vy?

6 jednoduchých krokov k výrobe vianočného kvetináča

6 jednoduchých krokov k výrobe vianočného kvetináča

nahledovy-vanocni-truhlik

V ČistéDrevo.sk sa zišli snáď tí najväčší milovníci Vianoc! Preto pre vás sledujeme najväčšie trendy na vianočnú výzdobu daného roka a každý rok pre vás máme nachystané nové tipy na vianočné dekorácie aj darčeky. Minulý rok sme sa zamerali napríklad na minimalistický škandinávsky štýl. Tento rok zase chceme podporiť módnu vlnu nesúcu sa v ružovom opare farby roku Viva Magenta.

Poďme si vyrobiť vianočný kvetináč v modernom duchu. Drevo je materiál nekonečných možností a my vám chceme ukázať, ako kreatívne aj netradične s ním ide pracovať.

Obsah

Zimný kvetináč do okna - DIY

Výrobu vianočného kvetináča zvládne aj úplný začiatočník. Vianočnú dekoráciu je následne vhodné zakomponovať na parapety, terasu, ale aj balkón.

Čo budeme potrebovať

  • Drevený kvetináč
  • Výrezy z preglejky
  • Tavná pištoľ
  • Vybrané rastliny vhodné k sadeniu
  • Akrylové farby (ružová a fialová, prípadne konkrétne Viva magenta)

vanocni-truhlik-potreby-pro-tvoreni   vanocni-truhlik-diy   vanocni-truhlik-postup

Postup

  1. Pokiaľ chceme vytvoriť dekoráciu, ktorá bude plne podporovať vianočné trendy roku 2023, tak sa nevyhneme ružovej farbe. Namiešame si farbu, čo najviac zodpovedajúcu farbe Viva Magenta a natrieme vybrané drevené dekorácie a preglejku.
  2. Vyberieme vhodné drevené kvetináče na balkón - na e-shope ČistéDřevo.cz nájdete rôznorodý výber. Okrem drevených kvetináčov na záhradu tu majú svoje pevné miesto prútené hrantíky, ale aj drevené debničky.
  3. Drevený kvetináč vystelieme slamou. Viac o ochrane drevených kvetináčov sa dozviete v nasledujúcej kapitole.
  4. Teraz do kvetináča aplikujeme rastliny vhodné na balkón, či terasu. K ružovej farbe sa hodia nekvitnúce rastliny v studených odtieňoch – napríklad Starček prímorský, Drôtovec strieborný či Ajanka pacifická. Odporúčame nechať v pôvodných plastových obaloch. Prípadne vysypať drevený kvetináč na kvety hlinou a do nej zasadiť zvolené rastliny.
  5. V tomto bode popustite uzdu fantázii a zimný kvetináč doplňte o vopred natreté drevené dekorácie. V našej drevenej dielni radosti nájdete napríklad škandinávske domčeky, stromčeky a ďalšie výrezy z preglejky, ktoré vaše zimné kvetináče vyladia k dokonalosti. Hodí sa doplniť o ďalšie prírodné dekorácie v zemitých farbách – napríklad šišky.
  6. V poslednom bode našej výroby doplníme vianočnú dekoráciu o LED svetielka a môžeme aranžovať na parapet, terasu, záhradu aj balkón.

Ako chrániť drevený kvetináč pred vlhkom

Hoci sú drevené kvetináče odolné a trvanlivé, zle znáša vlhkosť. Predĺžiť životnosť kvetináča ale môžete pomocou správnej povrchovej úpravy a vyplnením kvetináča vhodným materiálom. Poďme sa spoločne pozrieť na tie najúčinnejšie spôsoby ochrany pred vlhkom.

Ochrana povrchu je základ

  • Opaľovanie dreva

Veľmi tradičným a starobylým spôsobom, ako chrániť drevené vonkajšie kvetináče, je opaľovanie dreva. Táto metóda pochádza zo starovekého Japonska a dokáže výrazne zvýšiť životnosť výrobkov z dreva až o niekoľko desiatok rokov.

  • Dôkladná povrchová úprava

Drevo neustále pracuje, a aj keď vyniká oproti iným materiálom vysokou odolnosťou, tak si vyžaduje značnú starostlivosť. Rozhodne odporúčame drevené výrobky dôkladne ošetriť a zvoliť vhodnú povrchovú úpravu. Okrasné kvetináče z dreva je možné napustiť moridlom, natrieť lakom, či olejom

Čím vystlať drevený kvetináč?

  • Slama

Kvetináče do okien môžeme vystlať slamou. Rastliny v zimných kvetináčoch tak budú lepšie chránené pred mrazom a zároveň bude kvetináč lepšie "dýchať".

  • Plastová ochrana

Jednou z ďalších možností je vystlať kvetináč silnou PVC fóliou alebo stavebnou nopovou fóliou. Jedná sa o bežný postup, ktorý využívajú aj poprední záhradní špecialisti a floristi.

Vianočná výzdoba 2023

Každoročný obľúbený vianočný festival vo Frankfurte sa tento rok niesol v ružových tónoch Viva Magenta, farbe roku 2023. Výstava preto hýrila sýtymi a netradičnými farbami, trblietkami a energiou. Pastvou pre oči boli najmä zdobené vianočné stromčeky v kombinácii rôznych odtieňov ružovej a bielej farby. V podobnej kombinácii bolo možné vidieť najrôznejšie vianočné dedinky a ďalšie dekorácie.

Ako na Vianoce 2023 v ružových akcentoch?

  • Laďte ružovú farbu so zemitými a bielymi odtieňmi.
  • Pokiaľ je na vás Viva Magenta príliš výrazná, dodajte interiéru len pár kúskov a pre zvyšok zvoľte biele doplnky.
  • Drevené dekorácie a doplnky voľte z brezy, smreka či borovice - vynikajú smotanovým bielom s ružovkastým nádychom ak ružovej sa skvele hodia.
  • Okrem prírodných dekorácií a drevených výrobkov vyskúšajte napríklad kombináciu drevených váz a sušených kvetov.

drevene-vazy

Je na vás tohtoročná výzdoba málo tradičná?

Nebojte sa toho. Za slávnostnú a elegantnú farbu bola historicky považovaná prevažne fialová farba, ktorá cez Vianoce nesmela chýbať v žiadnej domácnosti. Používala sa na adventné vence, vianočný stromček, dekorácie aj slávnostný odev.

50 % zľava na všetko gravírovanie

Momentálne sme exkluzívne znížili cenu za gravírovanie, a to o 50%. Najčastejšie sa nás zákazníci pýtajú, na aké veľké produkty vieme gravírovať. Náš špecialista na laser Martin hovorí: „Vygravírujeme akýkoľvek text, logo či obrázok na výrobok z dreva s rozmermi 30 x 30 cm. Nie je neobvyklé vypaľovať aj na väčšie produkty ako sú drevené debničky, kvetináče a hrantíky a najnovšie aj obľúbené darčekové balenia.”


Pre ďalšie tipy na vianočnú výzdobu, drevené dekorácie, novinky zo sveta drevotvorby aj originálne darčeky nás sledujte na sociálnych sieťach. Sme pre vás na Intagrame, Facebooku, Pintereste aj TikToku.

Ako opraviť prútený košík

Ako opraviť prútený košík

nahledovy-kosik

V článku vám ukážeme, ako na opravu košíka z prútia tak, aby vám košík s prehľadom vydržal ešte niekoľko ďalších rokov.

Oprava remeselného výrobku je uspokojivou činnosťou, ktorá navráti životnosť obľúbenému predmetu. Úspešnosť vyžaduje starostlivý prístup, ale aj kreatívne myslenie. Ide teda o zábavnú a zároveň úctyhodnú aktivitu.

Obsah: 

Jednoduchá oprava prúteného koša

Našli ste na pôde starší prútený košík, ktorý je mierne poškodený, ale na jeho kráse mu to neuberá? Oprava prútených košíkov nie je taká náročná. S návodom to zvládne aj začiatočník.

Príprava koša z prútia

V prvom rade musíme košík dôkladne vyčistiť. Voda na tvorenie a výrobu z prútia neodmysliteľne patrí a čistenie vodou sa preto nebojíme. Daný produkt umyjeme vo vlažnej vode, použiť môžeme aj jemný mydlový roztok. Pokiaľ sa na koši objaví pleseň, hravo si s ňou poradí biely ocot zmiešaný so sódou.

Ako opraviť ucho u prúteného košíka

Ucho je pri prútenom koši zásadné. Tvorí základný bod nosnosti a pevnosti výrobku.

  1. Najprv skúsime odhadnúť škodu. Stačí prútik pomocou drôtika opraviť a spevniť, alebo musíme ucho kompletne nahradiť?
  2. Tvorenie z brezového i vŕbového prútia prebieha výhradne na jar, kedy sú prútiky najohybnejšie. Ak sa vám napriek tomu zdajú prútiky tuhé či neohybné, tak ich stačí namočiť do horúcej vody (najlepšie na 48 hodín).
  3. V prípade ľahko poškodeného prútika ho odstrihneme a nahradíme novým. Upevniť môžeme pomocou výpletového drôtika.
  4. Výpletový drôtik (kúpite v hobby marketoch aj železiarstve) použijeme aj vo chvíli, keď prútiky nie sú poškodené, ale ucho potrebuje len viac spevniť.
  5. Pre väčšiu istotu aj pevnosť môžeme medzi prútikmi tavnou pištoľou aplikovať lepidlo.

kosik-detail

Zvládnem upliesť nové ucho?

Samozrejme, že áno! Skúsime to spolu?

  1. Staré a zničené ucho odstrihneme a odstránime.
  2. Teraz si vezmeme najdlhší a najsilnejší prútik, ktorý na oboch stranách pozdĺžne zrežeme.
  3. Každý koniec vsunieme na jednu stranu košíka a prepletieme. Podľa dĺžky prútika vytvoríme požadovaný oblúk.
  4. Záleží na našich preferenciách a veľkosti košíka. Môžeme k základnému prútu pridať ešte 2-3 prútiky.
  5. Následne vezmeme menej silné prúty, ktoré omotáme okolo "hlavného" prútika.
  6. Spevniť opäť môžeme drôtikom.

Ako upliesť nové dno ku košíku

Na dno košíka potrebujeme silnejšie prúty, ktoré nastriháme na rovnakú dĺžku. Čím dlhšie prúty, tým väčší košík. Ako šablónu si zoberte staré dno od požadovaného koša a podľa neho prúty strihajte. Teraz prútiky k sebe zviažeme do hviezdice podľa priloženého videa. Pomôžeme si opäť drôtikom. Vo chvíli, keď je hviezdica pevne upevnená, pravidelne ďalšie a nie tak silné prútiky obtáčame a prepletáme okolo „hviezdicovej konštrukcie“.

TIP, o ktorom sa väčšinou nehovorí: Netrúfate upliesť dno ku košíku? Na ČistéDrevo.sk nájdete dná na košíky v najrôznejších tvaroch a veľkostiach. K zvyšku košíka stačí pripevniť poriadnym drôtikom. Na výrobu dna na košíky používame kvalitnú a pevnú brezovú preglejku.

dno-na-kosik   dno-na-prouteny-kosik

Renovácia starého prúteného koša

Prútený tovar je ohybný, tvárny a odolný. Vyniká trvanlivosťou a dizajnom, ktorý nikdy nevyjde z módy a v pravidelných intervaloch sa navracia do sveta bytového designu, dekorácií a doplnkov do domácnosti.

Ako oživiť prútený kôš?

“Nie vždy sa musí prútený košík nutne opravovať. Pokiaľ sa jedná o starý kôš, ľahko ho upravíte aj bez väčšej znalosti košikárskeho remesla,” pripomína košikár Jiří Adámek.

  • Farbenie - najväčšou výhodou farbeného prútia je to, že kvalitná farba zakryje nedostatky, skryje mechanické poškodenie a dodá prútenému výrobku nový rozmer.
  • Morenie - vďaka moreniu nestratí prútie svoj svojbytný prírodný nádych. Pre výrobu z prútia je táto povrchová úprava typická. Staršie a zašednuté prútiky po namorení vyzerajú ako nové.
  • Decoupage - že ste nepočuli o tom, že by sa decoupage používala na výrobky z prútia? Aplikácia je samozrejme zložitejšia, ale s trochou praxe servítkovú metódu zvládne každý.
  • Bielenie sa vykonáva chemickým postupom, vďaka ktorému sa nemení len výsledná farba, ale aj štruktúra materiálu. Prútený výrobok je následne krehkejší, viac sa láme, ale farebné prevedenie dlho vydrží. Bežne sa táto technika používa na prútený veniec a iné nenamáhané prútené predmety.

bily-venec-z-prouti

Nedarí sa košík zachrániť? Vyrobte z neho prútenú dekoráciu

Nie vždy stojí za to prútený košík za každú cenu opravovať. Prírodný šarm prútených výrobkov je nezmazateľný a využiť sa dá hneď na niekoľko dekoračných spôsobov.

  • Máte zničené veko od prúteného koša na bielizeň? Z prútených košov ľahko vyrobíme unikátny prútený nábytok (napr. jedinečný konferenčný stolík). Stačí namiesto veka dať sklo, prípadne drevenú dosku.
  • Prútený kôš na drevo aj na huby poslúži ako štýlová dekorácia záhrady. Veľa nápadov s rustikálnym šarmom nájdete na Pintereste.
  • Z košíka môžu vzniknúť jedinečné prútené kvetináče.
  • Rekonštrukcia prúteného kočíka je oveľa náročnejšia, než pri koši na huby. Pokiaľ ale už pre kočík nemáte využitie, vrelo ho odporúčame použiť ako záhradnú dekoráciu. Stačí do neho zasadiť levanduľu, margaréty či vres na jeseň.

proutěny-kosik-s-kvetinami   proutěny-kvetinac

Pamätajte, že oprava prúteného koša nie je len o náprave poškodenia, ale aj o obnove histórie a osobnej hodnoty. Či už sa jedná o rodinný klenot, alebo obľúbený doplnok, vaše úsilie prispeje k udržateľnosti aj k vytvoreniu krásneho umeleckého diela.

Ako vytvoriť lapač snov krok za krokom

Ako vytvoriť lapač snov krok za krokom

nahledovy-lapac-snu

Lapač snov patrí k obľúbeným dekoráciám v nejednej domácnosti. Ide o talizman, drevenú dekoráciu, či snáď symbolický prvok? Poďme si teraz priblížiť význam tohto predmetu v domácnosti, jeho histórii a spoločne si jeden lapač snov vyrobíme.

Múdrosť a tradícia mnohých dávnych kultúr ponecháva aj v modernej dobe svoju nezmazateľnú stopu v podobe amuletov, dávnych zvykov a dekorácií. Jedným z takých starobylých artefaktov je aj lapač snov - nádherná dekorácia s duchovným posolstvom.

Obsah:

Lapač snov - výroba

S tými správnymi doplnkami je výroba lapača snov hračka. Skúste si to spoločne s nami!

Čo budeme potrebovať

  • Drevené kruhy na lapače snov
  • Bavlnený, konopný, či vlnený povrázok
  • Výrezy z preglejky
  • Kamienky, pierka, korálky, mušličky, perličky
  • Nožnice

lapac-snu-postup   lapac-snu-vyroba

Postup:

  1. Základom je drevený kruh na lapač snov, na ktorý bude nadväzovať ďalšie práce. Krúžky na výrobu lapača snov v rôznych veľkostiach nájdete na ČistéDrevo.sk.
  2. Krúžok na lapač snov má dostatok dierok, ktoré poslúžia na jednoduchšie pletenie "pavučiny".
  3. Bavlnený povrázok, či lanko postupne prevliekame dierkami krúžkov lapača snov a tvoríme tak pavučinu. Nemusí vôbec ísť o pravidelný útvar, práve naopak - ľahké disproporcie sú žiaduce a unikátne.
  4. K pavučine môžeme postupne pridávať drevené korálky, kamienky, či mušličky. Pre väčšiu silu a efektivitu lapača je možné použiť napríklad liečivé kamene a kryštály.
  5. Na spodnú časť kruhu pomocou lanka pripevníme pierka, či iné ozdoby. Alergikom na vtáčie perie odporúčame využiť preglejkové výrezy.
  6. Pokiaľ vyrábame lapač snov pre deti, tak tomu prispôsobíme ozdoby a farby. Používame len atestované farby vhodné na detské užívanie.

Pre pokojnejšie nočné chvíle

Nemôžete v noci spať? Lapač snov údajne pomôže so zlými snami a zároveň je útulnou dekoráciou. Lapače snov pochádzajú od pôvodných amerických obyvateľov, konkrétne od domorodých kmeňov Ojibwe, Lakota a ďalších. Tí verili v čarovnú moc týchto predmetov a chránili sa nielen pred zlými snami, ale aj negatívnymi silami.

  • Lapač snov zamedzuje veľkému úniku energie.
  • Zútulňuje priestor okolo nás.
  • Láka k sebe vnútornú silu a energiu.
  • Povznáša naše podvedomie a upokojuje myseľ.
  • Chráni pred nočnými morami.

Kam lapač snov umiestniť

Lapač snov nikdy nenechávame vo voľnom priestore (napríklad uprostred miestnosti). Rozptyľuje a roznáša škodlivú energiu, negativizmus a pesimizmus. Najlepšou voľbou je samozrejme umiestnenie nad posteľou, kde je jeho účinok znásobený. Chybu ale neurobíme, ani pokiaľ zavesíme lapač na stenu. Údajne tým zamedzíme úniku energie a pozitivity. Pôvodní obyvatelia Ameriky lapač snov umiestňovali práve narodeným deťom nad ich postieľky, či kolísky.

lapac-snu 

Čo dať na lapač snov

Každý predmet na lapači snov má svoj význam. V prvom rade by mal lapač na prvý dojem pôsobiť harmonicky a pokojne. Uprostred samotného lapača má byť pripevnený predmet, ktorý znázorňuje naše vlastné ja – môže sa jednať o kameň, perlu, mušli, korálku.

Pôvodný lapač snov domorodých obyvateľov Ameriky mohol byť poskladaný nasledovne:

  • Krištáľ chráni pred negatívnou energiou a veľmi dobre odráža svetlo. Vďaka tomu bude náš lapač snov priťahovať nielen slnečné lúče, ale aj optimizmus. Domorodí obyvatelia Ameriky občas krištáľ vymenili za magnezit.
  • Vtáčie perie je jednou z najtradičnejších ozdôb pre lapačov snov. Tie sa podľa prastarých obyčajov vešali už malým bábätkám nad postieľky. Chlapcom sa na talizman pripevňovali orlie pierka, ktoré značili silu. Dievčatám sa zdobil lapač pierkami sovičiek pre väčšiu múdrosť.
  • Polodrahokamy, vzácne kamene a kryštály údajne udržujú naše sny v bezpečí. Rovnako má každý kameň svoju silu, záleží teda len na nás, čo vo svojom živote potrebujeme najviac posilniť.
  • Konské vlásie sú pre domorodé kmene synonymom sily a vytrvalosti. Drevený rám (prípadne rám z vŕbových prútikov) sa jednoducho konskými vláskami obtočil a následne sa pokračovalo v práci.

bavlnky   lapac-snu-doplnky

Lapače snov výrazne prispievajú k harmonizácii a celkovej vyrovnanosti priestoru. Okrem drevených polotovarov na výrobu vlastných dekorácií na ČistéDrevo.sk nájdete aj množstvo drevených doplnkov, ktoré interiéru dodajú šarm. Inšpirujte sa!

Ako sa správne starať o nože

Ako sa správne starať o nože

nahledovy-blok-na-noze

Predĺžte životnosť vašich kuchynských nožov. Osvojte si základy správneho používania kuchynských nožov v niekoľkých jednoduchých a rýchlych krokoch! Pri správnej starostlivosti zostanú vaše kuchynské nože ostré, pevné, odolné a teda aj bezpečné.

Krok za krokom k správnej starostlivosti o nože

Ukladanie nožov (nielen drevených)

Nože by mali byť ideálne uložené na bezpečnom mieste, kde sa nedotýkajú ostrých predmetov, ktoré by im mohlo poškodiť ostrie. Výraznú službu preukáže drevený blok na nože, stojan na nože, prípadne magnetický blok na nože.

Zásady dôkladného čistenia

Nôž nikdy nedávame umývať do umývačky! Umývame vždy pod tečúcou vlažnou (nikdy horúcou) vodou. Nôž umývame po každom použití, a to ideálne okamžite (obzvlášť pri krájaní surového mäsa je okamžité umývanie doslova žiaduce). Stačiť nám bude jemný umývací saponát a hubka. Na čistenie noža nepoužívame agresívne umývacie prostriedky a drôtenku, či podobné umývacie prostriedky.

Udržanie ostrosti nožov

Pravidelné ostrenie je dôležité. Môžeme použiť brúsny kameň, brúsnu tyčinku alebo elektrickú brúsku. Postup ostrenia závisí od typu noža a ostriaceho nástroja, ktorý používate. Vždy sa riadime návodom výrobcu a pokiaľ nie sme istí, radšej sa obrátime na odborníka. Raz za čas si nože určite zaslúžia zásah odborného brusiča, ktorých v mieste nášho bydliska bude viac ako dosť.

Používanie správnej doštičky

Pri krájaní potravín vždy používame vhodnú drevenú doštičku, ktorá chráni ostrie noža a zároveň je dostatočne tvrdá, aby nebola poškodená. Vyhnite sa krájaniu priamo na sklenenej alebo kovovej ploche, čo by mohlo nože poškodiť a otupiť.

Pozor na poškodenie

Už sme spomínali, že nože v žiadnom prípade nedávame do umývačky, ale nenechávame ich ani v dreze, kde hrozí ich poškodenie. Pri kontakte s ďalšími kovovými predmetmi a riadom sa výrazne zhoršuje ostrie noža.

Nadmerné teploty žiadnemu noži nesvedčia

Aj nadmerné teploty a priame slnečné žiarenie môže spôsobiť poškodenie ostria, znehodnotenie rukoväte dreveného noža a dokonca aj koróziu. Nože preto uchovávame v drevených blokoch či stojanoch na nože, kde na nich nesvieti slnko (miesto na okennom parapete pre drevený blok teda nie je najlepším riešením).

Starostlivosť o drevené rukoväte v 3 jednoduchých krokoch

  • Nôž s drevenou rukoväťou nenamáčame vo vode. Svižne a dôkladne umyjeme pod vlažnou vodou a dobre usušíme na vzduchu. Ak dávame nôž na odkvapkávači, tak dbáme na to, aby nebol v styku s vodou.
  • Pokiaľ sa na nožoch s drevenou rukoväťou objavia nedokonalosti a poškodenia, opravujeme okamžite.
  • Raz za čas drevenú rukoväť ošetríme rastlinným olejom vhodným na styk s potravinami (ideálne olivový alebo ľanový olej).

drevene-noze-detail

Rozdiel medzi ostrením a brúsením

Pri brúsení dochádza k úbytku materiálu, z ktorého je nôž vyrobený, a tým nôž znovu nadobudne svoju ostrosť. Brúsenie nožov sa teda zameriava na obnovu tupého alebo poškodeného ostria. Počas brúsenia je odstránená časť kovu z ostria noža, a tak sa vytvorí nový hladký a ostrý profil. Brúsenie je obvykle vykonávané pomocou brúsneho kameňa, brúsnej tyčinky alebo elektrickej brúsky. Oproti tomu pri ostrení noža sa dá povedať, že sa zameriava na údržbu už ostrého ostria a zachovanie jeho ostrosti.

Kedy brúsiť a kedy ostriť nože?

Na brúsenie by sme sa mali uchýliť raz za čas. Odporúča sa približne raz do roka. Oproti tomu ostrenie by malo byť zabehnutou rutinou vykonávanou v pravidelnom intervale medzi jednotlivými brúseniami.

blok-na-noze

Ako vybrať blok na nože

  • V prvom rade sa zamyslíme nad materiálom. kovový blok na nože je ťažký a stabilný. Pri nešetrnom zaobchádzaní ale veľmi často dochádza k poškodeniu ostria nožov a zároveň nevyniká príliš veľkou kapacitou. Plastový stojan vyniká ľahkosťou – bohužiaľ tým výrazne klesá faktor bezpečnosti. Drevený blok sa pýši odolnosťou, pevnosťou aj estetickou pridanou hodnotou.
  • Kuchynský blok by mal byť pevný a stabilný, aby sa v ňom nože uchovali v bezpečí a nepoškriabali sa. Materiál je preto zásadný - najčastejšie sa pre bloky na nože využíva drevo dubové, bukové, ale tiež drevo olivovníku a orechu. Vyberajte tak, aby vám blok, stojan, či držiak ladil s ostatnými drevenými a kuchynskými doplnkami.
  • Bloky na nože by tiež mali spĺňať estetickú funkciu. Vo väčšine prípadov ich máme vystavené na kuchynskej doske. Rustikálny ráz klasickej kuchyne podporíme napríklad dreveným klátom na nože, moderná kuchyňa ocení magnetický stojan na nože, ktorý je aj štýlovým kuchynským doplnkom. 
  • Vyberieme si taký drevený držiak na nože, vďaka ktorému máme nože vždy po ruke a môžeme si pre nich kedykoľvek siahnuť a použiť ich. Napríklad taký nôž na krájanie chleba je často používaným kuchynským náradím a je škoda ho nechávať niekde mimo pravidelný dosah. 
  • Stojan na nože (aj drevený, ktorý vyniká stabilitou) by mal mať protišmykovú podložku, alebo iné “stabilizačné” prvky.
  • Myslíme aj na miesto, kam chceme blok umiestniť – podľa toho volíme veľkosť výrobku.
  • Cena pri výbere tiež zohráva úlohu. Najlacnejšie sú plastové bloky na nože, cena kovových držiakov je pomerne dosť vysoká, drevené bloky radíme z hľadiska ceny niekde medzi kovový a plastový stojan.

bloky-na-noze   magneticky-stojan-na-noze

Akú doštičku používať

Kľúčovým bodom pre správne používanie a starostlivosť o nože je výber kuchynskej doštičky. Zvolíme doštičku z takého materiálu, ktorý nepoškodí ostrie a zároveň vytvára rovné a stabilné prostredie pre naše krájanie. Doštička z dreva je preto ideálnou voľbou - dostatočne tlmí zárezy, ale zároveň netupí nôž. Oceníte aj pevnosť, odolnosť a dostatočne masívny materiál, ktorý plochu pod kuchynským nožom udržuje stabilnú. Nôž sa nešmykne, môžete sa do neho poriadne oprieť, a práca v kuchyni je preto bezpečnejšia.

drevene-prkenko-s-nozi

Pri dodržaní správnych zásad starostlivosti nám nože vydržia dlhú dobu a nebudeme ich musieť meniť. Každý to predsa pozná, s obľúbeným a kvalitným nožom ide práca oveľa lepšie od ruky a varenie v kuchyni bude doslova gurmánskym zážitkom.

5 tipov na tvorenie z dreva “s dievčatami”

5 tipov na tvorenie z dreva “s dievčatami”

nahledovy-tvorenisdivkami

V dnešnom článku sa budeme venovať rôznym druhom tvorenia vhodným k veku a záujmom dievčat. Chceme zábavnou formou poukázať na to, ako deťom podporiť ich tvorivý proces a rozvinúť tak ich kreatívne schopnosti. V texte nájdete hneď 5 tipov na zaujímavé drevené výrobky, ktoré je možné k DIY tvoreniu ľahko využiť. Poďme na to!

Vázičky z drevených štipcov

Drevené vázy zo štipcov na bielizeň vytvoria peknú dekoráciu a zároveň u dievčat (obzvlášť u tých najmenších) podporia trpezlivosť a motorické zručnosti.

Čo budeme potrebovať

  • Drevené štipce na bielizeň
  • Viečko od klasického zaváracieho pohára (od viečka sa následne bude odvíjať veľkosť/priemer drevenej vázy)
  • Lepiaca pištoľ
  • Prírodný povrázok, prípadne stužka, alebo čipkovaná mašľa na zdobenie
  • Sušené kvety

Postup

  1. Vezmeme si vhodné viečko od zaváracieho pohára
  2. Na viečko pripneme klasické štipce. Pokiaľ nám štipec na viečku zle drží, tak si pomôžeme lepiacou pištoľou, ktorou štipec na viečko prilepíme.
  3. Štipce pripevníme po obvodu celého viečka a vytvoríme tak krásnu dekoráciu - drevené štipce následne môžeme aj natrieť, potrieť trblietkami, či inak ozdobiť.
  4. Na záver ešte drevenú vázu spevníme prírodným povrázkom (prípadne mašľou).

Nápady na ďalšie tvorenie s deťmi 

Inšpirujete sa našimi ďalšími nápadmi na tvorenie s deťmi!

Prírodné obrazy z drevených fotorámikov

Pokiaľ vás lisovanie kvetov bavilo, tak z vylisovaných kvetov môžete vytvoriť doslova umelecké diela. Fotorámiky na stenu poslúžia ako báječný podklad pre vaše minimalistické obrazy s boho, či vintage nádychom. Výroba je veľmi jednoduchá - vezmeme si drevený fotorámik, na ktorý pomocou tavnej lepiacej pištole opatrne prilepíme vylisované kvety (prípadne iné prírodniny ako sú kamienky, šišky, listy). Nástenná dekorácia, ktorú vytvoríte sa potom skvele hodí do akéhokoľvek interiéru a obzvlášť dievčenskej izbe pristane. Radi by ste vytvorili niečo plastickejšie? V tomto prípade odporúčame použiť výrezy z preglejky, ktoré napríklad zafarbíme akrylovými farbami. V prípade využitia preglejky odporúčame lepidlo o disperzii č.2.

Lisovanie kvetov a výroba vlastného herbára 

V istom období každého dieťaťa sa objaví výrazný záujem o prírodu a kvety. Tiež si pamätáte, ako ste si do svojej zbierky zbierali listy a kvety? Vyrazte do prírody a nazbierajte si čerstvé kvety, listy stromov, ale aj trávy, ktoré sa vám budú k jednoduchému tvoreniu hodiť. Pomocou dreveného lisu na kvety rastliny dokonale vylisujeme a ľahko vytvoríme vlastný herbár. Na našom e-shope tiež nájdete hneď niekoľko typov drevených blokov, ktoré sa na výrobu herbára hodia.

Výroba vlastných drevených šperkov z drevených korálikov

Všetky ženy milujú skrášľovanie, tak prečo si vlastné šperky nevyrobiť? Nie len, že sa u toho kreatívne vybláznite, ale navyše si vyrobíte šperky, ktoré vám budú skvele ladiť s vybraným outfitom. Na drevenú korálku môžete použiť techniku vypaľovania do dreva, ale napríklad aj maľovanie na drevo. Vhodné vzory a nápady na kreatívne prevedenie nájdete na Pintereste

DIY sviečka v kokosovej miske

Dievčatá milujú sviečky všetkých možných tvarov, vôni a veľkostí. Skúste tvorenie, ktoré dievčatá bude zaručene baviť a zároveň môžete spotrebovať vosk zo starých sviečok. K výrobe sviečky budeme potrebovať drevený knôt, kokosovú misku a vosk. Do prázdnej misky z kokosu si doprostred nachystáme drevený knôt a zalejeme rozohriatym voskom. Chcete pridanú hodnotu? Kvapnite do vosku niekoľko kvapiek esenciálneho oleja s obľúbenou vôňou. Ručne vyrobená sviečka je navyše aj originálnym darčekom.

ctvercovy-koralky   ctvercovy-svicka   ctvercovy-vazicka

Tvorenie s dievčatami sa výrazne líši od pracovných činností s chlapcami. Veľakrát sú dievčatá náročné a samotný kreatívny proces môže byť pre rodičov o to zložitejší. Na druhej strane je nutné priznať, že následné výrobky z dreva rozhodne stoja za to. Pokiaľ nayše výtvor obohatíte o preglejkové výrezy, prípadne venovanie, tak sa stanú aj osobnými a najmä originálnymi darčekmi. Alebo si snáď výtvor necháte doma vystavený ako drevenú dekoráciu?

5 tipov na tvorenie s deťmi

5 tipov na tvorenie s deťmi

nahledovy-dinosauri

Urobte radosť chalanom

Tvorenie s deťmi je skvelý spôsob, ako podporiť ich kreativitu a zároveň rozvíjať motorické a sociálne zručnosti. Chalani obecne milujú tvorenie spojené s modelovaním, remeselnou prácou, či stavaním. V dnešnom článku vám prinášame hneď niekoľko nápadov, ktoré malých (aj veľkých) chlapcov zaručene zaujmú.

Dinosaurie tvorenie pre všetkých začínajúcich paleontológov

Máte doma nadšených paleontológov a všetko s motívom dinosaurov sa stretne s obrovským nadšením? Potom vám doma nesmie chýbať náš set s výrezmi z preglejky v tvare dinosaurov a akrylové farby. O zábavu bude okamžite postarané! 

Čo budeme potrebovať

  • preglejkové výrezy - dinosaury
  • akrylové farby
  • štetce vhodné na maľovanie na drevo (odporúčame najmä tie s jemnými štetinami)

Postup

  1. Zoberieme si dreveného dinosaura a naplno popustíme uzdu fantázii. Chalani si ho vyfarbia podľa svojich predstáv.
  2. Akrylové farby necháme na drevených výrobkoch zaschnúť minimálne 2 - 4 hodiny, ale najlepšie jeden deň.
  3. Po úplnom zaschnutí dinosaura ešte prelakujeme priehľadným akrylovým lakom. Použiť môžeme aj akrylový lak v spreji, ktorý je na aplikáciu jednoduchší.
  4. Kreatívny výsledok nie je len potechou oka, ale následne poslúži aj ako dinosauria hračka pre zábavné účely najrôznejšieho charakteru.

Tip na záver: Ponúkame hneď niekoľko typov sád, ktoré môžete využiť, pokiaľ vaše ratolesti nie sú fanúšikmi dinosaurov (napr. set s kvetmi, listami, lesnými zvieratkami apod.)

Nápady na ďalšie tvorenie s deťmi

Výrobky z dreva majú jednu neoceniteľnú výhodu - ľahko sa upcyklujú a neustále môžeme vymýšľať nové a nové spôsoby na ich skrášlenie a zdokonalenie. 

Lietadlo zo štipcov

Drevené štipce má doma každý. Vo chvíli, keď neviete, čo by ste deťom na jednoduché tvorenie poskytli, tak odporúčame práve vyrábanie z drevených štipcov. Výroba jednoduchých lietadiel z dreva chlapcov zabaví pokojne na celé popoludnie.

Chytanie rybičiek

Veľmi obľúbená hra, ktorú využijete napríklad na detských oslavách a záhradných párty. Stačiť nám k tomu budú klasické magnety, tavná lepiaca pištoľ a výrezy z preglejky v tvare rybičiek, prípadne iných zvieratiek (môžeme vymeniť za rybičky vystrihnuté z tvrdého papierového kartónu). Magnety na rybičky (papierové, či preglejkové) pripevníme pomocou lepiacej pištole. Následne si zoberieme dlhý prútik, na ktorý naviažeme pevný povrázok, na ktorého konci umiestnime magnet. A zábava môže začať!

Maľovanie na drevené figúrky

Chcete si vytvoriť vlastné drevené figúrky na hranie? My sme vyskúšali napríklad maľovanie na figúrky v štýle Harryho Pottera a výsledok sa podľa nás pekne podaril. Deti môžu vytvárať obľúbené postavičky z rozprávok alebo dať prednosť superhrdinom.

Zdobenie dreveného autíčka

Drevené autíčka sú pre chlapcov skvelou hračkou. Nielen, že sú zdrojom nekončiacej zábavy, ale tiež sa ľahko upcyklujú. Nebaví ich obyčajné drevené auto? Dajte mu nový rozmer! Vyzdobiť ho môžete podľa chlapčenských fantázií a to zábavnou formou. Použijeme k tomu akrylové farby a plnú hlavu nápadov, ako si drevené auto vylepšiť. Urobíme z dreveného autíčka vozidlo vhodné do divokej džungle, hasičské auto alebo snáď vesmírnu flotilu?

Výroba vtáčej búdky či hmyzieho domčeka

Ak vaše deti neholdujú kreatívnemu tvoreniu, skúste niečo technickejšie. Výroba vtáčej búdky, či hmyzieho hotela je zábavou, ktorú milujú chlapci všetkých vekových kategórií (vrátane oteckov a deduškov). A na čo sa pri výrobe vtáčieho kŕmidla, domčeka pre hmyz, či vtáčej búdky zamerať? V jednom z našich minulých článkov nájdete uspokojivé odpovede a podrobný návod.

auto-ze-dreva-malovani   harry-potter-drevene-figurky   vyroba-ptaci-budky

Tvorenie s deťmi by malo byť súčasťou každodennej zábavy pre všetky detské vekové kategórie. Nenásilným spôsobom totiž vytvára priestor vhodný na vyjadrenie ich fantázií, rozvoj schopností a zručností a najmä na získanie sebavedomia v rámci vlastnej sebarealizácie.

Ďalšie nápady nielen na tvorenie s deťmi nájdete na našom Pintereste. Sme pre vás tiež na Facebooku, Instagrame a TikToku.

Ako vyčistiť drevenú dosku

Ako vyčistiť drevenú dosku

nahledovy-prkenko_2

Poriadna doska je v kuchyni úplne nepostrádateľná, nech už ňou krájame čokoľvek. Kvalitná drevená doštička uľahčuje manipuláciu s potravinami, ochraňuje pracovnú dosku pred ostrím nožov a po umytí sa v kuchyni môže stať aj peknou drevenou dekoráciou. Nesmieme ale zabúdať, že o kvalitné dosky z dreva sa treba dobre starať. Poďme si v dnešnom článku ukázať, ako na to!

Čistenie kuchynskej dosky

Pri starostlivosti o drevenú doštičku je najdôležitejšia prevencia. V nasledujúcom texte nájdete postup čistenia krok po kroku a nezabudnite zhľiadnuť aj náš videonávod!

Čo budeme potrebovať

  • jedlá sóda
  • citrón (pri väčšom znečistení je možné vymeniť za biely ocot)
  • prírodný olej vhodný na styk s potravinami (my sme použili olivový)
  • papierové utierky

Postup

  1. Drevenú doštičku dobre umyjeme v teplej vode spoločne s prírodným saponátom. Rozhodne ju ale vo vode dlho „nekúpeme“. Na silne znečistenú doštičku použijeme buď saponát, roztok peroxidu alebo biely ocot. Dôkladne opláchneme.
  2. Na ešte vlhkú dosku rovnomerne nasypeme jedlú sódu. Tá pomôže odstrániť nečistoty, mastnotu a voči materiálu je viac ako šetrná (nepoškriabe ho).
  3. Vezmeme si na pomoc citrón, ktorý rozkrojíme a následne celú doštičku pokvapkáme citrónovou šťavou.
  4. Necháme jedlú sódu spoločne s citrónom chvíľku pôsobiť (stačí 5 minút).
  5. Teraz pomocou citróna celú doštičku dôkladne vyčistíme, opláchneme a prirodzenou cestou vysušíme. Nikdy nesušíme „rýchlo“ pomocou silného zdroja tepla (napríklad radiátor).
  6. Suchú dosku ošetríme prírodným olejom vhodným na styk s potravinami. Výborne poslúži olivový olej, prípadne včelí vosk.
  7. Olej či vosk dôkladne "vmasírujeme" do dosky a prebytok zotrieme papierovým obrúskom.
  8. Takto ošetrenú doštičku z dreva necháme 24 hodín odležať a môžeme ju ďalej smelo používať.

Akú doštičku vybrať? Moderné vychytávky vás milo prekvapia

  • Doštička na mäso s drážkou či jamkou sa skvele hodí na servírovanie steakov, či grilovanej zeleniny, kedy prebytočná šťava odtečie.
  • Milujete mať zladené všetko do posledného detailu? Presne pre vás máme set dosiek na krájanie, ktoré urobia parádu v každej kuchyni.
  • Na trhu existuje aj veľmi praktická doska s už zabudovanou brúskou na nože.
  • Guľatá doštička s drážkami na krájanie (napríklad pizze, či koláča/frgálu) uľahčí servírovanie.
  • Dosku s nerezovým zásobníkom na odrezky ocení každý milovník poriadku.
  • Gurmáni a milovníci varenia ocenia napríklad drevenú doštičku s držiakom na pohár vína. Varenie bude ešte viac zábavnejšie!

prkenko-orion-z-gumovniku   prkenko-petruv-zdar   prkenko-drevene-s-ananasem

Doska z jedného kusu dreva alebo lepená?

Oba dva typy majú svoje nesporné výhody aj nevýhody. Poďme sa o nich porozprávať.

Lepené kuchynské dosky

  • Ďaleko lepšie vynikne nádherná kresba dreva.
  • Vyznačujú sa výraznou stabilitou tvaru.
  • Konštrukcia lepených dosiek je najšetrnejšia k ostrí nožov a rovnako zaisťuje najmenšie opotrebenie krájacej dosky, pretože ostrie zachádza medzi jednotlivé vlákna a nekrája ich naprieč.
  • Lepená doštička je takmer neobmedzená veľkosťou.

gumovnikove-prkenko

Masívna drevená doska z jedného kusu dreva

  • Doštička na krájanie vyrobená z jedného kusu je náchylnejšia k prasknutiu a deformáciám.
  • Dubová či buková doska z masívu je o poznanie ťažšia a lepšie drží na linke.
  • Aj niekoľko desiatok rokov vydrží pri správnej údržbe kuchynská doska - drevená.
  • Masívne prevedenie má výrazné estetické vlastnosti.
  • Niektoré dreviny sa pýšia pozitívnymi a liečivými vlastnosťami. Pri doske z jedného kusa dreva sa účinky ešte viac znásobia (napríklad jelša podporuje chuť do jedla, lipa má protizápalové účinky, topoľ zase dezinfekčné).

bylinkova-sul-priprava

Desatero správnej starostlivosti o drevené dosky a iné kuchynské potreby

  1. Drevené dosky a celkovo výrobky z dreva nikdy nedávame do umývačky! Tablety sú často agresívnejšie ako bežný saponát, vysoká teplota vyplaví z dreva oleje, ktoré sú v odolnosti proti vode zásadné.
  2. Aj v prípade, že umývame dosky v ruke, tak používame neagresívny umývací saponát. Veľa ľudí nedá dopustiť napríklad na jadrové, prípadne marseillské mydlo.
  3. V prípade väčšieho znečistenia postupujeme podľa návodu vyššie.
  4. Drevenej doske na mäso venujeme pri umývaní viac pozornosti (odporúčame umývať napríklad v roztoku octu kvôli zničeniu baktérií).
  5. Sušíme voľne vzduchom, nikdy drevené výrobky nesušíme "rýchlo" napríklad na horúcom kúrení.
  6. Nenechávame doštičku z dreva namáčať dlho vo vode, aby sa následne neskrútila a ponechala si svoj tvar.
  7. Raz za čas natrieme krájaciu dosku z oboch strán prírodným olejom. Uvidíte, ako krásne vynikne prirodzená kresba dreva.
  8. Hrubšie ryhy v drevenej doske (pri starších doskách sa tomuto javu bohužiaľ nevyhneme) môžeme prebrúsiť vhodným brúsnym papierom.
  9. Servírovaciu dosku ako je napríklad doštička na syr, doštička na chleba, či prípadne doštička na pizzu, nemusíme zakaždým umyť vodou, stačí utrieť papierovým obrúskom a ošetriť olejom.
  10. Nevzhľadné fľaky na kuchynskej doske najúčinnejšie odstránime bielym octom.

Máte doma staršiu doštičku, ktorú už v kuchyni nechcete používať? Nevyhadzujte ju! Na našom blogu nájdete skvelý nápad na upcykláciu dubovej dosky, z ktorej sme vytvorili zaujímavé nástenné hodiny vhodné do kuchyne, či jedálne.

Pre ďalšie nápady sledujte náš Pinterest.