AKCIA: Záhradné hry so zľavou až 15 %

Návody, Strana 2

Pleseň v kvetináči: Ako sa jej zbaviť

Pleseň v kvetináči: Ako sa jej zbaviť

nahledovy-jak-se-zbavit-plisne-v-kvetinaci

Ak ste milovník rastlín a máte doma kvety v kvetináčoch, pravdepodobne ste sa už stretli s nepríjemným problémom plesne na rastlinách. Pleseň je bežným problémom, ktorý môže zasiahnuť kvetináče, najmä pokiaľ nie je dostatočná ventilácia alebo je príliš vlhko. Existuje však niekoľko spôsobov, ako sa plesne zbaviť a zároveň zabezpečiť, aby vaše rastliny zostali zdravé a krásne.

Dnešný článok ponúka užitočné rady pre správnu identifikáciu, liečbu a prevenciu plesne v kvetináči. Vďaka tomu udržíte vaše rastliny zdravé a krásne. Záhradná starostlivosť potom pre vás bude o dosť jednoduchšia.

Obsah

  • Ako spoznať pleseň
  • Príčiny vzniku plesne
  • Vplyv plesne na rastliny
  • Zbavte sa plesne raz a navždy
  • Ekologické záhradníčenie - domáce prostriedky proti plesni
  • Chemické fungicidy
  • Prevencia je základ
  • Udržitelné záhradníčenie v praxi

Rozpoznanie typu plesne

Prvým krokom k boju s plesňou v pôde je správna identifikácia, čo je kľúčovým prvkom pre účinnú liečbu a prevenciu. Existuje niekoľko bežných typov plesní, ktoré sa môžu objaviť v kvetináčoch, a každý má svoje charakteristické rysy:

  • Biela pleseň (Botrytis cinerea)

Biela plstnatá pleseň sa nachádza na stonkách aj listoch a spôsobuje mäkkú hnilobu. Príčinou je vo väčšine prípadov príliš veľká zálievka.

  • Čierna pleseň (Alternaria, Cladosporium, atd.)

Veľa vlhkosti a nedostatok cirkulácie vzduchu spôsobuje čiernu pleseň. Napadnutá rastlina sa vyznačuje strácaním farby na listoch (žltnutím), tmavými škvrnami na listoch, stonkách i kvetoch. Tieto škvrny nezriedka napádajú aj plody.

  • Šedá pleseň (typ Botrytis cinerea)

Jedná sa o odnož bielej plesne, kedy plstnaté škvrny na listoch aj stonkách majú šedavý nádych.

  • Pleseň stonky (Pythium, Phytophthora)

Typická je mäkká, hnedá alebo čierna pleseň na spodnej časti stonky alebo koreňov. Rastlina sa skláňa, vädne, listy žltnú a pomerne ľahko sa dajú vytiahnuť z pôdy. Pleseň spôsobuje prebytočná vlhkosť a zlé odvodnenie substrátu.

plisen-v-kvetinaci

Príčiny vzniku plesne

Pleseň sa obvykle objavuje v kvetináčoch kvôli nadmernej vlhkosti a nedostatočnej cirkulácii vzduchu. Aké faktory k vzniku plesne na pôde najviac prispievajú?

 

  • Nedostatok slnečného svitu - umiestňujte preto kvetináče prevažne tam, kde sa dostane dostatok prirodzeného svetla a cirkuluje vzduch. Niekto dokonca odporúča k husto vysadeným rastlinám pridať menší ventilátor.

 

  • Príliš časté polievanie - prebytočná vlhkosť v pôde je hlavnou príčinou vzniku plesne. Najmä v zimných mesiacoch myslite na to, že rastliny toľko vody nepotrebujú. Väčšinu izbových rastlín stačí zalievať 1x týždenne, v zime 1x za dva týždne. Zálievku aplikujeme v momente, keď už substrát nie je vlhký. Rastliny by tiež nemali stáť vo vode.
  • Nedostatočný odvod vody - veľa začínajúcich záhradníkov robí tú chybu, že zabúda na odvod vody. Kvetináče by mali mať vždy na dne otvory na odvod prebytočnej vody. Vodu rovnako účinne odvádza drenážna vrstva a dostatočne vzdušný mix – do substrátu primiešajte trochu perlitu alebo keramzitu, pomôžu s celkovým prevzdušnením a odvodnením.

kvetinac-z-morske-travy   kvetinac-na-pokojove-rostliny

Vplyv plesne na rastliny

Pleseň ovplyvňuje zdravie rastlín aj ich prirodzený rast, a to hneď niekoľkými spôsobmi. Pleseň na rastlinách spôsobuje odumieranie tkanív - poškodené časti žltnú, vädnú a odumierajú. Vo chvíli, keď pleseň pokrývajú listy, tak samozrejme zamedzujú prirodzené fotosyntéze. Zníženie fotosyntetickej aktivity následne vedie k oslabeniu rastliny a poklesu produkcie živín. Okrem straty celkovej vitality hniloba vedie aj k oslabeniu koreňového systému (zníženie absorpcie vody i živín) a celkovej hnilobe. Väčšina rastlín znesie skôr nedostatočné zalievanie, než prelievanie.

pokojove-kvetiny

Ako sa zbaviť plesne

Zaručené postupy pre záchranu rastlín:

  1. V prvom rade sa zbavte postihnutých častí rastliny. V prípade, že je pleseň iba na niektorých častiach a listoch, tak ich zbavením zabránite ďalšiemu šíreniu.
  2. Rastlinu následne vyberte z kvetináča. Dôkladne odstráňte starú hlinu aj z celej rastliny vrátane korienkov, ostrihajte mŕtve časti a presaďte rastlinu do nového substrátu. Strihanie korienkov sa nebojte - prirodzene sa obnoví.
  3. Kvetináč dobre vymyte, v prípade dreveného kvetináča utrite vlhkou handričkou a nechajte uschnúť.
  4. Ešte predtým, než kvetináč naplníte vhodným substrátom, doporučujeme dať na spodok drenážnu vrstvu v podobe kamienkov, štrku,keramzitu, alebo expandovanej hliny. Výrazne tým znížite hromadenie vody v pôde.
  5. V prípade, že je pleseň opakujúcim sa fenoménom, zvažte využitie vhodných prípravkov na odstránenie plesne. Existujú najrôznejšie formy prostriedkov na ničenie plesne, ktoré použijete formou postreku alebo pridáte k zálievke rovno do pôdy.

presazovani   presazovani-kvetin

Domáce prostriedky proti plesni

Na ničenie plesne v kvetináči existuje hneď niekoľko domácich prostriedkov. Výhodou je, že ich väčšinou máte doma, sú cenovo dostupné a môžu byť účinné, najmä pri miernych infekciách.

Medzi najčastejšie organické metódy proti plesni patria:

  • Roztok octu - ocot ničí pleseň a zároveň je spoľahlivým preventívnym opatrením. Roztok octu a vody sa mieša vždy napoly.
  • Sojové mlieko - obsahuje proteíny, ktoré posilňujú obranyschopnosť rastlín proti plesni. Zmiešajte 1 diel mlieka s 10 dielmi vody.
  • Rastlinný olej - fungicídnymi vlastnosťami oplýva najmä eukalyptový či čajovníkový olej. Stačí pridať pár kvapiek do ostrekovača.
  • Soľ - dve čajové lyžičky zmiešate s litrom vody a týmto roztokom následne postriekate postihnuté časti rastlín. Soľ má výrazné antibakteriálne vlastnosti.
  • Sóda bicarbona - zmierňuje pH a bráni rozširovaniu plesne. Stačí pridať čajovú lyžičku sódy do 1 litra vody.

Chemické prípravky proti plesni

V prípade, že vám nezaberajú domáce prostriedky, zrejme budete musieť siahnuť po účinných chemických prípravkoch, ktoré si poradia aj s agresívnejšími formami plesne.

Tu je prehľad tých najpoužívanejších so skvelými výsledkami:

 

  • Fungicídny sprej sa aplikuje rovno na postihnuté miesta. Spreje obsahujú rôzne účinné látky, ako je napríklad chlorothalonil, myclobutanil alebo thiophanate-metyl.
  • Meď má prirodzené fungicídne vlastnosti, a z toho dôvodu sa pridáva do niektorých prípravkov.
  • Systemické insekticídy sú formulované s fungicídnymi vlastnosťami a môžu byť účinné pri liečbe plesne, ktorá je spojená s hmyzom, ako sú napríklad vošky a molice.
  • Výhodou fungicídnych práškov hubiacich plesne a huby je možnosť zamiešať zmes rovno do pôdy.
  • Systémové fungicídy sú k dispozícii prevažne vo forme koncentrátov, ktoré môžeme aplikovať na pôdu aj listy rastliny.

 

UPOZORNENIE: Pred použitím akéhokoľvek chemického prípravku starostlivo preštudujte návod na použitie a bezpečnostné pokyny. Dôkladne dodržujte odporúčané dávkovanie a postupy. Bezpečnosti venujte pozornosť predovšetkým v prípade, že máte v domácnosti miláčikov alebo malé deti.

Prevencia plesne je základ

Okrem boja s existujúcou plesňou je tiež dôležité prijať opatrenia na zníženie rizika vzniku novej infekcie.

Záhradné tipy proti plesni:

Správná zálievka: Zalievajte rastliny iba vtedy, keď je to skutočne potrebné, a dajte pôde dostatok času na vyschnutie medzi zalievaním.

Zavedenie drenážnej vrstvy: Veľa ľudí na drenážnu vrstvu nemyslí, prípadne ju využíva iba u vyvýšených záhonov. V kvetináčoch ale poslúži rovnako dobre.

Dostatočná ventilácie: Umiestnite kvetináče na miesto s dostatkom vzduchu a prirodzeného svetla. Ak používate ku kvetináči ešte obal, myslite na to, aby medzi kvetináčom a obalom bola dostatočná medzera a korene mohli dýchať.

Hygienické opatrenia: Pri manipulácii s rastlinami si vždy umyvajte ruky, aby ste zabránili prenosu škodlivých organizmov. Zvlášť pokiaľ používate chemické prípravky proti plesni.

Pravidelná kontrola rastlín: Pravidelne kontrolujte rastliny na príznaky plesne a okamžite zasiahnite, pokiaľ ju zaznamenáte. Rovnako ako v prípade škodcov je aj pri plesni základom prevencie a včasný zásah.

 

Udržateľné zahradničenie v praxi

Udržitelné záhradničenie zahŕňa prístupy a praktiky, ktoré minimalizujú negatívne dopady na životné prostredie a zároveň podporujú zdravie rastlín a biodiverzitu. Pokiaľ ide o prevenciu plesne v záhradkárstve, existuje niekoľko udržateľných opatrení a praktík, ktoré možno aplikovať. Ide prevažne o dôkladnú a správnu starostlivosť o pôdu zahŕňajúcu správnu zálievku, výsadba s dostatočnými rozstupmi (kvôli cirkulácii vzduchu), výberu odolných plodín, rotácia rastlín a podpora biodiverzity.

vyvysene-zahony-na-zahrade   pareniste

Zbaviť sa plesne v kvetináči môže byť zdĺhavý proces, ale so správnymi opatreniami a starostlivosťou je možné zabrániť šíreniu a zachovať zdravie vašich rastlín. Dôležité je pravidelne sledovať stav rastlín a rýchlo reagovať na akékoľvek zmeny, aby sa minimalizovalo riziko infekcie plesní, a vy sa tak mohli tešiť z krásnej záhradnej dekorácie.

Súvisiace články

Jarný veniec krok za krokom (DIY)

Jarný veniec krok za krokom (DIY)

biely-pruteny-veniec

Dekoratívne vence na dvere si získavajú stále viac priaznivcov. Vedia skrášliť domov a zároveň rozjasniť náladu každému prichádzajúcemu vrátane vás samotných. Pozvite si jar domov a vyrobte si s nami veniec presne podľa svojho vkusu. Najväčšia výhoda? Rozhodne nepotrebujete zvláštne zručnosti, ani špeciálny materiál. Vystačíte si s pár drobnosťami. Pozrite sa sami!

V dnešnom článku nájdete návod na veniec pre pokročilých aj začiatočníkov. Čakajú vás aj inšpirácie pre jarný veniec z netradičných aj recyklovaných materiálov, ktoré šetria váš čas aj peňaženku.

Obsah

Jarný veniec z prútia

Veľkonočný veniec nesmie v jarnej výzdobe rozhodne chýbať. Vyrobiť si môžeme minimalistický veniec z drevených korálikov, rustikálny veniec na stôl z kmeňa stromu, či jednoduchý veniec z preglejky. My sme tento rok vyskúšali tradičný veniec na dvere z prútia. Napodobnite nás, alebo sa necháte očariť modernými trendmi jarných vencov?

Materiály na jarný veniec

jarny-pruteny-veniec   zdobenie-venca   ozdobeny-pruteny-veniec

Návod na jarný veniec

Výroba jarného venca krok za krokom:

  1. Nachystáme si vhodný prútený veniec, ktorý nám poslúži ako podklad pre jarný veniec pre začiatočníkov. Zvládne ho totiž naozaj každý.
  2. K vencu si prichystáme sušené kvety podľa nášho výberu. Sušené kvety pôjdu dobre aplikovať aj medzi jednotlivé vŕbové prútiky prúteného korpusu. Ak by sa vám zdalo, že vypadávajú, môžete ich pripevniť pomocou zeleného kvetinárskeho drôtika, prípadne taviacej pištole.
  3. Na veniec pripevníme taviacou pištoľou preglejkové výrezy s jarnou tématikou.
  4. Výrezy z preglejky môžeme nechať v prírodnom prevedení, prípadne ich stačí namaľovať akrylovými farbami, alebo fixkami, a zvoliť si tak farebné prevedenie, ktoré v nás najviac evokuje jarnú náladu.
  5. Veniec ľahko pripevníme pomocou prírodného povrázku a zavesíme tam, kde nám bude robiť najväčšiu radosť.

Ako na jarnú výzdobu interiéru

Jarné dekorácie do bytu vdýchnu vášmu domovu kúsok tepla, hrejivosti a vône lesa. Uchvátia farebnosťou, ale aj použitými prírodnými materiálmi. Exkluzívne vám teraz prinášame nápady, ako domov pozvať sviežosť jari. Všetky spomínané drevené dekorácie je možné hravo vyrobiť doma svojpomocne. Môžeme osobne potvrdiť, pretože sme výrobu vyskúšali za vás.

Čo vám na jar nesmie doma chýbať

Jarný veniec je samozrejme nevyhnutnou súčasťou nielen veľkonočnej výzdoby. Nehovoriac o kúzle ručnej práce. Jarná dekorácia ale výrobou venca nekončí. Inšpirujte sa ďalšími nevšednými nápadmi a pozvite si jar domov!

  • Veľkonoční zajačikovia z podložky z kmeňa stromu ozdobia napríklad dekoráciu z krútených vŕbových prútikov, alebo ich zavesíme na zväzok natrhaných „mačičiek“.
  • Jarné vence všetkých možných tvarov a veľkostí – aj my sa radi necháme strhnúť módnymi trendmi a vence jednoducho milujeme. Vyskúšali sme ich hneď niekoľko.
  • Drevené vajíčka zdobené pyrografiou – skúste tento rok zdobenie vajíčok trochu inak. Vypaľovanie do dreva je pomerne jednoduchou technikou práce s drevom a vie vykúzliť zázraky. Presvedčte sa sami.

drevene-vajicko   dreveny-dekoracny-klat   dreveny-velkonocny-zajacik

  • Veľkonočné dekorácie vyrobené z vaječných škrupín – vyskúšajte veľmi ľahkú dekoráciu, na ktorej tvorenie môžete s kľudom pozvať aj deti.
  • Veniec z vajec s dreveným zajačikom – drevené vajíčka nemusíme použiť len ako netradičné kraslice. My z nich vytvorili zaujímavý veniec (hniezdočko), ktorý sa na bohato prestretom veľkonočnom stole efektne vyníma.
  • Drevené preglejky vhodné na vytvorenie kvetinovej dekorácie do vázy. Nechcete si s dekoráciami lámať hlavu? Naše veľkonočné preglejkové výrezy stačí naaranžovať do vázy a máte veľkonočnú dekoráciu hotovú doslova a do písmena za pár minút.
  • Jarná dekorácia z prútia – vŕbové prútiky sú najdostupnejším a najtradičnejším materiálom s pevne zakorenenou remeselnou výrobou. Prútiky môžete len tak naaranžovať do vázy, upliesť z nich ozdobnú prútenú guľu, alebo jednoduchý veniec.
  • Háčkované dekorácie - eště ste neprepadli kúzlu háčkovania? Potom je rozhodne načase! Pomocou háčkovanie vytvoríte krásne košíky na drobnosti, kvetináče, nástenné dekorácie, podtácky, ale aj veľkonočné kraslice, ktoré vám budú robiť radosť po celú jar.
  • Nezabudnite na hrantíky! Drevené hrantíky sú dekoratívnou záležitosťou už samy o sebe. Ak do nich zasadíte jarné kvety (ako sú napríklad primulky, zakrpatené margaréty, sirôtky alebo narcisy), tak máte jarnú dekoráciu hotovú doslova za pár minút.

dreveny-zajacik   drevene-vajicka   dreveny-vyrez-kraslice

Nápady na jarné vence

Pokiaľ hľadáte inšpiráciu na to, ako urobiť jarný veniec, tak sa pozrite na obľúbené varianty.

Jarný veniec z papieru nepatrí práve medzi trvanlivé kúsky. Na druhú stranu je papierový veniec ekologický, vysoko variabilný a skvele sa hodí aj na tvorenie s deťmi. Z novinového papiera ľahko vyrobíte korpus, populárna je aj výroba papierových ruží.

Veniec z umelých kvetov - veľkou výhodou venca z umelých kvetov je samozrejme jeho údržba, ale aj trvanlivosť. Taký veniec jednoducho po sezóne schováte a opäť vytiahnete, keď bude treba. Na trhu existuje nepreberný výber umelých kvetov. Stačí si iba vybrať.

Personalizovaný jarný veniec - jarný veniec na dvere rovno s menom? Skvelý nápad! Jarná dekorácia tak bude spĺňať aj praktický účel. ČistéDřevo.cz sa špecializuje na vyrezávanie do dreva a personalizované derčeky. Bude hračka pre vás vyrobiť drevenú menovku presne podľa vašich predstáv, ktorú jednoducho pripevníte na korpus a dozdobíte.

Veniec z prírodných materiálov - poteší vašu peňaženku, komponenty nazbierate na prechádzke lesom, a vytvoríte tak veľmi lacný jarný veniec. A čo na výrobu použiť? Napríklad už spomínané prútie alebo vetvičky, ale aj šišky, škrupiny z vajíčok, obyčajnú slamu a ďalšie recyklované materiály pre jarný veniec v jedinečnom prevedení.

jarni-venec   venec-prirodni

Skúste si veniec z prútia upliesť sami

Veniec z vŕbového prútia patrí k tým najtypickejším znakom práve prichádzajúcej Veľkej noci. Naši predkovia ho plietli sami a skúsenosti sa odovzdávajú z generácie na generáciu. Vŕbové prútie symbolizuje nový život a kruh zase kolobeh života. Pletenie vencov na oslavu jari je známe už z pohanských čias. Svoje pevné miesto ale v domácnostiach obhajuje dodnes. Aj my sme si taký prútený veniec v minimalistickej verzii skúšali vyrobiť. Skúsite ho s nami? Naše video vám bude dobrým sprievodcom!

Pre ďalšie inšpiratívne návody na dekorácie a nielen jarnú výzdobu navštívte náš Pinterest, kde toho pre vás máme nachystaného oveľa viac. Sme pre vás aj na Facebooku, Instagrame a TikToku.

Súvisiace články

Veľkonočný korbáč - kde sa vzal a ako ho upliesť?

Veľkonočný korbáč - kde sa vzal a ako ho upliesť?

korbac-kosik-vajicka

K veľkonočným zvykom neodmysliteľne patrí korbáč. Správne by si ho muž mal upliesť sám. Pozrite sa spoločne s nami na jednoduchý postup, ktorý zvládne aj úplný začiatočník, ktorý k ručnej práci doteraz ani neprivoňal.

V článku okrem návodu na korbáč nájdete aj tipy na veľkonočné a jarné dekorácie z prútia, ktoré vám do bytu vnesú jarnú atmosféru aj kúsok prírody.

Obsah

Pletenie z vŕbového prútia – veľkonočný korbáč

Jednoduchý návod, ktorý zvládne úplne každý. Samozrejme existuje viac štýlov pletenia korbáča a rovnako aj rukoväte. My sme ale vybrali podľa nás ten najľahší.

korbac-sibac

Materiál na korbáč

  • Vŕbové prútiky
  • Nožnice na prútie
  • Pentličky na zdobenie

pomlazka-vyroba   pomlazka-pleteni   pomlazka-pleteni-doma

Prútie a stuhy na korbáč

Na výrobu korbáča sa najčastejšie používajú prútiky z vŕby košikárskej, bielej alebo z javy. Výber vŕby tiež nie je náhodný. Okrem praktických vlastností (ako je ohybnosť, pružnosť, dostatok materiálu aj skoro na jar), má aj svoje symbolické vlastnosti.

Zaujímavosti o vŕbe:

  • Je na jar úplne prvým stromom, ktorý silnie a obrastá lístím z prebytku energie.
  • Po odrezaní vetví veľmi rýchlo dorastajú vetvy nové.
  • Vďaka týmto vlastnostiam sa vŕba stala symbolom pre neutíchajúcu regeneráciu, obnovu/obrodu, ale aj vnútornú silu.

Obyčaj dávania stuhy je o niečo mladší a farby stuhy majú samozrejme svoju symboliku. Dnes už toto znamenie nemá taký význam, tak si ju aspoň pre zaujímavosť pripomeňme. Žltá stuha znamenala pre chlapcov odmietnutie, modrá nádej, červená farba lásku, zelená obľubu.

kosikarska-vrba   strihani-prouti

Pletieme z prútia korbáč

Technika pletenia korbáča nie je nijako náročná. Stačí trocha cviku a budete doslova odborník.

  1. Ak korbáč pletieme z vŕbového prútia, tak musíme myslieť na to, že čím čerstvejšie budú prútiky, tak nielen, že sa vám korbáč bude lepšie pliesť, ale zároveň bude korbáč pružnejší a nebude sa lámať.
  2. V dnešnom návode sa pozrieme na zúbok pletenia korbáča z 8 prútikov.
  3. Pletenie z prútia vždy začína vhodným výberom materiálu. Vezmeme si teda 8 rovnako dlhých a silných prútikov.
  4. Prútiky priložíme k sebe a medzi ne stlačíme tenký koncový prútik, ktorý začneme okolo týchto 8 prútov postupne omotávať – tým nám vznikne rukoväť veľkonočnej korbáča.
  5. Vo chvíli, keď máme hotovú rukoväť, rozdelíme prúty na polovicu.
  6. V prvej štvorici vytvoríme opäť medzeru do ktorej zapletieme prvý prút.
  7. Môžeme začať napríklad sprava. Vezmeme vždy vonkajší prút, ktorý zospodu zapletieme do medzery v ľavej štvorici prútov.
  8. Prút následne obmotáme dookola tak, že z neho vznikne prút vonkajší.
  9. Teraz na pravej strane urobíme medzeru medzi 4 prútmi a vezmeme vonkajší prút z ľavej strany, ktorý do medzery na pravej strane vpletieme a omotáme tak, že z neho urobíme prút vonkajší.
  10. Tento postup následne opakujeme na oboch stranách a tvoríme z prútia pravidelný pletený vzorec.
  11.  Ak si strážime postup, tak výrobu z prútia budeme mať za chvíľu v ruke a hotový korbáč bude na svete.

Pletenie korbáča zo 4 prútov

Obvykle sa mýli korbáč z 8 prútov. Máme pre vás ale pripravený aj jednoduchší variant.

Ako upliesť korbáč zo 4 prútov?

Vlastne postupujete úplne rovnako ako pri postupe vyššie, ale s tým rozdielom, že vonkajší prút nevkladáte do medzery medzi 4 prútmi, ale iba medzi dva. Vďaka tomu je manipulácia oveľa jednoduchšia, obzvlášť pre začiatočníkov.

Tipy na veľkonočné dekorácie z prútia

Máte radi jar a vo výzdobe interiéru aj exteriéru sa doslova vyžívate? Potom sa nechajte pohltiť ručnou výrobou a tradičnými veľkonočnými dekoráciami. Domácu výrobu z prútia navyše zvládne aj úplný začiatočník bez predchádzajúcich skúseností. Čo z vŕbového prútia si domov zaobstarať, aby mal domov ten správny jarný nádych? Viac tipov nájdete na našom Pintereste.

jarni-venec-z-prouti   jarni-venec-diy   proutena-koule

Kde sa vzal korbáč

História korbáča je veľmi bohatá a siaha až do pohanských čias. Historicky sa korbáč používal ako prostriedok na prebudenie prírody k novému životu. Mladé výhonky symbolizovali plodnosť a obnovu. Počas už kresťanských Veľkej noci sa korbáč stal prostriedkom, cez ktorý sa mala priniesť do domácností sila, zdravie a plodnosť.

Korbáč a jeho význam

Ako už bolo spomenuté, tak má korbáč hlboké korene už v pohanských dobách. Ostatne nielen v českých krajinách kresťanské sviatky nadväzujú na pohanské rituály alebo ich priamo nahrádzajú. Ale ako sa hovorí, korene sú veľmi silné a vykoreniť ich len tak nejde. Význam korbáča aj Veľkej noci je preto mnohoznačný a vychádza z našej najstaršej histórie.

  • Plodnosť - korbáč je vyrobený z mladých vŕbových vetvičiek, a symbolizuje tak nastávajúcu plodnosť jari. Ľahkým šľahaním mladými vŕbovými prútikmi sa tak údajne zaisťovala aj plodnosť mladých žien.
  • Obnovajarné obdobie je časom obnovy prírody, kedy sa prebúdzajú rastliny a zvieratá po zimnom spánku. To isté by mal urobiť aj človek.
  • Očista - mnoho ľudí i liečiteľov veria, že má pohladenie korbáčom očisťujúci účinok pre telo i myseľ.
  • Ochrana - údajne prináša ochranu proti chorobám a zlým silám
  • Spojenie generácií a obyčajov - staršie generácie vyrábajú korbáčiky pre mladších a odovzdávajú tento zvyk ďalším pokoleniam.
  • Táto veľkonočná tradícia je spojená s radosťou a veselím, ktoré prináša jar a Veľká noc. Zvyk korbáču je často sprevádzaný spevom, tancom a radostnou atmosférou.

velikonocni-vyzdoba-a-doplnky

Čo keď…

… si netrúfate na vlastnú výrobu? U nás v ČistéDrevo.sk nájdete množstvo prúteného tovaru určeného ako na praktické, tak dekoračné účely. Napriek tomu vám ale z vlastnej skúsenosti vrelo odporúčame si tvorenie z prútia aspoň vyskúšať. Pokiaľ sa vám podarí získať vhodný materiál, na ktorom je tvorenie z brezového prútia aj toho vŕbového založené, tak už máte vyhraté. Ako také prútie zohnať a starať sa oň nájdete napríklad v našom rozhovore s ľudovým košikárom Jiřím Adámkom.

Rôzne názvy pre korbáč

A na záver pre vás máme malú zaujímavosť. Viete, aké ďalšie zaujímavé názvy má korbáč? Hovorí sa jej napríklad veľkonočná žila alebo karabáč, niekde sa jej hovorí hodovačka a na severe Moravy sa ujal aj názov tatár. Ja pochádzam z Valašska na pomedzí hraníc so Slovenskom a tam sa korbáčom tradične zase hovorilo korbáč. Menej známe sú napríklad názvy mrskačka, kyčka, dynovačka.


Ak hľadáte inšpiráciu nielen na prútené dekorácie, jarné novinky, ale aj DIY postupy pre prácu s drevom, tak navštívte náš Pinterest, kde nájdete skvelú inšpiráciu. Pinujte s nami!

Súvisiace články

Návod na háčkované veľkonočné vajíčka - kraslice

Návod na háčkované veľkonočné vajíčka - kraslice

nahledovy-kraslice

Veľkonočné obdobie prináša nielen radosť z prebúdzajúcej sa prírody, ale aj bohatú tradíciu, spojenú s rôznymi symbolmi a zvykmi. Jedným z najviac rozpoznateľných prvkov jari sú veľkonočné vajíčka, ktoré symbolizujú nový život, obnovu a nádej. V rôznych kultúrach sa vajíčka zdobia rozmanitými technikami a materiálmi, a jednou z tých tradičných a zároveň krásnych foriem sú háčkované veľkonočné vajíčka.

V našom článku sa zameriame na históriu háčkovaných veľkonočných vajíčok, ďalšie techniky používané na výrobu ľudových kraslíc, materiály, ktoré môžeme použiť, a inšpiratívne nápady pre vlastnú tvorbu. Obohaťte si veľkonočné sviatky s presným návodom na výrobu veľkonočných kraslíc DIY.

Obsah

Pletené veľkonočné kraslice

Každý rok veľa z nás hľadá nové a nové spôsoby, ako ozdobiť veľkonočné kraslice. Zdobenie vajec má v našej ľudovej tvorbe veľmi bohatú tradíciu, ktorá patrí k tej najvýnimočnejšej na svete. Aj my v ČistejDrevo.sk každý rok podliehame novému trendu. Už sme skúšali tradičné maľovanie voskom či vypaľovanie do drevených vajec pomocou spájky. Tento rok sme sa ale nechali očariť vajíčkami z preglejky zdobenými háčkovaním. Poďte si ich vyrobiť spoločne s nami!

kraslice-k-obhackovani

Materiály pre pletené kraslice

Všetok materiál na háčkovanie kraslíc nájdete na ČistéDrevo.sk, kde môžete vyberať zo štedré a rozmanité ponuky nielen priadzí, ale aj najrôznejších doplnkov a drevených dekorácií.

prize-na-hackovani_1   material-na-hackovani   pleteni-kraslic-postup

Návod na pletené kraslice

Návod na háčkované kraslice krok za krokom. K postupu pridávame video nielen pre začiatočníkov.

  1. V prvom rade si vezmeme polotovary v tvare veľkonočných vajíčok.
  2. Postupujeme rovnako ako pri obháčkovaní dna na košíky.
  3. Prestrčíme háčik dierou v dne z preglejky a naberieme priadzu a následne prevlečieme očkom tak, ako vidíte na videu.
  4. Teraz pokračujeme rovnakým spôsobom po celom obvode našej kraslice.
  5. Rad ukončíme tak, že si necháme povytiahnuté očko z posledného stehu a následne zozadu prestrčíme háčik spoločne s priadzou z klbka dopredu a na háčik navlečieme očko z posledného stehu. Následne prestrčíme späť medzi dva stehy v tvare “V”.

Pletené kraslice pre začiatočníkov - čomu sa vyvarovať?

Tipy a triky pre začiatočníkov:

  1. Nedávajte si pre svoje začiatky príliš veľké sústo. Zo štartu si vystačíte aj s jednoduchým návodom na pletenie kraslíc (tutoriál na kabelku nechajte na neskôr). Začnite od tých najjednoduchších vzorov a stehov a postupne pridávajte na zložitosti.
  2. Zuzana z By Suzannee, ktorá sa už dlhšiu dobu profesionálne venuje háčkovaniu, hovorí: "Pre začiatok je najlepšie začať s tým najväčším háčikom, lepšie sa naberá priadza, výsledok je rýchlejší a nebudú vás hneď bolieť ruky."
  3. Buďte trpezliví - uvedomte si, že žiadny učený z neba nespadol a bohužiaľ vaše prvé výtvory dosť pravdepodobne nebudú patriť práve medzi ukážkové diela. 
  4. Nenápadne si označte začiatky a konce radov. Vďaka tomu vám práca pôjde rýchlo od ruky a vy budete mať o svojej práci prehľad.
  5. Odporúčame začať s háčkovaním košíkov pomocou dna z preglejky. Prácu si tak značne uľahčíte a naučíte sa detailnejšie pracovať s napätím priadze.

Na čo si dať pri háčkovaní pozor:

  • Výber priadze - voľba priadze je pre háčkovanie zásadná. Pre začiatky sa hodí pevnejšia priadza so strednou pružnosťou.
  • Vhodný háčik - tip na veľkosť háčika nájdete vždy na etikete priadze. Toho sa rozhodne držte! Ako už sme ale spomínali ale vyššie, v začiatkoch sa vám bude najlepšie pracovať s najväčším háčikom (veľkosť 10).
  • Čítanie pletacieho/háčkovaného vzoru nikdy nepodceňujte a najskôr ho dobre preštudujte. V našom magazíne nájdete zrozumiteľné návody aj s podrobnými foto a video postupmi.
  • Napätie - každý háčkuje iným spôsobom, niektorí háčkujú uvoľnenejšie a iní skôr napnuté. Je dobré vyskúšať si napätie priadze s vami zvoleným háčikom a vzorom, aby ste získali predstavu o výslednej štruktúre. Pokiaľ zvládnete strážiť si správne a pre svoju prácu ideálne napätie - ste na na dobrej ceste.

prize-k-hackovani   hackovani

Tradičné veľkonočné kraslice

Keď už teraz vieme, ako na pletené kraslice, poďme spoločne ešte nahliadnuť do malého historického okienka. Prvé zmienky o zdobených vajciach siahajú až do starovekých kultúr, ako bola staroveká Perzia, antické Grécko a Rím. Verí sa, že tradícia zdobených vajec bola spojená s jarným obradom a obnovou života, čo sa neskôr premenilo na kresťanskú symboliku zmŕtvychvstania spojenú s Veľkou nocou. História veľkonočných kraslíc je teda nielen veľmi zaujímavá, ale je aj pripomienkou bohatej kultúry naprieč všetkými kontinentmi.

Inšpirácia pre veľkonočné kraslice

Sú vám háčkované kraslice málo a hľadáte ďalšie inšpiratívne nápady na veľkonočnú výzdobu interiéru a exteriéru? Máme pre vás zoznam tých najznámejších vzorov, ale aj techník, ktoré sú preverený časom aj samotnými kreatívcami.

Veľkonočné kraslice: vzory

Geometrické vzory

Hoci je to možno neuveriteľné, tak geometrické vzory sú historicky najstaršie. Spomeňme si na tradičnú hlinenú tvorbu a jej výzdobu, kde práve geometrické vzory prevládajú.

Rastlinné motívy

Vyniká romantickým nádychom a objavuje sa tu samozrejme inšpirácia okolitou prírodou. V mnohých prípadoch sa na krasliciach objavuje kombinácia rastlinnej a geometrickej výzdoby.

Figurálna tvorba

Je historicky doložené, že figurálna tvorba je oveľa mladšia, než práve vyššie spomínané geometrické a rastlinné výzdoby. Svoje uplatnenie našla prevažne v regionálnom umení. A čo si pod figurálnou tvorbou predstaviť? Jedná sa prevažne o zvieracie motívy v tvare sliepočiek, kohútikov, motýľov a ďalších motívov typických na jar.

Folklórne vzory

Vo folklórnej tvorbe prevažujú obrazce, ktoré sa objavujú napríklad aj na oblečení a ďalšej výzdobe v domácnosti jednotlivých krajov a obcí. 

Dierkované kraslice

Patrí medzi pomerne novodobé techniky, kedy sa do vyfúknutých kraslíc pomocou vŕtačky (alebo nebozezu) vŕtajú drobné dierky. Výsledok pôsobí jemne a romanticky. Vo väčšine prípadov sa ponecháva prírodná farba škrupín.

Veľkonočné vajíčka v tvare holubičiek

Ide o veľmi tradičnú výzdobu našich predkov, na ktorú sa dnes už zabudlo. Holubičky sa väčšinou vešali nad stôl, nad vchodové dvere a samozrejme aj nad detskú postieľku či kolísku.

Veľkonočné kraslice: techniky

Existuje množstvo tradičných a regionálnych techník, ktoré sa líšia, ale všetky majú niečo spoločné - ctia krásne ľudové obyčaje v tom najrýdzejšom duchu.

Aké techniky sú tie najznámejšie?

  • Maľovanie voskom vykonáva každý inak. Nám sa vyplatilo rozohriať na lyžicu voskovku, a následne do nej namáčať ihlu či špendlík zapichnutú v ceruzke, a týmto spôsobom maľovať. Vyžaduje si to rýchlosť a zručnosť, ktorú si ale pomerne rýchlo osvojíte.
  • Háčkovanie kraslíc prišlo do módy až v posledných rokoch. Mimochodom aj celkové háčkovanie sa k nám dostalo v priebehu 20. storočia. Momentálne ale háčkované kraslice patria k obľúbenej technike, ktorá má svojich priaznivcov v mnohých rodinách.
  • Prírodné zafarbovanie pomocou bežne dostupných surovín ako je napríklad červená kapusta, cibuľa, kurkuma alebo červená repa.
  • Drôtikovanie patrí k zložitejším technikám, ktoré si už žiada viac umu. Na drôtikovanie kraslíc sa najviac hodí tenký drôt, s ktorým sa lepšie manipuluje. 
  • Vyškrabávanie je veľmi známou technikou s obdivuhodnou históriou. V múzeách zaoberajúcich sa ľudovými obyčajmi nájdeme aj kraslice z prelomu 18-19. storočia. Také nájdeme napríklad vo fonde múzea Klobúkov pri Brne. A ako vyškrabovanie prebieha? Vajcia sa farbia (predtým prírodnými farbivami, dnes sa používajú aj farby vhodné na styk s potravinami) a po zaschnutí sa ihlou vyškrabávajú požadované vzory.
  • Polepovanie slamou je pomerne jednoduchá historická technika, ktorá sa dá hravo zvládnuť aj s deťmi.

malovane-velikonocni-kraslice

Personalizované veľkonočné kraslice

Sme najväčší špecialisti na trhu na vypaľovanie do dreva. Gravírujeme texty, obrázky, logá a mená za úplne bezkonkurenčnú cenu. Ak teda hľadáte niečo unikátne, čo darovať koledníkom, tak sú drevené vajíčka z preglejky s menom na mieru tým pravým orechovým. Pokiaľ navyše takú preglejku obháčkujete, bude vaša kraslica v košíku rozhodne tým najväčším a najkrajším pokladom.

personalizovane-darky-velikonoce

Obohaťte sviatky o jedinečné veľkonočné dekorácie. Ručná práca je krásnou relaxačnou činnosťou, ktorú každý ocení. V našom magazíne nájdete množstvo ďalších návodov na štýlové dekorácie, DIY projekty, prácu s drevom aj praktické rady do domácnosti.

Súvisiace články

Návod na háčkovanie pre začiatočníkov: háčkovaný košík s okrúhlym dnom

Návod na háčkovanie pre začiatočníkov: háčkovaný košík s okrúhlym dnom

nahledovy-jak-uhackovat-kosik

Háčkovanie je úžasná relaxačná činnosť, vďaka ktorej vznikajú jedinečné výrobky vrátane oblečenia, dekorácií, praktických košíkov, hračiek a mnohých ďalších. Dnes sa chceme zamerať na háčkovanie pre začiatočníkov. Poďte do jednoduchého háčkovanie s nami!

V dnešnom článku sa pozrieme na konkrétny návod na háčkovaný košík. Okrem návodu tu nájdete aj video, zoznam potrieb a podrobné fotografie. Pri praktických informáciách ale nekončíme, máme pre vás aj tipy na doplnky a dekorácie, ktorými môžete košík ozvláštniť.

Obsah

Návod pro začiatočníkov na háčkovaný košík

Minule sme sa zamerali na to, ako začať háčkovať ľahko a rýchlo. Mrknite na náš návod pre inšpiráciu. A môžete začať!

Čo budeme potrebovať na háčkovaný košík

potreby-na-hackovani   detail-prize

Návod krok za krokom

Návod na háčkovaný košík s dreveným dnom vám poslúži ako pomôcka. Viac praktických informácií a možno aj zručností získate z priloženého videa.

  • Vyberieme si vhodné dno na výrobu háčkovaného košíka. Pre začiatočníka sa odporúča začať s najjednoduchším tvarom - okrúhlym.

dna-na-kosiky

  • Zvolíme si veľkosť háčika a priadze. Veľkosť háčika sa vždy odvíja od priadze, na etikete jednoducho nájdete informácie o tom, aká silná priadza je a aká veľkosť háčika sa bude hodiť pre danú priadzu. Priadze na e-shope ČistéDrevo.sk majú 5 mm, odporúčame teda používať háčik č. 5 - 7.

prize-detail-tloustky

  • Ako prvé obháčkujeme dno – jedná sa o tzv. pevný steh. Postupujeme ako na videu. Háčik prevlečieme dierkou na dne. Naberieme priadzu a prevlečieme očkom späť. Opäť naberieme priadzu a prevlečieme cez 2 očká. Steh poriadne utiahneme.

hackovany-kosik-detail

  • Akonáhle je dno obháčkované po celom obvode, vytiahneme z miesta, kde je prvý rad spojený jedno očko. Na to potom nadväzuje ďalšie háčkovanie.
  • Pre tvorbu klasického okrúhleho košíka sme zvolili krátky stĺpik, ktorý sa skvele hodí aj pre začiatočníkov.

kratky-sloupek-hackovani

  • Háčik opäť prevlečieme už hotovým uzlom na dne a dierkou v preglejkovom dne. Naberieme priadzu a vzniknutým očkom prevlečieme. Takto opäť pokračujeme po celom obvode, pokiaľ nie je prvý rad hotový.
  • V mieste, kde sme ukončili rad, opäť zapichneme háčik medzi dve horné nitky už vzniknutého očká (očko má tvar “V”). Naberieme priadzu a očkom pretiahneme späť. Opäť pokračujeme až na koniec radu. Na konci zopakujeme postup ako na začiatku tohto bodu.

hackovani-detail

  • Stále pokračujeme v radoch podľa návodu vyššie, pokiaľ nedosiahneme požadovanú výšku košíka. Nižšie košíky môžu slúžiť napríklad ako odkladací priestor na kľúče. Vyššie sa nebojíme použiť ako obal na kvetináč.
  • Ukončenie pletenia je už na každom z nás. Niekto koniec lepí tavnou pištoľou. Rovnako sa dá urobiť uzlík a zvyšok spáliť. Prípadne je možné zvyšnú priadzu nenápadne zaháčkovať do košíka. V takom prípade nemusíme už robiť žiadny ukončovací uzlík.

Tipy na háčkovanie pre začiatočníkov

  • Pre úplných začiatočníkov odporúčame bavlnenú priadzu so strednou pružnosťou. Veľmi dobre sa s ňou pracuje.
  • Začíname od základných stehov a s postupným sebazdokonaľovaním môžeme pridávať na obtiažnost.
  • Pri háčkovaní je dôležité priadzu neuťahovať moc a ani málo. Pokúste sa držať rovnaké napätie po celú dobu háčkovanie pre rovnomerný výsledok.
  • Na začiatočnícke háčkovanie sa viac hodí silnejšia priadza. Výsledok je vidieť takmer okamžite. Nevýhodou hrubej priadze je to, že tak dokonale nedrží tvar, čo vám pri košíku, prípadne pri iných výrobkoch pre začiatočníkov ale nemusí toľko vadiť.
  • Pokiaľ si aj tak netrúfate na háčkovanie, vyskúšajte najrôznejšie konštrukcie a sady na háčkovanie, s ktorými je táto činnosť o dosť jednoduchšia.
  • Odporúčame začínať okrúhlym košíkom za použitia dreveného dna. Veľmi rýchlo si tak osvojíte základné techniky háčkovanie a naučíte sa pracovať so samotným háčikom. Rýchlejšie tiež pochopíte, ktorý typ háčika a aké napätie vám pri háčkovaní najviac vyhovujú, a získate si tak svoj osobitý štýl.

hackovani-diy-kosiku   konstrukce-na-hackovani_1

Doplnky pre háčkovaný košíček

Háčkovaný košík sa skvele hodí ako doplnok a dekorácia do interiéru. Zároveň sa jedná o praktického pomocníka pre všetky vaše nevyhnutnosti. Z háčkovaného košíka taktiež ľahko vyrobíte originálny darček pre vašich najbližších. Na ČistéDřevo.cz nájdete okrem priadze, bohatého výberu deň na košíky aj najrôznejšie ceduľky, drevené dekorácie z preglejky, gombíky, korálky, uši na košíky a mnohé ďalšie doplnky, ktoré sa vám na háčkovanie nielen košíkov budú hodiť. Sme tiež špecialisti na gravírovanie do dreva. Môžete si teda vybrať drevený doplnok a naň si nechať vygravírovať odkaz, meno, venovanie, logo aj obrázok podľa svojho priania. Vybrali ste si?

cedulka-z-preklizky

A na čo sa taký košík vôbec hodí? Môžete ho použiť na odkladanie drobností, ako štýlový obal na kvetináč, háčkované košíky do kúpeľne zase môžete použiť ako organizéry na kozmetiku alebo hygienické potreby.

Súvisiace články

Ako začať s háčkovaním - rady a tipy pre začiatočníkov

Ako začať s háčkovaním - rady a tipy pre začiatočníkov

nahledovy-hackovane-kosiky

Háčkovanie je umenie, ktoré môže priniesť nielen radosť a relaxáciu, ale aj vytvoriť úžasné výrobky plné kreativity. Uháčkovať sa dá takmer čokoľvek od dekorácií, košíkov, oblečenia až po krásne hračky pre deti.

Pre mnohých začiatočníkov môže byť háčkovanie záhadou, plnou nových termínov a techník. Avšak s jednoduchými radami a postupmi môže byť cesta k ovládnutiu tejto zručnosti oveľa hladšia. Článok vám prinesie užitočné rady a tipy, ktoré vám pomôžu začať správne. Začneme výberom správnych materiálov a nástrojov až po pochopení základných stehov a techník.

Obsah

Základy háčkovania v 7 krokoch

Špecialistka na háčkovanie a ručné techniky Nina radí, ako na háčkovanie pre začiatočníkov: “Odporúčam začať s košíkom, na ktoré použijete dno z preglejky. Na košík môžete použiť základné stehy ako je pevný alebo retiazkový a pevné dno zaručí, že sa aj váš prvý výrobok podarí.” S Ninou sa teda pozrieme na presnejší postup, ako si takýto háčkovaný košík vyrobiť.

  1. Vyberte si dno pre váš košík. To môže mať akýkoľvek tvar – oválny, štvorcový, okrúhly aj atypický. My odporúčame začať s okrúhlym v strednej veľkosti.
  2. Vhodná priadza na košík je pevnejšia a z materiálu prevažuje bavlna aj vlna, prípadne môže ísť o zmes (vlny a bavlny).
  3. Ako prvé si na dno otvorov nadviažeme slučky. My sme si na háčkovanie vybrali jeden z najjednoduchších stehov - retiazkový. Zaručujeme, že sa vám s ním bude skvele pracovať a techniku ​​háčkovania si tak rýchlo osvojíte. Postupom času môžete experimentovať s priadzami i zložitejšími stehmi.
  4. Pomocou pevného stehu a slučiek nadviažeme priadzu na otvory v drevenom dne. Veľká výhoda dreveného polotovaru tkvie v tom, že nemusíte strážiť rovnomernosť a vzdialenosť slučiek od seba. Už narobené oká sú skvelou pomôckou nielen pre začiatočníkov.
  5. Teraz už pokračujeme retiazkovým stehom po celom obvode dna. Na vytvorenie košíkového tvaru podľa potreby uberáme alebo pridávame slučky, aby sa košík rovnomerne rozširoval a výsledok tak bol celistvý.
  6. V háčkovaní postupujeme dovtedy, kým nepovažujeme výšku košíka za dostačujúcu. Košíky môžu mať rôzne účely a výška sa preto bude odvíjať od toho.
  7. A ako ukončiť háčkovanie? Najlepšie je potiahnuť za slučku (slučka tak zmizne). Priadzu následne ihlou prevlečieme dovnútra diela (cca 3 cm), zauzlíme a zvyšok odstrihneme.

Ako vybrať priadzu?

Pri výbere priadze zvažujeme hneď niekoľko faktorov. V prvom rade musíme vedieť, na aký typ výrobku sa daná priadza hodí.

Materiál - existuje mnoho rôznych typov priadzí, vrátane bavlny, vlny, akrylu, bambusu, hodvábu a ďalších. Každý materiál má svoje vlastnosti, a preto je dôležité vybrať priadzu podľa účelu projektu. Napríklad bavlna je ideálna pre letné oblečenie, zatiaľ čo vlna poskytuje teplo v chladnejšom počasí. Z hodvábu sa zase háčkujú ozdobné závoje a unikátne doplnky na oblečenie.

Hrúbka - drobný čipkový obrus z hrubej priadze neuháčkujete, preto sa tu zvolí tá najtenšia možná veľkosť. Hrúbka ovplyvňuje najmä požadovaný vzor. Začiatočníkom odporúčame voliť hrubšiu priadzu. Lepšie sa s ňou manipuluje a výsledok je viditeľný takmer okamžite.

Pevnosť - výrazne ovplyvňuje vzhľad výrobku. Pre mäkký efekt (napríklad pri dekoráciách a hračkách) volíme jemnú priadzu. Pre kabelky a košíky, ktoré musia držať tvar sa viac hodí pevnejší materiál.

Napätie - pred začiatkom háčkovanie je dobré si uvedomiť, aký typ priadze vám najviac vyhovuje. Každá priadza má iné napätie. Niekomu sa lepšie háčkuje s pevnejšou priadzou, ktorá nemá toľko vôle a niekto zase preferuje pružnejší materiál.

Špecifické vlastnosti - niektoré priadze majú špeciálne vlastnosti, napríklad lesk, matnosť, odolnosť proti pokrčeniu alebo antibakteriálne vlastnosti. Zvážte tieto vlastnosti v závislosti na tom, čo od svojho projektu očakávate.

prize-na-hackovani

Jednoduchý sprievodca výberom háčikov

Pri výbere háčikov je kľúčové zohľadniť hrúbku priadze a vzoru, ktorý budete používať. Na to dobre poslúži číslovanie háčikov. Každý háčik má označenie hrúbky, a je dôležité vybrať háčik, ktorý zodpovedá odporúčanej hrúbke priadze vo vašom vzore. Všeobecne platí, že čím väčší háčik, tým vyššie číslo. Pre jemnejšie priadze a detailné práce budete potrebovať tenší háčik (čipky napríklad 0,6 alebo bavlna 2), zatiaľ čo pre hrubšie priadze voľte silnejší háčik. Ďalej je vhodné skúšať rôzne materiály háčikov (napr. plastové, kovové, drevené) a zistiť, s akým materiálom vám najlepšie pracuje ruka, čo ovplyvní pohodlie pri háčkovaní a napätí priadze. Odporúčanú veľkosť háčika nájdete vždy na etikete zhotovenej priadze.

hacky-na-kosiky

Háčkovacie vzory pre začiatočníkov

Máme tu pre vás výber základných stehov na háčkovanie:

Retiazkový steh - základný a veľmi jednoduchý steh, ktorý tvorí základný poriadok slučiek. V pohode s ním vytvoríte šál, tunel aj košík. Štruktúra je celistvá a kompozitná.

Pevný steh - vytvára veľmi pevnú tkaninu, ktorá sa hodí pre košíky, ale aj spomínané kabelky a batohy.

Dvojitý steh - má vyššiu štruktúru, háčkovanie je o to rýchlejšie a najmä sa hodí na mäkké tkaniny. Je často používaný pre háčkované hračky, postavičky a dekorácie. Výsledok je veľmi ľahký, vzdušný a pružný.

Jednoduchý oblúk - skvelý na tvorbu textúry, vytvára sa niekoľko pevných stehov do jednej slučky.

Krátky stĺpik - háčkovanie je vyššie ako u pevného stehu. Vytvára sa tak menej hustá tkanina, ktorá je ideálna pre ľahké šály, nákrčníky čiapky a návleky.

Set na háčkovanie pre začiatočníkov

Pokiaľ si neviete rady so správnym výberom priadze, stehu, vzoru a háčika, tak nezúfajte. Na trhu existujú celé sady, ktoré vám sa začiatky háčkovanie pomôžu. A čo v takej sade nájdete? Väčšinou sa jedná o set na konkrétny produkt, v ktorom nájdete ideálnu priadzu s háčikom, dno na košíky a drevené dekorácie na ozdobu.

Najčastejšie chyby v háčkovaní

  • Zlá voľba priadze

Používanie priadze, ktorá nie je vhodná pre daný projekt, môže spôsobiť problémy. Napríklad príliš hrubá alebo jemná priadza môže ovplyvniť vzhľad hotového výrobku. Na jemnejšie a drobné výrobky a hračky sa hodí tenká priadza. Skvele sa začína s hrubou a pevnejšou priadzou - tá je ideálna na háčkované koše. Na väčšie doplnky, dekorácie a najmä hračky sa hodí skoro až plyšová, hrubá a mäkká priadza.

  • Výber háčika je zásadný

Pre množstvo začiatočníkov je zložité vybrať háčik. Používanie nesprávne veľkého alebo malého háčika môže ovplyvniť vzhľad a veľkosť výrobku. Vždy si overte, akú veľkosť háčika odporúča váš vzor.

  • Interpretácia a čítanie háčkovacieho návodu

Dôležité je starostlivo preštudovať vzor predtým, než začnete háčkovať, a porozumieť všetkým pokynom. Vymedzte si pre tento úkon dostatok času a nikam sa neponáhľajte.

  • Nesprávne napätie priadze

Napätie priadze je kľúčovým faktorom pri háčkovaní. Malo by byť konzistentné po celú dobu práce. Príliš voľné alebo príliš tesné napätie môže ovplyvniť veľkosť a vzhľad výrobku.

  • Chýbajúca znalosť základných stehov

Naučiť sa základné stehy je pre osvojenie zručnosti zásadné. Mnohé chyby môžu vzniknúť kvôli nedostatočnej praxi so základnými stehmi. Nikdy si preto neodhryzneme príliš veľké sústo a naopak svoju energiu prenesieme na náuku tých najzákladnejších stehov. Medzi ktoré patrí háčkovaný lem, polodlhý stĺpik, retiazkové oko, dvojitý steh a pevné oko. Háčkovanie vám potom pôjde krásne od ruky.

  • Chyby pri počítaní ôk

Pozorne sledujte pridávanie a odoberanie slučiek. Zo začiatku sa bude jednať o pomerne zložitú činnosť, postupom času si ale proces zautomatizujete. Počítanie ôk hravo prirovnáme k riadeniu auta.

  • Pretáčanie priadze

Niektorí začiatočníci trpia tým, že príliš tiahnu priadzu, čo môže spôsobiť, že hotový výrobok bude príliš pevný alebo nepružný.

  • Chaos v sledovaní jednotlivých krokov postupu

Je dôležité postupovať krok za krokom a ani neuvažovať nad nejakými skratkami či vychytávkami. Vynechanie alebo zlé vykonanie jedného kroku môže ovplyvniť celý výsledok.

konstrukce-na-hackovani   dna-na-kosiky

Tipy na háčkovanie, alebo čo si doma uháčkovať

Háčkovanie je doslova láska na celý život. Ako raz začnete, už s tým nebudete chcieť prestať.

  • Háčkované hračky

Na internete nájdete množstvo krásnych návodov na tie najrôznejšie hračky. Pre hračky sa odporúča používať hrubú, mäkkú a pružnú priadzu pre ten "najplyšovejší" efekt.

  • Oblečenie

Háčkovanie šálu, tunela, alebo čiapky patrí medzi úplné základy. Môžete si navyše uháčkovať kúsok oblečenia presne podľa seba.

  • Štýlové kabelky

V poslednom čase sa roztrhlo vrece s háčkovanými kabelkami aj batohmi. Keď sa vám háčkovanie zapáči a budete zručnejší, tak môžete vyskúšať aj tento hit!

  • Sezónne dekorácie

Medzi sezónne dekorácie patria napríklad vianočné háčkované banky, podložky s UV tlačou vhodné na obháčkovanie a samozrejme aj množstvo veľkonočných motívov. Obľúbené sú košíky s veľkonočnými výrezmi, háčkovanie zajačikovia a kuriatka i vajcia z preglejky vhodné na obháčkovanie.

  • Kvetináče

Postup na háčkovanie kvetináča je rovnaký ako pri koši. Vyberiete si vhodný vzor a dno na košík. Následne môžete na dno pripevniť nábytkárske nôžky (prípadne sa dajú zakúpiť spoločne s dnom). Ale pozor výrobok slúži iba ako obal na kvetináč). Odporúčame iba do interiéru na izbové kvety.

  • Podložky

Štýlové podložky v kombinácii dreva a háčkovania patria k obľúbeným originálnym darčekom. Darujete tak štýlový darček s jasnými preferenciami pre obdarovaného a s nádychom ručnej práce, ktorej si každý cení.

  • Háčkované košíky

Háčkovaný košík je praktický dizajnový doplnok do každej miestnosti. Okrem estetického dojmu sa hodí prevažne na uskladnenie drobností, ktoré potrebujete mať po ruke. Háčkovaný košík je ideálny pre tých, ktorí nevedia, ako začať s háčkovaním.

hackovani-kosiku

História háčkovania

Háčkovanie má bohatú históriu siahajúcu tisíce rokov späť. Jeho pôvod možno vysledovať do rôznych kultúr, avšak prvé konkrétne doklady pochádzajú zo 16. storočia v Európe. Háčkovanie bolo pôvodne spojené s výrobou ozdôb a bolo populárne medzi šľachtou. Postupom času sa stalo rozšíreným do všetkých vrstiev spoločnosti. Háčkovanie získalo obrovskú podporu na prelome 18. a 19. storočia a za masovým rozmachom stála prevažne Eleonore Riego de la Branchardiere, ktorá týmto zapríčinila veľkú revolúciu vo viktoriánskom módnom priemysle. Odvtedy sa háčkovanie stalo nielen priemyselnou činnosťou, ale aj obľúbeným koníčkom a umeleckým vyjadrením, s bohatým spektrom vzorov a techník, ktoré odrážajú rôznorodosť tejto tradičnej zručnosti.

TIP na záver: háčkovanie pre deti

Háčkovanie je ideálnou činnosťou pre rozvoj jemnej a hrubej motoriky, predstavivosti a zručnosti. Na trhu existuje veľké množstvo konštrukcií, ktoré pomôžu s výrobou krásnych produktov aj tým najmenším. Niektoré konštrukcie dokonca nevyžadujú ani um háčkovania. Materiál sa jednoducho prevlieka a ručne pletie bez akýchkoľvek pomôcok. Konštrukcie sa skvele uplatňujú v najrôznejších krúžkoch pre deti, školských zariadeniach aj v kurzoch pracovných činností. Svojich fanúšikov má aj v domovoch dôchodcov pre ľudí, ktorí túto činnosť milovali, ale už zabudli základné stehy.

Pokiaľ vám nebudú stačiť videonávody na YouTube, môžete sa skúsiť prihlásiť na najrôznejšie kurzy háčkovania, kde sa spoľahlivo naučíte ako háčkovať. S tutoriálmi podobného typu sa navyše v poslednom čase roztrhlo vrece. Tak smelo do toho!

Súvisiace články

Ako založiť vyvýšený záhon?

Ako založiť vyvýšený záhon?

nahledovy-zahon

Túžite mať svoj vlastný záhon na jahody, zeleninu a bylinky, ale klasické záhony vám nič nehovoria? Báječným riešením sú vyvýšené záhony, ktoré uľavujú chrbtici a uľahčujú prácu na záhrade. Navyše môžete bez obáv postaviť záhon na terase, balkóne a inom netradičnom mieste. Hodí sa teda aj pre tých z vás, ktorí nedisponujú veľkou záhradou.

Či už ste skúsený záhradkár alebo nadšený začiatočník, v dnešnom článku vám poradíme, ako úspešne založiť vyvýšený záhon.

Obsah

Založenie vyvýšeného záhona

Máme pre vás zaručený a presný návod, ako urobiť vyvýšený záhon. Poďme na na to! S našimi radami zvládnete založiť vyvýšené hrantíky aj záhony ľavou zadnou! Potom sa už len môžete tešiť na bohatú úrodu.

Založenie a spodná drenáž

Vysoký záhon sa zakladá na jar alebo na jeseň. Z osobných skúseností odporúčame skôr jeseň, aby cez zimu stačil základ dostatočne tlieť.

  1. Vyberieme materiál, z ktorého záhon postavíme.
  2. Záhon by mal stáť na dobre prístupnom mieste a tam, kde sa rastlinám bude dariť. Vždy staviame na rovnú a spevnenú zem.
  3. Najprv vytvoríme tzv. spodnú drenáž. Tá sa skladá z paličiek, vetiev, pohrabaného lístia a ďalších organických zvyškov. Z toho dôvodu odporúčame založiť záhon už na jeseň, keď spodná drenáž stihne tlieť. A z akého dôvodu sa spodná drenáž používa? Dobre odvádza prebytočnú vlhkosť a slúži na prevzdušnenie celého záhonu vo všetkých jeho vrstvách.

Kompost

  1. Na spodnú drenáž nasypeme kompostovú strednú vrstvu. Môžete použiť kompost zo záhrady, hnoj, drevený popol, ale aj nevyzretý kompost či dobre živenú hlinu.
  2. Materiál v záhone samozrejme postupne klesá. Myslite teda na to, že strednú vrstvu budete musieť niekoľkokrát do jari dosypať.
  3. V tejto vrstve dochádza k dôležitým tlejúcim procesom, ktoré zahrievajú korene, a to hneď o niekoľko stupňov.
  4. Zároveň táto časť funguje ako akási huba, ktorá zadržuje vodu, a udržuje tak na záhone dostatočnú vlhkosť.

Vrchná časť - zemina

  1. Pokiaľ zakladáme záhon na jeseň, tak poslednú vrstvu sypeme až na jar tesne pred sadením rastlín. Ide už o substrát vhodný na sadenie plodín.
  2. Substrát vyberáme podľa toho, aké rastliny plánujeme zasadiť.
  3. V prípade záujmu doplníme vrchnú časť o netkanú textíliu, aby sme zamedzili prílišnému prerastaniu buriny a minimalizovali škodcov. Kto netkaným textíliám nefandí, tak vhodnou alternatívou je napríklad slama. Tá navyše udrží vlhkosť v záhone aj v sparných letných dňoch.

Najvhodnejší materiál na stavbu vyvýšených záhonov

Pokiaľ stále váhate, čo na výrobu použiť, inšpirujte sa našim výberom tých najobľúbenejších materiálov na zhotovenie.

Betón

Betón poskytuje veľmi pevnú a stabilnú konštrukciu, ktorá nijako nehnije a vydrží vám s prehľadom niekoľko desiatok rokov. Betón tiež patrí k lacnejším variantom. Za jeho veľkú nevýhodu považujeme jeho estetickú nevzhľadnosť, ktorá veľa ľudí odrádza. Pokiaľ ale záhon umiestnite v takom kúte záhrady, kde vám nebude zaviazať, máte postarané. Ďalšou nevýhodou je aj nepriedušnosť. Tú vám betónový záhon rozhodne nezaručí. Priedušnosť pôdy zohráva kľúčovú úlohu pre rast koreňov aj teplotu substrátu.

Drevo

Drevené vyvýšené záhony patria k najobľúbenejším variantom. Okrem praktických vlastností je obľúbený prevažne vďaka estetickému vzhľadu. Veľmi často sa stáva nevyhnutnou súčasťou záhrady a štýlovou drevenou záhradnou dekoráciou. V prípade dreveného záhona musíte ale počítať s vyššou starostlivosťou a vhodnou povrchovou úpravou. Pri drevenom záhone veľmi dobre regulujeme výšku. Uľavíme našej chrbtici a zvolíme si tak vysoký záhon, ako nám najviac vyhovuje.

Kameň

Vo chvíli, keď zvolíte vyvýšený záhon z kameňa, môžete si byť istí, že sa jedná o celoživotnú záležitosť. Nielenže tieto kamenné záhony lahodia oku, šetria váš chrbát, ale stanú sa svojbytnou dominantou záhradného koloritu. Kamenný záhon je ale zároveň náročnejší na výrobu, čas aj peniaze.

Plast

Plastový materiál patrí k najlacnejším variantom. Pri rozhodovaní je ale potrebné zvážiť jeho malú trvanlivosť aj „neprírodný“ vzhľad. V porovnaní s drevom a kameňom nepatrí medzi najudržateľnejšie a najekologickejšie možnosti.

Tehly

Čo sa týka trvanlivosti a odolnosti konštrukcie, môžeme tehly prirovnať ku kameňu alebo betónu. Pokiaľ by sme chceli záhony postaviť z nových tehál, tak sa nám výroba znateľne predraží. Alternatívou je samozrejme výber búraných tehál.

Hliníkový plech (prípadne iné kovové konštrukcie)

Kovové alebo oceľové rámy sú pevné, odolné a nehnijú. Rovnako ich môžete rôzne tvarovať na estetické aj praktické účely. Nevýhodou je korózia, ale aj prílišný ohrev na slnku, čo môže spôsobiť nadmerné prehrievanie a vysychanie pôdy.

cihlovy-vyvyseny-zahon   vyvyseny-zahon-kamen

K čomu sú vyvýšené záhony

Zvýšené nadzemné záhony primárne slúžia na pestovanie zeleniny, ovocia i byliniek. Vďaka svojmu estetickému vzhľadu, ale aj praktickým výhodám, sa vyvýšené záhony stali populárnymi po celom svete.

Výhody vyvýšených záhonov

  • Zlepšenie odvodnenia - vyvýšené záhony lepšie odvádzajú vodu. Vďaka tomu na záhone nevznikajú mokriny a nehnijú korienky.
  • Regulácia teploty pôdy - záhon vďaka umiestneniu nad úrovňou terénu rýchlejšie absorbuje slnečné svetlo a teplo, pôda sa potom lepšie zahrieva. Výsledky pestovania sú preto mnohokrát lepšie lepšie ako pri klasických záhonoch.
  • Jednoduchšia starostlivosť o rastliny - zvýšený záhon sa odporúča predovšetkým pre osoby s bolesťami chrbta, prípadne inými zdravotnými problémami. 
  • Prevencia kompakcie pôdy - pri použití vyvýšených záhonov sa minimalizuje šliapanie po pôde, čo môže znížiť kompakciu pôdy a podporovať lepší prienik vzduchu a vody.
  • Dizajn a estetika - estetický vzhľad je pre mnoho ľudí zásadný. Záhrada s vyvýšenými záhonmi lahodí oku a pôsobí usporiadaným dojmom.
  • Ochrana pred škodcami - rastliny umiestnené na vyvýšených záhonoch môžu byť menej dostupné niektorému hmyzu alebo hlodavcom, čo znižuje riziko poškodenia rastlín. Zvlášť pokiaľ pod záhon umiestnite drôtené pletivo (odporúčame galvanizovanú oceľ).

Nevýhody vyvýšených záhonov

Aj keď majú vyvýšené záhony veľa skvelých výhod, tak majú aj niektoré nedostatky, ktoré treba pri výbere zvážiť.

  • Vyššie náklady. Postavenie vyvýšených záhonov môže byť nákladné, najmä ak sa rozhodnete použiť kvalitné materiály alebo kúpiť hotové konštrukcie. Náklady na pôdu a kompost môžu tiež prispieť k celkovej vysokej obstarávacej cene.
  • Rýchlejšie vysychanie pôdy. Vyvýšené záhony vysychajú oveľa ľahšie ako pôda na úrovni terénu, najmä v horúcich a suchých podmienkach. To si vyžaduje starostlivú reguláciu zavlažovania alebo pravidelné mulčovanie.
  • Obmedzenejší rast koreňov. Rastliny vysadené vo vyvýšených záhonoch majú obmedzený priestor na rast koreňov v porovnaní s rastlinami pestovanými priamo v pôde. To môže ovplyvniť niektoré druhy rastlín alebo plodín, ktoré potrebujú hlbší koreňový systém. V tomto prípade odporúčame záhon bez dna a s pletivom na spodku.
  • Niektoré plodiny sú pre vyvýšené záhony nevhodné. Rastliny s rozsiahlym rastom sa pre vyvýšené nehodia. Obmedzený priestor totiž negatívne ovplyvňuje ich rast a vývoj.

Čo pestovať vo vyvýšenom záhone

Na to, čo sadiť do vyvýšených záhonov, sme sa zamerali v našom minulom článku. Vo všeobecnosti je dôležité držať sa prevažne plodín, ktoré sa k sebe hodia a sú dobrými „záhradnými susedmi“. Niekedy sa tiež hovorí o zelenine jednotlivých tratí. Zasadiť k sebe môžete napríklad cuketu, hrášok a mrkvu. Ďalšia možnosť sú paradajky, bazalka, uhorky a zeler. Pomerne obľúbeným a nenáročným variantom je kombinácia jahôd, šalátu, reďkoviek a fazule.

Tiež odporúčame osadenie niekoľkokrát raz za pár rokov obmeniť kvôli živinám v pôde. Hnojenie vyvýšených záhonov prebieha prevažne na jeseň po skončení sezóny. A akými rastlinami začať? Ak ste ako ja - "kozel záhradníkom", tak odporúčam ako prvý osadiť bylinkový záhon a jahody. S pribúdajúcimi záhradnými skúsenosťami môžete vyvýšené záhony na bylinky vymeniť za niečo náročnejšie.

vyvyseny-zahon   vyvyseny-zahon-s-jahodami

Starostlivosť o vyvýšené záhony

Nech už na výstavbu zvolíme akýkoľvek materiál, tak prevencia a starostlivosť je pre zdravie nami vysadených plodín zásadná. Najmenej údržbový je samozrejme betónový záhon. Drevený, ale aj kovový materiál už vyžaduje dôkladnú povrchovú úpravu.

natirani-zahonu

Prajeme vám, aby boli vaše záhradkárske výsledky čo najbohatšie a najrozmanitejšie! Na zber úrody poslúžia napríklad prútené košíky. Na uskladnenie sa najviac osvedčili vzdušné drevené debničky. Tie s prehľadom uložíte v pivnici, na balkóne aj v špajze.

Súvisiace články

DIY vianočné dekorácie a ozdoby 2023

DIY vianočné dekorácie a ozdoby 2023

nahledovy-diy-vanocni-ozdoby

Vianoce sú obdobím, keď naše domovy žiaria teplom, radosťou a nezabudnuteľnou atmosférou. Každý rok hľadáme nové spôsoby, ako priniesť do našich domovov niečo zvláštne a jedinečné. Pokiaľ túžite po vianočnej výzdobe DIY, ktorá prepája tradície s moderným minimalizmom, máme pre vás inšpiráciu, ktorá vás nadchne.

V našom dnešnom článku sa zameriame na DIY vianočné dekorácie z dreva, ktoré nielen zdobia stromček, ale vnášajú do vášho domova nenútený a magický vianočný nádych. A ak hľadáte nápady na vianočné darčeky, DIY projekty sú ideálnou voľbou pre vytvorenie osobných a cenovo dostupných darčekov. Inšpirujte sa našimi tipmi na vianočné dekorácie.

Vianočné ozdoby

Obsah

Škandinávsky štýl vianočných dekorácií

Škandinávska vianočná výzdoba získala popularitu aj mimo sever Európy kvôli svojmu pokojnému, príjemnému a vkusnému dizajnu. Ľudia naprieč kontinentom oceňujú jednoduchosť a prirodzený vzhľad. Typické je použitie prírodných materiálov – prevažne svetlého dreva, bielej farby, minimalistických dekorácií, hrejivých sviečok a tradičných motívov. Návody na vianočné dekorácie vynikajú jednoduchosťou, ktoré zvládne aj začiatočník. Aj z toho dôvodu sú vianočné DIY dekorácie inšpirované severom tak populárne.

scandi-domecky

Vianočné dekorácie z prírodných materiálov

Na Slovensku aj v Čechách sa dbá na tradície a ručnú výrobu. Tento odkaz našich predkov vidíme aj v 21. storočí. Výroba vianočných dekorácií sa preto zameriava prevažne na prírodné materiály.

Aké materiály sú pre Vianoce našich predkov typické?

  • Drevo
  • Prútie
  • Slama
  • Sušené plodiny
  • Pečené pečivo
  • Použitie rastlinnej výzdoby

Tieto klasické materiály sa dajú pravidelne objavovať aj v dnešnej vianočnej výzdobe. Niet divu – krása domácich ozdôb na stromček tkvie v jednoduchosti!

Ako vyrobiť vianočné ozdoby

Lacné vianočné dekorácie na stromček ľahko vyrobíte aj doma. Nielen, že vďaka tomu krásne zladíte celkovú vianočnú výzdobu, ale zároveň ušetríte svoju peňaženku. Poďme sa spoločne pozrieť, čo vyrobiť na Vianoce svojpomocne. Máme podrobný návod.

Čo budeme potrebovať na DIY vianočné ozdoby

  • prírodný povrázok/drôtik
  • drevené korálky
  • mašlička vo farbe vašej vianočnej výzdoby
  • nožnice
  • taviaca pištoľ (nemusí byť)

ozdoby-DIY   vyroba-drevenych-ozdob   DIY-ozdoba

Ozdoby na stromček: výroba krok za krokom

Výroba ozdôb na stromček v modernejšom duchu nám zaberie pokojne aj hodinu. Pusťte si na tvorenie vianočnú klasiku. A môžeme začať!

  1. Vyberieme vhodné korálky. Pre kruhovú ozdobu na stromček sa hodia najmä drobnejšie korálky s priemerom zhruba 1 - 1,6 cm.
  2. Vezmeme si pevný povrázok (môžeme vymeniť za drôtik) a urobíme naspodku silný uzol tak, aby cez neho korálku neprepadol.
  3. Teraz už navliekame korálky. Počet volíme podľa toho, aké veľké ozdoby chceme mať. Fantázii sa medze nekladú. Môžeme pokojne striedať veľké aj menšie korálky na ozvláštnenie celej drevenej dekorácie.
  4. Koniec zviažeme k sebe a nad dekoráciou vytvoríme dostatočne veľkú slučku tak, aby sa ozdoby dali ľahko zavesiť na stromček.
  5. Samotnú slučku v prípade záujmu ozvláštnime farebnou stuhou, červenou korálkou alebo kúskom zelenej vetvičky.
  6. Podobne postupujeme aj pri iných tvaroch. Ponúkajú sa napríklad drevené hviezdy, či podlhovasté DIY vianočné dekorácie.
  7. Hviezdičky sú na výrobu zložitejšie, ak sa nám nechce priplatiť so zložitým prevliekaním, môžeme výrobu „oklamať“ pomocou taviacej pištole. Stačí ku kruhovému základu pridať po stranách korálky na vytvorenie požadovaného tvaru hviezdy.

V prípade dlhých vianočných ozdôb doma porozmýšľajte nad aplikáciou ozvláštňujúceho efektu. Môžeme zvoliť rôzne veľkosti korálky, použiť niečo netradičné – napríklad šišky, drobné banky alebo rolničky alebo sa pohrať s farebným prevedením (napríklad pomocou macrame priadze, či voľby mašľou). Tieto vianočné výrobky sa skvele hodia aj ako drobný darček pre kamarátku alebo kolegyňu v práci.

Tipy na vianočné dekorácie vyrobené svojpomocne

  • Vianočné vence

Veniec patrí zrejme k najobľúbenejším a najtradičnejším vianočným výrobkom vôbec. Samotný veniec je možné vyrobiť z mnohých materiálov – napríklad z prútia, dreva, drevených vetvičiek, korkových zátok, slamy, ale aj obilných klasov. Následne len stačí ozdobiť podľa predstáv.

  • Adventný kalendár DIY

Už vás omrzeli lacné čokoládové adventné kalendáre a chcete niečo, čo bude dekoráciou, ktorá vytvorí kúzelnú vianočnú atmosféru? Adventný kalendár si môžete vyrobiť aj sami. Na e-shope ČistéDrevo.sk máme krásne adventné kalendáre presne na mieru aj s menom.

  • Vianočná dekorácia na okno

Zapojte do vianočnej výzdoby aj deti! Na okno existujú krásne nálepky v tvare snehových vločiek, či zimných krajín. Ďalšou možnosťou je vyrobiť s deťmi papierové hviezdy, a tie pomocou špagátu zavesiť na okno.

  • Vianočné svietniky

Na e-shope ČistéDrevo.sk nájdete množstvo štýlových drevených vianočných svietnikov, ktoré váš domov vyladia k dokonalosti. Inšpirujte sa a skráťte si výrobou svietnikov čakania na Ježiška.

  • Vianočné dekorácie na stôl

Keď sa povie dekorácia na stôl, okamžite si vybavím drevené podložky z kmeňa stromu. Majú minimalistický rustikálny nádych a doplníte si ich o dekorácie, ktoré vám najviac vyhovujú. Na podložku sa hodia škandinávske domčeky, sviečky, ale aj drevená váza s vetvičkami ihličnatých stromov.

  • Drevený betlehem

Rozhodne po vás nechceme, aby ste si vyrezávali betlehem sami. Máme ich totiž na výber hneď niekoľko! Môžete si ich ale dozdobiť tak, aby vám doma ladili s ďalšími dekoráciami a výzdobou. Doplníme napríklad o výrezy z preglejky, drevené korálky, mašle či šišky a bobule.

betlem   adventni-venec-hygge   vanocni-svicen

Vianočné dekorácie pre deti

Výrobu vianočných dekorácií môžete pokojne prenechať aj deťom. Vianočné dekorácie z papiera, dreva a ďalších dostupných materiálov sú krásnym podkladom pre radostné detské tvorenie.

Vianočné tvorenie z papiera s deťmi

Deti milujú vystrihovanie z papiera. Vyskúšajte vločky na zavesenie na stromček, prípadne do okna.

Jednoduché výrobky z dreva pre deti

S deťmi môžete skúsiť urobiť aj ozdoby na stromček podľa návodu vyššie. Navliekanie korálok je navyše činnosťou, ktorá podporuje schopnosti a zručnosti malých detí. Logopedička a učiteľka v materskej škôlke Mária hovorí: “Drobné činnosti výrazne podporujú jemnú aj hrubú motoriku, vďaka čomu sa uvoľňujú svaly na zápästí. Deti potom nemajú problém s písaním v predškolskom a školskom veku.”

drevene-vanocni-ozdoby

Vonkajšie vianočné dekorácie - inšpirácia

Vianočné kvetináče na okno

Namiesto klasického kvetináča môžete použiť aj netradičné veci dennej potreby. Napríklad prútený košík, drevenú misku alebo vedro

Snehuliak z drevených podložiek

Podložky z kmeňa brezy sú pre nás obľúbeným materiálom pre DIY tvorenie. 3 podložky jednoducho poskladáte na seba, pripevníte a pomocou akrylových farieb, šálu, prírodnín (gaštanov či kameňov namiesto oči a pod.) doladíte.

Drevený lampáš a LED svetielka

Čo sa budeme rozprávať - ​​vianočná výzdoba je predovšetkým o svetielkach a hrejivej atmosfére. Vo vonkajšej vianočnej výzdobe preto rozhodne nesmie chýbať. Oveste vonkajšie dekorácie LED svetielkami a pred vchod dajte krásnu drevenú lampáš. Doplňte napríklad o kyticu vetvičiek smreka, bankami a máte štýlovú dekoráciu hotovú doslova za pár minút.

Vianočný veniec na dvere

Chcete báječný tip na lacný vianočný veniec, za ktorý nedáte ani korunu? Skúste ho vyrobiť sami! A to vrátane samotného pletenia. Na to, ako upliesť veniec z prútia, sme si posvietili v jednom z našich minulých článkov. A nemôžeme si to vynachváliť. Stačí doplniť o zelené vetvičky, prípadne prírodniny, ktoré nájdete pri prechádzke lesom a máte hotovo.

Jednoduché nápady z vetvičiek

Jednoduché, efektívne a lacné? To sú dekorácie z obyčajných vetvičiek. Dajú sa z nich vyrobiť štýlové svietniky. Stačí napríklad zviazať vetvičky okolo veľkej sviečky.

venec-z-prouti

Jednoduché vianočné dekorácie - originálny darček za pár eur

Dali ste si tento rok napríklad s kamarátkou alebo kolegom predsavzatí, že si tento rok vyrobíte nejakú drobnosť svojpomocne? Ozdoba na stromček v prírodnom štýle je ideálnym a lacným variantom. Vyskúšajte tu z nášho článku! Alebo vyskúšate niečo iné? Ponúka sa možnosť aj ďalších vianočných ozdôb DIY - napríklad malé drevené podložky z kmeňa stromu, na ktoré je možné maľovať akrylovými farbami, prípadne využiť metódu decoupage. Alebo skúste macramé – stačí napríklad omotať macramé priadzou drevené kruhy na záclonu. Pre skúsenejších máme zase perfektný návod na minimalistického vianočného anjelika.

andel-ze-dreva

Prírodné vianočné dekorácie nie sú len štýlovou ozdobou vašej domácnosti, ale taktiež sa jedná o ekologicky šetrné výrobky. Na konci Vianoc sa mnohí z nás nestačia čudovať, koľko odpadu vlastne vďaka Vianociam vyprodukujeme. Pomocou ekologických vianočných dekorácií, toto číslo výrazne znižujete. Ďakujeme!

Súvisiace články

Skráťte si čakanie na Ježiška

Ako vyrobiť adventný veniec z prútia

Tri úžasné recepty na vianočné pečivo bez zdobenia

5 originálnych tipov na ručne robené vianočné dekorácie

Starobylé vianočné tradície a zvyky

Skráťte si čakanie na Ježiška s adventným vencom

Skráťte si čakanie na Ježiška s adventným vencom

adventne-vence

Adventný svietnik z prútia patrí k Vianociam rovnako ako darčeky, kúzelná atmosféra a samozrejme aj dobré jedlo. Prvá adventná nedeľa sa blíži a už je tak najvyšší čas na výrobu vianočných vencov z prútia či drevených adventných svietnikov. Poďme si spoločne túto krásnu vianočnú dekoráciu vytvoriť!

V článku vám okrem jednoduchého postupu na štýlový adventný veniec prinášame tradičné aj netradičné nápady na zdobenie. Nájdete tu aj informácie ohľadom bezpečnosti a údržby venca, aby vám robil radosť čo najdlhšie.

Obsah:

Vyrobte si adventný veniec

Držíme sa vždy aktuálnych vianočných trendov. Máme pre vás ale nachystané aj univerzálnejšie riešenie v tradičnej kombinácii bielej, červenej a zelenej. Adventné vence z bieleho prútia navyše predstavujú univerzálne riešenie pre každého milovníka štýlovej jednoduchosti. Tiež fandíte severskému štýlu? Potom sú pre vás adventné vence z bieleho prútia ideálne riešenie. Skvele totiž ladí k hygge interiéru.

Ako vyrobiť vianočný veniec z proutí: Co budeme potřebovat?

  • Biely adventný veniec - prútený
  • Zelené smrekové vetvičky
  • Výrezy z preglejky s vianočnými motívmi
  • Tavná pištoľ
  • Zápichy na adventné sviečky (tie zaobstaráte napríklad v kvetinárstve)

adventny-veniec-priprava   adventny-veniec-vyroba   adventny-veniec-prirodny

Ako vyrobiť adventný veniec z prútia na stôl – postup

  1. Ako prvé si rozložíme, ako chceme mať na venci sviečky. Niekto sa drží tradičného rozmiestnenia do protiľahlých koncov, nebojte sa ale postaviť sviečky vedľa seba.
  2. Sviečky k prútenému korpusu na vianočný veniec pripevníme pomocou zápichov.
  3. Teraz na vianočné vence z prútia pomocou tavnej pištole pripevníme dekorácie. Rozhodne nesmú chýbať zelené smrekové vetvičky, ktoré pekne ladia k bielemu podkladu a navyše krásne voňajú.
  4. Pokiaľ máte radi severský štýl, svetlé odtiene a biela farba sú všetko, čo pre dekorovanie venca potrebujete. Milovníkom hygge odporúčame pripevniť tavnou pištoľou pár drevených výrezov z preglejky: typické nórske domčeky.
  5. Ak chcete naopak dodať venci výrazný vianočný prvok, dodajte mu červenú farbu. Stačí pridať vetvičku cezmíny, šípky, či klasickú červenú mašľu.

TIP NA ZÁVER: Zostalo vám viac tvorivého a dekoračného materiálu? Vytvorte si vianočný veniec na dvere z prútia a vykúzlite si zimnú atmosféru už pri vchode do vášho domova.

Symbolika nielen prútených adventných vencov

Vianočné vence z prútia majú silne zakorenené tradície. Zrejme pre vás nebude prekvapením, že odpočítavanie týždňov do Vianoc vzniklo kvôli zvedavým a natešeným deťom (údajne tento zvyk pochádza z nemeckého sirotinca). Veniec ako taký sa spája najmä so slnovratom, striedaním ročných období a kolobehom života všeobecne. Snúbi sa v ňom dávne učenie našich predkov spolu s prírodnými zákonmi.

Aké farby sa odpradávna spájajú s adventnými vencami?

  • Liturgickou farbou je v našich krajinách fialová, ktorá bola považovaná za farbu luxusu, výnimočnosti, pokánia aj vďačnosti. Štvrtá ružovkastá svieca značí nádej.
  • Protestanti naopak volili kombináciu červenej a zlatej ako symboliku života.
  • Anglikánska cirkev zase preferuje kráľovskú modrú, ktorá vyjavuje vodu ako atribút znovuzrodenia.
  • Piatou sviečkou, ktorá symbolizuje Kristovo vzkriesenie, mala vždy byť svieca biela (táto farba sa následne pre adventné sviečky najviac rozšírila do povedomia verejnosti).

adventny-veniec-biely

Aký materiál použiť na veniec?

  • Prútie patrí k našim najtradičnejším materiálom. S brezovými a vŕbovými prútikmi sa pomerne ľahko pracuje a na adventné vence z prútia sa preto hodí skvele.
  • Zelené vetvičky dostupných ihličnanov sa tiež viažu jednoducho a patria k tomu najdostupnejšiemu materiálu vôbec.
  • Drevo sa dá využiť všelijako - my najviac obdivujeme celé podložky z kmeňa stromu, ktoré poslúžia ako podklad pre minimalistický drevený adventný svietnik.
  • Slama/obilie sa hodí skôr na letné a jesenné vence. Pokiaľ ale preferujete boho štýl, tak vám nič nebráni vyskúšať si niečo netradičné.
  • Prírodniny – napríklad šišky, orechy, bobuľoviny, žalude predstavujú základ ľudového tvorenia na Vianoce a dodnes majú svojich skalných priaznivcov.

Chcete alternatívu prútených vianočných vencov? Inšpirujte sa!

Symbolika okrúhleho venca je nám viac než jasná. Hľadáte tento rok niečo naozaj originálne? Potom stavte na adventný svietnik - prútený, drevený či prírodný. Odpočítavať týždne do Vianoc môžete rovnako ako na venci a navyše môžete popustiť uzdu fantázii a nechať sa zlákať inakosťou.

  • Adventný svietnik z dreva v tvare jelenieho parožia

Jedinečný dizajn tohto adventného svietnika vás dostane svojou originalitou. Kombinujte so zelenou, vínovou a zlatou farbou, vďaka čomu získa táto vianočná dekorácia luxusný nádych.

adventny-veniec-parozie   adventny-veniec-paroh

  • Vianočný drevený adventný svietnik v svojej prirodzenej kráse

Ste fanúšikmi prírodného aranžmánu nielen na Vianoce? Potom vám určite nie je cudzí rustikálny štýl. Ozdobíte presne podľa vašich predstáv a môžete si byť istí, že bude vládnuť vášmu stolu.

adventny-veniec-cerveny

  • Minimalistický a moderný adventný veniec z dreva

Adventné vence z dreva majú severský hygge nádych, odolávajú zubu času a nikdy nevyjdú z módy. Stále populárnejšie sú veľmi jednoduché podložky z kmeňa stromu, ktoré vrelo odporúčame pre každého milovníka severského minimalizmu.

adventny-veniec-podlozka   adventny-veniec-svieca   adventny-veniec-seversky

Farba roku 2023 je Viva Magenta

Farbou tohtoročných Vianoc je Viva Magenta, ktorá značí energiu a radosť zo života. Fotografka a interiérová dizajnérka Tereza Sliwková o Viva Magenta hovorí: „Táto dynamická a svieža farba je pomyselným spojitkom medzi pestrou prírodou a digitálnym svetom, v ktorom žijeme. Je to farba sily a odvahy, ktorú v dnešnom svete potrebujeme viac ako inokedy. Tak prečo ju nepoužiť práve na vianočnú výzdobu?” My s Terezou úplne súhlasíme a dodávame, že dokonalú vianočnú súhru a dezinovú kôstku vytvoríme práve pomocou tejto optimistickej farby v spojení s tradičnými drevenými produktami. Nebojte sa preto využiť na vianočnú výzdobu aj niečo extravagantnejšie!

vanocni-truhlik

Vence pre kreatívne a umelecké duše

A kreatívnym a netradičným stvárnením vianočných dekorácií ešte nekončíme! Už vás nudí tradičná a stále sa opakujúca rovnaká vianočná výzdoba u vás doma? Nie je nič jednoduchšie, než ju jednoducho obmeniť a vymyslieť niečo, čo nikde inde nenájdete.

  • Origami veniec ocenia najmä milovníci minimalizmu.
  • Etno veniec s boho prvkami sa hodí to bohémskych interiérov.
  • Moderné farebné prevedenie ako napríklad kombinácia čiernej a šedej so zlatou, či kombinácia fialových farieb s temne modrou vytvorí výnimočné prevedenie adventného venca.
  • Veniec z papierových ruličiek toaletného papiera - pozvite na tvorenie deti a uvidíte, čo kreatívneho dokážete vytvoriť.

Bezpečnosť na prvom mieste

Pozor na sviečky

Hasiči v období adventu zažívajú pomerne perné dni a vychádzajú do vianočne ozdobených domovov hasiť nejeden požiar. Dobrovoľný hasič Daniel preto pripomína: „Ľudia nesmú zabúdať, že zapálená svieca je už forma otvoreného ohňa. Zvýšená bezpečnosť je teda na mieste. Rovnako každému zdôrazňujeme, že nikdy nesmieme opustiť miestnosť a byt, keď doma horí sviečka!”

Dbajte na umiestnenie

Pokiaľ chceme na adventnom venci zapaľovať sviečky, je veľmi dôležité zvoliť vhodný priestor. Rozhodne veniec neumiestňujeme na okno pod závesmi či záclony, v blízkosti televízie a ďalších elektrospotrebičov.

Pozor na ostré predmety a bodec na sviečky

Obzvlášť domácnosť s deťmi a zvieratami by mala dávať pozor na ostré predmety. Na vencoch často nájdeme bodce na sviečky, ale aj klince na dekorácie. Tými si môžu deti aj zvieratá ublížiť.

Nezabúdajte na údržbu a vhodné skladovanie

  • Pokiaľ máme na venci živé kvety, pravidelne veniec striekame vodou.
  • Vyberáme trvácnejšie materiály - napríklad sušené kvety, ovocie, šišky a bobule.
  • Skladujte na suchom mieste bez priameho slnečného svetla.
  • Po sezóne odstrojíme všetky dekorácie a vence z prútia kefkou dobre očistíme od prachu a nečistôt.
  • Zabalíme do novinového papiera, ktorý čiastočne pohlcuje vlhkosť (je preto oveľa lepší ako mikroténové vrecko).
  • Uložíme do drevenej debny.

cisteni-vence   ulozeni-vence

Pre viac nápadov na vianočnú výzdobu do domácnosti sledujte náš Pinterest, kde okrem originálnej inšpirácie nájdete napríklad aj cenné rady, ako upliesť prútený adventný veniec, či ako ukladať vianočné ozdoby a dekorácie.

Súvisiace články

Adventný veniec na dvere - vyrobte si originálnu dekoráciu
5 originálnych tipov na ručne robené vianočné dekorácie
Adventný kalendár s vôňou dreva
6 jednoduchých krokov na výrobu vianočného kvetináča