AKCIA: Zaobstarajte si vyvýšený záhon alebo pieskovisko so zľavou až 15 %

Ako vyrobiť drevenú posteľ z paliet

postel-z-paliet

Výber postele nie je práve najjednoduchšou záležitosťou. Pokiaľ chcete mať posteľ presne podľa vašich predstáv a ešte k tomu aj niečo ušetriť, tak odporúčame vlastnú výrobu drevených postelí. Prinášame vám jednoduchý návod na výrobu drevenej postele z paliet svojpomocne. Okrem zaručeného návodu nájdete v článku aj tipy na originálne nočné stolíky z masívu, ale aj zaujímavú inšpiráciu.

Výroba drevených postelí

Postel z paliet zvládne aj úplný začiatočník. Pozrite sa na jednoduchý návod a nezabudnite ani na nočné stolíky z borovice, alebo smreku, ktoré skvele doplnia minimalistický ráz vašej novej spálne. Alebo snáď nočný stolík z dreva vymeníte za štýlovú drevenú debničku?

Čo budeme potrebovať

 • palety
 • klince
 • kladivo
 • hoblík, brúska, alebo šmirgľový papier – najlepšie všetko
 • lak
 • píla

Postup

 1. Prvým krokom je dôkladné meranie, záleží akú veľkú posteľ chceme mať a podľa toho vyberieme určitý počet paliet.
 2. Palety si podľa potrieb upravíme na požadovanú dĺžku.
 3. Odstránime z paliet všetky prebytočné kovové skrutky, spony a klince. Pokiaľ vám nejaký klinček nejde vytiahnuť, tak ho aspoň poriadne zatlčte, aby hlavička nijako nevyčnievala. 
 4. Najdôležitejšie je palety dokonale zbrúsiť do hladka, aby z nich nevyčnievali žiadne triesky. Hrany dôkladne zarovnáme hoblíkom a následne aj brúsnym papierom pre dokonale hladký povrch.
 5. Brúska nám potom bude nápomocná najmä na vrchné dosky, kde taktiež musíme vytvoriť príjemný povrch bez akýchkoľvek triesok a iných nedokonalostí. 
 6. Posteľ následne zostavíme pomocou klincov, alebo skrutiek.
 7. Ohľadne posledných úprav postele máte hneď niekoľko možností. Palety môžete natrieť lazúrou, krycou farbou, či bezfarebným lakom. Odvážnejší môžu palety opáliť.

postel-z-paliet-vyroba   vyroba-z-paliet

Vylaďte dizajn pomocou štýlových drevených nočných stolíkov

Svoju vysnívanú posteľ, ku ktorej ste priložili ruku k dielu už máte, ale stále vám niečo v spálni chýba? Môžete vyskúšať netradičný nočný stolík, ktorý vám k drevenej posteli bude ladiť. Veľmi jednoduchou a lacnou záležitosťou je drevený nočný stolík zostavený z drevenej debničky. Potrebovať na to budete len drevenú debnu, ktorú kvôli vyššej stabilite pripevnite buď k stene alebo rovno k posteli. Okrúhly nočný stolík hravo vykúzlite z dreveného klátu, ktorý len podčiarkne rustikálny ráz vašej spálne

Do akého interiéru sa hodí nábytok z debničiek a paliet

 • Študentský byt.
 • Moderné a minimalistické bývanie.
 • Rustikálny domov.
 • Chata, či chalupa, kde nechte investovať príliš peňazí do nábytku.
 • Bohémovia tiež ocenia niečo netradičné, čo sa v ich originálnom byte bude vynímať.

postel-z-paliet   palety-v-interieri

Spálňa v drevenom duchu

Spálňa by mala byť miestom odpočinku, relaxácie a úplného uvoľnenia, aby ste mohli načerpať silu do ďalších dní. Čo by v spálni nemalo chýbať?

 • Dostatok svetla – či už toho aktívneho, alebo sa zamerajte na osvetlenie. 
 • Svetlé a púdrové farby majú na našu mysel upokojujúci účinok, pokiaľ ale máte radi farby, tak sa môžete zamyslieť aj nad modrou alebo fialkovou doplňujúcou farbou. Vačšina odborníkov sa zhoduje, že vyhnúť by ste sa mali iba červenej farbe.
 • Príjemné a oku lahodiace dekorácie nesmú chýbať. Myslite na vhodné materiály – drevo, prútie, ratan a iné prírodniny majú na naše zmysly upokojujúce účinky.

Viete prečo by ste do spálne mali pustiť viac dreveného materiálu, ako je napríklad v inych miestnostiach?

Podľa štúdií kanadského drevárskeho inštitútu FPInnovations, zaštítenom univerzitou British of Columbia, pôsobia drevené výrobky na naše telo aj zmysly pozitívne a výrazne znižujú SNS (sympatický nervový systém), ktorého zvýšená aktivita spôsobuje stres. Najväčší úspech dreva v interiéri je teda jeho účinný boj so stresom, ktorý výrazne odbúrava, a to je presne to, čo od spálne očakávame – prístav plný pohody, relaxácie a najmä miesto, kde stres a problémy nemajú žiadnu šancu.

dreveny-interier

Pokiaľ hľadáte inšpiráciu na dokonalú spálňu, drevené dekorácie vhodné k ozdobeniu interiéru, alebo sa chcete pozrieť na ďalšie DIY postupy práce s drevom, tak pozrite na náš Pinterest, kde sa to skvelými nápadmi iba hemží.