AKCIA: Kúpte si vyvýšený záhon, pieskovisko alebo ležadlo so zľavou až 15 %

Ako vyrobiť drevený stôl

stol-z-debniciek

Konferenčný stôl z dreva nie je vždy lacnou záležitosťou a láska k drevenému nábytku sa vám tak môže značne predražiť. V dnešnom článku vám prinášame návod, ako vyrobiť stôl z dreva svojpomocne tak, aby čo najmenej utrpala vaša peňaženka a zároveň bol výsledok originálny a štýlový.

Výroba dreveného stola

Začnite s výrobou dreveného stola aj hneď!

Čo budeme potrebovať

Postup

 1. V prvom rade je potrebné každú drevenú debničku brúsiť do hladka. Na hrubé brúsenie použijeme oceľovú kefu prípadne elektrickú brúsku. Šmirgľovým papierom vo vyššej zrnitosti následne finálne dobúsime pre dokonale jemný povrch.
 2. Debničky teraz natrieme požadovanou farbou, či moridlom. Odporúčame náter zopakovať minimálne dvakrát pre lepší efekt. Pri následnom schnutí farby sa riaďte pokynmi výrobcu. 
 3. Už zaschnuté debičky (predpokladajme, že po 24 hodinách od nánosu farby) k sebe postavíme bokom, ako vidíte na obrázku nižšie.
 4. Následne zlepíme debničky k sebe vhodným lepidlom – pokiaľ stôl z dreva budete umiestňovať v interiéri, tak vám bude stačiť lepidlo na drevo o disperzii č. 2. V prípade, že si chcete byť istí, že na stôl z debničiek máte správne lepidlo prečítajte si jeden z našich predchádzajúcich článkov, kde sa lepením dreva dôkladne zaoberáme.
 5. V tejto fáze k sebe drevené debničky priskrutkujeme.
 6. Uprostred vám vznikne diera, ktoré sa dá využiť ako originálna dekorácia, či ďalší odkladací priestor. 
 7. Zmontované drevené debničky teraz položíme na drevenú preglejku, rám, či dosku z dreva (veľkosť sa odvíja od použitých debničiek) a priskrutkujeme. 
 8. K drevenému stolu je možné potom ľahko pripevniť napríklad kolieska, záleží len na vašich preferenciách. 
 9. Na hotovom stole prípadne upravíme nerovnosti a doplníme o vhodné drevené dekorácie.

Výhody nábytku z debničiek

Nábytok z dreva má množstvo skvelých výhod a okrem vzhľadu, vône a príjemného pocitu oceníte aj jeho praktické vlastnosti. Poznáte ale všetky prínosy nábytku z drevených debničiek, ktorý obsahuje všetky klady dreva a má ešte niečo navyše?

 • Môžete sa pohrať s rozložením – skvele sa hodí napríklad do asymetrických priestorov, podkrovných izieb alebo jednoducho tam, kde potrebujete zužitkovať kúsok miesta navyše.
 • Nízka cena je rozhodne najväčším lákadlom, prečo sa po tomto drevenom nábytku obzerať.
 • Vyznačujú sa ľahkosťou a jednoduchou manipuláciou – zostavenie takého nábytku zvládne aj ten, kto si s manuálnou prácou práve netyká.
 • Vďaka už spomínanej ľahkosti a variabilite sa ľahko upravujú – môžete ich natrieť akrylovou farbou (na trhu je skutočne široká škála farieb), či opáliť, nevšedne vyzerá aj natretie tabuľovou farbou a prípadný nápis.

polica-z-debniciek   stolik-z-debniciek

Do akého interiéru sa nábytok z debničiek hodí?

Nábytok z debničiek sa hodí do každého typu interiéru. Minimalistický štýl bývania ocení vzdušnosť, romantický zasa variabilitu a prípadnú možnosť výzdoby podľa vlastných predstáv. Vôňa dreva je taktiež typická pre rustikálny štýl, kde masívny drevený stôl určite uplatníte. Jemnú farbu prírodných materiálov uplatňujú vo svojich domovoch aj milovníci urban jungle štýlu a škandinávskeho hygge.

Na čo všetko sa drevené debny dajú použiť?

Drevené debny majú široké využitie, v jednom našom článku dokonca nájdete viac ako 10 skvelých tipov, ako s debničkami naložiť.

 • Závesný drevený kvetináč
 • Záhradný drevený nábytok
 • Kvetináče, drevené hrantíky a iné kvetinové dekorácie na záhradu aj balkón
 • Drevený regál do kuchyne, špajze aj pivnice
 • Nočné stolíky, ktoré ladia k rustikálnemu, minimalistickému aj romantickému štýlu bývania
 • Pelechy pre psov a mačky
 • Drevený konferenčný stôl
 • Štýlová drevená knižnica presne podľa vašich predstáv

Hľadáte inšpiráciu na nábytok z drevených debničiek? Sledujete náš Pinterest, kde sa to len tak hemží skvelými nápadmi, ako v domácnosti uplatniť drevené debničky a mnohé ďalšie výrobky z dreva.