Prútené dekorácie návod: Veľkonočný veniec
Cítite jar vo vzduchu? Potom nie je nič ľahšie, než jeho vôňu a energiu vniesť aj do svojho domova. Veľmi efektívne sa v tomto ohľade javia výrobky z prútia, ktoré nielen že interiér zútulnia, ale dodajú mu ten pravý jarný nádych a čarovnú hygge atmosféru.
Ako vyrobiť veľkonočný veniec z prútia?
K jari neodmysliteľne patrí aj Veľká noc, ktorá je presýtená farbami, jarnými dekoráciami, a výborným jedlom. Tiež sa vždy na jar tešíte, pretože si konečne domov môžete obliecť do farieb a využiť prírodné prvky pre svoje umelecké tvorenie? Rovnako ako k jari patrí Veľká noc, tak Veľkej noci pristanú vence z vŕbového prútia, bez ktorých si veľkonočnú výzdobu ani nevieme predstaviť. Poďte si jeden taký s nami upliesť.
Čo budeme potrebovať
- Vŕbové prútiky
- Tavnú pištoľ
- Drôtik na zviazanie
- Záhradnické nožnice
- Ozdoby na dokončenie
Veľkonočný veniec z prútia: návod
- Vzhľadom na to, že je momentálne sezóna, tak najlepšie je použiť vŕbové prútiky začerstva ihneď po odrezaní.
- Nastrihame si rovnako dlhé vŕbové prútie, ktoré následne očistíme od prebytočného lístia.
- Z najdlhšieho sľahúňa vytvoríme okrúhly základ, konce zviažeme tenkým medeným drôtikom.
- Na základ následne namotávame jednotlivé vŕbové prútiky, podobne ako by sme napríklad namotávali špagát na ceruzku alebo vlasy na kulmu.
- Koniec vždy poriadne zafixujeme a vpletieme do už vytvoreného základu.
- Môžete popustiť uzdu fantázii a pliesť veniec na viacero spôsobov, alebo si hrúbku prispôsobiť presne podľa svojho gusta.
- Teraz stačí prútenú dekoráciu len štýlovo ozdobiť.
Tip na záver: Ak pletieme z prútia prvýkrát, tak môžeme zvoliť aj veľmi jednoduchý začiatočnický variant. Prúty len tak naukladáme k sebe a zviažeme do vajcovitého tvaru, čím vznikne netradičná dekorácia vhodná napríklad na zavesenie na bránku.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Čím veľkonočný veniec ozdobiť?
Veľkonočné vence môžete ozdobiť akokoľvek sa vám páči. Prútený veniec sa pýši veľkou variabilitou a parádu urobí ako v modernom, tak rustikálnom, aj boho interiéri. Stačí sa len zamerať na vhodné doplnky.
- Čerstvé aj sušené kvety
- Škrupiny vajec
- Drevené vajíčka, ktoré navyše môžete ozdobiť (napríklad pomaľovať akrylovými farbami, alebo na ne vypáliť jemné motívy v boho štýle)
- Čipka a iné ozdobné textílie
- Divoké bobule, šišky, orechy, čerstvé mačičky, či akékoľvek iné dekorácie zo samotného lona prírody
História pletenia jarných vencov z prútia
Veniec patrí k najčastejším, ale aj najstarším vytvoreným dekoráciám, ktoré sprevádzajú ľudstvo už od prvých civilizovaných národov. Prvé zachované zmienky nájdeme už v Mezopotámii a Egypte. Objavuje sa naprieč všetkými národmi, náboženstvami i kulturami. Symbolika venca v prvom rade súvisí s náboženstvom daného kraja. V súčasnosti je veniec najčastejšie spájaný s kresťanstvom a symbolizuje večný život Ježiša Krista. Stal sa tak neodmysliteľnou súčasťou Veľkej noci a pletenie prútených dekorácií, košov i vencov patrí k našim dodnes s láskou dodržiavaným tradíciám.
Čo keď…
… síce milujete tvorenie a obzvlášť jarná výzdoba vám dodáva presne tú pozitívnu energiu, ktorú po dlhej zime potrebujeme, ale nehovorí vám nič pletenie dekorácií z prútia? Návod na pletenie teda s prehľadom ignorujte a pozrite sa na našu ponuku prútených vencov, ktorá sa pýši širokou škálou veľkostí, tvarov i farieb. Nájdete tu vence v tmavom, prírodnom, ale aj svetlom prevedení. Polotovar už máte, teraz vás čaká tá príjemnejšia tvorivá časť – zdobenie. Tak smelo do toho!