AKCIA: Kúpte si vyvýšený záhon, pieskovisko alebo ležadlo so zľavou až 15 %

Vyrobte si vtáčiu búdku

nahledova-ptaci-budka

Vtáčiu búdku určite ocenia všetci vtáčiky, ktorí majú problém si v zimných mesiacoch obstarať dostatok potravy. Navyše skvele doplní vašu záhradu a keď sa pustíte do jej výroby, budete mať o zábavu aj odpočinok postarané. S deťmi potom cez zimu môžete sledovať, akí vtáci vás navštevujú.

Návod na drevenú vtáčiu búdku

Výroba drevenej vtáčej búdky vyžaduje len pár súčiastok a trochu zručnosti. Budete potrebovať:
  • drevené dosky široké minimálne 12 cm
  • skrutky alebo klince
  • skrutkovač a kladivo
Rovnako široké dosky zrežte tak, aby ste mali:
  • dosku dlhú 30 cm
  • dosku dlhú 25 cm
  • 2x skosenú dosku s dĺžkou strán 25 a 30 cm
  • štvorcovú dosku na dno
  • obdĺžniková doska na strechu

Rozmery sú iba orientačné a odvíja sa aj od veľkosti dna, respektíve druhu vtáčika. Do kratšej dosky vyrežeme otvor, kadiaľ môžu vtáky vletieť do kŕmidla. Teraz už stačí dosky pospájať, ako vidíte na obrázku.

ptaci-budka-navod

Návod na vtáčie kŕmidlo z dreva

Jednoduchšia verzia je potom drevené kŕmidlo. Nie je potrebné toľko vymeriavať a na základné krmítko budete potrebovať len 4 dosky, ktoré stlačíte alebo zoskrutkujete dohromady. Kŕmidlo nie je vhodné pre každého vtáka, ale napríklad kos alebo drozd, ktorí stavajú hniezda v stromoch, si s ním vystačia.

O trochu zložitejší variant bude so strieškou z 5 dosiek. Namiesto dvoch plných strán môžete použiť 4 podstavce, kŕmidlo potom bude prístupné zo všetkých uhlov.

Ďaľšie vtáčie búdky

Nechcete sa púšťať do práce s drevom? Ako kŕmidlo dočasne poslúži aj najrôznejšie veci, ktoré nájdete doma. Starý kvetináč, hrnček, aj rôzne obaly od potravín. Na našom e-shope si potom môžete vybrať búdky aj kŕmidlá z dreva a v zime ich len udržiavať.

sykorka-v-ptaci-budce

Rozmery vtáčej búdky

Aká veľká by vtáčia búdka mala byť? Záleží na druhu vtáčika, pre ktorého búdku staviate. Tie najmenšie potrebujú búdku s dnom o veľkosti 12×12 cm, pre väčšie vtáčiky bude potrebná aj búdka so základňou 30×30 cm.

Ďalším dôležitým rozmerom je potom veľkosť vletového otvoru. Opäť záleží na druhu vtáka a čím väčšia búdka, tým väčší je aj otvor. Najmenší začínajú na cca 3 centimetroch.