AKCIA: Záhradné hry so zľavou až 15 %

Záhradníkov kalendár, diel 1.: Predpestovanie na parapete

predpestovanie-v-debnicke

Marec je ideálnym mesiacom pre začiatok záhradničenia. Niektoré mrazuvzdorné rastliny sa dajú zasadiť už rovno von na záhon. Teplomilné rastliny, ako je napríklad paradajka či paprika, však na svoj rast potrebujú viac tepla. Zároveň predpestovanie doma na parapete odporúčame všetkým, ktorí so zahradničením ešte len začínajú. Poďme sa spoločne pozrieť na hlavné zásady predpestovania. Následne už stačí vaše výtvory zasadiť do záhradných hrantíkov – drevených, či v prípade zeleniny von na záhradu.

Plánujte, plánujte a plánujte

Väčšina nadšených záhradníkov nedlho po Vianociach cíti predjarný záhradnícky nepokoj. Ide dokonca o vedecky popísaný fenomén! Pestovanie vlastnej zeleniny a okrasných kvetov chce ale jasný plán a kalendár, ktorý uspokojí vášne skúseného záhradkára a povzbudí nadšeného nováčika.

  1. Najprv si dobre premyslite, čo chcete sadiť. Obmedziť by sme sa mali na základné druhy a neexperimentovať, odporúčame preto uhorky, papriky a paradajky.
  2. Na parapete si urobíme dostatok miesta, zvolíme teda také okno, kde nie je príliš priameho svetla, ale ani tma. Tiež je potrebné myslieť na to, že 10 malých sadeníc paradajok budeme po čase presádzať, čo si vyžaduje viac miesta. Paradajky a iná zelenina u vás na parapete bude prebývať minimálne do mája.
  3. Urobíme si súpis všetkého, čo budeme potrebovať. V našom zozname nesmú chýbať semienka rastlín, vhodná zemina, nádoby na klíčenie (niekto používa aj tégliky od jogurtu, prípadne môžete zaobstarať vlastné parenisko, či iné sadbové médium) a drevený kvetináč na presadenie.
  4. Riaďte sa overeným záhradníckym kalendárom, aby sme vedeli, čo v ktorý čas sadiť. Napríklad vo februári je už čas zasadiť papriky. V marci nasleduje zvyšok rastlín (paradajky, baklažány, šaláty, bylinky, cukety, hrášok…). Záhradnícky kalendár sa dá ľahko zohnať na internete, v záhradníctve, ale aj špecializovaných e-shopoch.
  5. Berieme do úvahy vhodných „susedov“. To platí najmä pri presádzaní do väčších kvetináčov, hrantíov, či záhona. Niektorým rastlinám sa jednoducho darí lepšie v blízkosti vhodného rastlinného suseda. Naopak vedľa niekoho doslova chradnú. Napríklad vedľa jahody chradne karfiol, cibuľa si „nerozumie“ s hrachom a paradajky nikdy nevysádzajte u kapustovitých plodín. Skvele si spolu naopak rozumejú napríklad zemiaky s kôprom, cibuľa s repou, či reďkovky s uhorkami.
  6. Začíname bylinkami, zelenou vňaťou, žeruchou a podobnými rýchlo rastúcimi a ľahko pestovateľnými rastlinami, ktoré vám čoskoro urobia radosť. Tie môžeme predpestovať, ale aj sadiť rovno do dreveného záhradného kvetináča.
  7. Ak chceme mať drevené hrantíky na balkón krásne a plné farieb, tak sa nemusíme venovať iba predpestovaniu zeleniny, ale aj kvitnúcim kultivarom. Zamerajme sa pri následnom presádzaní aj na zvolené nádoby a hrantíky. Okrasné hrantíky sú už samy o sebe dekoráciou, ale tie drevené dodajú vášmu balkónu šmrnc.
  8. Záhradné doplnky a náčinie máme vždy po ruke a na svojom mieste. Zaručene si tým prácu urýchlime.

vysadba-do-debnicky   cedulky-na-bylinky   cedulky-na-bylinky-v-debnicce

Čomu sa vďaka plánovaču vyhneme?

  • Prehnanému záhradníckemu nadšeniu – väčšinou to dopadne tak, že niektoré druhy nadšenci zasadia príliš skoro.
  • Zabudnutým zásobám – potom sa nám doma hromadí zbytočne prejdené osivo.
  • Experimentom – nemusíme hneď pestovať melóny, či kiwi.
  • Stále rovnaké chyby – nepodarilo sa nám vypestovať niečo vlani, preto to tento rok chceme skúsiť znova. Niekedy ale nie je pre niektoré druhy vhodné prostredie priamo u nás doma.

Aké druhy rastlín vysievať

Pokiaľ so záhradničením začínate, tak sa všeobecne odporúča zamerať sa na základné a ľahko pestovateľné druhy ako je napríklad šalát, špenát, reďkovky, hrášok ale aj mrkva, cuketa, či tekvica. Všetky spomínané druhy sú na pestovanie veľmi nenáročné.

Pokiaľ si napriek tomu neveríme a chceme naozaj začať tým najjednoduchším, tak sa zameriame na bylinky. V správnom drevenom kvetináči na bylinky zvládne pestovanie úplne každý. Ak navyše doplníme hrantíky o menovky na bylinky, tak z nás o chvíľu budú skutoční odborníci.

predpestovanie-semena   vysadba-semen-doma

Používajte správne nádoby

V prvom rade sa musíme zamyslieť nad tým, akým spôsobom chceme predpestovanie vykonávať. Pozornosť venujeme správnemu substrátu, ale aj sadbovaciemu médiu. Správny typ substrátu nám určite poradia v záhradníctve. Každá zemina sa totiž hodí na niečo iné. Čo sa týka sadbovacích nádob, tak tie sa líšia veľkosťou aj počtom jednotlivých buniek, rovnako aj silou plastu. Sadbovače z tenšieho plastu sú náchylnejšie na zničenie (prasknuté bunky môžu aj nenávratne zničiť korene rastliny) a tiež sa ich doba využitia počíta zhruba na 1-2 sezóny. Hrubostenné sadbovače vydržia pri šetrnom zaobchádzaní podstatne dlhšie. Nezabúdajte si dostatočne vopred zaobstarať aj vhodné kvetináče, ale napríklad aj ceduľky na bylinky na neskoršie presádzanie.

Základné rady výsadby na parapet

  • Semienka vždy namáčame. Najlepšie samozrejme v niečom z prírodného materiálu (napr. drevenej miske). Už sa vám určite stalo, že ste zasadili semienka rastlín a tie nakoniec vôbec nevzišli. Je to najmä kvôli tomu, že príroda sa poistila proti omylu, aby rastliny nezačali klíčiť po jednom vlahom daždi a jednoducho si počkali na svoj čas.
  • Semená vysievame dostatočne hlboko (záleží na jednotlivých semienkach). Menšie stačí vysiať na povrch a prekryť slabou vrstvou zeminy. Väčšie sadíme hlbšie.
  • Pri predpestovaní dbáme na dostatočnú teplotu. Najmä teplomilné rastliny ako sú papriky a paradajky predpestovanie na parapete vyžadujú, pretože nikdy nevzídu v chladnejšom prostredí.
  • Ako už bolo spomenuté vyššie, tak podľa svojich preferencií zvolíme vhodné sadbovacie médium.
  • Dbáme tiež na to, akú zeminu vyberáme. Každá rastlina totiž potrebuje iné prostredie na klíčenie a následný rast.
  • Pokiaľ semienka naklíčime vo vode, tak následne vždy sadíme tak, aby výhonok (už zárodok korienku) vždy smeroval dole do zeminy a nie nahor.
  • Moja babička vždy hovorila, že von do drevených kvetináčov, či rovno do vyvýšených záhonov presádzame rastliny až po troch zmrznutých (12. mája). Rada vám odporúčam to isté.

predpestovanie   bylinky-v-debnicke

Nebojte sa k vášmu novému koníčku prizvať aj deti. Činnosť to pre nich bude zábavná, ale aj poučná. Zaobstarajte si domov detské záhradné náčinie a uvidíte, ako sa do pestovania vaše ratolesti pustia s vervou im vlastnou.V ďalšom diele Záhradníkovho kalendára sa budeme venovať vyvýšeným záhonom a dreveným kvetináčom na kvety. Pokiaľ teda chcete poznať ich výhody aj nevýhody, nezabudnite, že na našom blogu pre vás máme vždy len tie najužitočnejšie informácie.