Zaobstarajte darček na mieru pre každú príležitosť ❤️ Gravírovanie a potlač dreva v cene.

Záhradníkov kalendár, diel 4.: Čo a kedy sadiť do vyvýšených záhonov

vyvysene-zahony-na-zahrade

Naposledy sme si ukázali, ako zložiť drevený záhon. Teraz sa zameriame na vysadenie drevených záhonov vhodnými sadenicami. Práca na záhrade je úžasne relaxačnou záležitosťou, ku ktorej môžete pozvať aj deti. Zaobstarajte svojim ratolestiam detské záhradné náradie a jarná zábava na záhrade môže začať!

Produktívne poradie rastlín vo vyvýšených záhonoch

Akú pôdu zvoliť?

Väčšina rastlín v našom podnebí nemá špeciálne nároky na pôdu, ale existuje zopár výnimiek. Ide najmä o kyslomilné rastliny ako sú napríklad čučoriedky, alebo levandule, ktoré ocenia piesčitú pôdu. Nie že by sa levanduli inde nedarilo, ale ak do pôdy pridáte piesok, tak si môžete byť istí nádherným výsledkom. A ako teda nakombinovať pôdu v záhonoch? Zeleninové záhradky si vystačia s vrstvou kompostu a univerzálnym substrátom, ktorý potom následne prispôsobujeme potrebám  jednotlivých typov, či skupín rastlín.

vyvyseny-zahon

Aké rastliny do dreveného záhonu vysádzať?

Zamerať by sme sa pri výseve mali na to, alé nároky na živiny požadované rastliny majú. V praxi to znamená, že by sme si záhon mali rozdeliť na 3 základné diely, o ktoré sa budeme  v zásade starať odlišným spôsobom. Práve podľa nárokov na živiny by sme do týchto dielov mali aj zasadiť plodiny, ktoré majú patričné nároky na pôdu. Poďme sa teraz pozrieť na rastliny jednotlivých tratí.

Rastliny prvej trate

Ide o také plodiny, ktoré sú na pestovanie pomerne náročné. Táto skupina vyžaduje organické hnojenie a zvýšenú zálievku počas celého vegetačného obdobia. K rastlinám prvej trate radíme kaleráb, karfiol, baklažán, skoré zemiaky, brokolicu, zeler, ružičkový kel, kapustu a kukuricu.

Rastliny druhej trate

Do druhej trate je zaradená zelenina, ktorá má vysoké nároky na obsah humusu v pôde. Naopak jej vôbec neprospieva hnojenie organickými hnojivami. Patrí tu pór, cesnak, cibuľa, pažítka, mrkva, petržlen, reďkev, červená repa, mangold a šalotka.

Rastliny tretej trate

Nemajú v obľube príliš vysoký obsah dusíka v pôde. Sadíme prevažne do nehnojenej pôdy a to minimálne po dvoch rokoch od posledného hnojenia. K rastlinám tretej trate sa radí hrach, fazuľa, bôb, špenát a šalát. Tieto rastliny vrelo odporúčame vysádzať hneď v prvom roku.

vyvyseny-zahon-vysadba   vyvyseny-zahon-pazitka   vyvyseny-zahon-detail

Príklady ideálnych kombinácií

A pamätajte: menej je niekedy viac! Zbytočne zložité kombinácie sú niekedy na obtiaž.

Paradajka – paradajku kombinujte s mrkvou alebo repou, skvele ladí s bazalkou (tá ochráni paradajky pred škodcami, ale aj plesňami), šalátom, cesnakom, kapustou aj cibuľou. Naopak sa vyhnite kôpru.

Cibuľa – môžete sadiť spoločne s kôprom, cesnakom a majoránom. Nekombinujte s hrachom, skorými zemiakmi a fazuľami.

Cesnak – k cesnaku vysaďte paradajky, mrkvu, kôpor (ďalej od paradajok) a šalát. Pozor ale, cesnak sa príliš neznesie s hrachom a fazuľou.

Zeler – k zeleru sadíme paradajky, uhorku, hlúboviny, špenát aj rôzne druhy šalátu.

Kukurica – je pomerne náročná na miesto, vysádzajte s fazuľou a prípadne nejakou bylinkou (pažítka, petržlenová vňať, ligurček – ten navyše dezinfikuje).

Paprika – ideálny je pre ňu výsev s hrachom, cibuľou, paradajkami a bazalkou. Neodporúča sa spojenie s fazuľami a hlúbovinami.

drevena-debnicka-kvetinac

Čím nikdy nespravíte chybu? Ak so záhradničením ešte len začínate, tak môžete pokojne celý záhon vysadiť bylinkami. Tie sú na pestovanie nenáročné a v pôde sú neutrálne, preto sa nemusíte nasledujúci rok báť tam vysádzať čokoľvek iné. Čo ale s bylinkami? Zasadiť ich môžete napríklad do záhradných hrantíkov. Drevený záhradný kvetináč navyše zapríčiní, že sa vám bylinky nebudú príliš rozliezať (čo v prípade, že im ponecháme celý záhon, povedať nemôžeme). Nezabúdajme na menovky na bylinky – vo chvíli, keď je záhon husto porastený, vám ceduľky na bylinky pomôžu rozoznať jednotlivé druhy.

Náš tajný tip na záver: Piaty rok by si mal záhon trochu oddýchnuť. Čo z neho urobiť štýlovú drevenú dekoráciu? Vysádzajte ho nenáročnými kvetmi a doplňte o drevené výrobky a iné dekorácie a ďalší rok môžete smelo pokračovať.

bazalka-cedulka   bazalka-petrzlen-bylinky

Ako pečovať o rastliny vo vyvýšených záhonoch

Vyvýšené záhony majú veľa výhod, ale od klasickej zeleninovej záhradky sa mierne líšia. Pozrime sa na to, ako o rastliny v záhone správne pečovať.

  1. Každý rok treba nasypať zeminu, pretože tá v priebehu roka pomerne výrazne klesá, ako sa pomaly rozkladajú zvyšky zeleniny a iných rastlín.
  2. Pokiaľ panuje veľké teplo a sucho, tak vyvýšené záhony potrebujú viac vlahy, pretože pôda v nich nevie vodu natiahnuť toľko ako v klasických záhonoch.
  3. Vyvýšené záhony sú vhodné takmer pre všetky druhy zeleniny. Neodporúčajú sa iba plodiny náročné na priestor (napr. tekvica).
  4. Pôdu vo vyvýšenom záhone je potrebné pravidelne vyživovať, prípadne si dávať pozor na to, aké rastliny sadíme (niektoré rastliny sa totiž vzájomne podporujú). Prípadne sadíme podľa potreby živín jednotlivých plodín.
  5. Venujeme pozornosť potrebám rastlín a vysievame v čase, keď je to pre nich najvhodnejšie (napr. cesnak pred zimou, jahody začiatkom jari a väčšinu druhov zeleniny po troch zmrznutých).
  6. Ak máte viacročnú rastlinu, ale rozhodli ste sa na ďalší rok zasadiť namiesto nej niečo iné, tak využite väčšie záhradné kvetináče, do ktorých rastliny presadíte.

Vyvýšené záhony nemusíte ale využívať len na pestovanie zeleniny. Krásnu drevenú dekoráciu na záhradu vytvoríte aj pomocou dreveného záhonu v kombinácii s okrasnými kvetinami. Niektoré kvitnúce kultivary navyše výrazne podporujú dobré klíma na záhrade. Napríklad nechtík bojuje proti plesniam, vonné kvety zase odpudzujú škodcov a to vrátane komárov! Skvele sa na vyvýšených záhonoch vyníma napríklad levanduľa, či slnečnica, ale aj tradičné lúčne kvety na čele so sedmokráskou a vlčím makom.