AKCIA: Kúpte si vyvýšený záhon, pieskovisko alebo ležadlo so zľavou až 15 %

Lifestyle, Strana 2

Dotyk dreva za skvelú cenu

Dotyk dreva za skvelú cenu

nahledovy-povanocni-vyprodej

Dostali ste pod stromček peniaze, aby ste si mohli zaobstarať niečo podľa vlastného vkusu a priania? Potom nijako neotáľajte! Povianočný výpredaj je tu a má obmedzenú platnosť. získajte svoj vysnívaný kúsok za najlepšiu cenovú ponuku na trhu.

Čo vás čaká a neminie v povianočnom výpredaji na ČistéDrevo.sk? Samozrejme, že naše najobľúbenejšie produkty, doplnky do domácnosti aj funkčné predmety. V článku sa dozviete všetko potrebné, aby ste exkluzívne zľavy nezmeškali.

Obsah

Čo môžete očakávať

Povianočný výpredaj na ČistéDrevo.sk bude prebiehať od 25. decembra do 7. januára. Nenechajte si ujsť svoje obľúbené výrobky, ktoré pre vás máme pripravené až s 56 % zľavou. Na zníženú cenu sa môžete tešiť u všetkých výrobkov. Nemusíte sa teda obávať, že by sa nedostalo na vašich favoritov.

Drevené výrobky pre každú príležitosť

Sme pripravení na všetko! Obdarovanie na Vianoce sa v posledných rokoch zameriava predovšetkým na vouchery, ale aj darovanie peňazí. Preto sme si pre vás pripravili povianočný výpredaj zameraný na bestsellery tohtoročnej zimy. Výpredajom nám pomôžete urobiť miesto v sklade, aby sme mohli pripraviť drevené novinky a výrobky pre jarnú a letnú sezónu. (Jedná sa predovšetkým o vyvýšené záhony, prútené koše, kvetináče, drevené ležadlá a detské pieskoviská. Máte sa na čo tešiť!)

Novinky

Prečo dať prednosť dreveným výrobkom?

Drevo nie je iba materiálom – je to spôsob, ako vniesť do vášho domova prírodu. Pri výrobe drevených produktov kladie náš tím dôraz na kvalitu, trvanlivosť a estetiku. Všetky naše výrobky z dreva so sebou nesú príbeh remeselných majstrovstiev a lásky k prírode.

Nezpochybniteľné vlastnosti dreva:

  • Pevnosť, odolnosť, trvanlivosť - drevo je materiálom neobmedzených možností a vlastnosti dreva patria k jeho najväčším výhodám.
  • Dizajn - pre drevo je typická univerzálnosť. Skvele sa hodí do vintage, boho, scandi, moderných ale aj tradičných domovov. Navyše si môžete byť istí, že nielen jeho funkčnosť, ale aj vzhľad nepodliehajú zubu času.
  • Dotyk prírody - obklopte sa krásnymi vecami zo samotného lona prírody. Váš interiér získá príjemný hrejivý ráz.
  • Bezpečnosť - drevený materiál neobsahuje žiadne škodlivé látky a hodí sa tak pre náčinie do kuchyne aj potreby do detskej izby. A samozrejme nesmieme zabúdať ani na výrobky pre našich štvornohých maznáčikov.
  • Rozmanitosť - z dreva je možné vyrobiť takmer čokoľvek od hračiek, cez nábytok až po drevené doplnky.

detsky-metr-v-pokojicku   prirodni-kuchyne

Aké bestsellery si môžete zaobstarať v povianočnom výpredaji

Hodiny IZARI a drevené dekorácie pre dokonalý interiér

Drevené dekorácie a doplnky sú stálicou nášho sortimentu. Máte možnosť vybrať si z najrôznejších typov drevín a prevedení. A prečo majú hodiny IZARI v našom výbere svoje špecifické miesto? Očarili nás moderným minimalistickým dizajnom, prevedením a kvalitou. Súhlasíte?

hodiny-izari

Hračky z dreva pre všetkých

Neustále sa snažíme pre našich najmenších a najnáročnejších zákazníkov hľadať tie najatraktívnejšie novinky. Aby sa nimi mohol náš sklad zaplniť, ponúkame s exkluzívnou zľavou všetky drevené hračky. Máme široký sortiment hračiek pre dievčatá, chlapcov aj pre najmenších škriatkov. Odporúčame napríklad drevené kuchynky pre malých pomocníkov aj luk so šípmi pre nezdolných dobrodruhov. A pozor! Zima sa zase bude hlásiť o slovo, stihli ste si pod vianočný stromček uloviť naše klasické drevené sane? Pokiaľ nie, tak teraz už neváhajte. Miznú totiž doslova rýchlosťou blesku!

Rozmanité doplnky do domácnosti

Pre organizáciu domácnosti odporúčame drevené debničky, ale aj prútené koše na drevo (tie pokojne využijete na zber ovocia, húb, ale aj ako dekoráciu). Debničky z dreva slúžia nielen na uloženie, ale vytvoríte z nich perfektný minimalistický nábytok aj štýlové dekorácie.

bedynka-zavesny-kvetinac   drevene-bedynky-jako-police

Kuchynské potreby pre gurmánov aj nadšených kuchárov

V našom výpredaji nájdete zľavy na drevený riad a kuchynské náčinie, ktoré nielen dobre vyzerá, ale taktiež poskytuje vynikajúcu funkčnosť a odolnosť. Oceníte širokú ponuku drevených dosiek, servírovacích podnosov aj praktického náčinia. Všetky potreby do kuchyne disponujú vysokou kvalitou, funkčnosťou a vďaka nestarnúcemu dizajnu dodajú šmrnc každej kuchyni.

Drevený nábytok

Dizajnový nábytok z dreva spája funkčnosť s eleganciou. Nový rok tak môžete začať s novým kúskom nábytku, ktorý osvieži váš domov. Za úplný bestseller považujeme detský drevený nábytok v dizajne obľúbených rozprávkových hrdinov. Presvedčte sa sami!

stolicka-ze-dreva   stul-a-zidle-medvidekpu

Nakupovanie na našom e-shope je ľahké a pohodlné. Stačí navštíviť webové stránky, preskúmať jedinečnú ponuku a pridať si drevené výrobky do nákupného košíka. Garantujeme rýchle doručenie až k vám domov, aby ste si čo najskôr mohli užívať drevené radosti. Nenechajte si ujsť jedinečnú príležitosť vdýchnuť domovu krásu a hrejivý dotyk dreva

Ďakujeme za vašu podporu a prajeme vám šťastný nový rok plný tepla, lásky a prírodnej krásy!

Súvisiace články

Slovenské zimné a vianočné tradície - poznáte ich všetky?

Slovenské zimné a vianočné tradície - poznáte ich všetky?

nahledovy-adventni-trhy-pl

Vianočné zvyky na Slovensku patria k tým najkrajším na svete a veľa zahraničných turistov s obľubou navštevuje slovenské mestá pre ich nezabudnuteľnú vianočnú atmosféru. Spoločne sa pozrieme na pestrú mozaiku tých najrozmanitejších vianočných obyčajov, ktoré sú pre Slovensko tak typické.

Tradície na Vianoce sú na Slovensku dodnes často dodržiavané a obľúbené. Každý obyčaj má navyše v miestnom folklóre svoj význam. Niektoré zo zvykov na Vianoce prinášajú šťastie a lásku, iné veštia budúcnosť a mnohé súvisia s naším zdravím. Poznáte ich všetky? Ak si ich chcete pripomenúť a ešte sa dozvedieť niečo o ich pôvode - čítajte ďalej!

Obsah

Adventné zvyky

  • Vianočná výzdoba - Pre advent je samozrejme typická výzdoba a dekorácie. Vianočné ozdoby si navyše môžete vyrobiť aj doma svojpomocne.
  • Adventný veniec - k tradíciám Vianoc patrí aj adventný veniec. Ten má svoje korene už v pohanskom období a do kresťanských sviatkov sa integroval prevažne v 18. storočí. V našom magazíne sa môžete pozrieť na to, ako upliesť adventný veniec, ale máme pre vás aj tipy na zdobenie adventného venca. Pozrite a inšpirujte sa.
  • Pôst - predvianočný pôst je tradičný zvyk, ktorý sa v rôznych kresťanských krajinách praktizuje ako príprava na Vianoce. Má hlboké korene v kresťanskej tradícii a slúži ako obdobie zamyslenia, očisty a prípravy na príchod Ježiša Krista.
  • Zdobenie stromčeka - kto by nepoznal túto tradíciu? Vianočný stromček sa na Slovensku zdobí približne od 19. storočia a jeho vzhľad sa výrazne premenil. Viac o zdobení vianočného stromčeka a slovenských Vianociach sa dozviete v našom magazíne. 
  • Príchod Mikuláša, Anjela a Čerta - medzi obľúbené zimné tradície, ktoré sa na Slovensku dodržiavajú, patrí príchod Mikuláša. Deti každoročne 5. decembra očakávajú od Mikuláša darčeky, ktoré rozdáva za báseň či naučenú pesničku.

vanocni-ozdoby   vanocni-tradice-venec

Ako na rozkrojenie jabĺčka

  • Tesne predtým, než sa rodina presunie na rozbaľovanie darčekov, sa tradične na Štedrý deň rozkrajuje jablko.
  • Podľa slovenských zvykov a tradícií sa jabĺčko vždy rozkrajuje kolmo k stopke.
  • Jadierka v tvare hviezdičky znamenajú zdravie. Hviezdička by nemala byť nijako poškodená, plesnivá či sčernela.
  • Krížik, červík alebo poškodená hviezdička môže znamenať smrť, chorobu či nešťastie.

krajeni-jablicka

Čo znamená rybia šupina pod tanierom

Šupina z kapra je symbolom bohatstva. Mala údajne prinášať hojnosť aj peniaze. Márne som pátrala po prapôvode tohto zvyku, ale bohužiaľ som neuspela. Česká krajina bola napríklad  v období stredoveku a raného novoveku doslova rybníkárskou veľmocou, a tak sa tu kapor bežne nachádza v jedálničku a od 19. storočia tiež pravidelne na štedrovečernom stole. Zrejme tu môžeme hľadať pôvod kaprej šupiny aj pod naším tanierom.

Ktorý adventný zvyk musíte skúsiť s deťmi? Púšťanie lodičiek

Púšťanie lodičiek vo forme orechových škrupín patrí zrejme k najobľúbenejším tradíciám pre deti. Do orechovej škrupiny sa vloží sviečka (napríklad skrátená tortová sviečka) a “lodička” sa spustí do lavóra. Následný výklad opäť súvisí s predpovedaním budúcnosti na nasledujúci rok.

Výklad lodičiek:

  • Zostane pri brehu – v nasledujúcom roku majiteľ lodičky neočakáva žiadne veľké zmeny.
  • Točí sa v kruhu - predpovedá, že daná osoba ešte nevie, čo so životom a stále sa hľadá.
  • Hneď sa potopí – nech sa budete snažiť o akúkoľvek zmenu, vaša snaha bude márna.
  • Sviečka zhasne – zhasnutie sviečky údajne predpovedá komplikovaný milostný vzťah.
  • Ocitne sa mimo kruhu ostatných lodičiek - jedinec rodinu v nasledujúcom roku opustí.
  • Dotýka sa pri plavbe inej lodičky – silné citové spojenie s majiteľom druhej lodičky.
  • Tvorí kruh s ostatnými - v rodine panuje vzájomná tolerancia, úcta a v nasledujúcom roku tu zavládne harmónia.
  • Ocitne sa uprostred kruhu ostatných lodičiek - táto osoba je zraniteľná a potrebuje ochranu ostatných členov rodiny.
  • Dopláva sama k druhému brehu - dosiahnete v živote svoj cieľ.

poustěni-lodicek

Hádzanie topánkou sa bude páčiť nielen nezadaným

Hoci je hádzanie črievičkou prezentované ako zvyk pre nezadané (a najmä vydajachtivé) dievčatá, nie je tomu úplne tak. Údajne sa tak vyháňali čerti a zlé magické sily, a dom sa tak na nový rok od týchto negatívnych síl očistil. A ako je to s tou svadbou? Nevydaté dievčatá sa postavia chrbtom k dverám s črievičkou v ruke a topánku hodí za chrbát. Topánka smerujúca špičkou z dverí znamená odchod z domova a svadbu. Špička smerujúca niekam inam dievčaťu predpovedá, že zostane ešte jeden rok doma.

Prečo sa pri Štedrovečernej večeri láme oblátka?

Práve lámaním posvätené oblátky klasicky začínalo slávnostné hodovanie. Oblátky sa opekali v mosadzných kliešťach na ohni, na ktorých boli zobrazené sviatočné motívy. Od 15. storočia piekol oblátky miestny učiteľ alebo kostolník.
Klasické vianočné oblátky ale zakúpite v každom obchode. Pred podávaním sa natierajú medom, naši predkovia navyše kvôli zdraviu pridávali aj plod šípku, prípadne korenie ako je rozmarín, borievka a mnohé ďalšie liečivé byliny.

vanocni-oplatka

Typická vianočná tradícia: liatie olova a ako na to

Svoj pôvod má liatie olova v starovekom Grécku a údajne z olova veštili už starí Kelti. Prvé záznamy o tejto vianočnej tradícii pochádzajú až zo začiatku 18. storočia z rakúskych a nemeckých krajín. Ľudia verili, že tvar, ktorý získali, odhalia tajomstvo budúcnosti. Dievčatá na dedinách sa napríklad pokúšali podľa tvaru uhádnuť povolanie ich budúceho manžela (obuvník - obuvnícke kopyto, kosák - poľnohospodár, bochník chleba - pekár atď.).

Ako liať na Vianoce olovo?

  1. Nad plameňom sviečky sa na lyžici rozpustí olovo.
  2. Horúce olovo sa následne vleje do nádoby so studenou vodou.
  3. Vo vode olovo vytvorí najrôznejšie tvary, z ktorých sa následne veštia budúcnosť.
  4. Napríklad rovné pravidelné čiary znamenajú život bez zmien a v pokoji, naopak tie vlnité najrôznejšie zmeny. Zlomený kruh pri vyťahovaní vraj naopak veštia smolu či dokonca smrť.

tradice-liti-olova   liti-olova

Slovenské vianočné piesne

Za koledu sa všeobecne platí akákoľvek pieseň s vianočnou tematikou. Kolískou kolied a Vianoc je považovaný stredovek a raný novovek. V tomto období vzniklo množstvo vianočných piesní, ktoré si určite pamätáme ešte zo školských lavíc. V slovenských ľudových piesňach sa často objavuje pastorálna tematika, folklór i obyčajný život dedinských ľudí. Aká je vaša obľúbená koleda?

Vianočné trhy

Viete si vôbec Vianoce predstaviť bez vianočných trhov? V každom meste aj na dedine pravidelne prebiehajú vianočné trhy nielen s možnosťou ochutnania tradičných pokrmov a nápojov, ale aj s ukážkou ľudových remesiel. Okrem toho tu určite zaobstaráte aj množstvo vianočných dekorácií, originálnych darčekov, ale aj tradičných doplnkov - napr. drevené betlehemy a ozdoby. Slováci navyše veľmi radi cestujú aj do zahraničia na vyhlásené vianočné trhy. Tie nájdeme napríklad vo Viedni, Berlíne, Budapešti, Krakove, Drážďanoch a Londýne.

vanocni-trhy   adventni-trhy

Slovenské vianočné legendy

Vianoce boli pre našich predkov najmä priestorom pre bohoslužby, pokánie, ale aj čas pokoja. História nám hovorí, že išlo o obdobie radosti, tradičných zvyklostí a pospolitosti. Bolo tomu naozaj tak alebo má história trochu temnejšiu stránku? 

Ľudia sa spravidla schádzali a rozprávali si najrôznejšie legendy, ktoré vychádzali z folklóru i pohanských povier. Tieto príbehy mali strašidelný nádych, ktorý úzko súvisel s obdobím slnovratu, keď sa verilo, že temné sily navštevujú pozemský svet. O miestami až hororové príbehy v tzv. ”čiernej hodinke” teda nebolo núdza. Najčastejšie sa objavujú legendy v hlavnej úlohe so strašidlami, čertmi a inými mýtickými postavami. Častým námetom "vianočných legiend" sú temné jaskyne a otváranie tajných vchodov k pokladom.

Aj dnes sa v období pred Vianocami do popredia dostávajú tzv. mestské legendy (niekedy nazývané aj ako fámy alebo mestské mýty) a fake news z obchodných reťazcov i rušných ulíc. Medzi najznámejšie mestské legendy patrí napríklad fáma o čiernej sanitke, pavúkoch v banánoch, či o stopároch s čiernym kufríkom, v ktorom boli kožené rukavice a kovová oprátka.

Vianočné recepty

Nesmieme zabúdať ani na slovenské tradície a zvyky, ktoré sú spojené s gastronómiou. Je to práve sviatočné jedlo, ktoré je základom rodinného krbu. Vianočné pokrmy sa líšia históriu, regionálnymi zvyklosťami aj vianočnými zvykmi v jednotlivých rodinách. Tradične na sviatočnom stole vo väčšine domácností nájdeme vyprážaného kapra so zemiakovým šalátom, vianočku aj vianočné pečivo. Verzia polievky aj predjedla sa v regiónoch líši.

V minulosti sa na stole objavoval predovšetkým hubový kuba, kaša na sladko, kapor na čierno, na stole nesmeli tiež chýbať strukoviny. Bohatá a pestrá večera bola zakončená vianočkou, vianočným pečivom a sušeným ovocím a jablkami.

vanocka   vanocni-pernicky-dekor-dreva

Vianočné tradície na Slovensku majú bohatú históriu. Prelínajú sa tu moderné a komerčné trendy s ľudovým folklórom (ten má ako kresťanské, tak pohanské korene), čo vytvára srdce unikátnej slovenskej vianočnej atmosféry.

Súvisiace články

Vianoce na Slovensku: Zvyky a tradície

Starobylé vianočné tradície a zvyky

Tri úžasné recepty na unikátne vianočné pečivo bez zdobenia

Vianočka ako od babičky

Zdobenie stromčeka - história a súčasnosť

Zdobenie stromčeka - história a súčasnosť

nahledovy-vanocni-stromecek

Zdobenie vianočného stromu je jedným z najkrajších a najtradičnejších prvkov vianočných sviatkov, ktorý spája generácie a kultúry po celom svete. História zdobenia stromčeka siaha až do dávnej minulosti a odráža bohaté kultúrne vplyvy a vianočné tradície. Poďme sa spoločne pozrieť, ako ozdobiť vianočný stromček!

Článok prináša pútavý pohľad na históriu zdobenia vianočného stromu od jeho koreňov až po súčasnosť. Zistíme, ako sa tradícia vyvíjala v priebehu storočí, aké prvky boli typické pre rôzne éry a regióny a ako sa vianočný stromček premenil do súčasnej podoby. Pozrieme tiež na moderné trendy a štýly zdobenia, ktoré odrážajú historické dedičstvo a osobný vkus každej domácnosti.

Obsah

História zdobenia vianočného stromčeka

Pohanské národy oslavovali obdobie zimného slnovratu rôzne. Verilo sa, že sa otvára zem a zlé magické sily môžu prísť na pozemský svet. Slávilo sa spevom, zapaľovaním ohňov, chystaním dobrého jedla a v neposlednom rade aj zdobením stromčeka, prípadne vetví jedlými dobrotami, aby sa duchovia nasýtili a obydlia nechali na pokoji. S príchodom kresťanstva boli staré zvyky spojené s obdobím zimných slnovratov často integrované do kresťanských sviatkov. Strom sa stal symbolom vďaka stromu poznania v raji, a zdobenie stromu bolo vnímané ako odkaz na Kristovo vykúpenie. Novodobá história zdobenia vianočného stromu siaha až do 16. storočia v Nemecku, kde sa po prvýkrát objavujú záznamy o ozdobených stromčekoch počas vianočných sviatkov. V 17. a 18. storočí sa tradícia začala šíriť po Európe. V 19. storočí hrala kľúčovú úlohu kráľovná Viktória, ktorá priviedla tradíciu do anglickej kráľovskej rodiny prostredníctvom svojho manžela princa Alberta, pôvodom z Nemecka. V priebehu 20. storočia sa vianočný stromček stal globálnym fenoménom. Viete, kto u nás ako prvý ozdobil vianočný strom? Overte svoje znalosti v kvíze.

Vianočný kvíz

Tradičné zdobenie stromčeka

Kedysi bolo zdobenie vianočného stromu ovplyvnené tradičnými prvkami a miestnymi dostupnými materiálmi. Typické bolo využitie ovocia, orechov, sušených jabĺčok a papierových ozdôb. Čo sa týka farieb, tak samozrejme vládla zelená s červenou. Vianočné ozdoby sa vyrábali prevažne z papiera, vosku, dreva a slamy. A samozrejme sa veľa ozdôb peklo - na stromček sa vešali medové perníčky, zázvorníky, ale aj slané cesnakové či škvarkové pečivo.

tradicni-ozdoby   tradični-zdobeni

Kedy zdobiť stromček

Veľa ľudí si na začiatku adventu kladie otázku, kedy sa zdobí vianočný stromček. Pokiaľ sa budeme držať tradícií a histórie, tak naši predkovia ho zdobili na Štedrý deň. Ako sme už spomínali, išlo najmä o integráciu pohanských osláv do kresťanských sviatkov a táto tradícia sa dlhé roky dodržiavala. V súčasnosti ale samozrejme záleží na preferenciách jednotlivých rodín.

Čo robiť, aby živý stromček dlhšie vydržal?

  • Nedávajte stromček blízko kúrenia či ku krbu.
  • Celkovo je lepšie uchovávať ho v neprekúrenej domácnosti. Ideálna je teplota okolo 21 °C.
  • Stromček pravidelne zalievame. Ten rezaný aspoň pravidelne striekame chladnou vodou.

vanocni-stromecek   odstrojeni-vanocniho-stromecku

Trendy v zdobení stromčeka

V súčasnosti sa štýly zdobenia vianočného stromčeka výrazne premenili. Aj keď veľa ľudí nedá na tradičné zdobenie stromčeka dopustiť, mnohí naopak preferujú modernejší štýl, ktorý reflektuje aktuálne trendy.

Zdobenie stromčeka: nápady na modernú výzdobu

  • Vianočné banky

Moderné ozdoby sú vyrobené z rôznych materiálov, vrátane skla, kovu, dreva alebo plastu, a môžu mať rôzne farby a vzory. Zvoliť môžeme jednoducho také, ktoré nám najviac ladia k interiéru.

  • Osvetlenie

Svetelné reťaze sú bežným prvkom. Moderné LED svetielka sú často preferované pre svoju energetickú úspornosť a jasnú intenzitu.

  • Tematické ozdoby

Veľa ľudí sa rozhoduje pre zdobenie stromu podľa určitého námetu. Môže to byť farebná škála, téma prírody (napr. lesné motívy), historický námet, alebo inšpirácia obľúbenými postavami alebo filmami.

  • Minimalizmus

Menej ozdôb a čistejšie línie vytvára elegantný a moderný vzhľad stromčeka. Stavte tento rok na minimalizmus!

  • Personalizácia vianočnej výzdoby

Stále populárnejšie sú vianočné ozdoby s osobnou hodnotou. Stromček môžeme ozdobiť drevenými bankami s vlastnou fotografiou či ľubovoľným textom, napríklad s menami členov rodiny.

  • Netradičné materiály a textúry

Okoreňte moderný stromček rôznymi materiálmi a textúrami, ako sú zamat, flitre, šišky, umelý sneh alebo iné dekoračné prvky pre dojem bohatosti a rozmanitosti.

drevena-ozdoba-na-stromecek   ozdoba-na-stromecek   vanocni-ozdoba

V čom sa líšia tradičné a moderné vianočné ozdoby

Moderné ozdoby sa od tých tradičných líšia najmä použitým materiálom. Naši predkovia hojne využívali dary prírody. Na stromček sa teda vešali prevažne jabĺčka, orechy, sušené krížalky, aj pečivo. Pokiaľ sa nejaké ozdoby vyrábali, tak samozrejme jedine z dreva, prípadne slamy. V neskorších rokoch prišlo do módy sklo a v poslednej dobe nie je neobvyklé používať ozdoby z plastu. Veľký posun je možné tiež vidieť v osvetlení. Dnes nájdeme na každom stromčeku (ale aj vo výzdobe domácnosti) LED svetielka. Predtým boli typickejšie vianočné sviečky na stromčeku.

Inšpirácia na zdobenie stromčeka

  • Neutrálne prírodné farby

Stále častejšie sú vo vianočnej výzdobe k videniu "nude" odtiene, ktoré vianočnú výzdobu krásne doladia. Staviť môžete na drevené či slamené vianočné ozdoby, macrame dekorácie, prírodné sviečky z včelieho vosku a trblietavé banky v jemných krémových odtieňoch.

  • Klasika: červená a zelená farba

Klasika nikdy nesklame. Rokmi overená kombinácia červenej a zelenej farby sa objavuje v domácnostiach zrejme najviac. Najčastejšie ju potom dopĺňajú metalické prvky - zlaté alebo strieborné.

  • Ružová Viva Magenta

Viva Magenta je farbou roku 2023. Ak teda chcete držať krok s najnovšími trendmi, tak stavte na energickú ružovú, ktorá vám domov vnesie pozitívnu atmosféru, živosť a farebnosť.

  • Biela

Biela farba ladí úplne ku všetkému. Hodí sa k tradičnému až skoro dedinskému zdobeniu, ale tiež dominuje minimalistickému interiéru. S bielou farbou nešliapnete vedľa ani v prípade scandi, vintage, boho a romantického dizajnu.

  • Zlaté odtiene

Punc luxusu dodáte vianočnej výzdobe pridaním zlatej farby. Tá ladí nielen k tradičnej zelenej a červenej, ale aj ku kráľovsky modrej farbe.

moderni-zimni-truhlik   domecky-skandinavske

Ručne vyrábané vianočné ozdoby

Čo si budeme rozprávať – ručná práca je ručná práca a nič ju nedokáže nahradiť. Z vianočných ozdôb, ktoré vyrobíte doma svojpomocne, máte o to väčšiu radosť a môžete ich darovať aj ako osobný vianočný darček.

Vianočné inšpirácie na DIY ozdoby

  • Vianočné ozdoby z drevených korálikov - na ich výrobu sa môžete pozrieť do nášho článku v magazíne.
  • Papierové vianočné ozdoby - zvládnu aj deti. Na Pintereste nájdete množstvo návodov a vzorov na najrôznejšie dekorácie. Od papierových hviezdičiek, baniek, anjelikov, až po závesné vianočné stromčeky.
  • Slamené vianočné ozdoby - patrí k jedným z najstarších ozdôb vôbec. Výroba vás prekvapí svojou jednoduchosťou.
  • Ozdoby z tvrdnúcej hmoty - vianočné ozdoby vyrobíte doslova za pár korún. Ozdobný reliéf vytlačíte pomocou dreveného embosovaného valčeka alebo pečiatok na cesto.
  • Prírodné ozdoby - vytvoríte z šišiek či orechov. Stačí na ne pripevniť pútko s červenou mašľou a máte hotovo.
  • Vianočné dekorácie z pomarančov a sušeného ovocia - sú veľmi populárne aj dnes. Skvele sa hodí na prírodne ladenú výzdobu v tradičnom duchu.
  • Tradičné zdobené medovníčky - medové perníčky prišli do módy trochu neskôr. Zo začiatku na stromčekoch viseli pravdepodobne zázvorníky, špaldové či slané pečivo.

História zdobenia stromčeka nám pripomína bohatstvo ľudových príbehov, symboliky a rodinných rituálov, ktoré tvoria naše kultúrne dedičstvo. Či už zdobíme stromček tradičnými ozdobami alebo experimentujeme s modernými trendmi, zdobenie stromčeka zostáva magickým okamihom, ktorý nás spája a prináša do našich domovov teplé svetlo vianočnej atmosféry.

Veselé Vianoce a šťastný nový rok!

Súvisiace články:

Vianočná výzdoba ľahko a rýchlo

5 originálnych tipov na ručne robené vianočné dekorácie

Starobylé vianočné tradície a zvyky

Vianoce na Slovensku: Zvyky a tradície

Keď sa domovom rozvoňajú Vianoce

Recept na škoricové slimáky

Recept na škoricové slimáky

nahledovy-skoricove-sneky

Škoricové slimáky, originálne Kanellbular, v poslednom čase zažívajú veľký boom. Sú obľúbenou insta friendly záležitosťou, ale zároveň úplne božsky chutia. Navyše túto pochúťku zvládnu aj úplní začiatočníci.

Pripravili sme si pre vás podrobný návod, zoznam potrebných ingrediencií aj osvedčené tipy, vďaka ktorým zvládnete upiecť škoricové slimáky doslova ľavou zadnou. Poďme spoločne objaviť kúzlo domáceho pečenia!

Obsah

Ingrediencie na škoricové slimáky

  • 1 l plnotučného mlieka
  • 1,2 kg hladkej pšeničnej múky
  • 120 g krupicového cukru
  • 50 g masla
  • 2 vajcia
  • kocka kvasníc (42g)
  • 1 čajová lyžička sódy
  • štipka škorice
  • soľ

Na náplň:

  • kocka masla (250 g)
  • 250 g trstinového cukru
  • 20 g mletej škorice

Náplň na domáce škoricové slimáky

Pekárka a cukrárka Eliška hovorí: „Škoricová náplň je samotným srdcom tohto dezertu. Príjemné vonia, robí pečivo vláčnejším a je ultra jednoduchá.” Eliška nám tiež poradila, ako na ňu. Zmäknuté maslo jednoducho kuchynskou stierkou vymiešame s cukrom a škoricou a necháme odležať. Medzitým si zarobíme na cesto. "Mnoho ľudí robí tú chybu, že si maslo rozpúšťa, tento postup by som ale príliš neodporučila, a to z toho dôvodu, že rozpustené maslo sa chová inak a môže výrazne zamiešať so štruktúrou výrobku," pripomína Eliška.

skoricove-sneky-napln   skoricove-sneky-postup

Postup prípravy slimákov

  1. Mlieko v hrnci zľahka zohrejeme a pridáme maslo a cukor, ktoré sa rozpustia.
  2. Do vlažnej zmesi rozdrobíme droždie a zľahka premiešame drevenou vareškou.
  3. Pod utierkou necháme vzísť kvások minimálne 15 minút na teplom mieste.
  4. Následne pridáme múku, vajcia, škoricu a cesto miesime. Odporúčame minimálne 10 minút. Pokiaľ máte kuchynský robot, tak máte prácu značne uľahčenú.
  5. Cesto na škoricové slimáky dobre prepracujeme tak, aby sa ľahko odlepovalo od steny kastróla (prípadne misy).
  6. Misu prikryjeme čistou utierkou a necháme kysnúť minimálne 2 hodiny na teplom mieste. Občas premiešame a opäť prikryjeme.

Náš TIP: Nepodceňujte kysnutie. Nejde len o to, že by sa cesto malo kysnúť na teplom mieste, ale tiež sa starostlivo musíte vyhnúť prievanu. Starostlivo vykysnuté cesto vám to dvojnásobne vráti na dokonale vláčne štruktúre pečiva.

kynute-testo-na-skoricove-sneky   testo-na-skoricove-sneky

Ako urobiť škoricové slimáky

  • Na pomúčenú drevenú dosku vyklopíme nakysnuté cesto.
  • Výdatne ho znova vypracujeme a následne pomocou dreveného valčeka vyvaľkáme na plát s výškou cca 2 cm. Je možné, že cesta budete mať veľa a tento krok budete musieť ešte raz zopakovať.
  • Škoricovú náplň teraz opatrne natrieme na vyvaľkaný plát.
  • Pevne zavinieme do rolky a nakrájame na cca 3 cm veľké kúsky.
  • Následne slimáky premiestnime do maslom vymasteného pekáča a pod utierkou necháme ešte 30 minút kysnúť.
  • Po tejto dobe už dávame škoricové slimáky do rozpálenej rúry cca na 180 °C.

Pečenie škoricových slimákov

Ako sme už spomínali, tak rúra by mala byť rozohriata zhruba na 180 - 190 °C. Dobu pečenia škoricových slimákov si následne určíte sami. Záleží na vás, ako máte pečivo radi prepečené. Odporúčame sa držať rozmedzie 17-23 minút. Jednoducho pekne dozlatista a do chrumkava. Tak to máme najradšej aj u nás doma.

skoricove-sneky-v-pekacku

Dokonalý tip na škoricové slimáky

Vianočné škoricové slimáky sa hodia pred podávaním ozdobiť, aby bol výsledok ešte lahodnejší.

Ako na najlepšie škoricové slimáky?

  • Klasika - posypte škoricové slimáky práškovým cukrom a bez ostychu podávajte. Jednoduché a efektívne!
  • Cukrová poleva - táto kombinácia má v škandinávskej kuchyni svoje isté miesto. Niekto polevu miluje, iný dáva prednosť minimalistickejšiemu zdobeniu. A ako polevu pripraviť? Stačí vyšľahať maslo s mliekom, práškovým cukrom a javorovým sirupom. Poleva by mala byť dostatočne hustá, ale zároveň by mala tiecť.
  • Rumové mámenie - rozpustíme maslo, do ktorého pridáme trochu cukru a rumu a touto zmesou pokvapkáme kysnuté škoricové slimáky.

Nestíhate, ale chcete si užiť svoju hygge chvíľku so škoricovým zákuskom? Vyskúšajte sladké slimáky z lístkového cesta. Príprava je o dosť jednoduchšia, stačí použiť kúpené cesto a náplň, ktorú máte popísanú vyššie. A dobrota je na svete! Príprava vám zaberie doslova pár minút.

Nezabudnite na štýlové servírovanie! Škoricové slimáky sa skvele vynímajú na drevenom etažéri, krásnej servírovacej tácke aj zdobenom podnose.

skoricove-sneky

Vianočné pečenie v modernom duchu

Chcete tento rok niečo nové a neopozerané a tradičné pečivo vás omrzelo? Škoricové slimáky z kysnutého cesta sú síce skvelým začiatkom, ale do Vianoc vám rozhodne nevydržia. Za to vám ručíme! Pozrite sa na ďalšie tipy na trochu neobvyklé pečivo inšpirované zahraničnými trendmi. Príjemne vás prekvapí.

Inšpirujúce domáce pečenie:

Lussekatter

Lussekatter je tradičné švédske vianočné pečivo, ktoré sa obvykle podáva počas sviatku svätej Lucie, ktorý sa oslavuje 13. decembra. Lussekatter sú vianočné bochníky alebo pečivo v tvare písmena "S" alebo špirály, ktoré sú bohato ochutené šafranom, čo im dodáva charakteristickú žltú farbu. Ostatné ingrediencie môžu zahŕňať maslo, tvaroh, mlieko, cukor a hrozienka.

Medové bochníky

V Rumunsku sú medové bochníky známe ako "cozonac" alebo "cozonac cu nuca". Toto sladké pečivo sa vyrába z kysnutého cesta a je plnené zmesou mletých orechov, cukru a kakaa alebo kakaa s medom. Niektoré recepty môžu obsahovať aj hrozienka alebo iné sušené ovocie pre ďalšie chuťové dimenzie.

Bejgli

Tradičné vianočné valčekové pečivo našlo svoju popularitu najmä v Maďarsku a aj v niektorých ďalších stredoeurópskych krajinách. Táto pochúťka je obvykle pripravovaná počas vianočných sviatkov a Veľkej noci ako sladký pokrm. Bejgli existuje v dvoch hlavných variantoch - s orechovou alebo makovou náplňou.

Panettone

Panettone má svoj pôvod v talianskom Miláne. Veľmi rýchlo si ho ale ľudia obľúbili po celom svete. Jedná sa o tradičné talianske vianočné pečivo, ktoré má formu vysokého valčeka alebo bochníka. Je charakteristický pre svoju ľahkú a vláčnu textúru a obsahuje sušené ovocie, ako sú hrozienka, citrusová kôra alebo kandizované ovocie.

Trdelník

Trdelník je tradičné pečivo známe prevažne v stredoeurópskych krajinách. Pôvodne pochádza zo Sedmohradska a napríklad pre Maďarov je doslova národným symbolom. Svoju obľubu získal v Česku aj na Slovensku. Trdelníky sú často predávané na vianočných trhoch. Ich príprava je spojená s tradičnými technikami a receptúrami, hoci môže existovať hneď niekoľko regionálnych variácií.

panettone   lussekatter

Večery strávené nad vianočnými receptami a kúzelnou vôňou škorice nám prinášajú nielen lahodné pochúťky, ale aj cenný čas strávený s rodinou a blízkymi. Vianočné pečenie nie je iba o spojení ingrediencií a maškrtenia; ale aj o zdieľaní tradícií, vytváraní spoločných spomienok a nezabudnuteľných chvíľ. Či už ste skúsený pekár alebo začiatočník, ČistéDrevo.sk vám praje, aby ste si užili každý okamih tohto kúzelného procesu.

Súvisiace články

Tri úžasné recepty na unikátne vianočné pečivo bez zdobenia

Nadýchané zázvorníky ako od babičky

Trend vianočného pečenia: drevené medovníčky

Vianočka ako od babičky

Korenené a božsky voňavé jesenné sušienky so vzorom

Vianočný kvíz: Čo viete o Vianociach?

Vianočný kvíz: Čo viete o Vianociach?

Vánoce nejsou jen o dárcích, krásných dekoracích a dobrém jídle. Jejich hlavním úkolem je utužit vztahy v rodině, nastolit harmonickou atmosféru a celkově posílit ducha ovlivněného nedostatkem sluníčka a chladným počasím. K tomu nám výrazně pomáhají tradice a zvyky.


Znáte všechny obyčeje, které se s Vánocemi pojí? Máme pro vás nachystaný kvíz nejen o vánočních tradicích, ale i historii a zajímavostech. Pojďte si společně s námi své znalosti otestovat!

nahledovy-vianocny-kviz

Vianoce sa oslavujú takmer po celom svete. Každá krajina má svoje vlastné zvyklosti, ale história a zaujímavosti zostávajú rovnaké. Dúfame, že ste si ich spoločne s nami oprášili. A teraz už hurá na nákup vianočných darčekov!

Tipy na drevené vianočné dekorácie

Tipy na drevené vianočné dekorácie

nahledovy-betlem-ze-dreva

Vianočné obdobie prináša so sebou radosť a túžbu vytvoriť si teplé a útulné prostredie v našich domovoch. Jedným z tradičných a prírodných materiálov, ktoré môžeme využiť na vytvorenie autentickej vianočnej atmosféry je drevo. Drevené vianočné dekorácie dodávajú nielen príjemný rustikálny dotyk, ale taktiež odrážajú tradičnú remeselnú kvalitu.

V tomto článku sa pozrieme na inšpiratívne tipy a nápady na drevené vianočné dekorácie, ktoré môžete ľahko vytvoriť aj doma. Prineste do domova pohodu a prírodnú krásu s kreatívnymi a jedinečnými nápadmi pre vianočné ozdoby z dreva.

Obsah

Tradícia vianočných ozdôb z dreva

Drevo a prútie patrí v minulosti aj dnes medzi veľmi často používané produkty. Drevo bolo lacným a bežne dostupným materiálom, s ktorým navyše vedel minimálne jeden člen rodiny dobre pracovať. Vyniká pevnosťou, odolnosťou a veľmi dobre sa spracovával. Tradičné drevené ozdoby prepožičiavali interiéru rustikálny vzhľad, ktorý ku zvyšku príbytku dokonale ladil. Jednotlivé regióny navyše majú svoje špecifické tvary a motívy, ktoré sa po stáročia pomerne verne dodržiavajú. Drevené vianočné ozdoby, ale aj mnohé ďalšie dekorácie teda slúžili aj ako kultúrne a umelecké dedičstvo daného územia.

Čo patrí medzi klasické vianočné ozdoby? Drevené dekorácie s nádychom nostalgie!

brezovy-svicen   vanocni-dekorace-vaza

Drevené vianočné dekorácie - ručná výroba

Vianoce sú sviatky, pri ktorých sa zrejme najviac dodržiavajú ľudové tradície a zvyky. Niet divu, že množstvo dekorácií si ľudia vyrábajú sami. Prípadne dávajú prednosť výrobkom a dekoráciám z vianočných trhov a jarmokov. Vianočné drevené rezbárstvo tak v období adventu môžete navštíviť v akomkoľvek meste. Najpopulárnejšie je výroba betlehemov, vyrezávaných ozdôb i drobných darčekov nielen z dreva.

Vianočná drevená dekorácia - DIY

Vianočná výzdoba je základom pravej a nefalšovanej vianočnej atmosféry. Okrem viazania vencov a vianočných dekorácií na stôl sú vo vianočnej výzdobe veľmi populárni anjeli. Poďme si spoločne jedného dreveného anjela vyrobiť.

Materiály pro výrobu

Návody na výrobu

  1. Kruh z preglejky omotáme macrame priadzou. Odporúčame voliť bielu farbu, prípadne slonovú kosť alebo béžovú.
  2. Nachystáme priadzu na vlásky vianočného anjelika. Nastriháme si cca 12 povrázkov s dĺžkou 25 cm. (Macramé priadzu následne prečešeme hrebienkom.)
  3. Povrázky uprostred zviažeme bavlnenou niťou vo farbe priadze a zaviažeme na uzlík.
  4. Nachystáme si ruky a nohy anjelika (4 ks povrázku v ružovej, marhuľovej, či béžovej farbe). Dlhšie povrázky budú slúžiť ako nohy a kratšie ako ruky. Na oboch koncoch prevlečieme menšiu drevenú korálku a zauzlíme.
  5. Pripravíme si povrázky na telo. Nastriháme si približne 20 povrázkov s dĺžkou 25 cm a rozčešeme.
  6. K vlasom prilepíme väčšiu drevenú korálku, ktorá poslúži ako hlava.
  7. Pridáme pár povrázkov z tela, následne pridáme ruky a nohy a dodáme aj zvyšok nastrihanej priadze na telo. Anjelika upravíme, nožnicami zarovnáme sukienku a učešeme ju.
  8. Tavnou pištoľou prilepíme vianočnému anjelovi krídla z preglejky a máme skoro hotovo.
  9. Teraz už stačí pomocou silónového povrázku pripevniť postavičku na kruhu. Dekoráciu môžeme ozvláštniť LED svetelným povrazom, ktorý zdôrazní vianočný nádych.

Tradičné drevené ozdoby

Zdobenie stromčeka sa k nám dostalo z Nemecka, a to zhruba v polovici 19. storočia. Zo začiatku sa zvyk vianočného stromčeka šíril v mestách a postupne sa rozširoval aj na dedinách. A čím sa stromčeky prevažne zdobili? Zo začiatku sa jednalo o oblátky, perníčky, cukrovinky, orechy aj jablká. Postupne sa ale začalo na zdobenie pridávať. Neobvyklé neboli reťaze a ručne vyrobené slamené či drevené ozdoby. A čuduj sa svete. Mnohí z nás zostali ľudovej tradícii prírodného zdobenia verní dodnes a vyrezávané vianočné ozdoby sú neoddeliteľnou súčasťou slávnostného interiéru.

vanocni-banka-s-andelem   vanocni-banka-s-jelenem

Vianočné drevené ozdoby štýlovo a moderne

Údajne existujú dva typy ľudí. Tí, ktorí dávajú prednosť tradičnej až rustikálnej výrobe, a tí, ktorí milujú moderný štýl a sledujú aktuálne trendy.

Inšpirácia na nielen drevené dekorácie do moderného domova:

  • Držte sa trendov – farbou roku 2022 je Viva Magenta. Oblečte svoj domov do energickej ružovej a vdýchnite Vianociam modernú neobvyklosť.
  • Škandinávske prvky - vynikajú minimalistickým prevedením, ktoré sa dostáva do popredia záujmu väčšiny moderných domácností. Vyskúšajte napríklad naše moderné scandi domčeky!
  • Netradičné farebné prevedenie – okrem módnej farby daného roku môžete zvoliť netradičné farby, ako je napríklad čierna, tyrkysová, modrá a ďalšie varianty.
  • Biely stromček - v poslednom čase zažíva veľký boom. Biela farba ladí ku každému typu interiéru, a vy sa tak nemusíte držať tradičnej zeleno-červenej kombinácie a zvoliť farbu, ktorá vám do interiéru ladí viac.
  • Unikátne materiály - zelené vetvičky nie sú jediným materiálom (aj keď sú rozhodne najpopulárnejším), z ktorého je možné vyrobiť vianočné dekorácie. Vyskúšajte napríklad korpusy na veniec zo slamy či prútia, vyrobte veniec z obilných klasov alebo sa nechajte očariť anjelikmi z liečivých kameňov.
  • Jemné a krémové odtiene dreva - v interiérovom dizajne momentálne hrajú prím jemné púdrové odtiene béžových a krémových farieb. A vianočná výzdoba môže tento trend iba podporiť. Stavte na drevené vianočné ozdoby v jednoduchom prevedení.
  • Drevené vianočné stromčeky - chcete niečo nevšedné? Potom vás určite nadchne vianočný strom z dreva, ktorý využijete aj nasledujúce roky.
  • Personalizované vianočné ozdoby - ozdoby na mieru patria k obľúbeným drobným darčekom z dreva aj štýlovým ozdobám. Posvieťte si na ne!
  • Moderné 3D banky - sú najnovším prírastkom do našej vianočnej rodiny. Drevené 3D banky vyrábame s láskou v našej dielni!

stylova-vanocni-dekorace   skandinavske-domecky

Skladovanie a údržba drevených dekorácií

Drevené dekorácie skladujte v suchu a nie na priamom slnečnom svetle. Pred uložením skontrolujeme, či nie sú drevené ozdoby poškodené a navlhnuté a uskladníme najlepšie do drevenej debničky. Tá vyniká odolnosťou a pevnosťou, vďaka čomu bude vianočná výzdoba vždy v bezpečí.

Kde kúpiť vianočné výrobky z dreva

Ako sme už spomínali, tak obľúbené vianočné trhy sú vďačnou zásobárňou obvyklých výrobkov, ktoré nám čakanie na Ježiška spríjemnia. Pre tých z vás, ktorí uprednostňujú online nákupy a vianočný zhon im nič nehovorí, máme skvelú správu. Na ČistéDrevo.sk nájdete všetko, čo na Vianoce potrebujete - od originálnych darčekov, cez drevené dekorácie, ozdoby aj potreby na pečenie.

Ako sme si ukázali v tomto článku, existuje mnoho kreatívnych spôsobov, ako využiť drevo na vytvorenie originálnych vianočných ozdôb. Vo vianočnom období si môžete užiť nielen krásu ozdobeného stromčeka, ale aj radosť zo spoločného tvorenia a zdieľania vianočnej radosti s blízkymi.

Prajeme vám krásne a radostné Vianoce plné lásky, šťastia a kúzla vytvoreného vlastnými rukami.

Súvisiace články

5 originálnych tipov na ručne vyrobené vianočné dekorácie

Vianoce na Slovensku: Zvyky a tradície 

Ako si vyrobiť adventný veniec z prútia

6 jednoduchých krokov k výrobe vianočného kvetináča

Skráťte si čakanie na Ježiška adventným vencom

Vianočné betlehemy z dreva - história a tradície

Vianočné betlehemy z dreva - história a tradície

nahledovy-dreveny-betlem

Iste sa zhodneme na tom, že ľudové tradície cez Vianoce ožívajú viac ako inokedy. Kresťanské sviatky sú o porozumení, harmónii i krásnych veciach okolo. Vianočné obdobie sa v mnohých kútoch sveta spája práve s betlehemami, ktoré nielen symbolizujú príbeh narodenia Ježiša Krista, ale tiež odrážajú bohatú históriu a tradičné umenie. Najmä betlehemy vyrobené z dreva majú v mnohých krajinách dlhú a pútavú históriu spojenú s majstrovským remeselným spracovaním a kreativitou. Táto podoba umeleckého vyjadrenia sa stala ikonou vianočných osláv, či už vo veľkých kostoloch alebo v izbách rodinných domov. Predstavuje tak spojenie medzi vierou, históriou a remeselným umením.

Slovensko je na vrchole pomyselného rebríčka v obľube drevených betlehemov. Odkiaľ sa tradícia vlastne vzala, aký je jej význam a čo zaujímavého o betlehemoch musíte vedieť? Nahliadnime spoločne do kútika kultúry, tradície i histórie, ktorá je dobre známa každému z nás.

dreveny-vanocni-betlem

Obsah

História betlehemov

História drevených betlehemov siaha až do stredovekej Európy, a to predovšetkým do oblasti Álp a Karpát. Predstavenie narodenia Ježiša Krista hralo v kresťanskej kultúre významnú úlohu, a tak bolo prirodzené, že ľudia začali túto udalosť zobrazovať aj vo svojich domovoch. Prvé betlehemy boli malé drevené alebo kamenné sochy, ktoré zobrazovali Pannu Máriu, Jozefa, Ježiša v jasličkách a ďalšie postavy, ako boli pastieri, Traja králi a anjeli. Najväčší rozmach betlehemy samozrejme zažili v období stredoveku a raného baroka. V našom prostredí sa o ich popularitu postarali najmä jezuiti, a to zhruba v 16. storočí.

Betlehem: symbolika a význam

Drevený vianočný betlehem patrí k najvýznamnejším symbolom tradičných Vianoc. Spolu s adventným vencom nechýba betlehem v žiadnej domácnosti, kostole a verejných miestach. Čo sa týka symboliky a významu betlehemu, tak náš popredný výrobca drevených betlehemov Marek hovorí: „Slovenské ľudové betlehemy sa postupom času spoetizovali, srozprávkoveli a získali v našich domácnostiach svoje čestné miesto. Zaujímavosťou tiež je, že v slovenskom betleheme nechýbajú výjavy z každodenného života. To napríklad v talianskom, španielskom, či nemeckom betleheme nenájdeme.”

dreveny-betlem_1

Kedy si doma postaviť betlehem?

Na to, kedy si vystaviť doma betlehem sa názory rôznia. Väčšinou je to dané regiónom, konkrétnym mestom a dedinou a tiež zvyklosťami v rodine. Vystaviť betlehem je vhodné buď prvú, alebo poslednú adventnú nedeľu, prípadne až 24. decembra. A kedy betlehem zase schovať? Ani tu neponúkneme uspokojivé a jednoznačné riešenie – v niektorých regiónoch sa schováva už na Tri kráľa. Inde je zvykom betlehem schovávať až na Hromnice.

Betlehem z dreva naprieč krajinami

Ako sme už spomínali v článku, české krajiny patria medzi najväčších obdivovateľov betlehemov. Každá krajina má ale na drevené betlehemy svoje špecifické požiadavky.

Typické rysy betlehemov v iných kultúrach a krajinách

  • Mexiko - v Mexiku nájdete aj výjavy z každodenného života, kultúrneho dedičstva a histórie. Zaujímavosťou je, že tu nechýbajú ani figúrky slávnych osobností (napr. Frida Kahlo).
  • Pre Španielsko je typická výstavba „živých“ betlehemov. Takmer v každej dedine tu nájdete rekonštrukciu a živé predstavenie tradičného betlehemu.
  • Na Haiti drevený betlehem nehľadajte. Tradičná vianočná dekorácia je tu vyrobená z recyklovaných materiálov (drôtikov, plechoviek, kamienkov) a je veľmi bohato zdobená.
  • Betlehemy z Filipín okúzlia svojim exotickým vzhľadom a výjavmi z prímorského života.
  • Betlehemy v škandinávskych krajinách vyjadrujú prostý život ľudí a ukážku remesiel. Nájdeme tu napríklad tkáčske stavy, kováčske a rezbárske remeslá.
  • Svoje uplatnenie našli betlehemy aj v Japonsku. Tu nejde o tradičnú záležitosť, ale skôr o módnu vlnu. V japonskom betleheme nechýbajú draci, tradičné japonské budovy a kimona.
  • Argentínske betlehemy vynikajú svojou impozantnou veľkosťou. Typická je prítomnosť argentínskych postáv – tzv. gauchos.
  • Vo Francúzsku sú v obľube betlehemy s vyobrazením dôležitých historických udalostí spojených s Francúzskom.

 filipiny   japonsko

Ručná výroba betlehemu

Práca s drevom patrí k remeslu, ktoré je krásne, ľudové a tradičné. Vyrezávanie betlehemov a jednotlivých figúrok patrilo k ľudovým obyčajom, ktoré prebiehajú ešte pred adventom. Vyrezávanie z dreva nepatrí medzi najjednoduchšie techniky, ale stačí trocha umu a dobré náradie a nový koníček je na svete! Alebo to radšej prenecháte našim udatným remeselníkom?

Ako na nákup betlehemu?

Zrejme nie sme sami, kto si na výrobu betlehemov práve netrúfa, preto dávame priestor menším rodinným firmám, kde sa rezbárstvo dedí z generácie na generáciu. Stačí si len vybrať, aký typ betlehemu vám vyhovuje. Na parapet sa hodia skôr menšie typy betlehemov. Pokiaľ ste naopak zvyknutí mať betlehem pod stromčekom, prípadne postavený niekde v rohu, tak dajte prednosť väčšiemu drevenému betlehemu z masívu. Okrem masívnych drevených betlehemov, ale u nás nájdete aj prepracovanejšie verzie minimalistického a moderného betlehemu.

Vianočné darčeky a dekorácie v tradičnom duchu

Viete, aký produkt je na Vianoce na ČistéDrevo.sk najobľúbenejší? Áno, hádate správne, samozrejme, že sa jedná o malý či veľký drevený betlehem. Dlho sme si lámali hlavu, čím to je. Zákazníčka Martina nám to osvetlila: „Vianoce milujeme celá rodina a čo nám naozaj urobí radosť, tak to sú darčeky s vianočnou tematikou. A viete si predstaviť niečo vianočnejšie a tradičnejšie ako sú betlehemy?”

Typy dreveného betlehemu

Vyrezávaný betlehem z masívu

Tradičné betlehemy sú spravidla založené na biblickom príbehu o narodení Ježiša Krista. Obsahujú postavy ako Pannu Máriu, Jozefa, Ježiša v jasličkách, Traja kráľa, pastiera a anjelov. Tieto betlehemy môžu byť veľmi detailné a sú vytvárané s dôrazom na historickú presnosť.

Moderní minimalistický betlehem

Módne vlny sa nevyhýbajú aj natoľko tradičnému produktu, akým betlehem bezpochyby je. Stále častejšie dostávame požiadavky na minimalistické betlehemy, ktoré by sa hodili do industriálnych a moderných interiérov. A nebolo by to ČistéDrevo.sk, aby svojim zákazníkom nevyhovelo. Betlehem z preglejky v unikátnom dizajne a precíznom prevedení pre vás vyrábajú naši šikovní remeselníci. Betlehem vyniká jednoduchosťou, perfektnými líniami a prepracovanými detailmi.

Živý betlehem

Živé betlehemy sú reálne rekonštrukcie biblického príbehu s účasťou živých hercov a zvierat. Tieto betlehemy sa často konajú na verejných miestach a sú populárne v Španielsku a ďalších krajinách.

Regionálne betlehemy

V rôznych regiónoch sveta sú betlehemy často upravované tak, aby zahŕňali miestne prvky, krajiny a tradície. Napríklad betlehemy v Škandinávii môžu zahŕňať alpské krajiny, zatiaľ čo betlehemy v Mexiku sa pýšia tradičnými mexickými scénami a postavami.

Slovenské ľudové betlehemy

Na Slovensku sú betlehemy súčasťou vianočnej atmosféry. Organizujú sa súťaže o najkrajší betlehem. Živé, neobvyklé aj tradičné betlehemy nájdeme na mestských slávnostiach a vianočných trhoch a zvláštnosťou sú aj "ľudové betlehemy", ktoré nadväzujú na tradície a folklór.

 zivy-betlem   betlem-ze-slamy   minimalisticky-betlem

Betlehemy z netradičných materiálov

Drevo je materiál nekonečných možností a naši predkovia ho bežne používali na výrobu drevených dekorácií pre najrôznejšie ročné obdobia. Niet divu, že si pod betlehemom určite každý z nás predstaví klasický drevený betlehem. Existujú ale aj iné možnosti - betlehem sa vyrába napríklad z papiera, cínu, vosku, perníku a ďalších "jedlých" materiálov, ale aj zo slamy, či keramiky.

keramicky-betlem   pernikovy-betlem

Ako sa starať o vianočný betlehem?

  • Po sezóne vždy betlehem starostlivo oprášime mäkkou kefkou.
  • Jasličky s Ježiškom a ďalšie figúrky zabalíme zvlášť do novinového papiera. To isté urobíme aj so samotným betlehemom.
  • Aby nám betlehem dlhšie vydržal, pravidelne ho natierame rastlinným kokosovým, či olivovým olejom. Na tému, ako sa starať o drevené výrobky, nájdete v našom magazíne množstvo článkov.
  • Skladaný betlehem (napríklad z preglejky) vždy starostlivo rozložíme a každú časť zvlášť zabalíme do novinového papiera.

dreveny-betlem-vanocni

Čo ste o betlehemoch nevedeli?

  • Betlehemy nie sú rýdzo vianočnou kategóriou. Bežne sa nimi domácnosti zdobia napríklad na Veľkú noc. Veľkonočným betlehemom sa mnohokrát tiež hovorí pôstne, či pašijové. Namiesto klasickej scény s Ježiškom a pastiermi či Tromi kráľmi, tieto betlehemy zobrazujú motívy súvisiace s Veľkou nocou, teda Kristov kríž, jeho ukrižovanie a vzkriesenie. Vystavujú sa prevažne na začiatku pôstneho obdobia (40 dní pred Veľkou nocou).
  • Statusom "najväčší betlehem na svete" sa pýši malá obec Budíškovice a dĺžka betlehemu je neuveriteľných 120 ma obsahuje viac ako 1100 figurín.
  • Aj pri vianočných tradíciách môžeme spozorovať rýdzo český humor. Vo verejných betlehemoch sa často skrývajú neobvyklé postavičky a zvieratá. Skúste sa na to niekedy zamerať!
  • Najstarší dochovaný Betlehem pochádza z Neapola a je známy ako „Betlehem Troch kráľov“.

V dnešnom článku sme si ukázali, že drevené betlehemy plne podporujú vianočného ducha naprieč kontinentami po celom svete. Sú nielen klasickou dekoráciou, ale aj vhodným originálnym darčekom pre všetkých zaprisahaných milovníkov Vianoc. Pre ďalšie nápady na darčeky, ale aj vianočné dekorácie nás sledujte na sociálnych sieťach, kde nájdete vždy niečo zaujímavé.

Súvisiace články:

Tipy na drevené vianočné darčeky pre ženy

Tipy na drevené vianočné darčeky pre mužov

Adventný veniec na dvere - vyrobte si originálnu dekoráciu

Vianočka ako od babičky

Starobylé vianočné tradície a zvyky

Vianoce s vôňou dreva a prútia

Ako vybrať kôš na drevo

Ako vybrať kôš na drevo

nahledovy-kose-na-drivi

Vonku prituhuje, a to znamená jediné, zima sa blíži. Pokiaľ kúrime v krbe alebo krbových kachliach, nielen že do domova vnesieme príjemnú romantickú atmosféru praskajúcich polienok, ale tento typ vykurovania prináša aj praktické výhody. Ide o ekologicky úsporné teplo a svetlo, ktoré je úplne nezávislé na dodávkach plynu či elektrickej energie.

Počas zimných mesiacov je veľmi dôležité mať doma dostatok dreva na vykurovanie, vrátane šikovného pomocníka, do ktorého drevo poskladáte a pohodlne prinesiete ku kachliam. Ako vybrať ten správny krbový kôš na drevo? Preskúmajte s nami rôzne materiály, veľkosti a dizajny, ktoré vám nielen spríjemnia zimné večery pri krbe, ale tiež dodajú domovu šmrnc. Zistite, ako nájsť kôš, ktorý splní všetky vaše požiadavky, a zároveň bude cenovo dostupný.

Obsah

Typy košov na drevo

Okrúhly vs. hranatý kôš: výhody a nevýhody

Tvar nádoby na drevo často býva prvým kritériom výberu. Dizajn koša ku krbu by mal ladiť s miestnosťou a zapadnúť na vybrané miesto v interiéri. Nevyberajte ale len podľa vkusu, zamerajte sa aj na praktickosť. Do hranatých košov sa drevo lepšie skladá a jednotlivé polienka nakoniec vyplnia celý priestor. Býva spravidla väčší a ťažší ako okrúhly kôš, ktorý ale nie je tak praktický, čo sa týka maximálneho využitia miesta. Dobrým kompromisom je zaoblený košík.

kosik-na-drevo   prouteny-kos-na-drevo_1   kos-na-drevo-z-prouti

Veľkosť koša 

Veľkosť prúteného koša na drevo vyberajte vždy v závislosti od veľkosti polienok a množstva dreva, ktoré chcete skladovať. Pokiaľ je to váš primárny zdroj tepla, vyberiete si skôr väčší kôš na prenášanie do držiaka na drevo ku krbu. Vďaka tomu budete mať drevo na priloženie vždy po ruke.

Dizajn a materiál košov

Otvorené vs. uzavreté koše 

Aký typ je vhodnejší pre vaše potreby? Kôš so zatváraním, alebo otvorený? Pokiaľ máte strach z neporiadku, môže byť pre vás otvorený kôš na drevo z prútia nepredstaviteľná varianta. Triskám a odlomkom sa ale tak či tak úplne nevyhnete. Dizajn otvorených košov oceníte v prípade, že máte radi surové drevo a považujete kôš aj ako dekoratívny doplnok. Otvorené prútené košíky na drevo ale prináša aj ďalšie výhody: jednoduchšie sa do nich skladá drevo a tiež sa z neho ľahšie prikladá do ohňa.

Vychytávky: kolieska a popruhy

Noša na drevo s nastaviteľnými popruhmi výrazne uľahčí prenášanie väčšieho množstva dreva. Ľudový košikár Jiří Adámek (75) radí: “Noša sa hodí pre mladých, babičke alebo dedkovi taký kôš určite neobstarávajte. Síce uľaví rukám, ale vie potrápiť chrbát. Pre nás starších sa hodí skôr kôš na kolieskach, ktorý sa dá ľahko a bez námahy presúvať z miesta na miesto.”

nuse   nuse-na-drevo

Praktické alternatívy k prútiu

Košikárstvo patrí medzi najstaršie remeslá na svete a prútie dodnes predstavuje jeden z najobľúbenejších interiérových materiálov. V čom nosiť drevo ku krbu je teda jasné - prútený kôš je ľahký, ale zároveň pevný, a unesie tak veľkú záťaž. Pokiaľ ale máte radšej iné materiály, existujú alternatívy, ktoré môžete použiť namiesto prútia. Zabudnite však na plastový kýbeľ alebo prepravku, plast by sa vám vplyvom tepla pri krbe skrútil! Radšej siahnite po drevenej debne alebo kovovom koši na drevo.

Možnosti personalizácie koša na drevo

Na trhu existuje nepreberné množstvo rôznych dizajnov. Na prútenom koši je kúzelná ručná výroba, vďaka ktorej je každý kúsok originál. Vyrába sa predovšetkým z vŕbového prútia, ale narazíte aj na celistvejší ratan či tmavé brezové prútiky. Prútie sa dá ľahko bieliť a farbiť, preto nie sú neobvyklé aj viacfarebné varianty.

S krbovým košom na drevo, ktorý má vnútorný poťah, môžete zabudnúť na neporiadok pri nosení alebo uskladnení dreva. Košíky na drevo s netkanou látkou bránia prepadnutiu aj tých najmenších triesok.

Praktické tipy pri výbere

  1. Ako správne skladovať drevo v koši pre ľahký prístup? Aby ste mali polienka vždy po ruke, poskladajte palivové drevo tesne vedľa seba kôrou dole. Nebojte sa ani vlhšieho dreva, v prútenom koši rýchlejšie vysychá vďaka dobrej priedušnosti materiálu. (Ak vás zaujíma skladovanie na záhrade, prečítajte si náš návod, ako bezpečne uchovávať drevo.)
  2. Odporúčania pre údržbu a čistenie koša vás určite potešia svojou jednoduchosťou. Kôš je totiž takmer bezúdržbový, stačí ho občas oprášiť, vysypať a máte hotovo.
  3. Bezpečnostné tipy na skladovanie dreva sa týkajú predovšetkým blízkosti krbu a krbových kachlí alebo prítomnosti škodcov. Pokiaľ nechcete v dome nevítanú návštevu, nechajte drevo vonku a domov si prineste vždy len aktuálnu várku na zatopenie, ktorú hneď spotrebujete.

Koše na drevo ku krbu odporúčame zakúpiť u špecializovaného predajcu. Či už hľadáte esteticky príťažlivý doplnok do obývacej izby, alebo praktickú nádobu na skladovanie paliva, sme tu, aby sme vám pomohli. Na e-shope ČistéDrevo.sk si vyberiete okrúhle aj hranaté koše, otvorené koše s látkou aj bez nej, noša s popruhmi na chrbát aj praktické koše na kolieskach. Pre ďalšie tipy nezabudnite sledovať náš magazín, a rozhodne nám napíšte, aké sú vaše skúsenosti s výberom a používaním košov na drevo!

Adventný veniec na dvere - vyrobte si originálnu dekoráciu

Adventný veniec na dvere - vyrobte si originálnu dekoráciu

nahledovy-zimni-venec

Nový liturgický rok začína práve Adventom. Okrem duchovného významu, kedy malo ísť o obdobie plnej dobročinnosti, porozumenia a rozjímania, je advent dnes už klasickým symbolom predvianočných príprav, ktoré nás v blízkej dobe čakajú. A kto by si nechcel vyzdobiť domov tradičnou dekoráciou, ktorá má svoje pevné miesto v našej kultúre a histórii.

Áno, ste na správnom mieste! Prevedieme vás ultra jednoduchým návodom na DIY adventnú dekoráciu, ktorá všetkým prichádzajúcim doslova vytrie zrak. Nachystali sme si pre vás podrobný postup výroby adventnej dekorácie v prírodnom duchu. A prečo dávame prednosť prírodným materiálom? V článku nájdete odpoveď.

Obsah

Adventný veniec na dvere - typický symbol Vianoc

Symbolika adventného venca siaha hlboko do našej minulosti. Pohanské národy si vencom z vetvičiek a zapálenými sviecami pripomínali túžobne očakávaný príchod teplých a dlhých dní. Kruh vo všeobecnosti má pre mnoho krajín i národov svoj špecifický význam. Značí nekonečnosť, život a vieru. V stredoveku sa následne začal adventný veniec spájať s liturgickou prípravou na Vianoce. História zapaľovania sviec a adventného venca, ako ho poznáme dnes, sa začala písať niekedy v 19. storočí. Veniec sa teda so zimným obdobím a Vianocami spája už od nepamäti, a jednoznačne sa tak radí medzi najvýznamnejší a najznámejší symbol Vianoc. Zdobenie adventných vencov dnes už patrí medzi tradičné zvyky, ktoré sa dodržiavajú takmer v každej rodine.

vanocni-vyzdoba-andel

Ako vytvoriť vianočný veniec na dvere bez zložitého omotávania vetvičiek

„Niekoľkokrát do roka som premýšľala, ako si uľahčiť zložité omotávanie vetvičiek pri výrobe jarného, ​​jesenného aj zimného venca na dvere. Nakoniec som prešla na korpusy prútených vencov. Nielen, že sa dajú vždy dobre ozdobiť a skvele sa s nimi pracuje, ale tiež oceňujem to, že mi prútený veniec vydrží aj niekoľko rokov,“ spomína fotografka Tereza Sliwková. Tá je navyše milovníčkou minimalizmu a klasický prútený veniec je podľa jej slov krásny už sám o sebe. Nedá sa nesúhlasiť!

prouteny-venec-korpus

Ako vyrobiť adventný veniec na dvere

Či už sa chcete zviezť na módnej vlne tohtoročných Vianoc, či podporiť naše kultúrne a mystické dedičstvo našich predkov, dnešný návod ponúkne oboje! Na tradičnom venci nesmeli chýbať zelené vetvičky, pretože každá má svoj význam. Poďme sa bližšie pozrieť na konvenčný význam jednotlivých ihličnanov.

  • Cezmína je typickým znakom Vianoc. Pichľavé listy a červená farba plodu pripomínajú tŕňovú korunu a utrpenie Ježiša Krista.
  • Cedru sa pripisuje sila, moc a pevné zdravie, prípadne uzdravenie.
  • Vavrín symbolizuje víťazstvo nad nespravodlivosťou, utrpením a zlobou.
  • Borovica a tis značia nesmrteľnosť.

borovice_1   cesmina

Materiál na výrobu adventného venca na dvere

Tento rok sme zvolili rýdzo prírodný veniec, ktorý má moderný nádych, ale zároveň plne spĺňa vianočné obyčaje, zvyky aj mágiu, ktorá k Vianociam neodmysliteľne patrí.

  • Prútený veniec v hnedom prevedení
  • Šípky
  • Vetvičky vybraných ihličnanov
  • Povrázok a nožnice
  • Šišky

adventni-venec-diy

Návod na výrobu venca na dvere

1. Vyberieme vhodnú veľkosť prúteného korpusu na veniec.

Na e-shope ČistéDrevo.sk nájdete množstvo veľkostí, tvarov i farebných prevedení. Stačí si vybrať! My sme zvolili prírodný prútený veniec v hnedom prevedení.

2. Nastriháme si vetvičky šípku a ihličnanov.

S kratšími vetvičkami sa nám bude lepšie pracovať. Nesmú byť však krátke príliš, aby nám z korpusu nevypadávali. Dlhšie vetvičky je lepšie okolo korpusu omotať a zviazať najjemnejším drôtikom, prípadne niťou či rybárskym silónom.

vetvicky-na-adventni-venec

3. Tvoríme venček

Teraz jednotlivé vetvičky postupne zasúvame do prúteného korpusu, a tak vytvoríme klasický efekt venčeka. Vetvičky by mali byť skladané vždy v jednom smere. Ihličnany môžeme striedať s prútikmi šípku, prípadne urobiť z ihličia podklad a následne namotať ratolesť šípku.

venec-bez-omotavani-vetvicek

4. Pomocou tavnej pištole pripevníme dekorácie

Šišky, bobuľoviny, sušené ovocie, prípadne banky, jabĺčka a iné dekorácie lepíme na prírodné vetvičky (!), a nie rovno na korpus. Vďaka tomu budeme môcť po odstrojení korpus používať aj nasledujúce roky.

tvorba-adventniho-vence

5. Povesíme na dvere

Presný návod nájdete nižšie. Platí pravidlo, že čím ťažší venček, tým lepšie musí byť jeho zavesenie zabezpečené.

prouteny-venec-na-dvere

Tipy na zdobenie: Krása je všade, preto sa fantázii žiadne medze nekladú. Venček môžete ozdobiť drobnými bankami, drevenými korálkami, sušenými plodmi, či mašľami. Vždy je ale dobré držať sa jedného štýlu, aby venček nepôsobil preplácane. Vidiecky štýl podporí červená a zelená farba, ako aj prírodné produkty - gaštany, šišky a prútie. Modernejšie prevedenie sa nebojí trblietavých guličiek, netradičných materiálov aj ingrediencií – napríklad sušených feferónok či džínsoviny.

Alternatívy k prútenému venci: Namiesto prútia môžete použiť iné prírodné materiály. Ponúka sa napríklad veniec zo slamy, machu, dreva, prípadne podložka z kmeňa stromu. Tá sa hodí najmä pre rustikálne a originálne designy. Kreatívni jedinci sa neobávajú ani spojenia s industriálnymi doplnkami.

Čo robiť, aby veniec vydržal

Ste milovníkmi prírodných materiálov a použili ste ich aj na výrobu adventného venca na dvere? Potom to určite poznáte! Vyrobili ste krásny adventný veniec, ktorý vám robil radosť, ale ouha – tesne pred Vianocami sa jeho krása pomaly vytráca. Máme pre vás pár trikov, ktoré životnosť adventnej dekorácie zaručene predĺžia.

  • Veniec z vetvičiek pravidelne striekajte vodou a osviežujte ho. Stačí raz za tri dni použiť klasický postrekovač na kvety.
  • Vyberajte trvanlivé materiály. Sušené kvety, prútie, vetvičky, šípky nie je potrebné rosiť.
  • Ak chcete veniec oživiť živými kvetmi, držte sa zimných rastlín, ktoré sa pýšia trvanlivosťou. Ide napríklad o eukalyptus, chryzantémy a klinčeky. Z vetvičiek samozrejme najdlhšie vydržia už spomínané ihličnany, šípky a celkovo červené bobuľoviny.

Ako pripevniť veniec na dvere

Existuje veľa možností, ako pripevniť DIY vianočné dekorácie na dvere. Poďme sa spoločne pozrieť na tie najobľúbenejšie.

  • Pokiaľ je adventná dekorácia na dvere z ľahších materiálov, postačí vám obojstranná lepiaca páska. Lepidlo po Vianociach ľahko odstránite pomocou mydlového roztoku, prípadne liehu.
  • Najmenej populárna je metóda pomocou klasického klinčeka. Z vnútornej strany klinček pribijete na dvere. Na veniec priviažete dlhší špagát či mašľu a špagát s vencom zavesíte cez hornú hranu dverí. Namiesto klasického klinčeka môžete využiť aj samolepiaci háčik.
  • Výborným riešením sú špeciálne magnetické držiaky. Skvele sa hodia najmä pre ťažké vchodové bezpečnostné dvere, ktoré sú navyše opatrené kovovou konštrukciou. Jednoducho každý pár magnetického držiaka pripevníte na miesto, ktoré sa vám páči a veniec za háčik zavesíte.
  • Niektoré dvere majú hore tzv. rysovačky. Za ne je možné ľahko pripevniť povrázok, lyko, prípadne drôtik, pomocou ktorého následne pripevníte vianočnú dekoráciu na dvere. Držiak na veniec na dvere tak ani nebudete potrebovať.

adventni-venec-poveseni

Inšpirácie na vianočné dekorácie nielen na dvere

Variácií na adventné vence a dekorácie dnes existuje nespočetné množstvo. Poďme sa bližšie pozrieť aspoň na niektoré z nich.

Netradičné a štýlové svietniky

Na trhu existuje hneď niekoľko netradičných svietnikov, ktoré hravo skrátia čakanie na Ježiška. Svietniky sa hodia najmä do minimalistických a moderných interiérov. Tipy na zdobenie vianočných adventných vencov nájdete v našom magazíne hneď niekoľko.

netradicni-adventni-svicen

Adventný veniec v drevenej miske, kvetináči, či na tácke

Je možné si vôbec Vianoce bez dreva predstaviť? Drevené betlehemy zdobia naše stoly, v obývačke svieti vianočný stromček a jedálenský stôl je ozdobený adventným vencom. Chcete vyskúšať niečo jednoduché, štýlové a s obrovským efektom? Vyrobte si netradičný adventný veniec, stačiť vám bude drevený kvetináč, miska, podnos, ale aj tácka. Do misky z dreva jednoducho naaranžujeme pár vetvičiek, 4 sviečky a radosť je na svete.

adventni-venec-cerveny

Tradícia a vidiecky štýl

V jednoduchosti je krása! Ak trávite Vianoce na chate, alebo ste milovníkmi vidieckeho rustikálneho štýlu, potom je klasický prútený veniec základ. V jednom z našich článkov sme sa zamerali na to, ako upliesť veniec z prútia a môžeme potvrdiť, že už veniec samotný bol krásnou dekoráciou plne podporujúcou rustikálny a vidiecky dizajn. Tak smelo do toho!

prouteny-adventni-venec

Vianočná dekorácia na dvere v jednoduchom kabáte

Veniec patrí medzi najčastejšie ozdoby na dvere. Pokiaľ ale máte vencov už v interiéri a exteriéri dosť, stačí zvoliť inú verziu vianočnej dekorácie na dvere. Spojte niekoľko zelených vetvičiek do zväzku (pokojne aj imelo) a ozdobte ho veľkou červenou mašľou, vianočnými výrezmi z preglejky, zvončekom, bankou, či jutovým povrázkom.


Nech už sa rozhodnete stráviť advent akokoľvek, tak veríme, že vám náš návod pomohol v tom, ako si urobiť Vianoce a vianočnú výzdobu ešte krajšiu.