AKCIA: Kúpte si vyvýšený záhon, pieskovisko alebo ležadlo so zľavou až 15 %

Ako vybrať hojdačku pre deti

nahledovy-houpacka_1

Drevená hojdačka nie je len zábavou pre všetky vekové kategórie, ale aj štýlovým doplnkom pre vašu záhradu, terasu či ozvláštnením interiéru v boho, urban jungle, scandi alebo hygge štýle. Avšak pri výbere hojdačky treba zvážiť hneď niekoľko faktorov. Poďme si ich v dnešnom článku priblížiť. S našimi radami bude výber ľahký a príjemný!

Ako vybrať hojdačku

Ak vyberáme tú najlepšiu detskú hojdačku, tak dôkladne zvážime nasledujúce body:

Účel

V prvom rade si musíme ujasniť, ako chceme hojdačku užívať. Bude slúžiť ako zábava pre deti, alebo sa bude jednať o relaxačnú záležitosť pre dospelých? Bude umiestnená na záhrade, v interiéri, prípadne na balkóne či záhradnej terase?

Materiál

Vyberte si taký materiál, ktorý najlepšie spĺňa účel, s ktorým ste ku kúpe pristupovali a zároveň sa hodí do vami vybraného priestoru. Tradične sa hojdačky vyrábajú z plastu, dreva, povrazov (napríklad brazílske hojdacie kreslá) i bavlny (klasické hamaky). Osobne môžeme odporučiť drevené hojdačky pre deti – hodia sa totiž na záhradu, do interiéru, na terasu aj balkón.

Bezpečnosť

Mala by nás tiež zaujímať bezpečnosť - teda celková pevnosť, nosnosť a stabilita. Všetky tieto faktory rozhodne spĺňajú drevené hojdačky. Mohla by sa ponúkať aj otázka, či nie je bezpečnejšia kovová hojdačka. Tu by sme radi upozornili na to, že kov často kĺže, v zime bude kov studený a nepríjemný. V lete sa naopak o horúcu hojdačku môžete ľahko spáliť! V rámci bezpečnosti taktiež dbajte na poriadne upevnenie a zavesenie hojdačky.

Veľkosť

Správnu veľkosť vám môže určiť napríklad to, koľko ľudí predpokladáte, že hojdačku bude užívať naraz. Ak ste rodičmi viacerých detí, tak je vám jasné, že kúpa jednej hojdačky bude sprevádzaná krikom a hádkami. Preto zvážime nákup dvoch a viacerých hojdačiek, či sa zameriame na už spomínanú veľkosť.

Komfort

Hlavným účelom hojdačky bude relaxácia? Nezabúdajme preto dostatočné pohodlie. Zvolíme napríklad polstrovanie na jednoduché sedadlo z dreva. Alebo sa chcete pohodlne uvelebiť v mäkučkom hojdacom kresle, či sieti upevnenej pod korunami stromov?

Cenový rozpočet

Hojdačky sú k dispozícii v širokom cenovom rozpätí. Záleží teda len na nás, na aký účel bude slúžiť a koľko peňazí do nej chceme investovať.

drevena-houpacka

Ako zavesiť detskú drevenú hojdačku

  1. Pomocou trámového uzla - použijeme povrazy, ktoré máme k hojdačke a pevným trámovým uzlom hojdačku pripevníme k stromu, prípadne pevnému rámu.
  2. Použijeme drevené stojany na hojdačky. Okrem ľahkého upevnenia je kombinácia stojana s hojdačkou z dreva atraktívnou záhradnou dekoráciou.
  3. Ak chcete drevenú hojdačku pre deti zavesiť na veľký a vysoký strom, tak odporúčame zaobstarať sadu upevňovacích lán, ktorú zakúpite vo väčších hobby marketoch, prípadne špecializovaných e-shopoch. Cena tohto setu sa pohybuje okolo 12 eur.
  4. Ak máme vhodný objekt na zavesenie, tak krúžky klasickej hojdačky pripevníme k plechovej objímke, ktorú uchytíme na požadovanú vetvu. Objímku je možné zakúpiť v železiarstve.

Typy detských drevených hojdačiek

  • Pre tie najmenšie deti existuje aj hojdačka pre bábätká. Máme na mysli tradičné hamaky, ktoré sú známe už od 15. storočia. Zmienky o prvých hamakách pochádzajú od pôvodného obyvateľstva, kedy slúžili ako postele v teplých dňoch. Teraz sú hamaky využívané najmä ako postieľky, alebo kolísky pre bábätká.
  • Ku kvalitnému záhradnému nábytku a posedení na terase odporúčame zvážiť kúpu drevenej záhradnej hojdačky. Ručíme za to, že sa stane najobľúbenejším kúskom nábytku v záhrade!
  • V rámci hojdačiek vhodných na záhradu nesmieme zabúdať ani na atraktivitu klasických hojdacích sieti, ktoré sú aj vítaným zdrojom relaxácie a zábavy pre deti. Pokiaľ si neviete rady so zavesením, prečítajte si náš návod, ako pripevniť hojdaciu sieť
  • Pýši sa vaša záhrada dreveným ihriskom pre deti? Potom vám ako doplnok k detskému ihrisku či domčeku pre deti rozhodne nesmie chýbať hojdací kruh. Ako mama dvoch detí môžem len potvrdiť, že je táto hojdačka rozhodne najobľúbenejšia.
  • Klasické jednoduché drevené hojdačky sú jednoduché na údržbu a zavesiť ich môžete takmer kdekoľvek. Na ČistéDrevo.sk ponúkame hneď niekoľko typov a veľkostí. Súčasťou hojdačky pre najmenších je operadlo, ohrádka a pás medzi nohami, aby ste si boli istí, že vám dieťa nevypadne.
  • Nedisponujete záhadou? Nie je problém - v súčasnosti existuje veľa možností. Za zmienku stojí napríklad detská hojdačka do bytu, závesné kreslo aj sieť v boho štýle, ktorá výrazne ozvláštni akúkoľvek miestnosť. Hojdačka do interiéru poslúži k relaxácii, spánku, ale v prípade vhodnej voľby sa môže stať aj netradičnou kolískou pre vaše bábätko.


Výber hojdačky nie je nijako náročný proces a navyše môže ísť o pomerne zábavnú záležitosť. Stačí si vybrať kritériá a následne postupovať podľa návodu. Na našom blogu nájdete oveľa viac nápadov, návodov a tipov do záhrady, domácnosti aj na voľné chvíle. Sme pre vás taktiež na sociálnych sieťach - Facebooku, Pintereste, TikToku a Instagrame.