AKCIA: Záhradné hry so zľavou až 15 %

Podľa akých kritérií vybrať nábytok do detskej izby

nahledovy-prouti-detska-tabuke

Existuje hneď niekoľko kritérií, ktoré by ste pri výbere nábytku do detskej izby mali zvážiť. Je veľmi dôležité vybrať nábytok, ktorý bude nielen krásny a štýlový, ale tiež funkčný a bezpečný pre vaše dieťa. Tieto faktory zahŕňajú bezpečnosť, materiál, ergonómiu a funkčnosť nábytku a v neposlednom rade aj estetiku. V článku sa bližšie pozrieme na jednotlivé faktory a pomôžeme vám so správnym výberom.

Kedy zariaďovať detskú izbu

 • Detskú izbu zariaďujeme najlepšie hneď od narodenia dieťaťa.
 • Pre dieťa tak vytvoríte bezpečný prístav pre všetky jeho potreby.
 • Máte dostatok času na vychytanie prípadných nedostatkov a vyladenie izby k dokonalosti.
 • Aj vo chvíli, keď dieťa nebude v detskej izbičke spať, veľa odborníkov odporúča vytvoriť vlastný kútik čo najskôr
 • V izbe by zo začiatku nemal samozrejme chýbať kvalitný nábytok, prebaľovacia komoda, detská drevená postieľka, ale napríklad aj truhlica na hračky. Postupom času sa samozrejme niektoré kusy nábytku budú vymieňať za iné.

Základné kritéria výberu detského nábytku

Bezpečnosť

Prvý a najdôležitejší aspekt, na ktorý by sme sa mali zamerať, je bezpečnosť. Volíme nábytok, ktorý vyniká svojou stabilitou, bezpečným materiálom, ale je aj ošetrený zdravotne nezávadnou povrchovou úpravou. Napríklad detským postieľkam by nemala chýbať bezpečnostná zábrana, komodu voľte masívnu a konzistentne vyváženú a nezabúdajte na nebezpečné rohy od stolov, skríň aj drevených políc. Pokiaľ si nezvolíte zaoblené hrany, dbajte na dostatočné doplňujúce zabezpečenie.

Funkčnosť

Z vlastných skúseností odporúčame vybrať nábytok funkčný, ktorý nepodlieha módnym trendom a prispôsobí sa potrebám dieťaťa v priebehu času. Napríklad zvážime postieľku pre bábätko, ktorá je konvertibilná a porastie spoločne s vašou ratolesťou. Tiež kladieme dôraz na skrine a organizovanosť (bude sa hodiť najmä v neskoršom veku, keď už si deti upratujú izbu napríklad samé). Kombinácie drevených regálov, políc a úložných drevených debien a boxov majú okrem funkčnosti aj výrazne estetické vlastnosti. Za skvelý funkčný prvok považujeme napríklad aj lavicu s úložným priestorom, či drevenú truhlicu, ktorá poslúži aj ako odkladací stôl.

Materiál

Na materiáli skutočne záleží. Volíme prírodné materiály, ktoré sú zdravotne nezávadné, podporujú dobrú náladu a celkovo sú na prvý pohľad príjemné. Okrem dreveného nábytku sa môžeme zamerať na prútený nábytok, či nábytok z ratanu. Prípadne sa nebojíme ich kombinácie - napríklad drevená posteľ v kombinácii s prútenou komodou, či taburetkou podporí interiér v akomkoľvek štýle.

Ergonómia

Deti trávia veľa času pri písaní, kreslení a iných kreatívnych činnostiach u stolu. Pripravte preto pracovný stôl a stoličku tak, aby sa veľkosti dieťaťa dokonale prispôsobovali a mali správnu výšku. Predchádza sa tak nesprávnemu držaniu tela a bolestiam chrbta v budúcnosti. Rovnako aj postieľku volíme v prírodnom prevedení, s kvalitným roštom aj matracom.

Estetika a dizajn

V neposlednom rade myslíme na to, aby sa nám a najmä deťom štýlová izbička páčila. Vrelo odporúčame voliť prírodné materiály, farby ladíme tón v tóne a vyhýbame sa krikľavosti, farebným stenám chvíľkovému poblázneniu Labkovou patrolou, či prasiatkom Peppa (nechceme predsa za rok kompletne vymieňať celú izbičku vrátane detskej postieľky v tvare formule 1). Zamerajme sa preto na kvalitu, prírodný materiál a univerzálnosť - uvidíte, že izbička sa u vašich ratolestí stretne s veľkým nadšením.

pracovni-kout

Drevený nábytok a jeho alternatívy

Drevený nábytok je tradičnou a obľúbenou voľbou pre množstvo ľudí vďaka svojej prírodnej kráse, nosnosti a trvácnosti. Avšak existujú aj alternatívy k drevu, ktoré ponúkajú ďalšie výhody a možnosti a zároveň nestrácajú svoje “prírodné kúzlo”.

MDF doska

Stredne vláknité drevo je materiál vyrobený z drevných vlákien, ktoré sú pevne spojené pomocou lepidla a tlaku. Ide vlastne o druh drevotriesky, ktorý sa používa ako častá alternatíva k masívnemu drevu pre výrobu podláh, nábytku, obloženia a ďalších stavebných a dekoračných prvkov.

Výhody MDF dosky

 • stabilita (nekrúti sa a nedeformuje)
 • homogénna štruktúra, ktorá uľahčuje spracovanie
 • hladký povrch, vďaka ktorému je možné aplikovať zvolenú povrchovú úpravu (farba, dekoračná fólia, či dyha)
 • nižšia cena oproti masívu

Čo je to dyha

Nesmieme v našom zozname zabúdať na dyhu, ktorá vytvára dojem masívneho nábytku za veľmi priaznivú cenu. Veľakrát je samotná dyha oveľa viac prekreslenejšia a nábytok tak získava skutočne ojedinelý a zaujímavý dizajn. Pod drevenou dyhou sa rozumie tenký plátok rezaný z guľatiny pozdĺž smeru stromových letokruhov. Tieto niekoľkomilimetrové plátky následne slúžia ako dekoratívna vrstva najmä pri výrobe nábytku, obkladov stien, podláh a ďalších drevených výrobkov.

Bambus

Bambus je v skutočnosti tráva patriaca do čeľade lipnicovitých. Má veľmi rýchly rast a vyniká svojou pevnosťou a odolnosťou. Bambus je tiež považovaný za jeden z najekologickejších a obnoviteľných materiálov na svete.

Výhody bambusu

 • pevnosť, odolnosť a pružnosť
 • atraktívny prírodný vzhľad
 • odolnosť voči hmyzu a vlhkosti (preto sa skvele hodí ako doplnok napríklad do kúpeľne

Nábytok z prútia

Skvelá alternatíva pre tých z vás, ktorí hľadajú skutočne ľahký, na údržbu nenáročný a výnimočne krásny nábytok. Pokiaľ si ale netrúfate vybaviť celú izbu prúteným nábytkom, tak môžete zvoliť aj jeden dizajnový prvok - napríklad prútené kreslo, vázu, komodu, alebo taburetku. 

Výhody prúteného nábytku

 • pohodlnosť
 • odolnosť a dlhá životnosť
 • veľmi ľahká údržba
 • výrazná estetická funkcia

bambusova-mydlenka   pokojicek-z-prouti-bily-houpaci-kun

Dekorácie ako dôležitý prvok každej detskej izby

Pokiaľ zvolíte univerzálnejšiu verziu izby, tak pri vhodnom výbere a peknom zladení nábytku bude izbička už tak krásna. Ak chcete ale vyladiť detskú izbu k dokonalosti (alebo ju prispôsobiť dievčatám, ktoré milujú farby), tak venujte pozornosť dreveným dekoráciám. Odporúčame izbu zútulniť pomocou drevených hračiek a rámikov na stenu. Drevený fotorámik s fotkami rodiny sa bude tiež skvele vynímať napríklad na drevenej komode, alebo poličkách.

rodina-fotoramcek-na-miru


Sme tu pre vás na TikToku, Instagrame, Facebooku aj Pintereste, kde pre vás máme vždy pripravené skvelé novinky z “dreveného sveta”.