AKCIA: Zaobstarajte si vyvýšený záhon alebo pieskovisko so zľavou až 15 %

Čo s vajcami po Veľkej noci: tipy

vajickovy-salat

Akonáhle sú tieto krásne jarné sviatky za nami, prichádza otázka, čo so zvyšnými vajcami po Veľkej noci. Prinášame vám inšpiratívne nápady na zužitkovanie varených vajec aj vrátane škrupiny.

Pripravte si jarný vajíčkový šalát

Medzi najobľúbenejšie veľkonočné recepty patrí šalát, pri ktorom zúžitkujete vykoledované veľkonočné vajíčka aj čerstvo nazbierané jarné bylinky. Čakáte ešte po Veľkej noci nejakú návštevu? Pohostite ju týmto úžasným jarným šalátom.

Čo budeme potrebovať

  • 8 ks varených vajec
  • medvedí cesnak – prípadne iné jarné bylinky
  • 1 veľký varený zemiak
  • soľ a korenie
  • 1 veľká cibuľa (možno vymeniť za zväzok lahôdkovej)
  • 1 lyžica plnotučnej horčice
  • 150 g majonézy
  • 1 lyžica zakysanej smotany

kalisek-na-vajicka   drevena-tacka-servirovanie   miska-z-dreva

Postup

  1. Vajcia uvarené natvrdo ošúpeme a na kuchynskej doske nakrájame na kocky.
  2. K vajciam pridáme aj na drobno nakrájaný varený zemiak a cibuľu (niekto má radšej na kolieska, či väčšie kúsky, u nás sa do šalátov vždy krájala nadrobno).
  3. V drevenej miske zmiešame vajíčka, zemiaky, cibuľu spolu s medvedím cesnakom a čerstvým korením (odporúčame mlynček na korenie, ktorý zachová arómu a chuť vybraných ochucovadiel).
  4. Pomaly vmiešame horčicu, majonézu aj kyslú smotanu.
  5. Podávame ľahko vychladené s čerstvým pečivom. Skvelý výsledok je zaručený!

TIP NA ZÁVER: Medvedí cesnak môžeme vymeniť za iné jarné bylinky. Mrknite, aké bylinky si už teraz môžete ísť nazbierať.

Ďalšie jarné recepty na Veľkú noc

Velikonoční kraslice k Velikonocům bezpochyby patří, ale k tomu se samozřejmě pojí otázka, jak zužitkovat vejce z vyfouknutých vajec. Naštěstí je jarní kuchyně na recepty z vajec vskutku bohatá. Vyfouknutá vejce zužitkujete do omelet, míchaných vajíček, nedělních svátečních nádivek a v neposlední řadě z nich můžete připravit tradiční velikonoční hrudku.

Ďalšie obľúbené recepty z vajec

  • Veľkonočná vaječná tlačenka (skvele vyzerá napríklad vo forme na bábovku alebo terinu) urobí veľkú parádu pri servírovaní jedla pre hostí.
  • Vajíčková nátierka patrí tiež medzi evergreeny pre spotrebovanie vykoledovaných vajec. Naservírujte ju do misky a uvidíte, ako rýchlo zmizne.
  • Plnené vajcia na všetky možné spôsoby sú výbornou alternatívou pre pohostenie rodiny a priateľov. Podávajte napríklad na drevenej doštičke.
  • Pštrosie vajcia hravo vytvoria výborný nedeľný obed.
  • Ruské vajcia sú dozaista obľúbenou pochúťkou najmä mužskej časti vašej domácnosti. Urobte im radosť!

dosticka-a-miska

Veľkonočné škrupiny nevyhadzujte!

Áno, čítate správne, vajíčko sa dá na Veľkú noc zužitkovať úplne celé! My v ČistéDrevo.sk upcykláciu úplne milujeme. Mrknite na skvelý nápad, čo so škrupinou od vareného vajcia. Do škrupín tiež môžete ľahko zasadiť pažítku, či žeruchu – vápnik zo škrupín je ideálne hnojivo. Skvelé na tvorenie s deťmi! Škrupiny napríklad prilepíme k podložkám z kmeňa stromu, prípadne využijeme drevené kalíšky na vajíčka. Tie sú vhodné aj na mnohé ďalšie jarné dekorovanie. Tento rok totiž vo veľkonočnej výzdobe hrajú prím!

velkonocne-dekoracie -zo-skrupin

Kde se vzala tradice obdarovávání vejci

Možno vás to prekvapí, ale obdarovávanie varenými vajcami má rýdzo praktický význam. Pred Veľkou nocou sa tradične držal pôst a vajcia sa teda okrem nedele nejedia, sliepky ale na pôst nehrali a vajcia samozrejme ďalej znášali. Hľadali sa teda rôzne spôsoby, ako vajcia uchovať a tak sa varili a následne prírodne zafarbené rozdávali koledníkom. Farbili sa prírodne a následne maľovali voskom. Najčastejšie sa používala červená farba, ktorá symbolizovala preliatu krv Ježiša Krista. Obľúbené boli aj vajcia farbené na žlto, ktoré značili nový život, slnko a prichádzajúcu jar.

olivova-miska-s-kraslicami

Aké techniky farbenia kraslíc patria medzi najstálejšie?

Každá rodina má svoje obyčaje, ako veľkonočné vajíčka ozdobiť. My vám prinášame výber tých najobľúbenejších. Možno sa inšpirujete.

  • Maľovanie prírodnými farbivami – kurkuma zafarbí vajcia krásne do žlta, červená kapusta do modra a cibuľa vdýchne vajíčku červenohnedú farbu.
  • Decoupage s jarnými motívmi patrí k ľahko dostupnej a lacnej technike. Metódu potom môžete vyšperkovať krakelovaním.
  • Tradičné maľovanie voskom už chce trochu cviku. Výsledok ale rozhodne bude stáť za to.
  • Pusťte sa do klasického maľovania akrylovými farbami. Na trhu existuje množstvo jemných štetcov i akrylových farieb, ktoré vám tvorenie uľahčia.
  • Chcete byť tento rok in a pustiť sa do tvorenia s deťmi? Vyskúšajte drevené vajíčka, pri ktorých si môžete byť istí, že ich deti nerozbijú. Sú ideálne na ručné vypaľovanie do dreva!

krakelovanie-na-kraslice   spajkovacka-velkonocne-vajicka   kraslice-drevene-zdobene

V našom tíme vznikla diskusia, ako je to vôbec s tradíciami ohľadom obdarovávania vajcami. Niekto dáva zdobené varené vajcia, ale veľa žien obdarúva koledníkov aj kraslicami. Ako to máte vy? Vyjadrite sa nám v komentároch, alebo na našom Facebooku, či Instagrame. Sme sami zvedaví, za aký tím kopete vy.