AKCIA: Zaobstarajte si vyvýšený záhon alebo pieskovisko so zľavou až 15 %

Gumovníkové drevo a jeho význam

nahledovy-stojan-gumovnik

Gumovníkové drevo, produkované stromom známym ako Gumovník brazílsky, je viac než len esteticky príjemným prvkom v interiéri. Jeho význam preniká do rôznych oblastí, ako je dizajn, ekológia, poľnohospodárstvo a priemysel. Táto rastlina, obľúbená pre svoje lesklé listy a teplý odtieň dreva, si získala pozornosť ľudí po celom svete. 

V článku sa pozrieme na rôzne aspekty gumovníka a jeho mnohostranný význam v domácnosti. Zistíme, na aké produkty je drevo gumovníka vhodné as akými štýlmi interiéru ho kombinovať.

Obsah:

Čo je to gumovník?

Gumovník brazílsky je pomaly rastúca rastlina vynikajúca silnými dužinatými listami a exotickým vzhľadom. Primárne sa gumovník vysádzal kvôli ťažbe kaučuku, ktorý sa získava spod kôry tejto dreviny. Po zhruba 25-30 rokoch ale Kaučukovník prestáva tzv. latexový džús vyrábať a je vyrúbaný, aby uvoľnil miesto mladším rastlinám druhu Hevea. Drevo sa následne pálilo ako odpadový materiál. V súčasnosti je však ďalej spracovávané a vyniká hneď niekoľkými zaujímavými vlastnosťami.

gumovnik-detail

Gumovník - drevo

 • Gumovníkové drevo je extrémne pevné a odolné.
 • Má prirodzené antibakteriálne vlastnosti.
 • Každý drevený výrobok je originál, pretože štruktúra dreva je unikátna.
 • Drevo gumovníka má ideálne rezné vlastnosti - netupí nože.
 • Z hľadiska vlastností sa gumovník výrazne podobá dubu, z toho dôvodu sa mu niekedy prezýva Malajský dub. Dokonca je tvrdšia ako dub.
 • Vyniká stabilitou aj dobrou znášanlivosťou na povrchovú úpravu.

Výrobky z gumovníka, ktoré naozaj oceníte

 • Doštička na syry je ideálnym nápadom, ako štýlovo pohostiť rodinu i priateľov. Doštička na syr z dreva gumovníka sa pýši odolnosťou aj minimalistickým dizajnom. S výberom vhodnej servírovacej tácky poradíme, ale chuťové kreácie syrovej dosky už necháme na vás.
 • Drevené dekorácie a doplnky do domácnosti – unikátne farebné prevedenie gumovníka rozoznáte na prvý pohľad. Aj preto je obľúbeným dekoračným prvkom v domácnosti.
 • Vhodný materiál je pri mlynčeku na korenie zásadný. Pokiaľ zvolíme gumovníkové drevo, máme pred sebou praktický predmet s výraznou estetickou hodnotou.
 • Drevené hračky - prírodné prevedenie, stabilita aj odolnosť robia z gumovníka ideálny materiál na výrobu hračiek z dreva.
 • Drevený nábytok z gumovníka býva prirovnávaný k dubovému masívu. Obľúbený je napríklad záhradný nábytok, drevené jedálenské sety, ale aj viac namáhané komody a skrine.
 • Kuchynské potreby – vďaka svojim vlastnostiam má gumovník svoje pevné miesto práve v kuchyniach. Drevený blok na nože, doštička, stojan aj mlynček na korenie sú potrebnými a často používanými predmetmi, ktoré sa hodia mať po ruke. Vhodný materiál je pre výber týchto kuchynských potrieb preto zásadný. Pri kuchynských doskách z gumovníka tak oceníte nielen esteticky príjemný dizajn, ale predovšetkým jeho odolnosť.

“Gumovníkové krájacie dosky vyrobené metódou „endgrain“ sú ešte o triedu lepšie ako klasické drevené dosky - jedná sa v podstate o to najlepšie, čo vo svojej kuchyni môžete mať. Výrobný postup je technologicky náročnejší a drahší. Jednotlivé kvádre sú lepené špeciálnym lepidlom s atestom na styk s potravinami. Gumovníková doštička je tak oveľa odolnejšia, nekrúti sa a menej tupí nože (nôž totiž prechádza medzi vláknami, nie cez ne).” Pripomína špecialistka na jednotlivé typy drevín – Markéta Kocichová.

Farebné prevedenie gumovníka

Čerstvo narúbané drevo má belavo žltý odtieň. Postupom času sa farba premieňa na bledo krémový odtieň s ružovým nádychom. Bel sa príliš nelíši od jadra, obsahuje veľmi jemné kontrastné vrstvy s rovnomernou štruktúrou.

gumovnikove-syrove-prkenko 

Ako ladiť gumovníkové drevo s jednotlivými typmi interiéru:

 • Škandinávský štýl

Zjednoťte priestor v jasných a prírodných farbách. Na vytvorenie scandi štýlu odporúčame voliť bielu, svetlo modrú, či šedú farbu.

 • Industriálny štýl

Industriálny štýl tvoria najmä surové materiály ako je kov, betón, kameň, tehla, ale aj drevo. Zjemnite priestor teplými odtieňmi dreva z gumovníka a budete milo prekvapení „wow efektom“. Farebný akcent odporúčame dodať pomocou kovových farieb a tiež čiernej a šedej. 

 • Klasický štýl

V klasickom štýle pôsobí gumovníkové drevo elegantne a dodáva jemný kontrast k tradičným prvkom. Hodí sa okoreniť priestor jemnými púdrovými, krémovými a béžovými odtieňmi. 

 • Boho štýl

Vďaka svojmu prírodnému a univerzálnemu sfarbeniu v hrejivých tónoch sa nebojte kombinovať s najrôznejšími textilom, farbami i vzormi. Ľahko tak vytvoríte atraktívny boho štýl. Doplňte o živé, jasné a bohaté farby ako je sýto oranžová, okrová, ale aj tmavo modrá. 

 • Moderný a minimalistický štýl

Gumovníkové drevo sa hodí do minimalistických a moderných interiérov. Efektívne kontrastuje s bielymi stenami a vytvára tak dojem čistého a ničím nerušeného priestoru. Dominantnými farbami, ktoré ku gumovníku ladia sú biela, čierna a šedá. 

 • Rustikálny štýl

V rustikálnom interiéri prináša dojem prírodného a zemitého prostredia. Použite ho najlepšie na drevený nábytok alebo podlahu. Gumovník veľmi dobre ladí so zemitými odtieňmi hnedej, béžovej, ale aj bielej. Týchto kombinácií by ste sa mali pri výbere doplnkových farieb držať.

mlynek-na-koreni

Vzhľadom ku kvalite a stabilite kaučovníka určite oceníte aj to, že drevené výrobky vám pri správnej údržbe vydržia pokojne celý život. Starostlivosť o výrobky z dreva gumovníka navyše nie je nijako náročná. V našom "drevenom" magazíne nájdete množstvo rád a tipov zo sveta drevotvorby aj starostlivosti o drevo.