AKCIA: Kúpte si vyvýšený záhon, pieskovisko alebo ležadlo so zľavou až 15 %

Spracovanie orecha: od orecha po škrupinu

nahledovy-orech-hodiny

Dnešný článok vás prevedie celým procesom spracovaním orecha, a to od samotného dreva, cez plody, až po „odpad“, teda listy a škrupiny orechov.

Orech patrí k veľmi významným rastlinám, ktoré je možné spracovať doslova a do písmena celé, a plne tak podporujú zero waste zmýšľanie. Drevený masív je spoľahlivým materiálom na výrobu nábytku, plody obľúbenou pochúťkou, a vďaka vhodným dreveným luskáčikom hravo upotrebíte aj orechové škrupiny. A nesmieme zabúdať na liečivú silu listov i zelených šupiek.

Obsah:

Orech: kráľovský plod

Plod orecha, známy ako orech, je nielen obľúbenou pochúťkou, ale aj bohatým zdrojom živín. Obsahuje zdravé tuky, bielkoviny, vlákninu a vitamíny, ako je vitamín E a B. Plody je možné konzumovať surové, pražené alebo použiť ako prísadu do rôznych pokrmov. Pridávajú výraznú chuť a textúru do pečiva, cereálií a šalátov.

4 overené spôsoby, ako uchovávať orechy

Vplyvom nesprávneho skladovania často stratia orechy chuť, dokonca môžu žltnúť či splesnivieť. Správne skladovanie orechov je preto základ.

 • Mrazenie - vylúpané a suché jadrá uzavrieme do mraziacich vrecúšok a dáme zamraziť. Takto uchované orechy vydržia dlho (minimálne do ďalšej úrody).  
 • Zaváranie - vďaka zaváraniu vám nevydržia orechy len jeden rok, ale pokojne aj niekoľko rokov. A samozrejme môžete prejaviť kulinársku kreativitu a pridať k orechom bylinky, korenie a ďalšie chute. Dobre olúpané a usušené orechy poukladáme do pohára, dobre uzavrieme a zavaríme. Zavárať môžeme v rúre, v hrnci (do ¾ ponorenej vo vode, 10 minút), či umývačke.
 • Naloženie do medu - orechy vložíme do umytého pohára a zalejeme tekutým medom. Hodia sa skvele ako dezert, do ovsených kaší alebo jednoducho len tak.
 • Uchovávanie v utesnenom pohári, či dóze - dreveným luskáčikom vylúpeme orechy a suché ich uzavrieme a utesníme. Skladujeme na suchom, temnom a chladnom mieste - najlepšie v dobre vetranej pivnici (inak hrozí riziko horknutia).

louskacky   louskani-orechu

Čo robiť s lístím orechov?

Ohľadom likvidácie orechového lístia sa dodnes vedú spory. Mnoho ľudí listy z orecha na kompost neodporúča, ďalší záhradkári naopak áno. Túto dilemu nemusíte riešiť vo chvíli, keď sa rozhodnete listy použiť na liečebné účely. Lístie orecha obsahuje triesloviny, flavonoidy a ďalšie bioaktívne látky, ktoré majú antioxidačné a protizápalové účinky. Z listov sa pripravujú odvary a extrakty, ktoré môžu byť použité na liečbu - napríklad pri problémoch so zažívaním alebo ako podpora imunitného systému. Vďaka antibakteriálnym a antimykotickým vlastnostiam je možné odvary, či tinktúry použiť na likvidáciu plesní, zápaly kože i mokvajúce rany. Zbierajú sa najmä zelené listy, ale aj šupky z orecha.

Liečivé účinky výluhu z orecha

 • Pomáha pri akné a najrôznejších zápaloch a neduhoch kože.
 • Bojuje proti plesni, lupienke aj vypadávaniu vlasov.
 • Obklady uľavujú začervenanej pokožke a pomáhajú pri migrenóznych stavoch.
 • Výluh využijete aj ako účinné kloktadlo pri angíne.
 • Bežne je využívaný pri znižovaní cukru v krvi. Vyskúšajte!

orech

Na čo sa používa orech

Drevo z orechového masívu je cenené pre svoju krásnu textúru a bohatý odtieň. Je tvrdé, pevné a má vynikajúcu odolnosť voči vlhkosti, čo ho robí ideálnym na výrobu dreveného nábytku, podláh, hudobných nástrojov a najrôznejších rezbárskych drevených výrobkov. Vzhľadom na jeho vzácnosť je dôležité udržateľne s orechovými stromami hospodáriť a dbať na ich ochranu.

Orechové drevo - využitie:

 • Vďaka unikátnej farbe a textúre sa z orecha vyrábajú špičkové umelecké a rezbárske výrobky z dreva. Existuje hneď niekoľko druhov orechov – farebným prevedením vyniká napríklad americký orech.
 • Masív sa hodí na sústružené výrobky - drevené misky, taniere, hrnčeky, svietniky a dózy.
 • Orech je obľúbeným materiálom na výrobu dyhy, ktorá sa následne využíva na drevený nábytok aj hudobné nástroje.
 • Orechové drevo má výborné predpoklady na ohýbanie, je husté a pevné - ideálne na výrobu originálnych drevených šperkov!

krasavica-michalka   nejvetsi-krasavica-hody

Nevyhadzujte škrupiny vlašských orechov

Škrupina orecha často končí ako odpad. A to je veľká škoda! Orechové škrupiny sa hodia na tvorenie s deťmi, na výrobu tradičných dekorácií, ale aj na liečebné účely.

Čo so škrupinami z orechov?

 • Vianočný stromček zo škrupín vám vydrží pri správnom skladovaní aj niekoľko rokov a stále bude vyzerať ako nový.
 • Zo škrupín ľahko vytvoríte jarné, jesenné aj adventné vence, stačí ich spojiť do kruhu taviacou pištoľou.
 • Dekorácie zo škrupín orechov sú rozmanité, lacné a jednoduché tvorenie zvládnu aj tí z vás, ktorí DIY výrobe príliš neholdujú. Veľa inšpirácií nájdete na Pintereste.
 • Hľadáte niečo prírodné a hrejivé, čím by ste ozdobili vianočný stromček? Vyrobte si vianočné ozdoby zo škrupín orechov. Škrupiny je možné farbiť akrylovými farbami, nastriekať sprejom, ozdobiť stužkami, čipkou, či bavlnkami. Fantázii sa medze nekladú.
 • K najkrajším vianočným obyčajom bez debát patrí púšťanie lodičiek. Do rozpolenej orechovej škrupiny rozpustíme vosk a pridáme knôt. Pokiaľ sa nám vosk nechce rozpúšťať, tak postačia zohriate tortové sviečky pripevnené ku "dnu" škrupiny.
 • Odvar zo škrupín proti kašľu oceníte najmä v zimnom a chladnom období. Stačia škrupiny jednoducho variť aspoň 15 minút a výluh následne popíjať po celý deň.

TIP na záver: Aby škrupiny boli čo najrovnomernejšie, použite vhodný drevený luskáčik na orechy. Klasický luskáčik na orechy si s orechmi poradí jedna báseň. Môže sa navyše stať aj zaujímavou drevenou dekoráciou, pokiaľ využijete tematický luskáčik na orechy - figúrku, vojačika či špongiu. Doplňte o zdobené škrupiny, mach a máte dekoráciu pre každé ročné obdobie.

houba-louskacek   muchomurka-louskacek

Prešli ste si spoločne s nami fascinujúcou cestou, ktorou orech podstupuje, aby sa dostal do našich domácností, kuchýň, ale aj na tanier. Jeho všestrannosť, tradičnosť i prírodné kúzlo ho stavia do popredia nielen v kuchyni, ale aj vo svete udržateľného spôsobu života a poľnohospodárstva.