AKCIA: Záhradné hry so zľavou až 15 %

Hrab: najtvrdšia drevina u nás

nahledovy-habr-sachy

Vydajme sa dnes na jedinečnú cestu za poznaním hrabového dreva, ktoré je typické svojimi protikladnými vlastnosťami, ktoré u iných drevín nájdeme.

Hrab patrí k rozšírenému typu dreviny od Európy, cez Áziu až po Irak. Je typický svojou húževnatosťou a dokáže sa uchytiť aj v menej priaznivých podmienkach. Aj napriek svojej veľkej rozšírenosti patrí k pomerne luxusným drevinám, ktoré sa využívajú len na niektoré výrobky z dreva, a to vďaka svojim špecifickým vlastnostiam. Poďme si ich priblížiť!

Obsah:

Čo je to hrab

V našich podmienkach nájdeme jedného zástupcu - hrab obyčajný. Hrab patrí k húževnatým pomerne rýchlo rastúcim drevinám. Vyniká hustou korunou, vďaka čomu býva obľúbenou rastlinou na živé ploty, prípadne prírodné bludisko. Hrab je pomerne odolný strom, ktorý vydrží aj v nepriaznivých podmienkach na rozdiel od iných stromov. Rovnako patrí k tzv. meliosizačným drevinám, ktoré sa hojne využívajú na spevnenie svahov pred eróziou.

habr-strom

Na čo sa používa hrab

Využitie hrabového dreva je pomerne zaujímavé. Na jednej strane tu máme extrémne tvrdú drevinu, ktorá je ale zároveň málo odolná a trvanlivá. Ako sa teda využíva hrab? Drevo vás svojimi vlastnosťami určite prekvapí!

 • Pre svoju tvrdosť je veľmi dôležitým materiálom na výrobu hudobných nástrojov – obzvlášť niektoré časti hudobných nástrojov sa vyrábajú len a len z hrabu.
 • Ide o veľmi cenené palivové drevo, ktoré patrí u nás k tým najvýhrevnejším.
 • Predtým sa hrabovým drevom napodobňoval napríklad drahý eben, a to najmä pri drevenom nábytku.
 • Dodnes sa hojne používa na remeselnícke pomôcky a nástroje - vyrábajú sa z neho napríklad čapy, rukoväte, palice, skrutky aj kliny.
 • Často sa využíva na výrobu vyrezávaných drevených dekorácií do domácnosti. Ale pozor, dekorácie z hrabu nedávajte do vlhkého alebo vonkajšieho prostredia.
 • Hrabové drevo je obľúbeným materiálom na výrobu šachových figúrok. Drevené šach vášnivému šachistovi rozhodne urobia radosť. Hrabové drevo je na e-shope ČistéDrevo.sk použité iba na šachové figúrky a má to svoj dôvod! Drevený šach vyrobený z hrabového dreva zaručuje prémiovú kvalitu, ktorá vydrží aj niekoľko generácií. Jednotlivé figúrky sa pýšia precíznym ručným vyrezávaním a prevedením. Hrab dodá šachovým figúram potrebnú stabilitu a zároveň punc luxusu. Presvedčte sa sami!

sachove-figurky-habr

Aké drevo je hrab?

Drevo hrabu je šedobiele, čisté a najmä matné bez lesku. U starších hrab vyniká hnedastosťou a pruhovaným jadrom, ktoré však drevo znehodnocuje. Letokruhy sú výnimočne husté a tenké.

 • Hrabové drevo sa pýši veľmi vysokou výhrevnosťou. Aj keď jeho odolnosť voči poveternostným podmienkam a vlhku značne pokrivkáva, rovnako sa jedná o luxusnú drevinu, o ktorej mnohí hovoria, že je jej do kotla škoda.
 • Hrab je z našich drevín celkovo najtvrdší, hneď po javore sa jedná o najtvrdšiu drevinu v celej Európe. Aj z toho dôvodu sa následne využíva na výrobu špeciálnych nástrojov, ktoré tvrdosť vyžadujú.
 • Málo trvanlivé - hoci je to skoro až neuveriteľné, ale trvanlivosťou a odolnosťou hrab rozhodne neoplýva. Obzvlášť vo vlhku pomerne rýchlo trúchniví a znehodnocuje sa. Na záhradný nábytok, či do exteriéru ho rozhodne odporučiť nemôžeme.
 • Vďaka svojej značnej tvrdosti a hutnosti sa horšie štiepe a jeho opracovanie si teda zaslúži ruky odborníka.
 • Hrab veľmi zle a pomaly vysychá. Rovnako je pre vysychanie hrabu typická nerovnomernosť a nerovnosť vo vysychaní.

sachy-z-habru

Ako spoznať hrab od buka

Hrab býva veľmi často zamieňaný za buk. Stromy sú rovnako vyrastené a laikov považované za takmer totožné. Podobné sú aj vlastnosti dreva, kedy obe dreviny vynikajú pevnosťou, krehkosťou a vysokou výhrevnosťou. Drevo sa ale líši najmä farbou a následnou kresbou. Hrabové drevo je svetlejšie so šedými odtieňmi a jemnými prúžkami a kresbou na povrchu. Oproti tomu bukové drevo je trochu tmavšie s červenohnedými a červenými odtieňmi. Má tendenciu mať jednotnejšiu a menej výraznú kresbu ako hrab.

Všeobecne platí, že k hrabovému drevu sa hodia skôr studenšie odtiene a je typický pre industriálne, prípadne moderné interiéry. Dubovému drevu na druhú stranu pristanú teplé odtiene.

Na ČistéDrevo.sk ponúkame drevené výrobky z najrôznejších typov drevín vrátane hrabu. Mrknite na našu rozmanitú ponuku a v našom magazíne sa inšpirujte, aký typ dreva sa vám do domácnosti hodí.