AKCIA: Zaobstarajte si vyvýšený záhon alebo pieskovisko so zľavou až 15 %

Ako pripevniť hojdaciu sieť

nahledovy-houpaci-sit

Hojdacia sieť je skvelým spôsobom, ako si užiť relaxáciu na záhrade, balkóne, terase, či dokonca v interiéri. Pokiaľ ale tápete, či vám pôjde sieť dobre uchytiť, prinášame vám návod na ľahké pripevnenie hojdacej siete a rady, bez ktorých sa pri zavesovaní siete, či závesného hojdacieho kresla, nezaobídete.

Zaslúžená relaxácia pod korunami stromov

Hojdaciu sieť, či závesné kreslo oceníte najmä v parnom lete k zaslúženému odpočinku. Jemné kolísanie tiež navodzuje štúdiou potvrdený hlboký spánok. Už pri 20 minútovom šlofíku dostatočne zregenerujete svoje telo (viac o spánku si môžete prečítať v knihe Prečo spíme, ktorú týmto vrelo odporúčame). Nielen, že si v sieti dôkladne oddýchnete, ale lepšie sa v nej sústredí a rovnako sa v sieti pri balancovaní zapájajú aj vnútorné orgány. O pasívnom odpočinku teda rozhodne hovoriť nemôžeme.

Ako pripevniť hojdaciu sieť

  1. Najklasickejším variantom je pripevnenie medzi dvoma stromami. Stromy musia byť ale dostatočne silné a najmä s vhodnou vzdialenosťou od seba. Minimálne sa jedná o 3 m.
  2. K stromu ich pripevníme pomocou dvoch dostatočne dlhých povrazov vhodným uzlom. Najpevnejšie typy uzlov vhodné na zavesenie hojdacej siete nájdete nižšie.
  3. Pokiaľ sú stromy od seba vzdialené príliš, musíme povraz predĺžiť a zavesiť vyššie, aby vzniklo dostatočné "prevesenie". Veľmi často sa stretávame s tým, že sieť je zbytočne napnutá práve z toho dôvodu, že sú oporné body od seba príliš vzdialené.
  4. Závesný systém v balení jednotlivých sietí a hojdacích kresiel často nepočíta s veľkými vzdialenosťami záchytných bodov od seba. Pokiaľ teda nie je dĺžka dostatočná, môžeme si pomôcť ďalším povrazom - odporúčajú sa napríklad horolezecké dynamické laná. K existujúcemu povrazu najlepšie pripevníme uzlom zvaným popruh.
  5. Výška zavesenia sa odvíja od závesných bodov. Od zeme by mala mať polovicu dĺžky, než je vzdialenosť medzi oboma bodmi. Pokiaľ je teda vzdialenosť medzi opornými bodmi 5 m, tak by výška zavesenia mala byť zhruba 2,5 m.
  6. Pre lepšie pohodlie sa odporúča zavesiť v miernom sklone (aby prípadne hlava bola vyššie ako zvyšok tela). Spravíte to tak, že na jednej strane povraz zavesíte o niečo vyššie (stačí sa držať rádu iba niekoľko málo cm).

Drevený stojan na hojdaciu sieť

Pokiaľ na vašej záhrade chýbajú dostatočne vyrastené stromy, potom najjednoduchším východiskom je zaobstarať si drevený stojan na hojdačku aj sieť. Hojdací stojan sa skladá z drevených tyčí, ktoré tvoria silnú a pevnú konštrukciu. Kombinácia siete s dreveným materiálom stojana zároveň vytvára príjemnú záhradnú dekoráciu.

Zavesenie na skoby

Veľa záhrad už v dnešnej dobe disponuje pergolou, prípadne pridruženou terasou. Tam samozrejme nechýbajú pevné drevené stĺpy, či trámy, na ktoré je možné pripevniť skoby, či háčiky. Následne postupujeme rovnako ako pri zavesovaní medzi dva stromy. Aj v tomto prípade nesmie byť vzdialenosť jedného konca od druhého menšia ako 3 m.

Hojdačka do interiéru

Nie je nezvyčajné si drevené hojdacie kreslo kupovať aj do interiéru, kde bude aj zaujímavou dekoráciou. Vyskúšajte!

houpaci-kreslo

Typy uzlov vodné na zavesenie hojdacej siete

Uzol “osmička”

Uzol osmička (tiež známy ako uzol na kľúč) je jeden z najčastejšie používaných uzlov na zavesenie hojdacej siete. Ide o jednoduchý a zároveň pevný uzol. Na vytvorenie tohto uzla sa prevlečie lano alebo reťaz cez oko na konci hojdacej siete a potom sa viaže uzol.

Rybársky uzol

Tento uzol sa obvykle používa na spájanie dvoch kusov lana alebo reťaze, ale môže byť tiež použitý na zavesenie hojdacej siete. Na vytvorenie uzla sa prevlečie lano alebo reťaz cez oko na konci hojdacej siete a potom sa vykonajú krížové otočky cez seba, nasledované jednou otočkou pod prvou.

Uzol s klapkou

Na vytvorenie uzla s klapkou sa prevlečie lano alebo reťaz cez oko na konci hojdacej siete a potom sa prevlečie späť cez seba, aby sa vytvorila slučka. Potom sa prevlečie späť cez slučku a pod prvú vrstvu lana alebo reťaze. Tento postup sa opakuje ešte raz, aby sa vytvorila klapka, ktorá zaistí, že uzol zostane pevný a bezpečný.

Uzol zvaný "popruh"

Tento uzol je veľmi pevný a bezpečný a obvykle sa používa na spájanie dvoch kusov lana alebo reťaze.

uzel

Alternatívy ku klasickej hojdacej sieti

  • Drevená záhradná hojdačka

Súčasťou záhradného nábytku je často drevená hojdačka. Tá môže v mnohých ohľadoch zastúpiť hojdaciu sieť, na ktorú napríklad nemáte priestor, alebo jej príliš neholdujete.

  • Hamaka, čiže hojdačka pre bábätká

Hamaky patria do skupiny hojdacích sietí, prípadne hojdacích kresiel, ktoré vďaka svojej vzdušnosti zvládajú aj veľké horúčavy v subtropických a tropických oblastiach. Ich história patrí niekedy do 15. storočia, kedy boli pôvodnými americkymi obyvateľmi používané namiesto postelí. V súčasnosti získavajú svoju popularitu najmä u rodičov malých detí. Moderné hamaky sa často používajú ako kolísky pre bábätká.

  • Závesné hojdacie kreslo (prútené, alebo ratanové)

Niekedy sa mu tiež hovorí závesné brazílske kreslo a vyniká svojim bohom vzhľadom. Je teda obľúbeným kúskom nielen do záhrad, terás a pergol, ale čoraz častejšie sa stáva aj nevyhnutnou súčasťou interiérov. 

  • Hojdací stan

Hojdací stan, alebo detské hniezdočko je ideálny pre rodiny s deťmi. Behá na vašej záhrade banda nespratníkov? Doprajte im ich tajnú skrýšu, kde sa všetci v pohode zmestia.

  • Závesné prútené kreslo s už zabudovaným stojanom

V súčasnosti sa na trhu stále častejšie objavujú závesné prútené kreslá s už zabudovaným stojanom. Vynikajú vzhľadom, ale aj jednoduchosťou pri zostavovaní. Hodia sa najmä na rovné miesta na čiastočne zakrytých terasách, prípadne pergolách, kde sa stávajú plnohodnotnou súčasťou záhradného posedenia.


Pre ďalšie tipy na záhradné doplnky, vychytávky do domácnosti a dekorácie navštívte náš Pinterest. Sme pre vás ale aj na Instagrame, Facebooku aj Tik Toku.