Ako vyčistiť drevenú dosku
Poriadna doska je v kuchyni úplne nepostrádateľná, nech už ňou krájame čokoľvek. Kvalitná drevená doštička uľahčuje manipuláciu s potravinami, ochraňuje pracovnú dosku pred ostrím nožov a po umytí sa v kuchyni môže stať aj peknou drevenou dekoráciou. Nesmieme ale zabúdať, že o kvalitné dosky z dreva sa treba dobre starať. Poďme si v dnešnom článku ukázať, ako na to!
Čistenie kuchynskej dosky
Pri starostlivosti o drevenú doštičku je najdôležitejšia prevencia. V nasledujúcom texte nájdete postup čistenia krok po kroku a nezabudnite zhľiadnuť aj náš videonávod!
Čo budeme potrebovať
- jedlá sóda
- citrón (pri väčšom znečistení je možné vymeniť za biely ocot)
- prírodný olej vhodný na styk s potravinami (my sme použili olivový)
- papierové utierky
Postup
- Drevenú doštičku dobre umyjeme v teplej vode spoločne s prírodným saponátom. Rozhodne ju ale vo vode dlho „nekúpeme“. Na silne znečistenú doštičku použijeme buď saponát, roztok peroxidu alebo biely ocot. Dôkladne opláchneme.
- Na ešte vlhkú dosku rovnomerne nasypeme jedlú sódu. Tá pomôže odstrániť nečistoty, mastnotu a voči materiálu je viac ako šetrná (nepoškriabe ho).
- Vezmeme si na pomoc citrón, ktorý rozkrojíme a následne celú doštičku pokvapkáme citrónovou šťavou.
- Necháme jedlú sódu spoločne s citrónom chvíľku pôsobiť (stačí 5 minút).
- Teraz pomocou citróna celú doštičku dôkladne vyčistíme, opláchneme a prirodzenou cestou vysušíme. Nikdy nesušíme „rýchlo“ pomocou silného zdroja tepla (napríklad radiátor).
- Suchú dosku ošetríme prírodným olejom vhodným na styk s potravinami. Výborne poslúži olivový olej, prípadne včelí vosk.
- Olej či vosk dôkladne "vmasírujeme" do dosky a prebytok zotrieme papierovým obrúskom.
- Takto ošetrenú doštičku z dreva necháme 24 hodín odležať a môžeme ju ďalej smelo používať.
Akú doštičku vybrať? Moderné vychytávky vás milo prekvapia
- Doštička na mäso s drážkou či jamkou sa skvele hodí na servírovanie steakov, či grilovanej zeleniny, kedy prebytočná šťava odtečie.
- Milujete mať zladené všetko do posledného detailu? Presne pre vás máme set dosiek na krájanie, ktoré urobia parádu v každej kuchyni.
- Na trhu existuje aj veľmi praktická doska s už zabudovanou brúskou na nože.
- Guľatá doštička s drážkami na krájanie (napríklad pizze, či koláča/frgálu) uľahčí servírovanie.
- Dosku s nerezovým zásobníkom na odrezky ocení každý milovník poriadku.
- Gurmáni a milovníci varenia ocenia napríklad drevenú doštičku s držiakom na pohár vína. Varenie bude ešte viac zábavnejšie!
Doska z jedného kusu dreva alebo lepená?
Oba dva typy majú svoje nesporné výhody aj nevýhody. Poďme sa o nich porozprávať.
Lepené kuchynské dosky
- Ďaleko lepšie vynikne nádherná kresba dreva.
- Vyznačujú sa výraznou stabilitou tvaru.
- Konštrukcia lepených dosiek je najšetrnejšia k ostrí nožov a rovnako zaisťuje najmenšie opotrebenie krájacej dosky, pretože ostrie zachádza medzi jednotlivé vlákna a nekrája ich naprieč.
- Lepená doštička je takmer neobmedzená veľkosťou.
Masívna drevená doska z jedného kusu dreva
- Doštička na krájanie vyrobená z jedného kusu je náchylnejšia k prasknutiu a deformáciám.
- Dubová či buková doska z masívu je o poznanie ťažšia a lepšie drží na linke.
- Aj niekoľko desiatok rokov vydrží pri správnej údržbe kuchynská doska - drevená.
- Masívne prevedenie má výrazné estetické vlastnosti.
- Niektoré dreviny sa pýšia pozitívnymi a liečivými vlastnosťami. Pri doske z jedného kusa dreva sa účinky ešte viac znásobia (napríklad jelša podporuje chuť do jedla, lipa má protizápalové účinky, topoľ zase dezinfekčné).
Desatero správnej starostlivosti o drevené dosky a iné kuchynské potreby
- Drevené dosky a celkovo výrobky z dreva nikdy nedávame do umývačky! Tablety sú často agresívnejšie ako bežný saponát, vysoká teplota vyplaví z dreva oleje, ktoré sú v odolnosti proti vode zásadné.
- Aj v prípade, že umývame dosky v ruke, tak používame neagresívny umývací saponát. Veľa ľudí nedá dopustiť napríklad na jadrové, prípadne marseillské mydlo.
- V prípade väčšieho znečistenia postupujeme podľa návodu vyššie.
- Drevenej doske na mäso venujeme pri umývaní viac pozornosti (odporúčame umývať napríklad v roztoku octu kvôli zničeniu baktérií).
- Sušíme voľne vzduchom, nikdy drevené výrobky nesušíme "rýchlo" napríklad na horúcom kúrení.
- Nenechávame doštičku z dreva namáčať dlho vo vode, aby sa následne neskrútila a ponechala si svoj tvar.
- Raz za čas natrieme krájaciu dosku z oboch strán prírodným olejom. Uvidíte, ako krásne vynikne prirodzená kresba dreva.
- Hrubšie ryhy v drevenej doske (pri starších doskách sa tomuto javu bohužiaľ nevyhneme) môžeme prebrúsiť vhodným brúsnym papierom.
- Servírovaciu dosku ako je napríklad doštička na syr, doštička na chleba, či prípadne doštička na pizzu, nemusíme zakaždým umyť vodou, stačí utrieť papierovým obrúskom a ošetriť olejom.
- Nevzhľadné fľaky na kuchynskej doske najúčinnejšie odstránime bielym octom.
Máte doma staršiu doštičku, ktorú už v kuchyni nechcete používať? Nevyhadzujte ju! Na našom blogu nájdete skvelý nápad na upcykláciu dubovej dosky, z ktorej sme vytvorili zaujímavé nástenné hodiny vhodné do kuchyne, či jedálne.
Pre ďalšie nápady sledujte náš Pinterest.