AKCIA: Kúpte si vyvýšený záhon, pieskovisko alebo ležadlo so zľavou až 15 %

Ako sa správne starať o nože

nahledovy-blok-na-noze

Predĺžte životnosť vašich kuchynských nožov. Osvojte si základy správneho používania kuchynských nožov v niekoľkých jednoduchých a rýchlych krokoch! Pri správnej starostlivosti zostanú vaše kuchynské nože ostré, pevné, odolné a teda aj bezpečné.

Krok za krokom k správnej starostlivosti o nože

Ukladanie nožov (nielen drevených)

Nože by mali byť ideálne uložené na bezpečnom mieste, kde sa nedotýkajú ostrých predmetov, ktoré by im mohlo poškodiť ostrie. Výraznú službu preukáže drevený blok na nože, stojan na nože, prípadne magnetický blok na nože.

Zásady dôkladného čistenia

Nôž nikdy nedávame umývať do umývačky! Umývame vždy pod tečúcou vlažnou (nikdy horúcou) vodou. Nôž umývame po každom použití, a to ideálne okamžite (obzvlášť pri krájaní surového mäsa je okamžité umývanie doslova žiaduce). Stačiť nám bude jemný umývací saponát a hubka. Na čistenie noža nepoužívame agresívne umývacie prostriedky a drôtenku, či podobné umývacie prostriedky.

Udržanie ostrosti nožov

Pravidelné ostrenie je dôležité. Môžeme použiť brúsny kameň, brúsnu tyčinku alebo elektrickú brúsku. Postup ostrenia závisí od typu noža a ostriaceho nástroja, ktorý používate. Vždy sa riadime návodom výrobcu a pokiaľ nie sme istí, radšej sa obrátime na odborníka. Raz za čas si nože určite zaslúžia zásah odborného brusiča, ktorých v mieste nášho bydliska bude viac ako dosť.

Používanie správnej doštičky

Pri krájaní potravín vždy používame vhodnú drevenú doštičku, ktorá chráni ostrie noža a zároveň je dostatočne tvrdá, aby nebola poškodená. Vyhnite sa krájaniu priamo na sklenenej alebo kovovej ploche, čo by mohlo nože poškodiť a otupiť.

Pozor na poškodenie

Už sme spomínali, že nože v žiadnom prípade nedávame do umývačky, ale nenechávame ich ani v dreze, kde hrozí ich poškodenie. Pri kontakte s ďalšími kovovými predmetmi a riadom sa výrazne zhoršuje ostrie noža.

Nadmerné teploty žiadnemu noži nesvedčia

Aj nadmerné teploty a priame slnečné žiarenie môže spôsobiť poškodenie ostria, znehodnotenie rukoväte dreveného noža a dokonca aj koróziu. Nože preto uchovávame v drevených blokoch či stojanoch na nože, kde na nich nesvieti slnko (miesto na okennom parapete pre drevený blok teda nie je najlepším riešením).

Starostlivosť o drevené rukoväte v 3 jednoduchých krokoch

  • Nôž s drevenou rukoväťou nenamáčame vo vode. Svižne a dôkladne umyjeme pod vlažnou vodou a dobre usušíme na vzduchu. Ak dávame nôž na odkvapkávači, tak dbáme na to, aby nebol v styku s vodou.
  • Pokiaľ sa na nožoch s drevenou rukoväťou objavia nedokonalosti a poškodenia, opravujeme okamžite.
  • Raz za čas drevenú rukoväť ošetríme rastlinným olejom vhodným na styk s potravinami (ideálne olivový alebo ľanový olej).

drevene-noze-detail

Rozdiel medzi ostrením a brúsením

Pri brúsení dochádza k úbytku materiálu, z ktorého je nôž vyrobený, a tým nôž znovu nadobudne svoju ostrosť. Brúsenie nožov sa teda zameriava na obnovu tupého alebo poškodeného ostria. Počas brúsenia je odstránená časť kovu z ostria noža, a tak sa vytvorí nový hladký a ostrý profil. Brúsenie je obvykle vykonávané pomocou brúsneho kameňa, brúsnej tyčinky alebo elektrickej brúsky. Oproti tomu pri ostrení noža sa dá povedať, že sa zameriava na údržbu už ostrého ostria a zachovanie jeho ostrosti.

Kedy brúsiť a kedy ostriť nože?

Na brúsenie by sme sa mali uchýliť raz za čas. Odporúča sa približne raz do roka. Oproti tomu ostrenie by malo byť zabehnutou rutinou vykonávanou v pravidelnom intervale medzi jednotlivými brúseniami.

blok-na-noze

Ako vybrať blok na nože

  • V prvom rade sa zamyslíme nad materiálom. kovový blok na nože je ťažký a stabilný. Pri nešetrnom zaobchádzaní ale veľmi často dochádza k poškodeniu ostria nožov a zároveň nevyniká príliš veľkou kapacitou. Plastový stojan vyniká ľahkosťou – bohužiaľ tým výrazne klesá faktor bezpečnosti. Drevený blok sa pýši odolnosťou, pevnosťou aj estetickou pridanou hodnotou.
  • Kuchynský blok by mal byť pevný a stabilný, aby sa v ňom nože uchovali v bezpečí a nepoškriabali sa. Materiál je preto zásadný - najčastejšie sa pre bloky na nože využíva drevo dubové, bukové, ale tiež drevo olivovníku a orechu. Vyberajte tak, aby vám blok, stojan, či držiak ladil s ostatnými drevenými a kuchynskými doplnkami.
  • Bloky na nože by tiež mali spĺňať estetickú funkciu. Vo väčšine prípadov ich máme vystavené na kuchynskej doske. Rustikálny ráz klasickej kuchyne podporíme napríklad dreveným klátom na nože, moderná kuchyňa ocení magnetický stojan na nože, ktorý je aj štýlovým kuchynským doplnkom. 
  • Vyberieme si taký drevený držiak na nože, vďaka ktorému máme nože vždy po ruke a môžeme si pre nich kedykoľvek siahnuť a použiť ich. Napríklad taký nôž na krájanie chleba je často používaným kuchynským náradím a je škoda ho nechávať niekde mimo pravidelný dosah. 
  • Stojan na nože (aj drevený, ktorý vyniká stabilitou) by mal mať protišmykovú podložku, alebo iné “stabilizačné” prvky.
  • Myslíme aj na miesto, kam chceme blok umiestniť – podľa toho volíme veľkosť výrobku.
  • Cena pri výbere tiež zohráva úlohu. Najlacnejšie sú plastové bloky na nože, cena kovových držiakov je pomerne dosť vysoká, drevené bloky radíme z hľadiska ceny niekde medzi kovový a plastový stojan.

bloky-na-noze   magneticky-stojan-na-noze

Akú doštičku používať

Kľúčovým bodom pre správne používanie a starostlivosť o nože je výber kuchynskej doštičky. Zvolíme doštičku z takého materiálu, ktorý nepoškodí ostrie a zároveň vytvára rovné a stabilné prostredie pre naše krájanie. Doštička z dreva je preto ideálnou voľbou - dostatočne tlmí zárezy, ale zároveň netupí nôž. Oceníte aj pevnosť, odolnosť a dostatočne masívny materiál, ktorý plochu pod kuchynským nožom udržuje stabilnú. Nôž sa nešmykne, môžete sa do neho poriadne oprieť, a práca v kuchyni je preto bezpečnejšia.

drevene-prkenko-s-nozi

Pri dodržaní správnych zásad starostlivosti nám nože vydržia dlhú dobu a nebudeme ich musieť meniť. Každý to predsa pozná, s obľúbeným a kvalitným nožom ide práca oveľa lepšie od ruky a varenie v kuchyni bude doslova gurmánskym zážitkom.