AKCIA: Záhradné hry so zľavou až 15 %

Návody, Strana 10

Ako sa starať o drevené produkty

Ako sa starať o drevené produkty

servirovanie-v-prirode

Drevo je savým a pórovitým materiálom, ktorý často mení tvar a veľkosť. Našťastie sa dá správnou údržbou proti týmto vlastnostiam veľmi účinne bojovať a zamedziť tak pohybu materiálu.

Drevené produkty dlhšie vydržia, len pokiaľ sú dobre ošetrené

Pri aplikácii drevených produktov do interiéru a exteriéru je dobré myslieť najmä na okolité podmienky, ktoré na drevo môžu pôsobiť. Aby sme čo najviac predĺžili ich životnosť, zameriame sa na prvotné ošetrenie. Drevený výrobok by sa mal namoriť alebo nalakovať, aby sme ho chránili pred hmyzími škodcami, vlhkosťou či poveternostnými podmienkami. Samozrejme v exteriéri odoláva drevo oveľa horšie, ale aj interiér môže byť orieškom. Málokto totiž presne vie, akú má napríklad doma vlhkosť.

drevene-servirovanie

Ako sa starať o drevo

 • Či už sa jedná o vnútorné alebo vonkajšie priestory, najdôležitejší je vždy náter. Ten zabráni prípadnej vlhkosti alebo parazitom, ktoré by sa do dreva mohli dostať.
 • Lak alebo akákoľvek iná ochranná látka (moridlo, olej, včelí vosk), samozrejme oveľa lepšie priľne k povrchu, ktorý je čistý, suchý a riadne obrúsený. Použijeme teda vhodný šmirgľový papier a drevo na náter pripravíme. 
 • Náter vyberáme s rozvahou a prípadne sa poradíme v hobby centre alebo v obchode s lakmi.
 • Drevo vždy natierame vo vhodných podmienkach – neodporúča sa natierat vo vlhku (hmla, dážď), keď fúka vietor alebo za priameho slnečného svitu.
 • O drevo by sme sa mali starať pravidelne. Kontrolujeme, či nikde nie sú praskliny alebo či materiál nepotrebuje znova nalakovať, natrieť voskom alebo namoriť. Jedine tak predĺžime jeho životnosť.

nater-dosiek

Renovácia dreva urobí zo starého kúsku doslova umelecké dielo

Starý drevený nábytok rozhodne nevyhadzujte. Masívne drevo sa vždy dá nejako natrieť, renovovať či opraviť a môže ešte urobiť veľa parády. Pokiaľ chceme renovovať starší kúsok z dreva, tak najskôr zo všetkého musíme odstrániť staré nátery. Čistý povrch bez zvyškov starého laku docielime pomocou pilníka na drevo alebo elektrickej brúsky a na dočistenie použijeme vhodný brúsny papier (vyššia zrnitosť sa používa na naozaj jemné zabrúsenie, nižšiu sa nemusíte báť použiť na hrubšie opracovanie). Nezabúdajme, že drevo stále pracuje, takže renovujeme v suchom prostredí. Kúsok nábytku (alebo akéhokoľvek iného dreveného výrobku) vždy musíme skontrolovať a vyplniť prípadné medzery, praskliny, priehlbiny alebo iné nedostatky tmelom. Až potom prichádza na rad opätovné ošetrenie, morenie alebo lakovanie.

renovacia-dreva   renovacia-starej-stolicky

Šetrné čistenie dreva a výrobkov z neho

Iste máte doma veľa výrobkov z dreva na bežné použitie aj drevený nábytok, ktorý si zaslúži pečlivú a dôkladnú starostlivosť. Stále populárnější je aj drevený riad, ktorý sa v kuchyniach dostáva zase do popredia. Možno máte aj dosť chemických prostriedkov, ktoré navyše k drevu ako prírodnému materiálu ani veľmi neladia. Ukážeme vám, že čistenie dreva v interiéri je veľmi lacnou a nenáročnou činnosťou a väčšinu ingrediencií navyše máte doma.

 • Na zašlé a znečistené výrobky z dreva (napríklad varešky, dosky, korýtka) použijeme zmes citróna, sódy, vody a octu. Všetky nečistoty krásne pustia a drevo bude ako nové. 
 • Na nábytok, drevené misky alebo akékoľvek iné produkty do domácnosti bude bohato stačit zmes destilovanej (prevarenej) vody a bieleho vínneho octa. Pokiaľ navyše do zmesi pridáme niekoľko kvapiek esenciálneho oleja  (odporúčame pre svoju sviežosť citronelu alebo ukľudňujúcu levanduľu), tak byt bude aj príjemne voňať. 
 • Vyčistené drevo následne ošetríme vhodným olejom. Nemusíme sa vôbec pozerať po ničom zložitom, bohato poslúži olivový olej, prípadne kokosový – ten odporúčame vďaka jeho príjemnej vôni, ale aj dezinfekčným a antibakteriálny účinkom.

Tip na koniec – ako upratať búdku po hniezdení

Drevené výrobky nám dobre poslúžia ako doma, tak aj v exteriéri, kde tvoria výraznú časť užitočných dekorácií. Tak tomu je napríklad aj v prípade vtáčej búdky. Pokiaľ sme sa rozhodli na záhradu aplikovať vtáčiu búdku či kŕmidlo, tak nesmieme zabudnúť ani na základnú údržbu. V búdkach sa za hniezdiace obdobie (to väčšinou trvá od jari do jesene) nazbiera veľké množstvo neporiadku, od rôznych zvyškov potravy až po blato. Predstava toho, že do neupratanej búdky privedú vtáky nové mláďatá teda nie je vôbec lákavá. Ako na to?

vtacia-budka-cistenie   vtacia-budka-upratovanie   vtacia-budka-v-lese

 • Búdku otvoríme (už pri kúpe ale výrobe búdky premýšľame nad tým, že by sa búdka mala dať ľahko vyčistiť) a vyberieme staré hniezdo. Najmä z toho dôvodu, že na jar môže ísť do búdky hniezdiť úplne nový druh, ktorý bude mať požiadavky na hniezdo úplne iné. 
 • Teraz búdku vyčistíme od všetkého neporiadku. Špachtľou vyberieme rohy, kde sa môže nachádzať trus, blato a perie vtákov. 
 • V prípade veľkého znečistenia môžeme pokojne použiť horúcu vodu a mydlový roztok. 
 • Dôležité je nechať búdku riadne vyschnúť.

A kedy je najlepšie búdky vyčistiť? Dalo by sa povedať, že na to máte celú zimu. Ak chcete nechať búdku ako zimovisko pre iný druh zvierat (napríklad hmyz), tak neurobíte chybu, keď ju vyčistíte na konci jesene (október – november). My odporúčame čistiť búdku v zimných mesiacoch, kedy mrzne – mráz si hravo poradí s vírusmi a nevyžiadanými baktériami, takže si môžete byť istí, že na jar bude búdka dokonale pripravená na príchod mláďat.

Rytie do dreva

Rytie do dreva

rytie-do-dreva

Technika rytia je tu s nami už od čias praveku. Primitívne rytie bolo po čase nahradené umeleckým zdobením napríklad zbraní či šperkov, alebo na vytváranie pečatí. Dnes sa technika hĺbkotlače uplatňuje najmä na umeleckom poli. Pre mnohých domácich majstrov sa však napríklad drevoryt (dlabanie alebo rytie do dreva) stal aj zaujímavým a veľmi relaxačným koníčkom.

Čo je to gravírovanie?

Ide o technológiu, ktorej princíp spočíva v odoberaní hmoty vhodným náradím a zanecháva tak na výrobku nezmazateľnú stopu. Tvorenie akýchkoľvek priehlbín do telesa rôznorodého materiálu bolo využívané najmä v umeleckom odvetví. V dnešnej dobe je možné mechanické rytie jednoducho nahradiť ľahším a menej náročným laserovým gravírovaním, ktoré pracuje na princípe zahrievania povrchu daného materiálu. Poďme si teraz ujasniť pojmy, ktoré s gravírovaním súvisia.

gravirovanie-rucne   gravirovanie-ozdoby

 • Pyrografia – ide o umeleckú techniku, vďaka ktorej sa dá horkým predmetom písať či kresliť do nenáročných materiálov (drevo a koža). Podkladom je najčastejšie lipa a javor. Polygrafia, ako sa niekedy rytie do dreva ohňom nazýva, je dnes veľmi populárnou technikou pre všetkých, ktorí radi tvoria. Do dreva sa špeciálnou ručnou spájkou dajú vytvárať najrôznejšie nápisy, odkazy, ornamenty alebo logá. 
 • Rytie – narušenie materiálu telesa, konkrétne hovoríme o odstraňovaní materiálu z jeho povrchu vhodným pracovným nástrojom. Ideálna pomôcka pomocou vrypov, dyh, rytia vytvára na materiáli priehlbiny.
 • Gravírovanie – Gravírovací stroj (pantograf, gravírovací plotter alebo laserová gravírka) nahrádza metódu ručného rytia. Tieto stroje sú riadené  buď počitačom alebo sa jedná o mechanickú záležitosť. 
 • Vypaľovanie – Ide vlastne o polygrafiu, ale aj laserové gravírovanie. Pomocou tepla sa do zvoleného materiálu píše alebo kreslí. Využiť môžeme ručnej spájky alebo mechanického či počítačom riadeného väčšieho stroja. 
 • Vyrezávanie do dreva laserom – V rezacej medzere vzniká vďaka laseru taká vysoká teplota, že drevo vlastne sublimuje (odparuje sa pomocou dymu, ktorý rýchlo uniká a tiež odvádza vysokú teplotu potrebnú k vyrezaniu požadovaných objektov). Teda žiadny odpad, žiadne piliny.

gravirovanie-detail

Laserové gravírovanie, vypaľovanie aj rezanie za objednávku

Špeciálne a profesionálne gravírovacie stroje, ktoré náš tím ČistéDrevo.sk využíva v dielni, dokážu vytvoriť najrôznejšie ornamenty, vypáliť nápis alebo venovanie a v neposlednom rade je možné dokonca laserom vyrezať drobné tvary napríklad z preglejky. Využiť profesionálne gravírovanie odporúčame vo chvíli, keď potrebujete do dreva vyryť zložitejšie ornamenty či text alebo potrebujete väčšie množstvo rovnakých kusov. Gravírovací stroj vaše požiadavky zvládne na jednotku.

gravirovanie-laser   gravirovanie-vianocne-pranie   gravirovanie-laserom

Metóda ručného rytia do dreva má svoje kúzlo

Okrem dlabania, ktoré môžete využiť na výrobu napríklad misiek alebo drevených lyžíc, môžete využiť aj schopnosti ručnej vypalovačky do dreva alebo gravírovacieho pera (zoženiete v špeciálnych e-shopoch alebo hobby obchodoch). Výsledok má výraznú osobnú hodnotu, zároveň vás poteší aj relaxačný účinok, ktorý v sebe táto umelecká polygrafia ukrýva.

rytie-do-dreva-rucne

Návod na dlabanie do dreva pre úplných začiatočníkov

 • V prvom rade dbáme na výber vhodného náradia. Najlepšie vám poslúži set dlát, ktorý ľahko zakúpite v špecializovaných e-shopoch na internete. Rukoväť by mala byť dostatočne pohodlná a pevná. Čepele dlát by sa mali pýšiť tvrdenou oceľou. Nikdy nepracujeme s tupým dlátom alebo s dlátom, ktoré javí známky poškodenia. 
 • Teraz by sme sa už mali zamerať na výber správneho druhu dreva. Začiatočníci by mali voliť skôr mäkké drevá (najvhodnejšie sa javí lipové – je cenovo dostupné a veľmi dobre poddajné).
 • Pri dlabaní sa drevo odoberá od stredu smerom k okrajom. Vždy dláto držíme za rukoväť.
 • Do dreva dlabeme vždy proti vláknu, nie po vlákne. 
 • Hotový výrobok by sme mali následne nejako ošetriť. Brúsnym papierom vyrovnáme nerovnosti a celkovo drevo zahladíme. Nezabúdajme, že do dreva sa môžu pustiť nielen škodcovia, ale aj okolité podmienky a vlhkosť. Pre dokonalú starostlivosť o výrobok preto využijeme schopnosti moridla alebo včelieho vosku.

rytie-do-dreva-pomocky   rytie-do-dreva-postup

Fascinujúce darčeky a dekorácie

Darčeky, či dekorácie, ktoré si sami vyrobíme, pre nás vždy majú oveľa väčšiu hodnotu. Navyše si tak vytvoríte výrobok presne ladiaci s interiérom, alebo zaujímavý prvok, ktorý nie je ľahko dohľadateľný na trhu. Čo ďalšie si môžete vyrobiť dlátom, alebo gravírovacou spájkou/perom?

 • Menovky na darčeky alebo napríklad na slávnostný či svadobný stôl
 • Priania s dojemným odkazom alebo dojemnou básničkou
 • Krásne gravírované obrazy v škandinávskom štýle
 • Drevené vianočné ozdoby
 • Svietniky
 • Misky, tácky aj korýtka na štýlové servírovanie jedla

balonik-s-menom   vajecny-liker-darcek   geometricky-obraz-cierny

História rytectva

Rytectvo patrí k veľmi starobylému a váženému remeslu. Zdobenie rôznych materiálov sprevádza ľudstvo už od jeho vzniku. Rytím sa zdobili už kostené pazúriky či najrôznejšie predmety z kameňa. K najstaršiemu ryteckému umeniu bezpochyby patrí gravírovanie do kovu. Zdobili sa nielen šperky, ale aj zbrane, gombíky a tiež obrazové rámy. 

Mnoho historických remesiel je dnes vidieť už len v dobových múzeách, to však nie je prípad rytectva. To, aj napriek svojmu starobylému pôvodu, je dodnes hojne používanou technikou. Dodnes sa napríklad ručné rytie používa na bankovky, známky a iné ceniny. Jedine tak sa dá následne spoznať falzifikát.

Chcete na Vianoce darovať niečo osobné? Jednoduché ručné výrobky z dreva sú skvelou voľbou!

Chcete na Vianoce darovať niečo osobné? Jednoduché ručné výrobky z dreva sú skvelou voľbou!

nahledovy-vanoce (2)

Tie najkrajšie darčeky sú tie s láskou ručne robené. Súhlasíte? Navyše týmto osobným darčekom značne šetríte peňaženku a tiež vytvoríte darček aj na poslednú chvíľu. Ručne vyrobené drevené darčeky majú svoje kúzlo a osobný dotyk, ktorý ich robí zvláštnymi a nezabudnuteľnými. A čo by mohlo byť lepšie ako odovzdať niekomu kus svojho srdca a času práve v období Vianoc?

Dochádzajú vám už vianočné nápady? Z dreva môžete vykúzliť veľa nevšedných výrobkov, ktoré budú voňať po lese, ohromia však aj osobnou atmosférou ručnej výroby. V tomto článku nájdete naozaj jednoduché návody na výrobky z dreva, ktoré môžete pokojne použiť ako jedinečný vianočný darček.

Obsah

Ako vyrobiť drevené vianočné prianie

S láskou vytvorené prianie urobí radosť hlavne členom rodiny. Vrelo odporúčame si k tvoreniu prizvať deti, ktoré ľahko vyrobia osobný darček za pár korún.

Čo budeme potrebovať

 • Drevenú preglejku
 • Letovačku/čierny permanentný fix alebo akrylové farby so štetcom
 • Malá smreková vetvička
 • Ručná pílka (alebo ak máte možnosť si niekde požičať elektrický variant lupienkovej pílky, tak to budete mať jednoduchšie)
 • Lykový, jutový alebo obyčajnú povrázok v prírodnej farbe
 • Ceruzka a pravítko

Postup

 1. Vezmeme si bukovú alebo topoľovú preglejku (kúpite na špecializovaných e-shopoch, v hobby markete alebo obchode s drevom) a nakreslíme požadovaný tvar ceruzkou. Ideálny je obdĺžnik a štvorec, iný tvar bude ručnou pílkou zložitejšie uskutočniteľný. 
 2. Teraz na rad prichádza naša sila. Pomocou ručnej pílky alebo elektrickej lupienkovej pílky vyrežeme podľa predlohy požadovaný tvar. Pokiaľ si na samotný výrez netrúfame, tak vianočné prianie môžeme nechať vygravírovať laserom. My vám na e-shope ČistéDrevo.sk radi vyjdeme v ústrety. (Navyše u nás nájdete už hotové krásne jednoduché vianočné priania v prírodnom prevedení.)
 3. Odkaz na drevo vypálime pomocou ručnej letovačky (možno zakúpiť v hobby marketoch, papiernictve aj v supermarketoch) alebo si od našich odborníkov necháme vypáliť písmo laserom. 
 4. Tu už na rad prichádza naša kreativita a fantázia. Na prianie môžeme pokojne maľovať akrylovými farbami – odporúčame napríklad ako originálny darček pre starých rodičov od vnúčat. Maľba na drevo vykazuje isté pravidlá, ale pre tvorenie s deťmi je perfektná. 
 5. Dnes toľko obľúbený škandinávsky štýl hravo zvládneme len s nápisom a previazaním priania prírodnou stužkou, ku ktorej priviažeme smrekovú vetvičku.

vanocni-prani-stromecek      

Svietnik pre začiatočníkov zvládne každý

Tiež zastávate názor, že najkrajší darček je ten ručne vyrobený? S tým rozhodne musíme súhlasiť! Svietnik nielen že dokonale splní svoj dekoračný účel, ale obzvlášť na Vianoce obdarovaný ocení jeho hrejivosť a vôňu dreva.

svietnik-z-kmena

Čo budeme potrebovať

 • Drevený širší blok dreva alebo kúsok kmeňa (napríklad z brezy)
 • Vŕtačku
 • Vhodne zvolený vrták (volíme podľa priemeru sviečky)
 • Brúsku, brúsny papier
 • Ceruzku
 • Pílku

svietnik-z-kmena-vyroba   svietnik-z-kmena-postup   svietnik-z-kmena-diy

Postup

 1. Z dreveného hranola vyrežeme diel, ktorý nám bude stačiť na požadovaný počet sviečok (môžete napríklad vyrezať iba jednoduchý štvorček na jednu čajovú sviečku). Odporúčame na hranol len pre oko priložiť sviečky, aby sme svietnik nemali príliš dlhý alebo krátky. . 

Náš tajný tip: Máte radi – rovnako ako my – rustikálny štýl v tradičnom duchu? Materiál na svietnik si pokojne prineste z prechádzky po lese. Stačí silnejšia rovná vetva stromu, pekne vyzerá breza alebo vetvy ihličnanov s drsnejšou kôrou. My sme napríklad použili vetvy slivky, ktoré by išli inak na podpal. 

 1. Požadovaný tvar hladko vybrúsime brúsnym papierom (pokiaľ použijeme masívny kus s kôrou, tak tento krok môžete preskočiť).
 2. Ceruzkou si nakreslíme výrezy pre požadovanú veľkosť sviečky. V tomto bode sa musíme dobre rozmyslieť, na akú sviečku bude svietnik uspôsobený (čajová, úzka dlhá sviečka, adventná silnejšia sviečka…).
 3. Podľa priemeru sviečky vyberieme priemer vrtáka. Vrtákom vyrežeme hluchú dieru. 
 4. Otvor na sviečku by ma byť nepatrne väčší, aby doň sviečka dobre pasovala. Hĺbka otvoru na čajovú sviečku by mala byť zhodná s jej výškou (cca 1,5 cm).
 5. Následný výrobok môžeme v prípade záujmu natrieť akrylovou farbou vhodnou na drevo alebo akokoľvek inak ozdobiť. Opäť vám tento bod odpadne, ak použijete ako my vetvu zo stromu.

Výrobu svietnika ste mali v pláne, ale osud tomu chcel inak a vy jeho výrobu už nestihnete? Na našom webe ČiskéDrevo.sk nájdete krásne drevené svietniky a to buď v hladkom dizajne (ten odporúčame napríklad na metódu decoupage a tým pádom môžete svojim spôsobom priložiť ruku k dielu) alebo v prírodnom variante s kôrou.

svietnik-z-kmena-v-zahrade

Praktická polica v škandinávskom dizajne

Pokiaľ staviame z dreva, tak je najdôležitejšia najmä naša presnosť. Nie je nič horšie, ako si poličku navŕtať krivo. Polica z drevených debničiek, nielen že skvele vyzerá a dodá domovu útulný a vzdušný nádych, ale taktiež budete nadšení z jednoduchej výroby.

 debnickove-policky

Čo budeme potrebovať

Postup

 1. Drevenú debničku skontrolujeme a prípadne dobrúsime k dokonalosti. 
 2. Do každého rohu debničky navŕtame vŕtačkou dierku. V tomto prípade záleží na preferenciách – ak potrebujeme väčšiu nosnosť police, tak odporúčame pripevniť policu vo všetkých štyroch rohoch. 
 3. Priložíme na stenu, kam chceme poličku umiestniť. 
 4. Pomocou vodováhy policu zarovnáme do polohy, kedy bude bublina vo vodováhe presne medzi dvoma ryskami (oceníme isto pomocné ruky aspoň na pridržanie).
 5. Ceruzkou urobíme na stenu bodku, kde budeme vŕtať. 
 6. Debničku privŕtame v miestach, ktoré sme si vyznačili ceruzkou. My sme zvolili hmoždinku so skrutkou o veľkosti 8 mm, ktorá bezpečne unesie debničku aj zopár kníh, dekorácií alebo napríklad kvetináč.
 7. Debničiek pokojne môžeme použiť viac a vytvoríme tak celú stenu, ktorá bude vzdušná a interiéru veľmi pristane.

Ako vyrobiť drevenú debničku

Pokiaľ máte priestor, vyskúšajte si aj samotnú výrobu debničky z dreva.

Kreatívny jedinci sa nemusia uspokojiť s prírodným výzorom týchto moderných poličiek. V tomto prípade odporúčame opálenú verziu, poprípade dekoratívnu, alebo si môžeme nechať vypáliť nejaký vzor, alebo ich natrieť vhodnou farbou (najlepšie vám poradia v hobby marketoch – s akrylovou farbou na drevo nikdy nešliapnete vedľa), či použiť metódu decoupage.

debnicka-na-stene-detail

Čo keď…

… ste fanúšikmi dreva a krásnych výrobkov z neho, ale na ručné práce si veľmi netrúfate? Nie je nič jednoduchšie, ako navštíviť náš web ČisteDrevo.sk a vybrať dokonalý darček pre vašich najbližších.

Ako na lepenie dreva

Ako na lepenie dreva

chlap-v-dielni

Technologický proces lepenia dreva nie je síce nijako náročnou technikou, predchádza mu však dôkladná štúdia. Dokonalý výrobok je totiž výsledkom niekoľkých podmienených faktorov. Na čo musíte najviac myslieť? Rozhodne na výber vhodného lepidla, dokonalú prípravu podkladu a na to, na čo je výrobok určený. Pri dodržaní týchto zásad je drevo veľmi dobre lepiteľným materiálom. Nasledujúci článok môžete považovať aspoň za menší rázcestník, ktorý vám v tomto ohľade môže byť nápomocný.

Aké drevo je k lepeniu najviac vhodné?

Každý druh dreva má svoje špecifické vlastnosti. Ak sa teda na nejaký výrobok chystáte, venujte pozornosť nasledujúcim bodom. 

 • Prvým a veľmi zásadným krokom je zistiť si, aké drevo budeme mať v rukách.
 • Následne by sme mali vedieť určiť, či sa jedná o drevo mäkké alebo tvrdé.
 • Nie vždy musíte pracovať s naozajstným drevom, to je skôr vzácnosť. Stále častejšie sa na trhu objavujú podklady na báze dreva, ako je napríklad preglejka, OSB doska, cementotrieskové dosky a MDF.
 • Zvláštné vlastnosti majú exotické a veľmi tvrdé dreviny, ale aj v našich končinách dostupné dreviny (orech a jaseň – oboje patrí k drevu krásneho vykreslenia) a ovocné stromy (čerešňa, slivka, hruška, marhuľa). Aj k tomu je potreba pri výrobe a následnému lepeniu prihliadnuť.

kmene-stromov

Lepenie mäkkého dreva

Všeobecne a zjednodušene sa dá povedať, že mäkké drevo sa lepí veľmi dobre. K mäkkému drevu sa radí napríklad smrek, borovica, jelša a lipa. Podobné vlastnosti ako mäkké drevo majú aj vyššie spomínané produkty na báze dreva – preglejka, drevotrieska, drevoštiepkové dosky aj dosky MDF a HDF.

Lepenie tvrdého dreva

Lepenie tvrdého dreva je tak trochu oriešok aj pre skúsených domácich majstrov. Na lepenie kladie drevo tvrdých drevín (dub, buk, smrekovec), ale aj ovocných stromov oveľa vyššie nároky. Lepidlo potrebuje viac času na to, aby preniklo do hustejších vlákien tvrdých dosiek. Pokiaľ sa napriek tomu rozhodnete lepiť takto tvrdé drevo, dobre si teda rozmyslite druh lepidla, ktoré na daný výrobok použijete.

Ako správne pripraviť drevený povrch

Nie je prekvapením, že lepený spoj oveľa lepšie drží na hladkej a upravenej ploche. Pokiaľ je povrch nerovnomerný, vznikajú trhliny, ktorým sa hovorí napäťové centrá. V tej chvíli sa v takej priehlbine hromadí lepidlo a samotná adhézia nikdy nie je presná. Nepriaznivé napätie môže pri mechanickej námahe totiž spôsobiť porušenie spoja a následne rozlepenie celého výrobku.

Dokonale hladký a na lepenie vhodný povrch vytvoríme najlepšie frézovaním. Nedisponujete vlastnou frézou? Pre dokonale vybrúsený a hladký povrch využijeme schopnosti brúsneho papiera (odporúčame brusnosť 120). Rozdiel v adhézii bude minimálny.

freza-na-drevo

Umiestnenie hotového výrobku

Pokiaľ stále váhate, kam vami vyrobenú vec umiestnite, tak v tomto bode sa už musíte definitívne rozmyslieť. Nároky na výrobok z dreva sa rôznia podľa toho, kam daná vec príde. Inak sa produkt bude chovať v interiéri, exteriéri alebo napríklad v kupelni, či v pivnici. Výber lepidla preto musíte podriadiť tomu, či bude výrobok vo vlhkom a chladnom prostredí, alebo ho naopak bude obklopovať teplo a sucho. Pozornosť by ste mali venovať aj kolísavosti teploty a vlhkosti (napr. vonkajší priestor bez striešky).

zahrada-upravena   obyvacia-izba-zelena

Prečo je dôležitá vlhkosť dreva

Vlhkosť dreva je ďalším dôležitým a domácimi majstrami často zabudnutým faktorom. Zrejme pre vás nebude novinkou, že najlepší a najkvalitnejší výsledok pri lepení dosiahnete so suchým drevom. Suchým drevom rozumieme takú dosku, ktorej vlhkosť sa pohybuje v rozmedzí od 8 – 12 %. Existujú však aj lepidlá, ktoré dokážu zlepiť materiál s vyššou vlhkosťou (max 25%). Spoluúčasť vlhkosti na lisovanom čase hovorí jasne – čím vlhkejšie drevo, tým dlhšia je doba lisovania.

Pri lepení vlhkejšieho dreva musíme výrazne znížiť alebo úplne vylúčiť prísun vlhkosti do lepiacich škár. Ako?

 • kontaktným vysušením lepených plôch
 • nastavovaním a plnením lepidla (plnené lepidlá obsahujú prímesi, ktoré môžu výrazne znížiť vlastnosti samotného lepenia)
 • použitím vhodnejších lepidiel
 • znížením nánosu lepidla

 lepenie-dreva

Rázcestník lepidiel a ako sa nepomýliť

Pokiaľ dokonale poznáte vlastnosti daného kusu, ktorý držíte v rukách, viete kam daný výrobok bude umiestnený a v neposlednom rade ste nepodcenili dôkladnú úpravu povrchu, môžeme už prejsť k tomu najdôležitejšiemu bodu a tým je správny výber lepidla.

 • Disperzné lepidlá – Zrejme najčastejšie používané lepidlo v kutilskej tvorbe. Adhézna väzba medzi lepidlom a drevom (adherendom) vzníká vo chvíli, kedy sa zo zmesi lepidla začne vytrácať voda a molekuly sa teda snažia uchytiť na čokoľvek v okolí – v tomto prípade na drevo.
 • Izokyanátové lepidlá – Vytvrdzujú sa veľmi rýchlo (už po niekoľkých sekundách), odporúčame ich teda najmä na menšie plochy. Dokonca ani nebudete potrebovať toľko sily na zlepenie. Potrebujete rýchlo zlepiť nejakú drevenú dekoráciu? Alebo sa vám rozbil drevený rámik? Potom stiahnite po izokyanátovom lepidle. 
 • Rezorcinolová lepidlá – Zrejme najakostnejšie a drahé lepidlo vznikajúce reakciou rezorcínu s formaldehydom. Do tekutého lepidla pridáme tvrdidlo a tým sa vlastne ukončí proces tuhnutia. Adhézia vzniknutá zlúčením týchto dvoch prvkov vyniká svojou pevnosťou a odolnosťou voči vode. Rezorcinolové lepidlo si trúfne aj na tvrdšie a exotickejšie drevo. Osobne odporúčame tento druh lepidla na výrobky z olivového dreva, ktoré sa stále častejšie používá v kuchyni. Aj napriek svojej tvrdosti sa pri častom používaní môže niečo zlomiť. 
 • Epoxidové lepidlá – Skladajú sa z dvoch zložiek – živice a tvrdidla. Poradia si aj s pomerne vlhkým prostredím. Tmel teda bez obáv môžeme používat napríklad v kúpeľni. Epoxidové lepidlo nepatrí k tým najlacnejším, pre začiatočníkov o však môžeme vrelo odporučiť. Jeho aplikácia je nenáročná a výsledok vždy stojí za to. 
 • Polyuretanové lepidlá – Jednozložkové lepidlo vznikajúce reakciou polyizokyanátov a polyhydroxyesterov bez splodín. Kombináciou týchto látok vzniká celá škála lepidie s rôznymi vlastnosťami, ktoré väčšinou dosahujú kategórie D4. Dokonale odolávajú vlhkosti a poveternostným vplyvom. Nemusíte sa ich teda báť použiť v exteriéri. Po polyuretanovom lepidle siahneme najmä vo chvíli, kedy bežné acetátové lepidlá zlyhavajú, teda v prípade veľmi tvrdých až exotických driev (tie sa totiž občas chovajú ako mastné). Lepidlo má po chemickej stránke veľmi podobné vlastnosti ako montážna pena. Pri lisovaní teda môže prebytok vytiecť a napeniť. Po zaschnutí zvyšok lepidla jednoducho orežeme. Toto lepidlo sme použili napríklad pri výrobe vtáčej búdky a skvele sa osvedčilo.
 • Kontaktné rozpúšťadlové lepidlá – využijete ich najmä na plošné lepenie. Vynikajú svojou priľnavosťou a pružnosťou. Vďaka svojej vodeodolnosti sú vhodné aj pre exteriérové využitie alebo lepenie podláh. Najlepšie sa hodí na laminátové dosky, mäkké drevo, drevovláknité dosky a v neposlednom rade aj na preglejku.

budka-pre-sykorky   budka-holub   casa-pohar

Označenie disperzných lepidiel

Nemecký inštitút pre normovanie rozdelil gleje podľa ich vodovzdornosti, ale aj následnému namáhaniu.

 • D1 – Skupina lepidiel patriaca do kategórie D1 sa hodí najmä pre zlepence na báze dreva, ktoré sú vysušené na požadovanú hodnotu. Skvele sa hodí napríklad na lepenie preglejky alebo výrezov z preglejky. Následný výrobok by mal byť umiestnený v suchých vnútorných priestoroch, kde vlhkosť dreva neprekročí 15%. 
 • D2 – Podobne ako kategória D1 sú tieto lepidlá zásadne interiérové. Vlhkosť dreva by nemala prekročiť 18%. Pokiaľ radi sami tvoríte a DIY je vám blízké, tak by vám doma rozhodne nemal tento druh lepidla chýbať.
 • D3 – Lepidlá, ktoré spadajú do kategórie D3, sa nebojíme použiť napríklad na ovocné dreviny. Najväčší problém ale môže byť v ich kyslosti – pH si vie pohrať s farbou dreva. Viditelne to môžeme zaznamenať napríklad pri čerešni. Výrobcovia lepidiel pH faktor v zložení často neuvádzajú, preto odporúčame poradiť sa s odborníkom. Výrobok je možné umiestniť aj v exteriér, pokiaľ je chránený pred poveternostnými vplyvmi. Lepidlo znesie mierne tečúcu a prípadne kondenzovanú vodu. 
 • D4 – Velmi pevné, akostné a vodeodolné lepidlá, ktoré je možno dokonca použiť aj na vlhšie drevo sú tie, ktoré sú označené kategóriou D4. Ide o zmesi, za ktoré si priplatíte, ich kvalita je však bezkonkurenčná. Výrobky zlepené týmto lepidlom môžete hrdo vystaviť na záhrade bez toho, aby hrozilo rozklíženie. Pokiaľ zlepujeme tvrdé, či exotické drevo, tak po inej kategórii ani nepozeráme. Osvedčilo sa napríklad pri výrobe záhradného nábytku pre deti, ale aj opravy leňošiek pre chvíle pohody na verande.

lepenie-dreva-pevne

Lepenie dreva – návod

 • Rozmyslíme si, kam výrobok umiestníme (interiér, či exteriér) a aké budú nároky na lepidlo.
 • Pre správny výber lepidla musíme správne určiť druh a vlhkosť dreva aj jeho vlastnosti.
 • Povrch dôkladne pripravíme. Adherend by mal byť suchý, bez prachu a do hladka vybrúsený, ešte lepšie vyfrézovaný. 
 • Vyberieme vhodné lepidlo.
 • Lepidlo väčšinou natierame na jednu plochu.
 • Pretože lepidlo nesmie zaschnúť, pracujeme rýchlo a v priebehu 5 minút obe časti k sebe zlepíme.
 • Pomocou stolárskych svoriek sa lepené části pevne stlačia. Najmenej na 15 minút, ale dokonalej pevnosti dosiahne po 24 hodinách. Lepidlo pod tlakom oveľa lepšie preniká do vlákien a vytvára natoľko pevné a súvislé spojenie, že je mnohokrát pevnejšie než samotné drevo. Samozrejme sa vždy riadime návodom na lepidle. Niektoré lepidlá schnú aj 48 hodín.

lepenie-dreva-doma

Nezvyčajné požiadavky na lepenie dreva

Veľakrát potrebujeme vytvoriť extrémne pevný spoj, ktorý bude odolávať mechanickej námahe, alebo potrebujeme spojiť drevo s iným materiálom (napríklad kovom). Pokiaľ má výrobok špecifické vlastnosti, je s ním nejako pracované, tak v tom prípade odporúčame použiť lepidlá z kategórie D3 a D4 (epoxidové a polyuretánové lepidlá), a to aj keď sa bude jednať napríklad o interiérové veci. Horšie sa lepí aj dyha alebo zakrivené plochy. V tomto prípade môžete siahnuť po rozpúšťadlovom kontaktnom lepidle. Pri lepení dyhy z ovocných drevín majme opäť na mysli možnú zmenu farebného nádychu pri použití lepidla.

5 originálnych tipov na ručne vyrobené vianočné dekorácie

5 originálnych tipov na ručne vyrobené vianočné dekorácie

vianoce

Fanúšikovia Vianoc spozornite. Máme tu pre vás niekoľko nápadov na ručne robené vianočné dekorácie. Tvorenie nie je zložité a hlavne vás bude baviť. Keď navyše do činnosti zapojíte deti, tak máte o sviatočnú atmosféru aj zábavu bohato postarané a nemusíte byť práve rodení domáci majstri, abyste si vytvorili originálne kúsky za pár korún.

Nevšedný decoupage svietnik

O vianočnom prestieraní už máte nejakú predstavu, stále ale neviete, čo pekného dať na stôl, aby získal ten správny slávnostný nádych? Štýlový drevený svietnik, okorenený decoupage technikou, pre vás určite bude to pravé orechové.

decoupage-svietnik   dreveny-svietnik

Čo budeme potrebovať:

 • drevený svietnik 
 • servítky s vianočným motívom
 • lepidlo na decoupage alebo tapetové lepidlo (je finančne dostupnejšie), prípadne iné lepidlo vhodné na decoupage techniku (pokojne si vystačíme aj s Herkulesom)
 • syntetický plochý štetec
 • pastelové farby na podklad (nemusí byť)

Postup:

 • Zo servítky si natrháme alebo vystrihneme požadované obrázky. 
 • Používáme len vrchnú potlačenú vrstvu, ostatné dve teda musíme odstrániť. 
 • Pripravíme si podklad. Drevený svietnik môžeme nechať v prírodnom prevedení, alebo ho prefarbiť požadovanou pastelovou farbou, aby ladil s motívom na servítke. Vyberáme vždy jemné a svetlé farby, na tmavých by servítka nevynikla. 
 • Teraz na predmet nanesieme lepidlo na decoupage. Nemusíme vždy kupovať špeciálne lepidlo – finančne oveľa dostupnejšie je napríklad lepidlo na tapety, ktoré povrch tiež skvele zafixuje. Lepidlo slúži zároveň aj ako finálny lak. Decoupage technika sa však hravo uspokojí aj s lepidlom Herkules, ktoré má určite každý doma. 
 • Teraz k lepidlom potretému podkladu priložíme obrúsok (alebo prípadne vystrihané motívy zo servítky) a plochým štetcom rozotrieme lepidlo cez obrázok. 
 • Pretože je lepidlo zároveň aj skvelým lakom, tak celý predmet ešte raz pretrieme. 
 • Necháme zaschnúť.

Ako vyrobiť vianočné ozdoby

Ručne robené vianočné dekorácie majú svoje kúzlo. Dom aj vianočný stromček si totiž vyzdobíte presne podľa svojich predstáv. Pokiaľ chcete vďaka svojej vianočnej výzdobe naozaj zažiariť, odporúčame držať sa trendov tohotoročných Vianoc – bielej farby a prírodných prvkov.

vianocne-ozdoby-drevo   vianocne-ozdoby-z-dreva   drevene-vianocne-ozdoby

Čo budeme potrebovať:

Postup:

 • Na začiatku je potrebné vyvŕtať do pripraveného podkladu malú dierku, vďaka ktorej je potom možné na ozdobu zavesiť šnúrku. K tomu využijeme nebožiec. 
 • Podklad si môžeme prefarbiť akou farbou chceme. My odporúčame riadiť sa hitom tohtoročných Vianoc a ponechať buď drevený dekor, alebo budúce ozdoby natrieť na bielo.
 • V tomto bode sa môže naplno prejaviť váš umelecký talent a pod rukami vám budú vznikať tie najkrajšie vianočné dekorácie. Tvoreniu s detmi sa tiež nebráňte. Tie budú z vášho kreatívného nápadu doslova unesené. 
 • Na podklad si vždy najprv ceruzkou namaľujte požadovaný motív. 
 • Ten následne môžete vyfarbiť akrylovými farbami (tie sa na drevo perfektne hodia), alebo aj akrylovými fixami. 
 • Pre zvýraznenie obrázku môžete kresbu ceruzkou obtiahnuť buď permanentnou, alebo akrylovou fixkou.

vianocne-ozdoby

Veľmi jednoduchá výroba betlehemu z dreva

Tiež sa vám ľúbia krásne drevené betlehemy? Výroba vás zas až tak neláka, ale napriek tomu by ste sa radi o niečo pokúsili? Skúste hit tohtoročných Vianoc – jednoduchosť, nevšedný nápad a minimalizmus. Tento veľmi jednoduchý betlehem zvládne každý. Budete milo prekvapení, ako sa vaše zaujímavé dielko bude návštevám páčiť.

figurka   betlehem-s-figurkami   figurky

Čo budeme potrebovať

vianocny-anjel-dreveny

Postup:

 • Zo žltého papiera si vystrihneme korunky.
 • Figúrky z dreva namaľujeme podľa svojich predstáv a podľa toho, aké postavy chceme v našom betleheme mať. My sme si zvolili sedem postáv (Troch králov, Panenku Máriu, Josefa, anjeľa a jezuliatko). Figúrky sme veľmi minimalisticky pomaľovali, ale teraz sa určite pýtate, ako vyrobiť anjela z dreva? Máme pre vás takú vychytávku – anjelika z preglejky, ktorého môžete jednoducho zložiť a budete mať pocit, že ste tiež svojim spôsobom priložili ruku k dielu. 
 • Naaranžujeme figúrky do drevenej police v tvare domčeka. 
 • Teraz si hotový betlehem umiestnime na dobre viditeľné miesto. 
 • Betlehem si samozrejme môžete vylepšiť podľa svojich predstáv. Veľmi pekne v ňom budú vyzerať napríklad smrekové vetvičky alebo svetelná reťaz.

Jednoduchý a originálny svietnik

Svetlo a hrejivé plamienky ohňa k Vianociam neodmysliteľne patria. O Vianociach sa preto nebojte rozhorieť tie najrôznejšie sviečky. Taký svietnik je aj krásnou dekoráciou, pritom výroba originálneho kúsku môže byť jednoduchá a rýchla. Nás tento rok doslova očaril svietnik zložený z obyčajného zaváracieho pohára polepený novinami, alebo ešte lepšie papierom s notami. Zútulnite si svoj domov za pár korún!

svietnik   sviecka   diy-svietnik

Čo budeme potrebovať:

Postup:

 • Poháre umyjeme a odmastíme jarou. Odstránime z nich akékoľvek nečistoty. 
 • Na pohár použijeme lepidlo. Opäť záleží na nás, môžeme použiť špeciálne lepidlo na sklo, decoupage lepidlo, alebo postačí aj Herkules. 
 • Na pohár opatrne nalepíme papier s notami. Pohár tak bude celý “obalený” v papieri a svetlo bude tlmene presvitať. Do papiera môžeme vystrihnúť aj nejaký tvar – srdiečko alebo hviezdu.
 • Podobne ako u decoupage techniky, celé dielo ešte raz pretrieme lepidlom.
 • Hrdlo pohára ozdobíme stužkou, prírodným povrázkom alebo napríklad čipkou. 
 • Na povrázok navlečieme dekoráciu z preglejky. 
 • Sviečku do svietnika môžeme dať teoreticky akúkoľvek, bohato ale stačí tá čajová.

Originálna vianočná dekorácia složená z drevených debničiek

Chcete tento rok niečo naozaj jedinečné a nové? Vyskúšajte debničkovú dekoráciu. Tá vyzerá dobre za každej situácie. Pokiaľ máte v interiéri málo miesta, tak nemusíte hneď zúfať, v exteriéri podobná dekorácia vyzerá možno ešte lepšie. Odporúčame voliť prírodný dizajn a bielu farbu. Výsledok bude skvostný.

drevene-debnicky-vianocne

Čo budeme potrebovať:

 • 4 drevené debničky
 • LED svetielka
 • chalúpky alebo domčeky
 • výrezy z preglejky
 • drevený betlehem
 • dekorácie podľa svojich predstáv

Postup:

 • Debničky postavíme do priestoru podľa svojich predstáv. Môžeme využiť ich opálenú alebo prírodnú verziu. 
 • Do debničiek najprv dáme LED svetielka. Pokiaľ by sme ich dávali až potom, čo do debničiek dáme dekorácie, tak sa nám budú aplikovať horšie.
 • Následne do postavených debničiek dávame nami zvolené dekorácie. Môžeme si vykúzliť vianočnú dedinku pomocou zasnežených chalúpok. Tiež odporúčame dekorácie z preglejky, betlehem alebo smrekové konáriky a šišky.

betlehem   betlehem-a-debnicka   vianocne-dekoracie

Čo keď…

… nemáme na samotnú výrobu vianočných dekorácií dosť času, alebo sme jednoducho nenašli to, do čoho by sme sa chceli pustiť? V tomto prípade nájdete na webe ČisteDrevo.sk množstvo drevených a prírodne ladených dekorácií, ktoré môžete s kľudom použiť.

Vyrábame kŕmidlo a drevenú vtáčiu búdku

Vyrábame kŕmidlo a drevenú vtáčiu búdku

Nahledovy-budka

Chcete sa od jari do zimy tešiť zo štebotavého spevu našich vtákov? Nie je nič jednoduchšie, než si na záhradu dať pár lákadiel, ktoré vtáčiky milujú. Búdka či kŕmidlo vám na záhradu prinesú správnu ekologickú rovnováhu, ale taktiež budú vďaka prírodnému výzoru báječnou dekoráciou.

Prečo si umiestniť vtáčiu búdku alebo kŕmidlo v blízkosti svojho obydlia?

V našej krajine žije viac ako 370 druhov vtákov, z toho 214 tu aj hniezdi. Vedeli ste ale, že väčšina z týchto vtákov je odkázaná na pomoc človeka? Ďateľ, strakapoud alebo žlna si dokážu miesto na hniezdenie vytesať sami, ale väčšina ostatných (sýkorka, kos, brhlík, kôrovník…) bohužiaľ nie. Sú teda odkázaní na vyhnilé dutiny stromov alebo už vytesané hniezda od iných vtákov (napríklad spomínaného ďatla). Staré stromy, ktoré podobný úkryt poskytovali, však z prírody veľmi rýchlo miznú a vďaka tomu sa strácajú bezpečné úkryty našich dutinových druhov vtákov. Ak si zaobstaráte vtáčiu búdku, tak výrazne zvýšite hniezdne možnosti vtákov! Nezanedbateľný dôvod na umiestnenie vtáčej búdky je aj význam výchovný (nielen deti sa týmto jednoduchým a hravým spôsobom učia zodpovednosti voči prírode), ale aj vegetatívny – isté druhy vtákov vám môžu byť významne nápomocné pri ničení niektorých hmyzích škodcov.

budka-halfpoint   vtacia-budka   sykorka

Dôkladný a ekologický boj proti škodcom

Jedna jediná sýkorka koňadra so svojim potomstvom dokáže pochytať obdivuhodne veľké množstvo najrôznejšieho hmyzu od lariev, cez húsenice, až po mušky. Pre vaše ovocné stromy sú teda nenahraditeľným bojovníkom za zdravé a hojné plody. Dokážu totiž vyloviť aj larvy a húsenice skrývajúce sa pod kôrou stromov. Pokiaľ teda na svojej záhrade nemáte žiadnu búdku alebo kŕmidlo, je najvyšší čas dať sa do práce, jeseň je pre vyvesenie týchto vtáčích lákadiel najvhodnejším obdobím. Prilákané sýkorky, pinky, brhlíky aj vrabce vám už od skorej jari budú na záhrade zbierať slimáky, vošky, larvy, drôtovce, komáre a mnohých ďalších škodcov.

Zabezpečenie búdky a kŕmidla

Búdka by mala hniezdiace vtáky chrániť pred nepriazňou počasia (najmä poveternostnými vplyvmi a kolísaním teploty), preto by mala byť jej výroba do detailu prepracovaná. Kŕmidlo aj búdka by mali byť umiestnené tak, aby boli čo najviac v bezpečí pred prípadnými predátormi a rovnako nesmie ich konštrukcia vtákov nijako ohrozovať.

vtacia-budka-z-dreva   cervena-budka   budka-pre-vtakov

Údržba a kontrola búdky a kŕmidla

Pri búdke aj kŕmidle starosť nekončí iba ich výrobou a bezpečným aj funkčným zavesením. Minimálne raz do roka by sme mali u oboch skontrolovať technický stav a búdku navyše aj dôkladne vyčistiť od zvyškov hniezdneho materiálu. 

Výroba drevenej vtáčej búdky – univerzálny “sýkorník”

Ak si chceme do záhrady prilákať spevavé vtáky, dutinové druhy vtákov alebo jednoducho len chceme prikrmovať prezimujúcich operencov, mali by sme tomu prispôsobiť aj výber vtáčej búdky alebo kŕmidla. Búdka pre sýkorku a kosa bude diametrálne odlišná. Nasledujúci návod aj s rozmerom vletového otvoru sa hodí najmä pre ďatľov, krutihlavov, sýkorky a škorce. Ostatné vtáctvo vyžaduje trochu iné rozmery – okrúhly väčší otvor vyhovuje kuvikom, veľký pozdĺžny otvor sa zase skvele hodí na búdku pre kosa. Fotografie tých najrôznejších búdok na inšpiráciu nájdete pod návodom.

Čo budeme potrebovať:

 • Pílka
 • Vŕtačka 
 • Dostatočne veľké drevené dosky o hrúbke cca 2 cm
 • Farba
 • Štetec 
 • Šmirgľový papier alebo hoblík
 • Skrutky do dreva
 • Vrtáky
 • Ceruzka na drevo

navod-budka

Postup

 • Drevené dosky ohoblujeme alebo očistíme šmirgľovým papierom iba z vonkajšej strany!
 • Na dosky si ceruzkou namaľujeme obrysy stien podľa vyššie uvedeného obrázku vtáčej búdky. Rozmery si môžeme ľubovoľne prispôsobiť vlastnému materiálu (obe bočnice v tvare lichobežníka, štvorcové dno a strecha a obdĺžniková zadná aj predná stena). 
 • Následne pomocou pílky vyrežeme požadované tvary.
 • Do prednej steny vyrežeme okrúhly vletový otvor (priemer cca 4,8 cm).
 • Na skrutkovanie jednotlivých dielov použijeme vŕtačku a skrutky s dĺžkou 40 mm.
 • Pokiaľ je búdka už zoskrutkovaná, tak na ňu umiestnime lištu vhodnú na zavesenie na strom.
 • Výsledný výrobok môžeme nechať v prírodnom prevedení alebo ho ošetríme farbou (najlepšie v prírodných a nevýrazných tónoch, aby sa vtáky nebáli).
 • Hotovú búdku pripevníme na strom.

kos   budka-kos   sykorka-budka

budka-sova   drevena-vtacia-budka   budka-holub

Návod na vtáčie kŕmidlo z dreva

Čo budeme potrebovať:

 • Drevené dosky na dno aj striešku
 • Vŕtačku
 • Vrtáky
 • Hranoly alebo konáre na stĺpiky 
 • Zvyšky dreva (hranoly, dosky) na bočné lišty
 • Farby, lak, falošný šindel, štetec – nemusí byť pokiaľ chcete kŕmidlo ponechať v prírodnej verzii
 • Pílka
 • Ceruzka

navod-krmidlo

Postup:

 • Z drevenej dosky s hrúbkou približne 2 cm si podľa návodu vyrežeme štvorcové dno. 
 • Na dno pripevníme z boku malé hranoly tak, aby prevyšovali dno asi o 2 cm. Je to najmä kvôli tomu, aby zrno príliš nepadalo na zem. 
 • Pomocou hranolov – použite pokojne suché silnejšie vetvy, klátiky alebo čokoľvek, čo vám bude pripadať atraktívne – pripevníme jednoduchú šikmú striešku (musí byť väčšia ako základňa). Tá by mala byť šikmá, preto tomu prispôsobte výšku hranolov (vzadu by mali byť o niečo vyššie), nezabúdajme ich na vrchu zrezať do šikma, aby pekne priliehali k strieške. 
 • Podľa vlastných predstáv kŕmidlo nafarbite alebo akokoľvek inak dolaďte. 
 • Kŕmidlo je vhodné umiestniť najlepšie na záhrade v blízkosti stromov. Dôležité je dbať na to, aby kŕmidlo nebolo v dosahu predátorov. Pokiaľ žijete v byte, tak pri umiestňovaní na balkóne sa nemusíte toľko báť predátorov, ale dajte pozor na pevné uchytenie – padajúce kŕmidlo môže ľahko niekoho zraniť.

krmidlo   krmidlo-z-dreva   prutena-budka

Ako správne dokrmovať prezimujúce vtáctvo

Od jari do jesene vám vtáky užitočne pomáhajú pri udržaní správnej rovnováhy na vašej záhrade a vystačia si s hmyzom, bobuľami a tými najrôznejšími škodcami. Na jeseň sa však hodí dať na balkón alebo záhradu kŕmidlo s vhodnou potravou. Neobmedzujte sa teda na všade dostupné lojové gule (nie sú totiž vhodné pre všetkých operencov) a skôr podporte konzumáciu ich prirodzenej stravy. Vhodne sa javia najrôznejšie druhy semenníkov letničiek (mák, černuška, nechtík, kapucínka, echinacea), ale aj semienka trvaliek, obľúbenou pochúťkou sú aj slnečnicové semienka či suché klasy kukuríc. Hmyzožravé vtáky potešíte napríklad aj larvami hmyzu.

sykorka-loj   slnecnica   krmidlo-budka

Čo keď…

… si na výrobu netrúfate alebo nemáte vhodný materiál či priestor? Na trhu existuje nepreberné množstvo funkčných búdok, ale aj štýlových kŕmidiel, ktoré vašej záhrade alebo balkónu náramne pristanú a budú teda aj veľmi vhodnou prírodnou dekoráciou.

krmidlo-veverka

Ako vyrezávať z a do dreva

Ako vyrezávať z a do dreva

ako-vyrezevat-z-a-do-dreva

Jeden z najpríjemnejších materiálov na svete, z ktorého je možné zároveň vyrobiť veľa výnimočne krásnych a hlavne užitočných vecí, je drevo. Práca s drevom je síce značne namáhavá, ale zároveň skvele relaxačná. Podľahnite podmanivému kúzlu vyrezávania z dreva. Návod nájdete v dnešnom článku.

Potrebné a kvalitné náradie je základ

Pokiaľ hladáte spôsoby, ako začať vyrezávať do dreva, tak sa najskôr musíte zamerať na náradie a hneď potom aj na vhodný priestor. Náčinie by malo byť dostatočne ostré a kvalitné. Pre začiatočníkov odporúčame zaobstarať si aspoň základný komplet rezbárskych dlát a dlátok, ale aj rezbársky nožík. Aj s menším množstvom pomôcok dokážete z dreva vykúzliť doslova malý zázrak. Pre jednoduché dlabanie pokojne stačia 4 základné dláta (väčšie polguľaté dláto na odstraňovanie väčších kúskov dreva, rovné dláto, malé polguľaté dláto na dokončovacie práce a tzv. kozia nôžka – hodí sa na detaily). S priestorom to často býva zložitejšie, ak ste vlastníkmi nejakej garáže alebo dielničky, tak to máte jednoduchšie, ale v samotnom byte sa rezbárska činnosť vykonáva bohužiaľ zle.

rezbarska-praca   rezbarske-nacinie   rezbarske-dlata

Čo môžete potrebovať?

 • Dláto
 • Nožík
 • Ceruzka na drevo
 • Šmirgľový papier (zrnitosť podriaďujte produktu)
 • Masívny kus dreva – odporúčame pre začiatočníkov začať s plochou doskou z mäkkého dreva, ideálna sa nám javí napríklad taká kuchynská doštička

Vhodný materiál je zásadný

Chcete na rozvinutie svojich kreatívnych zručností využiť vyrezávanie do dreva? Návod už ako tak poznáte, ale váháte nad výberom dreva? Väčšina rezbárov s obľubou odporúča drevo lipové. To je dokonale poddajné, zároveň dostatočne tvrdé. Do úvahy pripadá z listnatých drevín napríklad aj vŕba, javor alebo buk. Začiatočníci však pokojne môžu siahnuť po dostupnom smrekovom dreve, ktoré je cenovo najprijatelnejšie. Všeobecne platí, že sa lepšie pracuje s mäkšími typmi dreva.

breza   smrek   dub

Ako vyrezávať z dreva

Postup pri vyrezávaní z dreva nie je až taký zložitý, ako sa môže zdať. Najdôležitejšia je samotná príprava. Pozornosť by ste teda zo začiatku mali venovať najmä výberu dreva a vhodných pomôcok. Nepodceňujte ani samotný nápad a jeho celkovú predprípravu.

 • Na kus požadovaného dreva (napríklad klát alebo už vopred pripravený hranatý kus) odporúčame zo začiatku ceruzkou nakresliť obrysy požadovaného výrobku. Pokiaľ s vyrezávaním začínate alebo to chcete vyskúšať s deťmi, oplatí sa mať už pripravenú dosku zo suchého dreva (nezačínajte od klátika, ktorý nájdete v lese), do ktorej len vyrezávate najrôznejšie reliéfy, či akékoľvek iné obrazce. 
 • Väčším polguľatým dlátom odoberáme najväčšie kusy dreva a vytvárame tak hrubý náčrt nášho výrobku. 
 • Na dorovnávanie použijeme dláto rovné a “odsekáme” ním nerovnosti. 
 • Ak chcete vyrezať reliéf (napríklad na už hotový výrobok – lipovú doštičku, varešku alebo misku) tak si vystačíme s malým polguľatým dlátom alebo tzv. “koziou nôžkou” – tá sa hodí na tie najmenšie detaily. Vďaka nej môžeme do dreva dokonca doslova kresliť.
 • Následný výrobok by sa mal ešte opracovať a doladiť – na to vám skvele poslúži šmirgľový papier. Zrnitosť si volíte podľa požadovaného efektu. Na hrubšie brúsenie (napríklad misiek, lyžíc a korýtok) používame šmirgľový papier s nižšou zrnitosťou, Pokiaľ však vyhladzujeme reliéf alebo inú časť, ktorá si žiada jemnejšiu prácu, tak využijeme šmirgľový papier so zrnitosťou vyššou.

praca-s-drevom   praca-s-drevom   dlabanie-lyzice

Vyrezávanie z dreva motorovou pílou

Len tak pre zaujímavosť tu spomíname aj rezbárstvo určené už pre špecialistov. Majstri rezbári dokážu z obrovského kmeňa stromu vyrezať motorovou pílou nádherné sochy všetkých možných tvarov a veľkostí. Je skutočne obdivuhodné, aké krásne záležitosti pod rukami týchto umelcov vznikajú. Najčastejšie sa touto metódou opracováva naozaj veľký kus dreva. Vznikajú potom najrôznejšie masívne ozdobné lavice, kreslá či stoly a sochy väčších rozmerov.

pila   pila-rezba   vyrezavanie-pilou

Nápady na vyrezávanie z dreva

Vašej kreativite sa medze nekladú. Môžete si vytvoriť krásne dekoratívne svietniky. Na webe nájdete množstvo skvelých nápadov, ktoré určite radi využijete. Pomerne jednoduché je aj vyrezávanie priamočiarou pílou. Tou môžete vyrezať napríklad rôzne tvary (kolieska, srdiečka), na ktoré použijete metódu dlabania a nádherná dekorácia, alebo osobný darček pre vášho blízkeho je na svete. Okrem drevených dekorácií však môžete vyrezať aj praktické záležitosti ako sú napríklad misy, misky a lyžice. Keď získate potrebné skúsenosti, tak vašu domácnosť dokonale pozdvihnú napríklad drevený betlehem a nástenné hodiny. Možno sa vám to momentálne zdá nereálne, ale ako sa hovorí – s jedlom rastie chuť, takže po pár vydlabaných miskách a drobných dekoráciách začnete smelo pokukovať po niečom zložitejšom.

drevena-miska-dlabana   pracovanie-s-drevom   rezbarstvo

Vyrezávanie z preglejky

Drevenú preglejku považujeme za vhodnú alternatívu a ideálne riešenie, ak by ste radi tvorili s prírodným materiálom, ale na masívne drevo si netrúfate. Kreatívni jedinci sa na tvoreniu v tomto duchu doslova vybláznia. Pod rukami vám budú prekvitať samé skvosty. Môžete sa vrhnúť na  krásne závesné obrazy, ktoré teraz čoraz častejšie vidíte v umeleckých galériách. Rovnako dobre ale môžete vyrezať drevené rámiky, krabičky, podložky alebo napríklad vizitky. Povrchová úprava tiež nie je ťažká, na dekorácie výborne poslúži kvalitné štetce, akrylové farby, bezfarebný lak a šmirgľový papier s čo najväčšou zrnitosťou (ľahko ním prebrúsite “drevený chĺpok, ktorý po natretí môže vyliezť na povrch). 

halloween   jezko-preglejka   preglejka-na-stenu

Do preglejky sa dá rezať mnohými spôsobmi. Najlacnejším variantom sú samozrejme ručné pílky všetkých možných veľkostí. Vášnivých “vyrezávačov” však doslova nadchne elektrický variant klasickej lupienkovej pílky. Jej cena tú ručnú niekoľkokrát prevyšuje, ale preglejkové výrezy budú potom dokonale presné a hlavne vy sa nemusíte toľko namáhať. 

Vianoce sa rýchlo blížia a váš pôvodný plán bol, že svojim najbližším dáte nejaké ručne vyrobené darčeky voňajúce po dreve – možno ste ale zistili, že vám to manuálne zas až toľko nejde alebo vás to vôbec nebaví. Nemusíte hneď hádzať flintu do raže, kreativitu a nápad môžete napríklad využiť na drevené výrobky, ktoré môžete ozvláštniť gravírovaním alebo na nich použiť UV tlač. Výsledok bude zaujímavý a rovnako osobný ako ručne vyrezávaný darček. V našej ponuke máme veľkú hromadu laserovo vyrezávaných dekorácií, od vešiakov na medaily pre športovcov, cez vianočné dekorácie, až po fotorámiky na mieru.

dreveny-obraz   blok-z-dreva   krabicka-uv

Tri úžasné recepty na unikátne vianočné pečivo bez zdobenia

Tri úžasné recepty na unikátne vianočné pečivo bez zdobenia

vianocne-pecivo

Každý rok hľadáte na internete, v časopisoch a kuchárskych knihách tipy na nové a nevšedné vianočné pečivo? Nudí vás každý rok piecť rovnaké druhy? Alebo ste sa naopak niekoľkokrát spálili pri skúšaní nových receptov? Čo tak ponechať klasický a rokmi i rodinou overený recept a zmeniť len vzhľad? Božsky voňavé sušienky s nádherným vzorom oslnia nielen svojou sviatočnou chuťou, ale najmä skvelým výzorom.

Originálne vianočné pečivo hravo vytvorí embosovaný valček na cesto. Nikdy ste o ňom nepočuli? Jedná sa o valček s reliéfom, ktorý má rôzne vzory – od srdiečok, cez mačky, až po klasické vianočné a veľkonočné motívy. Stačí s ním jednoducho prejsť po už vyváľanom ceste a umelecké dielo je na svete. Rovnakým spôsobom môžete využiť aj tradičnú drevenú formu na perník a pečiatky na cesto.

Mnohé vianočné pečivo sa pod nánosom jedlých dekorácií a množstvom farebného zdobenia ztráca. To sa vášmu dielu v žiadnom prípade stať nemôže. Vaše sušienky budú dokonale krehké, plné chuti a najmä dizajnovo jednoduché. Prinášame hneď tri báječné recepty, ktoré sa budú rozplývať na jazyku a pre použitie pečiatok, formičiek či vzorovaných valčekov sú najideálnejšie.

Lahodné kávové sušienky s roztomilým vzorom

susienky-vzor   kavove-susienky   susienky-kava

Čo budeme potrebovať:

 • 300 g hladkej múky
 • 210 g masla
 • 80 g práškového cukru
 • 20 g vanilkového cukru
 • 25 g jemne mletej rozpustnej kávy (takto pripravené cesto je veľmi aromatické a kávové, v prípade potreby môžete pomer kávy znížiť)
 • žĺtok 
 • embosovaný valček
 • doska na cesto

Ako na to?

 • Hneď na začiatku dôkladne zamiešame do múky, cukor, soľ aj kávu. Kto nie je fanúšikom kávovej chuti, tak si pomer kávy zníži na polovicu.
 • Posekáme maslo vidličkou (alebo končekmi prstov) a spracujeme spoločne so zmesou múky a cukru do jemnej mrveničky. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o krehké maslové cesto, tak sa maslo nikdy nesmie zohriať! Pracujeme teda rýchlo a efektívne. 
 • Teraz k zmesi pridáme žĺtok a vytvoríme z hmoty celistvé a hladké cesto. Opäť príliš neotáľame a cesto miesime len po dobu nezbytne potrebnú pre dokonalé spojenie. 
 • Cesto dáme schladiť do chladničky, aby sa ingrediencie dokonale spojili.
 • Po vytiahnutí cesta z chladničky pracujeme rýchlo. Najprv na pomúčenej doske cesto klasickým dreveným valčekom vyvaľkáme do hladka. Minimálne na hrúbku 0,5 cm a viac. 
 • V tejto fáze už prichádza na rad embosovaný valček na cesto alebo pečiatky, ktorými vytlačíme požadovaný vzor na už rozvaľkané cesto. Úplne zásadné je v tejto fáze použitie dobre pomúčenej kuchynskej dosky. Vzor má tendenciu lepiť sa k podkladu a drevená doska vám v tomto ohľade preukáže dobrú službu. 
 • Z takto pripravenej hmoty vykrajujeme požadované tvary. Možností máme nepreberne veľa. Vyberáme však tie jednoduchšie, napríklad obyčajné koliesko, aby sa vytlačený vzor stal dominantným. 
 • Vykrojené tvary dáme na papierom na pečenie vyložený plech.
 • Plech odložíme na pol hodiny do chladničky, aby sa vzor dostatočne zvýraznil. Nezabúdajme, že pracujeme s krehkým maslovým cestom, ktoré neustále pracuje a preto musíme postupovať čo najrýchlejšie. 
 • Predhrejeme teplovzdušnú rúru na 180-190°C.
 • Až do dobre rozpálenej rúry vkladáme plech so sušienkami. Pečieme cca 6 minút. Platí tu pravidlo, že ak sušienky zospodu ľahko zružovejú, tak by sme ich už mali vyťahovať z rúry, upečú sa totiž ešte pri manipulácii s plechom, tak pozor na to – rovnakým spôsobom sa môžu aj pripáliť. 
 • Takéto vianočné pečivo môžete kľudne upiecť aj niekoľko týždňov dopredu alebo ho nechať na poslednú chvíľu. Výborné bude za každej situácie (mäknúť nemusí).

valcek-so-vzorom   dreveny-valcek   vykrajovatka-na-cesto

Vianočné perníčky v novom kabátiku

Perníčky k Vianociam neodmysliteľne patria, ale ich zdobenie je neúnosné zdĺhavé a časovo náročné. Perníčky ale nemusíte zdobiť iba bielkovou polevou, spomeňme si napríklad na hit minulého roka: perníčky s dreveným dekorom. Inšpirujete sa tradíciou našich prababičiek a využite zaujímavý spôsob vytlačovaných perníkov na drevenú formu. Výsledkom budete očarení a hlavne – zbavíte sa pracného zdobenia.

susienky-s-kavou

Čo budeme potrebovať:

 • 300 g celozrnnej ražnej múky v biokvalite 
 • 40 g masla
 • 70 g trstinového cukru
 • ½ kypriaceho prášku do perníka
 • 85 g medu
 • žĺtok
 • 1 lyžičku kakaa
 • ¼ lyžičky škorice
 • ½ lyžičky korenia do perníka
 • soľ
 • drevená forma na perník
 • drevená doska

doska-a-valcek

Postup

 • Zmiešame múku s cukrom, soľou, kypriacim práškom a korením.
 • Do základu primiešame nakrájané alebo nastrúhané maslo izbovej teploty, tekutý med a žĺtok (vajcia taktiež nevytiahneme z chladničky tesne pred primiešaním, ale necháme ich na linke chvíľku ohriať)
 • Svižne cesto špičkami prstov miešame, kým nevytvoríme hladké a celistvé cesto. 
 • Cesto sa môže ľahko lámať, pokiaľ by sa vám napriek tomu zdálo, že je príliš suché (ražné a celozrnné múky sa znateľne líšia v savosti), tak do hmoty pridajte trošku zvyšného bielka alebo maslo, niekto pridáva aj lyžičku vody. 
 • Cesto necháme najlepšie cez noc v chladničke odpočinúť.
 • Na druhý deň cesto prstami vtláčame do perníkových foriem, starostlivo pritlačíme najmä na okrajoch, aby bol výsledok čo najdokonalejší. 
 • Tento spôsob je možno ešte jednoduchší ako použitie dreveného valčeka a následné vykrajovanie. Perníkové cesto má samo o sebe tendenciu k vyššej lámavosti, takže je s ním obecne viac práce. Formičky vám v mnohom prácu ušetria. 
 • Hotové pečivo ukladáme na plech vyložený papierom na pečenie, pečieme 8 minút pri 170 °C.
 • Perníčky pred vložením do rúry (ani po ich vytiahnutí) ničím nepotierame. 
 • Vychladnuté pečivo nezabudneme uložiť do dobre uzatvárateľnej nádoby s vekom.

Krehké vianočné citronové keksíky

Tiež milujete omamnú arómu vanilky a sviežu chuť citrónu? V tom prípade musíte vyskúšať tieto dokonalé citronóvé keksíky s hriešnou vôňou vanilky.

zazvorove-susienky

Čo budeme potrebovať:

 • 300 g hladkej múky
 • 190 g masla
 • 80 g práškového cukru
 • 20 g vanilkového cukru
 • vanilka (zo struku vybraté semienka)
 • citrónová kôra z dvoch citrónov 
 • šťava z jednoho citronu 
 • soľ
 • zázvor
 • valček so vzorom alebo drevené pečiatky
 • kuchynská doska

valcek   susienky-so-vzorom   korenene-susienky

Postup:

 • Podobne ako u predchádzajúcich maslových receptov je najdôležitejšia naša rýchlosť.
 • Zo začiatku si teda zmiešame všetky suché suroviny (múka, oba cukry, vanilka, soľ a zázvor).
 • Následne pridáme šťavu aj kôru z citróna.
 • Pridáme malé kúsky masla (najlepšie nastrúhané alebo nakrájané).
 • V tejto fáze sa čo najrýchlejšie snažíme spojiť maslo so suchou časťou, aby sa vytvorilo dokonale hladké cesto.
 • Hmotu uložíme do chladničky (najlepšie na noc), aby sa ingrediencie dokonale prepojili. 
 • Po odležaní si dôkladne pomúčime dosku a vyvaľkáme cesto o hrúbke cca 0,5 cm. 
 • V tejto fáze použijeme pečiatky alebo valček na cesto so vzorom. Každému vyhovuje niečo iné. Pečiatky rovnou do cesta vykrajujú. Embosovaný valček iba vyrazí vzor, vykrajovať už musíte zvlášť. Výhodou je, že si môžete vybrať aj ný než guľatý tvar a tiež je práca s valčekom o niečo rýchlejšia. 
 • Hotové pečivo poukladáme na plech vyložený papierom na pečenie a dávame do chladu, aby sme zvýraznili požadovaný vzor. 
 • Rúru rozpálime na 180-190°C.
 • Do rozpálenej rúry vkladáme plech a pečieme približne 6-7 minút. 
 • Dobre strážime, ak zospodu už pečivo zružovie, tak ho vyťahujeme (takto jemné pečivo sa ľahko dopečie, ale aj spáli ešte na plechu).
 • Hotové a vychladnuté pečivo ukladáme do dózy s vekom.

Možno vám naše triky na (ne)zdobenie vianočného pečiva ušetria trochu času a vy si tak užijete magickú atmosféru prichádzajúcich Vianoc. Vsaďte spoločne s nami na tradičné pečenie bez zbytečností a dodajte Vianociam trochu korenistého šarmu. 

A aký je váš obľúbený recept na vianočné pečivo?

vianoce-servirovanie   vianoce

Korenené a božsky voňavé jesenné sušienky so vzorom

Korenené a božsky voňavé jesenné sušienky so vzorom

susienky

Milujete vôňu hrejivého korenia v kombinácii s daždivými jesennými dňami? Máte veľa osvedčených receptov, ale radi by ste na stôl podali niečo nevšedné, čo má šťavu? My hlasujeme pre využitie sezónnych potravín. Na stole milujeme jablkovú štrúdľu, tekvicovú polievku aj nebesky dobrý, celú noc ťahaný, horúci vývar. Jeseň chutí škoricovo, vonia po vanilke a hreje ako zázvor. Presne ako báječné maslové sušienky, ktoré si musíte skúsiť upiecť aj vy!

Ak ste si kúpili embosovaný valček, tak ho určite chcete čo najskôr vyskúšať. Nie je to nič zložité a do pečenia sa kľudne môžu zapojiť aj deti. Valček na cesto vytvorí síce krásny vzor, ale nie je vhodný na úplne každý typ cesta. Hodí sa najmä na krehké maslové cesto. Rozhodne ho preto využijete na väčšinu vianočných receptov. A viete čo je najlepšie? Už sa nebudete musieť starať o náročné zdobenie. Na čo ho naopak nevyužijete sú všetky cesta, ktoré kysnú a inak pracujú, takže na piškótové a kysnuté cesto v kombinácii so vzorovaným valčekom zabudnite. Recept, ktorý práve čítate, je ale práve pre valček so vzorom alebo razítka na cesto ako stvorený.

susienky-so-vzorom   doza-susienky

Čo budeme potrebovať:

 • 300 g hladkej múky
 • 210 g masla (chvílku odpočinuté pri izbovej teplote)
 • 100 g práškového cukru
 • žĺtok
 • štipka soli
 • ½ lyžičky škorice
 • štipka mletého zázvoru
 • citrónová kôra
 • semienka vanilkového struku
 • valček na cesto so vzorom

korenene-susienky

Ako na to?

 • Hneď na začiatku dôkladne zamiešame do múky všetko uvedené korenie. Teda zázvor, škoricu, vanilku, a pridáme aj citrónovú kôru a soľ.
 • Rozsekame maslo a vidličkou (alebo špičkami prstov) spracujeme spoločne s múkou a cukrom do jemnej mrveničky. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o jemné cesto, tak sa maslo nikdy nesmie zahriať! Opatrná práca hneď v prvom bode je zásadná. 
 • Teraz k zmesi pridáme žĺtok a vytvoríme z hmoty celistvé a hladké cesto. Opäť príliš neotáľajte a cesto miešajte len po dobu nevyhnutne potrebnú pre dokonalé spojenie. 
 • Cesto dáme schladiť do chladničky. Len tak dôjde k dokonalému spojeniu ingrediencií. 
 • Po vytiahnutí cesta z chladničky pracujeme rýchlo. Najprv na pomúčenej doske cesto klasickým dreveným valčekom vyvaľkáme do hladka. Minimálne na hrúbku 0,5 cm a viac.
 • V tejto fáze už prichádza na rad embosovaný valček na cesto. Tým vytlačíme požadovaný vzor na už rozvaľkané cesto. Nebojme sa viac pritlačiť. 
 • Z takto prichystanej hmoty vykrajujeme požadované tvary. Možností máme naozaj veľa. Vzor obzvlášť vynikne na jednoduchých tvaroch ako je napríklad koliesko alebo srdiečko. 
 • Vykrojené tvary dávame na papierom na pečenie vyložený plech.
 • Plech dáme ešte minimálne na pol hodiny do chladničky, aby sa vzor zvýraznil. Nezabúdajme, že pracujeme s krehkým maslovým cestom, ktoré neustále pracuje. Opäť bude dôležitá naša rýchlosť. 
 • Predohrejeme teplovzdušnú rúru na 180-190 °C.
 • Až do dobre rozpálenej rúry vkladáme plech so sušienkami. Pečieme cca 6 minút. Platí tu pravidlo, že ak sušienky zospodu začnú ružovieť, tak by sme ich už mali vyťahovať z rúry, dopečú sa totiž ešte pri manipulácii s plechom, tak pozor na to – rovnakým spôsobom sa môžu aj pripáliť.
 • Hrozí riziko popálenia! Sušienky sú tak dobré, že ich rodina nenechá ani poriadne vychladnúť.

zazvor-susienky   doza-se-susenkami

Chmurné dni majú občas nádych depresie. Na druhú stranu jeseň dokáže očariť magickou atmosférou, ktorá s každým súmrakom vypláva na povrch. Kedy inokedy máte čas tráviť večery spoločne s deťmi napríklad u spoločenskej hry alebo si čítať napínavú knihu schúlení pod hrejivou dekou. Zapálte si sviečku, vytiahnite stolné hry a k tomu si dajte výborné sušienky nádherne voňajúce po škorici, ktoré vás zahrejú na tele aj na duši.

A ako trávite jesenné večery vy?