AKCIA: Záhradné hry so zľavou až 15 %

Vianočná výzdoba ľahko a rýchlo

vianocna-dedinka

Už sa rovnako ako my nemôžete dočkať Vianoc? Potom sa určite tešíte na sviatočné zdobenie vášho domova. Vyrobte si spoločne s nami štýlovú a netradičnú dekoráciu, ktorá doplní vianočné vence, betlehemy, či drevené svietniky vo vašom vianočne ladenom interiéri.

Vianočná izbička v škandinávskom duchu

Nepoznáme nikoho, kto by nemiloval tvorbu vianočnej výzdoby. My vám navyše prinášame veľmi jednoduchý návod na drevenú dekoráciu vo vianočnom duchu, ktorá bude hotová doslova za pár minút. Poďme na to!

Čo budeme potrebovať

vianocna-dedinka-priprava   vianocne-svetielka   vianocna-dedinka-vyroba

Postup

 1. Vyberieme si vhodnú drevenú debničku. Môžeme zvoliť v prírodnom prevedení, prípadne aj opálenú.
 2. Dospodu debničky navrstvíme vatu, ktorá bude predstavovať sneh.
 3. Drevené korálky a preglejkové výrezy z preglejky v tvare chalúpky natrieme na bielo.
 4. V momente, keď je farba zaschnutá, navliekame korálky na dlhý špagát (môžeme použiť dokonca aj rôzne veľkosti drevených korálok).
 5. Teraz môžeme korálky zavesiť na hornú stranu debničky, aby viseli zhora nadol, ako môžete vidieť na našom videu.
 6. Následne dekoráciu doplníme o domčeky z preglejky a vetvičky, prípadne drobný  stromček alebo menší svietnik.
 7. Posledným krokom potom bude doplnenie vianočnej dekorácie o LED svetielka.

Aké drevené dekorácie ešte zvoliť na Vianoce

Sviatočný charakter vianočnej výzdobe nemožno uprieť a bez akých dekorácií si Vianoce ani nevieme predstaviť a sú dôležitou súčasťou našich zvyklostí?

 • Adventný veniec z prútia má silne zakorenenú tradíciu. Prútie symbolizuje nový život, okrúhly tvar večnosť a dôraz sa kládol aj na zvolené farby. Skúsite si ho vyrobiť sami?
 • Drevený adventný svietnik – veniec všeobecne patrí medzi evergreeny vianočných dekorácií, ale vy sa vôbec nemusíte tohto trendu držať. Adventný svietnik z dreva poslúži úplne rovnako a pôsobí minimalisticky.
 • Vianočný betlehem patrí medzi naše najtradičnejšie adventné dekorácie. Vianoce si bez neho nevedela predstaviť ani vaša babička a my sa vôbec nečudujeme. Betlehem rozhodne patrí medzi drevené výrobky, ktoré v sebe nesú ducha Vianoc.
 • Vianočný veniec na dvere mal údajne vyháňať zlých duchov, Vianoce totiž tradične slúžili k rôznemu domácemu čarovaniu, ale aj predpovedaniu budúcnosti.
 • Vianočný stromček patrí zrejme k našim najmladším dekoraciam. Čo tak ho tento rok ozdobiť vianočnými ozdobami s vôňou dreva.

adventne-vence-typy   adventny-veniec-hygge   adventny-veniec-seversky

História vianočných dekorácií

Nesmieme zabúdať, že Vianoce sú predovšetkým kresťanským sviatkom, a to sa aj v dnešnej dobe na vianočných dekoráciách odráža. Medzi najznámejšie a tiež najstaršie drevené vianočné dekorácie bezpochyby patrí drevený betlehem. Ten rozhodne nesmel chýbať v žiadnom stavení a oslňoval autentickým vzhľadom aj prepracovanosťou ručnej práce. Okrem drevených betlehemov sa pevne ujala aj tradícia dreveného venca značiaceho víťazstvo a dôstojnosť, prípadne vianočných svietnikov z dreva. Vianočný stromček, ale aj vianočné ozdoby, či napríklad zdobenie okien svietnikmi z dreva (najčastejšie so siedmimi sviečkami), prišlo až oveľa neskôr, a to zhruba v 19 storočí, najpravdepodobnejšie od našich nemeckých susedov.

betlehem-advent

Pokiaľ hľadáte ďalšie skvelé tipy na Vianoce, vianočnú výzdobu a výrobu najrôznejších dekorácií, tak navštívte náš Pinterest, kde o sviatočnú inšpiráciu rozhodne nie je núdza.