AKCIA: Kúpte si vyvýšený záhon, pieskovisko alebo ležadlo so zľavou až 15 %

7 tipov na vytvorenie harmonického interiéru pomocou farieb

nahledovy-pokoj

Pokiaľ sa momentálne rozhodujete, aké farby zvoliť pre svoje steny, prinášame vám 7 tipov na farebné kombinácie, ktoré vám pomôžu vytvoriť štýlový a harmonický interiér, či už je v boho, industriálnom alebo urban jungle štýle. V článku sa tiež dozviete, ako ladiť výrobky z dreva, nábytok a dekorácie k farebným stenám.

Pred samotnou maľbou

 • Vezmeme do úvahy, aká farebná kombinácia nám bude najviac ladiť s okolím.
 • Pri výbere farby zároveň kladieme dôraz na osobné preferencie a vkus.
 • Zvážime, akú atmosféru a vizuálnu stimuláciu chceme v interiéri vytvoriť - preto sa zameriame aj na psychológiu farieb.
 • Pokiaľ plánujete na nejakú stenu aplikovať drevenú knižnicu, štýlové police, nástenné dekorácie, skrinku, alebo drevené regály, tak zvážte, či na túto stenu dávať výraznejšiu farbu alebo nie.

Vplyv farieb na atmosféru a náladu v interiéri

Farby majú výrazný vplyv na atmosféru a náladu v interiéri. Správne zvolené farebné kombinácie môžu vytvoriť vyvážený a esteticky príjemný vizuálny zážitok.

 • Každá farba má určité psychologické spojenie, ktoré sa vyvíja na základe našich skúseností, kultúry a biologických reakcií. Červená je často spájaná s energiou, vášňou a pozornosťou, zatiaľ čo modrá evokuje kľud, mier a dôveru. Tieto spojenia sú zakorenené v našom podvedomí a ovplyvňujú naše vnímanie a reakcie na farby.
 • Psychologické účinky - každá farba môže vyvolávať určité pocity. Teplá paleta farieb navodzuje hrejivosť a dobrú náladu, studené tóny upokojujú telo aj myseľ.
 • Farby majú tiež symbolický význam, ktorý je zapríčinený zažitými asociáciami. Zelená je často spájaná s prírodou, rastom a harmóniou, zatiaľ čo čierna môže vyvolávať pocit elegancie, tajomna alebo smútku.
 • Vizuálna stimulácia - farby majú tiež fyzický vplyv na naše vizuálne vnímanie. Jasne sýte farby pôsobia stimulujúcim dojmom a priťahujú pozornosť. Tlmené pastelové farby upokojujú myseľ.

barevna-stena-zelena   barevna-stena-oranzova

Kontrastné farby pre milovníkov dizajnu

Jednou z najefektívnejších techník je vytvorenie kontrastných párov. Vyberáme preto vždy dve farby, ktoré sú priamym protikladom na farebnom spektre. Plocha steny v jednej farbe a protiľahlá stena v “opozičnej” farbe vytvoria žiarivý kontrast, ktorý priťahuje pozornosť a dodáva miestnosti dynamiku. Kontrast sa často využíva v detskej izbe, ale tiež v obývačke. Pokiaľ zvolíte kontrast do spálne, odporúčame čelo drevenej postele umiestniť k sýtejšej farbe.

Čo je to farebné spektrum

Farebné spektrum je rozsah viditeľných farieb, ktoré sa tvoria rozkladom bieleho svetla na jednotlivé zložky pomocou hranola. Toto spektrum zahŕňa celú škálu farieb, ktoré ľudské oko vníma.

Príklady opozičných farieb

 • Zelená a červená
 • Fialová a žltá
 • Modrá a oranžová
 • Žltá a modrá
 • Ružová a modrozelená

barevne-spektrum

Harmonická monochrómia

V prípade, že preferujeme sofistikovanejšiu a pokojnejšiu atmosféru, volíme monochromatickú kombináciu. Ide vlastne o najrôznejšie odtiene rovnakej farby líšiace sa vo svetlých a tmavých tónoch. Pastelové, púdrové a jemné odtiene béžovej, bielej a hnedej navyše priestoru vdýchnu eleganciu a harmóniu. Monochromaticky zvolené farby sa hodia najmä do spálne, kde sa potreba harmónie a relaxácie javí ako najdôležitejšia. Výborne ladia k dreveným výrobkom aj prútenému nábytku.

hexagony-na-stene

Farebný akcent pre vytvorenie energie

Farebné akcenty dodávajú priestoru šmrnc, hravosť a energiu. Tri steny necháme v neutrálnej farbe (odporúčame napríklad veľmi svetlé odtiene šedej, béžovej a krémovej). Na poslednú štvrtú stenu (alebo len časť steny) aplikujeme výraznú a živú farbu. Momentálne v obľúbenosti vedie najmä žltá s okolitými šedými stenami, či kombinácia odtieňov zelenej až mentolovej s krémovou. Farebný akcent sa odporúča najmä do obývacích izieb a farbu volíme nielen podľa toho, ako nám ladí k interiéru, ale aj podľa toho, čo chceme priestoru vdýchnuť. Žltá ponúka energiu, odtiene červenej zvýšenú aktivitu, ale aj agresiu, zelená upokojuje.

Farebný gradient pre moderný štýl bývania

Priestor môžete oživiť pomocou farebných gradientov. Zvolíme si dve alebo viac farieb, ktoré sa postupne menia od jednej k druhej. Prechody medzi farbami môžu byť subtílne alebo výrazné. Opäť volíme farebnú kombináciu buď v rovnakých odtieňoch, prípadne sa rozhodneme pre opozičné farby na farebnom spektre (tento variant bude výrazne extravagantnejší).

Ako zladiť farby stien s nábytkom

 • Nábytok zo smrekového dreva je veľmi populárny a je typický svojim svetlým sfarbením. Čo sa týka zladenia s okolitými stenami, patrí zrejme k najuniverzálnejším typom dreva. Komodám, dreveným dekoráciám, knižnici aj poličkám zo smreku pristanú svetlé, biele a béžové odtiene. Kontrastné farby volte v prírodných odtieňoch - skvele vyzerá sýto zelená. Chybu ale nespravíte ani pastelovými farbami, či veľmi teplými odtieňmi zlatej, okrovej a oranžovej.
 • Bukové drevo vyniká teplými odtieňmi svetlo až tmavo hnedej farby. Pasuje ku krémovým a béžovým odtieňom. Moderný kontrast vytvoríme v kombinácii s modrou, čiernou aj tmavo hnedou farbou.
 • Popularite sa teší aj nábytok z borovicového dreva, ktoré vyniká svetlosťou aj mierne žltým odtieňom. Borovicové drevo skvele pasuje k bielej farbe, pastelovým a púdrovým odtieňom s romantickým vintage nádychom.
 • K mahagónovému nábytku odporúčame bohaté teplé farby v červených odtieňoch, ale aj zlatisté metalické akcenty. Nič sa ale nemá preháňať - stačí napríklad na drevený konferenčný stolík položiť vázu s metalickým nádychom a červenú aplikovať na jednu stenu. 
 • Nábytok z orecha je vhodné kombinovať s bielymi, béžovými a zemitými odtieňmi hnedej, čo zdôrazní prirodzenú krásu orechového dreva
 • V moderných interiéroch nachádzame stále častejšie dubový nábytok v kombinácii s bielou, červenou a kráľovsky modrou farbou.

Veríme, že si vyberiete farebnú kombináciu stien, ktorá vám najviac vyhovuje a nastolí tak príjemnú, upokojujúcu, alebo naopak povzbudzujúcu energiu vo vašom domove.