AKCIA: Zaobstarajte si vyvýšený záhon alebo pieskovisko so zľavou až 15 %

Včelí med a jeho účinky

nahledovy-medonoska

Med patrí k jednej z najvýdatnejších potravín a okrem vynikajúcej chuti v sebe skrýva aj veľké množstvo liečivých a priaznivých látok pre náš organizmus. Poďme si o ňom povedať niečo viac. Máme pre vás aj jednoduchý recept na púpavový med, ktorý zvládneme v domácich podmienkach.

Vyrobte si domáci med

Výroba domáceho medu samozrejme patrí do rúk skúseného včelára. Aj vy si ale môžete v domácich podmienkach vyrobiť med, ktorý nijako nezaostáva za účinnými látkami klasického včelieho medu.

Domáci med z púpav - recept

Máme pre vás skvelý návod na to, ako vyrobiť “med” aj bez znalosti včelárskeho remesla. Poďme na to!

Čo budeme potrebovať

  • 500 kvetov púpav
  • 2 l vody
  • 3 bio citróny
  • 2 kg cukru

Postup

  1. Kvety púpav zbierame najlepšie o poludňajšom slnku, kedy sú najviac rozkvitnuté.
  2. Po príchode domov kvety rozložíme najlepšie na veľkej plachte a chvíľku tak necháme, aby všetok hmyz mal možnosť kvety opustiť. Kvety nikdy neumývame vodou! Peľ v nich ukrytý je totiž pre tvorbu medu zásadný a vodou by sme ho spláchli.
  3. Následne kvety vložíme do veľkého hrnca (cca 5 l) a zalejeme vodou.
  4. Pridáme nakrájané citróny a zahrejeme (max na 80°C, kedy voda ešte úplne nevrie, ale nemá k tomu ďaleko).
  5. Potom hrniec odstavíme z platne, necháme vychladnúť, prikryjeme poklicou a necháme lúhovať aspoň 24 hodín na tmavom a chladnom mieste, napríklad v pivnici. Pri vysokých teplotách by sa totiž lúh mohol pokaziť.
  6. Po 24 hodinách lúh scedíme cez plátno do čistého a najlepšie aj vyvareného hrnca. 
  7. Nasypeme cukor a opäť zahrievame, kým nemá med požadovanú konzistenciu. Čím dlhšie sa zmes zahrieva, tým je výsledný med tmavší a hustejší. Niekto vyrába skutočne hustý med, niekto ma radšej konzistenciu sirupu, záleží len na vás. 
  8. Horký med nalejeme do pripravených a vyvarených pohárov (môžete ich aj vypláchnuť alkoholom - najlepšia je alpa). Poháre dôkladne uzavrieme a otočíme hore dnom. Konzumovať môžeme okamžite.

drevena-kuksa

Náš TIP: Zabaľte med do pekných zaváracích pohárov a vložte do darčekovej debničky. Vytvoríte tak zaujímavé darčeky pre vašich najbližších.    

Ochutený med s bylinkami pre gurmánov

Neviete, čo so sušenými bylinkami? Naložte ich do medu! Bylinky dodajú medu príjemnú arómu aj chuť a podporujú niektoré liečivé látky. Tymian i materina dúška účinne bojujú proti suchému kašľu. Levanduľa krásne vonia a vyzerá v mede kúzelne. Medovka aj harmanček upokojujú a hodia sa aj pre najväčších nespavcov. Rozmarín podporuje trávenie a ruža dodá poháru s medom romantický nádych.

Ako uchovať med?

  • Skladujte v suchu - vlhkosť vyššia ako 21% v mede spôsobuje fermentáciu. Med má navyše schopnosť “natiahnuť” do seba vlhkosť, preto vplyvom zlého dotiahnutia viečka môže kvasiť. 
  • Pohár nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu, aby ste nezničili prospešné látky ukryté v mede.
  • Uchovávame vždy v dobre uzatvárateľnej nádobe pri stálej teplote medzi 18 - 25 °C. Súdok na med využijeme až pri servírovaní, kedy vieme, že med behom niekoľkých dní spotrebujeme .
  • Pri používaní dôkladne dbáme na čisté nástroje - medonosku alebo naberačku na med teda po každom použití dôkladne opláchnite vodou a nechajte osušiť. Rozhodne nedávame do pohára nôž špinavý od masla apod.
  • Trvanlivosť medu nie je nijako obmedzená. V správnych skladovacích podmienkach nám s prehľadom vydrží aj niekoľko rokov. 

Môže sa pokaziť med?

Všade sa uvádza, že med je trvanlivá potravina a môžeme používať aj niekoľkoročný med. Pojem ako starý med teda neexistuje. Bohužiaľ sa môže stať, že med začne kvasiť. Pre skvasený med je typický zápach, veľa bubliniek a zväčšovanie objemu. Med nám kvasí predovšetkým kvôli vyššiemu obsahu vody. A ako sa do neho voda dostane? Vo väčšine prípadov za to nemôžeme my, ale včielky a nepozorný včelár. Ale v malom percente prípadov sa môže stať, že pri nesprávnom skladovaní (netesniace viečko) sa do medu dostane voda z okolia. 

Skvasený med - čo s ním?

Skvasený med už bohužiaľ nejde zachrániť, najlepšie urobíte, ak ho vyhodíte do koša a kúpite nový. Jediným možným riešením je použiť ho na výrobu medoviny, ale aj to odporúčame prenechať skúseným včelárom. 

V čom je med prospešný?

  • Med obsahuje dôležité živiny pre telo vrátane sacharidov, minerálov a vitamínov.
  • Je dôležitým zdrojom antioxidantov.
  • Slúži ako dôležitý zdroj vápnika, medi, zinku, železa, draslíka a horčíka.
  • Ideálny liek na kocovinu - med je totiž dôležitým zdrojom fruktózy, ktorá výrazne potiera acetaldehyd obsiahnutý v alkohole.
  • Ide o prírodné antihistaminikum, a účinne tak bojuje proti sezónnym alergiám.
  • Hojne sa využíva v prírodnej kozmetike a je súčasťou aj pomerne drahých a účinných pleťových krémov a sér.
  • Má neuveriteľné liečivé schopnosti a využíva sa v liečbe horných aj dolných dýchacích ciest.

A ktorý med je zdravší?

Všetky druhy medu obsahujú zdraviu prospešné látky, ktoré nikde inde nenájdete, ale niektoré druhy obsahujú väčšiu koncentráciu špecifických látok, ktoré z medu robia doslova tekuté zlato. Ide prevažne o manukový, eukalyptový a agátový med, ktoré patria k najvzácnejším (a prirodzene najdrahším) medom vôbec.

Čo o mede možno neviete

  • Med je jediná potravina, ktorá obsahuje všetky látky potrebné k udržaniu života.
  • Existuje viac ako 300 druhov medu po celom svete a každý druh má svoju výnimočnú vôňu a chuť.
  • Med má doslova neobmedzenú trvanlivosť (výnimku tvorí med s vysokým obsahom vody, ako už sme spomenuli vyššie)
  • Med je vynikajúcim zdrojom energie - preto je obzvlášť obľúbený medzi športovcami.
  • V Egypte bol nedávno objavený 3000 rokov starý med, a to stále v použiteľnom stave!
  • Med obsahuje prírodné antimikrobiálne látky, ako je peroxid vodíka, ktorý mu pomáha zabíjať baktérie. Prírodné antibiotikum!
  • POZOR: med nikdy nedávame do vriacich nápojov, horká voda ničí väčšinu prospešných látok v mede. 
  • Kryštalizácia medu je bežná vec, pokiaľ chceme med tekutý, ľahko ho roztopíme v teplej (nie horkej) kúpeli.

Nektarodárné a peľodarné stromy

Premýšľate, čo užitočné vysadiť na záhrade? Niektoré dreviny majú špeciálny význam, pretože poskytujú včelám potravu – nektár a peľ. Včelármi najviac ocenené stromy sú tie, ktoré kvitnú skoro na jar a poskytujú včelám potravu v čase, keď je jej nedostatok. Rovnako dôležité sú aj rastliny, ktoré kvitnú dlho a postupne. K nektarodárnym rastlinám patria prevažne ovocné stromy ako sú jablone a hrušky, ktoré poskytujú včelám „palivo“. Peľodarné stromy (vŕba, lipa, jelša) sú zdrojom bielkovín, minerálov, vitamínov a ďalších živín pre mladé včielky.

pelodarny-strom   nektarodarny-strom

Náš TIP: Tvorba plodov je výrazne závislá na opeľovačoch ako sú vtáky a užitočný hmyz (včely nevynímajúc). Aby vám vaše stromy, okrasné kríky a kvety robili čo najväčšiu radosť a boli vždy bohaté, kúpte si na záhradu hmyzí domček. Ten bude domovom pre včely samotárky a ďalší užitočný hmyz opeľujúci rastliny.

Drevené doplnky k medu

Drevené výrobky sa pre kontakt s medom skvele hodia. Drevené náčinie, riad a príbory obsahujú prirodzene sa vyskytujúce antibakteriálne látky a teda med nijako neznehodnotia. Hodia sa pre skladovanie, servírovanie aj ako originálny darček. Pokiaľ podľa nášho receptu skúsite tento rok vyrobiť púpavový “med” alebo napríklad ochutený včelí med, nalejte ho do dózy, doplňte o drevenú naberačku na med, prípadne menovky na darček a môžete potešiť niekoho blízkeho milou zdravou drobnosťou.

medonoska

Prírodné produkty, ako sú výrobky z medu, by mali mať nezastupiteľné miesto vo vašej kuchyni aj jedálničku. V prípade, že si neviete rady napríklad so zaujímavými darčekmi pre vašich blízkych, môže byť stávka na med a výrobky z neho ideálnym nápadom. V ČistéDrevo.sk ponúkame darčekové balenie medu, kde okrem výborného medu a drevenej naberačky nájdete aj semienka na zasadenie “divokej” lúky pre včely.