Nevyhnutnosť modernej a účelovej záhrady: drevené záhradné ležadlo

nahledovy-lehatko

Záhradné ležadlá sú jedným z najobľúbenejších doplnkov pre záhrady a terasy. Sú symbolom pohody, relaxácie a odpočinku na čerstvom vzduchu. Poďme si v dnešnom článku priblížiť výhody záhradných ležadiel, a tiež zistiť čím je možné drevené ležadlá nahradiť.

Prečo si zaobstarať záhradné ležadlo?

Bez ohľadu na to, či máte malú záhradu, priestrannú terasu alebo balkón, záhradné ležadlá prinášajú do priestoru komfort a štýl zároveň. Či už snívate o tom, že si budete užívať slnečného svitu s dobrou knihou v ruke, alebo si chcete jednoducho len relaxovať a vychutnať si pokojný čas na záhrade, správne záhradné ležadlo môže byť kľúčom k dosiahnutiu týchto cieľov.

Sprievodca výberom záhradných ležadiel

Objavte svet ležadiel, ktorý vám pomôže nájsť ten najlepší kúsok pre vašu záhradu. Prvenstvo v obľúbenosti majú samozrejme ležadlá záhradné - drevené, ale priblížime vám aj ostatné materiály.

Kovové ležadlá

Kovové ležadlá sú veľmi obľúbené najmä v moderných exteriéroch. Tie sú vo väčšine prípadov ladené do industriálneho štýlu, v ktorom prevláda farebné spektrum založené na bielych, kovovo šedých, čiernych a béžových odtieňoch. Vynikajú odolnosťou a pevnosťou, na druhú stranu nie je kov vždy príjemný (najmä v letných dňoch sa neznesiteľne rozpáli) a dopĺňajú sa preto o výrazné polstrovanie.

Ležadlá z ratanu

Pružný materiál, akým ratan bezpochyby je, zapríčiňuje pomerne pohodlné sedenie a relaxáciu. Pokiaľ si môžeme dovoliť odporúčanie, tak volíme prírodný ratan, ktorý je oproti umelému esteticky krajší a odolnejší.

Prútené ležadlo

Obľúbeným variantom sú prútené ležadlá. Zaujmú najmä prírodným boho dizajnom, pohodlím aj jednoduchou údržbou. Tiež sú veľmi skladné a ľahko prenosné, môžete si ich teda počas leta premiestniť presne tam, kde potrebujete.

Záhradné polohovacie ležadlo - drevené

Najpopulárnejší variant, na ktorý veľa ľudí nedá dopustiť, sú ležadlá z dreva. Je to nesporne kvôli veľkému množstvu výhod.

drevene-zahradni-lehatko

Výhody dreveného relaxačného ležadla

Drevené ležadlá sú krásnym doplnkom záhrady. Nielen, že vyzerajú elegantne a prírodne, ale tiež ponúkajú pohodlné a relaxačné posedenie. Poďme si ich hlavné výhody priblížiť.

 • Odolnosť a trvanlivosť - drevo je pevným materiálom, ktorý vydrží skotačenie detí aj pôsobenie vonkajších vplyvov.
 • Estetické kvality - skladacie ležadlo na opaľovanie z dreva prináša do záhrady rustikálny a prírodný vzhľad, čo každej záhrade pristane.
 • Termoizolačný a hrejivý materiál - na rozdiel od iných materiálov je drevo termoizolačné a hrejivé, vďaka čomu je v každom počasí príjemné na dotyk (najmä v horúcich letných dňoch sa nemusíte báť, že sa o neho spálite).
 • Dizajnová variabilita - ako iste sami viete, tak s drevom sa dá nádherne kúzliť. Výrobcovia drevených ležadiel sa obmeny dizajnu neboja a môžeme teda vyberať hneď z niekoľkých možností. Navyše si môžete zvoliť povrchovú úpravu podľa vlastného vkusu, prípadne si zvoliť gravírovanie do dreva. Odporúčame obzvlášť pre štýlové záhradky, letné terasy a to aj pri reštauráciách a kaviarňach.
 • Ekologická voľba - je veľmi pravdepodobné, že pokiaľ si zaobstaráme drevené ležadlo, tak ho len tak rýchlo nevymeníme a zostane nám na celý život.
 • Pohodlie - vďaka tomu, že je drevený materiál pevný a odolný, tak často obsahuje aj polohovací mechanizmus. Aj preto sa môžeme na drevenom poľohovaciom ležadle uvelebiť presne podľa svojich predstáv.
 • Ľahko recyklovateľné - pokiaľ sa vám záhradné ležadlo nejako poničí, alebo nebudete spokojní s jeho farbou, tak nie je nič jednoduchšie, než si ho opraviť, či natrieť presne podľa svojich predstáv.

  Alternatívy pre drevené ležadlá na záhradu

  Hojdacia sieť

  Hojdaciu sieť jednoducho zavesíme medzi dva stromy, prípadne využijeme drevený stojan na hojdaciu sieť. Ak máme vhodné miesto, tak zavesenie siete je už následne hračka.

  Závesné bavlnené (tzv. brazílske) kreslo

  Veľmi obľúbenou alternatívou záhradného ležadla z dreva je závesné kreslo, ktoré ponúka dostatok súkromia pokiaľ je zavesené na pevnom strome. Prípadne je tzv. brazílske kreslo vhodným doplnkom každej terasy, vonkajšieho posedenia, či záhradnej pergoly. Hodí sa ale aj do interiéru.

  Sedací vak

  Ocenia ho najmä deti, ktoré sa v ňom veľmi radi váľajú. Jedinou nevýhodou je nutnosť ochrany pred poveternostnými podmienkami a vlhkom. Odporúčame ho preto umiestniť napríklad do pergoly alebo na zastrešenú terasu.

  Záhradný nábytok - hojdačka

  Možno vám záhradné ležadlo do vášho priestoru úplne neladí a rozhodli ste sa investovať do kvalitného dreveného záhradného nábytku. V tom prípade vám pohodlie záhradného ležadla hravo nahradí napríklad záhradná hojdačka, ktorá býva častou súčasťou záhradných nábytkových zostáv.

  brazilske-zavesne-kreslo   zavesna-houpaci-sit

  Polohovacie záhradné ležadlá sú skvelou investíciou, ktorú na záhrade vždy zúročíte. Budete mať miesto pre relaxáciu aj skvelú ponuku posedenia pre svojich priateľov a rodinu. Stačí si len vybrať správny kúsok a dizajn, ktorý sa vám najviac páči.