AKCIA: Záhradné hry so zľavou až 15 %

Ako urobiť jesenné kvetináče

nahledovy-podzimni-truhlik

Cez chladné mesiace kvetináče na balkón, okná či terasu už toľko neočaria farebnosťou a bohatým kvetenstvom. To nám ale vôbec nemusí vadiť, jeseň poskytuje množstvo možností, ako si domácnosť vyzdobiť. Jesenným dekoráciám pristanú prírodné produkty, drevené výrobky a kombinácia zelenej a oranžovej farby.


Jeseň je ideálnym obdobím pre vytvorenie kvetináča plného krásnych rastlín a kvetov, ktoré prinesú do vašej záhrady alebo na terasu farby aj v chladnejších mesiacoch. Vyrobte si štýlovú dekoráciu spoločne s nami!

Obsah

Štýlová jesenná výzdoba

Len 5 jednoduchých krokov a očaríte doma každého prichádzajúceho!

Čo budeme potrebovať

  • Drevenú debničku či kvetináč
  • Tavnú pištoľ
  • Šišky
  • Jesenný kvet, ktorý vložíme do zhotoveného výrobku z dreva

podzimni-dekorace-potreby   podzimni-dekorace-diy   podzimni-truhlik-vyroba

Postup

Krok 1: Vyberte vhodný kvetináč aj zeminu

Vyberieme vhodnú drevenú debničku, prípadne kvetináč. Odporúčame debničku z dreva dobre brúsiť a očistiť od nečistôt, aby sa nám s ňou následne lepšie pracovalo. Ohľadom povrchovej úpravy drevených výrobkov radíme v jednom z našich minulých článkov. Rovnako zvolíme vhodnú veľkosť debničky. Podlhovastá sa bude hodiť na okenný parapet, menšia štvorcová zase skrášlia jedálenský, či konferenčný stôl.

Krok 2: Ozdobte debničku

Na pomoc si vezmeme tavnú pištoľ a šišky. Každú jednotlivú šišku prilepíme okolo obvodu celej drevenej debničky. Vyberáme pevné šišky, ktoré vydržia dlho krásne a nepoškodené.

Krok 3: Akú jesennú rastlinu zvoliť?

Drevené debničky či kvetináče poslúžia ako obal na vybraný jesenný kultivar. Rastlinu volíme aj podľa zvolenej veľkosti a farby debničky. Na ČistéDrevo.sk totiž môžete vyberať zo skutočne rozmanitej ponuky drevených výrobkov a debničiek.

A jaké rostliny lze k sázení doporučit?

  • Vresy - tie vrelo odporúčame. Z osobných skúseností vydrží dlho a v zime stačí obmeniť dekorácie a máte takmer okamžite zimnú výzdobu.
  • Chryzantémy sú typicky jesennými kvetmi, ktoré hýria veselými farbami i rôznymi tvarmi.
  • Trvalky - niektoré trvalky ako sú sedy, heuchery alebo astilby kvitnú neskôr na jeseň a dodajú kvetináči, či kvetináči zaujímavú štruktúru.
  • Okrasné trávy - medzi najčastejšie trávy, ktoré sa používajú ako doplnky do kvetináča v jesennom duchu, patrí kavyl alebo miscanthus.
  • Ihličnany ako je smrek, jedľa alebo borovica, dodajú kvetináčom zelenú farbu a vytvoria kontrast s listami opadavých stromov.

Krok 4: Plánovanie, sadenie a dekorovanie

Do drevenej debničky so šiškami vložíme kvetináč s jesenným kvetom. V tomto bode sa tiež môžeme vrhnúť na samotné dekorovanie. Doplňte prírodný kvetináč o bobule ako sú šípky, gaštany, žalude či vetvičky, prípadne sušené jesenné listy. Prírodnú debničku môžete vymeniť za opálenú a doplniť ju o svetlejšie dekorácie.

Krok 5:  Nájdite pre dekoráciu vhodné miesto

Drevená dekorácia sa bude vynímať na balkóne, parapete, prípadne v chodbe. Pri vhodnom zvolení rastlinného kultivaru (v tomto prípade odporúčame najmä vresy, či chryzantémy) poslúži aj ako dekorácia na stôl. Na parapet odporúčame kombináciu s vyššími okrasnými trávami, či ihličnanmi.


Buďte kreatívni a skúste rôzne kombinácie rastlín a kvetov, ktoré vám budú najviac vyhovovať. Na ďalšiu inšpiráciu na jesennú výzdobu interiéru, DIY tvorbu prírodných dekorácií a hravých nápadov navštívte náš Pinterest, kde pre vás máme schované len to najlepšie.