AKCIA: Kúpte si vyvýšený záhon, pieskovisko alebo ležadlo so zľavou až 15 %

Adventný veniec na dvere - vyrobte si originálnu dekoráciu

nahledovy-zimni-venec

Nový liturgický rok začína práve Adventom. Okrem duchovného významu, kedy malo ísť o obdobie plnej dobročinnosti, porozumenia a rozjímania, je advent dnes už klasickým symbolom predvianočných príprav, ktoré nás v blízkej dobe čakajú. A kto by si nechcel vyzdobiť domov tradičnou dekoráciou, ktorá má svoje pevné miesto v našej kultúre a histórii.

Áno, ste na správnom mieste! Prevedieme vás ultra jednoduchým návodom na DIY adventnú dekoráciu, ktorá všetkým prichádzajúcim doslova vytrie zrak. Nachystali sme si pre vás podrobný postup výroby adventnej dekorácie v prírodnom duchu. A prečo dávame prednosť prírodným materiálom? V článku nájdete odpoveď.

Obsah

Adventný veniec na dvere - typický symbol Vianoc

Symbolika adventného venca siaha hlboko do našej minulosti. Pohanské národy si vencom z vetvičiek a zapálenými sviecami pripomínali túžobne očakávaný príchod teplých a dlhých dní. Kruh vo všeobecnosti má pre mnoho krajín i národov svoj špecifický význam. Značí nekonečnosť, život a vieru. V stredoveku sa následne začal adventný veniec spájať s liturgickou prípravou na Vianoce. História zapaľovania sviec a adventného venca, ako ho poznáme dnes, sa začala písať niekedy v 19. storočí. Veniec sa teda so zimným obdobím a Vianocami spája už od nepamäti, a jednoznačne sa tak radí medzi najvýznamnejší a najznámejší symbol Vianoc. Zdobenie adventných vencov dnes už patrí medzi tradičné zvyky, ktoré sa dodržiavajú takmer v každej rodine.

vanocni-vyzdoba-andel

Ako vytvoriť vianočný veniec na dvere bez zložitého omotávania vetvičiek

„Niekoľkokrát do roka som premýšľala, ako si uľahčiť zložité omotávanie vetvičiek pri výrobe jarného, ​​jesenného aj zimného venca na dvere. Nakoniec som prešla na korpusy prútených vencov. Nielen, že sa dajú vždy dobre ozdobiť a skvele sa s nimi pracuje, ale tiež oceňujem to, že mi prútený veniec vydrží aj niekoľko rokov,“ spomína fotografka Tereza Sliwková. Tá je navyše milovníčkou minimalizmu a klasický prútený veniec je podľa jej slov krásny už sám o sebe. Nedá sa nesúhlasiť!

prouteny-venec-korpus

Ako vyrobiť adventný veniec na dvere

Či už sa chcete zviezť na módnej vlne tohtoročných Vianoc, či podporiť naše kultúrne a mystické dedičstvo našich predkov, dnešný návod ponúkne oboje! Na tradičnom venci nesmeli chýbať zelené vetvičky, pretože každá má svoj význam. Poďme sa bližšie pozrieť na konvenčný význam jednotlivých ihličnanov.

 • Cezmína je typickým znakom Vianoc. Pichľavé listy a červená farba plodu pripomínajú tŕňovú korunu a utrpenie Ježiša Krista.
 • Cedru sa pripisuje sila, moc a pevné zdravie, prípadne uzdravenie.
 • Vavrín symbolizuje víťazstvo nad nespravodlivosťou, utrpením a zlobou.
 • Borovica a tis značia nesmrteľnosť.

borovice_1   cesmina

Materiál na výrobu adventného venca na dvere

Tento rok sme zvolili rýdzo prírodný veniec, ktorý má moderný nádych, ale zároveň plne spĺňa vianočné obyčaje, zvyky aj mágiu, ktorá k Vianociam neodmysliteľne patrí.

 • Prútený veniec v hnedom prevedení
 • Šípky
 • Vetvičky vybraných ihličnanov
 • Povrázok a nožnice
 • Šišky

adventni-venec-diy

Návod na výrobu venca na dvere

1. Vyberieme vhodnú veľkosť prúteného korpusu na veniec.

Na e-shope ČistéDrevo.sk nájdete množstvo veľkostí, tvarov i farebných prevedení. Stačí si vybrať! My sme zvolili prírodný prútený veniec v hnedom prevedení.

2. Nastriháme si vetvičky šípku a ihličnanov.

S kratšími vetvičkami sa nám bude lepšie pracovať. Nesmú byť však krátke príliš, aby nám z korpusu nevypadávali. Dlhšie vetvičky je lepšie okolo korpusu omotať a zviazať najjemnejším drôtikom, prípadne niťou či rybárskym silónom.

vetvicky-na-adventni-venec

3. Tvoríme venček

Teraz jednotlivé vetvičky postupne zasúvame do prúteného korpusu, a tak vytvoríme klasický efekt venčeka. Vetvičky by mali byť skladané vždy v jednom smere. Ihličnany môžeme striedať s prútikmi šípku, prípadne urobiť z ihličia podklad a následne namotať ratolesť šípku.

venec-bez-omotavani-vetvicek

4. Pomocou tavnej pištole pripevníme dekorácie

Šišky, bobuľoviny, sušené ovocie, prípadne banky, jabĺčka a iné dekorácie lepíme na prírodné vetvičky (!), a nie rovno na korpus. Vďaka tomu budeme môcť po odstrojení korpus používať aj nasledujúce roky.

tvorba-adventniho-vence

5. Povesíme na dvere

Presný návod nájdete nižšie. Platí pravidlo, že čím ťažší venček, tým lepšie musí byť jeho zavesenie zabezpečené.

prouteny-venec-na-dvere

Tipy na zdobenie: Krása je všade, preto sa fantázii žiadne medze nekladú. Venček môžete ozdobiť drobnými bankami, drevenými korálkami, sušenými plodmi, či mašľami. Vždy je ale dobré držať sa jedného štýlu, aby venček nepôsobil preplácane. Vidiecky štýl podporí červená a zelená farba, ako aj prírodné produkty - gaštany, šišky a prútie. Modernejšie prevedenie sa nebojí trblietavých guličiek, netradičných materiálov aj ingrediencií – napríklad sušených feferónok či džínsoviny.

Alternatívy k prútenému venci: Namiesto prútia môžete použiť iné prírodné materiály. Ponúka sa napríklad veniec zo slamy, machu, dreva, prípadne podložka z kmeňa stromu. Tá sa hodí najmä pre rustikálne a originálne designy. Kreatívni jedinci sa neobávajú ani spojenia s industriálnymi doplnkami.

Čo robiť, aby veniec vydržal

Ste milovníkmi prírodných materiálov a použili ste ich aj na výrobu adventného venca na dvere? Potom to určite poznáte! Vyrobili ste krásny adventný veniec, ktorý vám robil radosť, ale ouha – tesne pred Vianocami sa jeho krása pomaly vytráca. Máme pre vás pár trikov, ktoré životnosť adventnej dekorácie zaručene predĺžia.

 • Veniec z vetvičiek pravidelne striekajte vodou a osviežujte ho. Stačí raz za tri dni použiť klasický postrekovač na kvety.
 • Vyberajte trvanlivé materiály. Sušené kvety, prútie, vetvičky, šípky nie je potrebné rosiť.
 • Ak chcete veniec oživiť živými kvetmi, držte sa zimných rastlín, ktoré sa pýšia trvanlivosťou. Ide napríklad o eukalyptus, chryzantémy a klinčeky. Z vetvičiek samozrejme najdlhšie vydržia už spomínané ihličnany, šípky a celkovo červené bobuľoviny.

Ako pripevniť veniec na dvere

Existuje veľa možností, ako pripevniť DIY vianočné dekorácie na dvere. Poďme sa spoločne pozrieť na tie najobľúbenejšie.

 • Pokiaľ je adventná dekorácia na dvere z ľahších materiálov, postačí vám obojstranná lepiaca páska. Lepidlo po Vianociach ľahko odstránite pomocou mydlového roztoku, prípadne liehu.
 • Najmenej populárna je metóda pomocou klasického klinčeka. Z vnútornej strany klinček pribijete na dvere. Na veniec priviažete dlhší špagát či mašľu a špagát s vencom zavesíte cez hornú hranu dverí. Namiesto klasického klinčeka môžete využiť aj samolepiaci háčik.
 • Výborným riešením sú špeciálne magnetické držiaky. Skvele sa hodia najmä pre ťažké vchodové bezpečnostné dvere, ktoré sú navyše opatrené kovovou konštrukciou. Jednoducho každý pár magnetického držiaka pripevníte na miesto, ktoré sa vám páči a veniec za háčik zavesíte.
 • Niektoré dvere majú hore tzv. rysovačky. Za ne je možné ľahko pripevniť povrázok, lyko, prípadne drôtik, pomocou ktorého následne pripevníte vianočnú dekoráciu na dvere. Držiak na veniec na dvere tak ani nebudete potrebovať.

adventni-venec-poveseni

Inšpirácie na vianočné dekorácie nielen na dvere

Variácií na adventné vence a dekorácie dnes existuje nespočetné množstvo. Poďme sa bližšie pozrieť aspoň na niektoré z nich.

Netradičné a štýlové svietniky

Na trhu existuje hneď niekoľko netradičných svietnikov, ktoré hravo skrátia čakanie na Ježiška. Svietniky sa hodia najmä do minimalistických a moderných interiérov. Tipy na zdobenie vianočných adventných vencov nájdete v našom magazíne hneď niekoľko.

netradicni-adventni-svicen

Adventný veniec v drevenej miske, kvetináči, či na tácke

Je možné si vôbec Vianoce bez dreva predstaviť? Drevené betlehemy zdobia naše stoly, v obývačke svieti vianočný stromček a jedálenský stôl je ozdobený adventným vencom. Chcete vyskúšať niečo jednoduché, štýlové a s obrovským efektom? Vyrobte si netradičný adventný veniec, stačiť vám bude drevený kvetináč, miska, podnos, ale aj tácka. Do misky z dreva jednoducho naaranžujeme pár vetvičiek, 4 sviečky a radosť je na svete.

adventni-venec-cerveny

Tradícia a vidiecky štýl

V jednoduchosti je krása! Ak trávite Vianoce na chate, alebo ste milovníkmi vidieckeho rustikálneho štýlu, potom je klasický prútený veniec základ. V jednom z našich článkov sme sa zamerali na to, ako upliesť veniec z prútia a môžeme potvrdiť, že už veniec samotný bol krásnou dekoráciou plne podporujúcou rustikálny a vidiecky dizajn. Tak smelo do toho!

prouteny-adventni-venec

Vianočná dekorácia na dvere v jednoduchom kabáte

Veniec patrí medzi najčastejšie ozdoby na dvere. Pokiaľ ale máte vencov už v interiéri a exteriéri dosť, stačí zvoliť inú verziu vianočnej dekorácie na dvere. Spojte niekoľko zelených vetvičiek do zväzku (pokojne aj imelo) a ozdobte ho veľkou červenou mašľou, vianočnými výrezmi z preglejky, zvončekom, bankou, či jutovým povrázkom.


Nech už sa rozhodnete stráviť advent akokoľvek, tak veríme, že vám náš návod pomohol v tom, ako si urobiť Vianoce a vianočnú výzdobu ešte krajšiu.