AKCIA: Zaobstarajte si vyvýšený záhon alebo pieskovisko so zľavou až 15 %

Ako vybrať detské sánky? Rady a tipy

nahledovy-sane

S blížiacou sa zimou prichádza aj čas radosti a zábavy na snehu pre najmenších členov rodiny i nadšených dospelých. Jednou z nezabudnuteľných zimných aktivít je jazda na saniach, ktorá dokáže rozjasniť tváre detí i dospelých.

Pri výbere detských saní nie je bezpečnosť a pohodlie zanedbateľné. Ako vybrať tie správne sane pre všetky vekové kategórie? Tento článok vám prináša užitočné rady a tipy, aby ste mohli pokojne vyraziť na svahy a užiť si radosť zimy bez obáv. Pozrieme sa na jednotlivé typy saní, ich materiál, bezpečnostné prvky aj príslušenstvo.

Obsah

Aký typ sánok vybrať?

Mnohé druhy sánok sa rozlišujú podľa veku. Aj my toto rozdelenie považujeme za najšikovnejšie. Podľa veku vyberiete nielen vhodný materiál, ale aj doplnky.

Sánky pre bábätká

Sane pre najmenších sú skôr takým zimným kočíkom. Súčasťou býva tlačná tyč, podložka, spací vak aj rukávnik pre mamičku. Predpokladáme, že nespustíte malé bábätko z kopca dole, skôr je tento typ saní vhodný na prechody po snehu, na svah a prechádzky zasneženým lesom aj s malým bábätkom.

Sane pre batoľatá

Sánky pre menšie deti vyžadujú mnoho bezpečnostných úprav. Pre batoľatá a deti zhruba do 3 rokov sú určené sane s operadlom.

Sane pre predškolákov

Väčšie deti považujú za ohromnú zábavu jazdiť na saniach vo dvojici. Vyberajte preto kvalitné sane s vysokou nosnosťou a s dostatočnou dĺžkou sedenia. Deti to ocenia.

Sane pre dospelých

U saní pre dospelých je základným prvkom výberu nosnosť. Mnohé drevené sane sa vyrábajú s nosnosťou až 140 kg, a hry v snehu si tak s prehľadom môžu užiť aj dospeláci.

sane-ze-dreva

Je dôležitá dĺžka saní?

Rozhodne áno! Dĺžka je jedným z kľúčových faktorov pri výbere saní. Optimálna dĺžka závisí od viacerých faktorov, vrátane veku dieťaťa, jeho váhy a tiež typu terénu, na ktorom budú sane používané. Pre mladšie deti a začiatočníkov obvykle platí, že kratšie sane možno ľahšie ovládať a lepšie sa hodia na mäkký sneh. Kratšia dĺžka umožňuje deťom zvládať zákruty aj bezpečnú rýchlosť. Na druhú stranu, pre staršie deti a pokročilých sánkarov odporúčame dlhšie sane, ktoré ponúkajú lepšiu stabilitu a rýchlejšiu jazdu, najmä na rovinatejších povrchoch. Rovnako dlhšie sane disponujú vyššou nosnosťou a v pohode sa naň zmestí viac detí aj dvaja dospelí.

rodina-se-sankami   drevene-sanky

Výber sánok podľa materiálu

Sánky pre deti sa vyrábajú hneď z niekoľkých materiálov. Na výber máte plast, kov, drevo. Teraz sa tešia veľkej obľube aj nafukovacie gumové sane či bôby. Všetky materiály sánok majú svoje výhody aj nevýhody. Poďme sa im pozrieť na zúbok.

Kov

Niektoré moderné sane obsahujú kov, prípadne celá ich konštrukcia je vyrobená z kovu. Typicky sa jedná o sane pre bábätká, ktoré slúžia prevažne na tlačenie (vlastne sa jedná o taký kočík na lyžiach). Klasické sane z kovu sú síce odolné (pozor na koróziu!), ale aj výrazne ťažké, a pre mnoho detí teda nepoužiteľné.

Plast

Sane z plastu vynikajú ľahkosťou a nízkou cenou. Z osobných skúseností ale bohužiaľ musíme konštatovať, že stačí jedno vyčíňanie viacerých detí, menší náraz a je bohužiaľ po sánkach.

Drevo

Drevené sane sú klasika, ktorá nikdy nesklame. Za najväčšiu nevýhodu samozrejme považujeme ich vyššiu váhu a zvýšenú starostlivosť (oboje je však vykúpené vyššou nosnosťou, resp. vysokou trvanlivosťou). Na druhú stranu výhod je oveľa viac. Drevené sane vám dlho vydržia, vyberať môžete hneď z niekoľkých variantov a cenovo ich radíme k zlatej strednej ceste.

Guma

Nafukovací typ saní odporúčame skôr pre väčšie deti, mladistvých a dospelých. Bobovanie a sánkovanie na tomto type saní vyniká vysokou rýchlosťou. Jazda by preto mala prebiehať na svahoch tomu určených, prípadne s dokonalou znalosťou terénu.

Sklovlákno alebo uhlíkové vlákno

Niektoré high-end sane obsahujú uhlíkové alebo sklenené vlákna, ktoré zvyšujú odolnosť, ale zároveň výrazne sane odľahčujú. Vlákna sa aplikujú prevažne na profesionálne a športové sane.

plastove-sane   kovove-sanky

Tie najlepšie doplnky nielen pre drevené sánky

V súčasnosti je možné nielen drevené sane doplniť o najrôznejšie vychytávky, ktoré jazdu na saniach ešte vylepšia – či už z bezpečnostného alebo zábavného hľadiska.

Popruhy

Aby vaše milé deti nevypadli zo saní a bobov, popruhy sú doslova nutnosťou. Hodí sa skôr pre malé deti. Väčším už bohužiaľ budú prekážať.

Vyvýšené sedadlo

Pokiaľ sa rozhodnete pre sane, ktoré vydržia navždy, tak odporúčame investovať do kvalitných univerzálnych saní. A pre menšie deti odporúčame kúpiť vyvýšené sedadlo, ktoré aj tým najmenším pomôže udržať rovnováhu aj zdravé držanie tela.

Sánky s opierkou

Sane s operadlom pre deti sú konštrukcie navrhnuté s ohľadom na bezpečnosť a pohodlie najmenších sánkarov. Sane s ohrádkou poskytujú oporu a stabilitu počas jazdy. Rovnako predchádza prevrhnutiu saní.

Tyč na tlačenie

Odporúčame najmä na horách, kedy sane poslúži namiesto kočíka pre tie najmenšie deti. Mamička Markéta si nemôže tento typ saní vynachváliť: „Mám rada, keď mám dieťa pri jazde na sánkach pod dohľadom. Sane s tlačnou tyčou pre mňa teda boli jasnou voľbou.” Tyč je navyše odnímateľná, takže akonáhle batoľa vyrastie, stačí ju jednoducho odmontovať.

ohradka-na-sanich

Bezpečnostné tipy aj pre nezbedné sánkovanie

Desatero bezpečného sánkovania:

 1. Nepodceňujte bezpečnostné prvky na sánkach ako sú brzdy, popruhy aj operadlo. Výrazne to zníži možnosť úrazu.
 2. Zaobstarajte deťom bezpečnostnú snowboardovú či lyžiarsku helmu a okuliare.
 3. Na dráhe dodržujte bezpečnú vzdialenosť od ostatných.
 4. Vždy dajte prednosť kvalitným saniam. Nikdy nesánkujte na viditeľne poškodených boboch, saniach, ai.
 5. Počas celej doby jazdy brzdite celým chodidlom.
 6. Rýchlosť jazdy prispôsobte svojim schopnostiam, podmienkam a stavu dráhy.
 7. Okrem toho, že nebudete podceňovať stav saní a bobov, tak podobnú starostlivosť venujte aj výberu vhodného oblečenia a obuvi.
 8. Počas samotnej jazdy si nič nefoťte a ani sa nenatáčajte.
 9. V prípade nehody okamžite opustite dráhu a uvoľnite miesto prechádzajúcim.
 10. Dostatočne sledujte počasie a snehové podmienky.

Zimné radovánky na horách aj v meste

Sane vyberáme aj podľa špecifických potrieb rodiny a miesta využitia. Iné sane budete potrebovať v meste a iný typ saní sa vám bude hodiť na horách. Pre mestské zimné radovánky je kľúčovým faktorom váha a pohodlie kvôli častému premiestňovaniu aj mimo zasnežených svahov. Horské podmienky vďaka rôznorodosti terénu vyžadujú kvalitu a odolnosť. Na horách preto dajte prednosť dreveným sánkam, ideálne z kvalitného bukového dreva.

Cenové rozpätie kvalitných sánok

Cenové rozpätie sánok sa pohybuje od 20 eur až do niekoľkých stoviek. Záleží predovšetkým na materiáli a príslušenstve. K najlacnejším saniam patria tie plastové. Drevené sane považujeme za zlatú strednú cestu. Najdrahšie sane sú vyrobené z kovu, kompozitných materiálov, prípadne uhlíkového vlákna aj sklovlákna. Jednotlivé príslušenstvo, ako je ohrádka, tyč, popruhy, volant, úložný priestor a mnohé ďalšie, cenu saní zvyšujú.

Ako správne uskladniť sane?

 • Detské sánky pred uložením dobre skontrolujeme, či nedošlo k poškodeniu.
 • Vždy uskladňujeme dokonale vysušené, aby nedošlo k hnilobe, korózii, plesni a inému zničeniu materiálu.
 • Ukladáme vertikálne či horizontálne na pevné miesto tak, aby postupom času nedošlo k deformácii alebo zničeniu inými vecami z pôdy alebo pivnice.
 • Pokiaľ sane obsahujú kovové časti, tak ich navoskujeme (za najlepší je považovaný včelí vosk určený na lyže a sklznice).
 • Pred uložením prikryjeme vhodnou plachtou. Zamedzíme tak zaprášeniu aj prípadnému poškriabaniu povrchu.

drevene-sane

Na e-shope ČistéDrevo.sk ponúkame detské sánky v najrôznejších veľkostiach, prevedeniach as atraktívnym príslušenstvom. Ale pozor! Túto zimu mizne rýchlosťou blesku, tak nech ich nezmeškáte. Pre ďalšie drevené tipy do domácnosti, záhradu aj ako originálne darčeky nás sledujte na sociálnych sieťach.

Súvisiace články