AKCIA: Kúpte si vyvýšený záhon, pieskovisko alebo ležadlo so zľavou až 15 %

Slovenské zimné a vianočné tradície - poznáte ich všetky?

nahledovy-adventni-trhy-pl

Vianočné zvyky na Slovensku patria k tým najkrajším na svete a veľa zahraničných turistov s obľubou navštevuje slovenské mestá pre ich nezabudnuteľnú vianočnú atmosféru. Spoločne sa pozrieme na pestrú mozaiku tých najrozmanitejších vianočných obyčajov, ktoré sú pre Slovensko tak typické.

Tradície na Vianoce sú na Slovensku dodnes často dodržiavané a obľúbené. Každý obyčaj má navyše v miestnom folklóre svoj význam. Niektoré zo zvykov na Vianoce prinášajú šťastie a lásku, iné veštia budúcnosť a mnohé súvisia s naším zdravím. Poznáte ich všetky? Ak si ich chcete pripomenúť a ešte sa dozvedieť niečo o ich pôvode - čítajte ďalej!

Obsah

Adventné zvyky

  • Vianočná výzdoba - Pre advent je samozrejme typická výzdoba a dekorácie. Vianočné ozdoby si navyše môžete vyrobiť aj doma svojpomocne.
  • Adventný veniec - k tradíciám Vianoc patrí aj adventný veniec. Ten má svoje korene už v pohanskom období a do kresťanských sviatkov sa integroval prevažne v 18. storočí. V našom magazíne sa môžete pozrieť na to, ako upliesť adventný veniec, ale máme pre vás aj tipy na zdobenie adventného venca. Pozrite a inšpirujte sa.
  • Pôst - predvianočný pôst je tradičný zvyk, ktorý sa v rôznych kresťanských krajinách praktizuje ako príprava na Vianoce. Má hlboké korene v kresťanskej tradícii a slúži ako obdobie zamyslenia, očisty a prípravy na príchod Ježiša Krista.
  • Zdobenie stromčeka - kto by nepoznal túto tradíciu? Vianočný stromček sa na Slovensku zdobí približne od 19. storočia a jeho vzhľad sa výrazne premenil. Viac o zdobení vianočného stromčeka a slovenských Vianociach sa dozviete v našom magazíne. 
  • Príchod Mikuláša, Anjela a Čerta - medzi obľúbené zimné tradície, ktoré sa na Slovensku dodržiavajú, patrí príchod Mikuláša. Deti každoročne 5. decembra očakávajú od Mikuláša darčeky, ktoré rozdáva za báseň či naučenú pesničku.

vanocni-ozdoby   vanocni-tradice-venec

Ako na rozkrojenie jabĺčka

  • Tesne predtým, než sa rodina presunie na rozbaľovanie darčekov, sa tradične na Štedrý deň rozkrajuje jablko.
  • Podľa slovenských zvykov a tradícií sa jabĺčko vždy rozkrajuje kolmo k stopke.
  • Jadierka v tvare hviezdičky znamenajú zdravie. Hviezdička by nemala byť nijako poškodená, plesnivá či sčernela.
  • Krížik, červík alebo poškodená hviezdička môže znamenať smrť, chorobu či nešťastie.

krajeni-jablicka

Čo znamená rybia šupina pod tanierom

Šupina z kapra je symbolom bohatstva. Mala údajne prinášať hojnosť aj peniaze. Márne som pátrala po prapôvode tohto zvyku, ale bohužiaľ som neuspela. Česká krajina bola napríklad  v období stredoveku a raného novoveku doslova rybníkárskou veľmocou, a tak sa tu kapor bežne nachádza v jedálničku a od 19. storočia tiež pravidelne na štedrovečernom stole. Zrejme tu môžeme hľadať pôvod kaprej šupiny aj pod naším tanierom.

Ktorý adventný zvyk musíte skúsiť s deťmi? Púšťanie lodičiek

Púšťanie lodičiek vo forme orechových škrupín patrí zrejme k najobľúbenejším tradíciám pre deti. Do orechovej škrupiny sa vloží sviečka (napríklad skrátená tortová sviečka) a “lodička” sa spustí do lavóra. Následný výklad opäť súvisí s predpovedaním budúcnosti na nasledujúci rok.

Výklad lodičiek:

  • Zostane pri brehu – v nasledujúcom roku majiteľ lodičky neočakáva žiadne veľké zmeny.
  • Točí sa v kruhu - predpovedá, že daná osoba ešte nevie, čo so životom a stále sa hľadá.
  • Hneď sa potopí – nech sa budete snažiť o akúkoľvek zmenu, vaša snaha bude márna.
  • Sviečka zhasne – zhasnutie sviečky údajne predpovedá komplikovaný milostný vzťah.
  • Ocitne sa mimo kruhu ostatných lodičiek - jedinec rodinu v nasledujúcom roku opustí.
  • Dotýka sa pri plavbe inej lodičky – silné citové spojenie s majiteľom druhej lodičky.
  • Tvorí kruh s ostatnými - v rodine panuje vzájomná tolerancia, úcta a v nasledujúcom roku tu zavládne harmónia.
  • Ocitne sa uprostred kruhu ostatných lodičiek - táto osoba je zraniteľná a potrebuje ochranu ostatných členov rodiny.
  • Dopláva sama k druhému brehu - dosiahnete v živote svoj cieľ.

poustěni-lodicek

Hádzanie topánkou sa bude páčiť nielen nezadaným

Hoci je hádzanie črievičkou prezentované ako zvyk pre nezadané (a najmä vydajachtivé) dievčatá, nie je tomu úplne tak. Údajne sa tak vyháňali čerti a zlé magické sily, a dom sa tak na nový rok od týchto negatívnych síl očistil. A ako je to s tou svadbou? Nevydaté dievčatá sa postavia chrbtom k dverám s črievičkou v ruke a topánku hodí za chrbát. Topánka smerujúca špičkou z dverí znamená odchod z domova a svadbu. Špička smerujúca niekam inam dievčaťu predpovedá, že zostane ešte jeden rok doma.

Prečo sa pri Štedrovečernej večeri láme oblátka?

Práve lámaním posvätené oblátky klasicky začínalo slávnostné hodovanie. Oblátky sa opekali v mosadzných kliešťach na ohni, na ktorých boli zobrazené sviatočné motívy. Od 15. storočia piekol oblátky miestny učiteľ alebo kostolník.
Klasické vianočné oblátky ale zakúpite v každom obchode. Pred podávaním sa natierajú medom, naši predkovia navyše kvôli zdraviu pridávali aj plod šípku, prípadne korenie ako je rozmarín, borievka a mnohé ďalšie liečivé byliny.

vanocni-oplatka

Typická vianočná tradícia: liatie olova a ako na to

Svoj pôvod má liatie olova v starovekom Grécku a údajne z olova veštili už starí Kelti. Prvé záznamy o tejto vianočnej tradícii pochádzajú až zo začiatku 18. storočia z rakúskych a nemeckých krajín. Ľudia verili, že tvar, ktorý získali, odhalia tajomstvo budúcnosti. Dievčatá na dedinách sa napríklad pokúšali podľa tvaru uhádnuť povolanie ich budúceho manžela (obuvník - obuvnícke kopyto, kosák - poľnohospodár, bochník chleba - pekár atď.).

Ako liať na Vianoce olovo?

  1. Nad plameňom sviečky sa na lyžici rozpustí olovo.
  2. Horúce olovo sa následne vleje do nádoby so studenou vodou.
  3. Vo vode olovo vytvorí najrôznejšie tvary, z ktorých sa následne veštia budúcnosť.
  4. Napríklad rovné pravidelné čiary znamenajú život bez zmien a v pokoji, naopak tie vlnité najrôznejšie zmeny. Zlomený kruh pri vyťahovaní vraj naopak veštia smolu či dokonca smrť.

tradice-liti-olova   liti-olova

Slovenské vianočné piesne

Za koledu sa všeobecne platí akákoľvek pieseň s vianočnou tematikou. Kolískou kolied a Vianoc je považovaný stredovek a raný novovek. V tomto období vzniklo množstvo vianočných piesní, ktoré si určite pamätáme ešte zo školských lavíc. V slovenských ľudových piesňach sa často objavuje pastorálna tematika, folklór i obyčajný život dedinských ľudí. Aká je vaša obľúbená koleda?

Vianočné trhy

Viete si vôbec Vianoce predstaviť bez vianočných trhov? V každom meste aj na dedine pravidelne prebiehajú vianočné trhy nielen s možnosťou ochutnania tradičných pokrmov a nápojov, ale aj s ukážkou ľudových remesiel. Okrem toho tu určite zaobstaráte aj množstvo vianočných dekorácií, originálnych darčekov, ale aj tradičných doplnkov - napr. drevené betlehemy a ozdoby. Slováci navyše veľmi radi cestujú aj do zahraničia na vyhlásené vianočné trhy. Tie nájdeme napríklad vo Viedni, Berlíne, Budapešti, Krakove, Drážďanoch a Londýne.

vanocni-trhy   adventni-trhy

Slovenské vianočné legendy

Vianoce boli pre našich predkov najmä priestorom pre bohoslužby, pokánie, ale aj čas pokoja. História nám hovorí, že išlo o obdobie radosti, tradičných zvyklostí a pospolitosti. Bolo tomu naozaj tak alebo má história trochu temnejšiu stránku? 

Ľudia sa spravidla schádzali a rozprávali si najrôznejšie legendy, ktoré vychádzali z folklóru i pohanských povier. Tieto príbehy mali strašidelný nádych, ktorý úzko súvisel s obdobím slnovratu, keď sa verilo, že temné sily navštevujú pozemský svet. O miestami až hororové príbehy v tzv. ”čiernej hodinke” teda nebolo núdza. Najčastejšie sa objavujú legendy v hlavnej úlohe so strašidlami, čertmi a inými mýtickými postavami. Častým námetom "vianočných legiend" sú temné jaskyne a otváranie tajných vchodov k pokladom.

Aj dnes sa v období pred Vianocami do popredia dostávajú tzv. mestské legendy (niekedy nazývané aj ako fámy alebo mestské mýty) a fake news z obchodných reťazcov i rušných ulíc. Medzi najznámejšie mestské legendy patrí napríklad fáma o čiernej sanitke, pavúkoch v banánoch, či o stopároch s čiernym kufríkom, v ktorom boli kožené rukavice a kovová oprátka.

Vianočné recepty

Nesmieme zabúdať ani na slovenské tradície a zvyky, ktoré sú spojené s gastronómiou. Je to práve sviatočné jedlo, ktoré je základom rodinného krbu. Vianočné pokrmy sa líšia históriu, regionálnymi zvyklosťami aj vianočnými zvykmi v jednotlivých rodinách. Tradične na sviatočnom stole vo väčšine domácností nájdeme vyprážaného kapra so zemiakovým šalátom, vianočku aj vianočné pečivo. Verzia polievky aj predjedla sa v regiónoch líši.

V minulosti sa na stole objavoval predovšetkým hubový kuba, kaša na sladko, kapor na čierno, na stole nesmeli tiež chýbať strukoviny. Bohatá a pestrá večera bola zakončená vianočkou, vianočným pečivom a sušeným ovocím a jablkami.

vanocka   vanocni-pernicky-dekor-dreva

Vianočné tradície na Slovensku majú bohatú históriu. Prelínajú sa tu moderné a komerčné trendy s ľudovým folklórom (ten má ako kresťanské, tak pohanské korene), čo vytvára srdce unikátnej slovenskej vianočnej atmosféry.

Súvisiace články

Vianoce na Slovensku: Zvyky a tradície

Starobylé vianočné tradície a zvyky

Tri úžasné recepty na unikátne vianočné pečivo bez zdobenia

Vianočka ako od babičky