AKCIA: Zaobstarajte si vyvýšený záhon alebo pieskovisko so zľavou až 15 %

Ako vybrať vypaľovačku do dreva

nahledovy-vypalovani-do-dreva

Pyrografia patrí medzi obľúbené umelecké techniky práce s drevom. Na to, aby naša výroba z dreva bola čo najdokonalejšia, tak potrebujeme vhodný nástroj. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako vybrať správny pyrografický prístroj a pustiť sa tak do kreatívneho gravírovania do dreva.

Najdôležitejšie kritéria pre výber vypaľovačky na drevo

  • Typ vypaľovačky - na trhu existuje veľké množstvo najrôznejších typov vypaľovačiek. Napríklad s pevným hrotom, s vymeniteľnými hrotmi, väčšie či menšie prevedenie či dokonca doslova pyrografické stanice.
  • Hroty a príslušenstvo - skontrolujte, aký druh hrotov a príslušenstva daná vypaľovačka má. vypaľovačky s rôznymi tvarmi hrotov nám umožnia vytvárať zaujímavé vzory a detaily. Zamerajte sa tiež na možnosť jednoduchej výmeny hrotov, aby bolo možné rýchlo prepínať medzi rôznymi štýlmi a technikami vypaľovania.
  • Teplota - čím dlhšie nad tvorením z dreva budete tráviť čas, tým viac sa bude zohrievať vypaľovacie pero. Je preto dôležité vybrať takú vypaľovačku do dreva, ktorá má dobrú reguláciu teploty a kvalitnú rukoväť - najlepšie z korku.
  • Pohodlie a ergonómia - pohodlný úchop umožní jednoduchšiu manipuláciu a väčší rozlet pri kreatívnom tvorení.
  • Kvalita a značka - oplatí sa investovať do drahšieho príslušenstva? Rozhodne áno! Rovnako ako inde aj tu platí, že kvalitný prístroj je základ. Nielen že vydrží dlhšie, ale taktiež oceníte aj ďalšie benefity ako je napríklad lepšia tepelná izolácia rukoväte, presnejšia regulácia teploty, rýchlejšie chladenie po vypnutí a ľahší úchop.
  • Bezpečnosť - gravírovanie do dreva nepatrí medzi nijako zložité techniky práce s drevom, ale je dôležité dbať na bezpečnosť. Vyberáme preto vždy vypaľovačku s bezpečnostnými prvkami ako je izolovaná rukoväť, bezpečnostný vypínač a tiež s ochranou proti prehriatiu (tá sa navyše bude hodiť aj vo chvíli, keď gravírujeme, pretože príliš zahriaty hrot vedie k nedokonalostiam na podklade). Rovnako odporúčame zaobstarať taký nástroj, ktorého súčasťou je napríklad príslušenstvo, či stojan na odkladanie horúcej spájky pri samotnom tvorení.
  • Cena – stanovte si rozpočet, ktorý chcete do vypaľovačky investovať.

Ako na ručné vypaľovanie dreva v 7 krokoch

V prvom rade treba dobre zvážiť výber dreveného podkladu. Každý typ dreva má svoje vlastné charakteristiky a bude reagovať na vypaľovanie trochu inak. Odporúčame vyskúšať rôzne druhy dreva a experimentovať s technikami, aby sme zistili, ktoré drevo a štýl vypaľovania nám najviac vyhovuje.

Aké druhy dreva sú na vypaľovanie vhodné?

  • Buk poskytuje jemnú štruktúru a vysokú hustotu, vďaka čomu sa naň veľmi dobre vypaľuje.
  • Orech vyniká tmavou a exkluzívnou farbou. Hodí sa najmä na vypaľovanie kontrastných a detailných vzorov.
  • Jelša umožňuje veľký pokrok v pyrografických zručnostiach. Vďaka svojej mäkkosti sa odporúča predovšetkým pre začiatočníkov.
  • Javor je typický jemným a hladkým povrchom – vynikajú na ňom najmä tenké linky.
  • Breza je cenovo dostupná.
  • Topoľ patrí k obľúbeným typom dreva pre svoju svetlú farbu aj mäkkosť.
  • Drevená preglejka sa hodí hlavne pre začiatočníkov s pyrografiou. Oceníte jej hladký povrch a v neposlednom rade viac ako priaznivú cenu.

drevene-prkenko   preklizky

Vypaľovanie do dreva - návod

  1. Začíname vždy s pevným a hladkým kusom dreva. Drevený výrobok preto najskôr dôkladne obrúsime. Na brúsenie použijeme vhodný brúsny papier, prípadne brúsnu hubku.
  2. Dbáme na bezpečnosť - vypaľovačku na drevo nikdy nenechávame zapojenú bez dozoru a vypaľovací hrot máme vždy dobre zabezpečený.
  3. Zvolíme vhodnú vypaľovačku a vyberieme hrot, ktorý nám pre prácu s drevom najviac vyhovuje.
  4. Prispôsobíme si teplotu a necháme vypaľovačku do dreva dostatočne dlhú dobu rozpáliť. S málo nažhaveným nástrojom nedosiahnete vytúžené výsledky.
  5. Dôkladne si premyslíme, aký vzor chceme na výrobok z dreva preniesť. Vrelo odporúčame vzor najprv predkresliť ceruzkou.
  6. Rozhodne si najskôr prácu s vypaľovačkou vyskúšajte niekde mimo hlavného kusu dreva. Vyskúšajte si požadované vzory aj techniky. To vám zaistí dostatočnú sebadôveru pri vypaľovaní "naostro".
  7. Ubezpečíme sa, že držíme pyrografický nástroj pevne a stabilne. Vo svojej podstate vypaľovačku uchopíme ako pero, či ceruzku.

pajka   vypalovani-na-prkenko

Vypaľovanie do dreva - vzory

Odporúčame začínať na tých najjednoduchších vzoroch. Pokiaľ ste si vybrali vypaľovačku do dreva s vymeniteľnými hrotmi, vrelo odporúčame ich meniť, skúšať a tým vytvárať zaujímavé pyrografické diela. Mnohé hroty už majú zaujímavé a atraktívne tvary, ktoré je možné pri spájkovaní využiť.

Najjednoduchšie vzory

Minimalizmus je pre vyrezávanie do dreva zásadný. Nesnažíme sa hneď vytvárať unikátne umelecké diela. Dreveným výrobkom naopak minimalistické detaily veľmi pristanú, stačí pár lístočkov na drevenú doštičku, či varešku a máte originálne darčeky s gravírovaním.

  • Jednoduché geometrické tvary ako sú čiarky, bodky, pruhy vytvoríte pomocou jednotlivých hrotov na vypaľovačke.
  • Jednoduché lístočky a kvety sa pomocou spájky tvoria veľmi ľahko. Vyskúšajte si pár vzorov nanečisto a po chvíľke sa môžete pustiť do diela.
  • Pôsobia na vás srdiečka trochu infantilne? Potom rozhodne nemusí, drobné detaily ako sú práve srdiečka dreveným výrobkom výnimočne pristanú.
  • Písmo a kaligrafia - pomocou krásneho písma vytvoríte krásne priania, moderné nadpisy a oveľa viac. Ak si na presnosť písma netrúfate, dajú sa zaobstarať najrôznejšie kaligrafické predlohy, s ktorými vám práca pôjde rýchlo od ruky.
  • Piktogramy patria medzi najjednoduchšie obrázky, ktoré vynikajú jednoduchou tvorbou. Zvládne ich aj začiatočník.
  • Reliéfy a mandaly – vo chvíli, keď si osvojíte základné geometrické tvary, tak sa môžete pustiť aj do zložitejších obrazcov. Reliéfy a mandaly vyzerajú krásne napríklad v rohoch drevenej dosky.
  • Folklórne motívy - poznáte snáď niečo jednoduchšieho, minimalistickejšieho a efektívnejšieho?

pyrpgrafie-na-vajicka   pyrografie-na-prkenko

A kde hľadať inšpiráciu? Ak si neviete rady, tak veľa nápadov nájdete na Pintereste, kde nájdete postupy, ale aj tipy na veľmi populárne motívy, ktoré aj začiatočník zvládne ľavú zadnú.

Na čo prizvať odborníka

Vyrezávanie do dreva síce nie je zložité, ale s ručnou spájkou nedokážete všetko. Značnú popularitu dnes získava napríklad gravírovanie fotiek, či zložitejšie vypaľovanie laserom. V tejto chvíli odporúčame prizvať na pomoc odborníkov, ktorí vám vypália krásne a zložité motívy presne podľa vášho priania. V ČistéDrevo.sk stačí vybrať vhodný drevený výrobok a naši špecialisti na laserové vypaľovanie vám poradia s návrhmi a vypilujú ich k dokonalosti.

Vyskúšajte vyrezávanie do dreva aj vy! V ČistéDrevo.sk nájdete množstvo drevených výrobkov, ktoré na spájkovanie doslova zvádzajú. Pyrografiu môžete vyskúšať na drevené dosky, varešky, misky, debničky a samozrejme aj na výrezy z preglejky.