AKCIA: Kúpte si vyvýšený záhon, pieskovisko alebo ležadlo so zľavou až 15 %

Americký orech: ušľachtilý elegán

nahledovy-orech-americky

Drevo amerického orecha má vo svete interiérového dizajnu veľmi zvláštne miesto. Jeho prirodzená krása, teplé odtiene a jedinečná štruktúra sú neoddeliteľnou súčasťou mnohých moderných domovov a dodáva im nezabudnuteľný šarm.

Americký orech v domácnosti vždy zaujme

Americký orech je okrasná drevina statného výzoru, ktorá úspešne odoláva mrazu a poveternostným vplyvom. Vyniká bohatým a ušľachtilým hnedým sfarbením s jemným zrnom a výraznou textúrou. Aj preto patrí medzi najvzácnejšie dreviny v oblasti interiérového dizajnu. V domácnostiach je populárny pre spojenie prírodnej elegancie a vysokej kvality. Na rozdiel od drevín ako je dub, čerešňa, javor a iné, americký orech s pribúdajúcimi rokmi nestmavne, ale získava veľmi príjemný medový odtieň.

americky-orech

Dizajnové kúsky z amerického orecha

Drevo amerického orecha pôsobí elegantne a v priestoru mu patrí vždy dominantné postavenie. Svoje uplatnenie nájde najmä v moderných a nadčasových interiéroch, kde sa kladie dôraz na čisté línie a eleganciu. Americký orech tiež patrí medzi jednu z najodolnejších drevín na svete a hniloba u týchto drevených výrobkov nemá žiadnu šancu. Smelo sa preto uplatní aj v kuchyniach.

Aké drevené výrobky sú z amerického orecha najobľúbenejšie?

Poďme sa spoločne pozrieť na predmety a výrobky, ktorým pristane prevedenie v dekore amerického orecha.

 • Hľadáte do priestoru dominantný prvok, ktorý pritiahne všetku pozornosť? Drevené hodiny z orechového dreva majú jedinečný nadčasový vzhľad a tmavé prevedenie hodinám z dreva pristane.
 • Orechové drevo sa vďaka svojim vlastnostiam hodí napríklad na výrobu hudobných nástrojov.
 • Kvalitný nábytok z orecha oceníte vďaka jeho stabilite, pôvabu a “dlhovekosti”.
 • Preglejka sa vyrába z lepenej dyhy a na svete neexistuje luxusnejšie prevedenie, ako práve dyha z orechu. Výrobky z preglejky získajú honosný výzor as prehľadom konkurujú masívu. Z orechovej preglejky sa vyrábajú napríklad svadobné doplnky, podtácky pod hrnček, písacia podložka s klipom, podklady na menu do štýlových gastronomických zariadení a mnohé iné. 
 • Drevené a najmä servírovacie dosky sú často využívané v prepychových reštauráciách, kde sa výrazne dbá na spojenie dobrých chutí a designu pri stolovaní.
 • Americký orech je veľmi často používanou drevinou na svadbe práve vďaka jedinečnému až elegantnému vzhľadu. Vyrábame z neho svadobné dekorácie ako je drevená svadobná ceduľa, podložky na prstienky, menovky, svadobné fotoalbum a ďalšie.
 • Drevené podtácky - ako sme už spomínali, tak orechové drevo nepodlieha hnilobe a presne to očakávame od podtáckov, ktoré chceme mať dlho krásne a neponičené.

svatebni-tabule   

Čím vyniká orechové drevo?

 • Je vysoko cenené pre svoju vysokú kvalitu – preto sa hojne využíva v remeselnom a nábytkárskom priemysle.
 • vysokú hustotu a tvrdosť, čo uľahčuje prácu s touto drevinou. Rovnako sa americký orech pýši veľkou trvanlivosťou.
 • Oceníte jeho stabilitu a tvarostálosť. Americký orech má minimálny sklon k zmenám v dôsledku zmien vlhkosti a teploty. Vďaka tomu je obľúbený nielen v nábytkárskom priemysle, ale tvarostálosť oceníte aj pri drevených dekoráciách, kuchynskej doske a ďalších výrobkoch z dreva.
 • Orechové drevo sa veľmi dobre spracováva. Dá sa dobre obrábať, leštiť a dokončovať. Skvele sa frézuje, vyrezáva, ohýba a spája najrôznejšími spôsobmi, čo vytvára unikátne designy s prepychovým nádychom.
 • Nesmieme ale zabúdať na výrazný estetický dojem. Orechové drevo má prirodzene bohatú hnedú farbu s tmavými a zlatými pruhmi, čo robí výrobok značne atraktívnym až luxusným. Tento prirodzený vzor je natoľko príťažlivým, že je orechové drevo často vyhľadávané ako dekorácia, alebo dyha na preglejky. A taktiež výrobu unikátneho nábytku.

americky-orech-detail   orechove-prkenko

Ako na farebné kombinácie?

Drevo amerického orecha sa skvele kombinuje s neutrálnymi farbami v odtieňoch béžovej, svetlo hnedej a bielej. Kontrastné dynamické prevedenie vytvoríte pomocou kombinácie orechového dreva a tmavo zelenej, vínovej, či kráľovsky modrej farby. Vzdušnejší a jemnejší vzhľad dodáte v kombinácii s pastelovými farbami vo forme ľahkej pistáciovej a odtieňoch žltej. Punc luxusu dreveným výrobkom z orecha dodáte pomocou metalických akcentov vo forme zlatej a bronzovej. Tie by ale rozhodne nemali prevažovať, stačí jeden alebo dva doplňujúce prvky.

Nechajte sa inšpirovať touto krásnou drevinou a experimentujte. Na ČistéDrevo.sk nájdete množstvo ďalších typov drevín, ktoré vás okúzlia svojimi jedinečnými vlastnosťami. Smrek má hrejivý ráz, dub a buk sú pevné a tradičné a breza očarí jemným vzhľadom, ktorý sa hodí do vintage aj romantických interiérov.