AKCIA: Kúpte si vyvýšený záhon, pieskovisko alebo ležadlo so zľavou až 15 %

Bojujeme proti jesennej únave

jesenna-lavicka

Jeseň pomaly klope na dvere a vy výrazne pociťujete úbytok slnka, energie a dobrej nálady. Stále častejšie na vás padajú chmury a veľa ľudí má aj sklony k depresiám. Potrebujete nakopnúť, dobiť energiu a vrátiť úsmev na tvár? Tak pozorne čítajte nasledujúce riadky, ktoré vám pomôžu zahnať šedú psychickú nepohodu.

Prevencia je základ

Isto viete, že ak chcete predísť negatívnym stavom, tak je dôležitá prevencia. Sme po lete zvyknutí na slnko, teplo a vitamín D. Toho všetkého sa nám ale teraz nedostáva. S príchodom jesene navyše začína naše telo reagovať na predlžovanie noci a automaticky sa zvyšuje tvorba hormónu nazývaného melatonín, ktorý úzko súvisí s navodzovaním spánkového cyklu. Laicky povedané, čím skôr sa stmieva, tak nám melatonín hovorí, že už máme byť unavení a mali by sme sa ukladať k spánku. A to je ten dôvod veľkej únavy, ktorá nás môže postihnúť. Ste srdcom i dušou bojovník, ktorý sa nechce len tak vzdať? Presne pre vás tu máme 4 najdôležitejšie tipy na obnovu duševnej harmónie.

Poriadne prekrvenie

Okrem fyzického pohybu vám k prekrveniu tela môže pomôcť skvelá masáž. Doma si môžete spraviť hrejivú a príjemnú atmosféru, pustiť si obľúbenú hudbu, zapáliť sviečky a zaplaviť dom príjemnou vôňou. Skvelým pomocníkom na prekrvenie, ale aj v rýchlom boji proti náhlej únave je dokonalá masáž, o ktorú môžete poprosiť partnera. Využiť môžete najrôznejšie masážne valčeky, masážny strojček, alebo aj ručný drevený masážny strojček. Ak chcete, aby bol výsledok dokonalý a hmatateľný, tak stavte na drevené prírodné produkty bez chémie. Únava sa najčastejšie prejavuje v práci. Aj tu ale máme správne riešenie. Masážny valček a masážny valček na nohy. Tie vám rýchlo pomôžu pri vnútornom napätí a pri pocitu ťažkých nôh.

Niečo pre potechu oka

Zo všetkých síl sa pokúšate bojovať proti únave, ale napriek tomu na vás niekedy dopadne smútok a vy potrebujete zdvihnúť náladu? Nič vás tak nepoteší ako príjemné domáce prostredie, ktoré bude hýriť teplom rodinného krbu, láskou a útulným  interiérom. Urobte si doma kútik len pre seba, ktorý vám pomôže dostať sa do tej správnej nálady. Jesenná dekorácia z dreva by tento pocit mohla ešte viac umocniť. Prútené kreslo, prírodné aranžmá, svietnik, alebo taburet z vŕbového prútia  – tiež sa vám už teraz rozlieva po tele príjemné teplo? Dajte si do vázy kvety, využívajte prírodné dekorácie a stavte na mäkké podušky – celkový dojem bude dokonalý. S dobrou kávou alebo knihou v ruke sa bude proti nepohode bojovať oveľa ľahšie.

jesenna-dekoracia-debnicka   halloween-dekoracia

Strava

Neprekvapí vás, že základom správného fungovania tela, je jeho správná výživa. Ak chcete byť fit po fyzickej aj psychickej stránke, tak zvýšte príjem vitamínu C. Zelenina a ovocie vám v tomto prípade spravia výbornú službu. Podobne ako proces kvasenia, ktorý je doslova zásobárňou vitamínov a minerálov. Pokiaľ chcete svojmu telu dodať potrebné látky a zároveň sa odreagovať, tak si kúpte krájač na kapustu a tĺčik a pripravte si zásoby na zimu. Vrelo odporúčame staviť na sezónne potraviny ako sú jabĺčka, hrušky, slivky, tekvice, cukiny alebo zemiaky. K vareniu určite pridávajte tzv. termogenné korenia. Medzi ne patrí napríklad zázvor, chilli, kari, fenikel, škorica a ďalšie. Uvarte si skvelú tekvicovú polievku so zázvorom a kari a uvidíte, ako sa vám príjemne zohreje organizmus. Mäso je výborné koreniť napríklad borievkou a rozmarýnom, ktorý účinne podporuje činnosť pečene a bojuje proti únave. Vyhýbať by ste sa mali tučným jedlám, prázdnym kalóriam a vyprážaným jedlám. Aby ste doplnili vitamín D, tak hojne pripravujte jedlá s morských rýb, maku alebo kvalitného tvrdého syra.

 

jablka-a-orechy   kosik-na-hriby

Pohyb na čerstvém vzduchu

Fyzická aktivita vám tiež ľahko pomôže naštartovať organizmus. Nemusíte sa ale báť, ak nie ste práve športovci. Vyjdite si napríklad na krátku prechádzku do lesa, vezmite si prútený košík na huby a spojte príjemné s užitočným. Na drobné pochôdzky vytiahnite miesto auta bicykel alebo kolobežku. Môžete sa tiež natiahnuť pomocou niekoľkých jogových pozíc. Akýkoľvek pohyb je vždy lepší ako žiadny pohyb.