AKCIA: Kúpte si vyvýšený záhon, pieskovisko alebo ležadlo so zľavou až 15 %

Dizajnový spoločník pre váš spánok: nočný stolík

nahledovy-nocni-stolek

Nočný stolík je jedným z tých nenápadných, avšak nenahraditeľných prvkov v tradičnej spálni, pretože je dokonalým prepojením funkčnosti a štýlu. Jeho dôležitosť a univerzálnosť sa neobmedzujú iba na estetický prvok, ale slúži aj ako praktický spoločník, ktorý udržuje všetko, čo potrebujete, doslova na dosah ruky. Od osvetlenia, cez knihy, osobné predmety až po technológiu - nočný stolík ponúka priestor pre vaše najcennejšie veci a zaisťuje, že váš spánok bude plynulý, pohodlný a plne uspokojivý.

Nenahraditeľný kus nábytku

Mnoho ľudí považuje nočný stolík za zbytočnosť, rozhodne to tak nie je. Poďme sa teraz pozrieť na to, prečo sú drevené nočné stolíky pre vašu spálňu absolútne nenahraditeľné. Podľa feng shui zaisťujú stolíky vyváženosť a je preto vhodné dať jeden nočný stolík z každej strany postele. Celkovo by ste sa v spálni mali vyvarovať nepárnych čísel (jednotka totiž privoláva samotu a naopak trojka údajne značí neveru), vždy preto všetko kupujte v párnych počtoch.

Na čo sa zamerať pri výbere nočného stolíka:

 • Materiál je v spálni zásadný, vyberajte preto drevený nočný stolík. Smrek a borovica dodávajú priestoru hrejivý nádych, orech, či olivové drevo zase punc luxusu.
 • K posteli sa hodia jemné zaoblené hrany - nielen kvôli bezpečnosti, ale aj učenie Feng Shui odporúča do spálne mäkšie prevedenie.
 • Pozor na nepárny počet - veci v nepárnom počte zo spálne odstráňte. Na nočných stolíkoch by teda na každej strane mala byť napríklad lampička, či nabíjačka, aby ste zaistili partnerskú harmóniu.
 • Uprataný priestor - obzvlášť pri posteli pôsobí chaos viac ako negatívne a údajne výrazne ovplyvňuje náš dobrý spánok.
 • Farba - nočné stolíky by mali mať neutrálnu príjemnú farbu. Farebné kreácie vdýchnite priestoru iným spôsobom, napríklad rastlinami alebo voľbou obliečok. Odporúčame napríklad biely, šedý, či prírodný variant nočných stolíkov. Všetky spomínané farby podporujú zdravú klímu vo vašej spálni.
 • Typ - podľa vašich preferencií vyberte stolík so zásuvkou, minimalistický otvorený stolík, prípadne nočný stolík so skrinkou aj šuplíkom.

Ako má byť vysoký nočný stolík

Platí pravidlo, že nočný stolík by mal byť približne v rovnakej výške ako posteľ. Väčšinou sa výška pohybuje okolo 50-55 cm. Samozrejme ale záleží aj na vašich osobných preferenciách a na tom, ako budete stolík užívať. Základným pravidlom ale je, že by nočný stolík z dreva nemal nijako zaviazať, vyčnievať, či brániť vstupu do postele a z nej. Príliš vysoký či nízky stolík môže spôsobiť istú nepohodlnosť pri manipulácii s vecami dennej potreby umiestnenými na nočnom stolíku.

Čo si dať k nočnému stolíku

Aby vaše nocovanie bolo, čo najpríjemnejšie, stavte na pekné, ale aj praktické detaily. Poradíme, čo vám nesmie na nočnom stolíku chýbať. Stále totiž existuje dosť vecí, bez ktorých sa pred spánkom, pri spánku ani po spánku nezaobídete.

 • Nočná lampička na nočnom stolíku rozhodne nesmie chýbať. Bude veľkým pomocníkom pri ponocovaní aj čítaním knižiek.
 • Pre vášnivých čitateľov je dobrá kniha základom. Máte ju vždy po ruke a pre kvalitný spánok je dokonca odporúčané čítať si pred spaním.
 • Pre tých z vás, ktorým v noci a pri spánku prichádzajú na myseľ skvelé nápady a myšlienky, by mal byť na stolíku vždy pripravený denník s ceruzkou. Zaznamenajte si svoje myšlienky, ale aj sny. Nikdy neviete!
 • Bez hodín, alebo budíka si nočné stolíky ani nevieme predstaviť.
 • Aromaterapia navodí príjemnú atmosféru a mnohokrát pomáha vyrovnať sa so stresom, chorobami a samozrejme aj nespavosťou, aj preto by mala mať svoje pevné miesto na vašom drevenom nočnom stolíku.
 • Nabíjačka na telefón, či šikovné hodinky by mala byť stále po ruke. Pokiaľ navyše zvolíte napríklad drevené prevedenie, bude nabíjačka aj nadčasovou a praktickou dekoráciou a s nočným stolíkom bude skvele ladiť.

nocni-stolek   nocni-stolik

Ako si vyrobiť nočný stolík za zlomok ceny

Tie najlacnejšie nočné stolíky si s prehľadom môžeme vyrobiť aj svojpomocne. Netradičným, ale veľmi unikátnym kúskom s moderným nádychom je napríklad nočný stolík vyrobený z dvoch drevených chlebníkov. Neveríte? Presvedčte sa! My použili kombináciu čiernej farby s prírodnou, drevený chlebník si ale môžete upraviť a nafarbiť podľa svojich predstáv.

Ďalšie tipy na netradičné nočné stolíky

Drevený nábytok má hrejivý ráz a nočné stolíky z masívu sa hodia do každej spálne. Cena ale mnohokrát tak priaznivá nie je – poďme sa teraz pozrieť na cenovo prijateľnejšie varianty.

 • Nábytok z debničiek je moderný, vtipný, štýlový a očarí vás cenou. Nočný stolík vyrobený z drevenej debničky, prípadne aj viacerých drevených debničiek si môžete akokoľvek natrieť, prípadne ho nechať v prírodnom prevedení.
 • Okrúhly nočný stolík vyrobený z kovovej konštrukcie a drevené podložky z guľatiny patrí medzi minimalistické skvosty, ktoré si okamžite obľúbite.
 • Drevený klát z masívu bude v celej spálni jedinečnou dominantou a nádhernou dekoráciou rustikálneho rázu. Drevené kláty ľahko zakomponujete do modernej, vidieckej, industriálnej aj vintage spálne. Odporúčame najmä pre milovníkov bytového designu!
 • Pokiaľ vám priestor nedovoľuje väčší nočný stolík, tak výbornou možnosťou sú drevené poličky. Tie umiestnite na bočné steny vedľa postele (stačí zvoliť vhodnú veľkosť). Veľakrát sa ale stane, že ani na úzku policu nebude miesto, v tom prípade police umiestnite nad čelo postele. Pre väčšiu bezpečnosť zvoľte dizajnové, luxusné a najmä masívne kúsky s pevným ukotvením - a presne to spĺňajú drevené police našej exkluzívnej značky IZARI.

spalek   nocni-stolek-z-bedynky   nocni-stolek-z-chebniku

Či už sa rozhodnete nočný stolík použiť ako praktickú úložnú plochu alebo ako priestor na vyjadrenie svojho osobného štýlu, zistili sme, že jeho prítomnosť je nenahraditeľná.

Sme pre vás na sociálnych sieťach - Facebooku, Instagrame, TikToku aj Pintereste, kde môžete zbierať ďalšie tipy na vybavenie a štylizáciu vašej domácnosti.