AKCIA: Záhradné hry so zľavou až 15 %

Akácia: pôvabný odolný masív

nahledovy-akacie

Drevené výrobky vdýchnu interiéru prírodný pôvab a celý priestor zútulnia. Na svete ale existuje obrovské množstvo typov drevín, ktoré sa líšia nielen farbou, ale aj špecifickými vlastnosťami, ktoré sa vám s praktických dôvodov budú hodiť. V ČistéDrevo.sk považujeme každý typ dreva za výnimočný. Každá drevina má iné možnosti využitia, poďme si preto bližšie predstaviť akáciu, nech môžete začať s výberom.

Akáciové drevo a jeho vlastnosti

Akácia je tropický tŕnistý strom (či ker), ktorý spadá do radu bobuľovitých rastlín. Existuje ich viac ako 500 druhov a vyskytujú sa takmer v celom subtropickom pásme Afriky, Ázie, Austrálie aj Ameriky. Najrozšírenejšia je akácia práve v Austrálii, kde dokonca niektoré druhy patria medzi invazívne rastliny, ohrozujúce miestny ekosystém. V ČistéDrevo.sk máme širokú ponuku drevených výrobkov z akácie, ktorá pochádza z juhovýchodnej Ázie. Vďaka tomu drevené výrobky vynikajú výrazným farebným až exotickým kontrastom, ktorý z nich robí výnimočný tovar.

Čím vyniká drevo akácie?

  • Tvrdosťou a pevnosťou - skvele sa hodí na robustné drevené dosky, ale aj podlahy, obklady a drevený nábytok.
  • Akácia je obzvlášť odolná voči vlhkosti, preto sa často používa na výrobu kuchynských potrieb
  • Drevo akácie vyniká húževnatosťou a pevnosťou, nepraská a ani sa nijako nedeformuje.
  • Pýši sa výrazným kontrastným zafarbením, ktoré z neho robí esteticky príťažlivý kúsok.
  • Vďaka svojej vyššej hustote sa možno niekedy zle spracováva, ale zároveň je odolné voči starnutiu a biologickej degradácii. Výrobky z akáciového dreva tak vydržia dlho krásne.

akacie   akaciove-prkenko

Najobľúbenejšie produkty z akácie

Ako už sme spomínali, tak vďaka svojim vlastnostiam sa skvele hodí na kuchynské potreby. Okrem odolnosti, pevnosti a húževnatosti sa vyznačujú aj krásnou kresbou, vďaka ktorej sa stanú ozdobou každej kuchyne.

Najobľúbenejšie produkty z akácie na ČistéDrevo.sk

  • Vďaka drevenému stojanu na príbory budete mať vždy všetko po ruke a nečakaná návšteva už vás neprekvapí.
  • Magnetický blok na nože udrží vaše nože v bezpečí a chráni ich ostrie. Vynímajú sa najmä v moderných kuchyniach.
  • Veľa našich zákazníkov si obľúbilo drevený mlynček na korenie, ktorý sa pýši vysokou kvalitou, prevedením a vzhľadom. Mlynček na korenie tiež s prehľadom môžete nechať vystavený na kuchynskom stole a mať ho tak stále po ruke.
  • Blok na nože sa na kuchynskej linke vždy krásne vyníma, najmä pokiaľ zvolíte tak výnimočné drevo, akým akácia bezpochyby je.
  • V našom zozname samozrejme nesmie chýbať drevená doštička, ktorá vyniká krásnou kresbou dreva, a stáva sa tak ozdobou každej kuchyne. Stále častejšie ju tiež vidíme používať v najrôznejších štýlových reštauráciách aj domácnostiach ako servírovaciu doštičku.

obdelnikovy-magneticka-deska   obdelnik-blok-na-noze

Zaujímavosti o dreve akácie

Akáciové drevo vyniká rozmanitým rozpätím farieb od tmavohnedej, cez svetlohnedú až po bielu s ružovkastým nádychom. Niektoré druhy akácie majú mäkkú plamenú štruktúru, ktorá kombinuje olivovo hnedú až šedohnedú farbu s tmavými pruhmi. Rovnako sa pýši veľmi jemnou a rovnomernou textúrou, povrch je následne príjemne lesklý a hladký.

Farebný súlad je dôležitý

Akáciové drevo má špecifickú kombináciu farieb, ktorú by sme mali správne zladiť s okolím, aby vznikol harmonický súlad. Pokiaľ chceme, aby akácia dobre vynikla, ladíme ju s bielymi, krémovými a béžovými odtieňmi.

Medzi kontrastné farby, ktoré sa k akácii hodia, patrí teplá oranžová a marhuľová.

Exotický vzhľad vykúzlite pomocou kombinácie akáciového dreva, sýto zelenej farby (napríklad veľkého množstva izbových rastlín) a prúteného prvku vo forme kresla, doplnku, či inej prútenej dekorácie.

Okrem už spomínaného materiálu sa k drevu akácie hodia aj prírodné prvky, ako je kameň, piesok, či keramika.

akaciove-prkenko-prokres

Ako sa starať o drevené výrobky z akácie?

Ako sa starať o drevené produkty nielen z akácie? Výrobky z dreva nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu, nikdy ich nedávajte do umývačky a väčšie nečistoty odstraňujte pomocou vody, octu (prípadne citrónovej šťavy) a jedlej sódy. Raz za čas doprajeme dreveným výrobkom náter prírodným potravinárskym olejom (najlepšie olivovým), aby nám vydržali čo najdlhšie. Najväčšiu starostlivosť samozrejme vyžadujú často používané predmety dennej potreby ako je napríklad drevený nôž, kuchynská doštička, či drevená vareška.

Pokiaľ sa rozhodnete začleniť do svojho domova akáciu, tak rozhodne nešliapnete vedľa. V ČistéDrevo.sk nájdete množstvo výrobkov práve z akácie - stačí si už len vybrať. Okrem spomínaných prírodnín a odporúčaných farieb sa nemusíte báť ani kombinácie so svetlým typom dreva bez výraznej kresby ako je napríklad smrek, breza, topoľ a javor.