AKCIA: Zaobstarajte si vyvýšený záhon alebo pieskovisko so zľavou až 15 %

Klenot tradičného remesla: breza

nahledovy-macrame

Článok nás zavedie do sveta brezového dreva a jeho rozmanitého využitia v podobe drevených výrobkov. Preskúmame rôznorodosť produktov, ktoré z brezy vznikajú vďaka šikovnosti a kreativite remeselníkov.

Breza jednoznačne patrí medzi atraktívne a obľúbené stromy našej prírody. Vyniká sviežosťou, hrejivosťou a romantickým nádychom, vďaka čomu je obľúbeným materiálom v umeleckom, nábytkárskom, remeselnom aj stavebnom odvetví. Poďte sa spoločne s nami pozrieť na tie najobľúbenejšie produkty z brezy, ktoré ČistéDrevo.sk ponúka.

Obsah:

Kúzlo brezového dreva

Breza sa vyskytuje na celej severnej pologuli, a to na najrôznejších typoch pôdy. Patrí medzi rozšírenú rastlinu, ktorá pomerne rýchlo rastie – radíme ju teda medzi udržateľné materiály. Cení sa rovnako pre svoju farbu aj unikátny prokres, preto je obľúbená v nábytkárskom odvetví, kde sa z nej najčastejšie vyrába dyha. Okrem výroby dekoratívnych a úžitkových výrobkov je ale breza považovaná za liečivú rastlinu. Vyrábajú sa z nej (z listov, kôry i semien) najrôznejšie odvary, masti i tinktúry so silne detoxikačnými účinkami.

Čo by ste o brezovom dreve mali vedieť?

 • Brezové drevo je veľmi obľúbené u sústružníkov. Na rozdiel od iných typov drevín je možné brezu sústružiť aj zo slabšej guľatiny.
 • Brezové drevo sa dobre lepí a prijíma moridlo. Je teda ideálna na ďalšie spracovanie.
 • "Uschnuté alebo v kôre ponechané kmene a vetvy majú čoskoro zrejme vplyvom húb či hniloby najbohatšej kresby, aké som kedy videl, a farba ide mnohokrát aj do tmavošeda a strieda sa so slonovinovou na doteraz zdravých miestach." zdôrazňuje stolár, umelecký rezbár a spisovateľ Martin Patřičný.
 • Pýši sa smotanovou farbou s šedivými, alebo ružovými odleskami.
 • Brezové drevo nie je zas až tak pevným materiálom, preto sa používa najmä na drobnejšie výrobky z dreva, drevotriesku, výrobu preglejky, hračiek aj doplnkov z brezy. Dekorácia tiež pôsobí pôvabne a oživí každý interiér.

briza-detail

Brezové drevo a jeho využitie

Breza u nás patrí medzi hojne používané dreviny. Oceníte cenovú dostupnosť aj atraktivitu, ktorá prepožičiava napríklad dekoráciám, ale aj ďalším dreveným výrobkom rustikálny ráz. 

Obľúbené výrobky z brezy:

 • Preglejkové výrezy - breza sa vďaka svojej príjemnej smotanovej farbe často využíva na výrobu výrezov z preglejky ako sú napríklad vianočné ozdoby, drobné drevené dekorácie, betlehémy.
 • Drevené hračky - vďaka ľahkej dostupnosti, atraktívnemu dizajnu a bezpečnosti je drevo brezy obľúbené u výrobcov hračiek.
 • Drevené dekorácie - máte radi kombináciu moderného designu a tradičných hodnôt? Výrobky z brezy spĺňajú oboje. Dekorácie z brezy navyše môžete ľahko doma vyrobiť svojpomocne. Skúste napríklad takého zajačika či svietnik z brezy. Výsledkom budete milo prekvapení.
 • Kŕmidlo pre vtáky/vtáčia búdka - záhradu si bez kŕmidla či búdky ani nevieme predstaviť. Variant v brezovom dreve je cenovo dostupný, obľúbený a odolný.
 • Svadobný fotoalbum - drevený fotoalbum vám dlho vydrží, a zároveň sa pýši hrejivým nádychom. Čerešničkou na torte je potom možnosť gravírovania na mieru, prípadne máte na výber z už hotových atraktívnych designov nielen na svadobné fotoalbumy.
 • Výrobky z prútia - brezové prútiky patria k obľúbenému materiálu na výrobu prútených košíkov, veľkonočných dekorácií z brezového prútia i nábytku. Vynikajú klasickým farebným prevedením, odolnosťou a najmä trvanlivosťou.
 • Drevené puzzle – rozvíjajte kreativitu a zrelaxujte myseľ s puzzliami z prírodného materiálu. Drevené puzzle sú originálnym darčekom aj jedinečnou nástennou dekoráciou.

Čo vás na brezovom dreve zaujme

Už sme spomínali jeho smotanové odtiene s nádychom ružovej aj šedej farby. Pokiaľ drevený nábytok, dekorácie a doplnky z brezy doplníte o pastelové odtiene, vytvoríte tak veľmi romantický dizajn bývania vo vintage štýle. Obľúbený je tiež v moderných, scandi či provance interiéroch. Výrobky z brezového prútia zase patria k obľúbeným doplnkom pre vidiecke aj tradičné domovy.

Brezové drevo a doplnky ako sú napríklad drevené podložky, svietniky z brezy, ale aj dekorácie z brezového prútia je vhodné kombinovať s už spomínanými pastelovými farbami a svetlými typmi driev ako je napríklad smrek, javor či topoľ. Vyhýbajte sa kontrastným drevinám (mahagón, čierny orech). Čo sa týka konzistencie textúry, tak odporúčame kombinovať s materiálmi s podobne hladkým a jemným povrchom akým breza disponuje.

lesni-abeceda