AKCIA: Zaobstarajte si vyvýšený záhon alebo pieskovisko so zľavou až 15 %

Pestujeme s deťmi

pestovanie-s-detmi

Uvoľnili sa Vám záhony po prvom zbere? Aj počas augusta môžete zasiať a ešte stihnete aj zožať. Využite priestor a zapojte do príprav na druhú vlnu tiež svoje ratolesti alebo vnúčatá. Bude to hračka a navyše sa deti zabavia a niečo aj naučia. V dnešnom článku si spolu prejdeme tipy, čo a ako pestovať na záhrade a na balkóne v druhej polovici leta a odpovieme si tri základné otázky. Poďme na to!

Mám zožatú prvú vlnu úrody – čo teraz?

Ak ste už stihli zožať úrodu cesnaku, uhoriek a skorých zemiakov, máte pred sebou dve možnosti. Buď sa rozhodnete záhon po zbere nechať odpočívať alebo vysadíme zeleninu s krátkou vegetačnou dobou. Ak záhon chcete nechať skultivovať a zregenerovať na budúcu sezónu, potom je potrebné pôdu poriadne prekypriť. Veľmi obľúbeným spôsobom zlepšovania úrodnosti pôdy je potom tzv. zelené hnojenie. To funguje tak, že zaoráte zelené rastliny ako je hrach, ovos alebo pohánka. Tieto plodiny do jesene stihnú vyrásť, ale nežnú sa. Necháte ich rozložiť a tým zvýšite obsah organických látok a humusu v pôde, takže do nej preniknú všetky potrebné látky a ďalší rok môžete veselo sadiť zase.

Zapojte do kultivácie záhonu aj deti. Dajte im do ruky detské náradia, nech Vám pomôžu s prokyprením pôdy, môžu aj sadiť zelené hnojenie a pomôcť aj so zalievaním. Vysvetlite im, prečo je to potrebné urobiť a na chvíľku ich vytrhnite zo sveta mobilov a počítačov.

pestovanie

Chcem sadiť nanovo – čo mi ešte spoľahlivo dozreje?

Ak ste sa rozhodli pre variant ďalšieho pestovania, smelo do toho, pretože ani v auguste nie je neskoro! Vedľa byliniek môžete vysadiť rôzne typy zeleniny, ktorá sa zberá napríklad až na jeseň a znesie ranné chladnejšie teploty. Alebo zvoľte zeleninu s krátkou vegetačnou dobou, ktorá stihne dozrieť ešte v lete.

Čo všetko stihne dozrieť:

  • mrkva,
  • hrášok,
  • repa,
  • reďkovky,
  • kaleráb,
  • brokolica,
  • kel,
  • pór,
  • šaláty (od špenátu, cez valeriánku a rukolu až k čínskej kapuste).

Deti milujú hlavne čerstvo odtrhnutý sladký hrášok a mladú mrkvičku – a tá ručne zasadená chutí dvakrát tak dobre! Ak sa u Vás na záhrade koreňovej zelenine nedarí, možno Vás trápia krtkovia, hraboše a iní škodcovia. Skúste mrkvu, reďkovky a repu pestovať vo vyvýšených záhonoch.

zelenina

Nemám záhradu – ako to zvládnuť na balkóne?

Vyvýšený záhon je ideálnou voľbou nielen na záhradu, ale aj na balkón, vďaka geotextílií a dreveným hranám sa totiž hlina nedostane von. Balkón býva navyše ideálnou voľbou pre pestovanie rôznych plodín (a lodžia je vlastne taký skleník, to je úplný ideál). Najviac sa darí paradajkám, paprike a rôznym bylinkám, ale odvážnejší a skúsenejší pestovatelia môžu skúsiť napríklad zemiaky v jutovom vreci, uhorky nakladačky i šaláty.

Ako ste asi pochopili, problémom na balkóne nie je „čo“ pestovať, ale „ako“. Ak práve nemáte obrovskú terasu, ale priemerný český balkón, máte k dispozícii niečo medzi 3 až 5 m2. A to nie je práve priestor, kde by ste mohli pestovať tekvice a melóny. Chce to úsporné riešenie – stavte sa, že s vertikálnym pestovaním zožnete kilá zeleniny! Kvetináče môžete zavesiť von z balkónového zábradlia alebo sa s tým pohrať a ku stene priskrutkovať pár debničiek. V debničkách a regáloch to najviac pristane bylinkám, ktoré si nezabudnite označiť ceduľkami, aby ste potom mohli poslať deti napríklad pre ligurček do polievky.

drevene-debnicky-na-pestovanie