AKCIA: Zaobstarajte si vyvýšený záhon alebo pieskovisko so zľavou až 15 %

Ako založiť vyvýšený záhon?

nahledovy-zahon

Túžite mať svoj vlastný záhon na jahody, zeleninu a bylinky, ale klasické záhony vám nič nehovoria? Báječným riešením sú vyvýšené záhony, ktoré uľavujú chrbtici a uľahčujú prácu na záhrade. Navyše môžete bez obáv postaviť záhon na terase, balkóne a inom netradičnom mieste. Hodí sa teda aj pre tých z vás, ktorí nedisponujú veľkou záhradou.

Či už ste skúsený záhradkár alebo nadšený začiatočník, v dnešnom článku vám poradíme, ako úspešne založiť vyvýšený záhon.

Obsah

Založenie vyvýšeného záhona

Máme pre vás zaručený a presný návod, ako urobiť vyvýšený záhon. Poďme na na to! S našimi radami zvládnete založiť vyvýšené hrantíky aj záhony ľavou zadnou! Potom sa už len môžete tešiť na bohatú úrodu.

Založenie a spodná drenáž

Vysoký záhon sa zakladá na jar alebo na jeseň. Z osobných skúseností odporúčame skôr jeseň, aby cez zimu stačil základ dostatočne tlieť.

  1. Vyberieme materiál, z ktorého záhon postavíme.
  2. Záhon by mal stáť na dobre prístupnom mieste a tam, kde sa rastlinám bude dariť. Vždy staviame na rovnú a spevnenú zem.
  3. Najprv vytvoríme tzv. spodnú drenáž. Tá sa skladá z paličiek, vetiev, pohrabaného lístia a ďalších organických zvyškov. Z toho dôvodu odporúčame založiť záhon už na jeseň, keď spodná drenáž stihne tlieť. A z akého dôvodu sa spodná drenáž používa? Dobre odvádza prebytočnú vlhkosť a slúži na prevzdušnenie celého záhonu vo všetkých jeho vrstvách.

Kompost

  1. Na spodnú drenáž nasypeme kompostovú strednú vrstvu. Môžete použiť kompost zo záhrady, hnoj, drevený popol, ale aj nevyzretý kompost či dobre živenú hlinu.
  2. Materiál v záhone samozrejme postupne klesá. Myslite teda na to, že strednú vrstvu budete musieť niekoľkokrát do jari dosypať.
  3. V tejto vrstve dochádza k dôležitým tlejúcim procesom, ktoré zahrievajú korene, a to hneď o niekoľko stupňov.
  4. Zároveň táto časť funguje ako akási huba, ktorá zadržuje vodu, a udržuje tak na záhone dostatočnú vlhkosť.

Vrchná časť - zemina

  1. Pokiaľ zakladáme záhon na jeseň, tak poslednú vrstvu sypeme až na jar tesne pred sadením rastlín. Ide už o substrát vhodný na sadenie plodín.
  2. Substrát vyberáme podľa toho, aké rastliny plánujeme zasadiť.
  3. V prípade záujmu doplníme vrchnú časť o netkanú textíliu, aby sme zamedzili prílišnému prerastaniu buriny a minimalizovali škodcov. Kto netkaným textíliám nefandí, tak vhodnou alternatívou je napríklad slama. Tá navyše udrží vlhkosť v záhone aj v sparných letných dňoch.

Najvhodnejší materiál na stavbu vyvýšených záhonov

Pokiaľ stále váhate, čo na výrobu použiť, inšpirujte sa našim výberom tých najobľúbenejších materiálov na zhotovenie.

Betón

Betón poskytuje veľmi pevnú a stabilnú konštrukciu, ktorá nijako nehnije a vydrží vám s prehľadom niekoľko desiatok rokov. Betón tiež patrí k lacnejším variantom. Za jeho veľkú nevýhodu považujeme jeho estetickú nevzhľadnosť, ktorá veľa ľudí odrádza. Pokiaľ ale záhon umiestnite v takom kúte záhrady, kde vám nebude zaviazať, máte postarané. Ďalšou nevýhodou je aj nepriedušnosť. Tú vám betónový záhon rozhodne nezaručí. Priedušnosť pôdy zohráva kľúčovú úlohu pre rast koreňov aj teplotu substrátu.

Drevo

Drevené vyvýšené záhony patria k najobľúbenejším variantom. Okrem praktických vlastností je obľúbený prevažne vďaka estetickému vzhľadu. Veľmi často sa stáva nevyhnutnou súčasťou záhrady a štýlovou drevenou záhradnou dekoráciou. V prípade dreveného záhona musíte ale počítať s vyššou starostlivosťou a vhodnou povrchovou úpravou. Pri drevenom záhone veľmi dobre regulujeme výšku. Uľavíme našej chrbtici a zvolíme si tak vysoký záhon, ako nám najviac vyhovuje.

Kameň

Vo chvíli, keď zvolíte vyvýšený záhon z kameňa, môžete si byť istí, že sa jedná o celoživotnú záležitosť. Nielenže tieto kamenné záhony lahodia oku, šetria váš chrbát, ale stanú sa svojbytnou dominantou záhradného koloritu. Kamenný záhon je ale zároveň náročnejší na výrobu, čas aj peniaze.

Plast

Plastový materiál patrí k najlacnejším variantom. Pri rozhodovaní je ale potrebné zvážiť jeho malú trvanlivosť aj „neprírodný“ vzhľad. V porovnaní s drevom a kameňom nepatrí medzi najudržateľnejšie a najekologickejšie možnosti.

Tehly

Čo sa týka trvanlivosti a odolnosti konštrukcie, môžeme tehly prirovnať ku kameňu alebo betónu. Pokiaľ by sme chceli záhony postaviť z nových tehál, tak sa nám výroba znateľne predraží. Alternatívou je samozrejme výber búraných tehál.

Hliníkový plech (prípadne iné kovové konštrukcie)

Kovové alebo oceľové rámy sú pevné, odolné a nehnijú. Rovnako ich môžete rôzne tvarovať na estetické aj praktické účely. Nevýhodou je korózia, ale aj prílišný ohrev na slnku, čo môže spôsobiť nadmerné prehrievanie a vysychanie pôdy.

cihlovy-vyvyseny-zahon   vyvyseny-zahon-kamen

K čomu sú vyvýšené záhony

Zvýšené nadzemné záhony primárne slúžia na pestovanie zeleniny, ovocia i byliniek. Vďaka svojmu estetickému vzhľadu, ale aj praktickým výhodám, sa vyvýšené záhony stali populárnymi po celom svete.

Výhody vyvýšených záhonov

  • Zlepšenie odvodnenia - vyvýšené záhony lepšie odvádzajú vodu. Vďaka tomu na záhone nevznikajú mokriny a nehnijú korienky.
  • Regulácia teploty pôdy - záhon vďaka umiestneniu nad úrovňou terénu rýchlejšie absorbuje slnečné svetlo a teplo, pôda sa potom lepšie zahrieva. Výsledky pestovania sú preto mnohokrát lepšie lepšie ako pri klasických záhonoch.
  • Jednoduchšia starostlivosť o rastliny - zvýšený záhon sa odporúča predovšetkým pre osoby s bolesťami chrbta, prípadne inými zdravotnými problémami. 
  • Prevencia kompakcie pôdy - pri použití vyvýšených záhonov sa minimalizuje šliapanie po pôde, čo môže znížiť kompakciu pôdy a podporovať lepší prienik vzduchu a vody.
  • Dizajn a estetika - estetický vzhľad je pre mnoho ľudí zásadný. Záhrada s vyvýšenými záhonmi lahodí oku a pôsobí usporiadaným dojmom.
  • Ochrana pred škodcami - rastliny umiestnené na vyvýšených záhonoch môžu byť menej dostupné niektorému hmyzu alebo hlodavcom, čo znižuje riziko poškodenia rastlín. Zvlášť pokiaľ pod záhon umiestnite drôtené pletivo (odporúčame galvanizovanú oceľ).

Nevýhody vyvýšených záhonov

Aj keď majú vyvýšené záhony veľa skvelých výhod, tak majú aj niektoré nedostatky, ktoré treba pri výbere zvážiť.

  • Vyššie náklady. Postavenie vyvýšených záhonov môže byť nákladné, najmä ak sa rozhodnete použiť kvalitné materiály alebo kúpiť hotové konštrukcie. Náklady na pôdu a kompost môžu tiež prispieť k celkovej vysokej obstarávacej cene.
  • Rýchlejšie vysychanie pôdy. Vyvýšené záhony vysychajú oveľa ľahšie ako pôda na úrovni terénu, najmä v horúcich a suchých podmienkach. To si vyžaduje starostlivú reguláciu zavlažovania alebo pravidelné mulčovanie.
  • Obmedzenejší rast koreňov. Rastliny vysadené vo vyvýšených záhonoch majú obmedzený priestor na rast koreňov v porovnaní s rastlinami pestovanými priamo v pôde. To môže ovplyvniť niektoré druhy rastlín alebo plodín, ktoré potrebujú hlbší koreňový systém. V tomto prípade odporúčame záhon bez dna a s pletivom na spodku.
  • Niektoré plodiny sú pre vyvýšené záhony nevhodné. Rastliny s rozsiahlym rastom sa pre vyvýšené nehodia. Obmedzený priestor totiž negatívne ovplyvňuje ich rast a vývoj.

Čo pestovať vo vyvýšenom záhone

Na to, čo sadiť do vyvýšených záhonov, sme sa zamerali v našom minulom článku. Vo všeobecnosti je dôležité držať sa prevažne plodín, ktoré sa k sebe hodia a sú dobrými „záhradnými susedmi“. Niekedy sa tiež hovorí o zelenine jednotlivých tratí. Zasadiť k sebe môžete napríklad cuketu, hrášok a mrkvu. Ďalšia možnosť sú paradajky, bazalka, uhorky a zeler. Pomerne obľúbeným a nenáročným variantom je kombinácia jahôd, šalátu, reďkoviek a fazule.

Tiež odporúčame osadenie niekoľkokrát raz za pár rokov obmeniť kvôli živinám v pôde. Hnojenie vyvýšených záhonov prebieha prevažne na jeseň po skončení sezóny. A akými rastlinami začať? Ak ste ako ja - "kozel záhradníkom", tak odporúčam ako prvý osadiť bylinkový záhon a jahody. S pribúdajúcimi záhradnými skúsenosťami môžete vyvýšené záhony na bylinky vymeniť za niečo náročnejšie.

vyvyseny-zahon   vyvyseny-zahon-s-jahodami

Starostlivosť o vyvýšené záhony

Nech už na výstavbu zvolíme akýkoľvek materiál, tak prevencia a starostlivosť je pre zdravie nami vysadených plodín zásadná. Najmenej údržbový je samozrejme betónový záhon. Drevený, ale aj kovový materiál už vyžaduje dôkladnú povrchovú úpravu.

natirani-zahonu

Prajeme vám, aby boli vaše záhradkárske výsledky čo najbohatšie a najrozmanitejšie! Na zber úrody poslúžia napríklad prútené košíky. Na uskladnenie sa najviac osvedčili vzdušné drevené debničky. Tie s prehľadom uložíte v pivnici, na balkóne aj v špajze.

Súvisiace články