AKCIA: Zaobstarajte si vyvýšený záhon alebo pieskovisko so zľavou až 15 %

DIY vianočné dekorácie a ozdoby 2023

nahledovy-diy-vanocni-ozdoby

Vianoce sú obdobím, keď naše domovy žiaria teplom, radosťou a nezabudnuteľnou atmosférou. Každý rok hľadáme nové spôsoby, ako priniesť do našich domovov niečo zvláštne a jedinečné. Pokiaľ túžite po vianočnej výzdobe DIY, ktorá prepája tradície s moderným minimalizmom, máme pre vás inšpiráciu, ktorá vás nadchne.

V našom dnešnom článku sa zameriame na DIY vianočné dekorácie z dreva, ktoré nielen zdobia stromček, ale vnášajú do vášho domova nenútený a magický vianočný nádych. A ak hľadáte nápady na vianočné darčeky, DIY projekty sú ideálnou voľbou pre vytvorenie osobných a cenovo dostupných darčekov. Inšpirujte sa našimi tipmi na vianočné dekorácie.

Vianočné ozdoby

Obsah

Škandinávsky štýl vianočných dekorácií

Škandinávska vianočná výzdoba získala popularitu aj mimo sever Európy kvôli svojmu pokojnému, príjemnému a vkusnému dizajnu. Ľudia naprieč kontinentom oceňujú jednoduchosť a prirodzený vzhľad. Typické je použitie prírodných materiálov – prevažne svetlého dreva, bielej farby, minimalistických dekorácií, hrejivých sviečok a tradičných motívov. Návody na vianočné dekorácie vynikajú jednoduchosťou, ktoré zvládne aj začiatočník. Aj z toho dôvodu sú vianočné DIY dekorácie inšpirované severom tak populárne.

scandi-domecky

Vianočné dekorácie z prírodných materiálov

Na Slovensku aj v Čechách sa dbá na tradície a ručnú výrobu. Tento odkaz našich predkov vidíme aj v 21. storočí. Výroba vianočných dekorácií sa preto zameriava prevažne na prírodné materiály.

Aké materiály sú pre Vianoce našich predkov typické?

 • Drevo
 • Prútie
 • Slama
 • Sušené plodiny
 • Pečené pečivo
 • Použitie rastlinnej výzdoby

Tieto klasické materiály sa dajú pravidelne objavovať aj v dnešnej vianočnej výzdobe. Niet divu – krása domácich ozdôb na stromček tkvie v jednoduchosti!

Ako vyrobiť vianočné ozdoby

Lacné vianočné dekorácie na stromček ľahko vyrobíte aj doma. Nielen, že vďaka tomu krásne zladíte celkovú vianočnú výzdobu, ale zároveň ušetríte svoju peňaženku. Poďme sa spoločne pozrieť, čo vyrobiť na Vianoce svojpomocne. Máme podrobný návod.

Čo budeme potrebovať na DIY vianočné ozdoby

 • prírodný povrázok/drôtik
 • drevené korálky
 • mašlička vo farbe vašej vianočnej výzdoby
 • nožnice
 • taviaca pištoľ (nemusí byť)

ozdoby-DIY   vyroba-drevenych-ozdob   DIY-ozdoba

Ozdoby na stromček: výroba krok za krokom

Výroba ozdôb na stromček v modernejšom duchu nám zaberie pokojne aj hodinu. Pusťte si na tvorenie vianočnú klasiku. A môžeme začať!

 1. Vyberieme vhodné korálky. Pre kruhovú ozdobu na stromček sa hodia najmä drobnejšie korálky s priemerom zhruba 1 - 1,6 cm.
 2. Vezmeme si pevný povrázok (môžeme vymeniť za drôtik) a urobíme naspodku silný uzol tak, aby cez neho korálku neprepadol.
 3. Teraz už navliekame korálky. Počet volíme podľa toho, aké veľké ozdoby chceme mať. Fantázii sa medze nekladú. Môžeme pokojne striedať veľké aj menšie korálky na ozvláštnenie celej drevenej dekorácie.
 4. Koniec zviažeme k sebe a nad dekoráciou vytvoríme dostatočne veľkú slučku tak, aby sa ozdoby dali ľahko zavesiť na stromček.
 5. Samotnú slučku v prípade záujmu ozvláštnime farebnou stuhou, červenou korálkou alebo kúskom zelenej vetvičky.
 6. Podobne postupujeme aj pri iných tvaroch. Ponúkajú sa napríklad drevené hviezdy, či podlhovasté DIY vianočné dekorácie.
 7. Hviezdičky sú na výrobu zložitejšie, ak sa nám nechce priplatiť so zložitým prevliekaním, môžeme výrobu „oklamať“ pomocou taviacej pištole. Stačí ku kruhovému základu pridať po stranách korálky na vytvorenie požadovaného tvaru hviezdy.

V prípade dlhých vianočných ozdôb doma porozmýšľajte nad aplikáciou ozvláštňujúceho efektu. Môžeme zvoliť rôzne veľkosti korálky, použiť niečo netradičné – napríklad šišky, drobné banky alebo rolničky alebo sa pohrať s farebným prevedením (napríklad pomocou macrame priadze, či voľby mašľou). Tieto vianočné výrobky sa skvele hodia aj ako drobný darček pre kamarátku alebo kolegyňu v práci.

Tipy na vianočné dekorácie vyrobené svojpomocne

 • Vianočné vence

Veniec patrí zrejme k najobľúbenejším a najtradičnejším vianočným výrobkom vôbec. Samotný veniec je možné vyrobiť z mnohých materiálov – napríklad z prútia, dreva, drevených vetvičiek, korkových zátok, slamy, ale aj obilných klasov. Následne len stačí ozdobiť podľa predstáv.

 • Adventný kalendár DIY

Už vás omrzeli lacné čokoládové adventné kalendáre a chcete niečo, čo bude dekoráciou, ktorá vytvorí kúzelnú vianočnú atmosféru? Adventný kalendár si môžete vyrobiť aj sami. Na e-shope ČistéDrevo.sk máme krásne adventné kalendáre presne na mieru aj s menom.

 • Vianočná dekorácia na okno

Zapojte do vianočnej výzdoby aj deti! Na okno existujú krásne nálepky v tvare snehových vločiek, či zimných krajín. Ďalšou možnosťou je vyrobiť s deťmi papierové hviezdy, a tie pomocou špagátu zavesiť na okno.

 • Vianočné svietniky

Na e-shope ČistéDrevo.sk nájdete množstvo štýlových drevených vianočných svietnikov, ktoré váš domov vyladia k dokonalosti. Inšpirujte sa a skráťte si výrobou svietnikov čakania na Ježiška.

 • Vianočné dekorácie na stôl

Keď sa povie dekorácia na stôl, okamžite si vybavím drevené podložky z kmeňa stromu. Majú minimalistický rustikálny nádych a doplníte si ich o dekorácie, ktoré vám najviac vyhovujú. Na podložku sa hodia škandinávske domčeky, sviečky, ale aj drevená váza s vetvičkami ihličnatých stromov.

 • Drevený betlehem

Rozhodne po vás nechceme, aby ste si vyrezávali betlehem sami. Máme ich totiž na výber hneď niekoľko! Môžete si ich ale dozdobiť tak, aby vám doma ladili s ďalšími dekoráciami a výzdobou. Doplníme napríklad o výrezy z preglejky, drevené korálky, mašle či šišky a bobule.

betlem   adventni-venec-hygge   vanocni-svicen

Vianočné dekorácie pre deti

Výrobu vianočných dekorácií môžete pokojne prenechať aj deťom. Vianočné dekorácie z papiera, dreva a ďalších dostupných materiálov sú krásnym podkladom pre radostné detské tvorenie.

Vianočné tvorenie z papiera s deťmi

Deti milujú vystrihovanie z papiera. Vyskúšajte vločky na zavesenie na stromček, prípadne do okna.

Jednoduché výrobky z dreva pre deti

S deťmi môžete skúsiť urobiť aj ozdoby na stromček podľa návodu vyššie. Navliekanie korálok je navyše činnosťou, ktorá podporuje schopnosti a zručnosti malých detí. Logopedička a učiteľka v materskej škôlke Mária hovorí: “Drobné činnosti výrazne podporujú jemnú aj hrubú motoriku, vďaka čomu sa uvoľňujú svaly na zápästí. Deti potom nemajú problém s písaním v predškolskom a školskom veku.”

drevene-vanocni-ozdoby

Vonkajšie vianočné dekorácie - inšpirácia

Vianočné kvetináče na okno

Namiesto klasického kvetináča môžete použiť aj netradičné veci dennej potreby. Napríklad prútený košík, drevenú misku alebo vedro

Snehuliak z drevených podložiek

Podložky z kmeňa brezy sú pre nás obľúbeným materiálom pre DIY tvorenie. 3 podložky jednoducho poskladáte na seba, pripevníte a pomocou akrylových farieb, šálu, prírodnín (gaštanov či kameňov namiesto oči a pod.) doladíte.

Drevený lampáš a LED svetielka

Čo sa budeme rozprávať - ​​vianočná výzdoba je predovšetkým o svetielkach a hrejivej atmosfére. Vo vonkajšej vianočnej výzdobe preto rozhodne nesmie chýbať. Oveste vonkajšie dekorácie LED svetielkami a pred vchod dajte krásnu drevenú lampáš. Doplňte napríklad o kyticu vetvičiek smreka, bankami a máte štýlovú dekoráciu hotovú doslova za pár minút.

Vianočný veniec na dvere

Chcete báječný tip na lacný vianočný veniec, za ktorý nedáte ani korunu? Skúste ho vyrobiť sami! A to vrátane samotného pletenia. Na to, ako upliesť veniec z prútia, sme si posvietili v jednom z našich minulých článkov. A nemôžeme si to vynachváliť. Stačí doplniť o zelené vetvičky, prípadne prírodniny, ktoré nájdete pri prechádzke lesom a máte hotovo.

Jednoduché nápady z vetvičiek

Jednoduché, efektívne a lacné? To sú dekorácie z obyčajných vetvičiek. Dajú sa z nich vyrobiť štýlové svietniky. Stačí napríklad zviazať vetvičky okolo veľkej sviečky.

venec-z-prouti

Jednoduché vianočné dekorácie - originálny darček za pár eur

Dali ste si tento rok napríklad s kamarátkou alebo kolegom predsavzatí, že si tento rok vyrobíte nejakú drobnosť svojpomocne? Ozdoba na stromček v prírodnom štýle je ideálnym a lacným variantom. Vyskúšajte tu z nášho článku! Alebo vyskúšate niečo iné? Ponúka sa možnosť aj ďalších vianočných ozdôb DIY - napríklad malé drevené podložky z kmeňa stromu, na ktoré je možné maľovať akrylovými farbami, prípadne využiť metódu decoupage. Alebo skúste macramé – stačí napríklad omotať macramé priadzou drevené kruhy na záclonu. Pre skúsenejších máme zase perfektný návod na minimalistického vianočného anjelika.

andel-ze-dreva

Prírodné vianočné dekorácie nie sú len štýlovou ozdobou vašej domácnosti, ale taktiež sa jedná o ekologicky šetrné výrobky. Na konci Vianoc sa mnohí z nás nestačia čudovať, koľko odpadu vlastne vďaka Vianociam vyprodukujeme. Pomocou ekologických vianočných dekorácií, toto číslo výrazne znižujete. Ďakujeme!

Súvisiace články

Skráťte si čakanie na Ježiška

Ako vyrobiť adventný veniec z prútia

Tri úžasné recepty na vianočné pečivo bez zdobenia

5 originálnych tipov na ručne robené vianočné dekorácie

Starobylé vianočné tradície a zvyky