Zaobstarajte si vyvýšený záhon so zľavou až 15 %

Pletieme a tvoríme z prútia: Veľkonočný korbáč

korbac-kosik-vajicka

K Veľkej noci neodmysliteľne patrí korbáč. Správne by si ho muž mal upliesť sám Pozrite sa spoločne s nami na ľahký postup, ktorý zvládne aj úplný začiatočník, ktorý k ručnej práci doteraz ani neprivoňal. V článku taktiež nájdete tipy na veľkonočné a jarné dekorácie z prútia, ktoré vám do bytu vnesú jarnú atmosféru aj kúsok prírody.

Pletieme z vŕbového prútia – veľkonočný korbáč

Jednoduchý návod, ktorý zvládne úplne každý. Samozrejme existuje viac štýlov pletenia korbáča a tiež aj rukoväte. My sme ale vybrali podľa nás ten najľahší.

korbac-sibac

Čo budeme potrebovať

 • Vŕbové prútiky
 • Nožnice na prútie
 • Stužky na zdobenie

Pleteme z prútia korbáč

 1. Pokiaľ korbáč pletieme z vŕbového prútia, tak musíme myslieť na to, že čím čerstvejšie budú prútiky, tak nielen, že sa vám korbáč bude lepšie pliesť, ale zároveň bude aj pružnejší a nebude sa lámať. 
 2. Pletenie z prútia vždy začína vhodným výberom materiálu. Vezmeme si teda 8 rovnako dlhých a silných prútikov.
 3. Prútiky priložíme k sebe a medzi ne stlačíme tenký koncový prútik, ktorý začneme okolo týchto 8 prútikov postupne omotávať – tým nám vznikne rukoväť veľkonočného korbáča.
 4. Vo chvíli, keď máme hotovú rukoväť, rozdelíme prúty na polovicu.
 5. V prvej štvorici vytvoríme opäť medzeru, do ktorej zapletieme prvý prút.
 6. Môžeme začať napríklad sprava. Vezmeme vždy vonkajší prút, ktorý zospodu zapletieme do medzery v ľavej štvorici prútov.
 7. Prút následne obmotáme dookola tak, že z neho vznikne prút vonkajší.
 8. Teraz na pravej strane urobíme medzeru medzi 4 prútmi a vezmeme vonkajší prút z ľavej strany, ktorý do medzery na pravej strane vpletieme a omotáme tak, že z neho urobíme prút vonkajší.
 9. Tento postup následne opakujeme na oboch stranách a tvoríme z prútia pravidelný pletený vzorec.
 10. Ak si strážime postup, tak výrobu z prútia budeme mať za chvíľu v ruke a hotový korbáč bude na svete.

korbac-vyroba   korbac-pletenie   korbac-pletenie-doma

Tipy na veľkonočné dekorácie z prútia

Máte radi jar a vo výzdobe interiéru aj exteriéru sa doslova vyžívate? Potom sa nechajte pohltiť ručnou výrobou a tradičnými veľkonočnými dekoráciami. Domácu výrobu z prútia navyše zvládne aj úplný začiatočník bez predchádzajúcich skúseností. Čo z vŕbového prútia si domov zaobstarať, aby mal domov ten správny jarný nádych? Viac tipov nájdete na našom Pintereste.

 • Jarný prútený veniec
 • Prútený košík v jarnom alebo veľkonočnom duchu
 • Váza s brezovými alebo vŕbovými prútmi
 • Guľa z prútia
 • Prútené hniezdočka

Čo keď…

… si netrúfate na vlastnú výrobu? U nás v ČistéDrevo.sk nájdete množstvo prúteného tovaru určeného ako na praktické, tak dekoračné účely. Napriek tomu vám ale z vlastnej skúsenosti vrelo odporúčame si tvorenie z prútia aspoň vyskúšať. Pokiaľ sa vám podarí získať vhodný materiál, na ktorom je tvorenie z brezového aj toho vŕbového prútia založené, tak už máte vyhraté. Ako také prútie zohnať a starať sa oň nájdete napríklad v našom rozhovore s ľudovým košikárom Jiřím Adámkom.

Ak hľadáte inšpiráciu nielen na prútené dekorácie, jarné novinky, ale aj DIY postupy pre prácu s drevom, tak navštívte náš Pinterest, kde nájdete skvelú inšpiráciu. Pinujte s nami!