Jarný veniec krok za krokom (DIY)

biely-pruteny-veniec

Dekoratívne vence na dvere si získavajú stále viac priaznivcov. Vedia skrášliť domov a zároveň rozjasniť náladu každému prichádzajúcemu vrátane vás samotných. Pozvite si jar domov a vyrobte si s nami veniec presne podľa svojho vkusu. Najväčšia výhoda? Rozhodne nepotrebujete zvláštne zručnosti, ani špeciálny materiál. Vystačíte si s pár drobnosťami. Pozrite sa sami!

Jarný veniec z prútia

Veľkonočný veniec nesmie v jarnej výzdobe rozhodne chýbať. Vyrobiť si môžeme minimalistický veniec z drevených korálikov, rustikálny veniec na stôl z kmeňa stromu, či jednoduchý veniec z preglejky. My sme tento rok vyskúšali tradičný veniec na dvere z prútia. Napodobníte nás, alebo sa necháte očariť modernými trendmi?

Čo budeme potrebovať

jarny-pruteny-veniec   zdobenie-venca   ozdobeny-pruteny-veniec

Postup

 1. Nachystáme si vhodný prútený veniec, ktorý nám poslúži ako podklad pre naše ďalšie tvorenie.
 2. K vencu si prichystáme sušené kvety podľa nášho výberu. Sušené kvety pôjdu dobre aplikovať aj medzi jednotlivé vŕbové prútiky prúteného korpusu. Ak by sa vám zdalo, že vypadávajú, môžete ich pripevniť pomocou zeleného kvetinárskeho drôtika, prípadne taviacej pištole.
 3. Na veniec pripevníme taviacou pištoľou preglejkové výrezy.
 4. Výrezy z preglejky môžeme nechať v prírodnom prevedení, prípadne ich stačí namaľovať akrylovými farbami, alebo fixkami, a zvoliť si tak farebné prevedenie, ktoré v nás najviac evokuje jarnú náladu.
 5. Veniec ľahko pripevníme pomocou prírodného povrázku a zavesíme tam, kde nám bude robiť najväčšiu radosť.

Ako na jarnú výzdobu interiéru

Jarné dekorácie vdýchnu vášmu domovu kúsok tepla, hrejivosti a vône lesa. Uchvátia farebnosťou, ale aj použitými prírodnými materiálmi. Exkluzívne vám teraz prinášame nápady, ako domov pozvať sviežosť jari. Všetky spomínané drevené dekorácie je možné hravo vyrobiť doma svojpomocne. Môžeme osobne potvrdiť, pretože sme výrobu vyskúšali za vás.

Čo vám na jar nesmie doma chýbať:

 • Veľkonoční zajačikovia z podložky z kmeňa stromu ozdobia napríklad dekoráciu z krútených vŕbových prútikov, alebo ich zavesíme na zväzok natrhaných „mačičiek“.
 • Jarné vence všetkých možných tvarov a veľkostí – aj my sa radi necháme strhnúť módnymi trendmi a vence jednoducho milujeme. Vyskúšali sme ich hneď niekoľko.
 • Drevené vajíčka zdobené pyrografiou – skúste tento rok zdobenie vajíčok trochu inak. Vypaľovanie do dreva je pomerne jednoduchou technikou práce s drevom a vie vykúzliť zázraky. Presvedčte sa sami.

drevene-vajicko   dreveny-dekoracny-klat   dreveny-velkonocny-zajacik

 • Veľkonočné dekorácie vyrobené z vaječných škrupín – vyskúšajte veľmi ľahkú dekoráciu, na ktorej tvorenie môžete s kľudom pozvať aj deti.
 • Veniec z vajec s dreveným zajačikom – drevené vajíčka nemusíme použiť len ako netradičné kraslice. My z nich vytvorili zaujímavý veniec (hniezdočko), ktorý sa na bohato prestretom veľkonočnom stole efektne vyníma.
 • Drevené preglejky vhodné na vytvorenie kvetinovej dekorácie do vázy. Nechcete si s dekoráciami lámať hlavu? Naše veľkonočné preglejkové výrezy stačí naaranžovať do vázy a máte veľkonočnú dekoráciu hotovú doslova a do písmena za pár minút.
 • Jarná dekorácia z prútia – vŕbové prútiky sú najdostupnejším a najtradičnejším materiálom s pevne zakorenenou remeselnou výrobou. Prútiky môžete len tak naaranžovať do vázy, upliesť z nich ozdobnú prútenú guľu, alebo jednoduchý veniec.

dreveny-zajacik   drevene-vajicka   dreveny-vyrez-kraslice

Skúste si veniec z prútia upliesť sami

Veniec z vŕbového prútia patrí k tým najtypickejším znakom práve prichádzajúcej Veľkej noci. Naši predkovia ho plietli sami a skúsenosti sa odovzdávajú z generácie na generáciu. Vŕbové prútie symbolizuje nový život a kruh zase kolobeh života. Pletenie vencov na oslavu jari je známe už z pohanských čias. Svoje pevné miesto ale v domácnostiach obhajuje dodnes. Aj my sme si taký prútený veniec v minimalistickej verzii skúšali vyrobiť. Skúsite ho s nami? Naše video vám bude dobrým sprievodcom!

Pre ďalšie inšpiratívne návody na dekorácie a nielen jarnú výzdobu navštívte náš Pinterest, kde toho pre vás máme nachystaného oveľa viac. Sme pre vás aj na Facebooku, Instagrame a TikToku.