AKCIA: Kúpte si vyvýšený záhon, pieskovisko alebo ležadlo so zľavou až 15 %

Vianočné betlehemy z dreva - história a tradície

nahledovy-dreveny-betlem

Iste sa zhodneme na tom, že ľudové tradície cez Vianoce ožívajú viac ako inokedy. Kresťanské sviatky sú o porozumení, harmónii i krásnych veciach okolo. Vianočné obdobie sa v mnohých kútoch sveta spája práve s betlehemami, ktoré nielen symbolizujú príbeh narodenia Ježiša Krista, ale tiež odrážajú bohatú históriu a tradičné umenie. Najmä betlehemy vyrobené z dreva majú v mnohých krajinách dlhú a pútavú históriu spojenú s majstrovským remeselným spracovaním a kreativitou. Táto podoba umeleckého vyjadrenia sa stala ikonou vianočných osláv, či už vo veľkých kostoloch alebo v izbách rodinných domov. Predstavuje tak spojenie medzi vierou, históriou a remeselným umením.

Slovensko je na vrchole pomyselného rebríčka v obľube drevených betlehemov. Odkiaľ sa tradícia vlastne vzala, aký je jej význam a čo zaujímavého o betlehemoch musíte vedieť? Nahliadnime spoločne do kútika kultúry, tradície i histórie, ktorá je dobre známa každému z nás.

dreveny-vanocni-betlem

Obsah

História betlehemov

História drevených betlehemov siaha až do stredovekej Európy, a to predovšetkým do oblasti Álp a Karpát. Predstavenie narodenia Ježiša Krista hralo v kresťanskej kultúre významnú úlohu, a tak bolo prirodzené, že ľudia začali túto udalosť zobrazovať aj vo svojich domovoch. Prvé betlehemy boli malé drevené alebo kamenné sochy, ktoré zobrazovali Pannu Máriu, Jozefa, Ježiša v jasličkách a ďalšie postavy, ako boli pastieri, Traja králi a anjeli. Najväčší rozmach betlehemy samozrejme zažili v období stredoveku a raného baroka. V našom prostredí sa o ich popularitu postarali najmä jezuiti, a to zhruba v 16. storočí.

Betlehem: symbolika a význam

Drevený vianočný betlehem patrí k najvýznamnejším symbolom tradičných Vianoc. Spolu s adventným vencom nechýba betlehem v žiadnej domácnosti, kostole a verejných miestach. Čo sa týka symboliky a významu betlehemu, tak náš popredný výrobca drevených betlehemov Marek hovorí: „Slovenské ľudové betlehemy sa postupom času spoetizovali, srozprávkoveli a získali v našich domácnostiach svoje čestné miesto. Zaujímavosťou tiež je, že v slovenskom betleheme nechýbajú výjavy z každodenného života. To napríklad v talianskom, španielskom, či nemeckom betleheme nenájdeme.”

dreveny-betlem_1

Kedy si doma postaviť betlehem?

Na to, kedy si vystaviť doma betlehem sa názory rôznia. Väčšinou je to dané regiónom, konkrétnym mestom a dedinou a tiež zvyklosťami v rodine. Vystaviť betlehem je vhodné buď prvú, alebo poslednú adventnú nedeľu, prípadne až 24. decembra. A kedy betlehem zase schovať? Ani tu neponúkneme uspokojivé a jednoznačné riešenie – v niektorých regiónoch sa schováva už na Tri kráľa. Inde je zvykom betlehem schovávať až na Hromnice.

Betlehem z dreva naprieč krajinami

Ako sme už spomínali v článku, české krajiny patria medzi najväčších obdivovateľov betlehemov. Každá krajina má ale na drevené betlehemy svoje špecifické požiadavky.

Typické rysy betlehemov v iných kultúrach a krajinách

  • Mexiko - v Mexiku nájdete aj výjavy z každodenného života, kultúrneho dedičstva a histórie. Zaujímavosťou je, že tu nechýbajú ani figúrky slávnych osobností (napr. Frida Kahlo).
  • Pre Španielsko je typická výstavba „živých“ betlehemov. Takmer v každej dedine tu nájdete rekonštrukciu a živé predstavenie tradičného betlehemu.
  • Na Haiti drevený betlehem nehľadajte. Tradičná vianočná dekorácia je tu vyrobená z recyklovaných materiálov (drôtikov, plechoviek, kamienkov) a je veľmi bohato zdobená.
  • Betlehemy z Filipín okúzlia svojim exotickým vzhľadom a výjavmi z prímorského života.
  • Betlehemy v škandinávskych krajinách vyjadrujú prostý život ľudí a ukážku remesiel. Nájdeme tu napríklad tkáčske stavy, kováčske a rezbárske remeslá.
  • Svoje uplatnenie našli betlehemy aj v Japonsku. Tu nejde o tradičnú záležitosť, ale skôr o módnu vlnu. V japonskom betleheme nechýbajú draci, tradičné japonské budovy a kimona.
  • Argentínske betlehemy vynikajú svojou impozantnou veľkosťou. Typická je prítomnosť argentínskych postáv – tzv. gauchos.
  • Vo Francúzsku sú v obľube betlehemy s vyobrazením dôležitých historických udalostí spojených s Francúzskom.

 filipiny   japonsko

Ručná výroba betlehemu

Práca s drevom patrí k remeslu, ktoré je krásne, ľudové a tradičné. Vyrezávanie betlehemov a jednotlivých figúrok patrilo k ľudovým obyčajom, ktoré prebiehajú ešte pred adventom. Vyrezávanie z dreva nepatrí medzi najjednoduchšie techniky, ale stačí trocha umu a dobré náradie a nový koníček je na svete! Alebo to radšej prenecháte našim udatným remeselníkom?

Ako na nákup betlehemu?

Zrejme nie sme sami, kto si na výrobu betlehemov práve netrúfa, preto dávame priestor menším rodinným firmám, kde sa rezbárstvo dedí z generácie na generáciu. Stačí si len vybrať, aký typ betlehemu vám vyhovuje. Na parapet sa hodia skôr menšie typy betlehemov. Pokiaľ ste naopak zvyknutí mať betlehem pod stromčekom, prípadne postavený niekde v rohu, tak dajte prednosť väčšiemu drevenému betlehemu z masívu. Okrem masívnych drevených betlehemov, ale u nás nájdete aj prepracovanejšie verzie minimalistického a moderného betlehemu.

Vianočné darčeky a dekorácie v tradičnom duchu

Viete, aký produkt je na Vianoce na ČistéDrevo.sk najobľúbenejší? Áno, hádate správne, samozrejme, že sa jedná o malý či veľký drevený betlehem. Dlho sme si lámali hlavu, čím to je. Zákazníčka Martina nám to osvetlila: „Vianoce milujeme celá rodina a čo nám naozaj urobí radosť, tak to sú darčeky s vianočnou tematikou. A viete si predstaviť niečo vianočnejšie a tradičnejšie ako sú betlehemy?”

Typy dreveného betlehemu

Vyrezávaný betlehem z masívu

Tradičné betlehemy sú spravidla založené na biblickom príbehu o narodení Ježiša Krista. Obsahujú postavy ako Pannu Máriu, Jozefa, Ježiša v jasličkách, Traja kráľa, pastiera a anjelov. Tieto betlehemy môžu byť veľmi detailné a sú vytvárané s dôrazom na historickú presnosť.

Moderní minimalistický betlehem

Módne vlny sa nevyhýbajú aj natoľko tradičnému produktu, akým betlehem bezpochyby je. Stále častejšie dostávame požiadavky na minimalistické betlehemy, ktoré by sa hodili do industriálnych a moderných interiérov. A nebolo by to ČistéDrevo.sk, aby svojim zákazníkom nevyhovelo. Betlehem z preglejky v unikátnom dizajne a precíznom prevedení pre vás vyrábajú naši šikovní remeselníci. Betlehem vyniká jednoduchosťou, perfektnými líniami a prepracovanými detailmi.

Živý betlehem

Živé betlehemy sú reálne rekonštrukcie biblického príbehu s účasťou živých hercov a zvierat. Tieto betlehemy sa často konajú na verejných miestach a sú populárne v Španielsku a ďalších krajinách.

Regionálne betlehemy

V rôznych regiónoch sveta sú betlehemy často upravované tak, aby zahŕňali miestne prvky, krajiny a tradície. Napríklad betlehemy v Škandinávii môžu zahŕňať alpské krajiny, zatiaľ čo betlehemy v Mexiku sa pýšia tradičnými mexickými scénami a postavami.

Slovenské ľudové betlehemy

Na Slovensku sú betlehemy súčasťou vianočnej atmosféry. Organizujú sa súťaže o najkrajší betlehem. Živé, neobvyklé aj tradičné betlehemy nájdeme na mestských slávnostiach a vianočných trhoch a zvláštnosťou sú aj "ľudové betlehemy", ktoré nadväzujú na tradície a folklór.

 zivy-betlem   betlem-ze-slamy   minimalisticky-betlem

Betlehemy z netradičných materiálov

Drevo je materiál nekonečných možností a naši predkovia ho bežne používali na výrobu drevených dekorácií pre najrôznejšie ročné obdobia. Niet divu, že si pod betlehemom určite každý z nás predstaví klasický drevený betlehem. Existujú ale aj iné možnosti - betlehem sa vyrába napríklad z papiera, cínu, vosku, perníku a ďalších "jedlých" materiálov, ale aj zo slamy, či keramiky.

keramicky-betlem   pernikovy-betlem

Ako sa starať o vianočný betlehem?

  • Po sezóne vždy betlehem starostlivo oprášime mäkkou kefkou.
  • Jasličky s Ježiškom a ďalšie figúrky zabalíme zvlášť do novinového papiera. To isté urobíme aj so samotným betlehemom.
  • Aby nám betlehem dlhšie vydržal, pravidelne ho natierame rastlinným kokosovým, či olivovým olejom. Na tému, ako sa starať o drevené výrobky, nájdete v našom magazíne množstvo článkov.
  • Skladaný betlehem (napríklad z preglejky) vždy starostlivo rozložíme a každú časť zvlášť zabalíme do novinového papiera.

dreveny-betlem-vanocni

Čo ste o betlehemoch nevedeli?

  • Betlehemy nie sú rýdzo vianočnou kategóriou. Bežne sa nimi domácnosti zdobia napríklad na Veľkú noc. Veľkonočným betlehemom sa mnohokrát tiež hovorí pôstne, či pašijové. Namiesto klasickej scény s Ježiškom a pastiermi či Tromi kráľmi, tieto betlehemy zobrazujú motívy súvisiace s Veľkou nocou, teda Kristov kríž, jeho ukrižovanie a vzkriesenie. Vystavujú sa prevažne na začiatku pôstneho obdobia (40 dní pred Veľkou nocou).
  • Statusom "najväčší betlehem na svete" sa pýši malá obec Budíškovice a dĺžka betlehemu je neuveriteľných 120 ma obsahuje viac ako 1100 figurín.
  • Aj pri vianočných tradíciách môžeme spozorovať rýdzo český humor. Vo verejných betlehemoch sa často skrývajú neobvyklé postavičky a zvieratá. Skúste sa na to niekedy zamerať!
  • Najstarší dochovaný Betlehem pochádza z Neapola a je známy ako „Betlehem Troch kráľov“.

V dnešnom článku sme si ukázali, že drevené betlehemy plne podporujú vianočného ducha naprieč kontinentami po celom svete. Sú nielen klasickou dekoráciou, ale aj vhodným originálnym darčekom pre všetkých zaprisahaných milovníkov Vianoc. Pre ďalšie nápady na darčeky, ale aj vianočné dekorácie nás sledujte na sociálnych sieťach, kde nájdete vždy niečo zaujímavé.

Súvisiace články:

Tipy na drevené vianočné darčeky pre ženy

Tipy na drevené vianočné darčeky pre mužov

Adventný veniec na dvere - vyrobte si originálnu dekoráciu

Vianočka ako od babičky

Starobylé vianočné tradície a zvyky

Vianoce s vôňou dreva a prútia