Skráťte si čakanie na Ježiška s adventným vencom

adventne-vence

Adventný svietnik z prútia patrí k Vianociam rovnako ako darčeky, kúzelná atmosféra a samozrejme aj dobré jedlo. Prvá adventná nedeľa sa blíži a už je tak najvyšší čas na výrobu vianočných vencov z prútia či drevených adventných svietnikov. Poďme si spoločne túto krásnu vianočnú dekoráciu vytvoriť!

Ako vyrobiť adventný veniec z prútia na stôl – postup

Tento rok sa držíme aktuálnych vianočných trendov, ktoré vyhlásili červenú a bielu za farby Vianoc roku 2022. Adventné vence z bieleho prútia navyše predstavujú univerzálne riešenie pre každého milovníka štýlovej jednoduchosti. Tiež fandíte severskému štýlu? Potom sú pre vás adventné vence z bieleho prútia ideálne riešenie. Skvele totiž ladia k hygge interiéru.

Ako vyrobiť vianočný veniec z prútia: Čo budeme potrebovať?

 • Biely adventný veniec – prútený
 • Zelené smrekové vetvičky
 • Výrezy z preglejky s vianočnými motívmi
 • Tavná pištoľ
 • Zápichy na adventné sviečky (tie zaobstaráte napríklad v kvetinárstve)

adventny-veniec-priprava   adventny-veniec-vyroba   adventny-veniec-prirodny

Postup

 1. Ako prvé si rozložíme, ako chceme mať na venci sviečky. Niekto sa drží tradičného rozmiestnenia do protiľahlých koncov, nebojte sa ale postaviť sviečky vedľa seba.
 2. Sviečky k prútenému korpusu na vianočný veniec pripevníme pomocou zápichov.
 3. Teraz na vianočné vence z prútia pomocou tavnej pištole uchytíme dekorácie. Rozhodne nesmú chýbať zelené smrekové vetvičky, ktoré pekne ladia k bielemu podkladu a navyše krásne voňajú. 
 4. Pokiaľ máte radi severský štýl, svetlé odtiene a biela farba sú všetko, čo pre dekorovanie venca potrebujete. Milovníkom hygge odporúčame pripevniť tavnou pištoľou pár drevených výrezov z preglejky: typické nórske domčeky.
 5. Ak chte naopak dodať venci výrazný vianočný prvok, dodajte mu červenú farbu. Stačí pridať vetvičku cezmíny, šípky, či klasickú červenú mašľu.

TIP NA ZÁVER: Ostalo vám viac tvorivého a dekoračného materiálu? Vytvorte si vianočný veniec na dvere z prútia a vykúzlite si zimnú atmosféru už pri vchode do vášho domova.

Symbolika nielen prútených adventných vencov

Vianočné vence z prútia majú silne zakorenené tradície. Zrejme pre vás nebude prekvapením, že odpočítavanie týždňov do Vianoc vzniklo kvôli zvedavým a natešeným deťom (údajne tento zvyk pochádza z nemeckého sirotinca). Veniec ako taký sa spája najmä so slnovratom, striedaním ročných období a kolobehom života všeobecne. Snúbi sa v ňom dávne učenie našich predkov spolu s prírodnými zákonmi.

Aké farby sa odpradávna spájajú s adventnými vencami?

 • Liturgickou farbou je v našich krajinách fialová, ktorá bola považovaná za farbu luxusu, výnimočnosti, pokánia aj vďačnosti. Štvrtá ružovkastá svieca značí nádej.
 • Protestanti naopak volili kombináciu červenej a zlatej ako symboliku života.
 • Anglikánska cirkev zase preferuje kráľovskú modrú, ktorá vyjavuje vodu ako atribút znovuzrodenia.
 • Piatou sviečkou, ktorá symbolizuje Kristovo vzkriesenie, mala vždy byť svieca biela (táto farba sa následne pre adventné sviečky najviac rozšírila do povedomia verejnosti).

adventny-veniec-biely

Aký materiál je možné na veniec použiť?

 • Prútie patrí k našim najtradičnejším materiálom. S brezovými a vŕbovými prútmi sa pomerne ľahko pracuje a na adventné vence z prútia sa preto hodí skvele.
 • Zelené vetvičky dostupných ihličnanov sa tiež viažu jednoducho a patria k najdostupnejším materiálom vôbec.
 • Drevo sa dá využiť všelijako – my najviac obdivujeme celé podložky z kmeňa stromu, ktoré môžu poslúžiť ako podklad pre minimalistický drevený adventný svietnik.
 • Slama/obilie sa hodí skôr na letné a jesenné vence. Pokiaľ ale preferujete boho štýl, tak vám nič nebráni vyskúšať si niečo netradičné.
 • Prírodniny – napríklad šišky, orechy, bobuľoviny, žalude predstavujú základ ľudového tvorenia na Vianoce a dodnes majú svojich skalných priaznivcov.

Chcete alternatívu prútených vianočných vencov? Inšpirujte sa!

Symbolika okrúhleho venca je nám viac než jasná. Hľadáte tento rok niečo naozaj originálne? Potom stavte na adventný svietnik – prútený, drevený či prírodný. Odpočítavať týždne do Vianoc môžete rovnako ako na venci a navyše môžete popustiť uzdu fantázii a nechať sa zlákať inakosťou.

 • Adventný svietnik z dreva v tvare jelenieho parožia

Jedinečný dizajn tohto adventného svietnika vás dostane svojou originalitou. Kombinujte so zelenou, vínovou a zlatou farbou, vďaka čomu získa táto vianočná dekorácia luxusný nádych.

adventny-veniec-parozie   adventny-veniec-paroh

 • Vianočný drevený adventný svietnik v svojej prirodzenej kráse

Ste fanúšikmi prírodného aranžmánu nielen na Vianoce? Potom vám určite nie je cudzí rustikálny štýl. Ozdobíte presne podľa vašich predstáv a môžete si byť istí, že bude vládnuť vášmu stolu.

adventny-veniec-cerveny

 • Minimalistický a moderný adventný veniec z dreva

Adventné vence z dreva majú severský hygge nádych, odolávajú zubu času a nikdy nevyjdú z módy. Stále populárnejšie sú veľmi jednoduché podložky z kmeňa stromu, ktoré vrelo odporúčame pre každého milovníka severského minimalizmu.

adventny-veniec-podlozka   adventny-veniec-svieca   adventny-veniec-seversky

Pre viac nápadov na vianočnú výzdobu do domácnosti sledujte náš Pinterest, kde okrem originálnej inšpirácie nájdete napríklad aj cenné rady, ako upliesť prútený adventný veniec, či ako ukladať vianočné ozdoby a dekorácie.