AKCIA: Záhradné hry so zľavou až 15 %

Kvetináče - kedy, ako a čím ich osadiť

nahledovy-jarni-truhlik

Čas na vysadenie kvetináčov je konečne tu. Fantázii sa medze nekladú, a vy sa tak môžete pýšiť krásnym balkónom či terasou po celý rok. Nič ale nie je zadarmo, v prvom rade sa musíme pozrieť na niekoľko zásadných rád a tipov.

Akonáhle sa rozhodnete začať pestovať rastliny v kvetináčoch, vzniká množstvo otázok ohľadom toho, kedy, ako a čím je najlepšie ich osadiť. Tento článok vám poskytne uceleného sprievodcu, ako vybrať ideálne obdobie na vysadenie kvetináčov, akým spôsobom správne pripraviť pôdu a aké rastliny zvoliť podľa konkrétnych potrieb a preferencií.

Obsah

Čo pestovať v drevenom kvetináči

Pestovanie rastlín v kvetináčoch je skvelou alternatívou pre tých, ktorí nedisponujú záhradou, prípadne chcú ušetriť priestor. Bojíte sa, že v kvetináčoch nevypestujete všetko, čo si prajete? Vyvedieme vás z omylu! Hrantíky sú nekonečnou zásobárňou nápadov a dá sa v nich pestovať takmer čokoľvek.

  • Okrasné rastliny

Okrasné rastliny volíme prevažne podľa ročného obdobia, ale aj podľa dĺžky kvetu a vlastného vkusu. Dalo by sa ale povedať, že z okrasných rastlín sa na balkóne bude dariť v podstate čomukoľvek. Ja som raz dokonca vyskúšala aj vlčie maky a lúčne kvety.

  • Ovocné stromky

Priznáme sa, že pestovanie ovocných stromčekov nás milo prekvapilo. Pokiaľ ale máte dostatok miesta na balkóne, prípadne vaša terasa zíva prázdnotou, výsadbu ovocného stromčeka do kvetináča musíte vyskúšať. Na balkón sa napríklad hodí marhuľa, ktorá robí vonku problém v chladnejších oblastiach vôbec vykvitnúť a navyše vás odmení nádherným kvetenstvom. Pestovať sa ale dajú aj špeciálne zakrpatené odrody jabloní a hrušiek a vrelo sa odporúča kvôli bohatej úrode zakrpatená čerešňa. Na zakrytých balkónoch, lodžiách a zimných terasách môžete skúsiť pestovať aj niečo exotickejšie, ako sú citrusy a figy.

  • Zelenina

Medzi obľúbenú zeleninu vhodnú do kvetináča patria napríklad papriky, kríčkové a cherry paradajky, ale aj uhorky a zemiaky. Dariť sa bude aj hrášku, ale ten by mal byť aspoň v polotieni, aby sa nespálil a neuschol.

  • Ovocie

Obľúbené bobuľoviny a jahody môžete taktiež s prehľadom pestovať na balkóne aj terase v kvetináčoch. Skvele sa bude dariť ríbezliam, malinám, čučoriedkam, egrešom i jahodám.

  • Bylinky

Bylinky používame na pestovanie v kvetináčoch najviac. Bylinky v kvetináči máte vždy po ruke a na rozdiel od vysadenia v záhone sa vám zbytočne nerozrastajú po okolí.

bylinky-v-bedynce   dreveny-kosik-s-narcisy   jarni-aranzma-v-truhliku

Výber vhodnej zeminy

Pôda je pre pestovanie rastlín zásadná. Okrem správneho výberu pôdy podľa živín a požiadaviek na pH, nezabúdame ani na hnojivo a drenáž. Drenáž by mala byť prvou vrstvou v kvetináči či hrantíku. Nasledovať by malo hnojivo zmiešané s vhodnou pôdou. Ale pozor! S hnojivom to nepreháňame, inak by sme mohli nadobro spáliť korienky rastlín. 

A aká pôda je vhodná? Pri výbere by sme sa mali riadiť konkrétnymi požiadavkami rastlín. Pre paradajky a papriky existuje špeciálna pôda s postupne uvoľňujúcim hnojivom. Pre čučoriedky a vresy sa hodí kyslejšia pôda a pre okrasné kvety zase odporúčame pôdu so živinami podporujúcou kvetenstvo (napríklad muškáty, ruže). Špeciálny typ pôdy potrebujú aj hortenzie, rododendrony, kaktusy, bylinky a orchideje. S výberom pôdy pre konkrétne rastliny vám poradia v každom záhradníctve aj hobby markete.

zahradni-nacini

Odvodňovanie a zavlažovanie kvetináčov

Pri odvodňovaní a zavlažovanie kvetináčov mnoho záhradníkov tápe a jedná sa o kameň úrazu. Ovládanie množstva vody je totiž u kvetináčov oveľa náročnejšie ako v otvorenej záhrade. Pridávame preto niekoľko tipov, ako si s vodou poradiť.

Odvodňovanie:

  • Drenáž - na dne kvetináča by sme mali vytvoriť drenáž, čím zabránime uhnívaniu koreňov. Ako drenážna vrstva sa najčastejšie používa štrk, drobné kamienky, polystyrén aj drevené štepy. Podobne ako prvá vrstva pri vyvýšených záhonoch.
  • Otvory v kvetináči - Otvory na dne kvetináča sú nevyhnutnosťou. Pokiaľ používate drevené kvetináče, vyvŕtajte diery alebo prípadne ponechajte drevený kvetináč iba ako obal a doň vložte vhodné plastové kvetináče s dierami. Zároveň je drevo na vlhkosť, hnilobu a plesne z pôdy veľmi náchylné. Naše osobné odporúčanie znie, aby ste minimálne dno kvetináča vystlali - hodí sa nopová či plastová fólia, ale postačí aj slama alebo piesok.
  • Nadvihnutie kvetináča - Ak to situácia dovoľuje, umiestnite kvetináče na stojany alebo podložky, aby sa zlepšila drenáž a vzduchový tok okolo koreňov.

Zavlažovanie:

  • Individuálne potreby rastlín - zohľadnite individuálne potreby rastlín, ktoré máte v kvetináčoch. Niektoré rastliny preferujú suchšie prostredie (hrášok, cibuľa), zatiaľ čo iné môžu potrebovať pravidelnejšie zavlažovanie (papriky, paradajky). Podľa toho ich môžete aj spoločne vysadzovať do jedného kvetináča.
  • Pravidelná zálievka - vždy sa odporúča zalievať v pravidelných intervaloch, aby si na to rastlina zvykla. Pozor ale na hromadenie vody. Príliš časté zalievanie môže viesť k premokreniu pôdy a uhnívaniu koreňov (rovnako ako u izbových rastlín v kvetináčoch).
  • Správnosť zalievania - okrem pravidelnosti si osvojte aj kontrolu vlhkosti. Zalievame vo chvíli, keď je pôda na povrchu suchá, a keď je slnko na oblohe nízko (skoro ráno, neskoro večer).
  • Mulčovacia kôra - mulčovanie pomáha udržiavať vlhkosť, znižuje odparovanie a chráni korene pred prílišným teplom alebo chladom. Po zasadení kvetov jednoducho povrch posypeme tenkou vrstvou mulčovacej kôry, príp. drevnej drviny, okruhliakov či slamy.

zavlazovani-truhliku

Čím osadiť kvetináč

Výber rastlín pre kvetináče je pre estetiku, ale aj užitočnosť priestoru absolútne zásadný. Ponúka sa hneď celý rad vhodných kombinácií. Bez znalosti niekoľkých základných pravidiel sa ale nezaobídeme.

  • Požiadavky na slnko - Do spoločného kvetináča vysádzame vždy rastliny s rovnakými požiadavkami na slnečný svit. Južnú stranu a plné slnko ocenia hviezdička prímorská, violka rohatá, verbeny, skalničky, sukulenty a samozrejme aj muškáty. Z byliniek sa skvele darí na slnku levanduľu a rozmarínu.
  • Výber pôdy - nezabúdajme, že každá rastlina má iné požiadavky na pôdu. Sadíme teda do jedného kvetináča rastliny, ktoré napríklad vyžadujú piesočnatú pôdu, prípadne pôdu s rovnakým pH.
  • Farebný súlad - je dôležitý prevažne pri rastlinách, ktoré kvitnú v rovnakom čase. Vyberte si jednu kvetinu ako hlavnú a tú dajte dozadu. Doplnkové kvety by mali mať farbu na opačnej strane farebného spektra a mali by byť umiestnené v popredí (najlepšie previsnuté).
  • Rozmery jednotlivých kvetov - vždy musíme myslieť na to, aká bude raz rastlina veľká a necháme v kvetináči dostatočný priestor medzi jednotlivými kvetinami.
  • Konkurenčné schopnosti rastlín - svojou bujnosťou všetky ostatné zahlušia napríklad petúnie, dvojzubec aj molice. 
  • Dobrí susedia - odporúčame zohnať si tabuľku tzv. "dobrých susedov" pre zahradničení. Náhodne sa napríklad do kvetináča k paradajkám odporúča sadiť bazalku, ktorá odpudzuje škodcov a dezinfikuje pôdu. Navyše spolu s paradajkami aj pekne vyzerá a ladia spolu aj do mnohých receptov.

Kedy osadiť kvetináč

Správny čas zasadenia do kvetináča závisí od viacerých faktorov, vrátane klimatických podmienok a konkrétnych požiadaviek rastlín. Ak sa zameriame na okrasné kvety do kvetináča, tak sa vždy riadime ročným obdobím. Je fajn zmeniť rastliny v kvetináči na jar, v lete, na jeseň aj v zime. Pozor ale – pokiaľ sadíme rastliny na chladnejšie mesiace, výsadba by nemala prebiehať v príliš mrazivom a vlhkom prostredí.

Na jar sú veľmi populárne jarné kvety ako sú snežienky, tulipány, v lete môžete popustiť uzdu fantázii. Na jeseň sa hodia rastliny dobre znášajúce chladnejšie podmienky ako sú vresy, chryzantémy. Čo sa týka niekoľkoročných rastlín, tak tie by sa mali vysádzať skoro na jar, prípadne na jeseň. Zeleninu a ovocie sadíme podľa záhradníckych kalendárov. Pokiaľ nemáme krytý balkón či terasu, tak nikdy sadenice nedávame von pred tzv. zmrznutými mužmi (Pankrác, Servác, Bonifác). Úrodu by nám mohol spáliť prízemný mrazík.

Optimálny rast rastlín? Stavte na vhodné umiestnenie!

Na balkóne a terase hrá umiestnenie kvetináčov zásadnú úlohu. Pozor by ste si mali dať najmä na poveternostné podmienky (náchylnejším rastlinám prekáža prievan, ktorý na balkóne vzniká) a dostatok slnečného svitu. Na slnečnom svetle by mali rastliny byť optimálne minimálne 6-8 hodín. Vhodné sú potom miesta, kde môžu rastliny čerpať z ranného slnka. Samozrejme existujú druhy rastlín vhodné do tienistého prostredia, prípadne tie, ktoré sa nemusíte báť vystaviť aj na priame slnko.

jarni-kvetiny-v-proutenem-truhliku

Starostlivosť o rastliny v kvetináči

  1. Sadeniciam ešte pred zasadením do kvetináča rozvoľníme korene. Platí to najmä pri starších sadeniciach, ktoré majú silnú sieť koreňov. A pri vresoch to platí dvojnásobne. Naopak, u sadeníc zeleniny prísne dbáme na to, aby sme mladé korienky čo najmenej poškodili.
  2. Dodržujeme už skôr spomínané kroky ohľadom správneho výberu pôdy, umiestnenia i správnosti práce s odvodnením i zálievkou.
  3. Dôležitá je pravidelnosť zálievky. Pozorujeme, koľko vody ktorá rastlina potrebuje a prispôsobíme tomu zalievanie.
  4. Pravidelne rastliny hnojíme, a to vždy tak, aby hnojivo neprišlo do styku s listami a kvetmi (prípadne už plodmi).
  5. Bojujeme sa škodcami ihneď a dbáme aj na prevenciu. Paradajky trpia na plesne, papriky zase veľmi rady napádajú vošky aj molice. Hmyzí škodcov preventívne odlákate napríklad niektorými aromatickými bylinami (bazalka, rozmarín).
  6. Pravidelne odstraňujeme odkvitnuté kvety aj so semenníkmi.
  7. Aj napriek všetkej láske a starostlivosti sa môže stať, že sa niektorej rastline nedarí. V takom prípade rastlinku z kvetináča okamžite odstránime. Jej hnijúce korene sú veľkým lákadlom pre najrôznejších škodcov, choroby aj plesne.

Sezónne rastliny do kvetináča

  • JAR - vneste si radosť a pestrosť do svojich kvetináčov už na jar. Radosť vám môžu urobiť tulipány, hyacinty, pľúcniky, modrice aj snežienky. Všetko vám v kvetináčoch vydrží celú jar.
  • LETO - v letných mesiacoch sa darí všetkým letničkám. Pestovať môžete jahody, ríbezle, čučoriedky a samozrejme aj ovocné stromčeky vhodné pre kvetináče. Letničky dávame do kvetináča najskôr v máji. Dovtedy dávame prednosť jarným kvetom, ktoré lepšie znášajú zimu. V lete taktiež na balkón patrí vami vybraná zelenina a bylinky.
  • JESEŇ - pre pestrý kvetináč plný farieb vyberajte napríklad z rôznofarebných chryzantém. Do zimy potom vydržia krásne a nenáročné vresy. Pozor ale, vresy vyžadujú kyslejšiu pôdu, ktorá sa nehodí pre každú rastlinu. Zo zeleniny je možné na jeseň pestovať sibírsku cibuľu a cesnak (a to aj ten okrasný).
  • ZIMA - v zime si už pripravujeme cibuľové kvety na jar (modrence, narcisy, tulipány) a do kvetináčov na okrasu môžeme sadiť napríklad zakrpatené typy ihličnanov, okrasný kel i vres. V článku 7 tipov, čo si zasadiť v zime do kvetináča nájdete ďalšie overené tipy.

dreveny-truhlik   drevena-miska-podzimni-vyzdoba   prouteny-kvetinac-zimni-aranzma

Ako pestovať zeleninu v kvetináči

Pri pestovaní zeleniny v kvetináči je dobré postrážiť si najmä dobu výsadby aj umiestnenie. Tiež odporúčame použiť substrát na výsadbu konkrétnej zeleniny (napríklad na papriky a paradajky). Zeleninu odporúčame vždy predpestovať doma na parapete.

Tipy na pestovanie zeleniny v kvetináčoch:

  • Na sadenie zeleniny na balkóne využívajte možnosť do výšky. Dobre poslúži múr, rošty, schodíky i závesné systémy na pestovanie (takto sa darí napríklad uhorkám).
  • Okrem paradajok a paprík môžete na balkóne pestovať kaleráby, mrkvy, reďkovky, ale aj cukety a šalát.
  • Na pestovanie zeleniny nemusíte mať veľa miesta, ale potrebujete hlavne dostatok svetla. Skontrolujte preto prístup slnečného svetla.
  • Veľa druhov zeleniny je možné kombinovať, a môžete ich tak zasadiť do jedného kvetináča.

prouteny-truhlik

Dizajn a estetika kvetináčov

Vzhľad miesta, kam kvetináče umiestnite, je tiež dôležitý. Kvetináče môžu byť estetickým prvkom na terase, balkóne alebo vo dvornom priestore. Drevené kvetináče sú výnimočným riešením spájajúcim krásu aj praktickosť. Jednoznačne majú svoje jedinečné vizuálne kvality a môžu pridať do vašej záhrady, terasy alebo balkóna príjemný a prirodzený vzhľad. Dizajn a estetika drevených kvetináčov môžu ovplyvniť celkový dojem priestoru a harmóniu s okolitým prostredím.

Krásna záhradka nepotrebuje veľký priestor. Pri dobrom rozvrhnutí miesta sa potom z minizáhradky môžete tešiť pokojne celý rok. Pre viac DIY inšpirácie nás sledujte na sociálnych sieťach. Sme pre vás na Instagrame, Facebooku, TikToku aj Pintereste.

Súvisiace články