AKCIA: Kúpte si vyvýšený záhon, pieskovisko alebo ležadlo so zľavou až 15 %

Najlepšie drevené hračky pre školákov 2024

nahledovy-hracky-pro-skolaky

Rodičia chcú pre svoje deti vždy to najlepšie. Je teda samozrejmosťou, že kladú veľký dôraz na výber hračiek, ktoré v súčasnosti musia spĺňať hneď niekoľko kritérií ako je rozvoj zručností a schopností, ohľad na životné prostredie, estetický vzhľad a bezpečnosť. Trendom posledného roku a najmä v roku 2024 sú preto drevené hračky.

Rok 2024 prináša na trh širokú škálu inovativních a interaktívnych hračiek, ktoré nie len zabavia vaše deti, ale tiež ich podporia vo vývoji. V nasledujúcom článku nájdete všetko, čo potrebujete vedieť o novom trende tohto roku - drevených hračkách.ách.

Obsah

 • Kvalitné drevené hračky sú pre školákov najlepšia voľba
 • Výhody drevených hračiek pre školákov
 • Vekové obmedzenie
 • Kreatívne hračky
 • Inovatívne drevené hračky podporujú zručnosti dieťaťa
 • Hračky s certifikátom
 • Bezpečné a cenovo dostupné hračky
 • Starostlivosť o drevené hračky

Kvalitné drevené hračky sú pre školákov najlepšia voľba

 1. Trvanlivé drevené hračky: vydrží vám bez väčšieho poškodenia aj niekoľko generácií.
 2. Open ended toys: ešte ste tento pojem nepočuli? Ide o hračky pre tzv. otvorenú hru. Teda hračky, s ktorými sa deti môžu hrať hneď na niekoľko spôsobov a nie je presne a konkrétne určené na čo presne slúžia. Medzi také hračky môžeme zaradiť najrôznejšie figúrky, zvieratká, autá. Jednoducho všetko, čo dieťa vedie k zapojeniu vlastnej fantázie a skladaniu vlastných príbehov.
 3. Jednoduché a účelné: veľa expertov na detský vývoj a vzdelávanie sa domnieva, že v súčasnosti sú deti až príliš zaťažené podnetmi zvonku, ktoré na ne majú neblahý vplyv. Jednoduché krásne hračky z prírodného materiálu sú ale výnimkou, ktorú odporúčajú učitelia, detskí psychológovia, lekári a vychovávatelia.
 4. Bezpečné drevené hračky: o bezpečnosti drevených hračiek niet pochýb! Sú vyrobené z prírodného materiálu, pevnosť a odolnosť zase výrazne zmenšuje možnosť zničenia, ulomenia a následné vdýchnutie malých častí hračky.
 5. Samostatnosť: staršie deti vyžadujú viac samostatnosti a už sa napríklad po záhrade rady túlajú samé a testujú svoje možnosti. Ideálne je záhradu vybaviť zahradnými hrami aj hračkami, ktoré ich zabavia na celé hodiny.

drevene-hasicske-auto   dreveny-tank

Čím vynikajú drevené hračky pre školákov

Drevené hračky pre deti nebudú veselo blikať, hrať, pískať a nijako dramaticky sa prejavovať. Na druhej strane sú výrazným prvkom pre ďalší rozvoj práve vďaka svojej jednoduchosti. Je vedecky podložené, že elementárne hračky oveľa viac rozvíjajú fantáziu, kreativitu, samostatné uvažovanie a zdravé sebavedomie. Deti nie sú nijako rušené ďalšími vplyvmi a môžu sa tak sústrediť iba na jednu vec. Vďaka tomu sa jednoznačne odporúčajú pre školákov, pre ktorých je sústredenosť zásadná.

Veková vhodnosť drevených hračiek

Drevené hračky sú určené pre deti všetkých vekových kategórií! Od najmenších batoliat až po väčšie deti s úplne odlišným úhlom pozornosti. Deti s nimi veľmi ľahko nachádzajú nové záujmy a budujú silné základy mozgu. Neváhajte preto deťom zaobstarať drevené hračky už od najranejšieho veku. Budete milo prekvapení, aký široký výber nájdete. Stačí len dobre a dôkladne vyberať. Pokiaľ si nie ste istí, akú konkrétnu hračku zaobstarať, recenzie drevených hračiek a najrôznejšie porovnávače sú výbornou pomôckou.

Vhodné drevené hračky pre kreativitu a zručnosť školákov

Detské hračky majú za úlohu rozvíjať kreatívne schopnosti a iné zručnosti hneď v niekoľkých oblastiach. Spoločne sa pozrime, aké typy by vo vašom výbere nemali chýbať. Pre deti predškolského i školského veku sú dôležité prevažne hračky podporujúce predstavivosť, motoriku, schopnosť plánovania, orientácie, pamäte, ale aj postrehu a samozrejme logiky. Všetky tieto atribúty ekologické drevené hračky spĺňajú. Navyše aj krásne vyzerajú a dodajú každej detskej izbe veľmi harmonický a útulný nádych. Deti sa vďaka tomu v izbe plnej drevených výrobkov budú cítiť oveľa lepšie. Existuje hneď niekoľko vedeckých štúdií, ktoré pozitívny vpliv dreva na ľudskú psychiku potvrdzujú.

pokojicek-prouti   psaci-stul-v-detskem-pokoji

Inovatívne drevené hračky podporujú schopnosti a zručnosť detí

Vzdelávacie drevené hračky majú niekoľko podôb. Poďme sa pozrieť na tie najobľúbenejšie, ktorých žiadanosť nepodlieha zubu času.

 • Drevené stavebnice - vyberajte tie, ktoré sú určené pre staršie deti.
 • Najrôznejšie balančné veže - balančné veže, podložky a stavebnice podporujú postreh, trpezlivosť a motoriku.
 • Hlavolamy - potrápia deti aj dospelých, trénujte deťom logiku už od útleho veku. S drevenými hlavolamami sa zabavíte všetci.
 • Drevené vláčikodráhy - sú obľúbenou hračkou snáď všetkých vekových kategórií, urobte deťom radosť a vráťte sa spoločne s nimi do detských rokov!
 • Šach - môžu s prehľadom hrať aj deti od 3 rokov. Školáci ho ale ocenia oveľa viac. Drevený šach buduje u detí pamäť, logiku, matematické cítenie a strategické premýšľanie. Všetky tieto veci v škole a neskôr aj v zamestnaní deti dobre zužitkujú.
 • Drevené puzzle pre deti - sú obľúbené vo všetkých vekových kategóriách a to už niekoľko storočí. Zaobstarať navyše môžete mechanické, farebné, 3D alebo puzzle nevšedných tvarov.
 • Drevené hračky pre rozvoj motoriky - možno si myslíte, že motoriku by mali rozvíjať najmä deti predškolského veku, ale koordinácia a motorika je pre školáka veľmi dôležitá a mali by ju zdokonaľovať neustále. Problémy s písaním alebo nedostatočne uvoľneným zápästím potom ako zázrakom zmiznú.

nastenny-detsky-metr   balancni-podlozka   hlavolam

Vyberajte drevené hračky s certifikátom

 • Hračky by mali spĺňať všetky normy a certifikáty uznávané Európskou úniou.
 • Predávajúci by mal splniť všetky požiadavky Smernice Rady 2009/48/EEC. Na takej hračke by nemalo následne chýbať označenie CE. Máte istotu, že hračky prešli naozaj veľkou kontrolou ešte pred uvedením na trh – fyzikálnymi aj mechanickými skúškami, chemickou a hygienickou analýzou a kontrolou akosti.
 • Odporúčame na výber hračiek použiť overené e-shopy, ktoré sa na detské hračky alebo drevené výrobky špecializujú. Máte tak istotu nielen certifikácie, ale aj toho, že tu nájdete hračky, ktoré sú momentálne "v kurze".
 • Na farbené hračky by mal byť certifikát zvlášť - tu ide najmä o chemickú analýzu. Drevené hračky sú farbené prevažne vodou riediteľnými farbami, ktoré sú zároveň vhodné aj na styk s potravinami.
 • Drevené hračky online majú ďalšiu výhodu - môžete ich do 14 dní vrátiť a systém reklamácií je oveľa jednoduchší, než by tomu bolo inde.

Ako vybrať bezpečné a cenovo dostupné drevené hračky?

V jednoduchosti je krása. Na ČistéDrevo.sk nájdete krásne drevené hračky a doplnky, ktoré zároveň nezaťaží vašu peňaženku. Medzi ne patria napríklad puzzle, obľúbené hlavolamy, drevené autá, ale aj najrôznejšie spoločenské hry. Momentálne sú v kurze záhradné hry a hračky ako sú napríklad kolky alebo luk so šípmi. Oboje zaobstaráte za prijateľné ceny. Preto si na porovnanie drevených hračiek dajte obzvlášť záležať, aby ste nekúpili zbytočne drahú vec, ktorá sa inde predáva doslova za hubičku.

luk-se-sipy   prak-ze-dreva

Starostlivosť o drevené hračky v 5 jednoduchých krokoch

 1. Drevené hračky nikdy nenechávajte vo vlhku a vyhýbajte sa styku s vodou. Vodné hračky sú úplne iná kategória a drevo sa na hrátky s vodou jednoducho nehodí. Prečo? Môžu stratiť svoj svojbytný tvar a ľahko chytiť pleseň.
 2. Pravidelne hračky oprášte mäkkou kefou od prachu a iných nečistôt. Vďaka tomu sa prach nemá šancu usadiť a hračky zostanú ako nové.
 3. Vo chvíli, keď hračka dostane naozaj zabrať alebo ju zabudnete v daždi na záhrade. Použite roztok bieleho octu a mydlovej vody na očistenie. Vysušiť nechajte najlepšie na suchom mieste iba prúdením vzduchu. Neumiestňujte nikdy na priame slnečné svetlo.
 4. V prípade zistenia akýchkoľvek nedokonalostí, odlomení častí alebo iného poškodenia, tak hračku okamžite opravte. Na praskliny použite tmel, na začistenie štepov, odrenín či škrabancov postačí vhodný brúsny papier a trocha trpezlivosti. (Pozrite na náš návod, aký brusný papier použiť pre najrôznejšie účely.)
 5. Prírodné drevené hračky je vhodné pred použitím natrieť prírodným potravinárskym olejom lisovaným za studena (odporúčame olivový alebo kokosový olej). Olejový náter používajte pravidelne. Udržíte tak hračky dlhšie krásne.

tabule-detska

Drevené hračky sú skvelou investíciou, ktorá sa vám vráti hneď niekoľkonásobne. Veľakrát sú navyše drevené hračky aj vkusne navrhnuté, takže sa bežne stávajú aj štýlovými doplnkami a dekoráciami do každej detskej izby.

Súvisiace články