Vaša objednávka sa môže oneskoriť, doručenie do Vianoc ale stíhame!

Účinok dreva v interiéri na ľudskú psychiku

ucinok-dreva-na-psychiku

Pobyt v prírode má na ľudskú psychiku zreteľný vplyv a výrazne ovplyvňuje ľudské zdravie. V roku 2016 prebehol vo Volyni mezinárodní seminár, v ktorom bolo podstatným predmetom prednášky téma “Drevo a ľudské zdravie”. Výsledok štúdie, ktorá zaznela z úst hneď niekoľkých odborníkov na túto tému, znel jasne – drevený nábytok, drevené dekorácie a prírodné materiály neplnia v interiéri len estetickú formu, ale výrazne prispievajú k zvládaniu stresu!

relax-v-prirode

Prečo zaradiť bytové doplnky z dreva a prírodné dekorácie do vnútorného priestoru?

Ako už bolo povedané, tak pobyt v prírode priaznivo ovplyvňuje ľudský organizmus, podľa najnovších kanadských štúdií ale v prírode trávime iba 60% času denne a tým pádom nám spojenie s krajinou citeľne chýba. Ľudské telo vykazuje lepšie výsledky vo chvíli, keď je kontakt s prírodou zaistený aj “sprostredkovane”.

Hlavný prednášajúci na túto tému, Ing. Dalibor Houdek Ph.D, spomína v tomto smere doslova prevratnú štúdiu z roku 1984, kedy sa skúmala rýchlosť rekonvalescencie pacientov po operácii brucha. Kratší pooperačný pobyt a menšiu dávku analgetík potrebovali pacienti, ktorí mali výhľad do zelene nemocničného parku. Začalo sa teda diskutovať nad tým, ako dostať do pracovných aj domácich interiérov viac dreva a či je ich účinok pre ľudský organizmus dôležitý. Dekorácie z dreva a prírodný nábytok majú nielen výraznú estetickú funkciu, ale prírodný povrch a materiál majú výrazný podiel na tom, ako sa doma cítite. Dôkazom by mal byť výskum vedený kanadským drevárskym inštitútom FPInnovations.

drevo-v-detskej-izbe

Ako prebiehal výskum?

  • V rámci štúdie vznikli dve varianty kancelárskeho prostredia. Jedna miestnosť bola vybavená nábytkom v sterilnej bielej farbe. Druhá miestnosť sa pýšila dreveným nábytkom z masívu a dekoráciami do kancelárie.
  • 119 študentov University of British Columbia sa zúčastnilo experimentu, ktorý skúmal ich reakciu na stresovú situáciu v rámci závislosti od okolitého interiéru.
  • Študenti boli rozdelení do skupín a postupne zavedení do jednej z umelo vytvorených kancelárskych miestností.
  • Tam sa dozvedeli iba to, že im bude predložený test z matematiky, ktorého výsledky budú významným bodom v ich celkovom hodnotení na konci roka. 
  • Počas experimentu bolo študentom marané EKG a vodivosť kože (oboje sa napríklad podieľajú na “detektore lži”).
  • Preukázateľne menšej miere stresu podliehali študenti, ktorých testovanie prebiehalo v miestnosti s dreveným nábytkom
  • Bolo rozhodne dokázané, že prostredie má vplyv na to, ako vnímať a zároveň zvládať stresové situácie.

drevene-zakladace   pohovor   drevene-doplnky-na-stol

Dekorácie z prútia

Priaznivý vplyv na ľudský organizmus nemajú iba viditeľné povrchy z dreva. Napríklad prútené dekorácie ešte viac podporia celkový naturálny dojem a nápomocné budú najmä tam, kde si nábytok z masívu nemôžeme z nejakého dôvodu dovoliť. Prútené koše a košíky sú produktom známym už od starovekého Egypta, kde ich používali najmä na prenášanie potravín, ale aj stavebného materiálu. Úžitková funkcia prútených košov však pokračovala aj naďalej a bola prirodzenou súčasťou ľudského života naprieč históriou. Aj keď aj dnes vieme oceniť ich praktickú funkciu, ich dekoračný účel z veľkej časti prevažuje. Kto má doma napríklad ohnisko, tak koše na krbové drevo sú príjemnou nevyhnutnosťou pôsobiacou na naše zmysly vo všetkých smeroch pozitívne. Mnohí z nás používajú napríklad pletené koše ako obaly či vázy na kvety a tým dodajú domovu alebo kancelárii hrejivú atmosféru a aspoň sprostredkovane sa blížia k prírode.

truhlica-z-prutia

Drevený nábytok do kúpeľne dnes nie je žiadne tabu

dreveny-nabytok-do-kupelne

Drevený nábytok do obývačky nie je ničím výnimočným. Viete si ale nábytok z dreva predstaviť aj v kúpeľni? Predpokladajme, že v miestnosti, kde sa kúpete žiadny stres väčšinou nezažívate (ako tomu môže byť napríklad v pracovni), zrejme by ste ale radi prehĺbili relaxačný účinok ktorý napríklad kúpeľ ponúka. Ak navyše interiér podporíte dekoráciami v prírodnom štýle (odporúčame napríklad najrôznejšie sviečky, svietniky z brezy a mnohé iné prírodniny) a nábytkom s viditeľne dreveným povrchom – výsledok bude stopercentný. Pokiaľ sa bojíte vlhkosti, tak odporúčame poobzerať sa po odolnejších materiáloch – napríklad bambusu alebo olivovom dreve. Bambus sa pýši vysokou odolnosťou, drevo z olivovníka zase odolnosťou a nádhernou kresbou.

zelena-kupelna   prirodna-kupelna   sviecky-v-kupelni

Bytové doplnky oceníte tam, kde chýba vhodný nábytok

V práci trávite podstatnú časť svojho dňa a väčšina pracovníkov si nábytok do kancelárie vybrať nemôže. Pozitívne ladenú atmosféru s výrazným ozdravným účinkom ale vytvoríte aj za pomoci prírodných dekorácií, živých kvetov a drevených dekorácií na poličku. Izbové kvety zasaďte napríklad do kvetináča z dreva a stenu môžete príjemne doplniť o drevené dekorácie na stenu. Všetky tieto prírodniny pozdvihnú nielen atmosféru, ale aj ľudskú myseľ. Ich veľkou výhodou je aj to, že sa dajú zaobstarať veľmi lacno – veľa krásnych vecí si prinesiete napríklad z horského výstupu či z prechádzky po lese.

buldocek   dreveny-stol-a-stolicky

Závažným činiteľom fyziologických reakcií ľudského organizmu na stres je sympatický nervový systém (SNS). Hneď niekoľko výskumov dokázalo, že vizuálne povrchy z dreveného materiálu výrazne SNS znižujú. Pokiaľ teda chcete účinne bojovať s akýmkoľvek fyzickým či psychickým nepokojom, alebo si len predĺžiť relaxačná pôžitok v príjemnom prostredí, tak odporúčame do interiéru zaradiť čo najviac prírodných materiálov, kvetín a viditeľne drevených povrchov v masívnej úprave.

hory