AKCIA: Kúpte si vyvýšený záhon, pieskovisko alebo ležadlo so zľavou až 15 %

Najlepšie drevené hračky pre predškolákov 2024

nahledovy-drevene-hracky

Drevené hračky majú svoje nezameniteľné kúzlo. Sú odolné, ekologické a poskytujú predškolákom zážitky, ktoré najlepšie podporujú ich rozvoj. V roku 2024 sa na trhu objavuje široká škála drevených hračiek, ktoré lákajú nielen deti, ale aj rodičov hľadajúcich kvalitné a trvanlivé hračky pre svojich potomkov.

V dnešnom článku ponúkneme výber najlepších drevených hračiek, ktoré tento rok oslovili nielen predškolákov ale aj ich rodičov.

Obsah:

 • Výhody drevených hračiek
 • Vzdelávacie hračky sú v kurze
 • Bezpečnosť na prvom mieste
 • Hračky pre rozvoj motoriky
 • Kreatívne drevené hračky
 • Hračky pre deti 3-5 rokov
 • Starostlivosť o drevené hračky
 • Lacné drevené hračky
 • Recenzie drevených hračiek sú dôležité

Výhody drevených hračiek pre predškolákov

 • Ekológia

Drevo je prírodný a obnoviteľný materiál, čo znamená, že drevené hračky sú šetrné k životnému prostrediu a majú nižšiu ekologickú stopu, než hračky vyrobené z plastu či iných syntetických materiálov.

 • Bezpečnosť

Drevené hračky sú obvykle bezpečné a zdravotne nezávadné, pretože neobsahujú škodlivé chemikálie, ktoré by mohli ohroziť zdravie detí. To je dôležitý faktor najmä pre tých z nás, ktorí sa snažia zaistiť bezpečné miesto pre deti.

 • Odolnosť a trvanlivosť

Pevný a odolný materiál, akým drevo je, zapríčiní, že sa dieťa s takouto hračkou môže hrať doslova dlhé hodiny bez viditeľného poškodenia. Osobne vyskúšané!

 • Rozvoj dôležitých vlastností

Drevené hračky podporujú rozvoj dôležitých zručností u detí, ako je jemná motorika, priestorová predstavivosť, logické myslenie, kreativita a sociálna interakcia. Vďaka prírodnému materiálu a jednoduchosti deti oveľa viac zapájajú fantáziu a učia sa kreativite, ktorá je pre ich neskorší vývoj veľmi dôležitá.

 • Design

Hračky z dreva vynikajú krásnym a tradičným vzhľadom, ktorý môže prispieť k estetickému rozvoju detí a taktiež vytvoriť príjemné prostredie v ich hernom priestore. A pekné hračky samozrejme ocenia aj samotní rodičia.

Vzdelávacie drevené hračky sú tento rok v kurze

Hračky zamerané na rozvoj jednotlivých aspektov detských zručností tento rok hrajú prím. Najmä z toho dôvodu, že veľa výrobcov hračiek spolupracuje s poprednými detskými mentormi, psychológmi i učiteľmi, aby vyvinuli také hračky, ktoré plne podnecujú schopnosti a zručnosti detí všetkých vekových kategórií a zároveň ponúkajú nepreberné množstvo zábavy.

Bezpečné drevené hračky na prvom mieste

Pre každého rodiča je dôležité, aby sa jeho dieťa hralo prevažne s bezpečnými hračkami. Vždy sa teda presvedčte, že kupujete drevené hračky s potrebným certifikátom. Čo sa týka materiálu, tak tu si môžete byť istí, že ekologické drevené hračky sú pre deti tým najbezpečnejším a najlepším riešením.

Hračky pre rozvoj motoriky

Motoriku rozvíjajú prevažne hračky zamerané na koordináciu pohybu (aj drobnejšie hračky) s potrebou zapojenia rúk. Odporúčame napríklad najrôznejšie balančné veže, manipulačné dosky, hru s loptami, mechanické stavebnice, plastelínu, ale aj hračky na šliapanie a kolobežky. Osvedčili sa aj kreatívne techniky, ako je maľovanie,strihanie a modelovanie.

balancni-podlozka   balancni-vez   drevene-pravitko

Kreatívne drevené hračky podporujú vzdelávanie

Interaktívne drevené hračky plne rozvíjajú detskú fantáziu, motoriku a estetické cítenie už u tých najmenších detí. Kreatívnych hračiek preto v súčasnosti existuje veľké množstvo. Vďaka tomu si vyberie každý, bez ohľadu na potreby a záujmy. Pozrite sa na zoznam tých najobľúbenejších hračiek pre malých aj veľkých.

 • Drevené stavebnice zábavnou formou podporujú hrubú aj jemnú motoriku. Doporučujeme kúpiť hneď niekoľko typov stavebníc (balančné, mechanické aj klasické).
 • Drevené vláčikodráhy patria zrejme k najobľúbenejším detským dreveným hračkám Oceníte ich vo chvíli, kedy hľadáte originálny darček. Ku dreveným vláčikodráham sa totiž dá dokúpiť množstvo príslušenstva a doplnkov.
 • Drevené puzzle pre deti účinným spôsobom trénujú pamäť a sú u detí veľmi obľúbené. Stačí vybrať motív. Vždy začíname od najjednoduchších veľkostí, až po zložitejšie obrazce, aj menšie veľkosti jednotlivých puzzlí. Okrem klasických puzzlí na ČistéDrevo.sk nájdete mechanické puzzle alebo zvieracie puzzle v netradičných tvaroch.
 • Hudobné nástroje - hra na hudobný nástroj buduje pravú hemisféru mozgu. Vďaka tomu sa rozvíja mozog, pamäť a zlepšuje sa koordinácia rúk. Rovnako má výrazný vplyv na vlastnú tvorivosť, emócie a značne rozvíja aj matematické myslenie.
 • Vzdelávacie hry pre deti aj dospelých - umožňujú deťom osvojiť si stratégiu myslenia, motivovať k tvoreniu, podnecovať fantáziu a pohybovú koordináciu a naučiť sa prijímať výhry aj prehry.
 • Drevený šach - medzi obľúbené hračky na rozvoj logiky patrí šach. Ten nepopierateľne prispieva  k rozvoju inteligencie a môžu ho hrať aj tie najmenšie deti.
 • Záhradné hry - učia deti zodpovednosti a zabavia deti vonku na čerstvom vzduchu dlhé hodiny. Navyše deti veľmi radi pomáhajú rodičom a cítia sa pri tom náramne dôležito.

drevena-kytara   sachy

Hračky pre deti 3-5 rokov

Hračky pre deti vo veku 3-5 rokov by mali byť navrhnuté s ohľadom na ich rozvojové potreby a schopnosti. Medzi obľúbené hračky pre túto vekovú skupinu zahŕňame najrôznejšie stavebnice, ale aj záhradné náradie pre malých pomocníkov, drevené zatĺkačky a interaktívne vzdelávacie hračky zamerané práve na rozvoj jemnej a hrubej motoriky. Ak si môžeme dovoliť malé odporúčania, tak dajte prednosť prírodným (nefarebným) hračkám, ktoré nie sú nijako rušivé a deti sa s nimi oveľa viac pohrajú. Prečo? Vďaka chýbajúcim rušivým zvukovým aj farebným elementom sa u dieťaťa pri hre naplno rozvinú tie mozgové závity, ktoré stoja za obrazovou inteligenciou, fantáziou a tvorivosťou.

Starostlivosť o odolné drevené hračky

 1. Drevený materiál nikdy dlho nenamáčame a nenechávame vo vlhkom prostredí. To platí aj pri obľúbených záhradných hier ako je napríklad kroket, kuželky alebo hádzanie krúžkov, ktoré by ste mali vždy uchovávať na suchom a chránenom mieste.
 2. Pravidelne hračky oprašujeme – zanesený prach ide z drevených hračiek veľmi zle dole. K pravidelnému čisteniu bohato postačí mäkšia kefa.
 3. Aj napriek tomu, že sú drevené hračky veľmi odolné, stále dbáme na bezpečnosť a pravidelne ich kontrolujeme. Najmä pri hračkách, ktoré majú výrazne prepracované drobnejšie detaily, vďaka čomu hrozí väčšie riziko odlomenia menších častí.
 4. Pri farbených drevených hračkách sa zameriavame aj na atest farieb! Farby by mali spĺňať všetky atesty EÚ a mali by byť určené pre styk s deťmi aj potravinami.
 5. Prírodné drevené hračky - odporúčame ošetriť potravinárskym olejom. Osvedčil sa nám olivový, kokosový aj ľanový. Stačí pár kvapiek a dôkladne rozotrieť.

Cenovo dostupné hračky

Možno sa budete čudovať, ale drevené hračky nepatria k drahým záležitostiam. Nie sú zaťažené cenovo drahými batériami a inými vymoženosťami a samozrejme ďaleko dlhšie vydržia, než je tomu u hračiek plastových. Navyše existuje množstvo zaujímavých drevených hračiek, ktoré rozhodne nezaťažia vašu peňaženku a v detskej izbe sa budú skvele vynímať. Medzi cenovo dostupné hračky patria napríklad najrôznejšie stavebnice, hlavolamy, drevené vzdelávacie hry, obľúbené skladačky, pexesa, puzzle, ale aj drevené autá.

drevena-formule   nakladak

Recenzie drevených hračiek

Skôr, než niekde nakúpite, tak si pozorne prejdite nielen recenzie predávajúceho, ale aj samotného produktu. Pozrieme sa, na čo by ste si pri čítaní recenzií drevených hračiek mali dávať pozor.

 • Certifikácia - drevené hračky s certifikátom garantujú, že hračky spĺňajú prísne normy týkajúce sa bezpečnosti materiálov a výrobných postupov, a zároveň podporujú udržateľnosť prostredníctvom použitia ekologicky šetrných materiálov.
 • Z akého dreva je hračka vyrobená - okrem typu dreva je pre mnohých zákazníkov dôležité, aby boli drevené výrobky vyrobené z udržateľne obhospodarovaných lesov.
 • Použitá farba - nielen tie najmenšie deti majú tendenciu okusovať a olizovať hračky (hovorím z vlastnej skúsenosti). Použitie farby pri farebných drevených hračkách je preto veľmi dôležité. Nemali by obsahovať žiadne nežiaduce chemické látky a lepidlá.
 • Kvalita spracovania - hračky by mali byť dôkladne opracované, nekvalitní výrobcovia hračiek na to toľko nedbajú, a potom hrozí aj riziko úrazu (napríklad vpichu triesky).
 • Všeobecná obľuba u detí - sú jednoducho hračky, ktoré sú viac obľúbené a niektoré menej. Veľa drevených hračiek je síce dizajnovo krásnych, ale pre deti nevytvára dostatočný priestor pre vlastné imaginácie. Zapojte preto do výberu aj deti!

S udržateľnými drevenými hračkami nikdy nešliapnete vedľa. Okrem ich prírodného designu, vplyvu na prirodzený rozvoj schopností a zručností dieťaťa akéhokoľvek veku, musíme zdôrazniť aj ich odolnosť. Je veľmi pravdepodobné, že kvalitná hračka z dreva vydrží aj niekoľko generácií. Na ČistéDrevo.sk nájdete hračky pre detskú kreativitu aj predškolné vzdelávanie.

Súvisiace články