AKCIA: Kúpte si vyvýšený záhon, pieskovisko alebo ležadlo so zľavou až 15 %

Ako vybrať dekorácie na stôl - rady a tipy

nahledovy-svatebni-dekorace-na-stul

Pre mnoho párov je ich svadobný deň jedným z najvýznamnejších a najkrajších okamihov ich života. Každý detail, od voľby kvetín, až po
výzdobu svadobnej hostiny, hrá kľúčovú úlohu v tom, aby tento deň zostal v srdciach hostí i novomanželov navždy živý a nezabudnuteľný.

Vybrať tú správnu dekoráciu na svadobný stôl môže byť výzvou, ale zároveň prináša možnosť vyjadriť kreativitu. V článku sa zameriame na rady a tipy, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa pre dekorácie, ktoré budú nielen esteticky krásne, ale aj budú ladiť s celkovou atmosférou svadobnej oslavy. Existuje nepreberné množstvo inšpirácií. Poďme sa spoločne pozrieť, ako ozdobiť svadobný stôl.

Obsah

Inspirace pro výzdobu svatebního stolu podle stylů a trendů

Máte už vybraný svoj štýl svadby? Poradíme, ako sa popasovať s výzdobou tak, aby bola čo najviac zladená. 

BOHO SVADBA - vyznačuje sa istou neformálnosťou a celkovou uvoľnenosťou. Tomu by sme mali prispôsobiť aj výzdobu. Aké dekorácie na svadobný stôl zvoliť v prípade, že je boho pre nás to pravé orechové? Nebojte sa originality, nevšednosti a prírodných materiálov. K boho svadbám patria drevené dekorácie, mach, papradie a jemné farby v béžových, hnedých a krémových odtieňoch.

RUSTIKÁLNA SVADBA - nadchne milovníkov vidieka, romantiky a drevených dekorácií. Na svadobný stôl sa hodí dekorácia z dreva, prírodné prvky a drobnosti, ktoré si pokojne nazbierate pri prechádzke lesa. Pri kvetinovej výzdobe odporúčame zamerať sa na lúčne kvety - to je navyše dostupné.

ELEGANTNÁ SVADBA - je typická svojou jednoduchosťou a klasickým nádychom. Na stôl dajte dekorácie v jemných farbách. Obľúbenou kombináciou je čierna a biela. 

ROMANTICKÁ SVADBA - výzdoba má jemný nádych. Pri výzdobe stola sa sústreďte na využitie vhodných textílií - baldachýn, čipka, organza, ale aj juta. Na stôl nezabudnite dať kvetinovú výzdobu v kombinácii so svetlým drevom. Inšpiráciou vám môže byť náš DIY návod, ktorý nájdete na konci článku.

TÉMATICKÁ SVADBA - kopa novomanželov sa snaží do svojej svadby snov vniesť kúsok seba samotných. Tématické svadby sú preto originálne a jedinečné. Na výzdobu stola odporúčame prevažne personalizované dekorácie a drobnosti, napríklad podložku na prstienky s menami novomanželov, podpisovú ceduľu pre hostí, alebo knihu hostí na odkazy na pamiatku.

MINIMALISTICKÁ SVADBA - svadobné prestieranie, ale aj celková výzdoba v minimalistickom duchu, kladie dôraz na precíznosť a to, že dekorácie sa tvorí aj zo zdanlivo obyčajných a rýdzo praktických záležitostí pri stolovaní. A viete, čo sa nám na minimalistickom zdobení páči najviac? Že si užijete sviatočný obed bez príkras a jedlo je jednoducho na prednej priečke

MOHO SVADBA - ešte ste o nej nepočuli? Niet divu, jedná sa o ten najaktuálnejší trend vo "svadobnom svete". Jedná sa o romantické spojenie modernej svadby s boho štýlom. Dekorácie hrajú farebnosťou aj rozmanitosťou, s dotykom luxusu a moderny. Na svadobnej tabuli by nemal chýbať krištáľ, prírodné dekorácie a najmä svetielka (tie sú pri tomto štýle svadby doslova všadeprítomné).

rustikalni-svatba   svatba-podle-rocniho-obdobi

Uvítacia tabuľa ako prvá lastovička

Ešte predtým, než vaši hostia zasadnú na sviatočný obed, tak je fajn, aby už dostali predjedlo toho, ako svadba bude vyzerať. Uvítacia tabuľa s programom, menu či zábavou, je ideálnou voľbou. Svadobnú ceduľu umiestnite pred vchod do sály, prípadne pred svadobnú tabuľu, aby ju všetci mali na očiach. Veľa neviest si už na uvítacej tabuli dávajú záležať. K „wow efektu“ používajú netradičné materiály, unikátny dizajn aj štýlové doplnky. Okrem praktických informácií je teda tabuľa aj prvou lastovičkou, ktorá dáva vedieť, v akom duchu sa celá svadba ponesie.

svatebni-cedule_1   uvitaci-svatebni-cedule

Správne osvetlenie a jeho vplyv na výzdobu svadobného stola

Dobre zvolené osvetlenie dokáže podporiť magickú a romantickú atmosféru svadby. Je dôležité zvážiť rovnováhu medzi aktívnym svetlom a efektom, ktorý chceme vytvoriť. Napríklad sviečky sú klasickým prvkom výzdoby na svadobný stôl. Sviečky môžu byť umiestnené v strede svadobnej tabule, na svadobných dekoráciách alebo v štýlových svietnikoch. Luster alebo svetlo nad stolom vie vykúzliť dramatické osvetlenie. Do okolitého priestoru sa zase hodia tlmenejšie LED svetlá v podobe malých lampiónov, girland a svetelných reťazí.

Ako na zasadací poriadok: praktické rady

Zasadací poriadok na svadbe je dôležitým prvkom, ktorý pomáha zaistiť, aby udalosť prebiehala plynule av súlade s očakávaním hostí.

Na čo sa podľa etikety zamerať:

 • Zoznam svadobných hostí a ich rozmiestnenie

Rozmiestnite hostí tak, aby sa cítili pohodlne a mali príležitosť stráviť čas s ľuďmi, ktorých poznajú as ktorými sa chcú baviť. Pre celkovú atmosféru svadby je včasné naplánovanie veľmi dôležité.

 • Stôl pre novomanželov

Spravidla je stôl pre novomanželov umiestnený na čele sály alebo výraznejšie v blízkosti stredu. Pri mieste pre novomanželov by ste si mali dať viac záležať na dekoráciách na svadobný stôl. Chýbať nesmie kvetinové dekorácie ani elegantné svadobné prestieranie.

 • Rozhodnutie o sedadlách

Dostatočne dopredu si určite, či budete chcieť pevný zasadací poriadok alebo necháte hostí, aby si sadli podľa svojho uváženia. Podľa etikety sú vhodné oba dva spôsoby. Svadobná koordinátorka Hana hovorí: “Pri organizácii svadobného obeda budúcim novomanželom vždy odporúčam zasadací poriadok vytvoriť. Organizácia je potom jednoduchšia, rýchlejšia a bez zbytočných nedorozumení a chaosu.”

 • Menovky a ceduľky na svadobné prestieranie stola

V prípade, že ste sa rozhodli pre pevný zasadací poriadok, tak vkusné menovky na svadobný stôl sú nevyhnutnosťou. Dobre viditeľné menovky uľahčujú zasadací poriadok a orientáciu hostí. Ak navyše vyberiete originálne, drevené alebo inak zdobené menovky, tak budú aj krásnou svadobnou dekoráciou. 

 • Dostatočná komunikácia s hosťami

O zasadacom poriadku, programe a samozrejme aj ďalších detailoch ohľadom svadby informujte vždy dostatočne dopredu.

jmenovky-na-svatebni-stul   jmenovka-nevesta

Jak ušetřit na svatebních dekoracích

Existuje mnoho spôsobov, ako docieliť lacnejšie svadby. Najviac peňazí sa dá ušetriť práve na spomínaných dekoráciách. Ale dosť bolo rečou. Poďme sa pozrieť na konkrétne prípady!

 • DIY dekorácie

Tvorba vlastných dekorácií je zábavným a úsporným spôsobom, ako prispôsobiť svadobné dekorácie svojmu štýlu a vkusu. Pri výrobe sa môžu zabaviť aj družičky alebo zapojte mamičku.

 • Využitie prírodných prvkov

Poklady matky prírody sú vďačným materiálom na výzdobu. Okrem živých kvetov, ratolestí aj vetvičiek môžete s prehľadom využiť kôru stromov, kamene, ale aj šišky. Tieto dekorácie vás nebudú stáť vôbec nič, ale efekt majú vždy jedinečný.

 • Minimalizmus na prvom mieste

V jednoduchosti je krása! Minimalistický prístup k svadobnému aranžmánu je nielen cenovo dostupnejší, ale mnohokrát aj veľmi efektívny - menej je skrátka niekedy viac.

 • Znížte náklady na kvety

Veľa ľudí na to nemyslí, ale môžeme vás ubezpečiť, že kvetinová výzdoba patrí medzi veľmi nákladné svadobné položky. Už pri výbere štýlu svadby teda myslite na to, aké kvety k vašej svadbe snov budete ladiť. Vyberajte preto tie, ktoré sú sezónne a miestne dostupné. 

 • Využitie multifunkčných dekorácií

Vyberte dekorácie, ktoré môžu slúžiť viacúčelovo. Napríklad dekoratívne sviečky môžu byť súčasťou stredového aranžmánu počas ceremónie a potom môžu slúžiť ako dekorácia na recepcii. Vyberte štýlové ceduľky na svadobný stôl, kde budú okrem praktického účelu spĺňať aj ten dekoratívny.

 • Prenájom dekorácií

Prenájom stavia na cenovo efektívnu voľbu oproti nákupu nových dekorácií, ktoré použijeme iba raz. Nielen v požičovniach, ale aj v rôznych skupinách na Facebooku zaobstaráte svadobnú výzdobu za zlomok ceny.

 • Nákup svadobných dekorácií z druhej ruky

V prípade, že chcete mať dekorácie presne podľa svojich predstáv, tak sa nákup zdá vhodnejší. Ušetríte vo chvíli, keď navštívite najrôznejšie svadobné bazárky a výpredaje, kde zoženiete všetko, čo potrebujete, finančne oveľa dostupnejšie.

rustikalni-drzak-na-prstynek   podlozka-na-prstynky_1

Prírodné svadobné dekorácie

Prírodné dekorácie dodávajú svadbe jedinečný a osobný dotyk a zároveň šetria vašu peňaženku.

Tipy na výzdobu svadobnej hostiny takmer za hubičku:

 • Pletené vence - osobne vám môžeme potvrdiť, že upliesť veniec zvládnete aj sami. Návod, ako upliesť veniec, nájdete v našom magazíne. Prútie si sami nazbierate ak dozdobeniu bohato stačia vetvičky ihličnanov, šípky, drobné šišky a iné prírodniny, ktoré s prehľadom nájdete v lese. Vedľa vŕbového prútia môžete siahnuť aj po jemnejších brezových prútikoch, pedigu alebo háčkovaných dekoráciách.
 • Využitie živých kvetov - v móde je napríklad papradie a svadobné evergreen: eukalyptus. To sa môže položiť vedľa prestretého miesta, alebo sa ním obalí látkový obrúsok.
 • Šišky - poslúžia aj ako štýlové držiaky na menovky, prípadne dodajú stolu jemný prírodný ráz s romantickým nádychom.
 • Bobuľoviny do vázičiek (prípadne malých zaváracích pohárov) - jarabiny, šípky a mnohé iné divoké bobule dlho vydržia, nezvädnú a dodajú hostine šmrnc.

prouti-dekorace   prirodni-dekorace-na-svatbu

DIY svadobné dekorácie

Existujú hneď dva dôvody, prečo sa zamerať na vlastnú výrobu svadobných dekorácií. Prvá je finančná stránka - rozhodne ušetríte veľa peňazí a ten druhý je čisto osobný. V mnohých prípadoch je problém zohnať takú výzdobu, ktorá by vám dokonale ladila s vašimi predstavami – DIY výroba je preto ideálna. A oba dva prípady považujeme za dostatočne dobrý argument na to, aby sme sa na svadobnú výzdobu vrhli sami. Urobte si s družičkami dámsku jazdu a vyrobte také dekorácie, ktoré presne podčiarknu celkový ráz vašej vysnívanej svadby. Nižšie nájdete jednoduchý postup.

Materiál na ozdoby na svadobný stôl vo vlastnej réžii

svatebni-dekorace-vyzdoba   svatebni-dekorace-diy   svatebni-dekorace

Výzdoba svadobnej hostiny: krok za krokom

 1. Najprv si nachystáme čisté a umyté zaváracie poháre bez akýchkoľvek nálepiek. Etikety sa dajú pekne zložiť vo chvíli, keď ich necháte najlepšie cez noc odstáť v horúcej jarovej vode (jarom nešetrite). Nasledujúci deň stačí hubkou či kefkou odstrániť zostávajúcu etiketu.
 2. Po obvode už môžeme poháre ozdobiť - tradične sa používa jutová stuha, prírodný režný povrázok, ale aj čipka. Zdobiť sa dá iba pri okraji hrdla - pre väčší efekt môžeme aplikovať dekorácie aj po celom obvode pohára v kombinácii s rôznymi materiálmi (skvele vyzerá napríklad prírodný povrázok a čipkový reliéf).
 3. K svadbe v boho štýle sa hodí okraj ozdobiť povrázkom, na ktorom sú navlečené drevené korálky.
 4. Doprostred pohára priviažte pomocou silonu, prípadne aj ozdobného povrázku výrez z preglejky (v tvare srdiečka, holubice, prípadne iného zvoleného tvaru).
 5. Poháre je možné použiť ako samostatné dekorácie, ako svietniky na sviečky alebo LED svetielkami, alebo ako vázy na čerstvé či sušené kvety.
 6. Nami vyrobené poháre rozostavíme na podložky z kmeňa stromu a doplníme o ďalšie dekorácie – napríklad šišky, kameňa alebo vázičky s kvetinami. Mnohé nevesty tiež na svadobné dekorácie v podobnom duchu dávajú napríklad menovky alebo ceduľky s menu.

Nápady na svadobné dekorácie v osobnom duchu

Čo vám chýba k dokonalosti? Predpokladáme, že nič, ale svadobnú výzdobu môžete ešte posunúť o level vyššie. Ako? Pomocou osobného dotyku. ČistéDrevo.sk ponúka gravírovanie do dreva, a ponúka tak jedinečnú možnosť vdýchnuť vašim dekoráciám, drobným darčekom pre hostí a najrôznejším svadobným doplnkom niečo netradičné. Gravírujeme až 2000 unikátnych drevených výrobkov. Stačí si len vybrať! Nechajte si vygravírovať menovky s menami, štýlové menu na preglejku alebo akúkoľvek textáciu na drevené vázy, dekorácie a doplnky, vďaka čomu vaša výzdoba získa moderný ráz.

A čo je na výbere svadobných dekorácií to najdôležitejšie? Mali by v prvom rade odrážať vás ako pár, váš štýl aj atmosféru svadby. Tak smelo do toho! Pre ďalšiu (nielen svadobnú inšpiráciu) nás sledujte na sociálnych sieťach a Pintereste.

Súvisiace články